Alle oude kernen in Zeeland zijn slecht verkaveld. In de 17e eeuw had Goes drie Schutters gilden. Ruilverkaveling raakt alle facetten van het leven. Het ontbrekende woord De situatie op Midden- en Oost-Java. IJzeren gordijnsfeer in de Chinese havens. Weinig waardering voor plannen der regering bij sigaren- en sigarettenindustrie. Ook toen nam men het met de Zondagsheiliging niet zo nanw. Pagina 3 Ir. A. FRANKE. RIJKSCULTUURCONSULENT VOOR ZEELAND» De handboogschutters. KORTE BERICHTEN Vrijdag 14 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD „Kort gezegd is onze taak enerzijds het geven van adviezen in zake waterbeheersingsplannen, ruilverkavelingen, particuliere grondverbetering-,werken ot ontwateringswerken, zoals drainage. Daarnaast hebben we bemoeienissen met de Planologische Dienst en dan hebben we nevenwerkzaamheden van allerlei aard op het gebied van de landbouw". Aldus Ir. A. Franke, Rykscultuurcon- zuleut voor Zeeland, in een onderhoud, dat wJJ met hem hadden. De Cultuurtechnische Dienst is in de dertiger jaren opgezet in verband met de plannen voor ver andering in de afwatering van polders. Later is daar bijgekomen het verkavelen van gronden. In die tijd heette het geen Cultuur technische Dienst en beperkte men zich tot het geven van ad viezen. In de oorlog en thans be moeit men zich tevens met de financiering door het verlenen van subsidies voor het onrenda bele deel van de werken. Net als bij huizenbouw betaalt het Rijk dat deel, dat de boer gezien de directe waarde van het land niet meer betalen kan. Wanneer de uitvoering van de werken door werklozen gebeurt, subsidieert de D.U.W. Bij vrije werken, betaalt de Cultuurtech. Dienst het onrendabele deel. „Kan ieder, die een verbete- ringswerk wil uitvoeren subsi die krijgen", zo vroegen wij de heer Franke. „Een boer, die zelf een werk wil uitvoeren of laten uitvoeren, kan een subsidie aanvragen en na beoordeling de plannen krijgen ze het zolang de voorraad strekt. Ieder jaar wordt een bepaald be drag uitgetrokken, maar er is nu al een half jaar geen geld meer." „Dat is jammer", zegt de heer Franke, „omdat de boer 's win ter» zijn losse krachten in dienst kan houden als die verbeterings- werken uitgevoerd kunnen wor den, terwijl ze anders werkloos zijn. Overigens speelt dat in Zee land niet zo'n grote rol als bij voorbeeld in 't Oosten van het land." „Hoeveel van die z.g. boeren werken zijn er nu uitgevoerd of wachten nog op uitvoering?" „Dat is in totaal in twee jaar ongeveer 500. Uitgevoerd dan. We hadden een kleine 900 in be handeling, zodat deze winter nog een goede 300 uitgevoerd moeten worden." Ruilverkavelingen. „Voor de uitvoering van de boerenwerken neemt de boer zelf het initiatief, maar hoe gaat dat bij de ruilverkavelingswer- ken. Neemt de Cultuur Techni sche Dienst hiertoe het besluit?" „Nee, nee", zegt Ir. Francke, Swij maken een plan met een be- rotlng van de kosten op en dat eschiedt op verzoek. Hetzij van en Landbouworganisatie, van 'n epaald aantal boeren of van een gemeente- of provinciaal bestuur. Wanneer het plan gereed is wordt het op een vergadering van de betrokkenen in stemming ge bracht en wanneer de meerderheid er voor is, wordt het uitgevoerd. Het kan ook zijn, dat de meer derheid er tegen is, maar dat de vóórstemmers de meerderheid in oppervlakte hebben. Dan gaat het ook door". Wat er op het programma staat. „Wat staat er in Zeeland op het programma op het gebied van ruilverkavelingswerken?" „Zoals U weet, is de ruilverka veling in de Ser Pauluspolder bij Kruiningen klaar en staat Wal