Nog steeds felle strijd om de Koemlinie. NIEUWS Het werkloosheidsspook dreigt. R.I.S. zet militaire actie in tegen de Zuid-Moinkken. Hilversummer won Scheldebeker- wedstrüd. Festival te Domburg werd een groot succes. Communisten winnen langzaam terrein. Grote drukte in Vlissingen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Relatief grote werkloosheid in administratieve beroepen Geheim Russisch-Ghinees verdrag tot „bevrijding" van geheel Azië? A.P.R.I.S.-troepen geland op Rnru. Duizenden waren getuige vau het evenement. SNIPPER De badplaats daverde van de marsmuziek. Uitgave _.ichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswjjkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1611 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 17 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelbnrg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.40 u., onder 20.51 u. Maan op 8.12 u., onder 22.33 u. Hoogwater Woensdag 18 Juli: Vlissingen: 5. 44 u. 1.79 m., 18.02 u. 1.62 m. Terneuzen: 4.26 u. 2.17 m., 16.40 u. 2.07 m. Wemeldinge: 621 u. 1.80 m., 18.37 u. 1.60 m. Zierikzee: 5.33 u. 1.52 m., 17.44 u. 1.35 m. DE STRIJD IN KOREA. Uit de laatste legerberlchten, die generaal Mac Arthur heeft gepubliceerd, blijkt, dat de Amerikanen nog steeds in gevecht zjjn gewikkeld met de Noord-Koreaanse troepen om het bezit van de Zuidelijke oever van de Koemrivier. In een bericht van gistermid dag wordt gezegd dat de Amerikanen de aanvallende Noord-Ko- reanen zware verliezen hebben toegebracht. Uit dit bericht blykt niet of de Noordelijken hun bruggehoofden op de Zuidelijke oever konden behouden. De stad Taedjon is grotendeels door de Amerikanen ontruimd. In het legerbericht van gister avond wordt medegedeeld, dat de 24ste Amernkaanse divisie Zon dagmiddag de Noordelijke aanval len in de centrale en Westelijke sector van de Koemlinie heeft af geslagen. De vierde Noord-Koreaanse di visie is de posities van een Ame rikaanse compagnie in de Ooste lijke sector binnengedrongen, doch de communistische troepen zijn niet sterk genoeg om dat voor deel te behouden. Het blijkt dat de communisten versterkingen aanvoeren. Men heeft colonnes van tanks, vracht auto's en artillerie waargenomen ten Westen van Tsjangsjowon en van Anasong en een tankcolonne ten Noord-Westen van Oemsong, aldus het communique. Gezien de communistische op mars naar Koemtsjon, halverwege Taedjon en Taegoe, is het duide lijk, dat de Amerikanen snel in 'n klein gebied in de Zuid-Oostelijke hoek van het schiereiland zullen worden samengedrongen. Taegoe, 115 km ten Zuid-Oosten van Taedjon, is thans de zetel van de Zuid-Koreaanse regering. Volgens een schatting van het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft 't Noord- Koreaanse leger tot op 13 Juli acht a negen duizend man verlo ren (de strjjd in Korea was gis teren drie weken oud). De verliezen der Amerikaanse strijdkrachten bedroegen in de zelfde periode nog geen 500 man. De omvang der verliezen van het Zuid-Koreaanse leger is niet ge schat. Churchill's commentaar. Winston Churchill drong er in een Zaterdag door hem als lei der van de conservatieve oppposi- tie te Plymouth gehouden toe spraak op aan dat opnieuw op hoog niveau zal worden gepoogd de Sowjet-Russische regering dui delijk te maken hoe ernstig de wereldsituatie is. Hjj viel de olig archie van slechte mannen, in het Kremlin aan, die een politiek van nimmer eindigende aanval en/of bedreiging voeren. Churchill bracht in herinnering dat hij voor de tweede wereld oorlog had gewaarschuwd voor Hitier en zijn nationaal-socialis- ten. Hij vergeleek de bedreiging door het communisme met die van het nationaal-socialisme en hij zeide „ik herhaal deze middag