Geen Nederlandse grondstrijdkrachten naar Korea- NIEUWS Situatie op het strijdtoneel niet bemoedigend. Dbr C. A. Kammeraad voorzitter Kamer van Koophandel Interparlementaire Benelux- conferentie teneinde. Werkloosheid. President Trnman vraagt nienwe credieten. Industrie- en huishoudschool te Middelburg heeft nieuwe directrice. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Be hoge vleesprjjzen. Succes van Noord-Koreanen zal ongedaan gemaakt worden. N.G.R.V. zendt klankbeeld uit over Zoptelande. Geen onbekende in bet Zeeuwse bedrijfsleven Éénjarige vormingskiasse per 1 Sept. a.s.? Uitgave richting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel, 2438, uij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: 'Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1612 Abonnementsprijs f 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 18 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.42 u., onder 20.50 u. Maan op 9.34 u., onder 22.44 u. Hoogwater op Woensdag 19 Juli: Vlissingen: 4.37 u. 2.01 m., 16.49 u. 1.89 m. Terneuzen: 5.03 u. 2.18 m„ 17.18 u. 2.06 m. Wemeldinge: 6.58 u. 1.78 m., 19.15 u. 1.57 m. Zierikzee: 6.08 u. 1.54 m:, 18.19 u. 1.35 m. T n België, zo werd dezer dagen A meegedeeld, is de omvang van de werkloosheid angstwekkend. Wat dit betreft, staat Neder land er heel wat beter voor. Blijkens een aan de Tweede Kamer overgelegde nota betref fende de werkgelegenheidspoli- tiek, kon met betrekking tot de situatie op het gebied van de werkgelegenheid een optimisti sche toon worden aangeslagen. De laatste jaren was de toe stand al bijzonder gunstig. In de loop i dit jaar is daarin ech ter enige verandering gekomen. .Bedroeg aldus de nota het gemiddelde aantal werklo zen (inclusief D.U.W.-arbeiders) in de eerste zes maanden van 1949 nog c.a. 67.000, in de over eenkomstige maanden van 1950 was dit gestegen tot c.a. 90.000 Weliswaar treedt gedurende de laatste twee maanden weer een daling op (tot 64.500 in Juni) maar dit moet beschouwd wor den ais de normale seizoenbe weging en het niveau blijft ho ger dan dat van de voorafgaan de jaren. Heowel ook dit hogere niveau nog niet als ongunstig kan worden beschouwd, komt derhalve het vraagstuk van de voorkoming en bestrijding van de werkloosheid geleidelijk weer op de voorgrond." De regering heeft het daarom gewenst geacht, door middel van een nota aan de Staten-Generaal een systematisch overzicht te geven, hoe zij het werkgelegen heidsvraagstuk in de huidige om standigheden ziet en wat de hoofdlijnen zijn van het beleid dat naar haar oordeel thans ge voerd dient te worden. r\it optreden valt toe te jui- *-J chen. De gevolgen van werkloosheid op grote schaal zijn in alle op zichten noodlottig. Hier dreigen niet alleen geva- en van materiële aard: ook de eco nomische en de morele en gees telijke gevolgen kunnen zee ernstig zijn. Er is dan ook alles voor te zeggen, dat aan dit vraagstuk tijdig aandacht wordt geschon ken en dat middelen worden be raamd om ook in de toekomst de werkgelegenheid zoveel mogelijk op een bevredigend peil te hou den. Gemakkelijk is dit niet, daar zich allerlei niet voorziene om standigheden kunnen voordoen, die de gemaakte plannen volko men in de war sturen. Met critiek op de houding der regering zal daarom de billijk heid niet uit het oog verloren mogen worden. Indien ergens, dan is hier, mede doordat het vraagstuk ee.r internationaal karakter draagt, de eritiek gemakkelijk, doch de kunst moeilijk. Wij zullen niet mogen verval len in de fout van voor de oor log, toen door de oppositie de werkioosheidseiiende misbruikt werd voor politieke doeleinden. Daarmee mogen zekere partij belangen worden gediend, het landsbelang wordt op die wijze niet bevorderd en de oplossing van het