Trygve Lie vraagt troepen voor Korea. NIEUWS Engels en Amerikaans protest Utilise krijgsgevangenen in de 5.-U. Definitief einde van K.N.I.L. op 26 Juli. De Zeeuwse Kerkvoogden eu de nieuwe Kerkorde. Geen ontwapening. Noord-Koreanen de Koemrivier overgestoken. Ruim 10.000 doden en gewonden in Indonesië. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Belgische socialisten zongen het Franse volkslied. Para-typhus-epidemie in Waalwijk. Internationaal onderzoek voorgesteld. Uitgave .ichting „Zceuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052, ZEEUWSCH DAGBLAD Ge JAARGANG No. 1610 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord ZATERDAG 16 JULI I960 Hoofdredacteur: R. ZLIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 4.38 u., onder 20.53 u.; Maan op 5.28 u., onder 22.04 u. Hoogwater op Zondag 16 Juli: Vlissingen: 2.44 u. 1.93 m., 15.00 tl. 1.88 m.; Terneuzen: 3.09 li. 2.12 m., 15.27 u. 2.07 m.; Wemel- dinge: 426 u. 1.71 m., 16.50 u. 1.60 m.; Zierikzee: 4.16 u. 1.43 m., 16.34 u. 1.33 m. TAe na de eerste wereldoorlog 1-J gevoerde actie voor natio nale ontwapening, heeft droeve gevolgen gehad. In ons land waren het met name de socialisten en ten dele ook de vrijz.-democraten, die het ontwapeningsspel meenden te moeten spelen. Bekend is, hoe in 1927 het sociaal-democratische Kamerlid, de heer Zadelhoff, in de Tweede Kamer verklaarde, dat als ons leger in stand zou blijven en een oorlog zou komen, door de S.D.A.P. geprobeerd zou worden alle berekeningen In de war te sturen en door massale weige ring, desnoods door algemene werkstaking die onmogelijk te maken. En in 1930 werd door de toen malige fractieleider, mr Albav- da, onder donderende toejui chingen van de partijgenoten, de „dappere ongehoorzaamheid" niet eens, maar herhaaldelijk aangeprezen. Onder de indruk van de om standigheden is men later tot andere gedachten gekomen, maar intussen had het kwaad zijn werk gedaan. Natuurlijk bleef deze gevaar lijke actie niet tot ons land be perkt. In andere landen als Engeland en Frankrijk was 'tniet anders. Alleen Duitsland deed niet mee. Sinds de nationaal-socialisten daar aan het bewind kwamen, werd zonder met de bepalingen van het vredesverdrag rekening te houden, de bewapening tot het uiterste opgevoerd. En men kon dit doen, omdat men de zekerheid had, dat ove rig Europa niet in staat zou zijn de uitvoering van het bewape ningsprogram te verhinderen. Toen eindelijk Duitsland met zijn militaire voorbereidingen gereed was, had Hitier de we tenschap, dat hij zijn goddeloze plan om geheel Europa onder de voet te lopen, zonder bezwaar kon uitvoeren. Chamberlain kon naar Duits land vliegen om Hitier gunstig te stemmen, te vertellen had hij niets. Dat wist Hitier en dienovereenkomstig werd ge handeld. En als de Westerse mogend heden niet oppassen, dan gaat het straks met Rusland dezelfde kant uit. ■M iet alleen op militair gebied is er een roepen om ont wapening, Ook in de geestelijke strijd van onze dagen is er een streven om van bewapening af te zien. Zo heeft onlangs minister In 'tyeld in „Het Vrije Volk" een dringende oproep laten, horen voor een samengaan van huma nisme en christendom, op de ba sis van geestelijke vrijheid en sociale gerechtigheid. Laat men oppassen, zo waar schuwde hij, dat men het belang van de eigen kerk niet zó eng ziet, dat men daarvoor de toe komst der Westerse beschaving in de waagschaal zou stellen. Het moet toch altijd heter wor den geacht, dat de mensen in het humanisme een nieuwe le- venssteun vinden, die hen maakt