Ongeveer 30 Zeeuwse gemeenten zullen koninklijk paar begroeten Marshall-gelden voor bewapening Vrachtauto ramt hus met kinderen NIEUWS Bouw aan „Kinder- begonnen Stimulering van de industrialisatie. Jhr mr A. F. C. de Oasembroot stond voor moeilijke kens RONDRIT DOOR MIDDELBURGBEZOEK AAN VLISSINGEN EN üOES Eendaagse studie conferentie C. N. V. Van ordeverstoringen in België is geen sprake SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kransleyging te Kapelle Opkoinstoefeoing van 7 Dec.- divisie. Uitgave iehting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, uij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, TeL 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD tio JAARGANG No. 1618 DINSDAG 25 JULI 1950 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs f 3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZULUEMA Franco per post 4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 17 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord a Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag; Zon op 4.52 u., onder 20.40 u,i Maan op 19.28 u., onder 0.49 u. Hoogwater op Woensdag 26 Juli; Vlissingen: 11.11 u. 1.91 m., 23.41 u. 1.95 m.; Terneuzen: 11.42 u, 2.11 m., u. m.; Wemel- dinge: 12.52 u. 1.70 m., u. m.; Zierikzee: 12.34 u. 1.48 m., u. m. M aast bevordering van de emigratie is naar het oor deel van de regeing, de stimule ring van de industrialisatie een der voornaamste middelen ter voorkoming van structurele werkloosheid. De vraag is echter of een be langrijke uitbreiding van de in dustrie in de practijk mogelijk zal zijn. In het pas verschenen jaar verslag van de Nederl. Handels Mij. is er nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat produc tieverhoging op zichzelf geen uitkomst brengt. De productie moet afgezet kunnen worden en de productie moet lonend zijn. Is dat niet het geval, dan ontstaat een toe stand waarbij wel aan velen werk wordt verschaft, maar de gezonde basis der bedrijven is ondergraven en voor de toe komst nieuwe werkloosheid dreigt. De regering heeft ook aan deze kant van de zaak aapdacht geschonken en er op gewezen, dat het vinden van voldoende afzet van de verhoogde produc tie, voor uitbreiding van de in dustrie een der eerste voorwaar den is. Daarom is in de eerste plaats nodig, dat de belemmeringen van het internationale handels verkeer zoveel mogelijk worden weggenomen en in elk geval niet worden verscherpt, ook al kan daarvan het gevolg zijn, dat de concurrentie op de eigen markt wordt verzwaard en be paalde bedrijven in moeilijkhe den zullen komen. T A at dit gevaar niet geheel denkbeeldig is, zal duidelijk zijn als we letten op landen als Duitsland en Japan. Beide lan den die op industrieel gebied vooraan stonden en die gewoon waren sterk te concurreren. Wanneer deze ianden die thans van de wereldmarkt vrij wel uitgeschakeld zijn weer de gelegenheid krijgen zich te her stellen en volop te concurreren, dan zal het zeer de vraag zijn of de Nederlandse industrie wat prijs en kwaliteit betreft in staat zal zijn aan de buitenlandse me dedingers het hoofd te bieden. In verband hiermede is het noodzakelijk, dat de arbeidspro ductiviteit wordt verhoogd en dat ongewenste verhoging van het loon- en prijspeil wordt vermeden. Getracht moet worden al dus de regeringsnota met zo weinig mogelijk middelen een zo groot mogelijk effect te be reiken. Zij heeft er reeds her haalde malen op gewezen, dat zij in dit verband grote betekenis toekent aan het ruimere werken in meer ploegen. En zij doet dan ook een beroep op alle werk. gevers, om waar een mogelijk heid tot uitbreiding der produc tie aanwezig is, nauwlettend n-i te gaan of hier door invoering van ploegenarbeid een oplossing kan worden gevonden die kapi taal en deviezen spaart. En "p de werknemers doet zij een