Regering capituleert voor de feiten. Interu zelfbeschikkingsreclit wordt prgsgegeven. Tniman vraagt vergaande bevoegd heden. Nederlandse smeden vergaderen te Middelburg. Voorbereidingen Beneluxronde in volle gang. Debat nver koningskwestie in Belgisch parlement gesloten. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND BaGh-herdenking te Middelburg. Het wdt een rit van bijna 1100 km. Moedige vrouw krijgt Militaire Willemsorde. Mevr. B. J. Fick-Gennaeke te Wassenaar, agente B.B.O. SNIPPER Uitgave jchting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2436 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlisslngen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1614 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per nun. Rubriek Kabonters 10 ct. per woord DONDERDAG 20 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; EL Jansen, Mellskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.44 u., onder 20,47 u. Maan op 12.20 u., onder 23.07 u. Hoogwater op Vrijdag 21 Juli: Vlissingen: 6.02 u. 1.91 m., 18.15 u. 1.76 m. Terneuzen: 6.30 u. 2.09 m., 18.46 u. 1.96 m. Wemeldinge: 7.38 u. 1.75 m„ 19.54 u. 1.55 m. Zierikzee: 7.23 u. 1.52 m., 19.32 u. 1.32 m. (Van onze parlementaire redacteur) Dij Ue behandeling van de begroting van het departement van Uniezaken ln da Tweede Kamer heeft minister Van Maargeveen gisteren de Kamer beantwoord. Een overzicht van het eerste deel van dit debat vindt men op pagina 2. Minister van Maarseveeu vroeg zich af. Welk doel streeft de oppositie na? Zij erkent het feit van de sou vereinlteitsoverdracht. Wil z\J dan toeh aantonen dat deze daad onjuist Is geweest? Dat is vol gens hem onmogeljk. Men kan nooit aantonen wat er gebeurd zou zjn als de souvereiniteit niet werd overgedragen. Maar meteen voegde lij eraan toe, dat deze overdracht beslist noodzakelijk was. I)e minister gaf toe dat de souvereinlteitsoverdraeht veel te leurstellingen heeft gebracht. En het einde van die teleurstellingen is nog niet in zlclit, maar de regering verkiest deze boven de ramp die het gevolg zou zijn van het niet overdragen van de sou vereiniteit. Ondanks de uiterst zorgwekkende situaties zjn er toch ook berichten, die er op wijzen dat de Indonesische regering het dieptepunt heelt overwonnen. Als de communisten de plannen niet doorkruisen zal de samenwerking zich op bevredigende wij ze ontwikkelen. Regering heeft intern zelf beschikkingsrecht prijs. Sprekende over het zelfbeschik kingsrecht zeide minister Van Maareeveen, dat de regering for mele en Informele stappen heeft gedaan om te trachten dit recht te handhaven. Het werd echter eerst na de souvereinlteitsover draeht duidelijk, dat alle deelsta ten gedoemd waren om te ver dwijnen. Toen de informele stappen geen resultaat hadden is men overge gaan tot de formele. Het ant woord van de R.I.S. dat het in terne zelfbeschikkingsrecht 't recht om zich binnen de Verenig de Staten van Indonesië uit te spreken tot uiting zal komen in een soort autonomie opent voor de regering redelijke perspectie ven, aldus de minister. Wat de externe zelfbeschikking betreft het recht om zich uit te spre ken of men bij de R.I.S. wil be horen of niet, vervult de regering met zorg. De Indonesiërs zeggen, dat dit in de nieuwe grondwet geregeld zal moeten worden, maar zij erkennen dat de Unie 't recht heeft om hier haar gezag te laten gelden. Dit betekent dus dat de republiek Djogja de eenheidsstaat zal trachten au tonomie te verlenen aan de vroe gere deelstaten en dat de oprol ling van deze staten door de re- feit. De kwestie Ambon is een aangelegenheid van het externe zelfbeschikkingsrecht. Daarover zeide de bewindsman dat de re gering alles doet om een tragedie te voorkomen. Een informele missie van de R.I.S. zal naar Am- bon vertrekken om te trachten tot een vergelijk te komen. Dit geschil is op te lossen als men Ambon een behoorlijke mate van autonomie geeft. Wat betreft