AP.R.I.S.-troepen bezetten hoofdstad van Boeroe. Bestrijding werkloosheid NIEUWS Zeeuwse internationale vervoerders boeken succes. Bevolkingsonderzoek op T.B.C. begint In Zeeland in September. Terugkeer van Koning Leopold op nationale feestdag (21 Juli) SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Overeenkomsten hebben geen enkele waarde. Bijval uit verschillende delen van het land. Alle plaatsen komen aan de beurt. De verhoogde premie voor de Vrijwillige Ziekenfonds verzekering. Een vijfde arrestatie in de zaak-Fuchs. Donderdag heeft de stemming plaats in de Yerenigde Kamers. Noord-Koreaanse duikboten in de strijd. Uitgave iehting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, ojj geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1613 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord WOENSDAG 19 JULI 1950 Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.43 u., onder 20.48 u. Maan op 10.56 u., onder 22.54 u. Hoogwater op Donderdag 20 Juli: Vlissingen: 5.18 u. 1.95 m., 17.31 u. 1.83 m, Terneuzen: 5,45 u. 2.12 m., 18.03 u. 2.01 m. Wemeldinge: 6.58 u. u. 1.78 m., 19.15 u. 1.57 m. Zierikzee: 6.43 u. 1.53 m., 18.52 u. 1.34 m. T n haar nota betreffende de werkgelegenheidspoHtiek, wordt er door de regering op ge wezen, dat er verschillende vor men van werkloosheid zijn, als Incidentele- seizoen-, structuur- en conjunctuurwerkloosheid. Incidentele werkloosheid ont staat door bijzondere en onver wachte gebeurtenissen van door gaans korte duur, b.v. een extra lange vorstperiode. Seizoenwerkloosheid wordt voor het grootste deel veroor zaakt door natuurlijke factoren. Zo valt bjj de landbouw het zwaartepunt der werkzaamhe den in de zomer, en worden de binnenscheepvaart en de bouw nijverheid als regel in de win ter gestagneerd. Bij de bestrijding van deze vormen van werkloosheid, dient te worden gezocht naar tijde lijk overbruggende werkgele genheid als het verschuiven van binnenwerk van schilders en stucadoors naar de winter en het uitvoeren van openbare wer ken of de z.g. „boerenwerken'" waarin van overheidswege een subsidie wordt verstrekt. Van veel meer betekenis is echter de structuurwerkloosheid, die ontstaat als door verande ring van smaak of door uitput ting van natuurlijke hulpbron nen de ondernemers 't aantal ar beiders gaan beperken, als gevolg van rationalisate of mechanisatie of een sterke groei van de bevol king, waarmee de bestaande pro ductiemogelijkheden geen ge lijke tred houden. TUTet is vooral deze vorm van werkloosheid waaraan in de nota aandacht wordt geschon ken. Hierbij wordt allereerst gewe zen op de snelle groei van de bevolking, waarvan het gevolg is, dat tussen 1937 en 1963 naar schatting telkenjare gemiddeld aan ca. 45000 nieuwe krachten arbeid zal moeten worden Ver schaft. Hoe dt 'e mensen een plaat3 te geven? In de agrarische sector zijn ei wat dit betreft weinig mogelijk heden als gevolg van de om standigheid, dat in ons land na genoeg alle voor bodemcultuur beschikbare grond reeds in ge bruik en intensief bewerkt is. Zelis heeft mede door de voort schrijdende mechanisatie niet zelden een inkrimping van de werkgelegenheid plaats. Niettemin wordt gepoogd door landaanwinning en bodemver betering mee te werken tot het op peil houden van de werk gelegenheid in land- cn tuin bouw. Dit zal echter niet vol doende zijn. Voor het overgrote deel van de agrarische bevol kingsaanwas, zal elders plaat sing gevonden moeten worden. In de dienstensector is naar de regering meent al evenmin veel uitzicht op betekenende vermeerdering van werkgele genheid. Hieruit volgt, dat de belang