„Ik zal de polemieken vergeten en alleen aan de toekomst denken" THANS FORMOSA AAN DE BEURT? Belgische schutters veroverden Goes „Wjj kunnen „Rillandia" niet missen" zei burgemeester de Goffau Meer besef gevraagd voor behoud van natuurmonumenten Kinderspeeltuin aan 't Zand officieel gespend NIEUWS Socialisten openden het verzet Strocartonfabriek prooi der vlammen SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 60-jarig bestaan werd feestelijk; gevierd Stichting „Het Zeeuwse Landschap" vergaderde Heel de Huurt hielp met de aanleg Uitgave ichting „Zeouwsch Dagblad' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 29170, 243o of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6» JAARGANG No. 10X7 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 24 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZlilDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, BiezeJinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; EL Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.50 u„ onder 20.42 u. Maan op 18.18 u., ondef 0.07 u. Hoogwater op Dinsdag 25 Juli: Vlissingen: 9.59 u. 1.76 m., 22.24 u. 1.77 m. Temeuzen: 10.25 u. 1.96 m., 22.53 u. 1.97 m. Wemeldinge: 11.28 u. 1.59 ni. ,23.58 u. 1.55 m, Zierikzee: 11.13 u. 1.39 m., 23.42 u. 1.34 m. VERZOENEND GEBAAR VAN KONING LEOPOLD. Nadat Koning Leopold van België Zaterdagochtend in alle stilte In zijn palels te Laeken is teruggekeerd, heeft hij des middags om kwart over één zich in een radiorede tot het Belgische volk ge wend. Ondanks het verzoenend gebaar, in deze rede gemaakt, heeft het Algemeen Belgische Vakverbond met een felle verklaring het verzet tegen de terugkeer geopend. De socialisten hebben in Brussel een zeer rumoerige betoging gehouden. Het Belgische parlement komt morgen in verenigde vergadering bjjee om t< luisteren naar een boodschap van de Koning. Deze boodschap is door hem reeds aan de voorzitters van Kamer en Senaat overhandigd. De eerste minister Duvleusart zal morgen in het parlement een verklaring afleggen. Duvleusart, die de Koning Zaterdag zijn ontslag heeft aangeboden, is op diens verzoek in functie gebleven. Het ligt echter niet in Duvieusarts bedoeling een nieuw regeringsprogram op te stellen of om een motie van vertrouwen te vragen. De stemming: RUSTIG. In zijn radiorde, zei Koning Leopold over wiens terugkeer wij op pagina drie een uitvoerig verslag geven dat hij alles zal doen wat in zijn macht ligt om een nationale verzoening in het teken van verdraagzaamheid en goede trouw te bewerkstelligen. Hij herdacht zijn oude wapen broeders uit de twee oorlogen en hen, die geleden hebben in de strijd tegen de vijand en deed een beroep op zijn landgenoten om eensgezind te blijven en zich niet „door ijdele en onvruchtbare twis ten van het goede doel te laten afleiden". „Ik zal de tegen mij gevoerde polemieken vergeten om alleen aan de toekomst te den ken". „De Koning is het symbool van de continuïteit van de natie. Hij heeft tot taak een raadgever te zijn, buiten de partijtwisten om, met eerbied voor de besluiten van de meerderheid, met aandacht voor de meningen van de minder heid". „Welke ook de nieuwe beproe vingen mogen zijn, die de toe komst mij oplegt, ik beschouw dat als mijn taak. De Koning besloot zijn rede met de woorden: „Bel gen, weest onze nationale leuze Indachtig: „Eendracht maakt macht. God bescherme België". Verklaring van het Algemeen Belgische vakverbond. Het bureau van het A.B.V.V., «telt vast. dat Leopold III is te ruggekeerd in zijn paleis onder de bescherming van duizenden rijks wachters en soldaten, voor deze Op Korea winnen Amerikanen terrein. Communisten op een eiland t\j de Chinese kust hebben het eiland Kinmen (Klmoy), dat In handen der Nationalisten is, zwaar met artillerie beschoten, zo