Teadjon na hevige strijd communisten. in handen der NIEUWS Pieck opent S.E.D.-congres te Berlijn. Zaterdag keert Leopold III terug naar Oudere arbeidskrachten Noord-Koreaans offensief over het gehele front. Bus ramde goederen trein. Aobttien officieren werden beëdigd te PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Oproep tot activiteit in West-Duitsland. Nederlandse luchtmacht wordt gereorganiseerd. Oude munten worden ongeldig. Oppositie onthield zich van stemming. Goese beiaardier slaagde met lof te Mechelen. SNIPPER „Te kalm en te burgerlijk." Diplomauitreiking Land- bouwtauishoudscbool Tholen. Jitgav* .ichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, T«l 2438, utj geen gehoor 2970, 243b of 2364. Na kantoortijd voor advertentie* alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van dar Manderestraat 40, TeL 2754; Middelburg, Korte Noord- straat 45: Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e J AAK GANG No. 1615 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 21 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.46 u., onder 20.46 u. Maan op 13.46 u, onder £8.21 u. E,K 11.50 u. Hoogwater op Zaterdag 22 Julit Vlissingen: 6.49 u. 1.82 m., 19.07 u. 1.67 m. Terneuzen: 7.17 u. 2.04 m„ 19.35 u. 1.90 m. Wemeldinge: 8.22 u. 1.71 m., 20.40 u. 1.50 m, Zierikzee: 8.05 u. 1.50 m., 20.19 u. 1.30 u. AT erkwaardig! De gemiddelde 1»! levensduur van de mensen is sterk veriengd de laatste jaren. En tegelijkertijd doet zich het verschijnsel voor, dat de mensen vroeger „oud" worden, althans vroeger als „oud" terzijde worden geschoven. Dit blijkt wel uit het feit, dat naar de regering meedeelt, bij de arbeidsbemiddeling een toenemen de voorkeur voor jonge mensen kan worden vastgesteld. In overleg met de Stichting van de Arbeid worden nu pogingen aangewend om langs vrijwillige weg het bedrijfsleven op te wek ken tot het in dienst nemen of houden van personen boven 40 jaar. Daarbij werd enerzijds ge wezen op de gunstige eigenschap pen, welke oudere werkkrach ten veelal voor hebben op jongere en anderzijds op het MCiaal onge wenste van het ontslaan van ouderen. Zonder resultaat evenwel. Het tegendeel is zelfs het geval. Zo wel het aantal oudere werklozen als de gemiddelde duur hunner werkloosheid is sindsdien nog verder gestegen. Een merkwaardig verschijnsel. Mensen, die de 40 gepasseerd zijn. kunnen toch moeilijk als ver sleten worden beschouwd. Verder kan worden gezegd, dat als regel de oudere arbeiders door hun meerdere ervaring tot d« beste en meest geschikte werkkrachten kunnen worden gerekend. Het zou van veel belang zijn te weten, welke de oorzaken zijn van de diskwalificatie van mensen van middelbare en oudere leeftijd. De regeringsnota zegt daarvan niets. Kan het zijn, dat de bepa lingen van sociale wetten en van arbeidscontracten hier van in vloed zijn? Door de regering wordt nu overwogen het nemen van wette lijke maatregelen om hierin ver andering te brengen en zo nodig dwingend op te treden. Maar daarmee is het verschijn sel niet verklaard. De luchtverdediging van West-Europa. Een gemeenschappelijke luclu- verdedigingsorganisatie voor West-Europa is thans opge bouwd, zo heeft de Britse mi nister van defensie, Shinwell, in het Lagerhuis verklaard. Deze organisatie omvat de luchtmacht en de gronddiensten van de landen der Westelijke Unie, Noorwegen en Denemar ken, die allen met Britse StraaL jagers en Britse radarapparatuur zijn uitgerust. Het brandende en verwoeste Taedjon aan de communisten la tend hebben vermoeide Amerikaanse troepen zich gisteren een weg uit de puinhopen gevochten, na een dag lang straatgevechten tegen een verpletterende meerderheid te hebben geleverd. De N.