Communistisch offensief in Korea duurt voort NIEUWS Spoorweg viaduct bij Kloetinye toneel van verwoede strijd. België vierde zgn nationale feestdag. Voorstellen aan de Vlissingse Baad. Burgemeester Andriessen vond hartelijk welkom in Ovezande. Wat nu? Acheson ziet nog geen vreedzame oplossing. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gewonden werden met kabelbaan over de leiding gebracht. Zuidkoreaanse spoormensen lui en bang. Boeroe thans geheel bezet. Yanmorgen arriveert Koning Leopold in Brussel. 150.000 nylons gesmokkeld. Uitgave .ichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 16X6 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG JULI 1950 Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Sir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H, Jansen, Meliskerke; Ds J. Sarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.47 u., onder 20.45 u. Maan op 15.16 u., onder 23.40 u. Hoogwater op Zondag 23 Juli: Vlissingen: 7.39 u. 1.77 m., 20.01 u. 1.65 m. Terneuzen: 8.05 u. 1.99 m., 20.27 u. 1.86 m. Wemeldinge: 9.09 u. 1.66 m., 21.31 u. 1.47 nt. Zierikzee: 8.52 u. 1.46 m., 21.10 u. 1.27 m. Naar aanleiding van het be sluit van de Belgische volks vertegenwoordiging om Koning Leopold III terug te roepen, schrijft het „Vrije Volk", het orgaan van de Partij van de Arbeid": „Wat nu? België gaat een tijd van hoogspanning tegemoet, die, zoals Van Acker al gewaar schuwd heeft, op burgeroorlog kan uitlopen. Begrijpelijkerwijs kan zulk een toestand niet lang ovatie. Nergens kan zijn broer zich vertonen of hij krijgt een ovatie. Nerkens kan zijn broer Leopold zich laten zien, of hij wordt uitgejouwd, zo niet erger. Processen, laat staan straffen wegens majesteitsbelediging, zijn in da huidige omstandigheden van België ondenkbaar. En de anti-Leopoldistische bladen, voor al in Brussel en. het Walenland, nemen geen blad voor hun mond. Een coalitie-kabinet onder Leo pold zal niet mogelijk zijn, want geen socialist of liberaal zal met deze koning enig contact willen hebben. Een troonrede zal Leo pold niet uit kunnen spreken, want verder dan de traditionele aanhef: Mesdames, Messieurs, zal hy het niet brengen. Sta kingen zullen het economisch leven van België verlammen. Eén Vlaamse soldaat naar het Walenland om daar te proberen de orde te herstellen, en heel het Waalse industriegebied staat in vuur en vlam. De waarde van het Belgische leger is met Leo pold in het paleis tot nul ge reduceerd. Nogmaals: wat dan? Zeer veel zal afhangen van Leopolds hou ding zelf. Heeft hij nog maar één grein politiek benul, dan treedt hij af ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. Blijft hij zich aan zijn troon vastklampen dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat een revolution- naire beweging in België hem en zijn troon wegvaagt. Er hebben in Europa méér kronen over de straatstenen gerold." T ^eze ondemocratische en re- volutionnaire dreigementen werden geuit, althans zonder één woord van afkeuring doorge geven, niet door een com munistisch orgaan, maar door het orgaan van de P. v. d. A., het blad dus ook van christenen van de doorbraak. Wat nu? Opleiding voor burgerlijke verdediging. Het kasteel „De Schaffelaar'" te Barneveld zal bestemd wor den als kaderschool voor de bur gerlijke verdediging. Vertegen woordigers van provincies en gemeenten zullen hier straks door middel van cursussen op de hoogte worden gebracht met vraagstukken betreffende de luchtbescherming. Op een gisteren gehouden pers conferentie ze» de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson o.a. tot de journalisten dat de