Voor het eerst na zes jaar betrad Koning Leopold Belgisch grondgebied. jyroviitti|gsi?fw Doevedantje Bevolking toonde uiterst weinig belangstelling. I Goed Rode Kruiswerk op bekerwedstrijden Kapeile beeft een nieuw sportterrein Canada Strenge veiligheidsmaat regelen. gaat naar Soc. Ecou. Raad voor eerste maal in het openhaar bijeen. Bijzondere hijslag pensioenen Het Protestantisme „een zwarte pest". Maandag 24 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Te vjjf minuten over zeven raasde Zaterdagochtend een fonna- j tie van acht straaljagers over het militaire vliegveld Evere naby Brussel, ten teken van de aantocht van de belde vliegtuigen, waar mede Kculng Leopold en Kroonprins Boudewyn uit Zwitserland in België zouden terugkeren. De jagers scheerden over het plat- lorm, waar afdelingen van de luchttroepen in carré stonden opge steld en waar de militaire kapel juist het saluut aan de Koninklijke Standaard had gebracht. Langs de rolbanen op het vliegveld ston den op geringe afstand van elkander manschappen van de lucht troepen opgesteld. Op het ogenblik, dat de Koning, voor het eerst sedert zes jaar, de Belgische bodem betrad, zette het muziekcorps de Brabanconne in. Daarna had de begroeting door de autoriteiten plaats. Zij werd ge volgd door Inspectie van de ere wacht. De ceremonie droeg een uiterst vormelijk karakter. De koning ging saluerend langs de troepen, gevolgd door zijn bel de zoons, die in lichte beige zo- mercostuums waren gekleed. Terstond daarna reden tien zwarte auto's het platform op en begon zich de stoet te formeren, die de Koning naar zijn slot te Laeken zou brengen. De Konink lijke stoet werd voorafgegaan door een groep motorrijders en vier gepantserde verkenningswa gens, waarvan de laatste de ko ninklijke standaard droeg. Op de weg van de Koning naar Laeken waren hoegenaamd geen voorvallen, die de intocht het ka rakter van een „blijde ihkomste" konden geven. Er hingen geen vlaggen en er was uiterst weinig belangstelling van het publiek. Slechts kleine groepjes mensen zagen de stoet stilzwijgend voor bij rijden. Op enkele plaatsen werd „Leve de Koning" geroepen, meestal gevolgd door kreten als „Abdication" van de zijde der tegenstanders van de Vorst. Het vliegveld was verder om zoomd door mannen van de Rijks wacht. Op het platform wachtte een klein gezelschap de Koning op. Daaronder waren de groot- maarschalk v»n het hof, de Prins de Merode, enkele ministers en luitenant-generaal Piron als ver tegenwoordiger van het leger. Tien minuten nadat het eerste sein was gegeven arriveerde het koninklijke vliegtuig, geëscorteerd door negen Spitfires. Het werd op korte afstand gevolgd door het vliegtuig waarin de Kroonprins zich bevond. Beide toestellen wa ren Dakota's van de Belgische luchtmacht. De machines rolden gelijktijdig voor het platform. Het konink lijke toestel droeg geen standaard. NA ZES JAAR. Het eerst verscheen Kroon prins Boudewijn, die vergezeld was van de secretaris van de Ko ning, de heer Weemaes. Eerst daarna verliet Koning Leopold, gekleed in uniform van luitenant- generaal, zijn toestel. Hij werd fevolgd door zijn tweede zoon, 'rins Albert, en door eerste mi nister Duvleusart. Nieuwe loonovereenkomst Belgische grensarbeiders. Te Breda zijn besprekingen gehouden tussen vertegenwoor digers van de Belgische vak beweging, Nederlandse werk gevers en de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, over een nieuwe loonovereen komst voor de Belgische grens arbeiders. De oude overeenkomst loopt namelijk