be roep om in het belang van een zo groot mogelijke verruiming der werkgelegenheid aan deze invoering van ploegenarbeid mede te we, ken. I_,"n dan is er nog een ander punt dat de aandacht ver dient. Wjj bedoelen het in voldoende mate beschikbaar komen van middelen waarmee de indus triële expansie moet worden ge financierd. Dit is een zaak van beteke nis. Het spreekt toch vanzelf, dat voor dergelijke investeringen belangrijke risico's moeten wor den aanvaard. In de vooroorlogse tijd was er als regel de bereidheid om ri sicodragend kapitaal beschik baar te stellen. Maar de tijden zijn veranderd. Vooral de belastingpolitiek van de laatste jaren is hierbij van grote invloed geweest. De eisen van de fiscus zijn van die aard, dat reservevor ming in sterke mate wordt be lemmerd en dat er in het alge meen voor risicodragende inves teringen niet die belangstelling is, die voor een sterke uitbrei ding van de industrie noodza kelijk moet worden geacht. En nu is het wel waar, dat de regering enige fiscale tegemoet komingen in uitzicht heeft ge steld, die in dit opzicht enige verlichting kunnen geven, maar uit het verdere deel van de nota blijkt wel, dat haar verwachtin gen dienaangaande niet hoog gespannen zijn. Wanneer we zo het geheel overzien, dan wordt het duide lijk, dat het er met de straks noodzakelijke uitbreiding van de werkgelegenheid ver van gun stig uitziet. Een hartelijke samenwerking van regering en volksvertegen woordiging en het georganiseer de bedrijfsleven zal noodzakelijk zijn om aan de komende moei lijkheden het hoofd te bieden. PROGRAMMA KONINKLIJK BEZOEK THANS GEREED. Het programma van het koninklijk bezoek aan Zeeland op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Augustus a.s. kan thans worden bekend gemaakt. Het staat wel vast, dat het voor Koningin Juliana en Prins Bernhard een paar vermoeiende dagen zul len worden. Als echter het programma kan worden afgewerkt zoals het is vastgesteld, zullen zij een goede indruk van onze provincie hebben gekregen. Het is natuurlijk volstrekt onmogelijk op twee dagen alle 101 Zeeuwse gemeenten of ook maar de helft daarvan te bezoeken. Toch staan er nog ca. 30 op het programma. Wat in andere pro vincies een veel minder grote rol speelde spreekt in Zeeland zeer sterk, n.l. het vervoer over water. Tal van puzzles zjjn echter opge lost, dank zij het geslaagde samenspel van de Rijkspolitie te land en te water en de Prov. Stoombootdiensten. Zeer belangrijk is in dit verband, dat de „Piet Hein" naar Zee land komt, die voor de verbinding tussen de verschillende Zeeuwse eilanden zal zorgen. Ieder zal begrijpen, dat het voor de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, geen eenvoudige opgave was een keuze te maken wat de te bezoeken ge meenten betreft. Hij heeft deze oplossing gevonden, dat het ko ninklijk paar die gemeenten zal bezoeken, die sedert tal van ja ren en zeker na de bevrijding geen koninklijk bezoek hebben ontvan gen. De Commissaris zelf betreurt het buitengewoon, dat bezoek aan andere plaatsen niet mogelijk is, maar deze beslissing is wel de meest redelijke en aannemelijke. In een samenkomst gistermid dag ter Provinciale Griffie te Middelburg o.l.v. de Commisaris der Koningin en waarbij aanwe zig waren de Griffier der Staten, dr B. D. H. Teilegen Azn., de bur gemeesters van Middelburg en Goes, mr dr N. Boikestein en mr W. C. ten Kate, overste G. H. v. Helden, commandant der Rijks politie, de commissarissen van po litie te Middelburg en Vlissingen, de heren M. A. Reneman en C. van der Mark en inspecteur S. E. Siebels uit Goes, mr J. M. Landré directeur van de Regeringsvoor lichtingsdienst en de Federatie commissie van Zeeuwse journalis ten is uitvoerig van gedachten ge wisseld over het programma. EERST NAAR THOLEN. Vrijdagmorgen om elf uur zal het