Noordkoreaanse aanval was een zorg vuldig voorbereide verrassing. West-Europa krijgt zjju luclit-politie. Kansen in Nieuw-Guinea. Moeilijkheden voor ooriogscorrespon- denten in Korea. Het ontbrekende woord eirovintig^/ws vi/m ADAMSON Sowjet-Unie weigerde mee te werken aan eenheid van Korea. Achtervolging van internationale smokkelbenden door de lucht. „Baron" bood 12 millioen voor Ulster. „DE LACHENDE ROKER" geraffineerde vervalsing. had dat niet kunnen dromen. Vrijdag 21 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 AMERIKAANS WITBOEK OVER KOREA. ilet Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heelt een witboek over Korea gepubliceerd, waarin een overzicht wordt ge geven van de gebeurtenissen, welke aan de stryd in Korea vooraf zijn gegaan en van de stappen der Verenigde Staten en andere landen naar aanleiding van de resoluties der Verenigde Naties om de aanval in Korea af te slaan. In .iet witboek wordt verklaard, dat de 38ste breedtegraad oor spronkelijk bedoeld was als een tijdelijke scheidingslijn ter verge makkelijking van de overgave van de Japanse strijdkrachten. De Russische ezettingsautoriteiten hadden er echter een permanente grens van gemaakt en herhaalde pogingen der Verenigde Staten om de eenheid van Korea te be reiken, waren door Russische autoriteiten in Noord-Korea ver ijdeld. De Sowjet-Unie hield zich zo wel van het houden van algemene verkiezingen in geheel Korea af zijdig en weigerde ook de V.N.- commissie die na moest gaan of ook de Russische bezettingstroe pen uit Noord-Korea terugge trokken waren. Voorbereid. üp de vergadering van de Vei ligheidsraad waarin het besluit genomen werd dat Amerikaanse en andere strijdkrachten onder auspiciën van de V.N. Zuid- Korea zouden helpen, kwam ook een rapport aan de orde van de commissie der Ver. Naties voor Korea. Daarin stond te lezen, dat „te oordelen naar de werkelijke gang van zaken, het Noord-Ko- reaanse regime een zorgvuldig voorbereide, gecoördineerde groot scheepse aanval op Zuid-Korea heeft Ingezet. De Zuid-Koreaanse strijdkrachten waren voor zuiver defensieve doeleinden verdeeld over alle sectoren langs de 38ste breedtegraad en de aanval kwam voor hen als een volledige verras sing". Geen veto. In het w.tboek wordt verder o. vermeld, dat de reactie van de overgrote meerderheid van de Jedenstaten der V.N. op de reso luties van de raad om Zuid-Korea te -teunen onverdeeld gunstig is geweest 1 dat slechts de commu nistisch landen zich er tegen ge kant hebben. Ook wordt nog opgemerkt, dat op grond van een groot aantal precedenten, sinds 1946 het ge bruik is gevestigd, dat aan de af wezigheid van permanente leden niet de betekenis van een veto gehecht kan worden. Op dit standpunt staat de Sowjet-Unie namelijk en daarom is volgens de Russen het optreden van de V.N. in Zuid-Korea onwettig. POLEN IS PRO-AMERIKAANS ZEGT AMBASSADEUR. De Amerikaanse ambassadeur in Polen, Gallman, heeft na een bezoek aan president Truman verklaard, dat het de Sowjet- Unie moeite zou kosten om in geval van oorlog in Europa de verbindingen door Polen te handhaven. In Polen bestond een ..groot reservoir van goodwill" voor Amerika en de rest van het Westen. VAN L. HOUDT LEVENSLANG. Opnieuw is ditmaal voor net Haagse Gerechtshof de 29-jarige los werkman C. van Leeuwen uit Capelle a. d. IJssel voor moord tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Requirant heeft op 12 Octo ber zijn vrouw van het leven beroofd door wurging en door haar met een mes in de hals te steken. De afdeling Paramaribo van de Nationale Partij Suriname heeft op een vergadering een motie van wantrouwen aangenomen tegen de staten in hun huidige samen- stelliing. GEHEIMZINNIGE ZIEKTE IN BOMBAY. Een geheimzinnige ziekte, die verwantschap met cholera ver toont, heeft te Bombay reeds der tig doden geëist deze maand. 