tegen het einde van deze maand af. Verwacht wordt, dat op de volgende bij eenkomst, Donderdag a.s., een nieuwe overeenkomst gereed zal komen. De Belgische grensarbei ders krijgen hun loon in Neder lands geld uitbetaald met 10 pet toeslag. Op deze toeslag rust echter een z.g. bestedingsplicht, d.w.z. dat deze 10 pet in Neder land moet worden besteed. Examens Vakopleiding Bouwbedrijf. Bovengenoemde examens zijn van 17 tot 21 Juli in Terneu- zen gehouden. Vrijdagmiddag vond de uitreiking van da di ploma's aan de geslaagden Slaats, in tegenwoordigheid van e burgemeester van Terneuzen, mr P. H. W. F. Teilegen, en enkele andere genodigden, 'w.o. dt directeuren van de ambachts scholen te Terneuzen en Oost- Durg. De diploma's werden uitge reikt aan: voor timmeren: H. Dirkse, Zuidzande; L. Gilde, W. Hamelinck, L. Mailegraaf, J. Rijkhout, J. J. Suy, S. Janse, allen te Terenuzen; J. de Kraker, j. Manhout, beiden te Aarden- buig, J. A. Gelderland, Bos- kapelle; C. Hendrikx, Eede; H. L. Maas, Breskens; C. Neve, IJzen- dijke; J. A. Moens en C. de Poorter, Oostburg; A. Proost, 'g-Heer Hendrikskinderen; A. de la Ruyelle, Sas van Gent; J. V. d. Velde, Ovezande; B. v. d. Water en H. v. d. Water, Baar land; A. Cabboord, 's-H. Arends- kerke; J. Lokers, Wolfaartsdijk; voor metselen: S. Kempe, Zaam- slag; W. Riemens, Axel. Mulo Bergen op Zoom. Voor het Mulo-diploma slaag den Vrijdag te Bergen op Zoom P. J. Peeters, Kwadendamme; J. J. de Jonge, Ovezand; M. J. de Jonge, 's-Heerenhoek. MIDDELBURG. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Middelburg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende ge- Vonden voorwerpen zijn gedepo neerd en terug te bekomen Za terdagavond tussen 19 en 20 uur: Verschillende huissleutels, bril, blauwe badmuts, spaarzegel3, wit kinderschoentje, rode sjaal, Wit regenkapje, zilveren speld, beige ceintuur, rol electrisch draad,damestas (blauw), leren riem, damesportemonnaie, jon gensjasje, nummerbord (K 12506), 11 bewijzen van post duiven met nummers, enveloppe met inhoud, ontbijtkoek, sleu teltje no. 481600. De lijst van gevonden voor werpen, die bü particulieren in bewaring wordt gehouden, ligt op ons kantoor te Middelburg, Korte Noordstraat 35, ter inzage. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie maakt bekend, dat in het tijdvak van 12 Juli tot 18 Juli 1950 als gevonden aan zijn bureau zijn ge deponeerd, de volgende voorwer pen: Muts, wandelstok, handtasje met inhoud, herenhandschoen, paspoort en een ceintuur; en dat tevens aan zijn bureau Inlichtingen en de adressen zijn te bekomen van de vinders van de olgende voorwerpen: Enige sleutels, 1 paar sandaal tjes, 1 paar nylonkousen, enige heren- en damesportemonnaie's met Inhoud, zadeldekje, enige kin derjasjes, actetas, enige brillen en zonnebrillen, haarstrik, step op luchtbanden, jumper, padvinders- riem, parapiuie, kindervest, boek, zilverbon, zakje met inhoud, pols horloge, armband, handschoenen, tabaksdoos, nummerbord, passer etui tas, kindersokje, en een ball-point pen. Kinderstad. Maandagavond a.s. wordt de eerste paal geplant op het Kin derstadterrein nabij de Grote Markt. De paal die feestelijk ver sierd is, zai worden gedragen door zestien meisjes uit de diverse stadsbuurten, gevolgd door de deputaties der buurtverenigingen en die der turnverenigingen uit Vlissingen. De stoet zal worden voorafgegaan door de harmonie „Ons Genoegen", die een rond gang door de stad zal maken. Gymnostiekdemonstraties. Hoewel de sportweek niet door gaat hebben de