tot wezenlijke strijders voor het Avondland, dan dat ze geeste lijk te gronde zouden gaan met alle gevaren daaraan voor de Westerse beschaving verbonden. En dat temeer, waar ook de boodschap die het humanisme heeft te brengen welt uit godde lijke bron, n.l. uit de absolute idee, die in de wereld werkt en dus ook in de mens. Hier wordt dus de God des Bijbels op één lijn geplaatst met de afgod van het humanisme: de absolute idee. Bovendien, zo vervolgt de heer- In 'tVeld, het gaat er tenslotte toch maar om, of de prac- t ij k van het humanisme geacht kan worden in overeenstemming te zijn met Gods bestel. ("Nntkend kan zeker niet wor- v-y den, dat gedachten als hier geuit, ook in Christelijke krin gen ingang beginnen te vinden. Wij moeten vooral niet spre ken van de anti-these, de grote tegenstelling in de wereld der geesten. Synthese is het wacht woord. Zoeken naar wat kan verenigen. Beginselstudie moge op zich zelf uitnemend zijn, tenslotte koopt men er niets voor. Al dat gepraat over diepere beginselen brengt maar ver deeldheid en spanningen. Men kan zijn tijd en zijn geld beter gebruiken door alle aandacht te concentreren op de practijk, op samenwerking. Daarom: de wa pens neer! Nu gaan wij hier niet spreken over de wenselijkheid en de mo gelijkheid van samenwerking op breder terrein. Die is er ongetwijfeld. Maar dan gedachtig aan de waarschuwing van Groen van Prinsterer, dat in ons isolement, d.w.z. in het vasthouden aan eigen beginselen, onze kracht schuilt. Vergeten we niet, dat ook van de revolutiegeest, die zich in al lerlei vermommingen weet voor te doen, geldt, dat zij rondgaat als een briesende leeuw, zoeken de wie zij zou mogen verslin den. Met name voor de jonge men sen op wie van alle kanten een beroep wordt gedaan, ligt hier een ernstige waarschuwing om aan het zoet gefluit van da ont wapeningsvogelaar geen gehoor te geven De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, heeft een beroep gedaan op alle leden van de V.N., die de resolutie van de Veiligheidsraad over Korea hebben gesteund, om Zuid- Korea met troepen te helpen. Hij heeft vooral grondstrijdkrach ten gevraagd. Het verzoek is gedaan aan 53 van de 59 leden- staten. Zes landen, n.l. de Sowjet-Unie en haar Oost-Europese bondgenoten, hebben geen afschrift ontvangen. Geen symbolische hulp moet worden geboden, maar doel treffende, aldus Lie, die verder zei, dat er van hem op dit ogen blik geen bemiddelingspogingen te verwachten zijn. Lie noemde de veronderstelling, dat de V.N. zouden worden gereorganiseerd zonder de communistische lan den, onverantwoordelijk en vol komen onjuist. Hij had de hoop nog niet opgegeven, dat Rusland en Amerika binnen de huidige organisatie der Ver. Naties tol elkaar kunnen worden gebracht. AANVAL OP KOEMLINIE. De Noord-Koreaanse troepen zijn, met de steun van guerilla- strijders, een grootscheepse aan val op de Amerikaanse verdedi gingslinie aan de rivier de Koem begonnen ten noorden van Taed- jon. Beschermd door de duisternis begonnen de Noord-Koreanen hun aanval op de Koemlinie te Kongdjoe, ongeveer dertig km noordwesten van Taedjon. De aanval werd voorafgegaan door een hevig artillerieduel op het front in de rivierbocht. Ko reaanse guerillastrijders in Ame rikaanse militaire werkkleding zijn in grote getale achter de Amerikaanse linies geïnfiltreerd. Twaalf tanks, gesteund door ongeveer een compagnie infan terie, stormden op de westelijke flank over de ondiepe Koem. Verscheidene tanks werden vernietigd, maar de Noord-Kore aanse troepen zijn erin geslaagd