aanval der Noordelijken op Zuid-Korea zorgvuldig was op gezet en verraderlijk werd uitgevoerd. Het doel was Zuid-Korea in zeer korte tijd onder de voet te lopen. Hij voegde daaraan toe, dat hem geen nieuwe ontwikke-Iingen bekend waren, die uitzicht boden op een vreedzame regeling van het Koreaanse conflict. Nog steeds terugtrekken, de vijfde Noord-Koreaanse tegen- Volgens het jongste telegram van Reuter's oorlogscorrespon dent bij het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur van van nacht 12 uur maakten aan het Westelijk front de Noordelijken vorderingen ten Zuiden en Zuid- Oosten van Tsjondjoe, dat 65 km ten Zuid-Westen van Taedjon is gelegen. Hier bevinden zich de meest Zuidelijke stellingen der Noordelijken. Een Noord-Kore aanse divisie oefent druk uit op de thans ten Oosten van Taedjon gelegerde 24ste Amerikaanse di visie, terwijl een andere door de heuvels ten Zuiden van deze stad in Oostelijke richting oprukt. De commandant van de 24ste divisie, generaal-majoor William Dean, wordt sinds Donderdag vermist. Aan het centrale front staan de Noord-Koreaanse troepen te genover Zuid-Koreaanse verdedi gers, die in dit gebied stellingen innemen. Twee Noord-Koreaanse divisies rukken langs de straat weg tussen Moengjang en Hamt- sjong op zodat een gevecht met de Zuid-Koreaanse verdedigers kan worden verwacht. Aan het Oostelijk front staat Drie ton schouderwatten in brand te Groningen. Gistermiddag is brand uitge broken in de opslagplaats van een schouderwattenfabriek te Groningen. Het pand, waar on geveer 3 ton schouderwatten lag opgeslagen, stond in korte" tijd in lichter laaie. Toen de brand uitbrak, was niemand in de opslagplaats, die eigendom is van de gemeente Groningen, aanwezig. De blus- singswerkzaamheden werden be moeilijkt doordat de brandende watten veel rook ontwikkelden. In de opslagplaats lagen tevens voorraden, die voor de export bestemd waren. De oorzaak is vermoedelijk broei. Engels sportvliegtuig maakte noodlanding. Gistermiddag heeft een Engels sportvliegtuig een geslaagds noodlanding gemaakt op een weiland even buiten Bergen (N.H.). Door het slechte weel was de piloot genoodzaakt te landen. Rode Kruis en Nationale Reserve in actie. (Van onze speciale verslaggever) Gelukkig, dat het geen rauwe werkelijkheid Is. lit zat dan n.1, niet achter een schrijfmachine maar lag dan met een lelijke schot- wond in het rechteronderbeen in een militair hospitaal. Edoch, het was maar oefening en derhalve zei de Rode Kruissoldaat, die me overigens vlot en keurig had verbonden: „Afnokken geblazen va dertje, ga jij maar lopen". Aan dat verbinden en het, helaas voor ondergetekende mislukte, vervoer, is een helo geschiedenis voor afgegaan; kortom we hebben het spoorwegviaduct bij Kloetinge op een vjjand veroverd. Die ,,wy" z\jn de mannen van het Ver band Goes van de Nationale Reserve. Dat het geen werkelijkheid was, van hotel Tivoli in Goes vervoerde, waar mevr. Van Heel de leiding had. Een woord van hulde aan 't Rode Kruis. In 't halfdonker heb ben de mensen van de transport colonne buitengewoon vlug ge werkt. En gezeuld ook, want er zitten, wat men pleegt te noemen, „zware knapen", tussen de reser visten. De garage, voorzien van bedden voor de ernstige gewonden en een verbandplaats voor de lichtge wonden, leek een compleet hospi taal, zelfs de bekende aetherlucht ontbrak niet. De oefening werd bijgewoond door de commandant Zeeland van de Nationale Reserve, Overste de Feijter, de voorzitter van de afde ling Zuid-Beveland-West van het Rode Kruis, de heer A. J. van Heel en voorts de burgemeester van Kloetinge mr Baron