King Kong verraadde aanval op Arnhem niet. Plan Holland" leverde Duitsers 37 agenten. Het ontWende woord ADA/1SON De voorzetlens. Zeeuwse waarnemingen van een meteoor bleken waardevol te zijn. Ook radiocontact met Moskou. 5&en hulp. u-an muüiteA Alles werd op één kaart gezet» Werkloasiieidsverzekeriüg. Liefde van één kant. BELASTINGGEMIER ORANJEBOOM BIER! Zaterdag 15 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 ILLEGAAL WERKER WERD VERRADER. In Engelse kranten is enige maanden geleden gepubliceerd, dat de nederlaag bij Arnhem te wijten zou zijn aan het verraad van een Nederlander Lindemans, bijgenaamd King Kong. De Par lementaire Enquete-commissie heeft dit nauwgezet onderzocht en zij is tot dezelfde conclusie gekomen als de Generaal van Hilten, die dit verraad ook heeft ontkend. „De Waarheid" vertelde onwaarheid. Lindemans was oorspronkelijk een voortreffelijk illegaal werker, wien* werkzaamheden lagen op de ontsnappingslijnen. Op een zekere dag werden echter zijn vrouw en broer gearresteerd door de Duitsers. Om de vrijlating van één van deze twee te bewerkstel ligen het is niet duidelijk, om wie het precies gegaan is heeft King Kong zich in dienst van de Duitsers gesteld. In deze dienst heeft hij funest werk gedaan. De commissie acht het bewezen, dat King Kong na de val van Arnhem contact heeft opgenomen met de Engelse Geheime Dienst. Wel heeft King Kong gewaarschuwd voor een aanval op Eindhoven. In grote lijnen is de commissie het eens met de verklaringen van Generaal van Hilten, die wij enige tijd geleden hebben gepubliceerd. Dat Lindemans nog in contact gekomen is met het hoofdkwar tier van Prins Bernhard is alleen een gevolg van het feit, dat hij daar ontboden werd door de heer de Graaf, sous-chef van het bu reau Bijzondere Opdrachten. De heer de Graaf was n.l. naar En' geland ontkomen door de mede werking van King Kong. Eenmaal In Engeland zijnde, wist hij na tuurlijk niet dat King Kong om gedraaid was als een blad aan een boom. De heer de Graaf heeft hem op het hoofdkwartier een Uitvoerig verhoor afgenomen, doch kon het rechte er niet uit krijgen. Eerst in October 1944 werd Lindemans gearresteerd. In Juli 1946 pleegde deze aartsver rader zelfmoord in de Scheve- ningse Cellenbarakken. Volgens de commissie is het niet bewezen dat Lindemans uit de weg is geruimd, zoals „De Waarheid" gesuggereerd heeft. Deze mening van de commissie was echter niet eenstemmig. Uit de verhoren blijkt, dat de afwijkende me ning wel zijn van het commu nistische Kamerlid Stokvis, dat zijn lijfblad schijnbaar niet in de steek mocht laten... Dc verbindingen met Moskou. Het blijkt, dat er ook geduren de de oorlog verbindingen met Moskou hebben bestaan. De heer D. Goudloze heeft daarover vol gens 't verslag van de Enquête commissie verklaard, dat hij tij- ue Dezetting door middel Van zendapparaten in verbinding piet Moskou heeft gestaan. Reeds Vóór de oorlog werkte hij samen met een internationaal persbu reau. De heren van dit bureau padden hem gevraagd of hij be reid was, indien Nederland bezet zou worden en de normale uit zending van persberichten niet Pieer mogelijk was hen te helpen. De heer Goudloze heeft tijdens de oorlog twee zenders gehad, Welke door amateurs zijn ver vaardigd. Ongeveer Juni, Juli '40 Waren zij gereed waarop hij met het werk is begonnen. Hij had de beschikking over golflengten en Oodes, die hij in het begin van de Oorlog van iemand had gekre gen. Hij wist, dat dit een ver trouwd persoon was, daar hij deze man reeds jaren kende. De be richten werden in het Neder lands en in het Duits verzonden, In een gewone cijfercode, welke hij twee keer