rijkste middelen die kunnen worden aangewend om een al gemene structuele werkloosheid te voorkomen bestaan, in net stimuleren zowel van de indus trialisatie als van emigratie. "IXIat dit laatste betreft, wijst de regering er op, dat, met uitzondering van werkkrachten uit de agrarische beroepen, in zonderheid boerenzoons, in de eerste tijd na de bevrijding de emigratie eer werd tegengegaan dan bevorderd. Later is hierin verandering gekomen en werd naar alle kanten de mogelijk heid tot zelfs gesubsidieerde emigratie geboden. Hierbij doen zich echter ver schillende moeilijkhederf* voor. Over het algemeen wensen de emigratielanden geen kantoor personeel of andere arbeiders op te nemen. Een andere moeilijk heid is, dat de neiging tot emi gratie zich dikwijls streeksge wijze ontwikkelt en meestal juist niet daar, waar men dat het liefst zou zien en dat het vertrek van vaklieden waarvan geen overschot bestaat, niet kan worden bevorderd. Hoewel ondanks dit alles, de emigratie de laatste jaren niet onaanzienlijk is geweest is de regering toch van oordeel, dat op dit gebied nog belangrijke mogelijkheden liggen, welke dienen te worden aangegrepen- Voor meer afdoende bestrij ding van de werkloosheid, zal echter nodig zijn stimulering van de industrialisatie. Hierover nader in het volgen de nummer. Zoals bljjkt uit een gisteren door het ministerie van defensie der RXS. uitgegeven communique zijn A.P.K.I.S.-troepen geland op Boeroe. Zonder veel tegenstand werd de hoofdstad van het eiland, Namlea, bezet. Binnenkort werd een aanval verwacht op Ceram, terwijl eveneens geruchten gaan over een aanval op Sa- paraa. De voorgenomen vredes-missie van particulieren naar Am- bon zal waarschijnlijk niet doorgaan, aldus wordt in Djakarta ver nomen. standpunt der R.I.S. Tenslotte wijst men er In Djakarta op dat de Ambonnese kwestie noch bij de Indonesiërs, noch bij de Neder landers in Indonesië die belang stelling heeft die de kwestie in Nederland heeft. In verschillende Nederlandse kringen in Indonesië acht men de Nederlandse belang stelling niet erg gelukkig, en er gaan steeds meer stemmen op om de oplossing aan de Indonesiërs over te laten zonder Nederlandse inmenging. De R.T.C.-overeenkomst. In Nederlandse kringen in In donesië wordt de overtuiging steeds sterker, dat wanneer men zich gaat beroepen op geschreven overeenkomsten men steeds stuit op grote tegenstand en formalis tische interpretaties der Indone siërs. Op .een beschuldiging be treffende het niet opvolgen der R.T.C.-overeenkomst volgt steeds een Indonesische tegenbeschuldi- ging. Men komt daarom tot de conclusie dat met de teksten der R.T.C.-overeenkomst in handen slechts nieuwe moeilijkheden kun nen worden geschapen. Een directeur van een der grootste Nederlandse firma's in Indonesië drukte deze conclusie als volgt uit: Het zakenleven Nederlands en Indonesisch inzicht. In Djakarta constateert men 'n fundamenteel verschil van in zicht inzake de kwestie Ambon tussen de Nederlanders en de In donesiërs. De Indonesiërs zijn van mening, dat de kwestie Ambon uitsluitend wordt veroorzaakt door K.N.I.L.