- Koreanen, gebruik makend van guerilla-strijders en sluipschutters, die tot achter de Amerikaanse stellingen waren doorgedrongen, zetten gistermorgen voor het aanbreken van de dag van 't Noor den en Westen uit een grootscheeps offensief tegen Taedjon in. Piloten van Amerikaanse jagers, die wanhopig trachtten de tanks van de Noordelijken tegen te houden, meldden dat de stad geweldig brandde. Elf tanks zouden bulten gevecht zijn gesteld. De Noord-Koreaanse aanval, die kwam na 3 dagen van betrek kelijke rust, heeft 't gehele front in beweging gebracht. De com munisten bezetten Tsjondjoe, 65 km ten Zuid-Westen van Taed jon. Koemdje, 25 km verder Westwaarts, viel hun ook in han den. Beide plaatsen zijn hevig door Amerikaanse vliegtuigen be stookt. De strijdkrachten der commu nisten, die in deze frontsector slechts betrekkelijk lichte tegen stand ontmoeten, dreigen hier de gehele Zuid-Westelijke hoek van het Koreaanse schiereiland af te snijden. Het is nog niet bekend waar de Amerikaanse verdedigers ten Oos ten van het door hen ontruimde Taedjon stand zullen houden. Het gebied is hier bergachtig, met smalle wegen, Het is gemakke lijker te verdedigen dan de uit gestrekte rijstvelden rondom Taedjon. Doch uit de jongste frontberichten blijkt dat dit berg achtige terrein ook de Noord- Koreaanse troepen in staat stelt infiltratie-pogingen te wagen, om achter de Amerikaanse stellingen te komen, waarbij zij gebruik ma ken van weinig bekende wegen voor muilezeltransport en van bergpassen. Op het centrale front, 40 km ten Noord-Oosten van Taedjon, beweegt zich een lange colonne Noordelijke tanks en artillerie in de richting van Moengdjoeng. Voorts verzamelen zich com munistische tanks en infanterie op de centrale hoogvlakte. Hier door wordt Taegoe, de Ameri kaanse bevoorradingsbasis die 80 km Zuidelijker is gelegen, be dreigd. In het Oosten is de havenplaats Jongdok, 40 km ten Noorden van Pohang, waar de Amerikanen Dinsdag een landing uitvoerden, Wilhelm Fleck, de 74-jarige president van de Oost-Duitse re publiek heeft gisteren het congres van de Oost-Duitse communis tische party, de S.E.D. geopend. De drie hoofdpunten uit Fleck's redo waren: 1. Versteviging van het Oost-Duitse „Nationale Front", moet dan leiden tot het bereiken van „Duitsland's eenheid". 2. De gelederen der S.E.D. moeten worden gezuiverd van toïsten, Trotsklïsten en gelegenheidsaanhangers". 3. Stakingen moeten ln West-Duitsland worden uitgeroepen en onrust moet er worden veroorzaakt. Pieck berispte de West-Duitse „Lang leve Pieck". Dit „Ti- communisten, omdat zij zulke ge ringe resultaten boekten tegen de „propaganda der bezettende mogendheden". Pieck deelde mede dat Hein- rich Gilleson, minister van be voorrading van Thuringen, is ont- «lagen wegens „grove ondoelma tigheid van werken". Ook op de Thuringse minister-president Werner Eggerath, de Oost-Duit- se minister voor de Industrie Kurt Selbmann en de voorzitter der communistische partij in Saksen- Anhalt Bernhard Koenen had Pieck scherpe critiek. „Zij hebben een aantal ernstige misslagen begaan of toegelaten", verklaarde hij. Pieck deelde mede dat in de af gelopen 18 maanden een kwart mlllloen leden uit de S.E.D. is ge let. Er zijn thans ongeveer een en drie kwart millioen personen als S.E.D.