Nieuw-Guinea merkte de minister op, dat een eventueel debat in de Kamer over deze aangelegenheid voor de re gering een consultatief karakter zal hebben. PENSIOENEN. Nadat hij had medegedeeld dat er op 15 Juni j.l. nog slechts 18.363 leden van de K.L. zich in Indonesië bevonden vertelde de bewindsman nog het een en ander over de pensioenen van Beel en Lovinck. Beiden hadden als Hoge Commissaris een salaris van f 41.000, alsmede een ambtelijke toelage van f 3000 en een repre sentatietoelage van f 120.000. Het pensioen was als volgt geregeld: na zes maanden dienst f 12.000, na twee jaar f 15.000 en na vier jaar f 18.000. Dezelfde regeling geldt thans voor Hirschfeld. Al leen behoudt deze zijn salaris, dat hij genoot van twee departemen ten, n.l. van Economische en Bui tenlandse Zaken. Zijn pensioen regeling is echter dezelfde als die voor de ministers. De replieken leverden niet veel meer op. De heer Weiter be schouwde de rede van de minis ter als een „sierlijke grafrede" over het zelfbeschikkingsrecht en de heer Gerbrandy die het daarmede uiteraard eens was hield zijn hart vast voor Nieuw- Guinea. Ook de heer Oud hand haafde zijn mening ten volle. Ten slotte werd de begroting z.h.s. aangenomen. Alleen de commu nisten stemden tegen. Dit is de heer C. A. Kammeraad, de nieuw benoemde voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland. Sterke uitbreiding van Amerikaanse strijdkrachten. President Truman heeft giste- verdediging. Hij zou het congres om nieuwe gelden verzoeken om de kracht der Noord-Atlantische mogendheden te handhaven ojr 'n „behoorlijk peil". Grotere kracht was nodig om drie redenen, n.l. 1. Om de Koreaanse crisis mees ter te kunnen worden; 2. De toe stand in de wereld eist een aan zienlijke uitbreiding van de Ame rikaanse strijdkrachten en 3. De bondgenoten van Amerika moe ten extra hulp hebben. DE STRIJD OP KOREA. Na een betrekkelijke rust van 48 uur is gisteren de strijd om de stad Taedjon weer begonnen. De stad .is nog steeds in Amerikaan se handen. De Noord-Koreaanse troepen voor Taedjon kregen aan zienlijke versterking. Aan de Oostkust van Korea landden in de baai van Pohang, 105 km ten Noorden van Poesan, een geme chaniseerde infanteriedivisie. Thans zijn er drie Amerikaan se divisies in Korea. ren aan het congres medegedeeld, welko maatregelen er z.i. nodig zijn om met succes weerstand te bieden aan de crisis, die is ont staan n.a.v. de communistische aanval op Zuld-Korea. Truman verzocht het congres hem een be drag van 10 milliard dollar te willen toestaan. Bovendien vroeg hij onbeperkte bevoegdheid tot 't oproepen van dienstplichtigen en andere vergaande bevoegdheden. President Truman vroeg het congres ook om alle beperkingen betreffende de grootte van de Amernkaanse strijdkrachten op te heffen. Dit niet alleen om het hoofd te kunnen bieden aan de Koreaanse crisis maar ook om de bondgenoten der V.S. te kun nen helpen bij het vergroten van hun militaire kracht. Momenteel mogen de strijdkrachten der V.S. niet groter zijn dan in totaal 2.005.882 man. President Truman heeft de minister van Defensie gemachtigd om zoveel reservisten in actieve dienst op te roepen als deze nodig mocht achten. Behal ve militaire maatregelen stelt Truman ook mobilisatie van het thuisfront in uitzicht. Truman stelde eveneens in het vooruit zicht dat hij zou voorstellen de belastingen sterker te verhogen dan hij tot nog toe had aanbevo len, zulks om inflatie tegen te gaan. Truman legde de nadruk op het belang van de opbouw der Noord-Atlantische mogendheden en zei dat zij in nog grotere mate economische hulpbronnen zullen moeten gaan gebruiken voor de Mi, N WERKERS ONTKWAMEN UIT BRANDENDE MIJN. Acht en twintig mijnwerkers, die, naar men vermoedde, 600 me ter onder de grond in de kolen mijn Blantyre Ferme (Schotland) waren ingesloten, zijn door een andere uitgang ontsnapt terwijl brandweerlieden bezig waren een «rand te blussen, welke