moest omzetten. Iedere dag had hij op bepaalde liren verbinding. Hij kreeg ook telegrammen terug, die bijv. aan wijzingen inhielden, dat hij langer Of korter moest zenden. Moskou Stelde prijs op algemene berich ten, welke de heer Goudloze, uit de pers haalde, d.w.z. belangrijke krantenberichten, bepaalde maat regelen die de Duitsers namen. Militaire berichten werden eerst actueel toen de samenwerking tussen Engeland en de Sowjet- Unie tot stand kwam. Deze be richten waren oorspronkelijk niet belangrijk. Dat lag ook niet in de Ujn van het werk. Later is hem medegedeeld, dat het toch be langrijk was troepenverplaatsin gen e.d. door te geven, alsmede économische berichten over de oorlogsbedrijven en hun productie. Niet van communistische partij De heer Goudloze had een klei ne groep mensen, die hem bij het werk hielp. Deze groep bestond uit een man of vijf, zes. Dit ge schiedde niet in verband van de communlstisehe partij. Die stond er bulten. Wel waren het oud leden van die partij, doch de partij als zodanig was ontbonden. Het verzamelen van berichten werd natuurlijk door vele mensen gedaan. Dat was een uitgebreid net. Er zjjn wel eens 20, 30 of 40 mensen voor het verzamelen van deze berichten geweest. Op een gegeven moment heeft de heer Goudloze bericht gekre gen, dat een paar parachutisten door Engeland zouden worden gestuurd: Kruit en een zekere Herman. Zij hebben niet voor de heer Goudloze gewerkt, want zij hadden een zelfstandige opdracht. Zijn groep heeft ze alleen maar opgevangen. De mededeling, dat deze agenten geparachuteerd zouden worden, heeft hij van Moskou uit ontvangen. De heer Goudloze heeft ge werkt tot ongeveer Juni 1943. Toen is één van zijn medewer kers, Dankaart, gearresteerd en zijn de zenders in beslag geno men. Ongeveer een half jaar la ter is de heer Goudloze zelf bij ander verzetswerk gearresteerd, tegelijk met Schalker en Beuse- maker. De geparachuteerde agenten waren van Moskou naar Enge land gebracht en daar kregen zij een opdracht voor Nederland. Op de vraag aan de Minis ter van Oorlog om een lijst met namen en gegevens van de door het bureau Bijzon dere Opdrachten uitgezonden agenten te mogen ontvangen heeft de commissie ten ant woord gekregen, dat de Mi nister geen vrijheid kon vin den de verlangde gegevens te verstrekken, aangezieii, naar zijn gevoelen het Staats belang zich daartegen zou verzetten. De commissie zegt daarover in haar verslag vrij nuchter, dat zij deze opvat ting niet voetstoots kan aan vaarden. Zij heeft evenwel gemeend in dit concrete ge val niet in een nadere ge- dachtenwisseling met de Mi nister te moeten treden, aan gezien het verzoek aan hem de strekking had een reeds in haar bezit zijnde lijst te controleren. Had de commis sie haar eigen lijstje niet ge had, dan zou door het stand punt van de Minister, het onderzoek op het terrein van de verhoren door de Duitsers, een gewichtig punt vooral voor de nabestaanden, ern stig hebben kunnen belem meren. De voorzitter van de commu nistische partij Nederland, Ger- ben Wagenaar, heeft aan de com missie verklaard, dat hij niets af weet van een contact dat er ge weest ls door middel van bepaal de agenten met Rusland. Hij heeft in de hele bezettingstijd twee of drie keer contact gehad met de heer Goudloze, niet over deze aangelegenheden, waarvan hij niets weet, maar over andere zaken. Het is hem niet bekend, dat er in dit verband enige sein- toestellen waren. tt Het Plan Holland. Dit Plan was een staaltje van uitgerekende centralisatie. Alles werd op één kaart gezet. Als het zou lukken, zou het Plan prachtig zijn. Maar alle 37 agenten die in het raam van deze