koninklijk paar aan de Thool- se brug officieel worden verwel komd door de Commissaris der Koningin. De Thoolse harmonie zal hier het Wilhelmus ten ge hore brengen. Nadat het gemeen tebestuur aan de Koningin zal zijn voorgesteld begint de auto tocht over het eiland. Daarbij zal allereerst Oud-Vossemeer worden bezocht, welke gemeente sinds 1906 geen koninklijk bezoek meer ontving. Daarna zal naar St. An- naland worden gereden, dat in 1862 voor de laatste maal Vorste lijk bezoek zag. In deze gemeenten (en dat geldt voor alle plaatsen, zowel op deze dag ais op Zaterdag) zal het oponthoud precies vijf minuten duren. In die tijd zal de Commis saris der Koningin de burgemees ter aan H. M. voorstellén, waarna de burgemeester de wethouders, raadsleden en secretaris zal voor steilen. In die vijf minuten valt ook het aanbieden van bloemen of geschenken. Het plaatselijke muziekgezelschap kan tijdens het binnenrijden van de stoet zich doen horen en moet zwijgen, wan neer het voorstellen begint, ter wijl bij het vertrek weer gespeeld kan worden. Het is zeer beslist niet de bedoeling, dat het Wilhel mus zal worden gespeeld. Dat zal slechts bij de Thoolse brug en des Zaterdags bij het vertrek geschie den. Het spreekt vanzelf, dat H. M. steeds in de auto zal blijven zitten. MET DE „PIET HEIN" NAAR ZIJPE. Aangezien het niet mogelijk zal zijn i.v.m. het lage tij de „Piet Hein" aan de steiger te St. Anna- land te meren, zal het vaartuig in de Mosselkreek blijven liggen. De hoge gasten zullen met een Rijkspolitievaartuig van veel min der diepgang naar de „Piet Hein" worden gebracht. Dan begint de vaartocht naar Zijpe, die ca. een half uur zal du ren. Aan boord zal de lunch wor den gebruikt. De leden van Ged. Staten zullen meevaren. In Zijpe staan weer auto's gereed. Dan gaat het eerst naar Bruinisse en verder over Oosterland en Nieu- werkerk naar Zierikzee. Om drie uur moet de „Piet Hein" Zierikzee weer verlaten en zal dan koers zetten naar Kort- gene. Bij alle vaartochten zal een boot van de Rijkspolitie het ko ninklijke jacht begeleiden, terwijl een speciale boot öf van de Rijks politie óf van de Prov. Stoom bootdiensten met autoriteiten aan boord de „Piet Hein" zal volgen. AUTORITEITEN VAREN MEE. Het is wel een originele ge dachte tijdens deze vaartochten (behalve van Veere naar Middel burg) steeds enhele Zeeuwse autoriteiten (8 10) te doen mee gaan, zodat H. M. zich rustig kan doen inlichten over tal van Zeeuwse vraagstukken, waardoor er meer tijd zal zjjn oji de zaken wat dieper in te gaan. De tocht naar Kortgene duurt een uur en een kwartier. In Kort gene zal de tocht voor een kwar tier worden onderbroken en dan gaat het, weer met de „Piet Hein", naar Veere. Ook deze tocht duurt H4 uur. Als in Veere de „Piet Hein" ge sehut wordt, zal gedurende een half uur een korte wandeling door het stadje worden gemaakt met een bezoek aan het Stadhuis. Om kwart over zes vertrekt de „Piet Hein". Om zeven uur wordt het schip in Middelburg verwacht. Het zal ligplaats kiezen naast de Spijkerbrug aan het einde van de Rouaanse kaai, waar B. en W. ter begroeting aanwezig zuilen zijn. HET AVONDPROGRAMMA. Ten Huize van de Commissaris der Koningin zal acht uur worden gedineerd. Van kwart voor acht tot acht uur zal de Koningin in een gesloten auto een korte rit door de stad maken. Dan zal om tien uur een offi ciële plechtigheid plaatsvinden, n.l. de opening van het Gothische gedeelte van het Stadhuis aan de Markt door H. M. de Koningin. Bij deze plechtigheid zal alleen de burgemeester een korte toe spraak houden. Vermeldenswaard is, dat die avond grote schijnwerpers het Stadhuis in floodlight zullen zet ten en dat de militairen der COAK. aan beide zijden van de ingang een erewacht zullen vor men. De rit naar de Markt zal waar schijnlijk ook weer per auto ge schieden. Na