mijn waarschuwingen". Churchill prees de moed en de bekwaamheid der Amerikaanse Hongarije beschuldigt Joego-Slavië. Volgens radio Boedapest en ra dio Boekarest krijgt Joego-Slavië thans zware wapens uit voorma lige voorraden van de wehrmacht in West-Duitsland. Zij beschul digen de Westelijke mogendheden ervan een sfeer van onrust te scheppen op de Balkan om een voorwendsel te hebben voor het sturen van wapens naar Joego Slavië, dat West-Duitsland op zijn beurt graan zou leveren. De Hongaarse minister van volkscultuur, Geza Losonczi, heeft „de Tito-bende" ervan beschul digd de „dolle honden te zijn van de imperialistische oorlogsbrand stichters" en een bedreiging voor Hongarije's vrede en de vrede in het algemeen te zijn. „Maar de imperialistische oor logsstokers moeten er niet aan twijfelen, dat, indien zij met de de brandstichterstoorts aan ons dak komen, het Hongaarse volk als een man hier tegen op zal komen precies zoals het Ko reaanse volk". Volgens het Joego-Slavische persbureau Tanjoeg zullen voor aanstaande Joego-Slavische in tellectuelen en leiders van massa organisaties op een speciale bij eenkomst te Belgrado uiting ge ven aan de wil van het land om zijn bijddage te blijven leveren tot de versteviging van de vrede". In een nota aan de Tweede Kamer geeft de regering een over zicht van de stand van zaken betreffende de werkgelegenheid in ons land. In deze nota wordt te kennen gegeven dat het in de toe komst heel wat moeite zal kosten om voor de zich steeds uit breidende bevolking steeds werk te verschaffen. De oplossing van dit probleem meent de regering hoofdzakelijk te moeten vinden in een vergaande industrialisatie en emigratie. ontwikkeling der behoefte, een relatief sterke uitbreiding der in dustrie, noodzakelijk zal zijn In de andere beroepen is uitbreiding van de werkgelegenheid vrijwel onmogelijk. Opgemerkt wordt in deze nota dat in Nederland na de bevrijding eigenlijk van 'n tekort aan werk gelegenheid geen sprake is ge weest. In deze toestand begint merkbaar verandering te komen, De „inhaalvraag" en de vraag ten behoeve van herstel van schade wordt met als voornaamste uitzondering die naar woningbouw meer en meer bevredigd, ter wijl het herstelde monetaire even wicht steeds meer een rem op de vraag legt. Anderzijds neemt het aanbod op de arbeidsmarkt door verschillende oorzaken steeds meer toe. Het handhaven van de werkgelegenheid op een redelijk peil zal daarom in de toekomst steeds meer hoofdbrekens kosten In de jaren 1947, 1948 en 1949 bedroeg het aantal werklozen, in clusief de D.U.W.-arbeiders resp. 47.000. 43.000 en 63.000. Dit is on geveer 2,1 van de loontrekken de beroepsbevolking. Het normale percentage wordt op minstens gesteld. Zoals te verwachten was is het aantal werklozen in 1950 gestegen. Bedroeg het aantal werklozen, inclusief D.U.W.-ar beiders in de eerste 6 maanden van 1949 nog circa 67.000 in de overeenkomstige maanden van '50 is dit apntpl ppstefpn tot circa 90.000 iiitiustrialisatie en emigratie, Waneer men het vraagstuk der werkeloosheid onder ogen ziet, aldus de nota, dan is de aanzien lijke groei der bevolking de be langrijkste factor. Tussen 1947 en 1963 zullen naar schatting gemid deld jaarlijks 45.000 nieuwe krachten arbeid moeten hebben. Het is daarom onvermijdelijk dat, wil de werkgelegenheid in ons land gelijke tred houden met de Engels commentaar op het rapport der parlementaire Enquêtecommissie. De Engelsman, die tijdens de tweede wereldoorlog verantwoor delijk was voor het optreden van geheime agenten in Nederland, heeft „fouten" begaan, aldus heeft een woordvoerder van het Engelse ministerie van buiten landse zaken verklaard naar aan leiding van het rapport der par lementaire