de aan vankelijk Ingeslotenen belette via de boofduitgang terug te keren. De arbeiders maken deel uit van een veiligheidsploeg, die een gebruikelijke inspectie verrichtte in de mijn waar sedert twee we ken niet meer gewerkt wordt in "verband met de staking van Schotse mijnwerkers om hogere lonen. Bij de hoofdingang van de mijn was brand ontstaan na een ont ploffing. Reddingsploegen en brandweerbrigades begaven zich in allerijl naar de mijn en begon nen een gat te graven door een twee meter dikke aarden wal, welke de mijn van een aangren zende mijn scheidde. Stakende mijnwerkers repten zich naar de plaats van de brand om mee te helpen. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan in de machinekamer van waar uit de mijr.liften bediend v u-den. KON. ONDERSCHEIDING VOOR Dr H. C. RUTGERS. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, dr H. C. Rutgers, secre taris van het Nederlands Bijbel genootschap en directeur van het conferentiecentrum „Woudscho- ten" van de Ned. Chr. Studenten Vereniging. H. M. <le Koningin heeft giste ren ten Paleize Soestdijk dr R. FriedingerPranter, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Oostenrijk, in af scheidsgehoor ontvangen. De lan(io]ijkt' verenigingen van bijenhouders zullen Zaterdag 19 Augustus in Dordrecht een con gres houden. BOM ONTPLOFT BIJ KONINKLIJK SLOT TE LAEKEN. Naar thans wordt bekend ge maakt is Dinsdagavond om half twaalf een bom ontploft nabij de omrastering van het park van het koninklijk slot te Laeken. De bom was geplaatst tussen de kerk van Laeken en de hoofdin gang van het park, op een af stand van enkele honderden me ters van de ingang van het park. De ontploffing heeft een gat van enkele vierkante meters in de tuinmuur geslagen, doch verdere ongelukken zijn door de ontplof fing niet veroorzaakt. Het parket heeft Woensdag ochtend in het bijzijn van de pro cureur van de koning, van Beirs, ter plaaLe een onderzoek inge steld. Men gelooft algemeen, dat Ko ning Leopold, wanneer hij terug keert zijn intrek neemt in het Palei3 te Laeken. Aanwending van atoomkracht voor chemische doeleinden. Op het laboratorium van de K.E.M.A. (Keur Electrische Ma terialen Arnhem) is men thans bezig met de uitwerking van plannen voor de bouw van een uraniumzuil, daarmede wil men door atoomsplitsing de vrijkomen de warmte benutten voor che mische warmtedoeleinden, zo heeft prof. dr ir H. Gelissen, di recteur van de Provinciale Lim burgse Eleetriciteits Mij, te Maas tricht verklaard. De Nederlandse electriciteits- industrie en een aantal bedrijven in den lande hebben zich voor de ze proefnemingen geïnteresseerd en daarvoor de nodige fondsen toegezegd. Uitgaande van de kerkeraad der Evangelisch Lutherse Ge meente te Middelburg vond gis teravond in het sfeervolle kerk gebouw aan de Zuidsingel een kerkelijke Bach-herdenking plaats. Dit geschiedt op meer plaatsen in ons land door de Lu therse gemeenten en men wil daarmede de nagedachtenis eren van één der grootste Lutheranen, die ooit leefde. Maar het is, zoals de Evange lisch Luthers predikant, ds H. Johannes, in zijn inleidend woord opmerkte: Bach was vóór alles christen. Daarom was het een goede gedachte van de kerkeraad deze prachtige herdenking een wat algemener karakter te geven. Aan belangstelling ontbrak het niet: de Lutherse kerk was zo goed als vol, toen, na het woord van ds Johannes, *Je heer Joh. H. Caro in een korte toespraak het leven schetste van deze geniale componist en organist Johann Se bastian Bach, die slechts vanuit zijn diepe geloof tot zijn arbeid in staat was. Aan het programma van gis teravond werkten mede mej. H. M. Caro, sopraan, de heer Th. C. Ferwerda, orgel, en de heer John Johannes, le violist van het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Wat deze musici boden was uitstekend. De heer Ferwerda gaf enkele orgelsoii, waarvan vooral het laatste deel van de Pastorale bijzonder geslaagd moet