de openingsplechtig heid zullen in de Burgerzaal be halve de raadsleden, Middelburgse autoriteiten aan H. M. worden voorgesteld. Omstreeks elf uur zal het programma van die dag zijn afgewerkt. DE TWEE DE DAG. Om kwart voor negen Zater dagmorgen zal, vanaf de „Piet Hein", een rondrit in een open calèche door een groot deel van Middelburg beginnen. Deze duurt tot half tien en eindigt bij de voorlopige Statenzaal aan de Groenmarkt. Tijdens de rit zullen 1100 schoolkinderen op de Markt H. M. een aubade van tien minu ten brengen. In de Statenzaal zullen de le den der Prov. Staten worden voorgesteld, alsmede andere pro vinciale autoriteiten. Vervolgens gaat de Koningin te voet naar het huis van de Commissaris, waar de drie Belgische gouverneurs der aan Zeeland grenzende Belgische provincies namens de Koning hun opwachting zullen maken. Om half elf vertrekt het gezelschap van hier in auto's. NAAR VLISSINGEN. De tocht zal dan gaan over de Oude Vlissingseweg over Oost- REGERING VAN V.S. OVERWEEGT: Truman vraagt nogmaals tien milliard voor militaire uitgaven De Amerikaanse regering overweegt het besteden van Marshall- gelden aan militaire projecten ln West-Europa, zo heeft de demo cratische senator Connally gisteren verklaard na een besloten zitting van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, waarin minister van buitenlandse zaken Acheson een verklaring heeft afgelegd. Conaily acht het mogelijk, dat de regering, alvorens het Congres met reces zou gaan, meer gelden voor de wapenhulp aan Europa zal vragen. De senator zeide, dat Acheson „een veelomvattend overzicht' had gegeven van de gehele situa tie in Korea en andere gevaarlijke punten in het Verre Oosten, het Midden-Oosten en Europa. Hoofdkwartier van de V.N. te Tokio. In een communiqué van gene raal MacArthur wordt gezegd, dat officieel een commando van de V.N. met algemeen hoofdkwar tier te Tokio is geïnstalleerd. Ge neraal MacArthur is opperbevel hebber. Russisch monument door bom bedreigd. Het te Berijjn door de Russen opgerichte monument ter nage dachtenis van hun bij de inne ming van de stad gevallen sol daten wordt door een tijdbom van 500 kg bedreigd, die gedurende de oorlog door de Britse luchtmacht is geworpen en welke zopas in de Tiergarten, in de Britse sector op ongeveer 130 meter van het ge denkteken is ontdekt. Voigens technici dreigt de min ste beweging een ontploffing te veroorzaken en zou de bom ter plaatse tot springen moeten wor den gebracht. De Russische autoriteiten, die voor hun monument vrezen, heb ben verzocht de operatie op te schorten tot na de bespreking welke zij heden met de Britse en Duitse autoriteiten zullen houden. In een brief aan het Congres heeft President Truman gisteren 10.486.976.000 dollar nieuwe mili taire toewijzingen gevraagd. Bovendien verzocht Truman om 20 millioen voor het bekostigen van verdere mobilisatie en 10 mil lioen voor. fondsen, die voor nood- doeleinden kunnen worden ge bruikt. Do Amerikaanse marlne- strjjdkrachten. Een verhoging van de gevechts sterkte van het Amerikaans corps mariniers met 60 proeent is thans in voorbereiding, zo wordt in ge woonlijk betrouwbare Congres kringen vernomen. Ook zouden twee en mogelijk drie nieuwe vliegdekschepen voor de dienst gereed gemaakt worden DE STRIJD OP KOREA. Noord-Koreanen naderen de Zuidkust. Het te middernacht (plaatse lijke tijd) uitgegeven communi qué van het hoofdkwartier van generaal MacArthur deelt mede, dat Zuid-Koreaanse divisies zich op beter te verdedigen stellin gen", 3.2 ten zuiden van Jongdjoe, 70 km. landinwaarts van de Oost kust, hebben teruggetrokken. Souburg (het is mogelijk, dat bij Souburg over de brug naar de Nieuwe Vliss. weg wordt gere den) naar Vlissingen. Na een rit door de stad, waarbjj ook over een groot deel der Scheldeterreinen zal worden