-leden ingeschreven. De Oost-Duitse president waar- «chuwde de „heethoofden der par tij" ervoor dat „de tijd voor een openlijke opstand tegen de be zettende mogendheden in West- Duitsland nog niet is gekomen". Hij deed een beroep voor een „over de gehele linie in te zetten campagne voor een nationaal front" dat ten doel heeft „de een wording van Duitsland onder democratische leiding" te verwe zenlijken. Deze mededeling van Pieck werd met groot gejuich be groet. Nadat Pieck was uitgesproken, werd hij 5 minuten lang aanhou dend toegejuicht. Spreekkoren riepen: „Lang leve Stalin" en SPORTIEF-ACTIE RODE KRUIS. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een sportief-actie, de zgn. „Spark", op touw gezet om de l«ugd meer bekend te maken met net Rode Kruis. Hiervoor is de medewerking ingeroepen van een groot aantal detaillisten. Na eind Augustus zullen bij de winkeliers, die aan de actie deelnemen, sport- plaatjes in kleuren verkrijgbaar z(Jn. benevens een album waarin de 150 plaatjes kunnen worden verzameld. De Oost-Duitse regering heeft bekend gemaakt, dat aardappelen thans niet meer gedistribueerd behoeven te worden. Onder de aanwezigen bevonden zich ook 4000 Oost-Duitse com munistische afgevaardigden. Ie dere maal, wanneer Pieck het woord „Stalin" gebruikte, verhie ven zij zich met de nauwkeurig heid van automaten, van hun ze tels en riepen, met een geestdrif tige climax in hun stemmen: „Stalin, Stalin, Stalin". Het verluidt dat aan het S.E.D.- congres een bijeenkomst te Praag van vooraanstaande Kominform- functionarissen, die op weg waren naar het congres, is vooraf ge gaan. Gemeld wordt dat de toelating van Oost-Duitsland tot de Komin- form zal worden besproken. Het verluidt dat de te benoemen Oost-Duitse Kominform-afgevaar- digden reeds zijn aangewezen. Jaarvergadering Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond op 12 Augustus te Hulst. De algemene vergadering van de Zeeuwsche Polder- en Water schapsbond zal dit jaar op Zater dag 12 Augustus a.s. worden ge houden in het St Joseph-Patro- naat te Hulst. Behalve de jaarverslagen zul len bestuursverkiezingen aan de orde komen i.v.m. het periodieke aftreden van de heer P. J. J. Dek ker en het bedanken van de he ren mr H. F. Lantsheer en A. Wisse. Voor de vacature-Dekker luidt de aanbeveling van het bestuur: P. J. J. Dekker te Wemeldinge en ir W. Kakebeeke te Rilland- Bath. Voor de vacature-Lantsheer: mr dr R. W. Graaf van Lynden te Oostkapelle en A. P. Koster te Grijpskerke. Voor de vacature-Wisse: P. Boudeling te St Philipsland en A. C. Wisse te St Philipsland. In deze vergadering zal spre ken mr dr Th. F. J. A. Dolk, di recteur der Unie van Water schapsbonden over actuele polder vraagstukken, w.o. de bestrijding van waterverontreiniging. Na afloop der vergadering volgt een autorit door Oost Zeeuwsch- Viaanderen met bezoek aan Saef- tinge, waarbij de deelnemers wor den ontvangen door het bestuur van het waterschap Hulster- en Axeler-Ambach L in handen van de Noordelijken gevallen. VERSTERKINGEN NAAR KOREA. Het Amerikaanse leger deelde gisteren mede, dat strijd- en on dersteuningseenheden in de V.S. in gereedheid worden gebracht om naar het Verre Oosten te vertrek ken. Officiële persoonlijkheden leiden hieruit af dat aanzienlijke versterkingen ter beschikking van Mac Arthur zullen worden gesteld. Inmiddels heeft de Ame rikaanse minister van Marine me degedeeld dat alle georganiseerde grondeenheden van de mariniers reserve zullen worden opgeroepen in actieve dienst. De Midden-Amerikaanse staat Nicaragua heeft, tot nog toe als enig lid der V.N. medegedeeld dat het grondstrijdkrachten aan gene raal Mac Arthur ter beschikking heeft gesteld. Zweden heeft toe gezegd een volledig veldhospitaal naar Korea te zenden, terwijl Griekenland 6 Dakota's met be manning heeft aangeboden. HET BRITSE STANDPUNT. Attlee heeft gisteren in het Britse Largehuis een verklaring afgelegd over de Koreaanse kwes tie. Hierin gaf hij een uiteenzet ting over 't hierover tussen Rus land en Engeland gevoerde over leg. Hierbij had Gromyko, de be langrijkste plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken van Rusland verklaard dat de Sowjet-Unie een vreedzame op lossing wenste. Engeland had voorgesteld dat Rusland zijn in vloed zou aanwenden om de N.