meldt het nationalistische mi nisterie van defensie. Volgens door de nationalistische regering ontvangen Inlichtingen z(jn 1500 zeewaardige schepen aan de kust van Foekien samenge bracht. Dit zou wijzen op een op h: nden zjjndo Invasie op Formosa. De nationalistische regering op Formosa heeft de beschieting aan de Amerikaanse regering gemeld. Het Koreaanse front. c. 25ste Amerikaanse divisie h-.lt heden Jetsjon, een belang rijk knooppunt van wegen, 23 km. ten Oosten van Hamtsjang, her overd. De Zuid-Koreaanse strijdkrach ten heroverden Andong, 32 km. ten Oosten van Jetsjon. Volgens een Amerikaanse bat terij zijn acht van elf aanvallende I'oord-Koreaanse tanks nabij Hamtsjang vernietigd. De Amerikaanse autoriteiten hebben verboden, dat vluchtelin gen in Zuidelijke richting gaan. Degenen, die dit verbod overtre den, zullen als „vijandelijke troe pen" beschouwd worden. Op hen zaï worden geschoten, indien zij ln de gevechtszone worden gezien. Dit is een der nieuwe strenge maatregelen om sabotage en 7 oord-Koreaanse infiltratie te voorkomen. DIESEL GRIJPT VRACHTAUTO op onbewaakte overweg bij Wouw. Zondagmiddag is op de onbe waakte overweg nabij de gemeen te Wouw aan de spoorlijn Bergen op ZoomRoosendaal een vracht auto van de heer Kattenvilder uit Delft door een dieseltrein uit Roosendaal gegrepen. De wagen werd enige meters verder weg geslingerd en totaal vernield. De beide inzittenden, de heer K. en de bestuurder C. M. R. Uit Den Haag werden in zorg wekkende toestand naar het zie kenhuis te Roosendaal overge bracht. De trein ondervond ter plaatse een twintig minuten vertraging. De bestuurder J. Dielisse uit Roo sendaal bekwam geen letsel, hoe wel de cabine werd beschadigd en de ramen werden versplinterd. De trein is naar Bergen op Zoom ge reden waar de passagiers voor Zeeland in een andere trein kon den overstappen. gelegenheid op schandelijke wijze omgevormd „tot pretoriaanse v/achten". De omstandigheden zelf van deze terugkeer van Leopold III houden in zich de bevèstiging van wat door het A.B.V.V. voor opgezet werd: Leopold III durft noch de publieke opinie, noch de Brusselse bevolking onder de ogen te komen", aldus het Alg. Belgisch vakverbond dat voorts zeide „stelselmatig iedere mede werking aan de Koning en zijn „collaborateurs" te zullen weige ren". De socialistische demonstratie. De betoging van de socialisten droeg, na een rede van Spaak, een rumoerig karakter. Zij werd zelfs 'n formeel fluitconcert. Tenslotte ging de massa over tot het gebruik van „onparlemen taire" uitroepen aan het adres van de Koning. Toen ln een der nauwe straten van de binnenstad een vracht auto, waarmee kranten vervoerd werden, ln de weg reed, wierpen de betogers deze zonder omhaal terzijde en verspreidden de Inhoud over de straat. Het waren echter geen Leopoldistische bladenI Bommen in Charleroi. Het weekeinde is in geheel Bel gië rustig verlopen. Het enige incident is gemeld uit Charleroi, waar in de loop van de nacht van Zaterdag bomont ploffingen zijn voorgekomen bij drie electriciteitscentrales. Journalisten drukten hem de hand Journalisten hadden gelegen heid het paleis te bezoeken en door de Koning te worden ont vangen. Hij drukte, met zijn beide zoons staande in een van de ont vangstzalen, elk hunner die bij zijn aankomst waren tegenwoor dig geweest, de hand. De koning zag er gezond en welgemoed uit en zijn gebruinde gezicht leek jonger dan men na de moeilijk heden der laatste tien jaren zou hebben kunnen verwachten. Beide zoon3 van Koning Leopold hebben gisterochtend hun eerste bezoek aan de binnenstad van Brussel gebracht. Begeleid door een cordon motorpolitie, arriveer den de prinsen Boudewijn en Al- bert om half elf aan het paleis van de Academie om daar de plechtige uitreiking van onder scheidingen