170 zieken zijn tot dusver in zieken huizen opgenomen. Binnenkort zullen poütie-eskaders boven Engeland en het Wes telijk deel van het Continent het luchtruim kiezen. De door elk land op te stellen schema's zullen ln een groot plan worden samen gevat, waardoor men hoopt het internationale smokkelwezen grote slagen toe te kunnen brengen. Na de oorlog en vooral sinds de laatste twee jaren heeft het smokkelwezen dusdanige afmetin gen aangenomen, dat thans een uitgebreid smokkelnet over ge heel Europa is gelegd, waardoor het mogelijk is geworden grote partijen contrabande tussen W. Europese landen over te vliegen. Het smokkelverkeer wordt voor namelijk onderhouden door hon derden kleine vliegtuigen, waar van vele voor prijzen van f270 tot f1200 uit geallieerde dumps werden gekocht. Dat het hier gaat over grote sommen gelds, bewijzen uitlatin gen van Engelse politie-autoritei- ten, die spreken over zes grote smokkelcomplotten, welke jaar lijks voor ongeveer veertig mil- Op de vraag of en in hoeverre Nieuw-Guinea perspectieven biedt voor adspirant-emigranten, geeft „Trouw" het volgende antwoord: Ruimte is er in overvloed. Wat dat betreft zou er plaats zijn voor honderdduizenden, aangezien de schaarse inheemse bevolking dit uitgestrekte land niet zelf zal kunnen exploiteren. Er is echter meer nodig dan ruimte. Ook het .klimaat, de bo demgesteldheid, de verbindin gen, de huisvestingsmogelijkhe- aen enz. bepalen de mate van •en effectieve kolonisatie op korter of langer termijn. Deskundigen zijn het er over eens, dat de moeilijkheden hier groot en veel zijn. Een wilde emigratie die zonder grondige voorbereiding op goed gelux wordt ondernomen, is volstrekt onverantwoord en tot mislukken ?edoemd. In het belang der be rokkenen heeft de gouverneur deze dan ook stopgezet. De werkelijkheid is, dat er, zoals Resident M. Klaassen het ln zijn onlangs verschenen „Pio niers naar Papoealand?" uit drukt „koppensnellers, mensen eters en paradijsvogels zijn. Pa radijsvogels Die zijn dan ook wel de enige, die er aan het pa radijs herinneren." NiettÊrmn ziet ook hij, mits aan zekere voorwaarden is voldaan, een toekomst voor Nieuw-Guinea. Daartoe moeten maatregelen worden getroffen, om blijvende uitputting of vernieling van de bodem te voorkomen, daar er slechts een beperkte hoeveel heid verspreid liggende gronden van matige kwaliteit is. Voorts zal de bestrijding van de mala ria in de gebieden van eventuele nederzettingen doeltreffend ter hand moeten worden genomen. Deze gevreesde ziekte ontwricht n.l. iedere samenleving en maakt elke gezonde ontwikkeling on mogelijk. Daar het land overdekt is met oerwouden, zal de kolonist bij gebrek aan inheemse werk krachten, zijn toevlucht moeten nemen tot mechanische hulp middelen. Dit betekent een be langrijke kapitaalsinvestatie, waarvan niet bij voorbaat kan worden gezégd, of zij het ver eiste rendement zal geven. Niet te onderschatten zijn ook de eisen, welke aan het psy chisch uithoudingsvermogen van de emigrant worden gesteld. Want, aldus de heer Klaassen: „Er is geen familie om op terug te vallen, 's Morgens staat daar de jungle, die de toekomst blok keert en 's avonds staat ze er nog. En morgen en de volgende maand...." Toch is er bijv. de oliewinning van de Noord-Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij. Vrucht van particulier initiatief, durf en beleid. Wil de openlegging van dit onmetelijke land enige kans van slagen hebben, dan zullen er hoge eisen moeten worden ge steld aan de organisatie, aan de kwaliteit van deemigrant en aan de hem ten dienste staande middelen. Indien de exploratie van