gymnastiekver enigingen besloten de demonstra tie toch te laten doorgaan. Woensdagavond a.s. zullen V.T.V. en Oranje Nassau onder auspi ciën der V.V.V. op het terrein van de voetbalclub Vlissingen aan de Bonedijkestraat een gymnastiek- demonstratie geven. AAGTEKERKB. Uitreiking onderscheidingen. Op verzoek van het Ministerie van Oorlog werd dezer dagen door de burgemeester aan de heren J. Janse, No. 48 en J. den Hollan der, No. 124, het Ereteken voor Orde en Vrede met gespen uitge reikt. Enkele weken geleden ont ving de heer Janse reeds het Oor- logsherinneringskruis. RILLAND. Reorganisatie brandweer. B. en W. van RIlland-Bath heb ben het voornemen de vrijwillige brandweer te reorganiseren. De heer J. Tramper, gem. op zlchter, is inmiddels benoemd tot commandant. KRUININ GEN, Reis ouden van dagen verfilmd. Donderdagavond werd ln hotel „Korenbeurs" de film vertoond van de reis, die de ouden van da gen kort geleden gemaakt heb ben. Hiervoor was veel belang stelling, daar het nu eenmaal niet Iedere dag voorkomt, dat men zichzelf of zijn kennissen op het witte doek ziet. VEERE. Aanrijding, Vrijdagmorgen werd de bak fiets van de melkhandelaar A. Vermeulen alhier aangereden door een uit de richting van de Kade komende luxe auto. Behalve een aantal kapotte melkflessen en een lichte beschadiging van de auto liep het ongeval vry goed af. De politie maakte proces-ver baal op. COLIJNSPLAAT. Hand in de knel. B(j de herstelwerkzaamheden aan de haven had de arbeider J. S. het ongeluk zijn hand zodanig te klemmen, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. ZIERIKZEE. Uitbreiding veerdienst. De veerdienst Zierikzee-Colijns- plaat (ondernemer Jac. Berre- voets) heeft een uitbreiding on dergaan door het aanschaffen van een tweede boot, uitgerust met een 60 p.k. Bronsmotor, kan deze dienst nu een betere service bie- ^eJ1' Duurde de overtocht gemid deld pim. drie kwartier, thans duurt deze slechts een half uur ei* is dus een snellere verbinding tussen Schouwen en Noord-Beve land verkregen. Bovendien is het STRENGE VEILIGHEIDS MAATREGELEN. 31 Belgische en 48 buitenlandse journalisten werden op 't vlieg veld toegelaten. Zg werden ln mi litair convool naar het vliegveld gebracht en moesten zich aan strikte veiligheidsmaatregelen on derwerpen. Het convool werd op de weg naar Evère herhaaldelijk gecon troleerd. De journalisten konden vanaf het platform de plechtigheid gade slaan. Tot op het ogenblik van het vertrek van het convooi wa ren zij evenwel onkundig gelaten van de plaats van aankomst. Slechts de bewoners van de en kele buitenwijken, waardoor de weg van Evère naar Laeken loopt, hadden ln de vroege och tenduren in het aantreden van de met tientallen overvalwagens, radiowagens, telefoonposten en stenguns voorziene politie een ze kere aanwijzing gekregen, waai de Koninklijke intocht zou plaats vinden. nu mogelijk sleepdiensten te ver richten. De heer J. P. Brouwer Jubileerde. De heer J. P. Brouwer herdacht dezer dagen het feit, dat hg 35 jaar leider der Geref. Knapenver- eniging „Benjamin" is. Hoe sterk de band is tussen deze oude vete raan en zijn pupillen bleek Vrij dagavond uit de huldiging, die de heer Brouwer gebracht werd tij dens een samenkomst in het ver enigingslokaal. Per auto afge haald van huis door een der oud leden werd de heer Brouwer bin nengeleid en verwelkomd door de heer A. J. van 't Leven, plaats vervangend leider. In zijn openingswoord gewaag de de heer van 't Leven van de werkzaamheid van de heer Brou wer gedurende dit groot