enquêtecommissie. Toen deze commissie in Sep tember van het vorig jaar naar Londen kwam, waren de Engelse autoriteiten het er over eens, dat men tijdens de oorlog bij het zen den van geheime agenten naar Nederland een risico moest ne men. Slaagden zij niet, dan was dit te wijten aan „een verkeerde beslissing". Een ander belangrijk middel om werkeloosheid te voorkomen ziet de regering in emigratie. Zij wil dan ook beide, zowel indus trialisatie als emigratie stimule ren. De regering doet nogmaals een beroep op alle werkgevers om, waar de mogelijkheid tot uit breiding der productie aanwezig is, nauwlettend na te gaan of er niet door invoering van ploegen- arbeid een oplossing gevonden kan worden, die kapitaal en de viezen spaart. Een emigratieverdrag met Bra- zilë zal binnenkort worden onder tekend, terwijl ook met Argen tinië de besprekingen in een ver gevorderd stadium verkeren. Naar het zich laat aanzien zullen Aus tralië en Nieuw-Zeeland bereid worden gevonden, om financieel bij te dragen in het vervoer der Nederlandse emigranten. Werkloosheid en administratieve beroepen. Het aantal bij de gewestelijke arbeidsbureaus ais werkloos in geschreven administratieve be roepspersonen bedraagt momen teel ca. 5500, d.vv.z. 6,3% van het totale aantal werklozen. De kans, dat zij onder huidige normale omstandigheden nog voor een administratieve functie in aanmreking zouden komen, moet echter zeer gering worden geacht. Als enige mogelijkheid resteert derhalve plaatsing als handar beider in de industrie. De erva ring heeft evenwel geleerd, dat 't zeer moeilijk is de tegenzin der werkloze kantoorbedienden je gens de handarbeid te overwinnen, terwijl bovendien slechts een zeer gering aantal van hen voor het volgen der betreffende omscho lingscursussen geschikt is. Voor de bepaling van de alge mene lijnen der werkgelegenheids- politiek denkt de regering een interdepartementale commissie voor de werkgelegenheid in te stellen, die haar van advies zal dienen. (I.C.W.). Ter ondersteuning van het werk van dit I.C.W. zal in elke provincie een provinciale com missie voor de werkgelegenheid (P.C.W.) werden ingesteld. Deze P.C.W.'s zuilen in het al gemeen hun taak kunnen zien in het stimuleren van de werkgele- genheidspolitiek in hun gebied en het adviseren van de I.C.W. om trent provinciale werkgelegen heidsvraagstukken. troepen in Korea, wier strijd in wezen opnieuw een gevecht voor de vrijheid is, zoals dat ook tegen Hitier werd geleverd. „Achter het communisme", al dus Churchill, „zie ik de machtige strijdkrachten der Sowjet-Unie. De communisten zijn, na hun overwinning in China, bezig nu troepen samen te trekken tegen Tibet, zijn bedreigen Perzië, zij proberen Joego-Slavië te over donderen en zij veroorzaken gro te ongerustheid in Finland en Zweden". „Ik ben niet van mening dat een oorlog nabij is, doch ik moest u verzoeken niet te veronder stellen dat de tijd in ons voordeel werkt". De gevaren voor een derde we reldoorlog zijn hierdoor niet oe- genomen. Zij waren reeds ernstig. Wel zijn deze gevaren dichterbij gebracht en zij zijn nu ook duide lijker herkenbaar. „The American China Policy Association", en in 1946 gestichte Amerikaanse vereniging, die er naar streeft de politiek van de „open deur" in China te besten digen, heeft medegedeeld te be schikken over een afschrift van een geheim verdrag tussen de Sowjet-Unie en het communis tische China, waarin onder meer is bepaald dat het Chinese rode leger een internationale commu nistische strijdmacht zal worden, die zal helpen bij de „bevrijding" van geheel Azië. Het verdrag moet op 12 Fe bruari 1950, te Moskou zijn geslo ten. Een vertaling ervan werd uit China gesmokkeld en vond haar weg naar „The American