ge reden, volgt een bezoek aan „Kin- derstad", die deze dag juist haar poorten weer zal sluiten. Voor het bezoek hiervan is ca. 20 mi nuten uitgetrokken, zodat ver wacht kan worden, dat H. M., die zich juist voor de jeugd zo inte resseert, de auto zal verlaten en wellicht de 15-Jarige „burgemees ter" aan zich zal doen voorstellen. Daarna zal, nadat de raadsle den zjjn voorgesteld, ten stad- huize van Vlissingen, een „lopen de lunch" worden gebruikt. HET MIDDAGPROGRAMMA. Om tien voor half twee ver trekt van de buitenhaven de „Ko ningin Juliana" met het konink lijk gezelschap en de autoriteiten aan boord naar Breskens. Aan komst 13.45 uur. Na het voorstel len van het gemeentebestuur rijdt de stoet naar Groede en dan naar Schoondijke. Daar zal H. M. tien minuten de auto verlaten, om een demonstratie bij te wonen van en kele vierspannen Z.-Vlaamse paarden. Dan volgen bezoeken aan Hoofdplaat (vertrek 14.27), Biervliet (v. 14.38), Philippine (v. 14.55) en Sas van Gent v. 15.15 gemeentehuis). Vervolgens zal een bezoek worden gebracht aan de Spiegelglasfabriek, waar, met inbegrip van bezichtiging en ge bruik van verversingen, om 16.20 weer wordt vertrokken. De laat ste gemeenten in O.-Z.Vlaanderen, die bezocht zullen worden, zijn Westdorpe (v. 16.30), Zuiddorpe (v. 16.55), Koewacht (v. 17.09), St. Jansteen (v. 17.29), Hulst (v. 17.41) en Kloosterzande (18.00). Om 18.05 vertrekt de „Kon. Juliana" uit Perkpolder-haven en twintig minuten later zal het schip te Kruiningen meren. Na een bezoek aan het dorp (vertrek markt 18.35) wordt naar Goes gereden. Aan de grens dezer ge meente zal om 18.50 de burge meester ter begroeting aanwezig zijn. Direct wordt daarna doorge reden naar de Grote Markt, waar, na het voorstellen der raadsleden, H. M. een krans zal leggen bij de gedenkplaat voor de gevallenen aan het stadhuis. Tijdens deze plechtigheid zal de grote klok worden geluid. Tenslotte zal H. M. een geschenk worden overhan digd. Om 19.10 wordt vertrokken naar Kapelle. Aankomst Franse I.erkhof 19.20. Hier zal de Konin gin een krans leggen. Om 19.30 volgt het vertrek, om 19.35 uit het dorp zeif en daarmede zal ook deze dag goeddeels ten einde zijn. Het is nu nog niet bekend, op welke wijze H. M. onze provincie zal verlaten. Wat dit betreft moe ten nog verschillende moeilijkhe den worden opgelost. De heer Fuykschot over het plan-Schumann. „Wij moeten ons niet door vrees laten lelden, noch op onze onmid dellijke omgeving letten, maar zien naar de verre toekomst en ook bereid zijn, offers te brengen. DaarbU kunnen we bedenken, dat de Nederlandse kolen- en staal industrie er niet slecht voorstaat, doch èn wat organisatie èn wat outillage betreft tot de beste van West-Europa gerekend mogen worden". Deze uitspraak deed de heer F. P. Fuykschot, 2e voorzitter van het C.N.V. en lid van #e Neder landse delegatie ter Schuman- conferentie in Parijs, aan het eind van de discussie over het plan- Schuman in een ééndaagse studie conferentie van het C.N.V., Za terdag te Utrecht gehouden. De heer Fuykschot was voor 't weekend naar Nederland geko men en het C.N.V. had deze ge legenheid aangegrepen, om hem uit te nodigen, voor de bestuur ders der Christelijke Vakbeweging het plan-Schuman toe te lichten. Hij wees erop, dat het plan- Schuman maar een klein gedeelte is van wat in Europees verband aan de orde is, doch dat het van zeer groot belang is, omdat het zeer concreet de vraagstukken, die bij de éénwording van Europa aan de orde zijn, accentueert. Het bedoelt, de staal- en kolenindus- trie te maken tot een georgani seerde bedrijfstak voor West- Europa. Op het referaat van de heer Fuykschot volgde een brede be spreking. In zijn slotwoord kon de voor zitter de heer M. Ruppert vast stellen, dat de Christelijke vak beweging, die in de zes ianden, bij het plan