cheren afzonderlijk, al zijn we wel ingeschakeld. Dan staat er op het programma de ruilverka veling van de „Vierbannen van Dulveland", een gebied van plm. 2500 ha. Op Schouwen is een plan in voorbereiding voor ruilverka veling van de Schelphoek, een kleine 2500 ha. We hopen dit plan deze winter in stemming te bren gen. Vooral dit is een erg moeilij ke zaak, omdat het plan de hele streek raakt, alle facetten van het leven daar. De eigendoms- kaart (waarop het land van elke eigenaar een andere kleur heeft) is een fantastische lappendeken. Dit jaar hopen we ook in stem ming te brengen het plan voor een gebied van plm. 1100 ha bij Eede en dan is er de kleine Boom polder bij St. Kruis, een kwestie van ongeveer 120 ha. In Zeeuws- Vlaanderen zijn twee ruilprojec- ten klaar gekomen, waaraan wei nig of geen cultuurtechnisch werk zat en één bij Ellemeet. „Hoe is de toestand van Zee land eigenlijk", vragen wij. „Zijn er meer van zulke lappen dekens?" „In Zeeland zijn alle oude ker nen slecht verkaveld. Dat is heel Walcheren, vrijwel geheel Tholen en Schouwen en noemt U de oude gebieden maar op zak van Zuid- Beveland, de Poel, gebieden in Z.-Vlaanderen enz. Het is niet gezegd, dat deze verkaveld zullen worden. Eerstens moet er een aanvraag komen en dan kan het nog afspringen op de kosten". Ontwateringsplannen. Het is niet doenlijk hier een op somming te geven van hetgeen er vast zit aan ruilverkavelingen. De heer Franke vertelde ons met hoeveel instanties er overlegd Vorige maand bezocht het Nederlandse schip „Rijnkerk" een haven in communistisch China. De sfeer herinnerde er aan de bezettingstijd en de bemanning was blij toen men weer in volle zee was. Niemand mocht van boord en zelfs de radiohut ging op slot. Een van de leden van de bemanning schrijft in een brief daarover: „Het is nu rond elf uur in de morgen en wij zijn net twee uur geleden hier in Takubar aangekomen. Dit is een plaatsje in communistisch China. We liggen hier gelukkig niet in de haven, maar op stroom en de lading wordt met lichters langszij gebracht. Gisteravond om zes uur zijn we uit Chingwantau ver trokken. Ook dat is een plaatsje in communistisch China. Nu, wat we daar meegemaakt hebben, is nog erger dan in de oorlog onder de moffen. Toen we aankwamen, werden we eerst alemaal gekeurd en onderzocht. Daarna kwam er een heel stel Chinese douane's aan boord met schroevendraaiers, hamers, zak lantaarns enz. Nou, die knapen hebben het schip van boven tot onder onderzocht. Je kleren moest je uitpakken, camera's en verdere spullen werden achter zegel gezet en je kreeg het niet terug voordat we weer op zee waren. De radiohut werd verzegeld en de marconist mocht geen berichten ontvangen of uitzenden. Ja, het was zelfs zo sterk, dat ze onze diploma's moesten zien. Aan de wal mochten we niet, anders hadden we natuurlijk nog veel meer gezien. Nu, we hadden allemaal maar een wens: Zo gauw moge lijk hier vandaan en er nooit meer terug te komen." Dit werd nog juist geschreven voor de ongeregeldheden op Korea uitbraken. Het laat zien, wat het communistisch bewind China bracht na enkele maanden „bescherming" en wat het de landen zal brengen, die verder zullen worden „bevrijd". moet worden en wat er verder allemaal komt kijken eer het land zo verdeeld is, dat het voor de boeren veel economischer te ex ploiteren is. Dat de pachtwaarde van de grond dan herzien moet worden is logisch. Overigens be moeit de Cult. Dienst zich ook nog met ontwaterings- of beter waterbeheersingsplannen, zoals het plan van het Waterschap Schouwen, de Burgh en