worden genoemd. Wél bleek, dat voor sommige stukken het orgel te be perkt is, en dat een restauratie nodig is. Mej. Caro zong op sublieme wijze, nu eens met orgel-, dan weer met orgel- en vioolbegelei ding. Speciaal moet o.i. worden genoemd het koraal „Ich freue mich in DIr", voor sopraan en orgel. De heer Johannes bleek een knap violist, die zijn instrument de schoonste klanken van Bach's nooit verouderende composities ontlokte. Ds Johannes sprak een kort slotwoord en eindigde met een tot weerziens voor een volgend Baeh-concert, dat dan ongetwij feld nog grotere belangstelling zal trekken. Uitslag Mulo-examen te Goes. Woensdag behoalden te Goes het Mulo-diploma A de dames: W. v. d. Jagt en E. M. Wind- horst, beiden te Goes; A. S. Doets, J. C. de Bree D. v. Vlaan deren en C. M. A. Landman, al len te Middelburg; T. C. van Es sen te Vlissingen; J. C. M. Luy- pen en C. M. Luypen te Souburg; J. M. Joziasse te Koudekerke; J. A. van Beveren en W. C. M. Hol- ty te Zierikzee; M. Steketee en J. Modderkreeke te Nieuwdorp; A. M. Hage en M. P. Slager te Oosterland; C. J. van Dongen te Nieuwerkerk en G. N. Kuyper te Ouwerkerk en de heren; A. P. Meulenberg en C. Versluis te Kamperland; G. Boot en D. J. Boot te Kerkwerve; M. C. Ver- hage te Bruinisse; J. B. Kerpe- stein te Vlissingen en M. O. Boot te Brouwershaven. Drie candidaten werd afgewe zen. In 3 jaar 8 kinderen rijker. De 32-jarige Marianne Lioi, 'n Z.-Italiaanse boerenvrouw, heeft voor de tweede maal in drie jaar het leven geschonken aan een vierling, thans bestaande uit jon gens. De vierling kwam, evenals de vorige, 2 jongens en '2 meisjes, 2 maanden te vroeg ter wereld. Moeder en zoons maken het uit stekend. De oudere broertjes en zusjes, thans allen vier 2 jaar, toonden weinig geestdrift, toen zij het hoorden van die broertjes. Dominco zei slechts „dat nooit meer". Ds Van de Braak neemt afscheid. Ds van de Braak, legerpredi- kant van het 3e Inf. Depot te Bergen op Zoom is met ingang van 1 Augustus a.s. overgeplaatst naar het regiment -pioniers te Soesterberg. Ds van de Braak was tevens legerpredikant van de militairen te Middelburg en van de mare chaussee ln Zeeland. In de Evangelisch Lutherse kerk te Bergen op Zoom, waar ds van de Braak geruime tijd als predikant heeft gestaan, zal Dins dagavond om half acht een spe ciale dienst zijn waar ds van de Braak een afscheidspredikatie zal houden. Hierna zal er gelegenheid zijn persoonlijk afscheid van de schei dende dominee te nemen. RIJDENDE INSTALLATIE VOOR HET DROGEN VAN BLOEDPLASMA. Te Amsterdam is door het Nederlandse Rode Kruis een demon- stratie gegeven met de nieuwe mobiele installatie voor het dro gen van bloedplasma. Deze installatie is enig ter wereld. Bo ven op de foto ziet men het exterieur, beneden het interieur. 12 Donors kunnen gelijktijdig in de wagen plaatsnemen voor het afstaan oan bloed. Dit jaar wordt de algemene ver gadering en het congres van de Bond van Smeden, Constructie- en Machinereparatlebedrjjvcn ln Nederland te Middelburg gehou den. Gisteren werd ln het Schut tershof de huishoudelijke verga dering belegd en vandaag wordt daar een rede gehouden over de De voorbereidingen voor de grote Beneluxronde op 1 en 2 Sep tember a.s. door de Motorclub Scheldegouwen" zijn volop aan de gang. Vorige week ls de ronde uitgezet en het blijkt, dat alles b(j elkaar de deelnemende auto- en motorrijders een kleine 1100 km zullen hebben te rijden. Dearvan loopt 450 500 km over heuvel achtig terrein, vooral ln Luxemburg. Zeer vele hellingen liggen daar. De. controle in Den Haag zal worden gevestigd op het secreta riaat van de K.N.M.V. Daar zal Iedere deelnemer een consumptie ontvangen. De hoofdcontrölepost in Amsterdam komt in het oudste restaurant van Nederland, n.l. „De Zilveren Spiegel", aan het Kattegat. Zoals men weet gaat de tocht dan over Amersfoort (waar weer een controle is) naar Arn hem. Daar begint het nachttra ject in één