- Van officiële zijde verneemt het A.N.P., dat de minister van oor log zijn goedkeuring heeft ge hecht aan een reorganisatie van de staven van de Nederlandse luchtmacht. Deze reorganisatie houdt in een samenvoeging van de thans bestaande luchtmachtstaf en het daaronder ressorterende Commando Luchtmacht Neder land. Ais gevolg hiervan zullen medio September onder de lucht machtstaf enkele commando's ressorteren, waaronder het com mando luchtverdediging. De hui dige organisatie kent reeds het commando luchtvaartopleidingen en het commando luchtvaarttroe pen. De totale personeelssterkte van staven en commando's blijft in de nieuwe organisatie ongeveer gelijk aan de huidige. De voedselvoorziening op buitenlandse troepenschepen. De samenwerkende organisaties, t.w. de „Bond Militairen uit In- dië", V.O.M.O., en Band Neder- land-Indonesië, hebben zich met een adres tot de minister van oorlog gewend. Zij hebben hem verzocht, er voor te willen zor gen, dat aan de voedselvoorzie ning aan boord van uit het bui tenland gecharterde troepensche pen, wat meer aandacht wordt besteed. Koreaanse troepen terug te doen trekken achter de 38ste breedte graad. Gromyko had verklaard, dat de Veiligheidsraad het beste mid del was om de kwestie op te los sen met medewerking echter van C Chinese volksregering (het communistisch China). Ook dien den vertegenwoordigers van N. Korea aan de besprekingen deel te nemen. In het kort dus was het Brit se standpunt aldus: de kwestie van onmiddellijk belang is het stopzetten der vijandelijkheden, Britse regering steunt de resolu tie van de Veiligheidsraad en En geland is van oordeel, dat uit stel van de vrede in Korea niet afhankelijk mag worden gesteld van andere kwesties, zoals de toe lating van de Chinese communis ten in de Veiligheidsraad. De Britse regering had niet het plan in deze te marchanderen. De Britse regering juichte de verklaring van Truman voor het congres warm toe. De weten schap, dat de onmetelijke Ameri kaanse hulpbronnen thans inge schakeld werden zou de andere landen moed geven. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van 15 Augustus 1950 3e oude zilve ren kwartjes en nikkelen stuivers en de tijdens de Duitse bezetting uitgegeven zinken kwartjes en stuivers buiten omloop zullen worden gesteld. Van die datum af zal gedurende 3 maanden, n.l. tot en met 15 November 1950, de gelegenheid openstaan bovenge noemde munten tot elk bedrag in te wisselen bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der poste rijen en poststations. Bij de inle vering wordt de nominale waar de der munten vergoed in gang bare Nederlandse betaalmiddelen. Van 15 Augustus 1950 af zijn dus allen nog gangbaar die kwart jes en stuivers, welke het jaartal 1948 of een later jaartal dragen. •De oude zilveren kwartjes zijn terstond herkenbaar aan de krans van eikenloof rondom de waarde-aanduiding en verschillen hierdoor opvallend van de nieuwe nikkelen kwartjes. De oude stui vers zijn vierkant, de nieuwe rond. Het tele-fotoverkeer tussen Duitsland en Nederland zal op 1 Augustus as. worden geopend. In kringen die ln nauwe