betrokken, de sterk ste is, zich ten zeerste voor dit plan moet interesseren. Het dage lijks bestuur van het C.N.V. over weegt, om een commissie te vor men, waarin naast de metaalbe werkers en de mijnwerkers ook andere belangrijke bedrijven zijn vertegenwoordigd, met welke commissie de heer Fuykschot bij zijn werk in Parijs nauw contact kan hebben. Spreker besloot, met de heer Fuykschot bij dit belang rijke werk wijsheid, maar ook af hankelijkheid van God toe te bid den. De laatst ontdekte bijbelrollen. De inhoud van de drie jaar ge leden in een grot bij de Dode Zee ontdekte leder- en papyrusrollen, die daar, naar men aanneemt, minstens twintig eeuwen lang gelegen moeten hebben, en die oud-Hebreeuwse tekst bleken te bevatten, wordt thans in de Ver- Staten gepubliceerd, aldus meldt de Unesco. Het thans verschenen eerste deel omvat het gehele boek Jesaja en de commentaar van Habakuk. Volgens de Frans man André Dupont Somer, die deze werken heeft bestudeerd, verschaft de commentaar zeer waardevolle inlichtingen over de politieke en religieuze gebeurte nissen in Habakuk's tijd. VIER GEWONDEN. Op de RjjUsweg bjj het spoor wegviaduct te Kloetinge heeft gistermiddag omstreeks half twee een vrachtauto van de lieer H. Lubbers uit Rotterdam een bus met kinderen uit Limburg ge tarnd. De heer Lubbers werd ge wond evenals zjjn zoontje. In de bus werden twee kinderen lielit gewond. De geramde bus behoorde tot een transport van vier bussen van de Stichting „Het Vierde Prin senkind", die uit Simpelveld (Limburg) op weg waren naar Westkapelie. Voor de vier bussen reed een vrachtauto, achter de eerste bus een kleine luxe auto. Toen de wagen van de heer Lubbers, vanaf de richting Kloe tinge het viaduct afreed, passeer de de eerste bus de voor hem rij dende vrachtauto. De kleine luxe auto trachtte dit ook nog te doen, zodat de heer Lubbers plotseling naar rechts uit moest wijken, wil de hij de auto niet rammen. Hij raakte hierbij op de berm een paaltje, zodat zijn wagen plotse ling schuin de weg over schoot, de Binnenkort is de oproeping te verwachten van een aantal dienstplichtigen, die hebben be hoord tot de 7 December-divisie en tot de tweede divisie. De oe fening van deze categorie zal niet langer dan één dag duren, daar het hier een opkomstoefening be treft. Deze oefening heeft ten doel de 7 Decemberdivisie, aan gevuld met delen van de tweede divisie, te maken tot een mobili sabele eenheid, waaraan later de zware uitrusting zal worden toe gevoegd. Deze opkomst geldt voor ongeveer 30.000 man. Van officiële zijde werd verze kerd, dat deze opkomstoefening geen teken is van acuut gevaar ingevolge de huidige politieke si tuatie. Het mobilisabel maken van de 7 December divisie moet gezien worden als een onderdeel van het plan der regering om zo veel mogelijk troepen, die in In donesië hebben gediend, mobili- seerbaar te maken. Reeds hebben van April 1950 tot heden 52 com pagnieën hun herhalingsoefenin gen gehad, 22 andere compag nieën zullen nog in de komende maanden opkomen. Deze compagnieën zullen bij wijze van proef per radio worden opgeroepen. Voorheen werden de genen, die voor herhalingsoefe ningen moesten opkomen geruime tijd tevoren per brief gewaar schuwd. Thans zullen zij de avond voor hun opkomst per radio wor den opgeroepen. De omstandig heid, dat voornamelijk militairen worden opgeroepen, die reeds in Indonesië hebben gediend, vindt, zo werd ons gezegd haar oorzaak hierin, dat de legerleiding over geen andere geschikte troepen beschikt. Betrokkenen zullen tijdig na dere mededelingen ontvangen, ook betreffende de toe te kennen vergoeding. Meningsverschil in Liberale kamp. Van ordeverstoringen in België is nog altijd geen sprake. De de monstraties van de lconingsgezin- den overtreffen in aantal verre die der tegenstanders, die volhar den