H. N. Schimmelpenninck van der Oye. over de achtste Zuid-Koreaanse divisie. Het front loopt ruwweg West-Oost door Jetsjon. De strijdkrachten der Verenig de Naties in Korea bestaan uit 3 Amerikaanse en 4 Zuid-Koreaan se divisies. Bovendien bevinden zich nog „ergens" Waar, wordt strikt geheim gehouden onder delen van de eerste Amerikaanse divisie cavalerie (pantsereenhe den) en van e 25ste divisie. Hiertegenover staan 7 Noord- Koreaanse divisies, terwijl er ten Zuiden van Seoel en van de Han nog 2 in reserve worden gehou den. Een hoge officier van de ge nerale staf der Amerikaanse troe pen in Korea verklaarde Vrijdag dat het in het begin van de oor log zwaar gehavende Zuid-Kore aanse leger zich goed heeft her steld. „Zij zijn door een zeer of fensieve geest bezield. Ook toen zü nederlagen en verliezen leden, bleven zij een georganiseerd le ger vorben", zeide hij. bewees ook de mensenmassa die genoeglijk wachtend op de dingen die komen zouden, over de brug leuning hingen en in allerijl een veiliger plaatsje zocht, toen de eerste vuurstoten de vredige stil te venstoorden. De nadering was een sluipen en kruipen door het manshoge riet langs de steile dijk. De vijand lag goed en had een ruim overzicht zodat het. oppassen was. Eén groep trok' voort langs de linker kant van de dijk, een tweede groep had opdracht de weg over te steken en aan de rechterkant sluipend, zich onder het viaduct te nestelen en daar de leiding over te steken en de „vijand" in te sluiten. Dat „nestelen" leek een voudig, maar was het niet omdat de dapperen een zware rubber boot met zich sjouwden. Inmid dels was de eerste groep naar vo ren geschoven. Toen kwam de stormaanval. Volgens de regelen van de kunst voorafgegaan door een heftig vuur. Snelvuur gevend, stormden wij, door een rookgordijn van een phosphorgranaat be schermd, over het viaduct. Maar de vijand vuurde feller, al terug trekkend, zodat er gewonden vie len, vele gewonden. Zo kwam het, dat uw verslaggever met een beenschot naast het viaduct te recht kwam. RODE KRUIS IN ACTIE. Toen kwam het Rode Kruis in actie. Helpers en helpsters zoch ten het terrein af, gewaarschuwd door, aan de geweren gebonden, zakdoeken. Draagbaren werden aangevoerd. Er werd zelfs een kabelbaan gebruikt die de gewon den over de leiding bracht. Ook een rubberboot deed goede diensten. Tot heimelijke teleur stelling van de omstanders werd geen enkel nat pak gehaald. Hier wachtte de ambulance wagen die de gewonden naar een tot hospi'aal ingerichte garage Thuisfront-organisaties willen terugzending van in Indone sische gedemobiliseerde militairen. De hoofdbesturen van de sa menwerkende organisaties „Bond militairen uit Indië", „Voor on ze militairen overzee" en „Band Nederland-Indonesië", hebben zich tot de minister van oorlog in Nederland gewend met het ver zoek om de voor de souvereini- teitsoverdracht in Indonesië ge demobiliseerde militairen, die niet over geldmiddelen beschik ken om naar Nederland terug te keren doch daartoe wel de wens te kennen geven, in de gelegen heid te stellen op Rijkskosten naar Nederland terug te keren of te transmigreren. De organisaties gronden dit verzoek op berichten, dat ver schillende militairen, die in In donesië zijn gedemobiliseerd, mo- Ze willen wel naar het Zuiden maar niet naar het Noorden. De 'Zuid-Koreaanse spoorweg arbeiders zijn verbijsterd door de Amerikaanse haast en ze begrij pen niet wat voor verschil het maakt of een karwei nu een paar dagen langer of korter duurt. De vertraging, die hiervan het gevolg is, is een grote bron van verbittering voor de Amerikanen, zo schrijft een correspondent