Koningen, tsaren en graven vochten om Sleeswijk. ANDIJVIE doet Het ontbrekende woord Stalin's antwoord aan Nebroe. Productie moet afgezet worden en lonend zijn. Samenstelling recMerljjke macht. ADAAtSON Cbr. Werkmeestersbond vergaderde op „Weudschoten". De rug naar Nazi-Duitsland, het gezicht naar het Noorden. Nehros dankt voor „prompt en bemoedigend" antwoord. Verlaging drukkende belastingen noodzakelijk. Bezoldiging rechterlijke ambtenaren. Wie zou toch dat aardige jongetje zijn Nee maar! Ik zelf! Nieuwe geluidsinstallatie voor slechthorenden. Woensdag 19 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 DE ZUID-SLEESWIJKSE KWESTIE, (II.) Ue Zuid-Sleeswykse kwestie heelt de Deense absolute monar chen en de Deense ministeries na de val van het absolutisme veel hoofdbrekens bezorgd. Er z(jn oorlogen om gevoerd: Frederik IV vocht er In 1700 om met de graaf van Gottorp; In 1762 ontsnapte Denemarken maar ternauwernood aan een oorlog met tsaar Peter III van Busland en ook daarby was Zuid-Sleeswyk het gevaarlijke punt; in de jaren 1818 tot 1850 streed Frederik VII van Denemar ken met Pruisen nadat h(j om Sleeswyk afstand had moeten doen van de absolute macht en weer was Zuid-Sleeswyk de inzet van dit gevecht. In 1863 en 1864 veroverde Bismarck Sleeswyk. Door de Sieeswykse kwestie is Denemarken een democratische staat geworden. Sleeswyk heeft Bismarck in het zadel gezet. De Vredesconferentie van Versailles heeft zich met deze kwestie bezig gehouden. En het eerste Deense ministerie na de bevrijding in 1945 brak zijn nek over deze grenskwestie. Groot-Brittanië, Denemarken en Duitsland, mogelijk ook Frankrijk en Amerika, mogen in de naaste toekomst proberen de oplossing te vinden. Tussen 1840 en 1850 nam de politieke strijd om Sleeswyk steeds heftiger vormen aan. En toen de Februari-revolutie in Frankrijk de vlammen uit de in Europa sluimerende nationalisti sche vuren deed slaan, grepen de partijen naar de wapens. In 1848 creëerden de Holsteiners een on afhankelijke constitutie voor Sleeswijk-Holstein. Toen het nieuws Kopenhagen bereikte ont stond daar grote politieke activi teit. Van de koning werd geëist afstand te doen van de absolute macht, een door het volk gekozen regering werd gewenst en tevens werd geëist dat de Holsteiners bericht gestuurd werd, dat de Deense regering met hun agitatie niets te maken had. Frederik VII willigde al deze eisen in en zo kwam zonder slag of stoot een einde aan een absoluut regiem, dat Denemarken 188 jaar gere geerd had. Een liberaal-nationaal ministe rie werd gevormd. OPSTANDEN. Ondertussen braken in Slees- Wijk en Holstein opstanden uit. Gewapend optreden was onver mijdelijk. De Sleeswjjkse oorlog, die van 1848 tot 1850 duurde, jverd onmiddellijk een Europese aangelegenheid. De Holsteiners kregen steun van Pruisen en an dere Duitse staten. Denemarken verzekerde zich de steun van Noorwegen en Zweden, die trou wens niet aan de gevechten mee deden, en van Rusland, dat Prui sen zodanig onder druk zette, dat het in zijn schulp kroop, maar hlet voordat het Pruisische leger de Denen in Frederica schaakmat had gezet. Op 6 Juli 1849 braken de Denen plotseling uit Frederica. Een standbeeld herinnert aan die daad. Bij de daverende Deense overwinning van Isted op 25 Juli 1850 was de oorlog uit en Dene marken in het onbetwistbaar be zit van Sleeswijk en Holstein. Het Werd trouwens een korte vreugde. De Duitsers waren nJ. niet te vreden met de politieke status, die Denemarken aan Holstein en Sleeswijk had toegedacht. In 1863 maakte Bismarck gebruik van de dood van de Deense koning om Denemarken binnen te trekken. Bij de vrede van Wenen in 1864 moest Denemarken Sleeswyk en