China Policy Association". Dit geheime Russisch-Chinese verdrag zou o.a. de volgende bepalingen bevatten: 1. De Sowjet-Unie krijgt het recht troepen in China te legeren, zulks „ter bescherming van de wereldvrede", 2. het communis tisch China neemt op zich te hel pen bij de „bevrijding" van Zuid- Oost-Azië, opdat geheel Azië zal worden „bevrijd", 3. Het Chinese communistische leger zal met vier millioen man worden uitge breid. Het zal worden omgevormd tot een internationaal communis tisch leger, dat rechtstreeks onder het bevel van de hoogste officier van het Sowjet-Russische leger zal komen te staan. 4. De bevolking van China zal met 100 millioèn worden terug gebracht, „daar China niet over voldoende hulpbronnen beschikt om zoveel mensen te kunnen voe den. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaar de geen commentaar op het hier voor vermelde te zullen geven. Twee middeleeuwse schilde rijen ontdekt in Den Bosch? De heer Jan Mosmans te Den Bosch, archivaris van de Bossche St Jan, meent onomstotelijk te kunnen aantonen, dat in Den Bosch twee werken van Jheroen Bosch aanwezig zijn en wel de doekendeuren van het laatste oor- deelspel. Ze dateren uit de laat ste periode van de meester, en kele jaren voor zijn dood in 1512. Het ene doek vertoont de moeder Gods, die het wonderboek bekijkt, dat door haar kind wordt getoond. Het andere doek beeldt de pa troonheilige der Bossche kathe draal uit. Het ligt in de bedoeling, dat de gerestaureerde doeken te bestemder tijd weer een plaats in de Bossche kathedraal zullen innemen, waaruit zij eeuwen zijn weggebleven nadat zij zoek waren geraakt. Het ligt verder in de bedoeling van de heer Mosmans van de geschiedenis en de details der doeken een brochure uit te geven. Stagnatie op het veer Vlissingen—Breskens. Zoals Zaterdag werd aangekon digd, was de veerdienst Vlissin genBreskens gisteren wegens een noodzakelijke reparatie aan de aanlegsteiger te Vlissingen voor auto's gestremd. Voor zover het voetgangers en rijwielen be trof werden deze met de „Prins Willem I" overgezet. Zolang de 2 urendienst werd gevaren ver trok deze steeds op tijd. Toen echter in de avonduren de uur- dienst moest worden gevaren bleek stagnatie onvermijdelijk daar dit schip een half uur nodig heeft voor het oversteken der Wester-Schelde. Vele reizigers, die in de avonduren, van de veren, gebruik moesten maken, kregen met vertraging te kampen. Vele Belgische automobilisten, die niet op de hoogte waren van de strem ming, parkeerden hun wagens in Breskens en staken zonder auto naar Vlissingen over. Belgische fruithandel wil importeren. In een bijeenkomst van de Bel gische Bond van groente- en fruit- grossiers heeft de voorzitter van deze organisatie, de heer De Vrie- se, een protest doen horen tegen een stopzetting van de verlening van invoervergunningen. Hij wees erop, dat de Belgische fruitpro- ductie volgens officiële gegevens in 1950 een derde minder zal be dragen dan in 1949 en hij conclu deerde daaruit, dat dit jaar in ruimere mate invoervergunnin gen zouden dienen te worden ge geven. Indien niet besloten zou wor den de invoervergunningen voor pruimen, perziken, appelen en pe- raen te verlengen, dan zou dit volgens de heer De Vriese een aanzienlijke winstderving voor de handel betekenen. Marinierskapel en Engelse oorlogsbodems trokken talrijke belangstellenden. Het was Zaterdag buitengewoon druk in Vlissingen. Duizenden waren uit alle delen van het land en uit België naar de Seheldestad gekomen om de Scheldebeker- wedstrijd mee te maken. Maar dat was niet het enige wat men sen op de been bracht. Was het op de Boulevard tijdens de zwem wedstrijd enorm druk, tijdens het concert dat de Marinierskapel in de namiddag