bij te wonen. Een honderdtal belangstellenden juichten de prinsen bij hun aan komst toe. Vlag hall-stok. Het eerste bericht over reactie in Wallonië op Koning Leopolds terugkeer komt uit Luik. Het gemeentebestuur al daar heeft de vlag halfstok doen hijsen en doen omhangen met een rouwfloers. ■■■■MHMHWWMIiiWHaWi Luchtkoker sproeide brandende onderdelen. Voor de derde maal ln drie da gen t'\jds ls de Groningse carton- nage-industrie door een ernstige brand geteisterd. Te Hoogezand ls gisternacht de coöp. strocarton fabriek Hooites en Beukema ver woest. Ongeveer honderd brand weerlieden hebben gedurende drie uur een schier hopeloze strijd tegen het vuur geleverd. De scha de beloopt meer dan een millioen gulden. De brand ls ontstaan in de kle- verjj. Hier worden de verschillen de lagen carton op elkaar geplakt. Tijdens het blussen begon echter een luchtkoker, die ongeveer 10 meter boven de kleverij uitsteekt te branden waardoor de branden de onderdelen op de daken der bijgebouwen neerstortten en een nabijgelegen strohakselgebouw vlam vatte. Het hoofdgebouw van de fa briek ging totaal verloren. Het hakselgebouw is totaal uitgebrand evenals do bankwerkerjj en de lokalen waar het stro wordt ge kookt. Men kon voorkomen dat het vuur naar de papierbanen over sloeg, waarin zich enkele machi nes ter waarde van een miUIoen gulden bevinden. De fabriek, die verzekerd is, draaide dag en nacht, behalve op Zondag. De arbeiders die tegen middernacht waren vertrokken, hadden niets bijzonders bespeurd. Prinses Irene verricht haar eerste officiële daad. De tien-jarige Prinses Irene heeft gisteren haar eerste offi ciële daad verricht door de eerste steen te leggen van de wederop- gebouwde Nederlandse Kerk te Londen. Vergezeld van haar vader, stap te zij onbeschroomd onder de blik ken der talrijke Engelse en Ne derlandse belangstellende naar het podium, sloeg zes maal met de houten hamer tegen de steen en verklaarde met heldere stem deze voor gelegd. Na de steenlegging ging ds R. H. van Apeldoorn, de Nederlandse predikant te Londen, in de dienst voor. Met het diploma op zak! Op de laatste dag van het M.U.L.O.-examen slaagden Zater dag nog voor het diploma A: de dames: A. Rijkeboeren G. J. Verdonk te Vlissingen; C. Don, J. P. de Valk en A. v. Dalen te Mid delburg; A. D. van Wattum, Goes; T, M. Casteleyn, St. Lau rens; W. Zemel te Axel; C. A. Wiskerke, Nieuwdorp. en de heren: P. v. d. Laan, Oost burg; H. Batus, P. J. Kentin, H. B. Snoep, A. J. Flipse en J. M. Gabriëlse te Middelburg; M. C. v. Zweden en C. C. Janse te Vlissin gen; H. J. Jansen en P. v. Lange- velde te Axel; L. J. v. d. Zande, Goes. Afgewezen werden 3 candi dates „Jacoba van Beieren" was gastvrouw. Samen met de Bond van llandboogsocieteiten heeft de boog schuttersvereniging „Jacoba van Beleren" te Goes, Zaterdag een Beneluxschuttersconcours gehouden, waarvoor schutters van de Vereniging „De Schelde" uit Gent, alsmede nlt Brussel en Moer- beke, waren uitgenodigd. Zo beleefde de Ganzestad Zaterdag een Invasie van ongeveer 50 Belgische schutters, die met hun familie hierheen waren gekomen. Na een rondwandeling door de stad werd het gezelschap op het stadhuis officieel ontvangen waarna des middags het concours begon. Het was een kleurige stoet,, die voorafgegaan door de Kon. Libe rale Harmonie „Trouw aan Kunst" uit Moerbeke (Waes), door de Goese straten trok. Voor dat men het stadhuis betrad, speelde de harmonie het Wilhel mus en de Brabangonne. In de raadszaal werden de deel nemers door burgemeester W. C. ten Kate toegesproken. Deze zeg de in zijn welkom, namens het gemeentebestuur zijn steun toe om de aloude traditie, door de vereniging „Jacoba van Beieren" voortgezet, te zullen helpen hand haven. Burgemeester ten Kate hoopte, dat, zoals in België, ook Ondanks