in een afwachtende houding. In het mijngebied van Luik zijn gisteren wilde stakingen voorge komen in een viertal mijnen. In het industriegebied ten Zui den van Brussel is een propagan- da-actie gaande voor het houden van wilde stakingen. Men ver wacht dat heden in een aantal plaatsen in deze streek protest stakingen zullen uitbreken. „In Liberale kringen heerst naar uit het Vlaams Liberale blad „Het Laatste Nieuws" blijkt, me ningsverschil over de door het Li berale partijbestuur aangenomen motie, waarin medewerking met V.S. zullen eilandengroep Pescadores verdedigen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de eilanden groep Pescadores, voor de Zuid- West-kust van Formosa, door Amerikaanse marinestrijdkrach ten verdedigd zal worden, indien zij door Chinese communisten wordt aangevallen. Aanvaring op de rede van Vlissingen. Het Poolse stoomschip „Bal- tyk", groot 7001 brt en toebeho rend aan de Gdynia-Amerika lijn, is, komende van Antwerpen, van nacht te ongeveer 1 uur in aan varing gekomen met het Noorse s.s. „Songa", groot 2066 brt, van de rederij K. W. Hansen te Ber gen. De „Songa" was op 22 Juli van Antwerpen vertrokken met be stemming Alexandria, maar moest wegens machineschade op de rede van Vlissingen ten anker gaan. De „Songa" was binnen enkele uren gezonken. De bemanning, in totaal 33 man, kon veilig aan wal gebracht worden. Al hun hezittin- gen gingen verloren. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Onder de be manning bevonden zich drie vrou wen. de Koning wordt afgewezen en diens troonafstand wordt geëist. „Indien deze motie de indruk wekt, dat elke kans op een be vredigende oplossing moet wor den opgegeven, dan zijn er vele Liberalen, die deze opvatting niet delen", zo schrijft het blad. Vandaag zal de Veiligheidsraad bijeenkomen om het eerste rap port over de toestand in Korea van MacArthur te bespreken. Bij onlusten, die zich gisteravond te Guatemala hebben voorgedaan zijn één dode en zeven gewonden te betreuren. Vannacht om kwart over drie werd brand ont dekt in een varkenshaarfabriek te Groningen. Men werd het vuur spoedig meester. Bevin zal Donderdag zijn werkzaamheden hervatten. Vandaag begint de Vierdaagse. Gisteren zijn 40 Bel gische parachutisten, die aan deze mars zuilen deelnemen in de buurt van Nijmegen geland. 7000 deelnemers zullen aan de start verschijnen, w.o. Franse com mandotroepen, Luxemburgse in fanteristen, leden van de R.A.F. en de Belgische parachutisten. De regering overweegt strenge maatregelen tegen postduiven- houders, die, tegen de adviezen in, hun dieren hebben laten vliegen, waardoor schade aan land- en tuinbouwgewassen is aangericht. Troepen van dé Apris zijn thans ook op Neira geland. Aan de Canadese kusten zijn onbekende duikboten gesignaleerd. Bin nenkort zullen in België postze gels met de beeldenaar van Ko ning Leopold verschijnen. Bij de afbraak van een oude boerderij in Dongen, werden, ingemetseld in een schoorsteen, ruim 250 zil verstukken uit een periode van 16501794 gevonden. Het zijn meest provinciale guldens, voor namelijk uit Zeeland. Op „Rot- terdam-Ahoy" heerst tevreden heid. Gisteren waren er ruim 20.000 bezoekers, waarmede de 600.000 is gepasseerd. tweede bus ramde en vervolgens in de «loot naast de weg schoof. Da bus werd aan de zijkant opengescheurd, de vrachtauto eveneens, terwijl ook de neus van de wagen en de cabine één ver wrongen massa werd. Het mag een wonder heten, dat de kleine jongen naast de chauffeur niet ernstiger gewond geraakte. Da heer L. en zjjn zoontje konden na in het ziekenhuis „St. Joanna" verbonden te zijn, weer huis waarts keren. De twee door glas scherven geraakte schoolkinderen konden eveneens de reis voort zetten. De rijkspolitie verzoekt thans de chauffeur van de luxe wagen, die by het ongeval betrokken is geweest