betrekkingen tot het hof staan, wordt verklaard, dat Koning Leopold Zaterdag per vliegtuig uit Zwitser land naar België zal terugkeren. De Koning, kroonprins Boudewjjn, prins Albert, prof. Plrenne (de secretaris des Konlngs) en de katholieke premier Duvieusart reizen met S Dakota's onder escorte van jagers. Prinses de Rethy zal vermoedelijk nog minstens een maand in Genève blijven. Daarna komt zij ook naar Brussel, met de acht jarige prins Alexander en prinses Josephine Charlotte. meerderheid te hebben gericht. Na de spectaculaire uittocht Om 5 uur gistermiddag namen de Verenigde Kamers van België hun besluit tot het opheffen van de wet volgens dewelke de Ko ning Leopold III niet in staat is te regeren. Met dit besluit is het regentschap opgeheven en Leo pold in zijn Koninklijke waardig heid hersteld. De verdeeldheid, welke tot het laatste ogenblik onoverwinnelijk bleek, werd gedemonstreerd door dat slechts de fracties der chris telijke volkspartij en één liberale afgevaardigde op het moment van de stemming aanwezig waren. De andere liberalen, de socialisten en communisten hadden uit protest de zaal veriaten na een laatste waarschuwing aan het adres der VIJFTIEN GEWONDEN Vijftien personen werden ge wond toen gisterochtend op een niet bewaakte en niet beveiligde overweg tussen Eibergen en Nee- de een bus van de Gelderse Tram weg in botsing kwam met een goederentrein. De bus, die met zo'n kracht tegen de locomotief opreed, dat deze geheel uit de rails werd gelicht, werd aan de voorzijde geheel ingedrukt en kantelde. De trein was een rangeerdeel, dat niet harder dan 30 km. mag rijden. Dank zij de geringe snel heid van de trein en door het feit, dat de bus aan de voorzijde werd gegrepen, werd geen der in zittenden van de bus van de Gel derse tram ernstig gewond. Twee passagiers, waarvan er één een armbreuk en de ander een been breuk had opgelopen, werden naar het ziekenhuis te Eibergen vervoerd. De overige passagiers en de chauffeur kwamen er met lichte verwondingen af. Plechtigheid op het Molenwater. Voor achttien leerlingen van de C.O.A.K. was het gisteren een grote dag. Gistermiddag werden zjj n.l. voor het front van de troep op het Molenwater te Mid delburg beëdigd ais reserve-twee- de-luitenant door de Inspecteur van de Militaire Administratie, kolonel W. J. Pluym. Deze 18 jongemannen, tot gis teren vaandrig bij de diverse le geronderdelen in het land, ston den aangetreden, toen de com mandant van de C.O.A.K., ma joor J. Potteboom, de troep meld de bij de kolonel Pluym. Deze ging daarna over tot het afnemen van de eed of de belofte, nadat zijn adjudant het Kon. Besluit had voorgelezen, waarbij de acht tien werden bevorderd tot reser ve-tweede-luitenant bij 't dienst vak der Militaire Administratie, zulks met ingang van 16 Juni j.l. Onder het afnemen van de eed, waarbij de troepen het geweer presenteerden, speelde de kapel van de genietroepen uit Utrecht het Wilhelmus. Na afloop van de beëdiging, waarvoor veel publieke belang stelling bestond sprak de kolonel Pluym de jonge officieren toe. Hij wees op de diepe betekenis van de eed of belofte, die z(j had den afgelegd. Trouw aan de Ko ningin wil zeggen: beseffen, wat het Oranjehuis deed voor ons land en volk en ais het moet, on der de moeilijkste omstandighe-i den misschien, het grootste offer brengen voor Koningin en volk. Gehoorzaamheid aan de wetten betekent: voorbeelden te zijn van hen, die- het gezag willen hoog houden. En onderwerping aan de krijgstucht wil zeggen niet door geschitter van sterren, maar door de persoonlijke houding zowel in ais buiten de