vraagstuk bemoeilijkt. Morgen hierover meer. Den Haag stelt onderzoek in. De ministers Mansholt en Van den Brink hebben de heer Ne- derhorst, lid van de Tweede Ka merfractie der Partij van de Ar beid, meegedeeld, dat een onder zoek wordt ingesteld naar de prijsafspraken in bc<- Jagers bedrijf. De ministers spreken ais hun mening uit, dat't ontoelaatbaar is, dat slagers door afspraken wor den gedwongen hogere prijzen te berekenen dan die welke voor een sluitende exploitatie nodig zijn. Enkele slagers zijn van me ning goedkoper te kunnen leve ren dan tegen de minimumprij zen, die zijn vastgesteld door de plaatselijke commissies. Wanneer mocht blijken, dat de afgespro ken prijzen te hoog zijn of de pressie op buitenstaanders in strijd is met het algemeen be lang, zullen passende tegenmaat regelen worden genomen. Bemesting zal wetenschappe lijk worden onderzocht. Het ligt in de bedoeling in de Noord-Oost Polder drie bedrijven onder gelijke omstandigheden maar met verschillende bemes ting te doen exploiteren, aldus deelt minister Mansholt in een brief de Eerste Kamer mede. Op deze wijze wil men op we tenschappelijke basis een defini tief antwoord geven op de door ir Cleveringa opgeworpen strijd vraag of organische bemesting dan wel 'eenzijdige kunstbemes ting toegepast moet worden. Er zullen waarschijnlijk een bedrijf zonder vee, een bedrijf zonder kunstmest en een bedrijf met vee en met kunstmest wor den geëxploiteerd. Bovendien wordt op vier bedrijven (in Noord-Friesland, Oost-Overijsel, Noord-Beveland en Noord-Lim burg) de invloed van organische bemesting in bedrijfsverband na gegaan. Voorts wordt op onge- y?.?,r vi-!ft'g proefvelden, aldus blijkt uit de brief, nauwkeurig een organische bemesting verge leken met een kunstmestbewer- king. Naar ln Den Haag wordt vernomen heeft de kwestie van het zenden van troepen naar Zuld-Korea een onderwerp van rege- ringsberaad uitgemaakt. De regering zou daarbjj tot de conclusie zjjn gekomen, dat het technisch onmogelijk ls grondstrijdkrachten naar Zuld-Korea te zenden ln verband met de eisen, welke gesteld worden door de wederopbouw van het leger ln Nederland. President Truman zal het congres en het Amerikaanse volk Woensdag a.s. ln kennis stellen van de maatregelen, die z.i. moe ten worden genomen om de communistische aanvallers uit Zuld- Korea terug te slaan. v Een functionaris verklaarde, dat men verwacht dat president Truman het congres zal verzoe ken hem te machtigen minstens 5000 millioen dollar uit te trek ken aan aanvullende gelden voor De Amerikaanse strijdkrachten. Ook bestaat de verwachting dat de president zal voorstellen het thans gestelde maximum voor de gezamenlijke sterkte der strijd krachten met ruim 200.000 man te verhogen. Senator Scott Lucas, leider van de democratische meerderheid in de Senaat, verklaarde, dat het congres snel zou handelen naar aanleiding van de aanbevelingen van de president en dat de bin nenlandse wetgeving de militaire wetgeving niet zou beiommeren. Hij voegde er aan toe: „Dit is een crisis". Het State Department deelt mede, dat het Donderdag een wit boek over de Koreaanse crisis zal publiceren. 100 van de 400 tanks zouden vernietigd zijn. De in Korea strijdende Ameri kaanse troepen zullen al het no dige materiaal ontvangen om de vijand tot staan te bréngen en te rug te drijven, zo heeft 'n woord voerder van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur ver klaard. Hij heeft er aan toege voegd, dat het hoofdkwartier „al het nodig doen zal om het aan vankelijke succes van de vijand dat zijn verklaring vindt in zijn materiële overmacht, ongedaan DE STRIJD IN KOREA -A-mtw van wrVlriunflen De burgemeester van Parijs, de heer Pierre de Gaulle, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Den