Nieuw-Guinea met beleid wordt ter hand genomen, is er weliswaar geen grond voor licht vaardig optimisme, maar zijn er, blijkens recente mededelingen van de regering althans moge lijkheden te verwachten op het gebied van visserij, mijnbouw, landbouw, bosexploitatie, handel en industrie. Dit uitzicht op verruiming van de werkgelegenheid en het tot ontwikkeling brengen van een nog onontgonnen land zul len de regering bij de komende onderhandelingen over de sta tus van Nieuw-Guinea zwaar moeten wegen. lioen gulden contrabande n£ Engeland vliegen. Laden en lossen. De smokkelaars gaan veelal als volgt te werk: Vanaf een officiële luchthaven wordt gestart met de vereiste douaneformulieren voor een leeg toestel. Op afgelegen plaatsen, welke zelden door politie-patrouil- les worden bezocht neemt men de lading aan boord. In het land van bestemming wordt de contraban de op afgesproken plaatsen „ge- dropped", waarna voor een lading wordt doorgevlogen naar een of ficieel vliegveld. Gelieime vliegstroken. Het inladen van de smokkel waar vindt plaats op goed geca moufleerde start- en landings stroken, waar niet meer tijd wordt gebruikt dan alleen voor, landen, laden en starten nodig is. Zeer vaak wordt de plaats van dergelijke vliegstroken veranderd, zodat zo weinig mogelijk kans op ontdekking bestaat. Ex K.A.F.-piloten. De politie-vliegtuigen zullen bemand worden met politie-offi- cieren, welke gedurende de oorlog in dienst van de R.A.F. zijn ge weest. Voorts zijn de toestellen uitge rust met speciale luchtfoto-appa raten, welke het mogelijk maken de wielsporen op de geheime vliegstroken gemakkelijk te con stateren. John J. Hanley, een rijke Ierse Amerikaan uit New York, die zich zelf „Baron" noemt, reed gisteren in zijn groen-wit-oranje gekleurde Sedan voor Downing- street 10, de ambtswoning van de Engelse minister-president: „Ik zou gaarne minister Attlee willen spreken", zei hij tot de portier, die de deur behoedzaam op een kiertje open deed. Geflankeerd door een recher cheur en een potige sergeant van politie, antwoordde de portier, dat de premier het te druk had om bezoekers te ontvangen. „Ik wil de Ierse kwestie met hem be spreken", verduidelijkte toen de „baron". „Als u geen afspraak heeft, kan de minister u niet te woord staan", luidde het antwoord. En dus deed Hanley, leunende op zijn wandelstok, zijn verhaal aan een groepje verslaggevers, Ulster behoort rechtens toe aan de Ierse republiek, de Britten houden het met een sterk leger bezet en nu ben ik bereid de En gelsen 12 millioen dollar te be talen 2 millioen voor elk van de zes graafschappen als zij het land aan de Zuidelijke Ieren willen teruggeven. Daarover wil de ik minister Attiee spreken, maar ook wilde ik bij hem krach tig protesteren tegen de wijze, waarop ik de vorige week in Ul ster behandeld ben. De Ierse vlag, die op mijn auto naast de Ameri kaanse wappert, moest ik verwij deren. Ik vroeg, waarom ze ook de Stars and Stripes er niet af haalden. Maar dat durfden ze niet. Want de Amerikaanse vlag houdt Joe Stalin uit Buckingham Palace En tot slot: „Hoeveel ik waard ben, zeg ik niet, maar als jullie mij een millionnair willen noe men, heb ik daar niets op tegen. In New York heb ik enkele waar devolle onroerende goederen hotels, bars, enz. Waar 'ik thuis ben? Welmijn huis is, waar ik mijn hoed ophang". Samen één meter-zeventig. Te Jubbelpore (Voor-Indië) is naar verluidt het opmerkelijkste -- _onnuwelijk ter wereld ge sloten: de 23-jarige Shyam Singh van 90 centime.