kazerne het respect afdwingen van de ondergeschik ten. Tenslotte heette kolonel Pluym de officieren hartelijk welkom in het dienstvak van de Militaire Administratie en feliciteerde hen met deze dag. Nadat hij allen de hand had ge drukt was daartoe gelegenheid voor de familieleden van de nieu we officieren, die deze plechtig heid bijwoonden. Ook waren aan wezig generaal-majoor J. A. A. Sitzen, bevelhebber van het derde militaire gewest en de kolonel Peters uit Breda. Na afloop van de plechtigheid op het Molenwater marcheerden de C.O.A.K.-troepen, voorafge gaan door de militaire kapel, door de stad naar het Militair Hospi taal, waar kolonel Pluym de pa rade afnam. Daarna werd de nieuwe beëdigde officieren met hun familieleden een verversing aangeboden in het Hospitaal. De namen der officieren zijn: A. M. Kannekens, D. J. Punt, J. Maat, G. F. Schreurs, J. Witsen, H. Kuik, A. L. Vijverberg, B. Pabst, D. J. Henstra, A. M. J. Ummels, J. G. Rietkerk, R. H. L. Marée, J. van Doorn, J. A. Tober, H. Strietman, W. H. Hendriks, J. Brouwer en E. C. BerkeL der oppositie-fracties had de mon delinge stemming plaats. 198 van de 387 leden der Verenigde Ka mers stemden voor het decreet. De enige niet C.V.P.-man onder de voorstemmers was de liberaal Lahaye. Vijf minuten over vijf, vlak na dat de Verenigde Kamers het re gentschap beëindigd hadden, werd ten teken daarvan de natio nale vlag neergehaald van de koe pel van het Koninklijk paleis, het ambtsverblijf van de prins-regent. Dit gebeurde juist op het moment dat de socialistische fracties, 139 man sterk, uit het park kwamen gewandeld op hun weg van het parlement naar het paleis. De prins-regent was niet ten paleize aanwezig en de leden ver lieten het gebouw weer nadat zij hun handtekening hadden ge plaatst. Een half uur na de socialis tische fracties maakte de liberale groep eenzelfde wandeling om eveneens te gaan tekenen. Het kabinet heeft zich in zijn zitting van gisteravond bezig ge houden met de politieke situatie, welke thans is ingetreden. In re geringskringen wordt verklaard, dat de regering haar ontslag zal aanbieden zodra de Koning te Brussel zal zijn aangekomen. Dit ontslag was voorzien, daar het huidige kabinet door de prins- regent is benoemd. Motorongeval te Kloetinge. Gisteravond is voor het zieken huis St Joanna een ongeval ge schied waarbij de Goese slager J. M. de K. en zijn zoon M. J. de K. gewond zijn geraakt. De K. kwam, met zijn zoon als duo-passagier, op de motor uit Goes en was op weg naar Drie wegen. Plotseling zag hij, hoe uit de poort van het ziekenhuis een auto achterwaarts de weg op reed. Hoewel de motorrijder niet hard reed, kon hij toch niet ver mijden, dat hij met een klap te gen de auto, bestuurd door de chirurg, dr J. G., opvloog. De K. werd hierbij ernstig aan het been gewond en liep enkele kneuzin gen op. Zijn zoon vloog met een smak over de auto heen en liep eveneens vrij ernstige verwondin gen op. Eeide slachtoffers werden op een brancard het ziekenhuis ingedragen, doch konden, na ver bonden te zijn, met een taxi huis waarts vervoerd worden. De be stuurder van de auto gaf toe, dat hij het motorrijwiel niet had zien aankomen, en verklaarde zich be reid alle schade te vergoeden. De K. had het motorrijwiel pas een week in zijn bezit. In gezelschap van haar vader zal Prinses Irene zich naar Londen begeven om daar de ee ste steen te leggen voor een nieuwe kerk van de Nederlandse Hervormde Gemeente te Lon den. Deze plechtigheid zal a.s. Zondag plaats hebben. De nieuwe kerk komt in de plaats van de in 1940 door een Duitse landmijn vernielde Austin