West- iandpolder en te Hoedekenskerke, waar watergangen verruimd moe ten worden en ook een nieuw ge maal geplaatst wordt. Dat komt in het komende najaar in uit voering. De uitvoering van de werken geschiedt door de Heide- mij, Grondmij en/of door aanne mers. Het voordeel dat uit de ver beteringen komt, betalen de boe ren; het onrendabele komt voor rekening van het Rijk. Engeland neemt alle vereiste voorzorgsmaatregelen. Op een in het Britse Lagerhuis gestelde vraag over de toestand van de Britse strijdkrachten i.v.m. de huidige internationale ontwikkeling, heeft de minister van landsverdediging, Shinwell, geantwoord, dat de Britse ,rege- ring alle vereiste voorzorgsmaat regelen- neemt. De minister voegde er aan toe, dat de gebeur tenissen in Korea tot dusver En geland niet belet hebben en in de toekomst ook niet zullen be letten, zqn verplichtingen, voort spruitend uit het Atlantisch Pact en het Pact van Brussel, na te komen. Nazi's weer op hoge posten. Een Westduits sociaal-demo cratisch parlementslid, Adolf Arndt, heeft de regering de vraag gesteld of het juist is, dat per sonen, wier namen voor altijd verbonden zijn met de onmense lijke daden der Nazi's, geschikt zijn hoge posten te bekleden. Hij noemde een aantal voorbeelden. De regering heeft een onderzoek toegezegd. Het ziekenfondswezen. Financiële zorgen. Ook het ziekenfondswezen geeft zorgen, aldus „De Gids". Er zijn artsen die onder de voet gelopen worden door de ziekenfondspa tiënten en er zijn klachten van zieken die niet voldoende onder zocht en geholpen worden. Reeds lange tijd wordt er gedis cussieerd over de vraag, wat er kan worden gedaan om verbete ring te brengen in deze toestand. Ontlasting van de spreekuren is dringend vereist, in het belang van arts en patiënt beide, maar vooral toch in dat van de laatste. Van een oververmoeid arts kan nu eenmaal niet de behandeling worden verwacht waarop de ver zekerde recht heeft. Dit is temeer noodzakelijk, nu de loongrens der verplichte ver zekering is verhoogd en de vrij willige verzekering wel zal vol gen. In afwachting van het re sultaat der besprekingen, die hierover werden gevoerd, doen wij bij deze nogmaals een beroep op onze mensen, om de spreek kamer van de arts niet te betre den, indien het niet nodig is. On getwijfeld zijn er die te laat naar de dokter gaan, vast staat ook, dat er zijn die te vroeg en te vaak gaan. Dezulken werken er toe mede de arts de gelegenheid te benemen zich serieus bezig te houden met patiënten, die zorg zo dringend nodig hebben. Verbouw van suikerbieten. In verband met in de afdelin gen der Tweede Kamer gemaak te opmerkingen over de moge lijkheid van productieverhoging op het gebied van de suiker, heeft minister Mansholt geant woord, dat de huidige garantie prijs voor de suiker reeds een belangrijke stimulans tot uit breiding van de suikerbieten- verbouw inhoudt. Dit blijkt uit het met suikerbieten bebouwde areaal, dat in vergelijking tot 1948 een uitbreiding van ruim 20.000 ha. te zien geeft en ook ten opzichte van 1949 nog enigs zins is toegenomen. De minister is dan ook van mening, dat het, mede gezien de huidige capaciteit der suiker fabrieken, niet mogelijk was voor het jaar 1950 de suikerbie- tenverbouw in nog sterkere mate te stimuleren. Herleving van zwarte handel te vrezen. Het ontwerp van wet tot wijzi ging van de omzetbelasting op sigaren en sigaretten heeft, zo wel in de sigaren- als in de siga rettenindustrie weinig weerklank gevonden. Deze wet beoogt een verlaging van de omzetbelasting op sigaren teneinde de in nood verkerende