Brovint ita&iiettm I1 BAAYENS 10 procent VLISSINGEN Ontevredenheid in Antwerpen over het Moerdjjkkanaal. Rlfiïteii Seizoen opruiming S. WIEHER Co. „DE OOIEVAAR Tot 31 Juli korting Wat doet, is goed!! Marinevliegtuig was op zoek naar zichzelf. _„g 15 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Bevorderingen Middelbare Handelsdagschool te Middelburg. Van I-naar II bevorderd: Tony Baljeu, Lia Castenmiller, Simon Christiaanse, Kees Dekker, Dirk van der Linden (Vlissingen), Bob da Nooyer, Jan de Regt (Koude kerke), Theo Vogelaar (Krab- bendjjke); voorwaardelijk bevor- flerd Bertba Lems (Vlissingen), Marga Steketee (Vlissingen) niet bevorderd drie leerlingen. Van II naar II bevorderd: Ria Annot (Oostkapelle), Dave Geers Freddy Geervliet, Niels Koers, Edo Peek, Piet Steutel, Nico Dekker; met her-examen Evert Janse (Koudekerke); niet bevor derd vier leerlingen. Van III naar IV bevorderd: Jos de Buck, Lauw de Hamer (Arnemuiden), Marianne de Leeuw, Betsy Moens (Nw- en St. Joosland), Meo Vroon (Bres kens), Wim Verduyn (Breskens), Marinus Weststrate (Krabben de ke; niet bevorderd drie leer lingen. Eerste rinkstuk voor calamiteus waterschap Bruinisse gezonken. Door de fa. van Seventer uit Sliedrecht is eergistermorgen het «erste zinkstuk gezonken, ter verdediging van de oever van het calamiteuse waterschap Bruinis se, nabij het Kustlicht op de Zijpse bout. Dit zinkstuk was groot 87.4 x 20.20 meter. Het karwei trok veel bekijks, terwijl veel mensen uit Bruinisse hun mede werking verleenden, om het toch altijd weer riskante werk te doen slagen. Het stuk was enigszins anders van constructie dan de tot dus ver gebruikte stukken. Zo was er minder rijshout in verwerkt dan gewoonlijk. Het geheel was vervaardigd volgens ontwerp van de heren Pikkaart en Leendert- ge, resp. waterbouwkundig en oud-waterbouwkundig ambtenaar van het calamiteuze waterschap Bruinisse. Op deze werkwijze is door genoemde heren octrooi verkregen, daar besparing van rijshout tevens betekent bespa ring van kosten. De voorzijde van het stuk ligt op 29 meter diep water, terwijl de andere zij de langs de oever 13 meter diep ligt. Afmijntoestel vismijn te Veere in gebruik. Dezer dagen werd het afmijn toestel in de vismijn te Veere in gebruik genomen. Maandagmid dag was het gearriveerd en hoe wel nog slechts met een beperkt aantal knoppen kon worden ge werkt, werd er toch gebruik vai gemaakt. De burgemeester, die met .één tkdès bp'de vooruitgang van het bedrijf. De handelaars en vissers hebben beiden voordeel van een goede outillage, terwijl het voor al voor de handelaars van belang ls, omdat zich thans bij het af mijnen geen vergissingen kunnen voordoen. Dit toestel zal niet de laatste voorziening zijn. Er is een bascule in bestelling, die binnen kort komt. De mynrneester en de administrateur werd dank gezegd voor de wijze, waarop zij de be langen van het bedrijf steeds hebben behartigd. De burgemeester betreurde het, dat h(j de directeur van de Visafslag in Makkum, de heer Reijns, niet persoonlijk kon be danken voor zyn geweldige en belangeloze medewerking, om het toestel te plaatsen. De mjjnmeester bedankte de burgemeester en zei, dat in het begin het gebruik van het toestel wel zou moeten wennen. Hij hoopte echter, dat de vroeger ondervonden moeilijkheden bij het afmijnen thans zouden zijn ondervangen. (Ingez. mededeling, advert.) (Ingez. mededeling, advert.) zeer lage prijzen MIDDELBURG VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie maakt bekend, dat in het tijd vak van 5 Juli tot 11 Juli 1950 als gevonden aan zijn bureau zijn gedeponeerd de volgende voorwerpen: Rubber kinder laarsje, speelgoedauto, enige sleutels w.o. een lipssleutel, dop van vulpen, voetsteuntje, strand bal, sportbroekje, kindertasje en 'een manchetknoop. En dat eveneens aan zijn bu reau inlichtingen en de adres sen zijn te bekomen van de vinders van de volgende voor werpen: Schakelkettinkje, pa rapluie, regenjas, knipmesje, windjack, regenpijpen, bal, enige portemonnaie's met inhoud, he rensok, dasspeld, armband, enige damestassen met inhoud, bad handdoek, kinderschoen, munt biljet, sleutel, gymnastiekschoe nen, zegelring, sjaal, kindertasje en een haarkam. (Ingez. mededeling, advert.) MAGAZIJN WALSTR. 