Holstein afstaan. Het was de eerste grote over- Winning van Bismarck en de grondslag van de Pruisische en Duitse suprematie in de komende decennia. Duitsland was in het In bygaand artikel vervolgt onze speciale correspondente Tiny Mulder haar rels-repor- tage over Sleeswyk-Holstein. bezit van de strategisch belang rijke haven Kiel, Sleeswyk en Holstein. Meer dan 1000 jaar was Sleeswyk Deens geweest. Tot 1921 liep de Duits-Deense giens langs de Kongeaa. Wel veerde het Britse Parlement in 1864 11 dagen lang debatten over de Sieeswykse kwestie, maar zij praatten, terwijl Bismarck ge- scniedenis schreef op het slag veld. DE „OPLOSSING" VAN VERSAILLES. By het verdrag van Versailles na de oorlog 19141918 werd weer een poging gedaan om de Sieeswykse kwestie op t* lossen en wel op de manier, die de Britse Lord Palmerston reeds in 1851 '52 had voorgesteld, namelijk: Sleeswyk in twee stukken knip pen en Duitsland en Denemarken elk wat van de stokvis te geven. Het wachtwoord van Versailles: zelfbestemmingsrecht voor alle volken, werd in Sleeswyk ver werkelijkt door een volksstem ming onder geboren Sleeswykers. Op 10 Februari 1920 deden de inwoners van Noord-Sleeswyk hun keus. 75 pet. stemde voor aansluiting by Denemarken. 14 Maart 1920 stemden in Midden- Sleeswyk 12.800 voor Denemar ken, 51.724 voor Duitsland. Het resultaat was, dat voor de eerste maal in de geschiedenis een grens kwam te lopen dwars door Slees wijk. NA 1920. De uitslag van de volksstem ming is allerminst een definitieve en ieder bevredigende oplossing van het Sieeswykse vraagstuk ge bleken. De Zuid-Sleeswykers za gen sinds 1920 hoe goed het de Noord-Sleeswykers in Denemar ken ging. Cultureel gingen ze met grote stappen vooruit, economisch niet minder. Het Deense land bleek alles behalve achterlijk, de Deense taal allerminst een huis-, tuin- en keukentaaltje te zUn, Zo- ais ze altyd gedacht hadden. Met nieuwe ogen gingen ze hun stam land bezien. Toen in 1933 het na- tionaal-socialisme Duitsland ver overde, werd het er voor de Slees wykers, Denen en Friezen niet beter op. Hun Deens- of Fries- nationalistische activiteit werd verboden, nationaal-socialistische propaganda werd (vrijwel zonder enig succes overigens) op hen los gelaten. Terwijl in Denemarken de klei ne Duitse minderheid in Noord- Sleeswyk ongehinderd zich kan wyden aan de Duitse cultuur, leg de het nationaal-socialisme alle nationale en Deens-culturele ar beid in Zuld-Sleeswijk stil. De grote economische voor sprong, die Noord-Sleeswyk ln de loop van 28 jaren op Zuid-Slees wyk behaalde, blykt duidelijk uit het feit, dat in 1938 de Noord- Sleeswykse boeren 31 pet. meer van een ha. oogstten dan de Zuid- Sleeswijkse en dat hun koeien an derhalf maal zoveel melk per koe opbrachten als de Duitse, de Zuid- Sleeswijkse Incluis. Meer en meer Zuid-Sleeswijkse jongeren bezoch ten de Deense volkshogescholen en de meesten kwamen er van daan met de wetenschap, dat zij de Denen nader staan dan de Duitsers. 1939, oorlog! De Denen en Friezen in Zuid-Sleeswyk, die op een enkeling na, niets van het nationaal-socialisme moesten heb ben, werden gedwongen te vech ten tegen de geallieerden. Velen zijn gevallen, maar niet voor een Heimat en niet voor een ideaal. Die wetenschap maakt het verlies voor de nabestaanden dubbel zwaar. Zy praten er weinig over. Wat moeten zy zeggen tegen ons, Nederlanders, die zo zwaar heb ben geleden, en de Duitse Wehr- macht als eenheid verfoeiden. Ze hebben meegevochten, zy het te gen wil en dank. Capitulatie in 1945. Duitsland ging onder, maar in Zuid-Slees wyk kwam nieuw leven: De De nen en Friezen in Zuid-Sleeswyk waren zich bewust geworden geen Duitsers te zyn en