-- .engte, die pro- ooi' Gyan als regelmatige me dewerker helpt bij de ontspanning voor het leger, huwde met de 16- rige Radjt idra Kaoer van 80 centimeter lengte. Noord-Koreaanse wreedheden gesignaleerd. In een frontbericht wordt melding gemaakt van nieuwe Noord-Koreaanse wreedheden. Soldaten van het negentiende Amerikaanse regiment infante rie getuigden gezien te hebben hoe Amerikaanse gewondenop draagbaren in koelen bloede door Noord-Koreanen werden dood geschoten. TURKSE LEGER WORDT VERSTERKT. Turkije zal „nieuws stappen" doen om zijn strijdkrachten te reorganiseren en te versterken. De Turkse premier, Adan Men- deqes, deelde mede, dat de in ternationale toestand dat nood zakelijk maakte. PIET MAREE NAAR AUSTRA- Llë GEëMIGREERD. Met de „Sibajak" zijn Woensdag bijna duizend Nederlanders naar Australië geëmigreerd. Onder hen bevond zich de bekende illustra tor, cineast en schrijver van kin derboeken Piet Maree met zijn gezin. Hij gaat naar Pinguin, een rotsdorp van 12000 inwoners op Tasmanie, waar reeds een kleine Nederlandse kolonie van 40 man is gevestigd. DOETINCHEM ZET DE KLOK EEN EEUW TERUG. Ter gelegenheid van de ten toonstelling „100 jaar industrie 18501950", welke van 18 tot en met 27 Augustus gehouden wordt, zal Doetinchem de klok een eeuw terugzetten. Het een trum zal met oude gevels geca moufleerd worden en schout en schepenen zullen in ouderwets costuum feestelijk binnenge - haald worden. Strop voor de gemeente Groningen. Na een onderzoek van een half jaar heeft men op het gemeente lijk laboratorium van het min, van Justitie te Den Haag, uitge maakt, dat het schilderij »De lachende roker", waarvan veron dersteld werd, dat het van Frans Hals was, en dat in het bezit van de gemeente Groningen is, zeer geraffineerd vervalst is. Bij een Röntgenonderzoek kon men geen afwijkingen constateren en ook loste de verf in alcohol niet op. De verf is vrij hard, doch evenwel niet 17e eeuws. De grootste verrassing bij het onderzoek was evenwel, dat de verf in water oplosbaar was, het geen stellig niet het geval is bij 17e eeuwse kunstproducten. De vervalser heeft de hardheid van de verf verkregen, door een bind middel te gebruiken, dat aan de verf de nodige hardheid gaf. Ge constateerd werd dat zich in de verf een in water oplosbare lijm bevond. Prof. dr A. P. A. Vorenkamp, directeur van het Groninger mu seum, acht het niet onwaarschijn lijk, dat zich nog meer valse schilderijen van Frans Hals in de Nederlandse musea bevinden, doch een speciaal onderzoek zal hiernaar niet worden Ingesteld. FEUILLETON. 43) door O. F. WALTON. Maar neen, 't was Louis niet! Haar hart sloeg plotseling snel ler. 't Was apitein Fortcscue! „Juffrouw Douglas! Heb ik u eindelijk gevonden?" ,,'t Spijt me zo, dat u zo lang moest zoezen. Waar komt u van daan, kapitein Fortescue?" „Niet kapitein Fortescue", zei hij. „Ik heb de titel niet meer, sinds ik het leger verliet. Ik woon nu in Birmingham." „Och, zo dicht bij? Ik bedoel", verklaarde zij, „ik wist niet dat U ergens in deze streek verblijf hield." „Ja, sedert veertien dagen ben ik in Birmingham. Ik dank H wel, dat ge uw belofte hebt gehouden, juffrouw." „Zo dus u hebt mijn brief ontvangen?" „Ja zeker. Mijn plan was u te antwoorden wanneer ik u kon mededelen, waar ik mij had ge vestigd en toen werd mij Bir mingham als woonplaats aan gewezen. Daarom dacht ik, dat net beter was eens over te ko men en het u mondeling mede te delen. „Wat doet u nu in Birming ham?" „Ik ben agent van een grote levensverzekerings-maatschappij. Ik meen reden te hebben zeer dankbaar te zijn, dat ik zo spoe dig iets vond en 't is een heel aangename betrekking boven - dien. Ik hoop in staat te zijn ieder kwartaal een bedrag naar Rosthwaite over te maken." ,,'t Is heel vriendelijk van u", antwoordde zij, „maar ik hoop toch, dat ge uzelf daarom, geen ontberingen moet opleggen. Het hindert mij zeer, als ik bedenk, dat u het toch doet.'" Hij wierp haar een gelukkige, dankbare