onderneming werden uitgezonden, binnen één jaar, wer den direct bjj hun dropping door de Duitsers gearresteerd. Alleen maar omdat de eerste agent, Jambroes, werd uitgeworpen via een door Ue Duitsers gepenetreerde lijn. En bij zijn arrestatie vonden zjj het gehele Plan Holland Britse en Nederlandse samenwerking. Omstreeks einde Mei 1942 zocht de Britse Geheime Dienst, de S. O.E., contact met het Nederland se Bureau Voorbereiding Terug keer, waarvan als hoofd optrad de Kolonel De Bruyne, nadat hij met ruzie met de Engelsen de In lichtingendienst had verlaten. Dit contact leidde tot een nau we samenwerking en zo kon het plan rijzen om in Nederland een flink gewapende verzetsorganisa tie op te bouwen. Dit zou dan moeten gebeuren via de reeds bestaande O.D. Het plan kwam ongeveer op het vol gende neer. De eerste agent, die voor dit doel gedropped zou wor den, Jambroes, zou contact moe ten opnemen met de O.D. en me dedelen, dat het in de bedoeling lag dat in 17 gebieden, aange geven in het plan, een aparte or ganisatie zou worden gevormd. Tevens zouden drie of vier aparte ontvangst-comité's opgericht moeten worden, waarbij als mini mum eis werd gesteld, dat een receptie-comité in staat moest zijn om gelijktijdig te ontvangen een organisator, een Instructeur en zes containers van 100 kg per stuk. Dit moest in enige weken ge regeld zijn. Nederland zou dus verdeeld worden in 17 gewesten. Het to tale aantal deelnemers zou 1070 bedragen. Het plan werd dus tot in de finesses uitgewerkt. Doel der organisatie. Het doel van deze organisatie was, dat bij een invasie in West- Europa een aantal kleine groepen van doortastende mannen in Ne derland hun bijdrage tot de over winning zou kunnen leveren. Daar moesten de verschillende groepen natuurlijk zorgvuldig voor geïnstrueerd worden. Daar- om hield man itv Engelsmd hot aantal van deze groepen klein. Voornamelijk zouden zij achter het front moeten optreden om zo doende de vijand zo in een grote desorganisatie te laten geraken. Zij moesten er voor zorgen dat de verbindingen tussen Duitsland en Nederland en die tussen Bel gië en Nederland verbroken zou den worden, voor minstens 72 uur. De aanvalsdoelen moesten voornamelijk zijn, spoorwegver bindingen, wegverbindingen, te lefonische- en telegrafische ver bindingen, vliegvelden, benzine voorraden enz. Aan de 1070 man nen, die in het kader van het Pian Holland georganiseerd zou den moeten worden werd gemid deld, aldus de plannen, 14 kg aan wapenen verstrekt. De grootste geheimhouding zou in acht geno men moeten worden. En de deel nemers mochten zelfs niet aan andere ondergrondse arbeid werk zaam zijn. De heer G. L. Jambroes werd opgedragen de uitvoering van dit plan in handen te nemen. Hij ontving deze opdracht op 12 Juni 1942 Hij zou na de dropping met zijn marconist ontvangen worden door een receptie-comité, waar van hij aanwijzingen zou krijgen met het oog op de veiligheid en omtrent plaatselijke omstandig heden. Jambroes mocht aan deze mensen echter niet vertellen wat zijn plannen waren. Hem werd meegegeven een persoonsbewijs, een klein aantal levensmiddelen bonnen en f 5000 in contanten. In handen der Duitsers. Het verhaal ban verder kort zjjn. Het plan was goed uitge werkt. Geen enkel technisch de tail werd vergeten. Er was ech ter geen receptie-comité, dat de Gelukwensen voor minister Stikker. N.a.v. het tot stand gekomen accoord inzake de Europese Be- talings Unie, ontving de minister van Buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, voorzitter van de raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking, een boodschap met hartelijke geluk wensen van