vele tegenslagen bleef „de muziek" bewaard. de steun dankend, de voorzitter van Rillandia een medaille om. Hij overhandigde hem voorts een enveloppe met inhoud. Vele gelukwensen. Dhr L. Nagelkerko sprak namens de bond van Fanfareverenigingen, een gelukwens. In het bijzonder richtte hij zich tot de heer Mol, die reeds 32 jaar de voorzitters hamer zwaait. Na hem voerden hét woord, de heer J. de Jonge, namens „Eendracht maakt macht" te Kruiningen, de heer J. Walraven te Amsterdam als oud- Rillander en voorzitter van het muziekgezelschap „Het nieuwe Zuiden" te Amsterdam, de heer Marcusse namens „Concordia" van Krabbendijke, Deze overhan digde een muziekstuk. Directeur J. J. Rijnberg, die ook directeur van „Concordia" is, kreeg een extra woord en zijn vrouw een bouquet bloemen. De heer Dek sprak namens „Vooruit" van Waarde en de heer Konstanje namens „Mozart" van Yerseke. Ook deze reikte een mu ziekstuk over. De voorzitter van „Rillandia" de heer Mol, dankte de sprekers en de burgerij voor de milde ga ven. Hij hoopte, dat de jeugd van Rilland-Bath zich zal mogen aan sluiten. Vervolgens werd een mu zikale rondgang door het dorp gemaakt en volgden de concer ten op een tent voor het raadhuis. Na afloop ontvingen alle gezel schappen een herinnerings- Het zestigjarig bestaan van de muziekvereniging „Rillandia" te Rilland ls Zaterdag op feestelijke wijze gevierd. Met de zustergezel- schappen uit Krabbendijke, Waarde, Kruiningen en Yerseke waren tal van bezoekers naar het met vlaggen versierde Rilland ge trokken, In het raadhuis waar de leden van „Rillandia" en de besturen van de deelnemende verenigingen officieel ontvangen werden, heeft burgemeester de Goffau, namens de burgerij en het erecomité, de jubilerende vereniging in harte lijke bewoordingen toegesproken. Hij noemde het een zeldzaamheid, dat een vereniging zo lang kan bestaan en verheugde zich erover, dat de leden van „Rillandia" on danks vele tegenslagen, de animo hebben bewaard. Een muziekver eniging is een onmisbaar onder deel in een dorpsgemeenschap zei de burgemeester. Vandaar dat hij de burgerij, die zich reeds zo van de goede zijde heeft leren kermen, opnieuw opwekte „de fanfare" te blijven steunen. Voordat hij zijn toespraak met een heilwens en een dronk be sloot, deelde spr. mede, dat het gemeentebestuur besloten had „Rillandia" een gedenkpenning toe te kennen. De voorzitter van het huldi gingscomité, de heer Joh. Breure van Bath, hing, de burgerij voor medaille. Do jaarvergadering van de Stichting „Het Zeeuwse Land schap" is Zaterdag te Cadzand gehouden. Er was een groot aan tal leden aanwezig, alsmede en kele genodigden, mr dr P. G. van Tienhoven van de vereniging tot behoud van Natuurmonumenten en de dijkgraaf van het water schap „Het Vrije van Sluis" de heer C. M. v. d. Broecke, die spe ciaal door de voorzitter, jhr mr A. F. C. de Casembroot verwel komd werden. Aan de vergadering ging een excursie vooraf naar „Het Zwin", 't natuurreservaat, dat bij de Stichting in beheer is en dat bij zondere aandacht had, omdat het bedreigd wordt met drooglegging nu „Het Vrije van Sluis" bezig is in de geul waardoor het zeewater 't Zwin binnenstroomt, een dam te leggen in verband met de be scherming van de duinen als na tuurlijke zeewering. De heer A. Hoolhorst gaf hier een uiteenzet ting van het ontstaan van het prachtige reservaat en de situatie waarin het is komen te verkeren. Gepoogd wordt aan de Belgische kant een nieuwe watergeul te krijgen, waardoor het mogelijk wordt de vegetatie in stand te houden. De vergadering. De vergadering werd gehouden op het terras van het restaurant „De blanke top". Hier las de secretaris, mr T. Lebret, zijn jaarverslag, waarin hij een beeld gaf van de bemoeienissen welke de Stichting in 1949 heeft gehad voor het