125, TEL. 281 3 ifyieciaaC iti ö.pJtLe&. L. Vorststraat 106, Goes. ARTSENDIENST. De praktjjk van de artsen is dit weekend als volgt geregeld: Middelburg: J. C. Peeck, Lan- geviele 49, telef. 2637; Vlissin gen: dr de Greef, Julianalaan 13, telef. 2121; Goes: M. P. Bruijn- zeel, Jac. Valckestr. 3, telef. 2375; Veere, Serooskeike en Oostka- Belle: dr Reijnders—Schilt, lorpsstraat 46, SerooSkerke, tel. K 118?212; Koudekerke, Zou- telandc en Wei.lkapelle: L. Shoos, Middelburgsestr. A 61,Koude kerke, telef. K 1185231; Drie wegen, 's-Heerenhoek en Nieuw- dorp: II. C. C. J. Lucas Luyckx. Werril 16, 's-Heerenhoek, telef K 1105282; 's-II. Arendskerke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk' A- I- Vos, Dorpsstraat A 2. Wol faartsdijk, telef. K 119823i; Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw.- Vosmeer en St. Philipsland P. J. Duinker te Tholen, telef. 40 en H. Menger te St. Philipsland. telef. 20. APOTHEKEN. In de week van 1522 Juli zijn de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten ge opend; Middelburg: Nonhebel. Vlissingen: Ockenburg, Bad huisstraat. Goes; Laport. II VLISSINGEN. De Engelse diensten ln de St. Jacobskerk. Door allerlei omstandigheden ls het ntet mogelijk gebleken met de kerkdiensten voor Engelse gasten, welke ln de St. Jacobs- lëH" Vordën, "'vóór Augustus een aanvang te maken. In tegenstet ling met andere berichten en me dedelingen zal dus a.s. Zondag de Engelse dienst niet doorgaan, doch zal de eerste plaats vinden op Zondag 6 Augustus, vm, 9 u. ln de St. Jacobskerk. Afscheid Tb. Andriessen. In „Concordia" heeft Rooms katholiek Vlissingen op hartelijke wijze afscheid genomen van de heer Th. Andriessen, die ln het organisatieleven een grote plaats Innam en zoals men weet, be noemd ls tot burgemeester van Ovezande. De bijeenkomst stond o.l.v. de heer Schets en behalve hij voerden met pastoor Ouwendijk en het lid van G.S., de heer A. Schout, af gevaardigden van alle corporaties en verenigingen, het woord, Het R. Kath. dameskoor zorgde voor de muzikale omlijsting. Er waren fraaie bloemstukken bin nengekomen en namens de hele parochie bood de heer Schets aan dè toekomstige burgemeester een electrlsche bureauklok aan. ARNEMTJIDEN. Timmerman breekt pols. Donderdagmiddag had de tim mermansknecht W. v. B. het on geluk, dat een trap waarop hij stond te werken, onderuit gleed. Hij kwam zó ongelukkig terecht, dat hij zijn linkerpols brak. DOMBURG. Ouderavond kleuterschool. Dinsdag werd o.l.v. het be stuurslid mej. dr II. C. M. Ghij- sen een ouderavond gehouden, waarin de inspectrice van de Nutskleuterscholen in Neder land, mej. W. Nijkamp, een in teressante lezing hield over. „Het kind in en om de kleuter school". Mevrouw Trimpe Bur gervan Strien vertoonde ver volgens enkele films, daarmede herinneringen ophalend van oorlogsgeweld, inundatie en Oranjefeesten, met als slot een mooie natuurfilm. In principe werd besloten een vereniging van ouders op te rich ten, die met het bestuur de vele problemen, welke zich ter in standhouding kunnen voordoen, kan bespreken. KOUDEKERKE. Uitslag ringrydcrjj. Bij de gehouden ringrijderij ter gelegenheid van de feeste lijke opening der speeltuin was de uitslag als volgt 1. W. Koole met 18 ringen.; 2 A. Kluijfhout Sr. 14 r.; 3. A. de Lange 13 r.; 4. F. Brasser 13 r.; 5. C. D. Kodde 13 r.; 6. L. Vos 11 r.; 7. Jac. Vos 11 r.; 9. J. de Looff 9 r.; 10. L. de Pagter 8 r.; 11. M. Vos 7 i'.; 12. Js Vos 7 r., 13. D. Vos Jsz. 7 r.; 14. D. Vos Jacz. 6 r.; 15. D. Kluijfhout Jr. 6 r.; 16. A. Ovaa 5 r.; 17. C. Daane 4 r^ 18. J. Aarnoutse 3 r.; 19. A. Brasser 3 r. De wisselbeker der Vereni ging Lammerenburg werd ge wonnen door W. Kooie met van de S ringen en de pollepel door D. Vos Jsz. KRUININGEN. De vlag in top. Donderdagmiddag wapperde de vlag op de in aanbouw zijnde woningen in het uitbreidings plan aan de Meidam. Burge meester Vogelaar en de gem.