Paul Hoffman, admi nistrateur van het Marshall-plan. Diefstal uit auto's te Amsterdam opgehelderd. De Centrale Recherche te Am sterdam is er, dank zij de oplet tendheid van enkele burgers, in geslaagd over jongemannen te arresteren, die zich de laatste tijd bij herhaling schuldig hebben ge maakt aan diefstal uit geparkeer de auto's. Dit euvel greep de laatste maanden ernstig om zich heen in de hoofdstad. Eergister avond zagen twee burgers een 25-jarige jongen zich op verdach te wijze om een auto bewegen. Zij namen het zekere voor het on zekere, grepen hem in de kraag en brachten hem naar 't dichtst bijzijnde politiebureau. Even later kwam ook zijn maat hier terecht, gearresteerd door de politie. Spoedig volgde de ene beken tenis op de andere. Twee vliegtuigen neergestort in Amerika. Een B 50 Superfort van de Amerikaanse luchtmacht is Don derdag vroeg op een bergtop in Zuid-Arizona neergestort en in brand gevlogen. Zes leden van de bemanning zijn veilig met een parachute be neden gekomen.Er werd in het wrak èèn lijk gevonden. Drie andere leden der bemanning worden vermist. Voorts is ten Westen van Le banon in de Amerikaanse staat Ohio eveneens een B-50 bom menwerper brandend neerge stort, waardoor minstens elf per sonen om het leven kwamen. heer Jambroes onving. De Duit sers stonden hem op te wachten. En dat terwjjl h\j dit gehele plan op zak had. Dat er geen ont vangst-comité was vond zjjn oor zaak in het feit, dat de achttien agenten die door de S.O.E. waren uitgezonden allen gearresteerd werden. Dat was in de tjjd toen de Nederlandse geheime diensten nog maar amper georganiseerd waren en dat de leiding van deze bureaux steeds wisselde. Jambroes werd dus gearres teerd. En de Duitsers hadden het centrale plan. Mooier kon het niet. Zij lieten Jambroes rustig in de gevangenis en na verloop van tijd seinden de Duitsers naar En geland, dat gewest Holland klaar was en dat de Engelsen dus mar conisten moesten sturen. De En gelsen en Nederlanders vlogen er in en zo konden achter elkaar 37 agenten, dappere mannen, gevan gen genomen worden. Slechts drie van hen hebben het er levend af- gebracht. De heron Douriein en Ubbink, omdat zij uit de gevan genis te Haren wisten te ont vluchten. Mej. Terwindt heeft het leven waarschijnlijk aan haar sexe te danken. Het Plan Holland is slechts één staaltje van de wijze waarop het in Engeland en Nederland toeging. Het verslag van de commissie voegt daaraan nog vele toe. In ongeveer anderhalf jaar vielen dus ongeveer 55 Neder landse agenten in handen van de Duitsers. Toen Douriein en Ubbink echter uit Haren wa ren ontsnapt, wist men in En geland dat de zaak fout zat. Op 21-5-1943 gaf kolonel De Bruyne opdracht om geen en kele agent meer uit te zenden. Een controle-agent was in drie dagen heen en terug. Toen wist men genoeg. Dit spel duurde dus bijna an derhalf jaar. Het grootste pro bleem was wel voor de mensen in Londen dat er niemand terug kwam, ondanks alle verzoeken. De Duitsers, die wel begrepen dat ze hieraan iets moesten doen, zonden toen een zekere Knoppers naar Engeland. De goede man dacht dat hij zijn leven voor het Vaderland waagde, maar in wer kelijkheid had hij een goede Duit se begeleiding. Knoppers wist echter bijna niets over de O.D. en andere toestanden te vertellen. Al deze ontwikkelingen hebben er echter toe geleid, dat kolonel de Bruyne ontheven werd van zijn S.O.E.-taak. Door Minister Lith de Jeude werd toen het Bureau Bijzondere Opdrachten ingesteld. Een bureau dat voortreffelijk heeft gewerkt en dat vele drop pings heeft verricht zonder fou ten te maken. FEUILLETON. door F WALTON. 