behoud van de natuur monumenten in en de schoonheid van het Zeeuwse landschap. Mr Lebret merkte op, dat er nog te weinig besef is voor het behouden van natuurmonumenten. De Stichting wordt vaak gehandicapt door gebrek aan geldmiddelen. Over het Zwin, het oudste reser vaat, dat onder toezicht staat van de Stichting, zei de secretaris, dat voor het verwijden van de ver zande geul aan de Belgische kant de Heidemij. een plan heeft op gemaakt, dat waarschijnlijk in D.U.W. verband uitgevoerd zal worden. Maatregelen tot behoud van de Calandpolder zijn in over weging en er worden nog steeds pogingen aangewend om het bos „Zorgwijck'-' te behouden. Eind December had de Stichting 163 leden, een aantal dat inmiddels gestegen is. De rekening 1949 sluit met f 4234.— en het bezit is f 3847.—. De kwestie „Zorgwijck", Jhr de Casembroot gaf vervol gens een uiteenzetting over „Zorgwijck". Op 't ogenblik zijn de onderhandelingen vastgelopen. Indertijd had staatsbosbeheer de waarde van het kapbare hout ge schat op f 15.000.—doch nadat de maximumprijzen losgelaten waren, werden de bomen ver kocht voor f40.000.—. Het is nu een bos waar de meeste kaprijke bomen uit zijn. Er ontspon zich een drukke discussie over deze zaak. Het bestuur zal contact opne men met de eigenaar, zo werd tenslotte besloten. Ook over Het Zwin werd nog een en ander gezegd. Gevraagd werd of in de BelgischNeder landse commissie welke deze zaak in onderzoek heeft, ook aange drongen kan worden om een ver goeding van de Belgische rege ring in de onkosten voor het laten bevloeien van Het Zwin door het verwijden van de verzande geul. Bij de rondvraag kwam men er nog eens op terug en een der aanwezigen meende, dat de dam welke „Het Vrije van Sluis" legt, niet nodig is. De vergadering achtte zich echter niet capabel om dit te onderschrijven, waar deskundigen een andere mening zijn toegedaan. Enkele andere zaken kwamen bij de rondvraag ook nog aan de orde. Gevraagd werd het z.g. Gro te Gat bij Oostburg aan te kopen voor de Stichting. Hiertoe zullen pogingen aangewend worden. Aan het eind van de vergade ring sprak mr dr van Tienhoven zijn dank uit voor de ontvangst. Als bewijs van zijn erkentelijk heid voor het werk van de Stich- tl.g in het belang van Zeeland, schonk hij de Commissaris als hoofd van de provincie een met de hand geschreven notulenboek van de Zeeuwse Staten lopende van 16741684. De toenmalige griffier schreef de notulen op rijm! Vanzelfsprekend was de Commissaris er blij mee en hij beloofde het een plaats te zullen geven in het Provinciehuis, als dat gereed is. De burgemeester van Cadzand, de heer Leenhouts nam tenslotte in een toespraakje afscheid van het gezelschap, waarna de voor zitter hem dankte voor de verzor ging. hier de jeugd aan deze vreedzame en prachtige sport zal gaan deel nemen. De voorzitter van „Jacoba van Beieren", de heer mr C. M. Kegge, sprak vervolgens een woord van welkom tot de Belgische vrienden. Namens de burgemeester van St. Armandsberg sprak de schepen, de heer Braeckman, die met het raadslid Leijman aanwezig was een woord van dank voor de har telijke ontvangst. Hij verheugde zich erover, dat de betrekkingen tussen de beide landen steeds nauwer worden en overhandigde tenslotte als geschenk burgemees ter ten Kate vier kleine brochures over de geschiedenis van St. Ar mandsberg. Er werden vervolgens enkele toasts uitgebracht door burge meester Ten Kate en door de Bel gische Katholieke volksvertegen woordiger de heer Struyevelt. Het schuttersconeours had een uitstekend verloop. In totaal na men 121 schutters van 23 socië teiten deel. Twintig sociëteiten kwamen van Zuid-Beveland. On der de schutters bevond zich ook burgemeester Ten Kate. De uitslagen van dit tournooi luiden als volgt: Hoogvogel met medaille O. van