en is doorgereden, zich te melden bij de postcommandant te Kloetinge. DE STRIJD TEGEN DE T.B.C. In Goes werd plaatselijke werkconunissie gevormd. In het stadhuis te Goes werd gisteravond een vergadering ga- houden, waarop de plannen be sproken en toegelicht werden, dia er bestaan om de gehele Zeeuwsa bevolking door te lichten. Op deze vergadering waren aanwezig dr 3. R. v. d. Borgh, de geneeskundig inspecteur voor Zeeland en dr van der Lee, de landelijk leider van liet bureau bevolkingsonderzoek van de Nederlandse centrale voor Tuberculosebestrijding in Den Haag. Gistermiddag werd in Tho len een dergelijke vergadering gehouden. Speciaal werd besproken op welke manier men de meeste doeltreffende propaganda kan maken, zodat het percentage var» de bevolking, dat aan dit onder zoek deelneemt, zo hoog mogeiyïc is. Men besloot een plaatsehjke werkcommissie te vormen, waar in onder voorzitterschap van bur gemeester ten Ivate vertegen woordigers van verschillende or ganisaties zitting zullen hebben. Deze werkcommissie zal de hulp krijgen van een aantal huisbe zoekers en -sters, die tot taak hebben de mensen vooraf het gro te belang van het onderzoek zul len moeten duidelijk maken. Da tijd waarop men zal worden on derzocht zal vastgesteld worden volgens de wens van de betrokke nen. Onderstreept werd nog het be lang om ook schoolkinderen, hoe wel ze op school worden onder zocht, toch te laten doorlichten, daar het schoolonderzoek eigen- lijk niet voldoende is. De Vlissingse jeugd zal van 14 tut 19 Augustus haar eigen stad hebben. Een stad, bestuurd door, jongens en meisjes, die ln één woord gezegd een getrouwe coplé van een echte gemeente zal zijn. Gisteravond werd op bet terrein achter de Grote Markt, waar de bomvr(je kazerne heeft gestaan, met enig officieel vertoon de eer ste paal in de grond gezet. Door, de jeugd zelf natuurlijk, zij het dan ook op order van de „echte" burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff. Wat gisteravond te zien was in de stad en op het terrein achter de Grote Markt, was een voor proefje van de feestelijkheden, die de kinderen zuilen meemaken in hun „eigen" stad tijdens de festivalweek van „Ons Genoegen" Het begon met een rondwandeling door de stad van de keurig in 't wit gekleedde leden van de Vlis singse Turnvereniging en de Chr, Gymnastiekvereniging „Oranje Nassau", vooraf gegaan door het Tamboers- en pijperscorps en „Ons Genoegen". Meisjes droegen de versierde paal, die gelukkig niet al te grote afmetingen had, in de stoet mee. Op het terrein gekomen, verwelkomde de heer. van Druten de kinderen en de vele belangstellende ouders, waarvan er een groot aantal op de Boulevard stonden. Toen kwam de burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff aan het woord, die vertelde, hoe „Ons Genoegen" zich in verbinding ge steld had met de Bond van Buurt verenigingen, om de vraag op te lossen hoe de festivalweek het best gevuld kon worden. Het re sultaat was, dat de Bond besloot tot het stichten van een kinder- stad van 14 tot 19 Aug. 't Was en 't is nog niet eenvoudig dit voor elkaar te krijgen in 't bijzon der financieel niet, maar dank zij eler medewerking zullen de kin deren straks hun eigen stad be zitten. De burgemeester noemde het een staaltje van typisch Vlis singse samenwerking. De order: „Jongens zet 'rti er maar in!" van de burgemeester werd prompt opgevolgd, waarop „Ons Genoegen" een vrolijke mars inzette en de kinderen 'n rondedans om de paal maakten. Hiermee was de eerste phase van Vlissingens kinderstad ten einde. DE BILT ZEGT: Minder wind. Wisselende bewolking met slecht enkele verspreide buien. Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog vrij krachtige overigens matige wind uit westelyke richtingen. Vrij koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1