van de „Chicago Tribune". De Zuid-Koreaanse spoorweg arbeiders werken altijd samen wanneer het een beweging in zui delijke richting betreft, maar vin den tientallen excuses om niet in noordelijke richting, naar het ge vechtsfront, te gaan. In Taedjon trof een Amerikaan se kapitein, die treinen trachtte weg te sturen, het gehele laad- personeel slapend aan. Een flinke woordenwisseling met de sta tionschef had geen succes totdat de kapitein dreigde al het sta- tionspersoneel neer te schieten. Toen hij echter twee uur later inspectie hield, trof hij alle ar beiders weer slapend, aan! De woede van de kapitein steeg ten top, toen hij arbeiders een be- voorradigstrein zag lossen, die twee dagen geleden was vertrok ken, maar sindsdien verdwenen was. Het personeel, dat er niets voor voelde zo dicht bij het front te komen, had de trein terugge bracht en te Taegoe neergezet, 125 km. achter het front. Franse studenten wisten niet van betalen. Een taxichauffeur uit Voor burg kwam gisteren op het hoofdbureau van politie te Rot terdam, omdat hij opgelicht was door twee Franse studenten die hij via Noordwijk naar Rotter dam had gereden. Hier vroegen ze de chauffeur even te wachten en verdwenen om niet terug te keren. De zaak werd verder onder zocht en het bleek, dat het twee tal ook nog in een hotel te Rot terdam had gelogeerd zonder de rekening te voldoen. Een bar heeft nog een vordering van f65.op de Fransen. Men ver moedt, dat zij in meerdere plaat sen schulden hebben gemaakt. Naar aan Aneta van de zijde van het ministerie van defensie der R.I.S. werd medegedeeld, is het gehele eiland Boeroe thans bezet door de A.P.R.I.S. De ge boden tegenstand is zeer gering geweest, het aantal gemaakte ge vangenen eveneens. De meeste gevangenen zijn bovendien on middellijk in vrijheid gesteld. Binnenkort, waarschijnlijk nog deze week, zal op het eiland hei civiele bestuur wederom worden ingesteld. De eilanden der Key- en Aroe- groep werden onlangs reeds be zet door troepen van het basis commando Kuoang op Timor, ender de overste Kasasih. Vlissingen's gemeentebestuur ontvangt Zweedse athleten. Vrijdagavond zijn de Zweedse athleten uit Noorköping aange komen. Nadat de gasten in het Grand Hotel waren ontvangen door het bestuur van „De Zeeu wen", werden zij op het stadhuis ontvangen door B. en W. Burgemeester Kolff sprak de Zweden een welkom toe in het Engels, waarbij hij herinnerde aan de Zweedse hulp in de hon gerwinter en de bouw van een Zweeds schip op een werf in Vlis singen. Hij wenste allen sportieve dagen en goede prestaties. Voorzitter Stavevelt dankte de burgemeester voor zijn woorden, waarna thee werd aangeboden. Donderdag kwam deze Zweed se ploeg uit in Enschede tegen Twente. De prestaties waren van bijzondere klasse zodat Vlissingen vandaag van goede sport zal kun nen genieten. België heeft gisteren zijn nationale feestdag gevierd ter herden king van de afscheiding van 1830. Die dag werd overal feestelijk gevierd. In Brussel ging het vrolijk toe en niets wees er daar op dat mogelijk spoedig allerlei onrust zal uitbreken bij de terugkeer van Koning Leopold. Ook in onze provincie was te merken dat onze Zuiderburen een bijzondere dag vierden; zeer velen brachten met luxe auto's en bussen een bezoek aan ons land om zodoende hun vrije dag door te brengen. Incidenten In verband met de te rugkeer van de Koning hebben zich bijna niet voorgedaan; het enigste ernstige incident was de ontploffing van twee bommen op een tramlijn in Bergen, het belangrijkste centrum van het anti- royalistische Wallonië. LEOPOLD'S TERUGKEER. Koning Leopold heeft gisteren