aantal jaren en sprak hij zijn beste wen sen uit voor de toekomst. Een aardig moment was, toen plotseling ds M. den Boer, predi kant te Voorschoten, die juist in Zierikzee was gearriveerd, de zaal binnenstapte om de jubila ris geluk te wensen. Ps den Boer herinnerde aan de bezoeken die hij, nog theol. stu dent zijnde, aan de knapenvereni- ging bracht en waarvan hij veel heeft geleerd voor zijn werk als jeugdpredikant. Hierna werd het woord gevoerd door de verschillende afgevaar digden van de diverse organisa ties, voor de Kerkeraad sprak de heer M. Gorter voor de jeugdcen- ale de heer C. Kolijn. De heer Brouwer dankte hier na allen voor de gesproken woor den en voor hetgeen deze avond naar voren werd gebracht en hij hoopte zijn werk in Gods gunst voort te mogen zetten. Aan het eind van het samenzijn belichtte Ds Greving ln een slot woord nog de persoonlijkheid van de jubilaris. Het was een mooie avond, die getuigde van de grote waardering voor het werk en de persoon van de jubilaris. Het bewijs daarvan werd wel geleverd door de ont vangen cadeaux. De Jongens zorg den voor de nodige afwisseling door voordracht en samenspraak. TERNEUZEN. Nogmaals de waterleiding. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Terneuzense gemeenteraad ls benoemd tot plantsoenbaas de heer O. J. Lam merlnk te Bennebroek. Tot ge meentewerkman werd benoemd de heer C. de Kok. Aan de heer H. Schellekens werd eervol ont slag verleend als leraar oude ta len aan het Lyceum, ln zijn plaats werd benoemd de heer W. Akveld te Hulst. Besloten werd het Zus terhuis aan de Vluchthaven voor f 5000 te verkopen aan de Stich ting Prot. Ziekenzorg. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel grond voor de nieuwe begraafplaats werd niet aangenomen. De ontéigenmgs procedure loopt nu gewoon ver der. De woning Nwe Dlepweg 21 werd onbewoonbaar verklaard en een ontwerp-verordenlng betref fende 't houden van duiven werd door B. en W. teruggenomen om dat de raad een dergelgke veror dening niet nodig achtte. Voor 't aanschaffen van meubilair en leermiddelen ten behoeve van ver schillende scholen werden gelden beschikbaar gesteld. Tenslotte werd besloten dat de gemeente garant zal staan voor een geld lening, aan te gaan door de wo ningbouwvereniging „Werkmans Beland", voor de bouw van tien woningen. By de rondvraag kwam nog ter sprake de kwestie van het Water- leldingbedryf, welke ook ln de vorige vergadering aangesneden was. Er werd uitvoerig over ge discussieerd en crltiek uitgeoefend op het beleid. Voor het mondeling examen gemeente-administratie II slaag de de heer L. A. v. Splunder thans hoofdcommies ter Gemeen te-secretarie te Mijdrecht, vroe ger te Zonnemaire. DUIVENSPORT. Wedvlucht „De Bruse Trekker". Door de postduivenhoudersver- eniging „De Bruse Trekker" werd deelgenomen aan de wedvlucht uit Chateauroux op Zaterdag 15 Juli. De uitslag was als volgt: 1 en 6 J. van de Reest, A.J. Polder; 2, 3, 4, 11 en 12 A. J. IJzelenberg, Bruinisse; 5 en 8 A. de Koning, Bruinisse; 7 en 9 J. P. du Cloo, Bruinisse. Verder werd met Jonge duiven gevlogen vanuit Helmond: 1, 8, 11, 12 en 20 A, J. IJzelenberg, Bruinisse; 2 J. van der Reest, A.J. Polder; 3, 4, 5 en 13 M. Neele, A.J. polder; 7, 17 en 19 C. van Dijke, A.J. Polder; 10, 14, 15 en 16 C, J. Maas, Bruinisse. Vlissingen wint alg. klassement; By de heren Arnemuiden, by de dames Souburg, Op de Zaterdag te St. Maar- tensdgk gehouden beker wedstrijden van het Rode Kruis in Zeeland, heeft, in het algemeen klassement, de ploeg uit Vlissingen de eerste prijs behaald. By de herenploegen werd echter Arnemuiden win naar, bü de dames de ploeg uit Souburg. Voor deze wedstrijden, die op het terrein van de stichting Dorpsgemeenschap gehouden wer den, bestond veel belangstelling. 