op het Bellamypark gaf, waren er in dit stadsdeel honderden luisteraars. Ook de Engelse schepen welke tot Woens- dagin de haven liggen, de kruiser „Cleopatra" en de torpedojager „Gabbard" trokken vele belang stellenden, zodra men te weten kwam, dat de oorlogsschepen te bezichtigen waren. En dan was er de aankomst van de „Mecklen burg" in de buitenhaven, waar ook meekwamen, de gemeente secretaris van Folkestone, mr Nicholson en de gemeente-ont vanger, mr Naeson, die een week in Vlissingen zullen blijven. Zoals bekend, kon de burgemeester van Folkestone, mr A. Rule, niet komen. Op het strand overleden. Gistermiddag is de heer J. G. van Steenhuysen, wonende 't Zand te Middelburg, toen hij met zijn vrouw en drie kinderen op het strand te Zoutelande in het water was, plotseling onwel ge worden. Dokter Frima, die ijlings werd ontboden, paste gedurende een uur kunstmatige ademhaling toe, helaas zonder resultaat. Zaterdag werd uit Djakarta ge meld, dat volgens een aldaar op gevangen mededeling van radio Ambon troepen der R.I.S. zijn geland op het eiland Buru en dat er gevechten tussen de aanvallers en de verdedigers van het eiland hebben plaats gehad nabij de hoofd plaats van het eiland, Nam- lea, met doden en gewonden aan beide zyden. (Buru ligt ten Wes ten van het eiland Amboina. De bijzondere correspondent van het A.N.P. in Djakarta ver nam dat inderdaad A.P.R.I.S.- troepen op Buru zijn geland. Uit de gegevens die in Djakarta ter beschikking staan meent men daar te mogen concluderen dat de tactiek der R.I.S. erop gericht is de eilanden rond Ambon suc cessievelijk te bezetten, doch dat het niet in de bedoeling ligt Am- bon rechtstreeks aan te vallen. In Singapore werd vernomen, dat gewoonlijk welingelichte Indo nesische militaire kringen aldaar hebben medegedeeld, dat Indo nesische troepen begin volgende maand een aanval zouden doen op de republiek der Zuid-Molukken. Volgens deze bron zijn de eerste 15.000 man Vrijdag van Makassar en Soerabaja naar het eiland Mo- rotai vertrokken. Australische bemiddeling? Een van de leidende figuren van de Ambonese vereniging te Singapore, de heer J. Waikelo, heeft medegedeeld, dat de repu bliek der Zuid-Molukken een be roep had gedaan op de Australi sche regering om bij de Ver. Na ties te bewerkstelligen dat deze aanval voorkomen zou worden. Het bureau van de Australische commissaris in Singapore heeft verklaard, dat het officieel niet op de hoogte was van het beroep. Gewoonlijk betrouwbare bron nen vermelden, dat de republiek der Zuid-Molukken het beroep gezonden en dat zij per koerier een boodschap naar Canberra had gezonden. Waalse waarschuwing aan Belgische regering. Nu de debatten over de Ko ningskwestie in de Verenigde Ka mers teneinde lopen zij kunnen naar verwacht wordt Woensdag of Donderdag beëindigd worden doen in politieke kringen te Brussel geruchten de ronde over een nieuwe poging van de oppo sitie om de regering te bewegen af te zien van de pogingen om als nog tot een overeenstemming van de drie grote partijen te komen. De Luikse liberale afgevaardig de Rey heeft Vrijdagmiddag in de verenigde Kamers een ernstig be roep op de regering gedaan niet door te gaan met 't streven voor geen oplossing der koningskwes tie, die tegen de wil van een grote groep van het volk zou indruisen. De tendentie van de meeste rede voeringen, welke in het Kamer debat in de afgelopen week ge voerd zijn, is, dat de gevolgen van zulk een oplossing niet te over zien zouden zijn. Na de stakingen van Zaterdag is het Zondag in Wallonië volko men rustig geweest. In Namen heeft 't comité- der Waalse actie Zaterdag in een protestbetoging verklaard, dat Wallonië zal wei geren Leopold III als vorst te erkennen. Het heeft de