alleen geeste- ïyk vry en materieel geborgen te kunnen worden door oriëntatie op het Noorden. T. M. Middel tegen schimmel op kaas gevonden. Een drietal Alkmaarders heeft een middel gevonden, waardoor een belangrijke» besparing kan worden verkregen bij de behan deling en bewaring van kaas. Na enige jaren experimenteren heb ben zij een stof samengesteld, die zy Coverol noemen, die reukloos, smaakloos en eetbaar is en in een uiterst dun laagje op de kaas wordt aangebracht, waardoor deze zodanig wordt afgesloten, dat het rijpingsproces van de kaas niet wordt gehinderd, maar de schimmel- en mijtvorming ge heel wordt tegengegaan. Ook het gewichtsverlies door indrogen wordt belangrijk minder. GEPEN SIONNEERDEN VER GADERDEN IN DEN HAAG. De Alg. Ned. Bond van ge- pensionneerden, de Bond van gepensionneerden van Spoor- en Tramwegpersoneel en de Alg. Militaire Pensioenbond hielden in de Dierentuin te 's-Graven- hage een demonstratieve verga dering ter bespreking van het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een byzondere toeslag. Door alle sprekers werd teleurstelling over dit wetsont werp uitgesproken. Tenslotte nam de vergadering een resolu tie aan, waarin er by de Kamers der Staten-Generaal op wordt aangedrongen, dat zij van de regering aanmerkelijke verho ging van de tegemoetkoming aan de gepensionneerden zullen ver gen. Het officiëlë Sowjetrussische persbureau Tass, heeft Dinsdag ochtend Stalin's antwoord op Pandit Nehroe's boodschap gepu bliceerd. De boodschap van de Indiase premier, die ook door Tass be kend gemaakt werd, luidt: „In de besprekingen, die onze ambassadeur met bet departe ment van buitenlandse zaken te Moskou heeft gevoerd, heeft hy India's houding ten opzichte van het conflict in Korea uiteengezet. India's doel is het conflict te lo- caliseren en bij te dragen tot een snelle en vreedzame regeling er van door de huidige impasse in de Veiligheidsraad op te heffen, zodat de vertegenwoordiger van de Chinese volksregering zyn plaats ln de raad kan Innemen, de Sowjet-Unie erin kan terug keren en de Sowjet-Unie, de Ver. Staten en China met bystand en samenwerking van de andere vreedzame staten in het kader van de Veiligheidsraad, of erbui ten door onofficiëel contact, een basis kunnen vinden voor het doen ophouden van het conflict en voor de uiteindeiyke oplossing van de Koreaanse kwestie". „In het volste vertrouwen van Uwer excellenties vastbesloten heid om de vrede te schragen en daardoor de saamhorigheid van de Verenigde Naties te handha ven, verstout ik mij dit persoon lijke beroep op u te doen om uw hoog gezag en invloed aan te wenden om dit gemeenschappeiyk doel te bereiken, waarvan het welzyn der mensheid afhangt". Stalin heeft Nehroe het volgen de antwoord doen toekomen: „Ik verwelkom Uw vreedzaam Initiatief. Ik deel ten volle Uw standpunt met betrekking tot de noodzaak ener vreedzame oplos sing van de Koreaanse kwestie door de Veiligheidsraad met ver plichte deelneming van de verte genwoordigers der vyf grote mo gendheden, met ingang van de Chinese volksregering". (Ingez. mededeling, advert.) Neem gerust een paar keer per week andijvie, want U kunt ze zowel rauw als gestoofd eten. Dat brengt afwisseling in Uw maaltijden. Af aak ook ems een heerlijke slaschotel van andijvie; dan gaan er geen kostbare vita minen en voedingszouten verloren. Rauwe andijvie en aardappelen door elkaar met uitgebakken spek is voedzaam en een lekker nij, waarvan de hele familie zal smullen. „Ik geloof, dat het voor een spoedige regeling van de Kore aanse kwestie noodzakeiyk is de vertegenwoordigers van het Ko reaanse volk ln de Veiligheidsraad te horen". Nehroe's antwoord op deze boodschap