Imschoot, „De Schelde" Gent; le zijvogel (med.) J. Vermeulen, „St. Sebastiaan", Heinkenszand;2e zijvogel (med.) W. de Jonge, „Soranus", Hein- kenszand; le hoogkal (med.) Leon Provoost, „De Schelde", Gent; 2e hoogkal (med.) Gaston Provoost, idem; le onderkal Van .Stee, „Jacoba van Beieren", Goes; 2e onderkal, Bontinck, „De Schel de", Gent; le klep (med.) P. van Driesche „De Schelde", Gent; 2e klep (med.) L. Meyaard „Juliana" Oudelande; 3e klep (med.) H. Driedijk, „Doel naar Hoger", Wolfaartsdijk; 4e klep Deutse- haven „De Schelde", Gent; 5e klep J. Korstanje, „Spes Nostra", Ovezande; 6e klep O. van Im schoot, „De Schelde", Gent. Meeste kleine vogels (medaille) A. Sorber, „De Batavier" Goes. Liggend spel: Hoogvogel (me daille) H. A. Mo), „Willem Teil", Kapelle; le zijvogel (med.) A. de Jonge, „Willem Teil", Ovezande; 2e zijvogel (med.) E. v. d. Stra ten „De Schelde", Gent. Meeste vogels als Belg E. v. d. Straten, „De Schelde", Gent. Meeste vo- gles als Zeeuw (sierkan) A. Sor ber, „De Batavieren" Goes. Des middags gaf de harmonie uit Moerbeke een geslaagd con cert op de markt. B. en W. van Middelburg vragen 5000.— voor koninklijk bezoek. B. en W. hebben de raad een crediet van f5000.gevraagd voor het dekken van de onkosten i.v.m. het koninklijk bezoek op 18 en 19 Augustus a.s. Een begroting kunnen zij nog niet overleggen, aangezien het programma nog niet definitief bekend is. De Kon ver. „Uit het Volk, Voor het Volk" zal als steeds zorg dragen voor een feestelijk aanzien van de stad en voor daarbij passende feestelijkheden, w.o. een vuur werk. Hiervoor wordt een crediet gevraagd van f 2.000.—. Daarnaast zullen ook van ge meentewege diverse uitgaven noodzakelijk zijn, temeer nu het in de bedoeling ligt van de Ko ningin om het Gothische gedeelte van het Stadhuis officieel te openen. Voor deze zaken ls f3000.gevraagd. Zaterdagmiddag was liet groot leest op het Zand. Vele vlaggen waren uitgestoken en talrijke bewoners van dit deel van Middel burg waren naar de kinderspeeltuin achter de Poelendaelewcg bi) de Baarsjesstraat gekomen om getuige te z(jn van de officiële opening van deze speeltuin met clubgebouw, tot stand gekomen door de gezamenlijke krachtsinspanning van de hele buurt, met medewerking van zeer vele personen en instanties en zeker niet het minst door de grote activiteit van het bestuur van de Buurt vereniging „'t Zand". wende kracht is geweest. Hij noemde het een goede Nederland se traditie allereerst iets voor de kinderen tot stand te brengen. De juiste vorm werd z.i. hier gevon den: zelf doen, maar tevens goede contacten bewaren met de over heid. In het kader der wijkge- dachte achtte spr. het geheel zeer geslaagd. Hij wenste het bestuur niets dan goeds met de speeltuin en hoopte, dat zij mocht mede werken tot heil van Middelburg. Namens de Ned. Unie van Speeltuin Organisaties sprak da heer W. Klaren, administrateur. Hij noemde speeltuin en gebouw twee noodzakelijke middelen voor de sociale opvoeding der jeugd. Daarna bood hij het portret van zijn vader aan, die de promotor van de NUSO was. Tenslotte spraken nog de heren M. J. v. d. Meulen te Vlissingen, contact-ambtenaar van het mini sterie van sociale zaken en P, Bouman, voorzitter der Buurtver, „Nieuw Middelburg", die mede deelde, dat zijn vereniging ook soortgelijke plannen heeft. Na afloop van deze plechtigheid ging het gezelschap naar buiten, waar de burgemeester de vlag der vereniging hees. Intussen hadden de kinderen de schommels en da wippen, de zweef- en draaimolen, de klimlatttn en evenvvichtsbq- men enz. al in gebruik genomef» op dit ca. 2500 nr grote terrein, dat door „Nieuw Walcheren" is beplant. Later kregen de kinde ren nog een poppenkastvoorstel ling te zien en maakteh zij met „Excelsior" een wandeling door de buurt. In het keurig ingerichte ver enigingsgebouw verzamelde zich een groot aantal genodigden en eerst luisterden zij naar een toe spraak van de voorzitter der ver eniging, de heer B. Jacobsen, die speciaal de burgemeester, mr dr N. Bolkestein en de wethouders J. W. Kögeler, L. J. v. 