Haag, Hij werd op het stad huis officieel ontvangen en werd eveneens door H.M. de Koningin Juliana in audiëntie ontvangen. De situatie aan het front in Korea is, volgens de jongste be richten als volgt: Westfront. De val van Taedjon, het middelpunt van de doorbro ken Amerikaanse linie langs de rivier de Koem, wordt binnen 24 uur verwacht. Het ten Noorden van de stad gelegen vliegveld is door de Amerikanen ontruimd, omdat het onder Noord-Koreaans artillerievuur kwam te liggen. De Amerikaanse verdedigers kunnen nog slechts over een weg, die in Oostelijke richting door bergachtig gebied voert, terug trekken. Gemeld wordt dat ruim duizend Noord-Koreaanse guerillastrijders door bergpassen achter de Ame rikaanse achterhoede zijn geïnfil treerd, met het doel Amerikaanse troepen, die langs de weg van Taëdjon naar Taegoe terug trek ken, te bestoken. De Amerikaanse troepen, die de Koemlinie verdedigden, heb ben nieuwe stellingen ingenomen. Zij bezetten thans een Noord- Zuid-lopende linie juist ten Wes ten van Taedjon. Zij weten de Noordelijke aanvallers voor hun terreinwinsten nog steeds „duur te doen betalen". Centrale front. De Noord-Ko reaanse troepen blijven druk uit oefenen, doch de verdedigers we ten hieraan over het algemeen weerstand te bieden. Een aantal onbesliste gevechten werd gele verd. Oostelijk front. De Noord-Ko- reaanse troepen werden bij een aanval op Kiomdang, dat onge veer 150 km ten Noorden van Poesan ligt, terug geworpen. Zij trekken op dit gedeelte van het front terug. De cmmuniqué's va:v generaal Mac Arthur behouden een opti mistische toon, maar waarnemers zijn van mening, dat de ernst van de toestand der verbonden mo gendheden in Korea niet kan wor- verliezen geleden, in het bijzon der door luchtaanvallen, geduren de hun opmars van honderd km in de afgelopen veertien dagen, maar niets wijst er op, dat hun overweldigende superioriteit wat infanterie en tanks betreft is ver minderd. Aan de andere kant wa ren de Amerikanen gedwongen de 24ste divisie vrijwel op te offeren. te maken". Hij besloot: „Dit ver eist schepen, vrachtwagens, vlieg tuigen en ee:. bovenmenselijke in spanning. Maar wij zullen ons zo spoedig mogelijk van onze taak kwijten". In Amerikaanse luchtmacht kringen schat men het oorspron kelijke aantal Noord-Koreaanse tanks op 400. Ongeveer 100 hier van zouden vernietigd z}jn. Waarom Zuid-Korea geen wapens kreeg. Zuid-Korea ontving, voordat de oorlog op Korea begon, geen zware militaire uitrusting van Amerika, omdat de Zuid-Korea- nen Noord-Korea graag wilden aanvallen, zo heeft brigadegene raal Roberts, die gedurende twee jaar hoofd van de militaire missie in Korea is geweest te Los Ange les verklaard. De Zuid-Koreanen waren volgens hem nl. van me ning, dat ook voor hen de beste verdediging in de aanval lag. Naar aanleiding van deze uit lating heeft John Myoen Tsjang, de Zuid-Koreaanse ambassadeur te Washington ten stelligste ont kend, dat Zuid-Korea ooit Noord- Korea heeft willen aanvallen. De president heeft dit „op zijn woord van eer" verklaard, aldus de am bassadeur. 38ste breedtegraad geen grens meer, zegt president van Zuid-Korea. Daar de grens van de 38ste breedtegraad „te niet gedaan" werd door de actie van de Noord- Koreanen hebben wij geen enkele reden meer om haar te eerbiedi gen. De natuurlijke en traditio- nale Noordgrens van Korea zijn de rivieren de Jals en de Toemen, zo verklaarde Syngman Rhee, president van de Zuid-Koreaanse republiek in een vraaggesprek met een correspondent van de „Times" in Korea. Rhee voegde er aan toe, dat al leen geweld een einde aan het geschil kan maken en dat hij geen enkele mogelijkheid tot onder handelen zag. Naar wij vernemen zal de N.C. R.V. op Donderdag 27 Juli a.s. des avonds