Walen opgeroepen zich ontslagen te achten van hun plicht van trouw tegen de Koning en zijn regering. Het actie-comité heeft er voorts op aangedrongen de nationale feestdag van 21 Juli te maken tot een betoging van liefde voor Wallonië. Het comité wil deze houding aannemen ais protest te gen het feit dat de Koningsgezin- den deze nationale feestdag voor Ken trein met Amerikaanse troepen, die in een Zuid-Koreaanse stad is aangekomen, is omringd door een groot aantal jonge mannen, die spandoeken en Amerikaanse vlaggen meevoeren cn de soldaten bij het verlaten van de trein (links) hartelijk begroeten. Vlootrevue op de Wester-Schelde. De negende Seheldebekerzwemwedsti-yd, welke Zaterdagmiddag gehouden werd is weer een evenement van de eerste orde gewor den. De Wester-Schelde geleek het toneel van een vlootrevue cn op de Boulevards te Vlissingen wachtten duizenden in spanning op de uitslag van de wedstryd. Dank z(j de perfecte organisatie, waarin ongeveer 300 mensen betrokken waren, verliep alles uit stekend. Onder het gejuich van de duizendkoppige menigte en het geloei van de sirenes der begeleidende boten, arriveerde anderhalf uur na de start, de lieer M. van Daatselaar uit Hilversum als eerste op het Vllssingso strand. verrekt had, kreeg deze Bres- kense jongeman de kans. Het was gunstig weer voor een zwemprestatie ais deze interna tionale Scheldebekerzwemwed- strijd, die in 1947 vervangen moest worden door een wedstrijd in het kanaal VlissingenMiddel burg, om het ongunstige weer. De lucht was helder, de zon scheen heerlijk warm, er stond een kleine bries, zodat het water oppervlak even in beweging was. Om half elf waren de sleepboten Nolle en Rammekens met 21 jol len op sleeptouw de Vlissingse haven uitgestoomd naar Breskens, vanwaar ze langzaam opvoeren naar het 2 mijl westelijker gele gen Nieuwe Sluis, de startplaats. Inmiddels verlieten steeds meer boten Vlissingen, met doktoren, jury, genodigden, leden der Red dingsbrigades van Vlissingen en Middelburg en Rode Kruis-men- sen. Uit de haven van Breskens tuften vissersschepen met toe schouwers, en het geheel leek vanaf de brug van de tender van het Belgische Loodswezen, een vlootrevue. DE START. Tegen kwart voor twee was al les gereed. Achttien zwemmers stonden klaar, waarvan er drie uit Zeeland kwamen: Th. Cam- bier uit Breskens, M. P. van Mee- nen uit Breskens en S. Vente- vogel uit Vlissingen. Aanvankelijk stond Van Meenen reserve, maar doordat Geertje Wielema tot haar grote spijt en wroeging des morgens afgekeurd was om dat ze by stoeien een nekspier Leopoldistsche demonstraties per radio naar Australië had uit- zouden willen gebruiken. Ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van de muziekvereni ging „Apollo" te Domburg is daar Zaterdagmiddag en -avond een muziekfestival gehouden, waaraan door vele muziekverenigingen uit alle delen van do provincie werd deelgenomen. Na een officiële ontvangst op het gemeentehuis en een mars door het dorp, werden de gehele middag concerten gegeven, ter wijl des avonds door twee ver enigingen werd geconcerteerd. Aan beide zijden van de ge meente waren erepoorten opge steld, zodat de hadplaats, mede dank zij het feit, dat vele inwo ners de vlag hadden uitgestoken, een feestelijk aanzien had gekre gen. Om ongeveer half twee werd het bestuur van „Apollo", het fes tivalcomité, het bestuur van de Bond van Harmonie- en Fanfare verenigingen in Zeeland, alsmede de afgevaardigden van de deel nemende verenigingen met de di recteuren ontvangen door het ge meentebestuur van Domburg. ONTVANGST. Hier werd het woord gevoerd door de burgemeester, jhr ir H. L. Boogaert, die er zijn vreugde over uit sprak, dat zoveel ver enigingen naar Domburg waren