luidt: „Ik ben zeer dankbaar voor Uwer excellenties prompt en be moedigend antwoord. Ik onder neem onmiddellijk stappen by de andere betrokken regeringen en hoop spoedig Uwe excellentie op nieuw te kunnen, berichten". Twee moordenaars van Van der Zee gepakt. De twee moordenaars van de planter Van der Zee van de in het Soekaboemische gelegen on derneming Tsjisalak zyn gearres teerd. De gearresteerden bekenden het slachtoffer te hebben ver moord, nadat z(j op heterdaad waren betrapt by het stelen van rubber. De economische rehabilitatie van Duitsland en de zeker te ver wachten scherpe concurrentie van Japan op de wereldmarkt, om maar twee der voornaamste fac toren te noemen, maken het meer dan ooit noodzakelijk by het uit breiden van gevestigde en de stichting van nieuwe bedryven zeer selectief te werk gaan en vóór alles bedacht te zyn op liet laag houden der productiekosten. Froductlevergroting op zichzelf brengt geen oplossing van de vraagstukken, waarvoor wjj ons gesteld zien, waaronder het be volkingsaccres één der voornaam ste ls. De productie moet afge zet kunnen worden, hetzij in het binnenland, hetzy buitenslands en de productie moet werkelijk lo nend zijn. Anders ontstaat een toestand, waart)y wel aan velen werk verschaft wordt, maar de gezonde basis der bedrijven wordt ondergraven en het levenspeil al gemeen zal dalen. Aldus een beschouwing in het jaarverslag van de Nederlandsche Handel Mfj. Willen loonsverlagingen verme den worden en de sociale voorzie ningen onverkort gehandhaafd blyven, dan klemt te meer de noodzakelijkheid de op de bedry ven drukkende belastingen te ver lagen, ten einde middelen be schikbaar te doen blyven, die de onderneming in staat stellen uit eigen kracht het bedrijf tydig te verbeteren en te vernieuwen en aldus gezond te houden. Tot deze belastingverlaging zal overgegaan dienen te worden, ook al lijkt dit aanvankelyk voor het staatsbud get niet acceptabel. Een by toene mende internationale concurren tie en verzadiging der afzetmark ten kwijnend bedrijfsleven zal op de overheidsinkomsten repercus sies hebben van nog veel ingrij pender aard. Daarom is het ook voor de toe komst der staatsfinanciën van het grootste belang werkelijk ernst te maken met een belasting verlaging en hiermede niet te wachten totdat de omslag der conjunctuur voor een ieder duide lijk waarneembaar is. Deze belastingverlaging is nood zakeiyk ook los van het vraag stuk van de opvoering van het spaarvermogen. Want de ver meerdering van de besparingen is zinloos, Indien de hiermede te fi nancieren investeringen slechts kunnen plaats vinden in bedryven hetzij oude of nieuwe die met zodanige fiscale lasten zyn bezwaard, dat zy onvoldoende in Verschenen ls de memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp Inzake een nieuwe regeling van de samenstelling van de Hoge Raad, de ge rechtshoven, de arrondissements-rechtbanken en de kantongerech ten en van de bezoldiging der rechterlijke ambtenaren. Hierin wordt o.m. gezegd, dat na dere overweging heeft geleid tot de conclusie, dat ln het geheel van de verhoudingen met betrek king tot de rechterlyke macht beter past, dat de wedde van de raadsheer ln een gerechtshof wordt gesteld op f 900 per maand, alzo f20 hoger dan ln het ont werp van wet ls voorgesteld. In het gerechtshof worden dan on- derscheidenlyk maandwedden van de raadsheer, de vice-president en de president f900, f1000 en f 1070. De wyziging van de wedde van de raadsheren zal met oog op de bestaande verhoudingen mede tot gevolg dienen te hebben een verdere verhoging van f20 per maand van de wedden van de vice-presldenten van de recht banken te Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage en die van de presidenten en vice-preslden ten van overige rechtbanken. Met betrekking tot de griffiers van de arrondissements-recht banken, meent de regering, dat het aanbeveling verdient de wed den van alle griffiers van de ar rondissementsrechtbanken alsnog te stellen op f660 per maand. Aan de algemeen geuite nood- zakelykheid om ook de rechter lyke ambtenaren in aanmerking te brengen voor de toelage van 5 die ook de andere rijksamb tenaren ls ten deel gevallen, zal worden tegemoetgekomen door inlassing in het wetsontwerp van een nieuw artikel. Deze regeling FEUILLETON. door O. F. WALTON. 41) HOOFDSTUK XHL Moeder Hotchkiss. De dagen verliepen en on danks de zware taak die op haar rustte begon Marjorie niet al leen te wennen aan het leven in Colwyn House, maar ook werkelijk te houden van de men sen met wie ze samenleefde. Me vrouw Holtby was zeer dank baar voo. alles, wat zij in 't be lang van 't gezin had gedaan en was bereid ieder nieuw voorstel tot veraangenaming van het huiselijk leven met blijdschap te aanvaarden. Haar gezondheid keerde langzamerhand terug, zo dat ze zelfs in staat was bene den te komen en Marjorie in verscheidene lichte bezigheden te helpen en haar taak te ver gemakkelijken. Wat Patty aangaat, zy was Marjorie's trouwe en gewillige hulp en Marjorie zag met blijd schap hoe de zorgelyke trek van haar kindergelaat verdween, nu de verantwoordelykheid voor 't gezin niet langer op haar schouders rustte. De jongens waren soms byzonder ondeu gend en lastig, doch de kleintjes hingen zeer aan „Juffrouw Dug' gie" zoal3 zy haar noemden en kenden geen groter genot dan by haar te zitten en te luisteren naar de verhalen uit de Bijbel of met de kinderen versjes te zingen. Dan sloop hun moeder zacht binnen en luisterde toe; ze vertelde Marjorie, dat zulk een toneeltje haar herinnerde aan haar eigen moeder en aan de lessen die zijzelf lang gele den had geleerd maar die ze nu, vreesde zy, had vergeten. Zondags nam Marjorie de oudsten mee naar de kerk, die op een heuvel stond, vanwaar men ver over de sintelhopen heenzag. Mijnheer Holtby ging nooit kerkwaarts, hy zowel als zijn vrouw waren ten opzichte van hun geestelyk heil zorgeloos geworden. Zodoende warea zij er toe gekomen de Zondag voor weinig meer te beschouwen dan een aanleiding voor een lekker der maal Jan op werkdagen en een gelegenheid om zich een ze kere mate van luieren te ver oorloven. Op een dag in de voorzomer, toen de zon op Daisy Bank even heldere stralen zond als op an dere meer bevoorrechte plaat sen, stond Marjorie nog weer eens aan de deur van het huis van de oude Enoch en bewon derde zyn rozen. Zy waren nu juist ln knop en de blijdschap van de grysaard was uitbundig, toen hy de knoppen telde. „De eerste, die uitkomt, is voor u, juffrouw Douglas." „O, dank u wel Enoch; 'tzal me benieuwen, welke het zal zyn." „Deze rode klimroos, denk ik, juffrouw. Zie maar eens goed. U kunt nu reeds in de knop de kleur onderscheiden." „Ja, werkelijk!" „Juffrouw Douglas",' ging de oude man voort, „is u wel eens by moeder Hotchkiss geweest?" „Wat een vreemde naam! Neen, ik heb nooit van haar ge hoord." „Ze woont in dat oude huis, ginds aan 'teind van de weg. U moet het zeker al wel eens heb ben aangekeken: twee grote vierkante vensters, bijna winkel- vensters, en overvloed van mooie planten er voor." „Ja, ja, dat heb ik wel ge zien!" „Nu, ik zou wel willen, dat u haar eens bezocht Ik denk dat ze niet lang meer tot deze we reld zal behoren, en ze is nog zo onwetend als een heiden in Afrika. „Arm schepsel!" „Ja, dat moogt ge wel zeggen, arm schepsel! Ze weet letterlyx van niets. Ze kan lezen noch schrijven en wat de