van negen tot tien uur 'n reportage uitzenden over Zou- telande. Vorige week zijn n.l. de repor ters Johan Bodegraven en Peter Koen in Zoutelande geweest, waar zij een serie klankbeelden hebben gemaakt van leven en werken in deze Walcherse ge meente. Zij hebben vraaggesprekken ge had met een aantal inwoners van Zoutelande, alsmede met een Bel gische en een Nederlandse bad gast en ook met de heer A. Schout te Vlissingen, die heeft verteld over de geschiedenis van Zoutelande, waarin natuurlijk het Willibrordputje niet ontbrak. Burgemeester D. Kodde deelde iets mede over de Walcherse cos- tuums en de wederopbouw, een pensionhoudster vertelde over haar ervaringen, de gebroeders Koppejan namen de landbouw met de mechanisatie en de herver kaveling voor hun rekening en ds J. F. Wagener Jr nam het geeste lijk leven en de restauratie van de Hervormde kerk onder de loupe. Men ziet, dat alle facetten van het leven ln Zoutelande in het klankbeeld naar voren zullen ko men. AMERIKAANSE BEWAKING VAN „ONDERMIJNDE" BRUG OP KOREA. Twee Amerikanen staan op wacht bij een kist met dynamiet op een „ondermijnde" brug aan het front op Korea. Bij hun terugtocht over de rivier Koem gebruikten de Amerikaanse strijdkrachten 600 ton dynamiet om de brug over de rivier op te blazen. Naar wjj vernemen Is by besluit van de minister van Econo mische Zaken benoemd tot voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeland, de lieer C. A. Kammeraad te Middelburg, zulks met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. De heer Kammeraad, die vanaf de bevrijding eerste plaatsver vangend voorzitter van deze Kamer was, volgt wijlen de heer F. P. O. M. Koch op, die begin December 1919 overleed. De heer Kammeraad is door geboren. zijn vele en velerlei functies en door zijn relaties als zakenman (hij heeft een grote graanzaak te Middelburg) geen onbekende in het Zeeuwse bedrijfsleven. De heer Kammeraad werd op 14 Januari 1902 te Hazerswoude Belgisch voorstel tot sluiting van economische unie met Frankrijk. moeilijkheden vloeien voort uit de bestaande verschillen in de pro- duetievoorwaarden van de Bel gisch-Nederlandse landbouw, als ook door de huidige ruilvoet van de valuta. Men acht een aanpas singstijdperk daarom onontbeer lijk. Gedurende dit tijdperk zal dan het protocol van 9 Mei 1947 van kracht blijven. VERDRAG MET FRANKRIJK. Aan het einde der vergadering werd van Belgische zijde voorge steld een motie aan te nemen, waarin de wenselijkheid van het sluiten van een economische unie tussen de Benelux en Frankrijk werd uitgesproken en waarin aan de regeringen verzocht werd tus sen de Benelux en Frankrijk een postverdrag te sluiten in de geest der Frans-Italiaanse postconven- tie. De conferentie meende evenwel niet onvoorbereid tot een bespre king van zo vergaande voorstel len over te moeten gaan. Men besloot de behandeling van deze kwestie op te dragen aan de gewenste permanente interparle mentaire raad van advies. Do conferentie van de inter parlementaire unie der Benelux- landen is gisteren beëindigd en men heeft het resultaat van de besprekingen vastgelegd in een tweetal resoluties, die door alle drie de delegaties werden aange nomen. In de eerste wordt de wens uitgesproken dat er een per manente interparlementaire raad van advies gevormd zal worden en in de tweede wordt geadvi seerd de oorzaken der moeilijkhe den, die ln de Belgische landbouw optreden door de uiteenlopende verhoudingen der prijzen door 'n parlementaire commissie te doen onderzoeken. De eerste resolutie verzoekt de regeringen om met medewerking van de parlementen der drie lan den een interparlementaire raad van advies op te richten, samen gesteld uit afgevaardigden van de drie parlementen. Deze raad zou geraadpleegd