Friars-kerk, die het centrum was van de Nederlandse Protestantse gemeenschap in Engeland. Op deze foto ziet U werklieden bezig met de voorbereidingen voor de eerste steenlegging. Eerste Zeeuw die beiaardiers diploma behaalde. De bespeler van het Goese ca rillon, de heer W. L. Harthoorn uit Goes, Is Dinsdag bij een te Mechelen gehouden examen met veel lof geslaagd voor het diplo ma beiaardier. In de trouwzaal van het Mec- helse stadhuis heeft de burge meester van Mechelen, in tegen woordigheid van schepenen en de examen-commissie, welke uit vooraanstaande Belgische musici bestond, de Goese beiaardier het diploma, dat hij „met onderschei ding" verwierf, overhandigd. De directeur van de beiaard school, de bekende meester Staf Nees, noemde het een bijzonder feit, dat, voor het eerst sedert 't bestaan der school, een Zeeuwse beiaardier het diploma verwierf. Dat de heer Harthoorn de on derscheiding verdient bleek wel uit het feit, dat, toen hij op de St Romboutstoren te Mechelen als examenstuk een sonate in C van de bekende Belgische compo nist Jef van Hoof speelde, deze buitengewoon enthousiast ver klaarde zijn compositie nog nim mer zo te hebben horen vertol ken. Maandag zal de heer Harthoorn, samen met Staf Nees een con cert geven te Mechelen, waar hij o.m. zijn eigen compositie „Pas torale voor Beiaard" ten gehore zal brengen. Ook voor Oudenaer- de, Antwerpen en Brugge, heeft hij reeds uitnodigingen ontvangen. Binnenkort zuilen voor „Kerk en Torenklanken" op het Goese carillon opnamen gemaakt wor den die dan door de radio zullen worden uitgezonden. C.P.N.-raadslid te Zaandijk be dankt als lid van de partij. In de raadsvergadering van Zaandijk heeft de voorzitter van de C.P.N.-fractie, oud-wethouder K Kaat medegedeeld, dat hij per 1 Juli j.l. bedankt heeft als lid van de C.P.N., doch lid blijft van de gemeenteraad. Op verzoek van de vele kiezers wil hij als zodanig het gemeentebelang blijven die nen. Na afloop van de raadsverga dering vertelde de heer Kaat, dat hij onlangs door het C.P.N.-be- stuur ter verantwoording was ge roepen, daar hij als raadslid „te kalm en te burgerlijk" optrad. De heer Kaat is secretaris van de C.P.N.-afdeling Zaandijk en pro- paganda-leider aldaar geweest. De commissie voor dranken van de Franse Nationale Vergadering heeft de regering verzocht de Franse dranken te beschermen tegen de concurrentie van Coca Cola. Tot opvolger van luitenant-ge neraal Buurman van Vreden als opperbevelhebber van de Neder landse troepen in Indonesië is be noemd generaal-majoor Scheffe- laar. Generaal Buurman van Vre den vertrekt 26 dezer naar Ne derland. Een zeer ernstig geval van dierenmishandeling heeft zich gisteren voorgedaan te Hout Blerick bij Venlo. Een boeren knecht bond een paard aan de tong vast. Het gevolg was dat het nerveuze dier zichzelf de tong uittrok. Het dier moest worden afgemaakt. Tegen de dierenbeul werd proces-verbaal opgemaakt. In het pluimvee-centrum Bar- neveld heerst opgewektheid. Se dert vorige week Woensdag kwam er slechts een nieuw geval van pseudo-vogelpest voor. Prof. dr E. dc Vries, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen is de functie aangeboden van hoofd der afdeling economi sche hulpbronnen bij de inter na iionale bank voor herstel en ontwikkeling te Washington. De Limburgse Kamer van Koop handel heeft aangedrongen op hervatting, van de vliegdienst AmsterdamZuid-Limburg. Vrijwel eenstemmig hebben de ge zamenlijke West-Duitse partijen in een motie aangedrongen op de stichting van een Europese Fe deratie. In Bohemen en Mora- vië moeten alle zware auto's van