-deserteurs en ex- leden van het K.N.I.L., in het bij zonder het regiment speciale troepen. Zou men deze troepen onder de knie krijgen dan zou de politieke oplossing vanzelf volgen, daar het grootste deel der Am bonnese bevolking zich gaarne bij de R.I.S. zou aansluiten. De Ne derlanders bezien de kwestie Am- bon echter in het licht van het zelfbeschikkingsrecht, die alleen is op te lossen door een plebisciet onder controle van een interna tionaal orgaan als b.v. de com missie der Verenigde Naties voor Indonesië. Dit wordt echter door de R.I.S. geheel ontkend. De kloof tussen deze beide standpunten is moeilijk overbrugbaar, daar zij wordt veroorzaakt door een ge heel verschillende beoordeling van de situatie op Ambon. Bovendien delen verscheidene Ambonnezen, die nooit deel uit maakten van het K.N.I.L. het Het gaat er op lyken, dat de strjjd die de Zeeuwse internatio nale vervoerders voeren om te komen tot erkenning van hun rech ten om deel te krijgen aan 't buitenlands vervoer toch eens met succes zal worden bekroond. Gisteren werd een beangrjjke schrede gezet op de weg die leidt naar deze erkenning. Op een ledenverga dering van de internationale vervoerders, die zijn aangesloten bjj de N.O.B. Wegtransport, die in Breda werd gehouden, bleek n.l. dat verscheidene vervoerders in verschillende delen van het land, worstelen met dezelfde moeilijkheden als de Zeeuwen. De actie van de Zeeuwen had dan ook vrfj wel de algemene Instemming en steun. De toestand op Korea. Volgens de jongste Reuter-be- richten was de situatie aan het front in Korea Dinsdagavond als volgt: Aan het Westelijk front namen troepen van de 24ste Amerikaan se divisie stellingen in ten Noor den en ten Westen van Taedjon. De Noord-Koreaanse druk was verminderd. Aan het centrale front waren de grondsrijdkrachen slechs in geringe mate in actie. Aan het Oostelijk front was weinig actie op de grond. Tot dusverre hebben twintig landen geantwoord op het door de Secretaris-Generaal der Ver enigde Naties, Trygve Lie, op hen gedane beroep om Zuid-Korea mi litaire hulp te verlenen. Geen van deze landen heeft aangeboden troepen te zenden. De vergadering die onder lei ding stond van de voorzitter van de organisatie, de heer Vogt Smit, had door de eigenaardige wijze, waarop deze de vergadering leid de een enigszins onrustig en ru moerig verloop. Reeds direct na de opening ontstond er wrijving, toen een der leden de mening uitte dat het bestuur onrecht matig zifting had, daar de sta- tuaire zittingstermijn reeds lang was verstreken. Ook weigerde hij de ingekomen stukken in behan deling te nemen. Voordat hij ver volgens de totstandkoming van de richtlijnen in bespreking gaf, gaf hij daarop een toelichting. Hij zeide daarin, dat de richtlijnen voor 't grens-overschrijdend ver voer, waarover wij reeds vroeger uitvoerig schreven, vele moeilijke besprekingen kostten, voordat men tot een resultaat -kwam, dat een compromis is tussen de be trokken partijen. Hij wees op het vertrouwen dat de leden in een voorgaande vergadering in het bestuur toonden en welk vertrou wen nodig is bij de hantering van de richtlijnen. Bqval voor «Ie Zeeuwen. Tijdens het debat dat hierop volgde vertolkte de heer C. Oreel uit Vlissingen het standpunt der Zeeuwse vervoerders. Direct na dat zij kennis hadden genomen van deze richtlijnen tekenden zij daartegen protest aan. Hiervan werd echter door 't bestuur toen weinig of geen nota genomen; de richtlijnen waren toen reeds goed gekeurd door het bestuur en doorgezonden aan de minister ter tekening. Inderdaad tekende de minister de richtlijnen en het was enkel te danken aan de actie der Zeeuwse vervoerders en der con fessionele organisaties en politie ke partijen dat zij niet bindend werden. Scherp werd_ het beleid van het bestuur aangevallen, daar dit deze stappen deed zonder de leden daarin te kennen of hen zelfs maar de richtlijnen ter in zage te geven. Tenslotte diende hij een motie van wantrouwen in tegen het bestuur. Uit de reacties uit de verga dering bleek, dat men algemeen het standpunt der Zeeuwen deel de en de ontevredenheid over het door 