38) Slechts twee kolenmijnen wa ren nog in werking, vertelde haar een man, die een pijpje Stond te roken aan de deur van zijn huis. Sommige waren op gegeven wegens slechte afname, andere omdat ze uitgeput raakten. Enkele waren volge lopen met water en daarom buiten werking. Toch was bij de schachten van elk der mijnen de reusachtige bovenbouw blijven Staan als een somber bewijs van vroegere welvaart. Overal, waar Marjorie rond keek zag ze tekenen van ar moede; alleen de tapperij op de hoek scheen een welvarend be staan te genieten. De gehele streek was door mijnen onder graven en bijgevolg waren ge hele rijen huizen uit hun ver band gezakt. Alles in Daisy Bank scheen scheef en vorm loos. Toen kwam ze bij nog grotere as- en sintelhopen en bij het oversteken zag ze tussen ae holten de poelen van zwart, stil staand water. Het enige schoon, dat zij weerkaatsten was de stralende zon aan Gods helder blauwe hemel. Hier en daar had een enkele bewoner getracht een kleine tuin aan te leggen in die woes tenij; maar wat kon tieren in die atmosfeer van fabrieksrook ep op die harde, onvruchtbare bodem? Enkele sterke planten hadden de strijd om 't bestaan volgehouden; zij waren het enige, dat een tuin in Daisy Bank kon voortbrengen. Marjorie was blijde, toen zij kon terugkeren naar 't huis, waarin haar een taak was aan gewezen, al was dit ook een somber gebouw; het scheen haar nu nog verre verkieslijk boven al het walgingwekkende en troosteloze dat zq in de omge ving had gezien. HOOFDSTUK XII. Een nieuwe en een oude kennis. Die eerste dag in Daisy Bank was een getrouw model van de vele, die nog volgden. Langzaam maar zeker werd orde gebracht in de slordige en onbehaaglijke huishouding. De kamer van me vrouw Holtby werd veranderd in een vertrek, zo gezellig en aangenaam ingericht als in deze omgeving mogelijk was. De vloer kreeg een extra-beurt, de vensters prijkten met helder witte gordijnen, het beddegoed werd door schoon vervangen en op de tafel stond een vaas vol lentebloemen, een aardige at tentie van Phyllis die zorgde, dat 'n voldoende hoeveelheid steeds voorhanden was. De bloe men wekten bij Marjorie steeds nieuwe herinneringen aan de geliefde tuin in Rosthwaite. Toen nam zij een andere ka mer onder handen en, met de hulp van Bessy - en Patty werd het alles gezelliger en huiselij ker ingericht. Maar die arbeid was zwaar, en menigmaal was ze op het punt te wanhopen of zij 't wel ooit zou kunnen vol houden, temeer daar er voor stop- en naaiwerk geen tijd overbleef en dit zich tot kleine stapels ophoopte. Haar voeten deden pijn van het trappen lo pen, op en af; zij had hoofdpijn van de luidruchtigheid der kin deren; er waren ogenblikken, dat ze smachtend verlangde naar één dag rust, één enkele vrije g maar zij gevoelde, daar aan was vooreerst niet te den ken. Behalve een dagelijkse wandeling tussen de sintelhopen ging zij nooit van huis en op deze wandeling had ze nooit iemand ontmoet, met wien ze een geregeld gesprek kon voe ren. Zij had alleen haar ge dachten, die haar vergezelden, en die waren soms ontmoedi gend somber. De brieven van huis hadden in de regel een opgewekte toon; maar nu en dan liet een enkele opmerking van haar moeder haar gevoelen, hoezeer zij werd gemist. Haar eigen brieven wa ren zo opgewekt als het haar mogelijk was, ofschoon ze een getrouwe beschrijving gaf van de plaats en de omgeving waar zij haar werkkring had gevon den. Dat had ze trouwens haar moeder beloofd. Als ze later dag aan dag haar korte wandeling door de woes tenij deed, waren haar gedach ten bij al haar geliefden en bij haar heerlijk tehuis. Dan kwam soms diep uit haar borst een on uitsprekelijk