moeten worden tel kens wanneer het gaat om een belangrijke stap in de verwezen lijking van de Benelux en er zou geen nieuwe overeenkomst gete kend mogen woiden zonder voor afgaande raadpleging van de raad. De vaststelling van de resolutie betreffende de landbouw leverde nogal moeilijkheden op; tot het laatst stonden de standpunten vrij scherp tegenover elkaar. In de resolutie wordt geconstateerd dat hoofdzakelijk de toestand van de land- en tuinbouw moeilijkhe den veroorzaakt bij het voltooien 'van de economische unie. Deze Engelse bloemenkwekers be zorgd over import van bloemen. Britse bloemenkwekers maken zich ernstige zorgen over de in voer van snijbloemen uit Neder land en andere landen. Zij vrezen, dat zij niet instaat zullen zjjn met importeurs te concurreren in verband met de stijgende kosten in Engeland. Zoals reeds gemeld ls m.i.v. de nieuwe cursus op 1 September a.s, benoemd tot directrice van de In dustrie- cn Huishoudschool te Middelburg me], J. M. Stolk te Naaldwijk. De buidige directrice, mej. J. H. Bomer, heeft eervol ontslag ontvangen wegens het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Het ls jammer, dat van een officieel afscheid wel niets zal kunnen komen, omdat zij reeds lange tijd ziek ls en bul ten Zeeland vertoeft. Anders zou ongetwijfeld aan haar afscheid de verdiende aan dacht zijn besteed, want mej. Bo mer is vanaf de oprichting der school op 1 November 1917 daar aan verbonden geweest. Al die jaren heeft zij haar krachten ge geven aan het gereed maken van honderden meisjes voor gezin en maatschappij. De ontwikkeling van de school heeft zij van zeer nabij kunnen meemaken. De eer ste tijd werd les gegeven in het gebouw aan de St Pietersstraat, waarin thans de Rijkswaterstaat is gevestigd. Reeds in Februari 1919 werd het gebouw aan het Molenwater in gebruik genomen, -- nadat reeds een jaar een lokaal den verbloemd. De Noord-Kore- van de Ambachtsschool en meer anen hebben ongetwijfeld zware lokalen van de schooi aan de Ver- werijstraat moesten dienst doen voor het geven van onderwijs. DE NIEUWE DIRECTRICE. Mej. Stolk was gedurende 16 jaren en direct na haar studie aan de Industrieschool in Den Haag als lerares costuumnaaien verbonden aan de Vakschool voor Meisjes in Naaldwijk. Zij is voor standster van de vernieuwing van het nijverheidsonderwijs voor meisjes. Zij volgde de twee-jaar lijkse cursus in paedagogie, di dactiek en applicatie, speciaal voor leraressen en directrices. Hoofdstrekking van deze cursus was, evenals van het studierap port, uitgebracht door een com missie o.l.v. prof. Kohnstamm, de meisjes te brengen tot het zelf standig leren waarnemen, denken en doen. Voorts om van de lera ressen onderling en van de lera ressen en de leerlingen 'n team te maken, wat o.m. bereikt kan wor den door 't klassegesprek en door meer verband tussen de vakken onderling te brengen. Bedoeld studierapport b.v. dringt aan op dezelfde lerares in alle vakken voor één klas. Deze hoofdgedachte nu wil mej. Stolk ook voor de Middelburgse school in praktijk gaan brengen. Daarnaast ziet zij als voornaam ste taak contacten te leggen met de schoolhoofden, niet het minst op de dorpen. Mej. Stolk, die reeds deze week naar Middelburg is gekomen om zich in te wei-ken, zal per 1 Sep tember officieel haar taak aan vaarden. Zij is geen onbekende in het jeugdwerk, want vele jaren had zij een leidende functie in het C.J.V.F.