een klein bruggehoofd aan de andere zijde van de rivier te vestigen. Aan het centrale front, ten zuiden van Tsjoengdjoe, oefenen de Noord-Koreanen nog steeds zware druk uit op de Zuid-Ko- reanen en trachten hierdoor om het Amerikaanse front te Taed jon heen te trekken. Groot tumult in bijeenkomst der MciciaigJ*» K-iuici s. De vijfde bijeenkomst van de Verenigde Kamers in België moest gistermiddag half vier worden geschorst, nadat de anti- Leopoidistische oppositie de Marseillaise had aangeheven. Het incident begon, toen de heer Pholien (C.V.P.) verklaar de, dat Frankrijk in Juni 1940 om wapenstilstand gevraagd had en daarop van de socialistische banken „Vive la France" werd geroepen. Terwijl de fractie der C.V.P. de Kamer ontruimde en ook de tribunes leegstroomden, bleven de socialisten staande doorgaan met het zingen van de Franse nationale hymne. Het incident was voorafgegaan door veel rumoer naar aanlei ding van het feit, dat Pholien Spaak had aangevallen. Pholien zeide, dat Spaak vredesonderhandelingen met de Duitsers heeft willen aanknopen. Het daarop door de socialisten ontketende tumult nam geen einde, voordat de voorzitter aan Spaak gelegenheid gaf van re pliek te dienen. Spaak noemde deze vaak her haalde aantijging onrechtvaar dig en zei, dat zij nooit geuit werd aan het adres van de ka tholieke ministers, die ten tijde der capitulatie deel van zijn Kabinet uitmaakten. Een flankaanval is ook aan de gang ten zuidoosten van Ta- nyang, op het centrale front, welke deel uit schijnt te maken van een vorkaanval op de voor naamste Amerikaanse bevoor radingslij n van de haven Poesan naar het westelijke front. VLAG DER V.N. OVER HANDIGD. Generaal J. Lawton Collins, chef van de generale staf van het Amerikaanse leger, heeft generaal MacArthur de vlag der Verenigde Naties overhandigd, die in 1948 boven het toenmali ge hoofdkwartier der V.N. in Palestina, dat o.l.v. wijlen graaf Bernadotte stond, woei. Volgens James Reston van de „New-York Times", hebben de Amerikaanse minister van lands verdediging, Johnson en de com missie van chefs der generale staven aanbevolen, dat zekere eenheden van de Nationale Garde en bepaalde vrijwilligers onverwijld onder de wapenen zullen worden geroepen. Men wil thans niet tot een volledige mobilisatie overgaan. Wèl is voorgesteld een gedeelte lijke mobilisatie uit te voeren, opdat men voldoende troepen beschikbaar krijgt voor het ver vangen van die eenheden, die uit Japan en de Ver. Staten naar Korea zijn gezonden en voor het opbouwen en hand haven in de V.S. van een „stra tegische reserve", bestaande uit vier divisies. In Waalwijk is een para- typhus-epidemie uitgebroken. De inspecteur van de volksgezond heid in Noord-Brabant heeft de hulp ingeroepen van het Ned. Rode Kruis voor de bestrijding van deze epidemie, waarvan de haard nóch het aantal slacht offers tot dusver bekend zijn. Het hoofd van de medische af deling van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft in samenwerking met de hoofdin tendant gezorgd voor de inrich ting van een noodziekenhuis van 50 bedden, dat gevestigd zal worden in de school naast het Theresiagesticht. Voor dit nood ziekenhuis wordt het modernste materiaal gebruikt, dat het Rode Kruis voor dit en dergelijke doeleinden heeft doen ont werpen. Engeland en de V.S. hebben de Sowjet-Unie beschuldigd van het loochenen van feiten met betrekking tot het aantal Duit se gevangenen, die nog in de Sowjet-Unie worden vastgehou den. Ook Frankrijk zal protes teren. De Britse nota vestigt de aandacht van de