't bestuur gevoerde beleid was algemeen. Men sprak met waar dering van de actie der Zeeuwen. Geen enkele der vele sprekers sprak één woord ter verdediging van het gevoerde bestuursbeleid. Een der aanwezige vervoerders was om op deze vergadering aan wezig te kunnen zijn expres uit Zwitserland gekomen, terwijl een andere ervoor uit Spanje kwam. Een der leden maakte ook be zwaren tegen de door het bestuur voorgestelde personen, die zitting zuilen nemen in de commissie ter uitvoering van de richtlijnen; 50 procent van deze personen zou zelf niet aan de eisen, in de richt lijnen gesteld, kunnen voldoen. Ronduit werd dit .vriendjes politiek" van 't bestuur genoemd. Bij een zeer groot deel van de aanwezigen heerste de mening dat het bestuur fouten had ge maakt en daarom diende heen te gaan. tegen de aangevoerde verwijten, was zwak en de kern van de zaak werd steeds ontweken. De meermalen ingediende en sterk ondersteunde motie van wantrouwen weigerde hij aan de orde te stellen. Commissie ingesteld. Nadat daarop gelegenheid was gegeven tot onderling beraad, kwam men tenslotte tot overeen stemming; men besloot n.l. een commissie te vormen, die gedu rende een maand de tijd zal heb ben om de voorgestelde richtlij nen te herzien en te wijzigen, als ook de statuten van de N.I.W.O. (De Niwo is de organisatie, die het grens-overschrijdend vervoer regelt en waarvan alle buiten landse vervoerders verplicht lid zijn). Deze Niwo ondergaat thans een reorganisatie, in verband waarmee nieuwe statuten nodig zijn, die eveneens ter goedkeuring waren aangeboden, doch ook en kel critiek ontmoetten. In deze commissie kregen o.a. zitting de heren C. Oreel te Vlis singen, Rombouts en P. van Ege- raat te Bergen op Zoom. Over een maand zal dan een nieuwe ledenvergadering worden gehou den en zal het bestuur n.a.v. de door de commissie bereikte resul taten onder het oog zien of het (al of niet) moet aftreden. Ook besloot men de minister te ver zoeken de richtlijnen vooralsnog op te houden. Een drietal bestuursleden deel den daarop nog mede dat het zijn zetels ter beschikking stelde. OMSINGELING VAN AMBON moet zich zo ver mogelijk distan- ciëren van de politiek der Neder landse regering en van de Tweede Kamer in Nederland en zo min mogelijk spreken over de R.T.C.- overeenkomst. Alleen op deze wijze kan men de belangen van het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië behartigen. Uit deze deze en andere feiten trekt men de conclusie dat de Unie en de R.T.C.-overeenkomst worden ge voeld als drukkend en worden op gevat als een ongewenste onaf hankelijkheid van Nederland waar men zo spoedig mogelijk wil onderuit komen. Eerst wanneer de scheiding van Nederland vol ledig is, kan met Nederland wor den samengewerkt, is men in In donesische kringen van gevoelen. Van de zijde der commissie der Verenigde Naties is, zo menen waarnemers in Djakarta, geen enkele interventie te verwachten, ook niet bij een gewapend optre den tegen de Zuid-Molukken. Het Amerikaans militair kerk hof te Margraten. Het Amerikaans kerkhof te Margraten telt thans in totaal 8254 graven van gesneuvelde Amerikaanse militairen. De in opdracht van de Amerikaanse re gering vervaardigde plannen en tekeningen van het oorlogsmonu ment, worden binnenkort ver wacht. Met het plaatsen der marmeren kruisen en David-sterren zal dit jaar nog een begin worden ge maakt. Het grote oorlogsmonu ment met inbegrip van een kapel voor het houden der godsdienst oefeningen, wordt omgeven door een water-bassin ter weerkaat sing van het bouwwerk. Het ligt in de bedeoling van dit monument af de bezoekers