't West- ende en A. J. Berenpas verwel komde. Hij deelde mede, dat thans bijna de gehele Zandbevolking (ca. 2500 personen) lid is der ver eniging, n.l. ca. 500 gezinnen. Toen enige tijd geleden een en quête werd gehouden naar de wensen der leden bleek bovenaan te staan een speeltuin en een clubgebouw. De heer Jacobsen stelde zich toen ln verbinding met het Amsterdamse Speeltuinver- bond en na bekeken te hebben, hoe de speeltuinen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag werkten, deed hij verslag aan zijn bestuur. Daarop maakten de heren I. B. v. Verre, bouwkundig opzichter en J. Buddingh, bouwkundig amb tenaar, een maquette voor een speeltuin op 't Zand. DE KOSTEN. De begroting viel niet mee, want die was f40.000.En er was niet meer dan f 1000.in kas! Niettemin werd doorgezet, want het bleek, dat, als velen vrijwillig een handje hielpen, de helft kon worden bespaard. Het bestuur bleef niet stilzitten en heeft nu f 15.500.bij elkaar, o.m. door een gift van het Fonds Noodgebieden, een obligatielening en vele giften. Voor de rest is een lening aan de gemeente gevraagd. Bijzondere dank is de vereni ging verschuldigd aan de direc teur der Ambachtsschool, de heer E. Visscher, die zijn leerlingen heel veel van de speeltuin liet maken. Zij vervaardigden speel- werktuigen (nog niet alles is ge reed), metselden de grote bloem bak op het middenterrein (waar in de vlaggestok der vereniging is geplaatst) en eveneens de zand bakken en het kleuterbad, een zeer fraai geheel, waarin de kin deren naar hartelust kunnen ploeteren. Voordat het eigenlijke werk in 1948 kon beginnen moest niet minder dan 2000 m3 grond op het terrein worden gebracht. Nu het geheel eenmaal gereed is mag zeker worden gezegd, dat het de mooiste kinderspeeltuin van Zee land is. Zü is hier iets bijzonders, maar zeker niet te luxueus, aldus de heer Jacobsen. Hij sprak de h.op uit, dat met deze speeltuin de stoot wordt gegeven voor ove rig Zeeland. HET GEBOUW. Wat het gebouw betFeft deelde de voorzitter mede, dat dit vroe ger een barak was, bij een aan nemer in gebruik. Na veel onder handelingen met het ministerie van wederopbouw kon men deze Don Suisse-barak overnemen. Er is een ruim en gezellig zaaltje met tafels en stoelen, kastjes aan de kanten voor het opbergen van spelen enz., terwijl een buffet niet ontbreekt, evenmin als opberg ruimte en toiletten. Het is de be doeling de kinderen uit de buurt hier des winters of bij slecht weer de nodige ontspanning te bieden (handenarbeid b.v.), terwijl de zaal ook uitstekend dienst kan doen voor vergaderingen, en als repetitiegelegenheid. De heer Jacobsen dankte ten slotte dt architect, de heer van Verre, die zich ongelofelijk veel moeite heeft getroost. Hij ontving een boekwerk. De heer P. Ver- hage, leraar Ambachtsschool, on der wiens leiding zeer veel tot stand gekomen is, kreeg een en veloppe met inhoud. Daarna trok de voorzitter het doek van voor een plaquette, waarop dankwoor den zijn gebeiteld aan allen, die aan de totstandkoming van speel tuin en gebouw medewerkten. De heer Jacobsen besloot met de wens, dat de speeltuin lange jaren moge dienen tot opvoeding der jeugd. SPREKERS. Burgemees.ter Bolkestein noem de speeltuin en gebouw prachtig. Hij wenste de buurt veel geluk met dit bezit. Speciaal bracht hij 'lof aan de voorzitter, die de stu- Etagewoningen aan de Dwars» kaai te Middelburg. De architect K. G. Olsmeijer ta Winsum heeft namens zijn bouw!