ruk door tot Maas tricht. HOOFDCONTROLEPOSTEN. De hoofdcontrölepost in Luxem burg-stad is in het grote Casino. De tocht loopt verder over- Arlon, Marche, Dinant (met een prach tige controlepost recht over de grote Maasbrug in een hotel), Namen, Waveren en dan naar Vanmiddag valt de beslissing. De Verenigde Kamers hebben gisteren kort voor middernacht het Koningsdebat geëindigd zoals het begonnen is: met veel tumult en zonder dat de vele pogingen, om alsnog een middenweg te vin den, gehoor hebben gevonden. Koningsgezinde Vlaamse libe ralen hebben een laatste poging gewaagd om door hartstochtelijke pleidooien voor hetzelfde compro mis, dat eind April welhaast be reikt scheen, de dreiging van een Tot ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde is benoemd mevrouw B. J. Fick-Gemmcke te Wassenaar. Zg heeft ln het tijd vak van half April 1944 tot begin 1945 als contact-agente en later als agente en verbindingsofficier van het B.B.O. (Bureau Bijzon dere Opdrachten) in Londen, be langrijke diensten bewezen aan de geallieerde oorlogvoering en de Nederlandse regering. Deze, ondanks haar jeugd, in het ondergrondse verzet reeds in de jaren 1942 en 1943 ervaren en beproefde vrouw heeft, zo luidt de mutatie, als contact agente verscheidene malen het transport van zenders en van an dere uit Engeland ontvangen ma terialen, het daaraan verbonden levensgevaar ten spijt, bijzonder kundig en moedig verzorgd. In het bijzonder heeft zij in de tweede helft van October 1944 met groot levensgevaar zich per rijwiel van bezet gebied met zeer belangrijke micro-films, bestemd voor het B.B.O. in Londen, door de vijandelijke linies heen naar Brussel begeven bij welke tocht zij bij de brug bij Heusden en ver volgens nabij Vught onder zwaar geallieerd en Duits vuur geraak te. Na van Brussel naar Engeland te zijn doorgezonden en na daar als zelfstandige agente van het B.B.O. te zijn opgeleid, is zij be gin Maart 1945 met een geheime opdracht in bezet Nederland ge parachuteerd en is zij niettegen staande bij het landen opgelopen vrij belangrijk lichamelijk letsel, onmiddellijk na de landing be hulpzaam geweest bij het vervoer der tegelijk met haar afgeworpen wapenen. (Mevrouw Fick is de eerste vrouw na Prinses Wilhelmina wie de Militaire Willemsorde wordt toegekend. H. K. H, Prinses Wil helmina is Grootkruis. Het com mandeurschap bezit Prins Bern- hard, waarna in deze orde nog een derde en vierde klasse volgen). harde oplossing alsnog te keren. Het is hen niet gelukt. Integendeel, in de laatste dis cussies, die vanmiddag door de stemming zullen worden gevolgd, hebben de standpunten scherper dan ooit tegenover elkaar gestaan. De socialisten hebben bij mon de van hun grootste kopstukken Spaak, Buset en Van Acker, on verholen met buiten-parlemen taire middelen gedreigd. Het woord „burgeroorlog" is daarbij gevallen en de socialis tische partijleiding heeft voorts een strijd voor een nieuwe, op autonomie gebaseerde staatsorde, op haar program gezet. De regering en de meerderheid, die zij in de kamers achter zich heeft, hebben zich door de vloed golf van dreigingen en bezwerin gen niet laten afbrengen van de houding, welke zij gedurende het gehele debat hebben aangenomen. Zij zijn onvermurwbaar gebleken in hun vastbeslotenheid om de Koningskwestie op te lossen in de geest, die in uitzicht werd gesteld toen de compromis-pogingen in April j.l. hadden gefaald. Uit de rede, waarmede de Waal se katholieke eerste-minisler Jean Duvieusart het algemene debat besloot, bleek dat de gedu rende 2 twee weken met zoveel tumult herhaalde argumenten van de oppositie generlei indruk op de regering hebben gemaakt. MIDDELBURG. Tweetal Chr. Geref. Kerk. Op het tweetal der Chr. Geref. Kerk te Middelburg staan cand. G. Blom en cand. J. de Waal, Beiden te Apeldoorn. Brussel. Hier kan iedere deelne mer tegen zeer billijke prijs een warme lunch gebruiken. Over Mechelen, Antwerpen, Putte