verlangen om hen weer te zien en ai was het ook maar vijf minuten te mogen ver toeven in hun midden en in huis te zijn. Maar ook dwaalden haar gedachten wel af naar kapitein Fortescue. Zij had voor het ver trek haar belofte aan hem ge houden en hem doen weten, waar zij heenging, maar nooit had ze enig antwoord ontvan gen. Soms twijfelde zij, of haar Een snelheid van 16.5 km. per seconde. In September van het vorig jaar verscheen er ook in ons blad een verzoek ora inlichtingen aan hen, die op 4 September een zeer heldere meteoor hadden waarge nomen. Wjj zijn thans in staat enkele van de belangrijkste ge gevens, die op grond van het on derzoek werden bekend gemaakt, to publiceren. De gegevens betreffende de baan, lengte der baan e.a., waren bij deze meteoor zeer nauwkeurig te berekenen, daar er betrekke lijk veel personen het verschijn sel hadden waargenomen. De werkgroep meteoren van de Ne derlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde heeft zich be ijverd de gegevens te verzamelen en deze verder uit te werken. De berichten over het verschijnsel kwamen voornamelijk uit Zee land, maar ook uit Amsterdam, Eindhoven, Heemstede, Gronin gen en Valkenburg. Zelfs een dame uit Amsterdam, die zich op reis bevond, nam het verschijnsel uit de trein in de omgeving van Sittard waar. Ook uit België, Lu xemburg en Frankrijk werden be richten ontvangen met gegevens over de waarnemingen. Een groot deel van de in Nederland ver richtte waarnemingen werden, zoals steeds, naar het K.N.M.I. te De Bilt gezonden, in plaats van naar de Sterrenwacht. Deze waarnemingen werden echter door het K.N.M.I., direct doorge zonden. HET VERLOOP. Velen, zo niet bijna allen, die het verschijnsel hebben waarge nomen, waren op het gebied van de sterrenkundige grondslagen volkomen leek. Niettemin was het door hen verzamelde mate riaal zeer volledig en uitstekend te bewerken. Dit bewerken is echter zeer tijdrovend geweest. Het beginpunt der meteoor, d. w.z. het punt, waar de meteoor begon te lichten, was gelegen in België, ongeveer halverwege tus sen Gent en Brussel en op een hoogte van 50 km boven 't aard oppervlak. Het eindppunt bevond zich ten Zuid-Oosten van Dordrecht op 28 km hoogte. De meteoor heeft daarmee een baan afgelegd, die 107 km lang was, terwijl het verschijnsel 6,5 seconde duurde. Hiervoor is een snelheid nodig geweest van 16,5 Ion per seconde, wat dus over eenkomt met ongeveer 28.000 km per uur. Van groot belang voor het on derzoek naar de herkomst der meteoren ls de radiant van de betreffende meteoor. Hieronder wordt verstaan het punt waarvan de meteoor afkomstig schijnt te zijn. Dit punt nu was gelegen in het sterrenbeeld „De Schorpioen", nader aangeduid in de omgeving van de heldere ster Antares. Op dit zelfde punt is de radiant gele gen van de Scorpius-Sagittures- stroom, een meteoorzwerm, die omstreeks de maand September actief is. Betreffende deze mete oorzwerm bestaan nog vele vra gen. Wanneer de betreffende mete oor tot deze stroom zou hebben behoord, dan zou hjj voor zijn treffen met de aarde in een elyp- tische baan om de zon hebben gelopen. Bovendien is het moeilijk te zeggen, of deze meteoor tot ons zonnestelsel behoorde. Tenslotte is het goed nog op te merken, dat een meteoor een stukje steen of een metaalachtige materie is, dat met grote snel heid in onze atmosfeer dringt. De snelheid, waarmee de mete oren de atmosfeer binnendringen, is zó groot, dat de lucht voor het deeltje wordt samengeperst en gaat gloeien. Hetgeen wordt waargenomen is dan niet het ma teriedeeltje, de metoriet genaamd, maar de samengedrukte gloeiende luchtmassa. Bij het