Russische rege ring op een onlangs gehouüen volkstelling in West-Duitsland, waaruit bleek, dat ettelijke tien duizenden Duitsers niet uit de Sowjet-Unie zijn teruggekeerd en hun verwanten bericht ont vangen ha,dr!pn nat „y --a oieeas werden vastgehouden. De nota verzoekt gedetailleer de inlichtingen te verschaffen over de identiteit van de 9717 personen, die wegens oorlogs misdaden zouden zijn veroor deeld, van de 3815 van oorlogs misdaden beschuldigde personen tegen wie een onderzoek han gende is en van de 14 personen, die wegens ziekte behandeld zouden worden. Nieuwe wet op de Kamers van Koophandel goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft gis termiddag z.h.s. de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken goedgekeurd, na dat met 41 (K.V.P., P. v. d. A. en de heer Kikkert (C.H.)) tegen 25 stemmen was aanvaard het amendement-Bachg, dat het mo gelijk maakt, dat bij Algemene Maatregel van Bestuur aan de minister ingevolge deze wet ver leende bevoegdheden geheel of gedeeltelijk kunnen worden overgedragen aan de Sociaal- Economische Raad. De Kamer heeft daarna ge sproken over de tegemoetko ming aan de K.L.M. voor geleden verliezen en over het wetsont werp tot nadere regeling van de verhouding tussen Rijk en K.L.M. Tot eindstemming kwam het nog niet. Voorts verlangt de nota vol ledige gegevens van personen, die door de Sowjet-Unie niet meer als krijgsgevangenen wer den beschouwd en inlichtingen over Duitsers, die in gevangen schap in de Sowjet-Unie of ge durende hun vervoer overleden. Voorgesteld wordt de instelling van een onpartijdig internatio naal orgaan om 'n onderzoek in te stellen in de Sowjet-Unie. De Amerikaanse nota zegt geen geloof te kunnen hechten aan de Russische verklaring, dat slechts 13.546 Duitse krijgsgevan genen zich nog in de Sowjet- Unie bevinden. Engels schip op een mijn gelopen en gezonken. Gehele bemanning gered. Het Engelse motorschip „Fa- nestone" is bij boei St. 3 in de buurt van Terscheilingerbank op een mijn gelopen en gezon ken. De gehele bemanning is gered. Zij werd door de motor sloep van het lichtschip uit de sloep van de Fanestone gehaald en naar Terschelling gebracht. VLOOTBEZOEK AAN VLISSINGEN. Gistermorgen omstreeks half twaalf arriveerde op de rede van Vlissingen de Nederlandse luchtverdedigingskruiser „Jacob van Heemskerck". Een goed uur later kwamen de Engelse krui ser „Cleopatra" en de Engelse torpedojager „Gabbard" op de rede aan en meerden even later in de buitenhaven, nadat zij op de rede begroet waren door de „Jacob van Heemskerck". Omstreeks vier uur in de mid dag kwam ook de „van Heems kerck" in de buitenhaven en meerde aan een boei. Van de zijde der bevolking bestond een enorme belangstelling voor dit vlootbezoek. In de stad vormden de Jan tjes, die mochten passagieren, weer een ouderwets en vrolijk gezicht. Gisteravond werd op de „van Heemskerck" een cocktailparty aangeboden door commandanten officieren van deze oorlogs bodem. Tot de aanwezigen behoorden o.m. de Commissaris der Konin gin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, de burgemeester van Vlis singen, mr dr B. Kolff, de Grif fier der Staten, dr B. D. H. Tellegen, allen met hun echtge noten, alsmede tal van provin ciale en gemeentelijke autoritei ten en notabelen. Voorts waren vele Engelse officieren van de „Cleopatra" en de „Gabbard" aanwezig. De ont vangst droeg een zeer geani meerd karakter. HET K.N.I.L. WORDT OP 26 JULI A.S. OPGEHEVEN. Ingevolge de ter Ronde Tafel Conferentie gevoerde militaire besprekingen zal het Koninklijk Nederlands Indische Leger op 26 Juli a.s. officieel worden opgeheven. De foto geeft een beeld uit de geschiedenis van het K.N.I.L. K.N.I.L.