de Zwitserse regering officieel medegedeeld dat hij het land gaat verlaten. Hij dankte daarbij voor de sinds 1945 ondervonden gast vrijheid. Vanmorgen vroeg zou Koning Leopold aankomen op een der Brusselse vliegvelden; op welk vliegveld werd geheim ge houden. Men heeft de strengste veiligheidsmaatregelen getroffen voor deze aankomst. Vanaf het vliegveld zal de Koning regel recht r.aar het paleis te Laeken gaan. Hij zal daardoor niet in Brussel komen, maar slechts de Noordelijke buitenwijken passé ren. De gehele weg van het vlieg veld naar het slot zou worden af gezet. Vandaag nog zou de Ko ning, vlak na zijn terugkeer, de beide huizen van het Belgische parlement toespreken. De Brusselaars zijn officieel in onkunde gelaten omtrent tijd en plaats van aankomst van de vorst en omtrent de route die hij zal volgen, om zijn verblijfplaats te bereiken. Velen hebben gisteren de vrije dag te baat genomen om een kijk je te nemen bij het lang verlaten paleis. Zij venden de straten, die vanuit de binnenstad naar Laeken voeren, bekalkt met „non" en Vlissinger gaat' koeltechniek bestuderen. De heer F.-Schets naar Amerika. Gisteren zijn met het s.s. „Stratheden" uit Lc Havre 49 deskundigen uit twaalf aangeslo ten Europese landen naar Ame rika vertrokken om een studie te maken van de nieuwste Ame rikaanse methoden op het gebied van de behandeling van snel aan bederf onderhevige levens middelen en producten en het vervoer van dergelijke produc ten van de producent naar con sument. In het bijzonder zullen de deskundigen het zogenaamde „koude-ketting" systeem (cold chain system) van koelhuizen, koelwagens en schepen inge richt met koelinstallaties bestu deren. De reis, die onder auspi ciën staat van de Economie Cooperation Administration, de organisatie voor Europese econo mische samenwerking en de deelnemende landen, zal onge veer twee maanden duren. Van Nederlandse zijde neemt o.a. aan deze studiereis deel de heer F. Schets van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. menteel in uitermate moeilijke levensomstandigheden verkeren, is de afscheiding niet deugdelijk, Vrijdag 28 Juli a.s. zal de Vlis singse gemeenteraad bijeen ko men ter behandeling van een uit gebreide agenda. Onder andere komt aan de orde het ontslag van de heer Th. Andriessen als ambtenaar van de burgerlijke statnd en de benoeming van een plaatsvervanger. Voorgesteld wordt de heer N. L. Brandes te benoemen tot leraar aan de Nij verheidsschool en de Industrie ën Huishoudschool. B. en W. vra gen de raad 'n crediet van f 1735 voor aanschaf van 24 banken en verschillende leermiddelen ten behoeve van de Oranjeschool. Voor het inrichten van een paral lel klas aan de Openbare Bone- dijkeschool werd voorgesteld een bedrag van f 1000 te voteren. Omdat destijds voor de heer F. Dekker geen ouderdomsverzeke- ring Is gesloten, vragen B. en W. de raad hem jaarlijks een toelage van f 300 te geven. Voor een te vormen garantiefonds voor de in 1953 te houden algemene Zeeuw se tentoonstelling te Middelburg vragen B. en W. toestemming om deel te nemen tot 'n bedrag van f 1380. Er moeten voor de uitvoering van gemeentelijke sociale werkvoorzic- ningsregeling voor handarbeiders verschillenden materialen ge kocht worden waarvoor B. en W. een crediet vragen van f 1600. Zowel langs de Noord- als West zijde van de Noorderbegraafplaats B. en W. vragen thans f 1100 voor verbetering der afrastering. De raad krijgt een plan aangebo den voor herbepianting van het gedeelte Bloemenlaan tussen de Singel en de Anjelierenlaan en tevens de beplanting van de ter reinen rond de Oranjeschool. De kosten worden