-werk, n.l. penningmees- teresse van de Kring Den Haag, in welke functie zij veel huisbe zoek deed. Ook gaf zij voor deze jeugdorganisatie een leidsters cursus, terwijl zij veel gewerkt heeft in het clubgebouw voor meisjes te Den Haag van de „Union", waar zij cursussen in handenarbeid gaf. EEN VORMINGSKLASSE. De school zelf telt gemiddeld 200 leerlingen. Voor de nieuwe primaire opleiding hebben zich ca. 75 meisjes opgegeven. Als de inspectrice toestemming verleent (en dat zal zeker wel), wil men per September a.s. starten met 'n z.g. vormingsklasse, n.l. een één jarige opleiding voor meisjes, die het diploma Uio, H.B.S., Gymna sium, kweekschool enz. hebben gehaaid en zich willen bekwamen in de huishoudvakken. Na de twee-jarige primaire op leiding kunnen de leerlingen nog twee jaar of zich voor hulp in de huishouding of voor huisnaaister bekwamen. Naast deze dagoplei ding worden avondcursussen in koken en costuumnaaien gegeven. Aan de school zijn 14 leerkrach ten verbonden en een administra trice. Mej. J. C. Lippens nam het laatste jaar de taak van de di rectrice waar naast de 28 lesuren, die zij zelf gaf. In 1919 kwam de heer Kamme raad naar Middelburg in de graanzaak van zijn oom. Hij leer de daar het vak en reeds in 1923 werd hij zelfstandig. De eerste acht a negen jaar bewoog hij zich weinig in het organisatieleven en hield hij zich uitsluitend bezig met de opbouw van zijn bedrijf. Toen in 1930 de Tarwewet in werking trad en hij verschillende protestvergaderingen bezocht werd hij al spoedig „ontdekt" en het duurde niet lang of hij moest de belangen in Den Haag verde digen. Voorzitter Ned. Molenaarsbond. In 1932 volgde zijn benoeming tot hoofdbestuurslid van de Ne derlandse Molenaarsbond. Hier van werd hij in 1934 penning meester en deze functie bekleed de hij tot 1948, toen hij benoemd werd tot algemeen voorzitter van de bond. Behalve dat is hij ook voorzitter (sinds 1933) van de Zeeuwse Molenaarsbond en te vens van de afdeling Walcheren. In 1942 werd de heer Kamme raad eerste plaatsvervangend voorzitter van de vakgroep Maal derij. De hoofdgroep Ambacht, waaronder genoemde vakgroep ressorteert, wees hem aan als lid van de Kamer van Koophandel, waarvan hij ook bestuurslid werd. De heer Kammeraad heeft nog meer functies. Zo is hij vice-voor- zitter van het station voor Maal derij en Bakkerij te Wageningen, sinds 1948 hoofdbestuurslid van de Kon. Ned. Middenstandsbond en secretaris-penningmeester van In Den Bosch is gistermiddag een Benelux-bakkerstentoonstel- ling geopend. Maandagavond om kwart voor acht zal over Hil versum I een discussie over het gebruik van compost worden uit gezonden. In Amsterdam werd gisteren aan het Centraal Labo ratorium van de bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis officieel de eerste mobiele installatie voor het drogen van bloedplasma overgedragen. In New York is gisteravond overle den generaal Evangeline Booth. Zij was van 1934 tot 1939 opper bevelhebber van het Internatio nale Leger des Heiis. Zij was ook de dochter van de stichter, Wil liam Booth. In een door de Unesco uitgegeven rapport wordt gezegd, dat alle rassen, bij gelijke levenskansen even hoog staan. „Persoonlijkheid en karakter zijn niet aan ras gebonden", aldus de verklaring. De commissie voor de toewijzingen van de Ameri kaanse Senaat heeft de steun voor economisch minder ontwik kelde gebieden verhoogd van 17,5 tot 34,5 millioen dollar. De mi nisters van oorlog, marine en luchtmacht overwegen de mili taire hulp aan West-Europa uit te breiden. Bij Pathankot (In dia) is een vliegtuig neergestort. Onder de 22 slachtoffers bevinden zich o.a. de privé-secretaris van de premier van India en enkele waarnemers van de Ver. Naties. Dinsdag zal het Huis van Afge vaardigden beginnen met de be spreking van de steunverlening aan het buitenland. Voorgesteld wordt 'n bedrag van 1.222.500.000 dollar voor deze hulp uit te trek ken. Alle coupé's op één na wa ren bezet toen gisteren de Oriënt Express uit Milaan vertrok. Die ene coupé was bezet door een Voor-Indische „magiër" en 300 gedresseerde vlooien. In