- opzichter waren tegenwoordig en de werklieden werden ge- tracteerd, waarbij de burgemees ter zijn voldoening er over uit sprak, dat het doel bereikt is voor de inwoners. Dit zijn de eerste van de 12 woningen met verminderde Rijksbijdrage. ÏERSEKE. Geslaagd. Maandag 10 en 11 Juli slaag den te Breda voor het Mulo examen de volgende leerlingen van de plaatselijke Chr. school voor U.L.O.: Jan van .der Jagt, Corrie van Es, Neeltje Bom, Corrie J. Bom Wd„ Corrie H. Bom Jd-, Leen Bom, Kees Zoe- teweij, Jannie Verwijs, Joos Sinke Fzn., Jan Pekaar, Kees Nieuwenhuize, Loeki Martijn, Jo de Koeijer J.Jd. Eén candidaat werd afgewezen. KRABBENDIJKE. Onbetamelijke feestvreugde. Waarschijnlijk, omdat de eerste steen van het Koelhuis van de Veiling K.E.O. was ge legd, meenden enkele heren, die daar werkzaam zijn, dit feit te moeten vieren met een extra glaasje bier. Hierbij wist men geen maat te houden en er werd te diep in het glaasje gekeken. Prompt werd voor het café van de heer K. een primitieve dans uitgevoerd, waarbij de kelen ver werden opengezet. Iemand die dicht bij dit primitieve feestter rein woonde meende dat het tijd was om de politie in kennis te stellen van de onbetamelijke vreugde van deze mannen. De politie verscheen onmiddellijk op het toneel en trachtte orde te scheppen. De drinkebroers wil den niets van de vertegenwoor diger van Hermandad weten en gingen deze laatste te lijf. Na een worsteling, waarbij de poli tie assistentie kreeg van een met een gummistok bewapende spoorman dropen de vechters bazen af. Een van hen, een ze kere O. S., bleek te veel ge dronken te hebben. Deze per soon werd ter ontnuchtering in gesloten. KLOOSTEBZANDE. Ernstig ongeval. Donderdagmiddag waren twee kinderen aan het spelen op het trottoir toen plotseling de 2Vi- jarige M. J. de straat oprende. Ze liep met het hoofd tegen een vrachtauto bestuurd door J. v. E. Levensgevaarlijk gewond werd het kind naar het zieken huis te Hulst vervoerd. ST. MAARTENSDIJK. Branddemonstratle. Donderdagavond werd door de Saval-Blusapparatenfabriek te Breda een brandweerdemonstra tie gegeven. Enkele felbrandende vuren werden ontstoken en ge- Wusap^ar^t. ^at toonde hiermee hoe nuttig de Saval-apparaten kunnen zijn bij een begin van brand. R jtoer der Middelburgse ouden van dagen. Gistermiddag hebben de Middelburgse ouden van dagen, dank zij de gulle medewerking van talrijke autobezitters, de jaarlijkse rijtoer gemaakt. Om half twee stonden 90 particu liere auto's alsmede een auto bus, opgesteld op de Middelburg se Markt, waar men, nadat alle oudjes thuis waren opgehaald, vertrok. Ongeveer 300 ouden van dagen namen aan deze tocht deel. De rit ging eerst naar Domburg, waar thee en versnaperingen werden aangeboden, waarna werd gereden via Westkapelle naar Vlissingen, waar men op nieuw enige tijd gezellig bijeen was. Om acht uur was de tocht ten einde en werden allen weer prompt thuis gebracht. De heer P. de Vos heeft namens de Commissie voor deze rijtoer de bezitters der auto's dank ge bracht, alsmede de verkeerspoli tie, die meereed en ertoe bij droeg, dat alles goed verliep. Ook aan de verpleegsters, die de tocht meemaakten, werd dank ge bracht, alsmede aan de gehele burgerij van Middelburg, die door giften heeft bijgedragen tot het houden van deze tocht. Namens de ouden van dagen bracht de heer J. L. Wigard het organiserend comité dank. Donderdag maakten de ouden van dagen uit het Rusthuis van de Geref. Kerk hun uitstapje met een negental auto's over Walcheren. In „Oranjezon" werd gepauzeerd, vooral tot grote vreugde van twee broeders, die samen bijna 150 jaar zijn, maar zich nog flink op de wip weer den. In Valkenisse werd gegeten. Om zeven uur kwamen de oud jes weer thuis. Met een woord van dank aan allen, die tot het slagen van dit uitstapje hadden bijgedragen en nadat men de Avondzang gezon gen had, was deze feestdag ten einde. Veerdienst Vlissingen-Brekens Zondag a.s. gestremd. Wegens reparatiewerkzaam heden aan de aanlegsteiger te Vlissingen, zal de veerdienst VlissingenBreskens Zondag 16 Juli a.s. voor het snelverkeer zijn gestremd. Wel zullen voetgangers en wielrijders worden overgezet. Voor het P.B.N.A.-examen Assistent-bedrijfstechnicus slaag de te Arnhem de heer P. Janse te Vlissingen, werkzaam bij de Vitrite Works te Middelburg, De te 's-Heer Arendskerke ge houden collecte voor het Anjer fonds heeft f 129,21 opgebracht, Acht van de negen leerlingen der Ulo-school te Krulnlngen, hoofd de heer Goedbloed, zijn ge slaagd. De collecte ten bate van het Anjerfonds bracht te Noordgouwe f 35,49 op. De leden der Visserüverenigin; „Helpt Elkander" te Zlerikzee maakten Donderdag een trip naar de Ahoy-tentoonstelling te Rot terdam. De leerlingen der 2e klas van de Ambachtsschool deden dit Vrijdag. De meisjesclub „Lydia" te Zie- rikzee ging Woensdag kersen eten te Kapelle-Biezelinge. De zangvereniging te Borssele (directeur de heer J. v. Westen) maakten Woensdag een reis naar Arnhem, Nijmegen en de Betuwe, Bij gunstig weer zal de mu- ziekver. „Vooruit" te Haarde he denavond een concert geven ln het park. Tot koster der Geref. Gemeen te te Waarde is benoemd de heer H. A. van Houte. De leerlingen der O.L. school te Krulnlngen maakten een dezer dagen een reis naar Nijmegen en omstreken. Tijdens de werkzaamheden ln het pakhuis van het Centraal Bureau te St Annaland kreeg de werkman L. H. een baal kunst mest op z(jn schouders, waardoor hij een gekneusde borstkas opliep De Anjercollecte bracht te Re nesse op f 22,46. De ouden van dagen uit Renes se maakten dit jaar hun uitstap je naar Rotterdam. Des avonds werden zij muzikaal ontvangen door „Luctor et Emergo". De leerlingen van de O.L school C te Tcrneuzen maakten Woensdag een schoolreisje naar Antwerpen. Het was voor de kin deren een prachtige dag. Dinsdag keerde soldaat J". v. d. Wielen na enkele jaren verblijf in de tropen in de ouderlijke wo ning te Brouwershaven terug. De buurtvereniging bood een pols horloge aan, terwijl de muziek vereniging een serenade bracht. Dinsdag maakte de reisvereni- ging van Brouwershaven een uit stapje naar Brabant. Bezocht werden o.a. Tilburg, het oorlogs museum te Overloon, Gemert en Den Bosch. M.i.v. I Sept. is benoemd tot onderwijzeres aan de School met de Bijbel te Zonnemaire mej. M, van Westen te Goes. De collecte voor het Sanato rium „Sonnevanck" heeft te Ga- pinge 30.opgebracht, Veilingsberichten MIDDELBURG, 14 Juli 1950. Groenten: Sla 24, Tuinbonen 610, Saxa's 2340, Wagenaars 2026, Dubb. Princessen 25 45, Stamsnijbonen 2045, Stok- snijbonen 3761, Bloemkool A 30—52, id. B 32—40, id. C 8 19, Komkommers A 1018, id. B 79, id. C 78, Rodekool 9 11, Savoyekool 814, Spitskool 610, Andijvie 614, Pootui 3 8, Boskroot 24, Bospeen 8 12, Waspeen 58, Prei 3540, Postelein 720, Rabarber 10 13, Doppers 18—52, Augurken 10—64. Fruit: Tomaten 2343 Kriii=- bessen 3d- aardbeien 45— oo, zwarte bessen 65, Rode bes sen 2444, Frambozen 1.16 1.28, Kersen 48—78, Druiven Frankenthalers 1.801.82, Per ziken 821, Pruimen 917, bei de per stuk. Aardappelen: Bonken 1011, Drielingen 59, Grote 911 Kriel 46, Bintjes grote 816 GOES. Veiling van 14 Juli '50. Zwarte bessen 65.6066.90; Rode bessen 2039; Kruisbessen 537. Witte bessen 816; Frambozen 96150; Oranjepruimen 1240 Early Laxton 43—64; Ruth Ger- stetter 47; Klerken 5682; Zoete morellen 5260; Zwarte vlees kersen 4755;Eierkrieken 59 72; Brusselse bruine 64; Suiker