verschijnsel van 4 September had deze gloei ende lucht een middellijn van 200 meter. De helderheid wordt ge schat op 3 magnitude. Het tijdstip van verschijnen was 19.18 uur G.M.T. Financiële moeilijkheden. De invoering van de werkloos heidsverzekering is niet gemak keljjk. Inzonderheid op tinancieel terrein rijzen vele moeilijkheden, aldus schrijft „De Gids" van het C.N.V. Het blad wil niet spreken over de overheid. Hoe staat het echter met de bijdragen van werkgevers en werknemers? Daarbij stuiten wij zoals steeds weer op de loon- en prijspolitiek. Zullen de werkge vers de premie kunnen betalen, zonder dat doorberekening in de prijzen nodig is? Waar moet de werknemers-premie vandaan ko men? Zal het mogelijk blijken, om de lonen dienovereenkomstig te verhogen, zodat de werknemer geen directe schade ondervindt van de invoering der wet? Geen directe schade want een offer zal het o.i. onder aile omstandigheden betekenen. Ge steld, dat over de hele linie de lonen met het premiebedrag wor den verhoogd, dan zal aan door berekening in de prijzen niet zijn te ontkomen. In dat geval zal dit tot prijsverhoging leiden ten las te van de consument, hetgeen be tekent, dat van alle bevolkings groepen dus ook van de arbei ders een offer zal worden ge vraagd. Wanneer men voorts weet, dat er premies worden ge noemd van 10 procent van de lo nen en meer, dan is duidelijk, hoe moeilijk deze materie is. Kan de consument dus ook de arbeider deze verhoging van de kosten van levensonderhoud dragen? Welke invloed zal dit hebben op onze export-mogelijk heden? Beide aspecten, spreken al heel sterk bij de landbouw. 4000 Chinese nationalisten wilden Indo-China binnengaan Meer dan 4000 Chinese natio nalisten, die geweigerd hebben de wapens neer te leggen en zich in verbinding hebben gesteld met Franse functionarissen aan de grens van Indo-China, hebben besloten Indo-China niet binnen te gaan, toen hun werd meege deeld, dat zij zouden worden ge ïnterneerd. Men verwacht, dat zij in China een guerilla gaan voeren tegen de Chinese commu nisten. Welfare-rantsoenen worden belangrijk goedkoper. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat de prijs van het Welfare rantsoen voor de solda ten in Indonesië belangrijk lager wordt en zeer binnenkort zelfs tot beneden de oude prijs zal dalen. De verzorging zal in het ver volg geheel door Nederland ge schieden, in de vorm van maan delijkse pakketten, waarin zich o.m. 300 goede sigaretten bevin den. vim DE DOOPBELOFTE. „Het Vrije V olk" beklaagt zich over de positie van het openbaar onderwijs te Goes, dat bij het bijzonder onderwijs zo a worden achtergesteld. En het voegt er aan toe, een beschuldiging aan het adres van de Herv. Schoolvereniging, die bij haar propaganda minder faire practijken zou toepassen. Als voorbeeld wordt o.m. dit genoemd: „Degene die had gedacht, dat „de doopbelofte" in het jaar 1950 niet meer gebruikt zou worden om de ouders te bewegen hun kinderen naar de Hervormde school te sturen, blijkt -wel be dropen uit te komen. Nog steeds wordt aan de zijde van de Her vormde school met dit ver ouderde argument gewerkt en soms ook nog wel met succes." Het herinneren aan de doop belofte wordt dus als niet fatr en als verouderd veroordeeld. Ik ga hier op de zaak zelf niet in. Alleen een vraag. „Het Vrije Volk" is het orgaan van de P. v. d. A., de partij uart de „doorbraak", die er zich op beroemt, dat bij haar ook plaats is voor belijdende Christenen. Maar in haar strijd tegen het Christelijk onderwijs gebruikt ze nog rustig de verouderde en verroeste wapens van de S.D.A.P. Met instemming van de tot haar behorende „doorbraak"- Christenen? Het