0.m. waren aanwezig de com mandant van het Rode Kruis Corps, Gen. b.d. Van Oyen, da Commandante van de afd. Help sters, freule van Lyndenvan Sandenberg, de Krlngcommlssari3 dr Sissing, alsmede vele bur gemeesters van het eiland Tholen. Dr Tazelaar, voorz. van de afd. Tholen sprak een welkomstwoord. De opgave, die de ploegen te verwerken kregen, was niet een voudig. Er was echter, zo zeide dr Sissing, by het bekendmaken .van de uitslag, goed gewerkt. Toch achtte hij het nodig, dat er nog meer geoefend wordt en niet minder, dat de corpsen zullen worden uitgebreid. Men heeft minstens 12.000 mensen nodig 1.p.v. 9000 zoals thans. Voorts dankte hij de afd. Tholen voor het organiseren van de wedstrijd. Hierna reikte hij de prijzen uit. Alg. klassement! 1. Vlissingen 315 pnt; heren 205, damas 110 (Wisselbeker); 2. Souburg 203 pnt.; heren 160, da mes 142; 3. Goes 292 pnt., heren 182, dames 110; 4. Koudekerke 288 pnt., heren 209, dames 79; 5. Middelburg 277 pnt., heren 173, dames 104. Beste herenploeg: Arnemuiden 248 pnt. (medaille). Beste dames- ploeg: Souburg 142 pnt. (medail le). De afd. Tholen behaalde individueel 52 pnt. Bij de heren bestond de jury uit dr van Gelderen, Vlissingen, dr Gnirrep, Wemeldinge en dr van Moor, Arnemuiden. Bij de dames uit mevr. van Dierendonck, zr Vellekoop, St. Maartensdijk en zr. van Weley. Kapeile is ln het bezit gekomen van een nieuw gemeentelyk sport terrein. Zaterdag is liet, onder grote belangstelling officieel door burg. van Suylekom geopend. De voorzitter van de plaatse- lgke eportcommissie de heer P. Vermaire kon het voltallige ge meentebestuur, afgevaardigden van diverse verenigingen en van de K.N.V.B. afdeling Zeeland, de hoofden der scholen en afgevaar digden van de kerkeraden der Ned. Herv. Kerk en Geref. Ker ken, welkom heten. Burgemeester van Suylekom, noemde het verheugend, dat er in de gemeente een goede sportgeest heefbt. Aan allen bracht hij na mens het gemeentebestuur dank die hebben medegewerkt aan de tot stand koming van dit veld, waarvan ook de scholen gebruik zullen maken. Het veld is in han den gegeven van een sportcom- missie. Verschillende sprekers voerden vervolgens het woord. Als eerste feliciteerde de heer le Duck na mens de K.N.V.B. Zeeland de voetbalvereniging met dit nieuwe terrein. Namens de wielersport club sprak de heer A. C. de Klerk, die namens zijn vereniging een lauwertak voor de overwinnaar van de wedstrijd Kapeile I Nieuwdorp I aanbood. De heer Duininck sprak namens de O.L. school te Kapeile en de Christelijke- en de Herv. school te Biezelinge. Ds Jebbink hoopte dat het veld veelzijdig gebruikt mag worden. Namens de supporters van de voetbalvereniging sprak de heer P. v. d. Vliet. Hij bood de voetbal vereniging wegens het behaalde kampioenschap een clubvlag aan en hoopte dat de vereniging de kleuren steeds hoog zai mogen houden. Tevens had de suppor terskring alle spelers van het eer ste elftai in een nieuw shirt ge stoken. Het elftal stond hiermede opgesteld. Het zijn de kleuren van Ajax; rood en wit en een zwarte broek. Namens de voetbalvereni ging uitte de heer Dekker met vriendelijke woorden zijn harte lijke dank voor dit bijzondere hul deblijk. Hierna werd een aanvang ge maakt met de voetbalwedstrijd Kapeile I—Nieuwdorp I, waarvan