-artillerie steekt een bergmeertje over. Het vaandel komt op 25 Juli naar Nederland. „De minister-president van de R.LS. en de Hoge Commissaris van Nederland zijn namens de wederzijdse regeringen het vol gende overeengekomen: het K.N.I.L., zomede de organen van de Nederlandse legerleiding in Indonesië, worden op 26 Juli opgeheven. Opgericht wordt een afwikke lingscommando, dat onder toe zicht van de Nederlandse Hoge EXPLOSIES TE In de Britse- marinehaven Portsmouth heb'oen gisteravond twee zware ontploffingen plaats gevonden. De eerste explosie, aan boord van een lichter met ammunitie, veroorzaakte een rookzuil van 600 meter hoogte. Zij verwekte brand in een wapendepót, aan de andere kant van de rivier de Solent. De brand is naar andere ammunitieschepen overgeslagen, een tweede ontploffing teweeg brengend. Acht aken met mu nitie gingen de lucht in. Over de oorzaak van de ont ploffing is nog niets bekend gemaakt. Vernomen wordt, dat groepen matrozen bezig waren granaten van verschillende grootte en zware bommen in de schepen te laden voor vervoer naar een oorlogsschip, dat in de baai lag, toen er brand uitbrak. De meeste matrozen konden tij dig dekking zoeken. Twintig hunner zijn in een ziekenhuis opgenomen. Joego-Slavië heeft in een nota aan Bulgarije geëist, dat er een onmiddellijk einde moet komen aan de Bulgaarse grensprovoca- ties. - In de Borinage lagen gisteren 22 van de 29 mijnen geheel stil, in twee werd normaal gewerkt en in vijf andere slechts door een gedeelte der arbeiders. Er sneuvelden 2497 militairen. Teneinde aan het desbetreffend verlangen van de Tweede Ka mer zoveel mogelijk tegemoet te komen, verstrekt de regering thans onder het nodige voor behoud enkele gegevens om trent 't aantal doden en gewon den, dat de militaire actie in In donesië vanaf de capitulatie van ultimo Juni 1950, heeft gekost. Volledige inlichtingen kan de re gering op dit moment nog niet geven. Uit de thans verstrekte voorlopige opgave blijkt, dat ruim 4000 soldaten om het le ven gekomen zijn en dat er bij na 6000 werden gewond. Aan gesneuvelden verloor de Ko ninklijke Landmacht in het ge noemde tijdvak 1531 man, het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger 743 man en de Koninklijke Marine 223 man. Dit maakt teza men 2497 gesneuvelden. Hierbij moeten worden ge voegd 1964 militairen, die door ongeval of ziekte het leven ver loren. Hieromtrent zijn geen vol ledige gegevens beschikbaar. De cijfers, welke verstrekt werden door de Nederlandse legerlei ding in Indonesië, tonen aan, dat in het tijdvak van 1 Januari 1946 tot en met 30 Juni 1950 door ongeval om het leven ge komen zijn 553 militairen van de K.L. en 430 van het K.N.I.L. Door ziekte kwamen 313 K.L.- militairen om het leven en 668 militairen van het K.N.I.L. In deze cijfers zijn de L.S.K. inbegrepen bij de K.L. en de M.L. bij het K.N.I.L. Ten aan zien van de K.M. is een splitsing niet te geven. Tezamen met de gesneuvel den komen de verhezen in totaal Discussies te Goes en te Middelburg. Bijeengeroepen door een lande lijk comité, dat beoogt zich te bezinnen op de plaats, die de Kerkvoogdijen der Ned. Herv. Kerk in de nieuwe Kerkorde is toegedacht, zijn gistermorgen te Goes en gistermiddag te .Middel brug de leden van vele Zeeuwse Kerkvoogdijen bijeen geweest, alsmede verschillende predikan ten, om te discussiëren over de vragen, die worden opgeworpen rond de