Bijbel aan gaat, ik denk, dat een school kind er mèer van weet dan zy." ,,'k Zal haar eens opzoeken, Enoch. Wie zorgt voor haar?" „Eigenlijk niemand. De buren zijn nu en dan by haar en ik doe ook wat Ik kan." „Heeft ze geen familie?" „Ze heeft een dochter, maar die is getrouwd en toen vertrok ken ze was een byzonder mooi meisje. Ze ging hier op school, kon byzonder goed leren en werd zelfs opgeleid voor on derwijzeres. Haar moeder was wat trots op haar. Maar ze kreeg een benoeming ergens in 't Noorden van 'tland, trouwde daar en zoals me werd ver teld, moet ze nu met haar man naar het buitenland zijn uitge weken. Ik geloof niet dat moe der Hotchkiss iemand anders heeft, die zy haar nabestaande kan noemen, dan haar dochter Carry." „Een grappige naam" vond Marjorie. „Dat is het ook, juffrouw; 't is haast een zigeunernaam. Er zijn heel wat mensen met de naam Hotchkiss hier in de buurt, een straat ln Wolvershampton is er vol van. Deze oude vrouw heeft ook zigeunerbloed in haar ade ren, als ik me niet vergis. In ieder geval ziet ze er wel naar uit. (Wordt vervolgd.) is bestemd te blijven gelden, tot dat ter zake een nadere voorzie ning zal kunnen worden getrof fen. Met betrekking tot de nadelige positie, waarin de rechterlyke ambtenaren, uit fiscaal oogpunt bezien, zyn komen te verkeren, vergeleken by de gewone burger- hjke ambtenaren, die de met In gang van 1 Januari 1948 ingaande salarisverhoging tijdiger ontvin gen, ls de minister van Justitie in overleg getreden met het mi nisterie van Financiën. staat zyn een redelijke rentabili teit te behouden of te bereiken en tevens de reserves te kweken, die voor het vertrouwen der kapitaal verstrekkers onontbeerlyk zyn. Men make zich niet de illusie, dat deze waarborgen niet nodig zyn, indien de kapitaalverstrek king plaats vindt door institutio nele beleggers en reeds bestaande of nog te creëren sociale fondsen. Hierby dient tevens bedacht te worden, dat een dergelyke in vestering wel in een acute kapi taalbehoefte kan voorzien, maar dat volgens deze methode te werk gaande, de bedryven veelal chro nisch op hulp van buiten blyven aangewezen. Ons land is, zy het ook aar zelend, verder voortgeschreden op de weg, die leidt tot meer norma le economische verhoudingen. Een aantal uit de oorlog stammende of hiermede samenhangende sta ketsels werden uit de weg ge ruimd, de productie en de handel met het buitenland namen ln omvang toe. De met overheidssteun onder nomen pogingen om de export naar de Verenigde Staten van Amerika te doen stygen, hebben tot dusverre nog geen belangrijk resultaat opgeleverd; de Ameri kaanse markt leent zich ook nau welijks voor de afzet van buiten landse producten, tenzü deze, zo als by een aantal grondstoflen en kwaliteitsartikelen het geval ls, in speciale behoeften voorzien. Indien de monetaire toestanden meer in overeenstemming waren met de normen, waaraan gezonde geldstelsels dienen te voldoen, zou het ook onverschillig zyn naar welke landen de export zich richt en de verwerving van dollars in een. bilateraal verkeer niet aan de orde zyn. De totstandkoming van det Wet op de Publiekrechtelyke Bedrijfs organisatie luidt een nieuw tyd- vak in. Wij zijn hiermede verder gegaan dan alle andere landen die (jua economische structuur met ons te vergelyken zyn. Willen wy onze positie handhaven, dan zal enerzyds de uitgesproken ver wachting, dat deze organisatie zal leiden tot een sterke inkrimping van de overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven, ln vervulling moeten gaan en anderzijds moe ten worden gewaakt tegen een tot verstarring leidende bescherming van groepsbelangen. De internationale politieke toe stand blyft zeer