gekomen, om 't gouden jubileum van „Apollo" mee te vieren. Spr. bracht hulde aan „Apollo", voor alles wat deze muziekvereniging in de vele jaren van haar bestaan voor Domburg heeft gedaan. Na mens het gemeentebestuur stelde de burgemeester een medaille be schikbaar voor de verstkomende vereniging. Hierna werd de ere- wijn aangeboden, waarbij een dronk werd uitgebracht op de ju bilerende vereniging. Namens de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen sprak de se cretaris, de heer J. J. Laroes, de jubilerende muziekvereniging toe. Spr. wees op 't belang van goede muziekverenigingen in Zeeland en hij wenste „Apollo" nog vele suc cesvolle jaren toe. Namens de festivaldeelnemers werd 't woord gevoerd door de heer G. P. II. Wijffels, voorzitter van Kon. Mu ziekvereniging „Aardenburgse Fanfare", waarna de heer P. J. Elout het woord voerde. Deze herinnerde er aan, wat „Apollo" voor Domburg heeft gedaan en wees er op, hoe de concerten van deze vereniging, die immer op een hoog peil staan, door de badgas ten op hoge prijs worden gesteld. De heer Elout bood namens V.V. V. een geldprijs aan van f 25. Namens de jubilerende vereni ging dankte de voorzitter, de heer W. Brand, het gemeentebestuur voor deze ontvangst en voor de grote medewerking bij de organi satie van het festival. CONCERTEN. Nadat de deelnemende vereni gingen in groepen van drie door het dorp waren getrokken, waar bij de badplaats daverde van de marsmuziek, werd resp. op de muziektent bij de kerk en op Duinoord concerten gegeven, waarbij iedere deelnemende ver eniging twee nummers ten geho re bracht. De aangekondigde pau ze na deze concerten werd geheel gevuld door de muziekvereniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Breskens, die als laatste concer teerde en haar programma geheel vrijwillig uitbreidde. Van 8 tot 9.30 werd daarna een concert gegeven door de muziek vereniging „Excelsior" te Middel burg o.l.v. de heer J. J. Laroes, waarop aansloot een concert van „O.K.K." te Westkapelle, direc teur de heer P. de Rooy. Omstreeks half twaalf werd dit concert en daarmee het festival beëindigd. Tijdens het avondcon cert werd door de burgemeester aan alle verenigingen een herin- neringsmedailie uitgereikt. De medaille voor de verst komende vereniging ging naar „Mozart" te Yerseke, een tweede medaille ging naar de „Aardenburgse Fanfare". De 3 beschikbaar gestelde geld prijzen, die werden verloot, zijn gewonnen door „Mozart" te Yer seke, „O.K.K." te Westkapelle en „Voorwaarts" te Koudekerke. In Den Haag had gisteren de overdracht plaats van een drum band aan de Nationale Reserve. De instrumenten van deze band waren geschonken door de bur gerij en het bedrijfsleven van Den Haag en omstreken. Zaterdag middag is in 't Marinevliegkamp Valkenburg het 860ste squadron van de Marineluchtvaartdienst, dat in Maart j.l. in Indonesië werd ontbonden, weer in dienst ge steld. Op 7 Augustus zal H.M. Koningin Juliana in Vlaardingen een Oranjecarillon in gebruik stellen. -> Als plaatsvervangend voorzitter van de Nederlandse de legatie naar de algemene verga dering der V.N., die in September a.s. zal worden gehouden, zal op treden mr dr G. J. van Ileuven Goedhart, lid der Eerste Kamer. Minister Stikker is voorzitter. Ter ondersteuning van de staking der Argentijnse zeelieden zal de havenatdeling van de internatio nale bond van transportarbeiders alle Argentijnse schepen boycot ten, die met een „afvallige" be manning uit Argentijnse havens vertrokken zijn. Officieel is me degedeeld dat de ontploffingen in Portsmouth niet aan sabotage te wijten zijn. Gisteren werd in Rusland de „dag van de lucht macht" gehouden. De oudste inwoner van Zuid-Afrika, Peter Chandler Pringle, viert vandaag zijn 120ste verjaardag. Een millioen dollar Marshall-steun is toegewezen voor een migratie plan voor de overtollige bevol king van de landen, die aan het plan Marshall deelnemen. Het Westen der Ver. Staten heeft het afgelopen weekeinde te lijden ge had van zeer slecht weer. Torna do's, hagelbuien en hevige regen buien veroorzaakten grote scha de. Bij Atrecht is de Franse onbekende soldaat uit de oorlog 19391945 begraven temidden van de graven van 70.000 Franse en andere geallieerde gesneuvel den uit de eerste wereldoorlog. 