gelegenheid tot uitzicht te bieden over het ge hele kerkhof en omgeving. Ook wordt er in de plannen ruime aandacht geschonken aan nieuwe aanplantingen. De totale kosten van het gehele project worden ge raamd op ongeveer drie miJiioen dollar. Op 1 September a.s. zal ln Zeeland' n aanvang worden gemaakt met het bevolkingsonderzoek op tuberculose. Het Is de bedoeling, met Goes te beginnen en vervolgens de bevolking van het eiland Tholen aan dit onderzoek te onderwerpen. De deelname is geheel vrijwillig. Niemand zal ook maar in het minst worden gedwongen zich aan het onderzoek te onderwerpen, maar verwacht mag wor den, dat niemand verstek laat gaan gezien het grote belang van de strjjd tegen de zo gevreesde volksziekte. De bedoeling van het onderzoek is niet individueel preventief te werken, maar om bestaande af wijkingen op te sporen, dit voor al met het oog op het grote aan tal T.B.C.-gevallen, dat ieder jaar weer wordt gevonden. Het vorige jaar werden in Zeeland 412 nieu we gevallen van lijders aan ac tieve T.B.C. gevonden. Voor het hele land bedroeg dit aantal 17461. Dit bevolkingsonderzoek wordt ingevoerd door de Prov. Vereni ging tot Bestrijding van de Tu berculose. Voor het doel is een commissie benoemd, waarin o.a. zitting hebben vertegenwoordi gers van de drie Kruisverenigin gen, het Rode Kruis, de Vereni ging van Ned. Gemeenten en van de Ned. Mij tot Bevordering van de Geneeskunst. Het onderzoek zal geschieden in samenwerking met de Ned. Centrale voor Tuberculosebestrij ding te Den Haag, waaronder het bureau Bevolkingsonderzoek res sorteert. Landelijk leider hiervan is dr Van der Lee. CENTRALE VERWERKING. Het apparaat voor het onder zoek, dat in Zeeland zal blijven, wordt door genoemd bureau be schikbaar gesteld, evenais de ad ministratieve bescheiden. De be doeling is alle verkregen gege vens later landelijk centraal te verwerken in een groot kaart systeem. De uitvoering in Zeeland zal onder leiding staan van dr Van Joost, die uit Indonesië is gere patrieerd en die voor dit werk volledig beschikbaar zal zijn, met het personeel van het toestel en in samenwerking met de beide T.B.C.-artsen te Middelburg en Dr Van Joost zal zich ook te Goes vestigen. In de komende twee jaar (want die denkt men voor heel Zeeland nodig te hebben, om daarna weer opnieuw te beginnen) zal iedere plaats in Zeeland bezocht worden door de volledig mobiele colonne van het bureau. Het herhaalde onderzoek na twee jaar is nodig, omdat het onderzoek slechts de situatie van 't ogenblik kan vast stellen en geen garantie geeft voor de toekomst. Hierdoor wordt bereikt, dat men de ziekte in een vroeg stadium ontdekt, tenge volge waarvan de genezingskan sen veel groter zijn. 120—130 FOTO'S PER UUR. Het onderzoek zal geschie den door het nemen van een foto De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat er z.i. alleszins reden bestaat om het vaststellen door de gemeenten van toeslag- regelingen voor hen, die welis waar niet van gemeentewege worden ondersteund, doch wier inkomsten zo gering zijn, dat zij de premie voor vrijwillige zieken fondsverzekering bezwaarlijk kunnen opbrengen, opnieuw onder ogen te zien. Vele gemeenten hebben tot dus verre geen aanleiding gevonden om tot vaststelling van een der gelijke regeling over te gaan. Be halve dat dit leidt tot een onge lijkheid in de behandeling van verschillende bevolkingsroepen, kan hierdoor voor vele betrokke nen de noodzaak ontstaan hun verzekering te beëindigen, omdat zij de premie niet blijvend kunnen opbrengen. In dit geval is niet alleen de medische verzorging van deze personen niet gewaar