gaat de rit dan tenslotte naar Goes, waar de laatste controle zal zijn en uiteindelijk naar Middelburg, waar de finish is op de Dam. In alle grote steden zal de route zeer duidelijk worden aangegeven, terwijl op de wegen, dank zij de medewerking van tal van motor clubs ln Nederland zowel als Bel gië en Luxemburg, men niet naar de goede route zal hebben te zoeken. COMMISSIES. De algehele leiding van de ron de is in handen van de secretaris van „Scheldegouwen", de heer A. W. Levering. Voorts zijn er di verse commissies ingesteld. De verkeerstechnische commissie be staat uit de heren A. Polderman, inspecteur gemeentepolitie Mid delburg, opperwachtmeester W. G. de Bruijn van de Rijkspolitie en de heer Levering. Dan is er een speciale commissie voor de prijzen en voor de tombola en voorts de logiescommissie. Deze onderzoekt, over hoeveel bedden de hotels in Middelburg en om geving op 2 September kunnen beschikken. Men heeft uiteraard nog geen enkele kijk op het aan tal deelnemers, want over een kleine 14 dagen wordt de inschrij ving pas opengesteld. Indien ech ter de hotels te weinig bedden hebben, kan gerekend worden op de „Mecklenburg" van de Mij „Zeeland" met nog 80 bedden. DE START. De start is op Vrijdagmiddag om half vijf op de Grote Markt in Bergen op Zoom. Om 't kwar tier vertrekt één der vijf groepen, zodat om half zes allen zijn ver trokken. Burgemeester ir H. Wit te zal steeds het startsein geven en iedere groep wordt door een politiemotor met zijspan naar de grote weg naar Roosendaal ge bracht. Het startsecretariaat wordt gevestigd in hotel „De Draak" op de Grote Markt. Iedere deelnemer moet zich daar melden. Hij krijgt daar het loodje om zijn pols en de nodige beschei den. Op de markt moet hij zijn vervoermiddel laten controleren door een speciale commissie daar voor. Bij de start zullen enige of ficiële persoonlijkheden uit de 3 landen aanwezig zijn. DE FINISH. De finish van de ronde (die 28 uur rijden is) is dus in Mid delburg. In de Graanbeurs op de Dam zal het secretariaat zijn ge vestigd en de logiescommissie. Er is een comité van ontvangst, bestaande uit de voorzitter, jhr mr D. van Doorn en burgemees ter W. M. van Liere van Vrouwe polder. De Dam zal feestelijk worden verlicht en versierd. In de bomen komen lampen, de ge vel van het Ned. Koffiehuis wordt verlicht en op de Dammuren zul len honderden vetpotjes branden. Een speciale ordonnansdienst zal de deelnemers naar de hotels brengen. Tijdens de aankomst der deelnemers zal „Excelsior" con certeren. Rode Kruis-mensen zul len aanwezig zijn en een geluids- nistallatie zal goede diensten be wijzen. DE PRIJZEN. Wat de prijzen betreft kan wor den meegedeeld, dat reeds vier bekers uit België zijn verkregen, n.l. 1 van de Belgische Motor- rijdersbond, 1 van de stad Namen, 1 van de Motorclub Spa-Fran- chimont en 1 van de heer Stien- let, voorzitter van de toercom- missie der Federation Internatio nal Motorcycliste. Een zilveren wisselbeker (met replica) is beschikbaar gesteld door de gemeente Middelburg voor de club, die met het grootste aantal leden de rit reglementair uitrijdt. Voorts zijn er nog drie wisselbekers voor de grootste club van ieder land, die hetzelfde presteert. Er zijn al prachtige prijzen voor de tombola ontvangen van be drijven buiten Zeeland. Thans wordt nog op de Zeeuwse onder nemingen gerekend, die ongetwij feld, gezien de goodwill, die er bij deze tocht voor Zeeland wordt geschapen, niet zullen achter blijven. Publiekrechtelijke nisatie. Bedrijf sorga» Een inwoner van Zandvoort, die een geweldige hamstervoor raad had ingeslagen, werd giste ren veroordeeld tot f 500 boete, met verbeurdverklaring van de gehamsterde goederen. De eis was twee weken gevangenisstraf. Op de fusiiladeplaats te Vught werd gisteren een fakkel ontsto ken. Brandend werd deze naar Den Haag gebracht, waar minis ter Drees er, voor het gebouw van de Haagse Dierentuin een vrijheidsvlam mee ontstak. Sym bolisch worden daarmee 13.000 gevangenen van het concentratie kamp Vught vertegenwoordigd op het vrijheidslustrumcongres van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen, dat momenteel in Den Haag gehou den wordt. 