blik toe, toen hij deze woorden hoorde. „Juffrouw Douglas, u behoeft om mij nooit bekommerd te zijn. Ik heb nu enkele dingen moeten opgeven, dat is waar; maar overigens heb ik geen ont beringen. Hoe zou ik zo'n aardig uitstapje als dit kunnen maken, als ik gebrek had?" ,,'t Is geen aangename streek hier voor een aardig uitstapje", zei ze lachend. „Neen, 'tis met onze laatste gezamenlijke wandeling niet te vergelijken." „Waar was dat? O, ja, naar Seatoller en Honister. Och, wat schijnt dat al lang geleden!" „Hoe gaat bet met de oude Mary? En hoe maakt zij het zonder u?" „Och, die arme stakker. Moe der bezoekt haar als ze kan. 'kHeb nu juist weer hier een oude vrouw gevonden." „O, ja? Zo iemand als de oude Mary?" „Neen, helemaal niet. Een arme, vervuilde vrouw, half een zigeunerin. Maar ik ben blij, dat ik weer iemand heb om voor te zorgen." Zij stonden nu bij een der morsige, donkere poelen, waar in een aantal haveloze kinderen baadden. „Juffrouw Douglas", zeide hij, „ik wilde u 'n vraag doen, en ik verwacht een openhartig ant woord. Ik weet dat u mij dat zult geven." „Wat klinkt dat vreselijk plechtig", zei ze lachend. „Toch niets angstigs, hoop ik?" „Neen niets kwaads, maar iets, dat ik zeer gaarne zou we ten. Zyt gij hier gelukkig?" „O ja!", antwoordde Marjorie. „Ik kan openhartig ja zeggen. Natuurlijk heb ik een drukke werkkring; maar ik begin van de mensen te houden en het valt me zeer mee." „Dank u", zeide hij. „Nu ben ik benieuwd of u bezwaar hebt iets voor mij te doen." „Als ik kan, wil ik het gaarne doen, mijnheer." „Wilt u mij dan nauwkeurig vertellen, hoe uw leven en werk hier is? Neem een gewone dag, die van gisteren bijvoorbeeld, Hoe laat stond u op en ging u naar bed en geef mij verder een overzicht van de dag." Zij deed, wat hij haar vroeg en dat wel in een opgewekten en blijde toon alles in een gun stig daglicht stellend. Over de onaangenaamheden gleed zij luchtig heen en evenzo over het harde en moeilijke werk, dat haar iederen dag wachtte. „Dank u", zeide hij weer, toen zij had uitgesproken. „Ik ben wel enigszins bang, dat u mij voor zeer belust op uitvragen aanziet, maar ik had een goede reden waarom ik dit wenste te weten." „Een goede reden? Welke was die dan?" Hij aarzelde een ogenblik, voordat hij haar antwoord gaf. „O", zeide ze, „neem me niet kwalijk; als u 't liever niet zegt, vertel het mij dan niet." „Nu, 't hindert ook niet of ge het weet, als het u maar niet hindert, dat ik het u zeg, juf frouw Douglas. U moet weten ik denk soms ik denk dikwijis aan u en zou gaarne weten wat u doet en nu zal ik in staat zijn, mij dat voor te stellen." (Wordt vervolgd.) Voor de oorlogscorrespondenten in Korea is het gemak kelijker het nieuws te verzamelen dan het te verzenden. Er staat slechts één telexmachine en een telefoon tot hun beschikking. 40 a 50 correspondenten willen de telex ge bruiken en het duurt soms zes uur voor men aan de beurt is. Met de telefoon is het nog erger gesteld. Ook hiervoor moet men uren lang in de rij staan. Bovendien is het toestel soms uren defect en als het werktis het moeilijk om zich verstaanbaar te maken voor de stenograaf te Tokio. De correspondent in Tokio is doorgaans in staat meer recent nieuws te krijgen van piloten, die met hun straal vliegtuigen uit Korea terugkeren dan hun oververmoeide collegae op het slagveld. Behalve de grote vervoersmoeilijkheden, die de front correspondenten hebben, is voorzichtigheid voor hen voort durend geboden. Het front is zo elastisch, dat zij steeds op hun hoede moeten zijn om niet op de Amerikaanse troepen vooruit te raken. Een correspondent in Noord- Koreaanse gevangenschap kan nu eenmaal helemaal niet meer zijn verstag naar de buitenwereld zenden. De