zorgelyk. Dit is wel de voornaamste re den waarom ook op economisch gebied, vooral ten aanzien van de intensivering van een alzijdige uitwisseling van goederen en de mede hiervoor noodzakelijke ka pitaalinvesteringen, die speciaal in het Verre Oosten een zeer vruchtbaar emplooi zouden kun nen vinden, in het algemeen zo bitter weinig vooruitgang te be speuren valt. Verdienstelyke po gingen worden gedaan om althans in West-Europa tot een grotere economische eenheid te geraken. Maar voor een werkelyk wel vaartsherstel is een volledige in schakeling van de grote Aziati sche gebieden met hun millioe- nenbevolking, met hun grote pro ductiecapaciteit en opnemings- mogelykheden onontbeerlyk. Hierby moet in de eerste plaats worden gedacht aan China, aan India, aan Pakistan, maar ook aan het ons zo vertrouwde Indo nesië. Successen van de luchtmacht der V.N. in Korea. Generaal Macarthur, de op perbevelhebber van de strijd krachten der Verenigde Naties ln Korea, heeft gisteren bekend gemaakt, dat zijn vliegtuigen Maandag twee Noord-Koreaanse jachttoestellen van het type jak-9 hebben neergeschoten. Verder vernietigden zjj 21 Noord-Koreaanse tanks en 143 vrachtwagens. In totaal werden Maandag 230 vluchten onderno men, waarvan alle vliegtuigen behouden terugkeerden. Amerikaanse vliegende reu- zenforten wierpen 400-ton bom men op rangeerterreinen in Seoel. Ook andere spoorweg emplacementen en het vliegveld Kimpo bij Seoel werden gebom bardeerd. Transportvliegtuigen brach ten Maandag ongeveer 45.000 kilo voorraden van Japan naar Zuid-Korea. vt/m HAMSTERWOEDE. Het blijkt met de hamster woede nog veel erger gesteld te zijn, dan ik bij het schrijven van een vorige flits had kunnen ver moeden. Als wat mij dienaangaande van verschillende kanten werd meegedeeld, ook maar voor de helft waar is, dan is het ont stellend wat er op dit gebied gebeurt. Er zijn mensen die van hun woning een theepakhuis trach ten te maken. Er zijn anderen, of misschien zijn het dezelfden, die trachten meer sla-olie in te slaan, dan ze in jaren kunnen verbruiken. En zo zou ik een hele lijst van artikelen kunnen noemen: zeep, rijst en fietsbanden niet te ver geten. De echte liamsteraars staan voor niets. Hebben is hebben en krijgen is de kunst. En mocht ooit het grote ogen blik komen, dat er weer een oorlog uitbreekt of dat er moei lijkheden zijn van andere aard, dan zijn ze fijn gedekt en is er tevens de kans om „zaken" te doen. Hamsteren maar! Grijpen wat er te grijpen valt! Het landsbelang egt geen ge wicht in de schaal en evenmin het belang van de naaste. En het gebod Gods wordt zonder meer ter zijde geschoven en het geweten toegeschroeid. Ik begrijp dat een hamsteraar veel aan z'n hoofd heeft. Toch zou ik hem willen adviseren eens rustig kennis te nemen van de tweede helft van Mattheus 6. Bijeenkomst ministers van de fensie der Westelijke Unie. De zevende bijeenkomst van de ministers van defensie der West- Europese Unie zal, zo maakt het Britse ministerie van buiten landse zaken bekend, op 20 Juli te Fontainebleau gehouden wor den. McCarthy's beschuldigingen „volkomen ongegrond" geacht. Een commissie van de Ameri kaanse senaat, waarin drie de mocratische en twee republi keinse senatoren zitting hadden, heeft een onderzoek ingesteld naar de door de republikeinse senator Joseph McCarthy geuite beschuldigingen, dat zich com munisten in de Amerikaanse re gering zouden bevinden. Vier van de vijf commissieleden kwa men tot de conclusie, dat de be schuldigingen van Mccarthy „volkomen ongegrond" zijn. Het vyfde (republikeinse) lid was van mening, dat het onderzoek „oppervlakkig was geweest en niet tot beslissende resultaten had geleid". Senator