borgd, maar zal dit tevens tot ge volg hebben, dat zij in geval van ziekte een beroep op volledige steun van de gemeente moeten doen, aldus heet het in deze cir culaire. HER-OVERDRACHT COMMANDO ZEEMACHT NEDERLAND. Maandag heeft schout bij nacht I. W. Reynierse in tegenwoor digheid van alle commanderende marine-officieren uit het land te Den Helder het commando over de zeemacht Nederland overgedragen aan vice-admiraal J. J. L. Willinge. Dit gebeurde aan boord van H.M. wachtschip „Neptunus". Een half jaar gele den had vice-admiraal Willinge dit commando tijdelijk neerge legd in verband met de vlootreis naar de Antillen, en de daarop volgende vlootmanoeuvres. Vice-admiraal Willinge met achter hem schout bij nacht Reynierse, bij het betreden van het wacht schip „Neptunus". Als vierde Amerikaanse ver dachte ln de zaak Fuchs is Maan dag de S2-jarigo fabrikant Julius Rosenberg gearresteerd, zo deelt het hoofd van de Amerikaanse re cherche, Edgar Hoover, mede. Rosenberg, die in de tweede wereldoorlog deel uitmaakte van de Amerikaanse verbindingstroe pen, wordt beschuldigd van „sa menzwering tot het uitleveren van atoomgeheimen aan Rusland" Rosenberg is thans naast de Amerikanen Harry Gold, Alfred Slack en David Greenglass de vierde man die wordt beschuldigd van samenwerking met Fuchs om atoomgeheimen aan de Sowjet- Unie uit te leveren. In België wordt zowel In rechtse als in linkse parlementaire kringen rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Koning zou kunnen terugkeren op de nationale feestdag van 21 Juli. Het défilé der Belgische troepen, dat Vrijjdag a.s., België's na tionale feestdag, voor het Koninklijk paleis zou worden gehouden, zal volgens een officiële mededeling in de omgeving van de Cln- quantenaire, de Brusselse „Are de Triomphe" plaats vinden. Deze plannen wijziging houden kennelijk verband met een even tuele terugkomst van Koning Leopold. In geval dat de, Verenigde Kamers vóór Donderdagavond tot 't opheffen van de wet op het regentschap, waarbij de Koning In de onmogelijkheid wordt verklaard te regeren, zouden besluiten, en het ziet er naar uit dat Donderdag gestemd zal worden wordt in alle Belgische bladen de mogelijkheid onder ogen gezien, dat Koning Leopold Donderdagavond of Vrijdag naar België zal kunnen terugkeren. De Belgische socialistische par tij had in verband daarmede haar leden reeds opgeroepen bij een eventuele terugkeer van de Ko ning aan een manifestatie in de omgeving van het paleis deel te nemen. Over de wijze waarop de Koning naar zijn verblijfplaats zal gaan, doen nog allerlei gis singen de ronde. Sommigen ver wachten, dat hij naar het paleis zal gaan en daar vergezeld van zijn zoon en dochter het mili- taire défilé zal aanschouwen. Het verweer van de voorzitter Anderen menen te weten, dat de tocht direct van het vliegveld Meisbroek naar het paleis van Laken zal gaan, waarbij zodanige voorzorgen zouden worden ge troffen, dat wel sympathiebeto gingen, doch geen tegenbeto gingen zouden kunnen plaats hebben. MEN ZWIJGT IN ALLE TALEN. Omtrent dit alles wordt offi cieel uiteraard het diepste stil zwijgen bewaard. Twee dingen worden als vaststaand aangeno men, ten eerste dat de Koning zich onmiddellijk na_ zijn terug keer via de radio tot het land zal richten; ten tweede, dat het Kabinet Duvieusart terstond zal aftreden. In koningsgezinde kringen wordt verzekerd, dat de Koning zijn raadplegingen voor de vor ming van een nieuwe regering in zeer verzoenende geest zou willen voeren. Er leeft aan deze zijde een sprank van hoop, dat de liberalen bereid zouden zijn aan een nieuwe regeringscoali