persbureaucorrespondenten in Korea zijn thans over eengekomen een enkel verhaal te telexen, waarin de ge gevens van allen zijn verwerkt. In Tokio wordt dit verslag dan aan de Amerikaanse, Britse, Franse en Chinese pers- bureaux verstrekt. Nieuw gebouw voor Land- bouwhuishoudonderwijs te Kruiningen. Naar wy vernemen, zal er ln Kruiningen een nieuwe zesklassi- ge school voor lamlhouwhuishoucl- onderwys gebouwd worden. De Zweedse barak, weike de Z.L.M. thans gebruikt voor dit onderwijs, is te klein geworden. Beëdiging advocaat en procureur. Ter openbare terechtzitting der Arrondissements-rechtbank te Middelburg van 19 Juli 1950 is mr. H. A. R. de Mul beëdigd als advocaat en procureur. Mr. de Mul studeerde aan de Universiteit te Nijmegen. Hij heeft zich te Oostburg ge vestigd. Oost-Zuid-Bevelandse jeugd zwom voor diploma. Op initiatief van de heer Klom- pe, Rijksconsulent Lich. Opvoe ding en een zwemcommissie ge vormd door mej. Prins, Wemel- dinge en de heren Wattel, Krab- bendijke en Soeting, Kruiningen, was er op 17 en 18 Juli j.l. voor schoolgaande kinderen gelegen heid tot het behalen van het schoolzwemdiploma A en B. De zwemproeven werden afge nomen aan de Postbrug, waar 9 leerlingen van de openbare lagere school te Kapelle het A-, en 5 het B-diploma behaalden. Ook werd er gezwommen aan de Veerhaven te Kruiningen. Deelgenomen werd door de O.L.- en Ulo-school, de School met de Bijbel en de Openb. en R.K. lagere school te Hansweert. 62 jongens en meisjes verwierven het school zwemdiploma A. Het ligt in de bedoeling de ge legenheid tot het behalen van di ploma A en B nogmaals te geven op 6 en 7 Sept. aan de Postbrug, opgave aan mej. Prins te Wemel- dinge; en op 11 Sept. a.s. aan de Veerhaven te Kruiningen. Aan melding vóór 8 Sept. bij de heer L. Soeting, Berghoekstr. 33, Kruiningen. Uitreiking huishouddiploma's te Kruiningen. Woensdagmiddag had in het Zondagschoolgebouw de uitrei king plaats van de diploma's aan 106 leerlingen van de 1-jarige cur sus van de Landbouwhuishoud- schooL Voordien was in deze school een tentoonstelling van door de leerlingen zelf bereide ge rechten. Hiervoor was grote be langstelling. In het Zondagschoolgebouw heette de directrice mej. C. Boo- gert allen hartelijk welkom, in zonderheid B. en W. van Kruinin gen, de districts voorzitter van de Z.L.M.de heer Scheelede Put ter, de consulente G. G. Sikkens J tmn tnmjobt en de commissie van toezicht. De heer Scheele—de Putter fe liciteerde mej. Boogert met haar succes en dankte de burgemeester voor de medewerking en felici teerde de leerlingen met hun di ploma. De com. van toezicht dankte hij voor hun activiteit, daar de aangifte, van leerlingen reeds 70 bedraagt en 45 voor de eerste klas. Na de uitreiking der diploma's sprak burgemeester Vogelaar zijn waardering uit over het werk van mej. Boogert en haar personeel De school blijkt nu reeds te klein te zijn. Mevr. Vogelaar en mej. Sik kens feliciteerden mej. Boogert en haar leerlingen met het be haalde succes. Mevr. Kostense—Kraak, presi dente der plattelandsvrouwen sprak ook de beste wensen uit voor de huishoudschool. Namens de leerlingen werd de directrice een wandbord en tas aangeboden; ook de dames Mol en Flikweert werden geschenken aangeboden. Na de pauze volgde een geva rieerd programma van de leerlin gen. Aanbesteding Polders Oost- Beveland en Wilhelmina. Gisteren is te Wilhelminadorp aanbesteed het herstel en het on derhoud tot en met 30 April 1951 van de aarde-, kram-, rijs- steen glooiing en andere werken aan de waterkering van het dijkvak Wil helmina (Zuid-Beveland). Er werd ingeschreven door: A. Warrens, Ossenisse voor f 28.195 J. Haringman, Goes f 27.500; J. Hoogesteger, Wemeldinge f28.250 W. v. d. Berg, Bruinisse