burgemeester van Suylekom de aftrap verrichtte en welke door Nieuwdorp met 61 werd ge wonnen. Het fanfarecorps „Ons Genoe gen" zorgde voor de muzikale om lijsting. De heer J. Schouten nam afscheid. Zaterdagmiddag heeft de heer J. Schouten, wiskundeleraar aan de Zeevaartschool te Vlissingen in het Strandhotel afscheid geno men i.v.m het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Als eerste spreker trad op de heer ir C. Kapsenberg, namens het be stuur, die herinnerde aan de 32 dienstjaren van de scheidende, waarin deze een groot aantal leerlingen opleidde en de school een goede naam wist te geven. Directeur P. Vijn wees op de goe de sfeer, die de heer Schouten in de leraarskamer bracht en de uit stekende lessen, die hy gaf. Wet houder W. Poppe sprak namens het gemeentebestuur, terwijl de heer G. H, Verstraaten, chef practische opleiding van de KPM- KJCPL namens de machnisten- opleiding woorden van dank bracht. Later op de middag gaf ook burgemeester mr dr B. Kolff nog acte de présence. Voor de scheidende was veel belangstel ling. De leerlingen hadden tevoren reeds hulde gebracht aan hun oud leraar. 67. Goed ln de bosjes schuilen, anders ziet ze ons, zegt Simon. Nu ls ze vlak by. Ze loert en loert Hé, gelukkig, ze gaat door, ze heeft niets ge zien. Nu gauw er van door. Even later komt de vrouw hen toch nog ach terna, Ze heeft hen dus toch nog gezien. Wat draven Simon en HoukJe. Houkje kan lang zo hard niet als Slmon. De vrouw haalt hen in. Als ze het schaap dan niet meer heeft, wil ze de geit wel hebben. Slmon v/eet wel raad. 68. H(j wacht de vrouw op. Hy klimt ln een boom en als ze vlakby ls, springt hy pardoes op haar hoofd. Dat had ze niet gedacht. Ze schrikt zo! Ze vliegt met de armen omhoog rond. Dat ding daar op haar hoofd moet ze kwyt. En als ze helemaal overstuur ls, springt Slmon op de grond en haalt Houkje ln. De vrouw vliegt zo hard ze kan haar huisje ln. „Wee, wee", roept ze. De vrouw doet de deur van de schuur zo vlug ze kan ln 't slot. Op het erf staat de haan en kraalt luid. In de vergaderzaal van de Eer ste Kamer werd gistermiddag de eerste openbare vergadering van de Sociaal-Economische Raad gehouden, welke o.m. bijgewoond werd door de minister-president, dr W. Drees, de minister van economische zaken, prof. dr J. R. M. v. d. Brink, de minister van sociale zaken, mr A. M. Joeltes, de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr dr J, ln 't Veld, de minister van Justitie, mr A. A. M. Struyken, de staatssecre taris van economische zaken, mr W. C. L. van der Grieten, de staatssecretaris van O,. K. en W., mr J. M. L. T. Cals en die van sociale zaken, mr A. A. van Rhjjn. Na een welkomstwoord van 'de voorzitter, prof, F. de Vries, hield de minister-president een rede, waarin hl) zei, dat de regering het van groot belang acht, dat zy in haar sociaal-economische taak wordt bijgestaan door de Soc. Econ. Raad. De regering ls er van overtuigd, dat de S.E.R. ln staat zal zijn de taak over te nemen van de onderscheiden lichamen, die voorheen op dit terrein werk zaam waren. Verder wees de heer Drees op de rijke taak van de S.E.R. voor de bedrijfsorganisatie, waarna prof. de Vries in een rede de ontwikkeling schetste die heeft geleid tot de aanvaarding van de beginselen van de wet op de be- dry fisorganisatie. Beter een half ei dan een lege dop. In de Tweede Kamer ls Vrydag een scherpe strgd gevoerd over de voorgestelde toeslag op de pen sioenen, nl. van f40 per jaar toe slag op de pensioenregeling 1948 (met terugwerkende kracht