tie deel te nemen, doch het wordt als hoogst waarschijnlijk beschouwd, dat de huidige ka tholieke regering zal worden geprolongeerd. De tegenstanders van Koning Leopold blijven evenwel aan kondigen, dat zij de terugkomst van de vorst zullen begeleiden met protestdemonstraties. Het bureau van de socialisti sche partij heeft al zijn volge lingen opgeroepen zich „in staat van alarm" te houden Het hoofdbestuur van het Al gemeen Belgisch Vakverbond heeft medegedeeld, dat het zijn formele oppositie tegen de terug keer van de Koning zal blijven voortzetten en wel ln alle om standigheden, op alle gebieden en met gebruik van alle geschikte middelen. Het hoofdbestuur heeft het dagelijks bestuur van 't Vak verbond aangewezen om de ar beiders aanwijzingen te geven voor de te volgen tactiek. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek telde ons land 1 Juni j.L 10.091.226 inwoners. In een smederij ontplofte gister morgen een staaf ijzer, die men aan het smeden was. Een 39-ja- rige gehuwde knecht bekwam zware verwondingen, waaraan hij later overleed. De buis bleek later trotyl te hebben bevat. De N.S. hebben 10.000 ton oude onbruik bare spoorstaven naar de V.S. verkocht. Daar worden ze ver werkt tot nieuwe spoorstaven. 1198 zeeschepen deden in Juni de Rotterdamse haven aan. De Amerikaanse kruiser „Columbus" zal van Donderdagmorgen tot en met Zaterdag ligplaats kiezen voor de „Rotterdam Ahoy". Voor de negende maal is in de Noord-Oost Polder de oogst be gonnen. Onder bepaalde voor waarden zullen Nederlandse win keliers buitenlands geld mogen aannemen. Deze bepaling geldt niet voor het betalen van dien sten, hotels vallen dus niet onder deze regeling, wel echter restau rants. Op 16 September 1949 waren er in totaal 8472 kweek schoolleerlingen, waarvan er 2415 op Protestants Christelijke kweekscholen gingen, aldus heeft minister Rutten medegedeeld. 2 Augustus a.s. viert Droste's chocoladefabriek haar 60-jarig bestaan. Gisteren zijn in West- Berlijn meer dan 1000 arrestaties verricht. De arrestanten verza melden handtekeningen voor een z.g.n. vredesoproep. De se naatscommissie van buitenlandse betrekkingen van de Amerikaan se Senaat heeft besloten het on derzoek naar beschuldigingen van senator Mc Carthy, dat er com munisten in de Amerikaanse re gering zouden zitten, te sluiten. Wegens hoogverraad en spion- nage staan in Praag momenteel 22 personen, waaronder 'n leger- kapitein en verscheidene leden van de politiemacht, terecht. Op 1 Augustus a.s. zullen de mi nisters van buitenlandse zaken der 5 mogendheden van het Brus selse Pact in hun kwaliteit als lid van de consultatieve raad in Den Haag bijeenkomen, om de vraag te bespreken hoe de verdediging van het gebied der 5 mogendhe den 't best verdeeld kan worden. en dus niet door middel van door lichten. Men zal 't bovenlichaam niet behoeven te ontkleden, het geen de snelheid van het onder zoek ten zeerste ten goede komt. Het zal mogelijk zijn met het ap paraat, waarschijnlijk van Philips, niet minder dan 120 tot 130 foto's per uur te maken. Al deze foto's worden daarna onderzocht en gevoegd bij de kaart van de betreffende persoon, die reeds van tevoren ten ge meentehuize is gereed gemaakt Wordt op de foto een afwijking geconstateerd, dan zal de betrok ken persoon binnen 14 dagen een oproep ontvangen om voor een volledig onderzoek op het consul tatiebureau te verschijnen. Dit betekent echter niet, dat zo ie mand dan ook inderdaad aan T.B.C. lijdt. Dit moet juist het volledige onderzoek uitwijzen. De kosten per foto bedragen ruim f 1. Zij moeten door de onder zochten zelf worden