geraamd op f 6600. Een gedeelte van dit bedrag zal aan het Rijk gevraagd worden als oorlogsschade-vergoeding. De ver. Rijwielpad Walcheren zal zeer binnenkort een aanvang maken met het opnieuw aanleggen en herstellen van het rijwielpad van de grens der gemeente Vlissingen naar Zoutelande, welk werk ver moedelijk door de D.U.W. zal worden uitgevoerd. Het gedeelte van het fietspad in de gemeente moet echter worden verlegd en B.. en W. stellen voor de vereniging f 1900. te verlenen als bijdrage in de kosten van de omlegging. Het rijwielpad naar Zoutelande moet tussen Groot Valkenisse en Dis- hoeck ook worden omgelegd in verband met de bescherming van het waterwingebied van de ge meente te Biggekerke. Voorge steld wordt de gevraagde ver goeding van f 900 in de kosten van deze omlegging te verlenen. Voorts stellen B. en W. voor het badpaviljoen voor de badseizoenen 1950 tot en met 1953 te verpach ten aan de heren Ots voor f 3250. Ook willen zij een twee tal cabines van de winkelgalerij verpachten. „abdication" en zij vonden de hek ken van het slotpark wel bewaakt door Rijkswachters en soldaten der luchtmacht. In de avonduren scheen licht uit een groot aantal vensters. Ook in de bijgebouwen in de tuinen brandde overal licht en het was duidelijk, dat alles ln de weer was om de ontvangst van de zo lang afwezige huisheer voor te bereiden. Een liberale woordvoerder heeft verklaard, dat de liberalen in te genstelling tot de socialisten be reid zullen zijn gevolg te geven aan een uitnodiging van de Ko ning tot het voeren van bespre kingen voor deelneming aan een nieuw kabinet. EXCUHSIE NAAR OPVANGCENTRA EN WOONOORDEN VOOR GEREPATRIEERDEN. Woensdag werd door de Coördinatiecommissie voor gerepa- trieerden een excursie gehouden naar woonoorden en opvang centra in de provincies Gelderland en Utrecht. Op de foto, boven: een praatje aan het venster tijdens het be zoek aan het Marine-woonoord te Nijmegen, waar 12 gezinnen in z.g. nissenhutten wonen. Onder: een kijkje in het woonoord Snoode Hoek te Eist. Hier zijn 21 gezinnen in z.g. Zwitserse woningen ondergebracht. Jonge zeehond in Zoutelande. Zoutelande had gisteren een leuke attractie, n.L het bezoek van een jonge zeehond. Het dier was ongeveer 80 cm lang. Ver schillende keren probeerde men het weer in zijn element te bren gen, doch het verkoos het gezel lige badstrand boven het water. De badgasten snelden van alle kanten toe, gewapend met foto toestellen. Tussen de middag werd het dier in een strandtent opgeborgen en van melk voorzien. Tenslotte heeft men het in een kano naar 'n zandbank gebracht. Een blijmoedig feestelijk versierd Ovezande hee't gistermiddag de nieuwe burgemeester, de heer Th. J. Andriessen verwelkomd. Zes maanden heeft het geduurd eer de gemeente haar burgemees ter kreeg, maar, zoals in veie toespraken tot uiting kwam, het nieuwe hoofd der gemeente is dan ook een waardig opvolger van zijn voorganger burgemeester A. J. M. Eikhuizen. Aan de grens van de gemeente ter, wiens vader lid van de Vlis- wachtte de nieuwe burgervader en zijn gezin een feestelijk ver sierde stoet. In tegenwoordigheid van de wethouders en raadsleden heeft de voorzitter van het feest comité, de heer J, Bakker, de heer Andriessen een hartelijk wl- kom toegeroepen. Het dochtertje van de heer Bakker bood bloemen aan waarna de heer Andriessen met enkele welgekozen woorden zijn dank voor de ontvangst uit sprak. Voorafgegaan door muziek, ruiters, praalwagens en enkele verenigingen, ging de stoet ver volgens naar het raadhuis, waar de schooljeugd de burgemeester een welkom toezong. In het raadhuis. In de overvolle raadszaal open de de loco-burgemeester, wethou der J. Oostdijk de zitting en las de wnd.