kersen 38; Westfriesperen 37; Yellow Transp. (vol) 15—27, al les per 100 kg; Perziken 18, per 100 stuks. Groenten: Bloemkool 849; Komkommers 713; Krop sla 24; Meloenen 5686, alles per 100 stuks; Aardappelen 8— 10; Drielingen 88.50; Kriel 4.50 —6; Doperwten 736; Groene kool 915; Rode kool 67; Dubb, Princessebonen 2935; Wage- naarbonen 2325; Saxabonen 35 58; Andijvie 911; Postelein 1821; Uien 20; Tomaten 29— 36, alles per 100 kg; Kroten 2 4; Selderij 1.502.50; Wortelen 8—14, alles per 100 bos. KAPELLE-BIEZELINGE, 14 Juli 1950. Grote veiling; Zwarte bessen 67.70, Dubb. Princ. z. dr. 28.5035.20, beide per 100 kg. Kleine veiling: Kersen; Kler ken 781, Morellen 23—59, Zure Morellen 442, Krieken 459, Abesse de Mouland 3757, Vleeskersen 1256, Markiezen 81, Hedelfinger 4970, Citroen kersen 2129, Inspecteur Löh- nes 82, Porceleinkersen 2144, Meikersen 4447, Varikse Zwar te 54, alles per kg. Diversen: Rode bessen 2043, Duitse Zure 20, Witte bessen 6 16, Kruisbessen 950, Oranje- pruimen 2245, Early Lexton 1569, Ruth Gerstetter 2657, Frambozen 1.061.55, Janbaas peer 1318, Yellow Transparant 3468, id. val 124, alles p. kg. Groenten: Rode kool 6—716, Savoyekool 13, Doperwten 17, Saxasbonen 2832, Gele bonen 716, Uien 6, Aardappelen 49, Andijvie 5, Tomaten 4143, Ra barber 1, alles per kg. Kropsla 26, Komkommers 714, Bloem kool 1045, alles per stuk. Bos peen 2la816, Bosuien 6, beide per bos. Kasperziken 420, Kas- pruimen 2164, beide per stuk. KRABBENDIJKE, 14 Juli '50. Zwarte bessen 65.60, Rode bes sen 2038, Frambozen 60104, alles per 100 kg. Pruimen: Oranjepruimen 16 21, Yellow val 817, Rijpe Kruis bessen 24, alles per 100 kg. Bonen: Dubb. Sperciebonen 35.7034.20, Aardappelen Eerste lingen 511, beide per 100 kg. Men trekt de Nederlandse goede wil in twijfel. In Antwerpen maakt men zich, naar uit een hoofdartikel van de Gazet van Antwerpen blijkt, on gerust over de trage gang der besprekingen over het Moerdijk kanaal. Hel blad zegt dat de be sprekingen blijven slepen. Terwijl in de gemengde commissie reeds overeenstemming werd bereikt over de Stop van Ternaaien en de Sluis van Terneuzen, Volgens de Gazet van Antwerpen verdenkt men er Nederland van tijd te wil len winnen totdat de economische unie in werking is getreden om dan de afwijzing van 1925 te her halen. Om dit te voorkomen zou er in bepaalde kringen op worden aangedrongen de economische unie eerst door het parlement te laten bekrachtigen nadat ophel dering zal zijn verschaft omtrent het vraagstuk der waterwegen. Van andere zijde wordt van de Belgische regering een verklaring geëist, dat zij bij verwerping van het Moerdijkkanaal terstond zal overgaan tot het uitvoeren der verbinding Antwerpen-Rijn via het Albertkanaal en het bekken van Aken. In het Antwerpse blad merkt professor van Geetruyen op, dat deze onprettige stemming, hoe wel wellicht overdreven, ver klaarbaar is door uitlatingen van Nederlandse zijde. Hij doelt daar mee op een verklaring van de voorzitter van de stichting Ha- venbelangen van Rotterdam waarin wordt gezegd, dat Ant werpen geen enkel recht op een nieuwe Rijnverbinding zou hebben en die België zou hebben beschul digd van overtreding van de acte van Mannheim door het toeken nen van Rijnvaartpremiën en kosteloze sleepdiensten. Derge lijke verklaringen worden in Ant werpen zeer betreurd. Professor van Geetruyen schrijft: „Van al gemeen Benelux standpunt heke ken bieden de eauwenoude Am sterdamse en P.ottaWamse haven- politiek geen prettig gezicht en men zou nu eenmaal dienen te begrijpen, dat Munster-opvattin- gen onverenigbaar zijn met een economische unie tussen Noord en Zuid. Professor van Geetruyen is van mening dat het Moerdijkkanaal niet in de eerste plaats het tran- sitoverkeer ten behoeve van Ant werpen dient, doch eerst en voor al ten dienste zal staan aan het ruilverkeer tussen België en Ne derland. Meer dan de helft van