1.44 uur ging de vuurpijl de lucht in; het startsein was ge geven en met krachtige slagen schoten de 18 zwemmers door het water. De jollen werden losge haakt -en elke jol, voortgeroeid door leerlingen van de Zeevaart school of zeeverkenners, bleef bij zijn zwemmer. Na de snelle start, om nog te profiteren van het laatste beetje vloed, om dan zodra het tij keerde, de ebstroom te be reiken, gingen J. F. van Rijk uit Amsterdam, Van Daatselaar en J. H. Hessing uit Amsterdam aan de kop. En ze zijn steeds aan de kop gebleven, al wisselden ze on derling wel eens van de eerste plaats. De Engelsman Hoy, die het meest Oostelijk gestart was, leek aanvankelijk goede kansen te hebben, doch op de duur ging hij zover Oostelijk, dat hij ach ter raakte en het duidelijk was, dat hij niet vlug genoeg di eb stroom zou bereiken, die hem in snelle vaart naar de finish zou moeten voeren. Toen na ongetceer een half uur zwemmen, de helft van de af stand was afgelegd, was de stand: Van Rijk, Van Daatselaar, J. L. Schopman uit Amsterdam, Hes sing, J. de Waal uit Bergen op Zoom en Hoy, welke laatste ech ter ver Oostelijk lag. De zwem mers, die achter dezen kwamen lagen sterk verspreid. Na 50 mi nuten ging Daatselaar voorop, di rect gevolgd door Hessing en Van Rijk. Vooral tussen Daatselaar en Van Rijk werd voortdurend ge kampt. Dan lag de één voor, dan de ander. De beide dames deden het aanvankelijk niet zo best, doch haalden later op. De Zeeu wen vormden mede de achterhoe de gedurende de gehele wedstrijd. Toen eindelijk ook mr Hoy zich' in de ebstroom bevond was hij zo uitgeput, dat men besloot hem uit het water te halen. Nauweljjk$ was hjj in de boot, of hy verloor, het bewustzijn en in die toestand werd hi) na aankomst op 't strand per brancard naar zijn kosthuis gebracht. SPANNING NAM TOE. Ondertussen nam de spanning toe. Waren de eerste berichten vanaf de tender van het Belgische Loodswezen per radio doorgege ven naar de radiowagen, welke op de Boulevard stond, toen de zwemmers het roeiershoofd be reikt hadden, kon het publiek de kamp zelf volgen. De mensenme nigte verplaatste zich steeds meer in de richting van het badstrand, waar tegen dat de eerste aan kwam zich een enorme mensen massa had verzameld. Voor het Haventje van Meijer ging Daat selaar voorop, direct gevolgd door Van Rijk. Hessing lag derde. In dezelfde volgorde arriveerden ze aan de finish. Van Daatselaar had er 1 uur 30 minuten en 52% seconde ovef gedaan. Vn Rijk maakte een tijd van 1.31.02,2; Hessing 1.34.12, Schopman 1.37,2%, mej. A. Veid- huyzen uit Hilversum (eerste da me) 1.38.04, T. Wiarda uit Hee renveen 1.43.38.7, J. C. Scheffer, Amsterdam 1.43.42,4, mej. G. dé Hooge, Rotterdam 1.44.43,7, H. J. Bouwmeester, A'dam 1.46.04,4, R. ten Seldam, Den Haagl.49.1,07, Jos. de Waai, Bergen op Zoom 1.49.14, mr F. J. Gill uit Engeland 1.49.32,7, J. Stender, Hilversum 1.50.48,4, Th. Cambier 1.52.07,1, S. Ventevogel 1.52.07,4, M. van Meenen 1.55.33. (Zie vervolg pag. 3,). DE BILT ZEGT: Vry koel. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien en een kans op onweer. Meste matige wind tus- s~i Zuid en West. Vrij koel.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1