15 voormalige S.A.- mannen zijn in Oost-Berlijn ter dood veroordeeld wegens deelne men aan 'n massamoord op com munisten in 1933. Denemarken heeft aangeboden 'n Rode Kruis- eenheid naar Korea te zenden Canada zal een escadrille trans portvliegtuigen naar Korea zen den. De Canadese regering be raamt verder maatregelen ter versterking van de defensie. De openbare aanklager tegen de voormalige minister van finan ciën van Thuringen, Leonard Moog, is naar West-Berlijn uitge weken. Volgens hem dient het juridisch stelsel in de Sowjet- Unie niet het recht maar de S.E. D. De S.E.D. stelde ook van te voren de vonnissen vast en niet de rechters. Onder leiding van de Bonds voorzitter, de heer M. van defi Voet te Leiden, bespraken gister* middag de smeden de belangen van hun organisatie. Eerst werd een welkomstvvoox-d gesproker! door de heer S. Hillebrand te St Laurens, voorzitter van de ont» vangende afdeling Walcheren. Na het openingswoord kwameg, de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, resp. de heren W .v. d. Kraan en J. Sanderman, aan de orde. Zij werden zonder discussie goedgekeurd. BUITENLANDSE GASTEN, In deze vergadering waren een aantal buitenlandse gasten aan» wezig, o.w. de president van da Zwitserse Smedenorganisatië, da heer Schibli, een Belgische dele gatie, bestaande uit de herein Breart, Sacré en Lepas en Lu» xemburgse afgevaardigden, dé heren Besenius en Schmidt, Voorts waren aanwezig de direc teuren der drie boekhoudbureauiï van de Bond, de ere-voorzltter, dé heer M. Ritsema, de oud-direc teur van het Rijksnijverheids- laboratorium, ir H. Grevers en drie assistenten van dit labora torium voor het smedenbedrijf. De heer Van der Voet werd ais Bondsvoorzitter herkozen en in de vacature F. J. Remmelink te Zutphen werd ais hoofdbestuurs lid voor Gelderland benoemd dé heer A. Besaris te Apeldoorn. Be sloten werd het volgende jaar ir! Rotterdam te vergaderen. Van de aangenomen voorstellen noemen wij dat tot contributie verhoging met f 1 per jaar, spe ciaal voor het algemene hulp fonds, dat bedoelt de leden in ge? val van ziekte, ongeval enz. het voortbestaan van hun bedrijf té waarborgen. Voorts werd een voorstel-Groningen aangenomen tot werkzaamheid in de richting van stichting van provinciale or- ganisatiebureaux annex boek- houdbureaux voor de smedenbe- drijven. Ook werd besloten bij dé minister van Economische Zaken aan te vragen vestigingseisen! voor het iasbedrijf in te stellexl. ONTSPANNING. Reeds gistermorgen vroeg werd een rondrit over Walcheren ge organiseerd voor hen, die hedert reeds vroegtijdig moeten vertrek ken. De dames van de smeden maakten gistermiddag een rond rit door Zeeuwsch-Vlaanderen. Men genoot algemeen, maar het was wel eigenaardig, dat in Sluis een ondernemer van een restau rant, waar men wat wilde gebrui ken, verzocht door te rijden, om dat er geen plaats was. Wel een goede reclame voor dit stadje! Gelukkig- konden dc dames elders in Sluis wat gebruiken. Het gezelschap, dat in totaal bestond uit ca. 300 heren en 150 dames, zat gisteravond aan een diner aan in het Schuttershof en de Vergenoeging. Daarna werd er een ontspanningsprogramma af gewerkt in het Schuttershof. Een zeer instructieve film werd ver toond over het ontstaan van het smedenvak en de toneelvereni ging „De Vlissingse Brug" voer de het blijspel „Tot wederdienst bereid" op, terwijl het geheel mu zikaal omlijst werd. DE BILT ZEGT: Hogere temperaturen. In de ochtend aanvankelijk nog hier en daar mist. Wisselende be wolking met op de meeste plaat sen flinke opklaringen. Overwe gend droog weer met weinig wind en hogere temperaturen dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1