voor 1947 worden voorzien van een houtgasgenerator. Hierdoor moeien de afvalproducten der houtindustrie worden opgebruikt. Harry Gold, de Amerikaanse scheikundige die enige tijd gele den werd gearresteerd, heeft be kend zich schuldig te hebben ge maakt aan spionnage ten bate van Rusland. De vakvereniging van arbeiders in de automobiel industrie heeft zich achter Tru man geplaatst inzake de afkondi ging van een gedeeltelijke mobili satie. Donderdagmiddag werden in te* genwoordigheid van mr J. F. G. Schlingemann, secretaris, en mej, G. G. Sikkens, consulente der 22 L.M., wethouder De Heer, de com- missie van toezicht, afgevaardigd den van het kringbestuur der Z. L.M. en van de Plattelandsvrou wen- en Meisjesbond alsmede verschillende ouders, de diploma's uitgereikt aan de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool te Tholen, die met succes de twee jarige primaire cursus gevolgd hebben. Mej. M. C. Koopman, de direc trice verwelkomde hen allen eft wenste de geslaagden geluk. Zé sprak de wens uit, dat de meis jes thuis het geleerde in praktijk zullen brengen en wekte hen op de vervolgcursus te volgen. Hierna reikte mevr. Klompe, voorzitster van de commissie van toezicht, met een toepasselijk woord de diploma's uit, daarbij de meisjes feliciterend en haaft dankbaarheid uitsprekend voor dé toewijding van het personeel. Mr Schlingemann fejjciteerdai vervolgens de geslaagden. Hij wees op de betekenis van het landboudhuishoudonderwijs en dankte mej. Van Strien, die in middels de school verlaten heeft voor haar arbeid. Nadat mevr, Kooijmans namens de Platte landsvrouwenbond en mej. Sik kens nog hun gelukwensen had den uitgesproken, dankte Liel^ Bolier namens de leerlingen voor het genoten onderwijs en bood enkele fraaie cadeaux aan welke door mej. Koopman dankbaar ge accepteerd werden. Na de pauze werden door de leerlingen nog enkele voordrach ten ten beste gegeven, terwijl ij» de avonduren een openbare les gehouden werd. De diploma's werden verwor ven door: Adrie Verkerke, Nell$ v. d. Werff, Ana Beeke en LieS Bolier, allen te Scherpenissel Janny Uyl en Jannetje Anthonis' se te Poortvliet; Corrie Dorst té St Maartensdijk. De uitslag van de aan deza dag verbonden wedstrijd luidt aié volgt: Planten en bloemen: 1. A. Stoel te Stavenisse; 2. R. Hendrikse ta Stavenise; eervolle vermelding H. Goosen te Tholen. Naaiwerk en stof versieren: I, A. Beeke te Scherpenisse; 2 (na loting) A. Verkerke te Scherpe nisse. Opmaken veldbouquetten: Qi Murre te Poortvliet. Uitslag Mulo-examen te Goes. Voor het Mulo-diploma A slaag den Donderdag te Goes de damest B. Donker te Middelburg; T<, Abrahamse, P. J. Schooff en S, M; J. Scheele te Terneuzen; N. J. Gabrieise te Zoutelande; M. C. L. van Kleunen te Goes; P. J. Mar- kusse te Kats; N. J. Meulenberg te Wissekerke; A. J. Karelse te Heinkenszand; L. W. v. d. Pias- se te 's-Heer Arendskerke; P. Va der te St Laurens en de heren; C. v. d. Veer en C. de Rijke ta Terneuzen; I. J. de Roo, J. I. da Roo en E. Pieman te Kats; L. Minderhoud en H. J. Neeis ta Vlissingen; C. N. Padmos te Brui- nisse; J. W. Sigtermans en C. G„ Sigtermans te Middelburg; C. A. A. Dees te Zaamslag; J. M. W, v. d. Moere te Axel; J. W. Mijns- bergen te Goes; D. J. Herrebout te Schoondijke en S. de Putter te Hoek. Afgewezen werden 2 Candida- ten. DE BILT ZEGT: Vrij warm. In de ochtend aanvankelijk hier en daar nog mist. Overigens veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen nu en dan zonneschijn. Vrijwel de gehele dag droog weer. Weinig wind. Vrij warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1