tot Jan, 1949) en een extra toeslag voor alle pensioenen van föO pei jaar. Van verschillende kanten werd tegen dit voorstel bezwaar ge maakt, en toen de heer Van Steen (P.v.d.A.) met een voor stel kwam om resp. f 80 en f 75 beschikbaar te stellen, had dit de instemming van de gehele Kamer. De regering zette zich echter schrap. Werd het amendement aangenomen, dan zou zy 't wets ontwerp intrekken, daar de nodi ge middelen ontbreken. Het ge volg was, dat het amendement met grote meerderheid verworpen werd. Beter een half el dan een lege dop dachten de meeste leden. Het ontwerp werd doorop z.h.s. aangenomen. De Kamer U daarop tot 12 Sept. met vacantle gegaan. Ernstige waarschuwing aan Jong Nederland. Het Bestuur van de Nederland se Jeugd Gemeenschap krijgt van vele kanten verzoeken om inlich tingen over circulaires en oproe pen over Jeugd-vresdesactles, die de laatste weken aan personen, organisaties en Jeugdclubs zgn toegezonden. Het Bestuur van de N.J.G. geeft aan geheel Jong Nederland ln ern- ttge overweging nauwkeurig na te gaan welke organisaties en personen deze actie organiseren. Het biykt namelgk herhaalde- lgk, dat men geheel argeloos en te goeder trouw instemming be tuigt met het streven van com munistische mantelorganisaties, die willens en wetens vaak door valse en eenzydlge voorstellingen de vredeswil van de jeugd voor eigen politieke doeleinden mis bruiken. Men zy dus gewaarschuwd. Kleine brand bij Albert Heyn. Zaterdagmorgen is plotseling brand uitgebroken op de boven ste verdieping van het nieuwe fabrieksgebouw van „Albert Heyn" aan de Oostzijde te Zaan dam. De bedrijfsbrandweer en de gemeente-brandweer, die met een motorspuit en de magirius- ladder aanwezig was, slaagden er in spoedig het vuur te over meesteren. In het Roomse Braziliaanse Zondagsblad voor het gezin „O Domingo" publiceert pater Carlos Borromaes een opstel over de „vijf duivels" waardoor heden ten dage het gezinsleven en het tijde lijke en eeuwige heil der Roomsen wordt bedreigd. In dit artikel heet het, volgens een te Wenen verschijnende Gemeindebode: „De eerste duivel ls de godsdienstige onverschilligheidde tweede duivel is het Protestantisme de derde duivel is het Spiritisme de vierde duivel is het com munismede vijfde duivel lts het bijgeloof". Over het Protestantisme schrijft pater Borromaes dan nog: „De tweede duivel, het Protestantis me, knecht de Christenen ln de secten, in de samenkomsten zon der God, in het leger zonder heil, in de kerk zonder Christus. Het Protestantisme is een zwarte pest die de gezonde geest van het Christendom verontreinigt". Ten slotte vermaant hij, dat men nim mer gemeenschap moet hebben met de Protestanten, noch met hen moet huwen. Dit jaar geen najaarS' manoeuvres. Alle tijd wordt besteed aan opleiding van kader. Naar we vernemen, zullen er dit jaar geen grote najaars manoeuvres door de Kon. Land macht worden gehouden. Dit is het gevolg van de reorganisatie van het leger, die zoals ge meld dit jaar wordt door gevoerd. Vóór de oorlog werden leder jaar de gebruikelijke herfst- manoeuvres gehouden en ook vorig jaar vond op de Veluwe een grote meerdaagse oefening plaats met troepen, die bestemd waren voor de uitzending naar Indonesië. Momenteel zijn er echter niet voldoende manschap pen onder de wapenen. Deze zomer is het opleiden van kader in volle gang. Het zal ln het najaar de nieuwe lichting een gedeelte van lichting 1950 trainen. Rode Kruis-hulp aan de Zuidmolukken. Naar aanleiding van de aan vraag aan het Internationale Rode