* heer de gemeente Middelburg ge vraagd. grond te mogen kopen aart de Dwarskaai voor de bouw vaft étagewoningen. B. en W. stellert de raad voor het verzoek ln ta willigen. In de te verkopen grom den is echter begrepen 175 nA thans nog eigendom van de veft „Hendriok de Keijser". Deze zal niet herbouwen en de gemeentel heeft nu de grond te koop ge vraagd, waarop nog geen ant woord is ontvangen. Aangezieft de toestemming voor bouw deft woningen zeer spoedig te ver wachten is, wordt voorgesteld met de verkoop van het geheel niet te wachten. Het gaat in totaal om 1925 m3 en de prijs, die wordt gevraagd is f14.831. Door beroerte getroffen. Vrijdagavond wilde de 79-jariga D. K. uit Arnemuiden met de bua van zeven uur van de Markt t« Middelburg naar Arnemuidei> vertrekken. Nog voordat de buf reed, kreeg hij een beroerte eft zeer spoedig trad de dood in. Doka ter Snethlage was spoedig téft plaatse, maar hulp mocht niet meer baten. Nadat de familie van de man ip Arnemuiden was gewaarschuwd is zijn stoffelijk overschot met da lijkwagen van de fa. Blanker naa# zijn wor.ing vervoerd. DE HEER H. P. SIEGERS TER AARDE BESTELD. Te Oostkapelle is onder grota belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van do heer H. P. Siegers Sr., ln leven procuratiehouder bij de fa. John P. Best en Co. S.A. te Antwer pen en wonende te Vlissingen. MACKENZIE KING fi De voormalige Canadese eersta minister, Mackenzie King, is té Ottawa in de leeftijd van 75 jaaï overleden. A.P.K.I.S.-TROEPEN GELAND OP CERAM. Radio Ambon heeft het bericht omgeroepen, dat troepen van dé Apris zijn .geland op het eiland Ceram. Verdere bijzonderheden worden niet vermeid. De Feyenoord-spelers en oud internationals Arie de Vroet en Piet Steenbergen hebben een con tract met de Frans profclub Le Havre getekend. De financiële voorwaarden zijn niet bekend. De geestelijke vader van Tom Poes en Ollie B. Bommel, Maar ten Toonder, heeft Vrijdagavond een kwaad kwartier beleefd. Te gen tien uur hoorde hij boven in huis gestommel. Vrouwlief ging kijken, in de mening, dat de kin daren wakker waren geworden. Staat me daar een knaap van een inbreker, compleet met revolver, boven aan de trap. Ook manlief moest voor het dreigende wapen wijken. De inbreker verdween. Een onbekende tot op heden. Mis schien het volvettersspook Ge kunt er niet om lachen. In Ede echter wordt ieder jaar ter ge legenheid van de heideweek een „heidekoningin" gekozen door de plaatselijke V.V.V. Laat nu de caféhouders ruzie met de V.V.V. gekregen hebben en zelf met een Kóning voor de dag komen! Als die twee elkaar ontmoeten komt vast het vorstelijk décorum in het gedrang. Op 29 Augustus a.s. zal de keuring van de lichting 1952 beginnen. In Juni kwamen in totaal 30 belangrijke branden voor. Schade in totaal bijna twee en een half millioen. In Bo livia is weer eens „een opstand" onderdrukt. Elementen van de luchtmacht probeerden de lucht basis te Cochabamba te bezetten. —Te Washington wordt gefuis- terd, dat de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse za ken van het Atlantisch Pact mor gen plannen zullen bespreken voor het gebruiken van de West- Duitse industrie bij de herbewa pening van West Europa. Geen commentaar. In Port de Bouc (Zuid Frankrijk) had men een nieuw stadion gebouwd. Noem het „Jozef Stalin stadion" zeiden plaatselijke „politici". Gisteren is een gedeelte van het stadion inge stort, opgeblazen. Men las op de tribunes: „Wij willen niets met Stalin te maken te hebben". Het plan bestaat om met de ouden van dagen van Veere een rijtoer te maken naar Brugge DE BILT ZEGT: Geleidelijk afnemende «vind. Wisselende bewolking met aan vankelijk nog enkele buien. Ma tige tot krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen west en noordwest, later geleidelijk af nemend. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1