het goe derenverkeer tussen Nederland en België is volgens hem recht streeks betrokken bij het vraag stuk van een kortere en veiliger waterweg, die de ruilhandel door lagere transportkosten zou kun nen stimuleren. Wanneer men het vraagstuk zo beziet, kan men het volgens professor van Geetruyen „niet onredelijk achten, dat men Benelux uit de boze oordeelt in dien men niets wil weten van het doelmatigste middel om de ban delstransacties uit te breiden. Oskar Sirolla, voorzitter van het genootschap voor de ontwik keling van de culturele betrek kingen tussen Oostenrijk en Joego-Slavië, is 11 Juli op de grens der Engelse en Russische zóne van Oostenrijk door de Russische bewakers gearresteerd, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Benschop, D. B. van Lokhorst te Bergschenhoek. Geref. Kerken. Beroepen te Giessen-Rijswijk, K. Welbedacht, cand. te Ede. Aangenomen naar Oppenhui zen, P. B. Suurmond, cand. fa Oosterbeek, die bedankte voor Erica, 's-Gravenmoer, Medem- blik en Vollenhove-Stad. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Lutjegast, L. Floor Jr., cand. te Amsterdam en W. van 't Spijker, cand, te Zwolle. ■Deroepen ie oupene a. u. IJo sel, J. Kampman te Ferwerd. Geref. Gemeenten. Beroepen te Leerdam, H. Lig- tenberg te Rotterdam-West; te Hendrik Ido Ambacht, Chr. v. Dam te Werkendam. Boodschap H. K. H. Prinses Wllhelnüna aan Wereldraad der Kerken. Het centrale comité van de Wereldraad der Kerken dat op het ogenblik te Toronto in ver gadering bijeen is, heeft Donder dag een boodschap van Prinses Wilhelmina uit Nederland ont vangen. De Prinses vraagt daarin aan alle christelijke kerken de gelederen te sluiten om de gees telijke grondslagen van een nieu we wereldorde veilig te stellen. De boodschap der Prinses accen tueert in het bijzonder de nood zakelijkheid van een belijdenis van geestelijke doelstellingen, die alle richtingen in een zielege- meenschap omvat en waarin deze op gelijkwaardige wijze, zij aan zjj kunnen bestaan in het bewust zijn van de verantwoordelijkheid jegens elkaar en jegens Jezus Christus. Terugkeer en afscheiding. Naar gemeld wordt, hebben 88 belijdende en doopleden (w.o. drie diakenen) van de Geref. Kerk on- derh. art. 31 K.O. te Schevenin- gen zich weer met de Geref. Kerken herenigd. Een groot deel van de kleine Geref. Gemeente te Mijdrecht, heeft zich van het verband der Geref. Gemeenten afgescheiden. Naar de „Saambinder" meldt, heeft naar het schijnt „de vorde ring door de Synode van kerk rechtelijke handelingen ln verband met haar veroordeling van een boekje, getiteld „Het kwaad zit r.og dieper", welk boekje in één woord en dan nog op zijn zachtst uitgedrukt „ergerlijk" genoemd moet worden" de doorslag tot de ze breuk gegeven. Walter Baels veroordeeld. De Gentse krijgsraad heeft gistermorgen de zwager van Ko ning Leopold, Walter Baels, ver oordeeld tot vijf maanden voor waardelijke gevangenisstraf we gens het zich onttrekken aan dienstneming in de vrije Belgi sche strijdkrachten tijdens de oorlog. Baels was oorspronkelijk tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Wel besloot de krijgsraad, dat Baels zijn bur gerrechten voor de tijd van drie jaren zal verliezen. Vogelpest te Oostzaan breidt zich uit. In de gemeente Oostzaan is wederom bij drie pluimveebedrij- ven pseudo vogelpest geconsta teerd. Bij het bedrijf van de heer D. de Boer moesten 800 kippen wor den vernietigd, een aanzienlijk aantal dieren van de heren Hot tentot en De Jong te Oostzaan moest eveneens worden gedood. Zwitserse wereldreizigers in ons land. Drie Zwitsers, van wie één jour nalist ls, zijn onlangs in een om gebouwd wedstrijdjacht een reis cm de wereld begonnen om door middel van reportages en artike len hun landgenoten ln te lichten over de levensgewoonten en om standigheden ln andere landen, De reis, die vijf jaar zal duren, staat onder leiding van Arthur