Milaan hadden de vlooien kans gezien te ontsnappen daar de doos, die hun tot verblijf diende was openge vallen. Uit protest tegen deze on gewenste medereizigers verlieten daarop de andere reizigers de coupé. de vakafdeling van deze bond, li<J van de Coördinatie Commissie Broodgraan (welke Commissi^ onderzoekingen verricht tot ver» betering der rassen), bestuurslid van het Zeeuwse BorgsteUings» fonds, voorzitter der Commissi^ tot het verlenen van Herstelerq- dieten A en lid van de advies? commissie van het Gewestelijk Arbeidsbureau voor Zeeland. Streven naar samenwerking, In het onderhoud, dat wij met de heer Kammeraad hadden, ver klaarde hij te hopen op een even prettige samenwerking en ver standhouding als voorheen. Uiter aard kwam het gesprek op de in het vooruitzicht zijnde reorgani satie van de Kamer voor Zeeland, In de nieuwe wet, die vorige week door de Tweede Kamer werd aan genomen, is bepaald, dat de maat regelen uit 1942, waarbij vele Ka mers werden opgeheven, onge daan worden gemaakt. Dit bete kent voor Zeeland, dat de Kamen van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen haar, zelfstandigheid herkrijgt en dat er .dus, evenals vóór 1942, in Zee land weer twee Kamers zullen be staan, n.l. één voor de Zeeuwss eilanden en de andere voor Z. Vlaanderen. Vóór 1942 was de si tuatie zo, dat het aantal ledert voor de Kamer in Middelburg be stond uit 13 leden van Walche ren, 6 van de Bevelanden en van Schouwen en Duiveland. Hl de Zeeuws-Vlaamse Kamer za ten 12 leden van Oost en 2 van West Z.-Vlaanderen. Beide Ka mers in totaal dus 36. Thans is de verhouding als volgt: in de enige Kamer voo| Zeeland zitten 9 leden van Wal cheren, 8 van de Bevelanden, van Schouwen en Duiveland, 1 van Tholen en St Philipsland, 9 van Oost en 2 West Z.-Vlaande- ren. In totaal dus 32 leden. Ho^, rekening houdend met de gewij zigde situatie van bet bedrijfsle ven, de verdeling na de reorgani satie zal worden, is nog niet be kend. Zeeland als eenheid. Geconstateerd moet worden» dat de samenwerking na 1942 tus* sen de gecombineerde Kamers, voortreffelijk is geweest. Ook bij de nieuwe verhoudingen zal zo krachtig mogelijk gestreefd dienen te worden naar innige sa menwerking tussen beide Kamers en zal Zeeland wat dit betreft steeds ais eenheid naar buiten moeten optreden, aldus verklaar de de heer Kammeraad. Tenslotte kon nog worden me degedeeld, dat bij hetzelfde minis terieel besluit zijn benoemd: tot le piv. voorzitter ir C. A. L. Horstman te Sas van Gent, tot 2e piv. voorzitter de heer J. P, Maljers te Middelburg en tot 3é piv. voorzitter de heer K. van Everdingen te Vlissingen. Geslaagd voor Mulo-examen, Voor het U.L.O.-diploma A slaagden Maandag te Goes: P. H. Sanderse, St Laurens;, M. A. Meeuse, Zoutelande; J, Boone, M. Sturm en M. W. S. G, Visser, allen te Middelburg, J. M, de Doelderen C. M. v. d. Peijl, beiden te Terneuzen, J. C. Schee- Ie, J. Booij en S. Couvee, allen te Axel, A. van Dalen, Sas van Gent, P. C. Lantsheer, Goes, J. J. de Vos, Biervliet, H. L. Brasser, Serooskerke, M. A. Oele, Lewe- dorp, W. M. Lankester en L. C, Felius, beiden te Kloetinge, A, Dekker, Borssele, A. G. Eggebeeri Wolphaartsdijk, C. Francke, 's-Heer Hendrikskinderen, J. H. Goetheer, Vlissingen H. Bakker en E. Blomaard, beiden te Goes, D. J. Faas, Axel. Drie candidaten werden afge wezen. Te Bergen op Zoom slaagden G. Asselman, Hansweert, Joh. Barens, D. A. H. ten Cate en Jacq. van Egeraat, allen te Goes, W. Mes te Heinkenszand. met DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. Toenemende bewolking plaatselijk enige lichte regen of motregen. Meest matige Zuid- Westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren of iets warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1