f 27.490 P. Broeken, Breda f28.750; A. Sponselee, Ossenisse en K. Lu- casse, Kloosterzande f28.600; J, M. Dekker, Papendrecht f27.500, M. v. d. Velde, Bruinisse f 26.998, A. de Bourgraaf, Wilhelminadorp f27.600; P. Kraajjenvelt, Slie- drecht 130.500; C, H. v, Wijnen, Leijs, Papendrecht f29.167; J. A. Kapelle f28.900. Behoudens goedkeuring Ged. Staten gegund aan de laagste in schrijver. Weg HulstGraauw eist dringend verbetering. In de afdelingen van de Prov. Staten heeft één der leden bij de behandeling van de jaarstukken van net tertiaire wegenfonds over 1949 de vraag gesteld, wanneer met de werkzaamheden aan de weg Hulst-Graauw een begin kan worden gemaakt. Hem was bij in formatie gebleken, dat dit oor spronkelijk reeds dit voorjaar zou zijn. De weg verkeert in een bui tengewoon slechte toestand en aangezien het jaar reeds voor de helft verstreken is, zou hij erop willen aandringen spoedig te be ginnen. De klinkers zijn aan wezig. Ged. Staten hebben geantwoord, dat aan de voorbereidingen reeds het nodige is gedaan, maar dat men op grote moeilijkheden is ge stuit, omdat veel grond moet worden onteigend en hierbij ver schillende buitenlandse eigenaren betrokken zijn. Wél kan worden medegedeeld, dat binnenkort een nieuwe raming zal worden ge maakt, zodat het mogelijk zal zijn nog dit jaar aan te besteden. Zij, die bevorderd werden. Stedelyk Gymnasium Middelburg. Aan het Stedelyk Gymnasium te Middelburg zijn dezer dagen de volgende leerlingen bevorderd: Van de le naar de 2e klas: J. M. S. Bedet, G. M. Bikker, P. A. C. Bikker, W. F. v. d. Hofstede, J. J. Koetje, J. H. Louwerse, K. Michielsen, A. J. Reneman, N. W. J. Speelr-.an, W. D. Wiebes, N. L. Zelders. Eén leerling werd niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klas: F. P. v. d. Bunder, H. P. Colmjon, F. T. Haak, M. A. Crips, A. M. v. Randwijck, J. J. Sandberg tot Es- senburg, D. J. Stufkens. Twee leerlingen werden niet bevorderd en drie leerlingen moeten her examen doen. Van de 3e naar de 4e klas: F. J. en P. Corver, A. de Groof, M. Heijse, H. M. C. de Jonge, P. Kos ter, J. Peeck, E. Snoep, Ch. Th. Spijkerboer, D. Storm van s'-Gra- vezande, H. J. en J. A. Venhui zen, S. Wegensveld, J. v. Woerden Niet bevorderd werden vijf leer lingen. Van de 4e naar de 5e klas: Th. P. v. Belzen, H. B. C. Knoop, H. J. v. d. Linde, J. G. Meijer, A. H. J Peek, C G. Veldkamp. Eén leer ling werd niet bevorderd. Van klas 5a naar 6a: P. Melse, L. Ross, Th. H. A. M. Smals, P. Spijkerboer; I. Swanborn, J. Tevel, A. Vleugel, E. v. Werkum. Eén leerling werd niet bevorderd. Van klas 5b naar 6b: F. J. Bur ger, F. A. Maljers, C. Ch. Ver- hage, M. E. v. Verre. Niet bevor derd werden twee leerlingen. De Stutterheimprijs werd totgekend aan P. Melse, klas vijf a. R.H.B.S. BERGEN OP ZOOM. Te Bergen op Zoom werden op de R.H.B.S. bevorderd van de le naar de 2e klas: C. v. d. Hoek, H. Eckhardt, H. Sonke, M. Kloet en J. Slingertand. Van klas 2 naar 3: J. Priem, B. Niemandsverdriet en H. Mol; van 3 naar 4: M. v. Damme en van 4 naar 5: A. Priem en W. v. Gorsel. Allen afkomstig uit St. Maartens dijk. MIDDELBURG. Concert „O.N.D-A." Hedenavond 8 uur zal de Chr. Muziekver. „Oefening na de Ar beid" in de tent op het Molen water, o.l.v. de heer J. C. F. van Kamer, concerteren. Behailve enkele marsen, ver meldt het programma o.m. de be kende paraphrasen van E. Ruk: „Abendgesang" en „Vesperge- sang", alsmede een bariton-solo „Air Varië" van L. Montagne en een paraphrase van P. J. Wiest over „Mijn Grootvaders Klok". Benoeming Ouderlingen Ned. Herv. Kerk. Het kiescollege der Ned. Herv. Kerk benoemde tot ouderlingen de heren P. J. Gelok, A. J. Lie- vaart, J. G. P. Lindenbergh, J. Jonker en A. Sorber, Zevenjarige jongen