Scheck, een journalist, die jaren lang in Buenos Aires heeft ge woond en het daarna in zijn va derland Zwitserland te benauwd werd tussen de bergen. Zjjn vrouw Frieda en zijn zoon Hans verge zeilen hem, de laatste als werk tuigkundige. Op 21 Mei vertrok ken z(j uit Bazel, waarna vla de Rijn Rotterdam werd bereikt. Hier werd de „Carolina", zoals 't jacht heet, zeewaardig gemaakt. Het scheepje ls 15 meter lang en heeft een zelloppervlak van 80 vlerk, m, Het ls uitgerust met een donkere kamer en een miniatuur studio voor werkzaamheden aan foto's en reportages op gramofoonpla- ten. Na het vertrek uit Rotterdam kwamen de wereldreizigers na 'n zware tocht over ruwe zee, die vijf uur duurde, ln Hoek van Hol land aan. Na enkele dagen uit rusten ging het weer verder, nu naar IJmuiden en vervolgens coor het Noordzeekanaal naar Amsterdam, van waar uit toch ten over het IJsselmeer werden gemaakt. Donderdag arriveerde het jacht ln Haarlem, waar het ligplaats koos aan de Turf kade. Voor Zon dag wordt de tocht nog voortge zet en de globetrotters zullen vla de Golf van Biscaye naar da Mid dellandse Zee varen, waarna zij, rond Afrika heen, naar de Indi sche Oceaan koers zetten, ay zyn voornemens aiie werelddelen te bezoeken en overal wetenswaar digheden ln geschrift en op de plaat vast te leggen, terwijl zij ook een geluidsfilm van hun be levenissen vervaardigen. De leerlingen van het Z.T.I. te Goes maakten Woensdag een ex cursie naar Rotterdam. Onder deskundige leiding bezocht men de havenwerken, terwijl verder op de „Ahoy" in het bijzonder dat gedeelte werd bezocht, dat be trekking heeft op de Waterbouw kunde. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het examen Voorlopig Diplo ma scheepswerktuigkundige de heren S. E. A. Haaze te Vlissin gen en W. A. Broeksma te 's- Gravenhage, beiden leerlingen van de Machinistenschool te Middelburg. Te H'emeldlnge zijn gevonden een bril, een huissleutel, een hor loge, een zak krulspelden. Inlich tingen ter gemeente-secretarie. Eierenexport met 30 millioen stuks gestegen. Dank zij het vrijkomen van da export naar Duitsland, ls het aantal kippeneieren, dat Neder land in 1949 uitvoerde, met ruim 50 millioen stuks gestegen. Da uitvoer naar België en Frank rijk daarentegen verminderde liefst met resp. 40 en 50 millioen stuks. Desondanks steeg de ex port in het afgelopen jaar in totaal toch nog met bijna 30 mil lioen stuks. Dit werd medegedeed in de jaarvergadering van de Coöpe ratieve Eierveiling van da A.B.T., die in Arnhem werd ge houden. Het mag als een uiter mate gunstige gebeurtenis wor den- beschouwd, aldus verklaar de de directeur van de Coöpe ratie, dat men er in geslaagd is een leveringscontract met Enge land te voorkomen. Was dit wel geschied dan zouden de Neder landse pluimveehouders nu ver plicht zijn dit jaar nog onge veer 400 millioen eieren naar Engeland te exporteren voor een prijs van acht cent per stuk, het geen een zekere catastroph» voor onze pluimveehouderij ba- tekend zou hebben. Sein: „Vliegtuig in zee gestort" bleek misverstand. Gisteren werd bericht ontvan gen, dat ten Noorden van Ter schelling een vliegtuig neergestort zou zijn. De reddingsboot „Bran- daris" voer uit en een vliegtuig steeg op ter assistentie. Later bleek, dat ln het kader van een oefening door een marinevliegtuig een noodsein uitgezonden werd. Het vliegtuig heeft, ln het ka der van de oefening, een verzoek tot hulp uitgezonden, dat opge vangen ls door de sleepboot Hol land, wat, zoo zegt men van de zijde der Marineluchtvaartdienst, verkeerd begrepen Is. De sleepboot gaf het bericht door naar Scheveningen Radio, die op haar beurt de ln de buurt varende schepen alarmeerde. Het reddingsapparaat langs de kust trad tevens ln werking en van Terschelling voer de Brandarts ter assistentie uit en van Vlieland een sloep van de marine. En het vliegtuig van de M.L.D. dat het bericht ln de