betaald, d.w. z. ieder mag geven, wat hij mis sen kan. Voor hen, die geen gul den kunnen missen, zal suppletie aan de gemeente worden ge vraagd, terwijl het natuurlijk nog veel beter is, dat zij, die meer kunnen missen, hun minder be deelde dorps- en stadsgenoten helpen door meer te geven. DE VOORBEREIDING. Voor de voorbereiding van het onderzoek zal eerst een vergade ring worden gehouden met ver tegenwoordigers van tal van ver enigingen en organisaties van enige genabuurde gemeenten. In iedere gemeente zullen z.g. werk- commissies in het leven worden geroepen, die zoveel mogelijk allé gezinnen zullen bezoeken. Verdei zal huis aan huis een folder wor den verspreid met gegevens over plaats en uur van het onderzoek, terwijl de oproepen per gezin of persoon zullen worden toegezon den. Ter geruststelling van sommi gen kan ook nog worden medege deeld, dat de foto's niet in het donker zuilen worden genomen, maar bij dag- of kunstlicht. Het spreekt wel vanzelf, dat bij dit bevolkingsonderzoek geen en* kei winstoogmerk een rol speelt. Öe bedoeling is slechts om hen, die aan T.B.C. lijden *en die dit zelf niet weten, op te sporen. Rest ons nog mede te delen, dat reeds in enkele provincie^ o.a. Brabant en Zuid-Holland» met dit onderzoek vorig jaar een begin is gemaakt. Zeeland komlj lang niet achteraan, want in de meeste provincies moeten de voorbereidingen nog worden ge troffen. Drie R.A.F. vlieboten in Japan gearriveerd. Reuters correspondent Roy, MacArtney ziet een nieuw ele ment van gevaar opdoemen in dé Koreaanse oorlog door de bekend making in liet jongste comuniquÖ van MacArthur, dat drie nlet-ge- ldentlficeerde duikboten ter hoog te van de Koreaanse kust wareit waargenomen. Vijandelijke onderzeeboten zou den een bedreiging kunnen vor men van amphibische operaties der bondgenoten en de ravitail- leringsverbindingen tussen Japan en Korea. Eenheden van de Ame rikaanse vloot hebben reeds duik boten aan de oppervlakte waar genomen. De identiteit kon niet worden vastgesteld. Een feit schijnt te zijn, dat dé Russen Noord-Koreanen te Ras* jin, ongeveer 150 km. ten Zuiden van Wladiwostok, in de bediening van duikboten hebben opgeleid. Men vermoedt, dat door Noord- Koreanen bemande Russische duikboten weldra wellicht in ac tie zullen komen. Dat de bondge noten voorzorgsmaatregelen tref fen, blijkt o.m. uit de komst vart drie vliegboten van de R.A.F. in Japan. Zij waren uit Hongkong vertrokken. De „Asturias" reeds 21 Juli binnen. Het s.s. „Asturias", dat in char ter voor de Maatschappij „Ne derland" passagiers van Indone sië naar Nederland vervoert wordt reeds op 21 Juli aan de Javakade te Amsterdam ver wacht. E.C.A. filmt landbouw en Haringvisserij. De Nederlandse cineasten Her man van der Horst en Ytze Brus- se zullen ieder in opdracht van de E.C.A., een film maken. Her man van der Horst zal de haring visserij als onderwerp nemen en Ytze Brusse de Nederlandse land bouw. BRANDWEER VERBRAND. Het dorpje Viry-Chatillon ten Zuiden van Parijs heeft een nieu we brandweerauto nodig, ofschoon 't 5 dagen geleden, op de 14e Juli een splinternieuwe wagen met plechtig ceremonieel in dienst had gesteld. Gisteren was door vonken uit een locomotief een korenveld in brand geraakt; Toen de brand weer arriveerde om het vuur te blussen, raakte de nieuwe brand- wereauto zelf in brand en werd geheel vernield. DE BILT ZEGT: Vrij veel bewolking. Over het algemeen vrij veel be wolking, maar overwegend droog weer. Meest matige Zuid-Weste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. mmi ■HUM

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1