-secretaris, de heer K. L. de Jonge het Koninklijk Besluit voor. De heer Oostdijk, sprak, na allen die hem in zijn tijdelijk bur gemeesterschap hebben bijge staan te hebben bedankt, 'n wel kom tot de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote. Hij weer er hierbij o.m. op dat tijdens de ambtsperiode van de vorige bur gemeester weliswaar veel is ver beterd, doch dat het woningpro bleem nog zeer acuut is. Na de wens te hebben uitgesproken prettig te mogen samenwerken hing hij de heer Andriessen de ambtsketen om. Dankwoord burgemeester Andriessen. In zijn dankwoord zei burge meester Andriessen, dat hij welis waar reeds enigszins op de hoog te was van de gang van zaken doch dat hij, inzake de toekomst, nog maar slechts 'n algemene lijn kon aangeven. Hij hoopte door een zuinig beleid een gezonde fi nanciële basis voor de gemeente te scheppen. Hij vroeg het ver trouwen van de bevolking er aan toevoegend een open oor voor de belangen van de burgerij te zul len hebben. Speciaal dankte hij wethouder Oostdijk en de wnd.-secretaris voor hetgeen zij voor de gemeen te hebben gedaan. Het neusje van de zalm. Een rij van sprekers voerde ver volgens het woord. De heer Re- mijn sprak namens de raadsleden, de heer De Jonge namens het se cretarie-personeel. Burgemeester Eikhuizen, die voor deze gelegenheid uit Halste ren was gekomen sprak als „in sider" en noemde de nieuwe bur gemeester „het neusje van de zalm", aangezien men zo lang had gewacht met de benoeming. Wethouder Van Oorschot uit Vlissingen was er zeker van, dat de heer Andriessen ook hier zijn liefde voor het sociaal werk zou doen blijken. Deze spreker had nog een speciaal woord voor de ouders van de nieuwe burgemees- singse raad is. Burgemeester Van Horsigh van 's-Heerenhoek sprak namens de vereniging van burgemeesters en secretarissen en mede namens mr Mes, de voorzitter van deze vereniging, die afwezig was. Te vens sprak hij namens de collega burgemeesters uit de omringende gemeenten. Vervolgens voerden nog het woord, pastoor v. d. Ven van Ove zande, ds Das, de Ned. Herv. pre dikant, de voorzitter van het bur gerlijk armbestuur, de heer Loen- hout alsmede de heer F. Schets uit Vlissingen namens het Comité Katholiek Vlissingen. De vader van de heer Andries sen sprak tenslotte een slotwoord tot zijn zoon. Hierna vond in het schoolge bouw naast het raadhuis een re ceptie plaats. Op verschillende plaatsen in 't Noorden en Midden van ons land woedde gisteren noodweer. In Hogezand-Sappemeer sloeg de bliksem in een strovoorraad van 3 millioen kg, die geheel verloren ging; in Oude Pekela ging 2000 ton stro verloren door bliksem inslag. In Nijkerk werd even eens veel schade geleden. Zware hagelstenen deden daar honder den ruiten breken; het meeste fruit waaide van de bomen terwijl vrijwel alle broeikassenramen bra ken. In Weerselo werd een 40- jarige vrouw door de bliksem ge troffen en onmiddellijk gedood. Koningin Juliana zal vandaag voor enkele dagen haar intrek ne men op het Loo. H. K. H. Prin ses Wilhelmina maakte Woens dag, Donderdag en Vrijdag een tocht over het IJselmeer met de „Piet Heiri". Bezocht werden o.a. de Wadden, Hoorn, Den Oever, Texel, Hindelopen en Harderwijk. De feestvierende Kalverstraat, „Damsisd" heeft een tekort van 3 ton. Per strekkende meter win kelpui zulten de Kalverstraatbe- woners daarin f 300 bijdragen. In Mei 1950 kwamen in totaal 3749 nieuwe woningen gereed, waarvan 189 in Zeeland. We gens het clandestien vervoer van hanen werden twee broers pluimveehandelaars in Eibergen veroordeeld tot een maand gevan genisstraf met verbeurdverkla ring van hanen, kratten en auto. In Den Haag kwamen in het eerste halfjaar van 1940 4235 ver keersongevallen voor (vorig jaar 3525), waarbij 27 doden en 318 zwaar gewonden vielen. De West-Duitse communistenleider heeft gisteren op het S.E.D.