wereld had gebracht, werd eveneens in het reddingswerk Ingeschakeld en ls een tijd lang op zoek naar zich zelf geweest Medeplichtigen van Westerling veroordeeld. Na een uitvoerig vooronder zoek betreffende de onder Neder lands bevel staande militairen, die ervan verdacht werden betrokken te zijn geweest bij de ongeregeld heden, welke zich onder leiding van kapitein Westerling in Ban doeng op 23 Januari j.l. hebben voorgedaan, heeft de krijgsraad te velde voor de onder Neder lands bevel staande troepen ge durende 4 dagen deze zaken op het eiland Onrust ln openbare zit tingen behandeld, waarna door da krijgsraad vonnis werd gewezen. Alle betrokkenen werden schuldig bevonden en, de omstandigheden in aanmerking nemend, veroor deeld tot gevangenisstraffen, welke variëren van 10 maanden tot 1 jaar, aldus een mededeling van de dienst legercontacten. In het communique wordt niet mee gedeeld, hoeveel militairen er zijn veroordeeld. De Inhoud der over wegingen wordt eveneens niet meegedeeld. Poging tot het oversteken van de Niagara. Zondag zal de 32-jarige majoor Lloyd Hill uit Ontario een poging wagen in een ton de Niagara- waterval over te steken. Tot nog toe hebben 5 personen de over tocht gewaagd, van wie twee bij de poging het leven verloren. Lussier uit de staat New York, die in 1928 de waterval in een rubberbal overstak, verklaarde na de ton van majoor Hill gezien te hebben, dat hij het voor geen 50.000 dollar daarin zou wagen. Voor 1000 dollar zou hij de over tocht ln een rubberbal overwe gen, maar in een ton voor geen 500 maal zoveel. Hij gaf majoor Hill slechts 15 pet, kans dit waag stuk te overleven. De laatste poging werd in 1930 gedaan door George Stathakis. eveneens in een ton. De ton bleet toen de gehele nacht onder aart de waterval onder water steken. De volgende morgen kwam de ton weer boven. Stathakis was dood; zijn llevelingsschildpad in de ton was nog in leven. V eilingsberichten THOLEN. Veiling van 14 Juli, Bonken 10.80; Gewone 11.70—, 12.02; Poters 8.04; Voeraardappe- len 4.21; Eigenheimers 11.79— 12.84; Poters 8.50; Blauwe Eigen heimers 11.08; Poters 8.50; Bint jes 9.51. Aanvoer 373/a ton. Boon tjes 3340, aanvoer 1500 kg. Aansterdamsche Effectenbeurs. Grootboek Obligatiln Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertificateu Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Lid. Hand. B Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurgena v. Bcrkcl's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogoven» Lever Bros UnlI. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 cuin. pref. wd. Wilton Billiton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche I'etr. Dito pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Leuib"e Oost Java Rubber Da Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Jna Chlua I»p. lijft Slotkoersen op 14 Juli medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Amsterdamsche Bank N.V. Kon. Boot Kon. PaketYrt. Ned, Sch. Unie v. Ommeren'» Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller Co. Amsterd. Bk. Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bk. Herstelbk. Pr. Escomj'to Bank Ned. Bk. v. Z. Afr. R'damsc Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Am. Smelting Anaconda Copp. Belli). Steel Chrysler General Motor» Intern. Nickel Kcnnccott Rep. Steel Standard Brand» U.S. Steel Cities Service North. Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Poe. 100H 100)4 98)4 98)4 m 97)4 95 95 99 99 99)4 99)4 80 100U 100)4 94J« 94)4 9 7H 9 7H 51 - 51)4 85)4 m 111)4 140 168)4 167)4 308 303 105 107 117 172 171 104 153 153 192)4 194)4 275 272 260*4 212)4 210)4 170)4 169 133 134 215 213 223)4 222)4 245 245 251J4 251 249)4 249 447 118)4 122)4 11154 113 91 94)4 91)4 92 44 78 40 141 140)4 89 93 113)4 105 121 li 16254 117 141 110)4 58 95 29 90)4 104)* 157)4

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2