art. 111 van ordinan tie 16 van de nieuwe Kerkorde. Zowel te Middelburg als te Goes Is uitvoerig van gedachten gewisseld over deze problemen. Mr VV. H. Vermaas te Middel burg, die als lid van het comité, de bijeenkomsten presideerde, zei in zijn openingswoord, dat er in de komende maanden belangrijke dingen gaan gebeurren i.v.m. het al of niet aanvaarden van de nieuwe Kerkorde. Spreker wees er op, hoe de gemeenteleden te eenzijdig worden voorgelicht en hij legde de nadruk op de grote gevaren, die te ducht :n zijn. Waar het om gaat. ifer leden van het comité, ar ii. o. R. Baron van Tuyll van Serooskerken, Ned. Herv. Fred, van Opijnen, ging vooral in op de in ae Kerkorde gecreëerde functie van ouderling-kerkvoogd en de predikant qualificeerde dit als het zetbaas worden van hogere in stanties door de Kerkvoogden. Dr van Tuyll betoogde, dat een en ander een revolutie op kerke lijk terrein veroorzaakt en hij zei, dat het de Synode uiteindelijk niet om iiet beheer gaat, doch al leen om de aanslagen en quota. Hiertegen zullen de Kerkvoogden zich niet kunnen verzetten. Bo vendien wees de predikant er op hoe na aanneming van de Kerk orde gemeenten van minder dan 750 zielen van een predikant ver stoken zullen zijn en met een vi caris of godsdienstonderwijzer genoegen moeten nemen. Spr. wees tenslotte op de overhaaste wijze, waarop alles in zijn werk is gegaan. Discussie. Ds Talma, pred. te 's-Heer- Arendskerke, pleitte tijdens de discussie voor het grote verband. Spr. zei, dat de kerkelijke goede ren niet alleen tot de eigen ge meente behoren, doch dat de rijke en draagkrachtige gemeenten de minder draagkrachtigen moeten helpen. Ds van Tuyll zei hierop o.m., dat meermalen is gevraagd hoe de Paascollecte is besteed, doch dat hierop nimmer werd ge antwoord. De functie van ouder ling-kerkvoogd noemde hij facul tatief. Op een vraag van de heer Straub te Kloetinge werd geant woord, dat wanneer de Kerkvoog dij met tekorten vyerkt en de aan slag komt, men deze naast zich neer kan leggen. De heqr De Bree de Zierikzee merkte op, dat het wel zal neerkomen op een verho ging van de hoofdelijke omslag, die op die manier voor vele ge meenteleden te hoog wordt. In het verdere der discussies merkte een der leden van het comité op, dat dr Emmen, als secretaris van de Alg. Synodale Commissie heeft opgemerkt, dat wanneer het be lang van de kerk dit eist, de reglementen opzij gezet zullen worden. Dit zou volgens spreker catastrophale gevolgen hebben. Ds Talma bleek het echter met dr Emmen eens te zijn en hij zei, dat de kerk een voorlopig huis is, waarbij steeds moet worden ge zocht naar de aanpassing der kerkelijke reglementen, wanneer de situatie van de kerk in de we reld dit nodig maakt. Deze wij zigingen zouden volgens spreker echter op kerkelijke wijze moeten 'geschieden. Ds A. Postma te Kamperland deed een beroep op de aanwezigen, toch vooral ver trouwen te stellen in de Synode. Mr Vermaas zei nog, dat men niet in de kleine gemeenten moet gaan beginnen met bezuinigen, door hun de predikant te ontne men, doch dat bezuiniging aan de top z.i. het eerst in aanmerking komt. Ds Talma richtte zich tenslotte met een ernstig woord tot de ver gadering, waarbij hij wees op het „geven" in de kerk. In Middelburg. Tijdens zijn uiteenzetting te Middelburg legde dr van Tuyll vooral de nadruk op de regeling van het beheer der pastorie goederen in de nieuwe Kerk orde. De heer J. Moll te Vlissingen, hoofdbestuurslid van de Ver. van Kerkvoogdijen in Neder land, zei, dat de vereniging zich diepgaand heeft