op het slechte pad. Bij de politie werd aangifte ge daan van het stukslaan van auto lampen achter een pakhuis aan de Dokstraat. Nog dezelfde dag werd de dader „geknipt". Het bleek de zevenjarige A. J. J. N. N. te zijn, die vertelde de lampen te hebben vernield, omdat hij de gloeilamp je» wilde hebben. Toen de politie de jongen ver der ondervroeg kwam nog meer RECORDHOUDERS. Heel wat mensen stellen cr een eer in, recordhouder te zijn. Begrijpelijk. Wie een record maakt b.v. voor hardlopen of verspringen of voor vasten en wie weet welke dwaasheid nog meer, komt met naam en toe naam in de krant. Liefst met portret. Waarbij dan nog komen de toejuichingen van het pu bliek. Nu kunnen we wat dit betreft, als Nederlanders allemaal n.in of meer een hoge borst op zetten. Slag op slag maken we een record. Zo kunnen wij er ons op be roemen, dat we nog nooit zoveel schuld gehad hebben als de laat ste jaren. In 1905 bedroeg de staatsschuld per hoofd der be volking f200. In 1940 was dit ge stegen tot f 400. En nu de borst vooruit! staan we op f 2200. Maar laten we hierbij niet al te hard juichen. Er is naar 't schijnt een goede kans, dat over een paaT jaar dit record nog belangrijk verbeterd wordt. Ook op het gebied van be- lastingbetalen zijn we record houders. In 1904 was de totaal opbrengst ongeveer 200 mil lioen. En nu hebben we een sprong gemaakt tot ongeveer f 4 milliard. Nog één voorbeeld. In 1939 bedroeg het aantal Rijksambte naren 35.000. Tien jaar later hadden we het gebracht tot 100.000. En nu de vlag maar uit.' aan het licht. Het joch bleek n.l. op 27 Juni ook twee betonnen bakken op het terrein van de fa. Maljers te hebben stuk gegooid. Dit was indertijd gemeld, maar de dader werd niet gevonden. De jongen heeft een behoorlijke schrobbering gekregen. Begrafenis wylen J. C. van Steenhuijsen. Woensdagmiddag is onder grote belangstelling op de alge mene begraafplaats ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de heer J. G. van Steenhuijsen, die Zondagmiddag plotseling op het strand te Zoutelande is over leden. De kist werd gedragen door le den van de voetbalver. „Zeelan- dia", waarvan de overledene voorzitter was. Er waren twee baren met kransen van de ver enigingen en vrienden. Aan het graf werd gesproken door jhr mr T. A. J, W. Schorer, chef van de overledene, de heer F. F. Konraad, erevoorzitter van „Zeeiandia" en de heer J. Meij- boom namens de groep Middel burg van de Ned. Padvinders. Een familielid van wijlen de heer van Steenhuijsen sprak woorden van dank voor de betoonde belangstel ling. Stenen vielen uit schoorsteen. Woensdag werd de politie ervan in kennis gesteld, dat uit de schoorsteen van een pand aan de Bellinkstraat stenen naar bene den kwamen en op straat vielen. Met een technisch ambtenaar van gemeentewerken werd een onderzoek ingesteld. Deze consta teerde, dat geen onmiddellijk ge vaar aanwezig was. Wel heeft de eigenaar van het pand aanzegging gekregen zo spoedig mogelijk de nodige maatregelen tot verbete ring te treffen. ARNEMUIDEN. King na 33 jaar teruggevonden. De landarbeider J. L. Kasse, werkzaam op de hofstede van wij len de wed. I. Cornelisse, vond een dezer dagen bij werkzaamhe den op een weiland een gouden ring. De ring werd 33 jaar geleden verloren door mej. Versluis bij het melken. De ring is intussen aan mej. V, ter hand gesteld. ST. MAARTENSDIJK. Ongeval. Dinsdag haakte de heer C. S. met zijn broekspijp achter een der draaiende delen van een vlaspiek- machine. Zijn been werd in de machine getrokken en z'n rubber- laars werd geheel vernield. Na eerste hulp door een gewaar schuwde arts werd S. niet een ge kneusd been en een flinke wona naai' huis vervoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2