Kruis tot het verlenen van hulp aan de Zuidmolukken, ver neemt Aneta, dat van de zijde van het Indonesische Rode Kruis een bereidverklaring is gegeven om hulp te bieden in de vorm van medicijnen en levensmidde len. Het Internationale Rode Kruis heeft te dien einde reeds contact opgenomen met het In donesische Rode Kruis. De regering der R.I.S. staat op het standpunt, dat het Interna tionale Rode Kruis „geen recht streekse hulp behoeft te bieden", aangezien, volgens het standpunt van de R.I.S. de gebeurtenissen in de Zuidmolukken „geen ander karakter hebben dan een rebellie van een aantal militairen van het K.N.I.L.". Grote belangstelling voor „Rotterdam-Ahoy". Nu de vacantietgd is gekomen, kan men op „Rotterdam-Ahoy* een nog krachtiger styging van het bezoek constateren dan te voren. Verscheidene dagen van deze week overschreed het aantal bezoekers de twintigduizend en het half millioen in inmiddels ruimschoots gepasseerd. Ook uit het buitenland was er vooral Woensdag grote belangstelling, getuige de verscheidenheid van nummerborden op het uitgestrek te autoparkeerterrein. Motorschip van het Marine etablissement te Soerabaja vermist. Sedert vorige week wordt het motorschip „Koealas" van het Marine-etablissement te Soera baja vermist. Het vaartuig onderhield een geregelde ver binding tussen Soerabaja en de pyrotechnische werkplaats op Madoera. Volgens de dienstrege ling maakte het schip elke avond te 23.30 de laatste over steek naar Madoera. Maandag avond is de boot op tijd ver trokken, doch is niet aan de overwal aangekomen. Tot dusver ontbreekt van het schip elk spoor. Het is niet bekend, hoe veel mensen zich aan boord ba- vonden. Welkom immigrant. Als Piet Maree, samen met 1000 andere Nederlandse Immi granten te Pinguin op Tasmanii aankomt, zal hij een huis op zii vinden wachten. De Nederlandse kolonie daar heeft, toen zij in de krant la#, dat de heer Maree en zijn ge zin tenten hadden meegenomen om in te wonen, besloten een huis voor hem te bouwen. Zy hopen het klaar te hebben, al# de „Sibajak", die 19 Juli uit Nederland vertrokken is, aan komt. V eilingsberichten MIDDELBURG, velling van 21 Juli 1950. Stamsnybonen 2028| Stoksnybonen 5058; Saxas 15— 10; Dubbele Prlnc. 2022; Wago naars 1516; Komkommers A 9 —14, ld. B 8—12, ld. C 7—10| Spitskool 1218; Rodekool 6—14 Savoyekool 610; Augurken 10 65; Sla 318; Postelein 8161 Andijvie 513; Bloemkool A 80 —00, ld. B 2044, ld. O 8—1ÖJ Pootul 1417Rabarber 812j Prei 2930; Doperwt 2332; Boskroot 48; Zllveruien 23— 26; Tomaten 3042; Appels, val en kroet 1014; Rode bessen 69 85; Madelein 1845; Kasprul- men 414; Netmeloen 248B| Pruimen 1890; Kersen 68881 Frankenthalers 181192; Kruis bessen 3042; Kasperziken 4— 26; Annanasmeloen 6078; Aard appelen, bintjes 1112, ld. grote 1012, ld. drielingen 610, ld. kriel 67. ZIERIKZEE. Yellow Standaard 2636; id. Huishoud 2030; id. val 1318; Oomskinderpeer hui«- houd 32; id. val 1720; Snijbonen 3846; Princessebonen 1620l Doperwten 1533; Andijvie 13— 18; Spitskool 8; Rode Kool 4.40— 6; Sav. Kool 4—5; Tomaten 20— 46; Rode Bes 4951; Zwarte Be# 68—74; Kruisbes 2133; Onta rio 97; Early Laxton 4180; Eer stelingen 1112; Eigenheimers 10; Blauw Put 17; id. driel. 8, alles per 100 kg. Bloemkool 8 37; Komkommers 1519; Bos- peen 913; Perziken 916; Me loenen (Net) 66, alles per 100 stuks en bos. Vrijdagmorgen is de dertigste Kaagweek beg .i met Oi...., ziet men de start der boten in de regenboogklasse. de zeilwedstrijden. Hier

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3