bezonnen op het ontnemen van de predikanten aan de kleinere gemeenten. Eén en ander vloeide voort uit een onmogelijkheid om deze kleine gemeenten te subsidiëren ter garandering van het minimum der predikantensalarissen. Hij zei, dat men het over dit alles nog lang niet eens is en dat voortdurend besprekingen wor den gevoerd. De predikanten L. C. Spijker boer te Souburg en A. de Vlies te Middelburg leverden critiek op de uiteenzettingen, die van de zijde van het comité werden gegeven en zij bestreden het naar voren gebrachte op ver schillende punten. Ds de Vries vooral stelde de vraag op de voorgrond, of er tegenover het negatieve werk der commissie ook plannen bestonden om posi tief iets te doen. Dit laatste kon dr van Tuyll echter nog niet meedelen, omdat deze plannen nog niet in een stadium waren gekomen, om ze bekend te maken. Mr Vermaas tenslotte zette uiteen, dat er juridisch aan de nieuwe Kerkorde nogal iets valt te doen. Twee der aanwezige Kerkvoogden spraken tenslotte nog hun verontrusting uit over de gang van zaken, zoals deze in de nieuwe Kerkorde t.o.v. de Kerkvoogdijen wordt voorgesteld. op 4461 doden en 5792 gewon den. Van de K.L. werden n.l. 4168 militairen gewond en van het K.N.I.L. 1626. Uitreiking verkeersdiploma's te Middelburg. Gisteravond vond in de boven zaal van de Schouwburg te Mid- delburg^de^ uitreiking plaats van van de lagere scholen, die met goed gevolg het onlangs in Mid delburg, Domburg, Meliskerke en Ritthem gehouden verkeers- examen hebben afgelegd. De voorzitter van de afd. Middel burg e.o. van de Ver. voor Vei lig Verkeer, de heer E. Visscher, verwelkomde leerkrachten en leerlingen en heette in 't bijzon der welkom de burgemeester van Oostkapelle, de heer F. G. Sprenger. Hij deelde mede, dat vooral het theoretisch examen dit jaar niet eenvoudig is ge weest, waardoor er scholen wa ren, waar ongeveer de helft van het aantal leerlingen werd af gewezen. Ongeveer 30 van het totale aantal deelnemers is ge zakt. Diploma's werden vervolgens uitgereikt aan leerlingen van de R.K. school, O.L. school C, Herv. school Molenwater, O.L. school J, Geref. school Herengracht en Gravenstraat, O.L. school 't Zand, Herv. school 'tZand en de Rijks leerschool te Middelburg. Verder werden gediplomeerd leerlingen der Chr. school te Domburg, Chr. school te Rit them, Chr. school, Gapinge, Geref. en Openbare school te Oostkapelle en de Openbare la gere school te Koudekerke. ÏTa afloop van deze uitreiking, Waar bij het geslaagden met glundëre gezichten het diploma uit han den van de voorzitter hadden ontvangen, werden nog enkele instructieve filmpjes vertoond. 23 Labourleden van het En gelse Lagerhuis hebben een mo tie ingediend, welke de Britse regering verzoekt, aan te drin gen op ontruiming van Formosa door Amerikaanse troepen en op toelating van communistisch China tot de Veiligheidsraad. Pandit Nehroe heeft in de twee boodschappen, die hij Acheson en Stalin heeft do'en toekomen, de hoop uitgesproken, dat al het mogelijke gedaan zal worden om de vijandelijkheden in Korea een plaatselijk karakter te geven. De geallieerde Hoge Commis sie heeft toestemming verleend tot liquidatie en tot overdracht aan particulieren van het Ufa- filmconcern, eens eigendom van de Nazipropagandachef Goebbels. De voorzitter van de Slowaak se nationale raad te Bratislava, dr Karal Smidke, is wegens bur gerlijke afwijkingen, moeten af treden. In 1952 zal Z.