-con- gres te Berlijn bekend, dat zijn partij heeft gefaald, daar zij er niet in slaagde haar invloed uit te breiden. KERKCONCERT TE GOES Goes wordt niet verwend met Kerkconcerten. En dat zal in de eerste plaats zijn oorzaak wel vinden in de geringe belangstel ling, welke er over het algemeen voor dergelijke evenementen be staat. Niet dat het concert, dat gisteravond in de Grote Kerk le Goes gegeven werd zo slecht be zocht was, maar voorzover het de opkomst betrof was het geen sti mulans. Wel voor wat de aan dacht waarmee geluisterd werd, aangaat. En dat was verklaar baar want het orgelspel van de heer Adr. Kousemaker en de zang van Pauline Pilaar noopten tot toegewijde aandacht, beide om hun zuiverheid en rust, die een wijle het jachtige leven ver op de achtergrond schoven. De orgel werken van Bach, Alb. de Klerk en van de organist zelf, werden fraai vertolkt, met een goede re gistratie. Niet minder toonde de organist zijn beheersing en van zichzelf en van het instrument bij de begeleiding van de sopraan zang van mej. Pilaar, die liederen zong van Bach, Handel en II. An driessen. Het was „kwalitteits- zang" als wij dat zo eens mogen zeggen. De heldere, geschoolde stem houdt een belofte in en spe ciaal voor wat betreft het hoge register. Uitslag Mulo-examen te Goes. Voor het Mulo-diploma A slaag den Vrijdag te Goes de dames: A. Verbokken, A. J. Haccou, J. Boekes, L. E. Schout en M. C. v. Rooyen, allen te Vlissingen; M. A. van Fraayenhove, L. E. van Bendegem en A. Zemel, allen te Axel; T. G. v. d. Bout te Zierik zee; M. D. C. Rietema te Cad- zand en de heren: A. Koolwijk, L. W. de Leeuw, A. Pouwelse en H. Tabak, allen te Vlissingen; W. J. Robijn te Zuidzande; C. van Hemert te Serooskerke; J. de Feijter te Axel; F. P. Versprille te Schoondijke;J. Huibers te Brul- nisse; J ,A. Schiettekatte te Nieu- werkerk; J. Boot te Noordwelle; A. W. v. d. Velde te Renesse. Afgewezen werden 6 Candida- ten. Aan de Muloschool met de Bij bel te Bergen op Zoom slaagden A. v. d. Velde uit Tholen en H. Kalle uit St Annaland. „U had meer nylonkousen in huis dan voor uw gezin nodig was." De verdachte knikte be vestigend op deze vraag, die de Bijzondere Politierechter te Am sterdam hem gisterochtend stelde in een zaak, die het smokkelen van omstreeks 150.000 paar ny lons betrof en waaraan meerdere personen meewerkten. Een der betrokkenen heeft reeds 16 veroordelingen achter de rug. Er was slechts weinig goed bewijsmateriaal tegen hem totdat de verdediger verzocht een andere verdachte, die veel met hem op pad was geweest, als ge tuige te horen. De Politierechter voelde hier slechts weinig voor, doch de raadsman bleef zijn verzoek handhaven. De getuige kwam en werd plotseling „kroongetuige" door zijn bezwarende verklarin gen, waaruit de politierechter de schuld van verdachte onomsto telijk vast achtte te staan. „Spijtig voor u, dat de verdedi ger deze getuige wilde horen", merkte de rechter op. „Mijn ka meraad pleegt meineed", riep de verdachte, J. H. C. P. uit Roermond, uit. „Drie maanden met aftrek en anderhalf jaar Rijkswerkinrich ting" zei de Officier. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Over het algemeen iets koeler dan gisteren vooral in liej Zuiden van het land.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1