parlement van Eire heeft zijn goedkeuring gehecht aan «en bijdrage van 23.000 pond sterling voor de Raad van Europa. (Ingez. mededeling, advert.) brief hem wel ooit had bereikt, (Wordt vervolgd.)bruik van voorzetlenzen, want ik Elke amateur die zo hier en daar eens iets leest of hoort over de fotografie, komt het woord voorzetlens wel eens tegen, maar wan neer hij zo'n lensje gaat gebruiken, komt hij vaak bedrogen uit. Stelt U zich voor dat U een foto wilt maken van een voorwerp dat op 50 cm. van de lens staat. De cameralens kan meestal slechts in gesteld worden tot 1.20 meter en op 50 cm. afstand kunnen wij dus geen scherp beeld krijgen. Hiervoor helpt nu de voorzetlens; deze maakt dat wij ook dichterbij, b.v. op 50 cm. af stand scherp kunnen stellen en inderdaad het gaat prima. Maarwij moeten hier heel voorzichtig mee zjjn, want: Wanneer U twee precies even grote voor werpen neemt, het ene op 50 cm. afstand van de lens zet en het andere op 100 cm. afstand en dit geheel fotografeert, dan wordt het voor ste voorwerp 2 x zo groot afgebeeld als het achterste, omdat dit tweemaal zover van de lens staat. Dit is de perspectivische vertekening. Deze perspectivische vertekening nu is een nadeel, dat bij gebruik van voorzetlenzen veel voorkomt, vooral wanneer wjj deze lensjes graag gebruiken willen voor het maken van portretten. Wij willen dan vaak zo dicht moge lijk bij de persoon gaan staan met de camera om een zo groot mogelijk beeld te krijgen. Doe dit beslist niet, want dan ontstaat een zeer hinderlijke vervorming van het gezicht. Als wjj bv. met de lens op 30 cm. afstand van de neus van ons portret staan, bevindt het oor zich op 45 cm. afstand, want de afstand neus-oor is meestal 15 cm. Wij krijgen dan een foto van een heel grote neus met teruglopend voorhoofd en heel in de verte een heel klein oortje. U begrijpt dat zo'n por tret ruzie geeft, want de gefoto grafeerde zal er U niet dankbaar voor zijn. Nee, past U daarvoor op, maar blijf minstens 80 cm. of nog liever 100 cm. van het hoofd vandaan en bjj diepere voorwerpen nog verder. Zo b.v. bij deze ezel, die werd gemaakt op I meter afstand van de kop; het achterlichaam is nu wel 2 meter van de lens en hierdoor is de kop zo enorm 'groot geworden in verhouding tot de rest, vooral als U de krant een eind van U vandaan houdt zal het nog ster ker opvallen. Hier dus goed op letten bij ge- zou haast schrijven: anders bent U eenQ Opname Leica met Elmar, f 8, 1/50 sec., film 28° Sch. Practische wenken. Gebruiken wjj dan nooit een voorzetlens? Maar natuurlijk wel' B.v. voor voorwerpen met weinig of geen diepte, zoals een schilderij, en bij portretten wan neer U een box heeft. Deze is immers niet scherp binnen de 3 meter van de camera en hierbij kunnen wjj dan een voorzetlens rebruiken waarmee op 1 meter oistand scherp gesteld kan wor- enigszins aan scherpte verliezen. Jon. Wordt de kop dan nog niet groot genoeg, laat het negatief dan liever uitvergroten, dat 1« altijd veel mooier. Er zijn twee soorten voorzet lenzen, nl. positieve en negatieve lenzen. De eerste soort gebruiken wjj voor het bovenstaande doel; U kunt deze bjj Uw fotohande laar krijger, maar U kunt ze ook zelf maken. Monteert U maar een brilleglas in de zonnekap en het werkt prachtig, bv. een brille glas met een brandpuntsafstand van 50 cm. (plus 2 dioptrieën), dan is de camera, op oneindig in gesteld, op 50 cm. scherp, enz. Bij enkele camera's zijn spe ciale voorzetlenzen gewenst, zo als bjj de Contax. Deze voorzet lenzen zijn dan gecorrigeerd bh de lens, omdat wij anders altijd

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4