-Afrika op feestelijke wijze herdenken, hoe 300 jaar geleden Jan van Riebeeck aan de Kaap landde. Een centraal comité voor de feestelijkheden zal in het leven worden geroepen. Frieslands laatste tol en die van het klein ste stadje van Friesland, Sloten, zal m.i.v. 1 Januari 1950 worden opgeheven, zo heeft de gemeen teraad besloten. Commissaris tot taak zal hebben de administratie van de afwik keling, daaronder begrepen het vervoer naar de uiteindelijke be stemmingsplaatsen van militai ren van het voormalige K.N.I.L. en repatriëring van nog in In donesië verblijvende troepen van de K.L.", aldus een geza menlijk communiqué van de Indonesische regering en dr Hirschfeld. Alle onder het afwikkelings commando ressorterende oud leden van het K.N.I.L. krijgen m.i.v. 26 Juli de status van mi litairen van de K.L. „Er zal 'n gemeenschappelijke commissie worden ingesteld om de financiële consequenties van deze overeenkomst uit te wer ken. De troepen, ressorterend onder het afwikkelingscomman do, zullen in een beperkt aantal plaatsen geconcentreerd worden en krijgen verbindings-offieieren van de R.I.S. Alle materiaal van het K.N.I.L. wordt vóór 26 Juli overgedragen. De R.I.S. zal ma teriaal voor afwikkelingswerk zaamheden in bruikleen afstaan", aldus het communiqué. De speciale curic9i>uuuvu» het A.N.P. verneemt, dat luite nant-generaal Buurman van Vrecrien en generaal-majoor van Lange op 25 Juli naar Neder land vertrekken met het vaandel van het Korps. Uitreiking diploma's Handels avondschool te Vlissingen. Gisteravond zijn tijdens een bijeenkomst in het gymnastiek lokaal van de school aan de Bouwen Ewoutstraat te Vlissin gen de diploma's uitgereikt aan en de bevorderingen bekend gemaakt van de leerlingen der gemeentelijke middelbare Han delsavondschool. In een toespraak tot de leer lingen zei de directeur, de heet Ad. Mets, dat de school thanj in het 37ste levensjaar is en er niet veel meer te wensen is overgebleven, nu zij een inrich ting voor middelbaar onderwijs is geworden dan alleen eeh schoolgebouw. Hij verwelkom de in het bijzonder wethouder W. Poppe en de gecommitteer den en dankte hen en de leraren voor hun toewijding. Het exa men, dat thans is afgelegd, Is volgens de nieuwe landelijke regeling het eerste, dat in Zee land afgenomen werd. Tenslotte wees de heer Mets er op, dat de school van grotè sociale waarde is en als inrich ting voor avondstudie veel van de leerlingen eist. Wethouder Poppe sprak na mens het gemeentebestuur zijn verheuging er over uit, dat de landelijke regeling voor de exa mens is overgenomen, waardoor het getuigschrift meer waardë krijgt. Hij wees er op, dat met veel vasthoudendheid onder moeilijke omstandigheden het diploma behaald is. De heer J. Prins sprak namens de gecommitteerden. Als oud leerling wist hij uit eigen erva ring hoe moeilijk het is na de dagtaak te studeren en hoe nood zakelijk het is om na deze studie niet op te houden. Namens de geslaagden sprak de heer L. J. Jagt een dank woord. Hij bood een asbak voor de leraarskamer aan, waarop de heer Mets repliceerde, dat dit het begin van de leraarskamer is en dat hij hoopte, dat de wet houder wel zal zorgen voor de stoelen en de kamer zelf. Voor het eindexamen 5-jarige cursus slaagden: J. F. Ie Clercq, Ma Hanssen, L. J. Jagt, Le. J. Kroon, Ga. A. Maes, J. Mallie, Ja. H. v. Nek, Ma. Steketee, Aa. C. Theune, Aa. Ca. v. Zwee- den. Drie candidaten werden af gewezen. Op de bevorderingen komen we Maandag terug. DE BILT ZEGT: Vrij koel. Aanvankelijk matige, later vrij krachtige wind tussen zuid en west. Overwegend droog weer. Wisselend bewolkt. Vrij koel.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1