Mccarthy verklaarde zelf, dat het rapport van de commissie „een reusachtige blunder" wag. N.C.W.B. in enkele gevallen ook gevolgd. Lang en breed werd gistermid dag over dit punt gediscussieerd en de algemene opinie bleek wel te zijn, dat men deze mensen niet als lid wenst. De kwestie zal nu door het bestuur ln de Unie aan hangig worden gemaakt, waar een definitieve beslissing genomen moet worden. De vergadering werd gistermid dag besloten met een referaat van de heer S. Strikwerda, hoofd ambtenaar van de N.V. Hoog ovens te Velsen over het onder werp: „Het streven naar goed» werkverhoudingen in deze tyd". Deze zaak is in de werkmees tersorganisatie zeer actueel en er ontspon zich dan ook een leven dige discussie. Discussie over de „werkende bazen". Do Ned. Clur. Werkmeesters- bond, die volgend jaar zyn zilve ren jubileum hoopt te vieren, was Maandag en Dinsdag op „Woud- schoten" by Zeist in algemene vergadering byeen. Dé voorzitter, de heer T. Hokken uit Zwyn- drecht, kon in zyn openingswoord dankbaar gewagen van een groei end ledental en van goede resul taten op het vakverenigingswerk. De bond kreeg nieuwe afdelingen ln VUssingen en ln Gouda en be reikte ln het afgelopen jaar een ledental van 1235. By de bespreking van het jaar verslag en het bestuursbeleid bleek, dat de leden over het al gemeen zeer veel waardering voor het werk van hun bestuur heb ben. Als moeilyk probleem werd be sproken de kwestie van de zgn. „werkende bazen". Sommige werkgevers geven aan uitsteken de vaklieden, die ze niet graag willen missen, de titel „baas" zon der dat deze mensen toezicht over anderen uitoefenen of zelfs maar ander werk gaan doen. De bedoe ling is uitsluitend om hun een ho ger loon te kunnen geven, dan krachtens de regeling voor de ge wone arbeiders is toegestaan. De organisaties van de „echte" ba zen zitten nu met de vraag, of zij deze mensen moeten inschrijven als lid van de werkmeesters-orga nisatie, alleen omdat zy wat loon betreft onder de c.a.o. of de loon regeling voor de bazen zyn ge bracht. De Unie zei: nee, maar één der bonden schreef de wer kende bazen toch in en toen is de Bedrijfstelling in October. Na alle personen en woningen zullen nu binnenkort alle bedrij ven in ons land worden geteld. In October van dit jaar zal n.L een algemene bedryfsteUing plaats vinden. Dit ls de tweede, die tot nu toe ln ons land werd gehouden. De eerste vond plaats in 1930. De tweede zou worden gehouden in 1940, maar zy kon door het uitbreken van de oorlog niet doorgaan. In het Victoriatheater te Rotter dam is een eerste officiële proef neming gedaan door de fa. H. C. Schoonenberg in samenwerking met teohnici van Philips om slechthorenden in het bezit van een Philipshoorapparaat onge stoord van een geluidsfilm te la ten profiteren. Wanneer een slechthorende een film volgt en daarby zyn hoor- apparaat instelt hoort hy het ge luid van de film, doch de byge- luiden uit de zaal overstemmen dit meestal.Op het balcon van ge noemd theater hadden de techni- een z.g. „ringleiding" gespan nen, d.w.z. een draad over da lambrizering gelegd. Deze draad, aangesloten op de geluidsinstalla tie, veroorzaakt een magnetisch veld, dat de geluidstrillingen overbrengt naar het hoorappa- raat, waarin een luisterspoll is aangebracht. De microfoon van het apparaat doet dan geen dienst en alleen het geluid van de film is hoorbaar. Zonder al te grote kosten, aldus verzekerden de Philipstechnici, kan ook een kerk van een dergelyke ringleiding worden voorzien. Daar het mag netisch veld zich ln de gehele ruimte bevindt kan de slechtho rende op Iedere willekeurige plaats gaan zitten.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2