sigarenindustrie te helpen. De uit deze fiscale maatregel voortko mende vermindering der Rijks middelen zal worden gecompen seerd door een verhoging van de omzetbelasting op sigaretten, die duurder zijn dan zestig cent per pakje. De vakgroepen in de sigaret tenindustrie achten het principe onjuist, volgens welke de ene groep uit het bedrijfsleven extra wordt belast, teneinde een an dere hulp te verlenen. Verder is men van oordeel, dat de stijging van de omzetbelasting op sigaret ten niet juist wordt uitgedrukt. Indien de sigaretten-industrie deze verhoging voor eigen reke ning neemt, betekent dit een ver laging van haar winstmarge met 30 Zou de verhoging van de omzetbelasting op de winkelier worden afgewenteld, dan zou deze 24 minder winst maken. Aangezien deze beide groepen weinig voelen voor een verlaging van hun winst, zal de roker waarschijnlijk de dupe worden van de verhoging van de omzet belasting. Sigaretten, duurder dan zestig cent per pakje, zullen dan minstens tien cent in prijs stijgen, hetgeen ongeveer neer komt op 16 In de sigaretten industrie is men van mening, dat een dergelijke verhoging in niet onaanzienlijke mate op het ge- Tocht naar Noachs ark gaat niet door. Dr A. J. Smith uit Greensboro, die, met o.a. Hans Roozen, een expeditie naar de berg Ararat zou ondernemen om daar te zoe ken naar eventuele overblijfselen van Noachs ark, heeft van deze tocht afgezien. Zoals iedere grote plaats had ook Goes zijn drie schutters gilden, n.l. die van de handboog, de voetboog en de kolveniers. De eerste twee waren heel oud, bij het octrooi van Karei de Stoute in 1469 werden ze opgericht. Met de kolveniers was dit het geval in 1516. Oorspronkelijk diende de schutterij om de stad te helpen verdedigen en het verwondert ons dan ook niet, dat ze herhaaldelijk toelagen van de stad ontvingen bij het bouwen van hun schuttershoven: een goed geoefend schutters- korps was immers in het belang van de stad. Goese gilde als schutspatroon St. Sebastiaan, een Romeins Chris ten-officier. Onder hun onder scheidingsteken, een Nardus bloem, stond de zinspreuk: Altijd aanklevende. Hun schuttershof stond naast het gebouw dat tegenwoordig De handboog is een zeer oud verdedigingswapen, reeds in de Bijbel lezen we van boogschut ters, die konden treffen op een haar. Er is een tijd geweest, dat er voor de verdediging van Goes zes compagnieën burgers als boogschutters gereed stonden en de kapitein had vanzelf veel in vloed bij het stadsbestuur wat de krijgszaken betreft. Voor de geregelde oefeningen had ieder gilde een schuttershof, ook wel doelen genoemd, waar men kon oefenen zo dikwijls men wilde. Eén keer per maand was men verplicht op te komen, de „knape" (bode) kwam dan de gildebroeders oproepen om deze maandschoten te houden. Wie geen geldige reden had om te verzuimen, moest boete betalen. De schutters mochten hun pij len niet lossen, voor ze geroepen hadden: „Sta vast'" of iets der gelijks. Dit was een waarschu wing voor de aanwezigen om er op bedacht te zijn uit de weg te gaan voor de neervallende pijlen, die soms ernstige verwondingen konden veroorzaken. Bij een ordonnantie van 1651 werd bepaald dat men zich op schutterlijke oefeningen en sa menkomsten zou onthouden van „scheldwoorden, quaet en erger lijk toespreken" op verbeurte van 6 schellingen boete. Slaan of stoten kostte de delinquent zelfs 25 gulden. Zoals ook andere nog „Het Schuttershof" heet, op de plaats waar nu een school staat. DE SCHUTTERIJ VAN DE VOETBOOG. Het gebouw, dat ik daarnet noemde, is het enige wat nog over is van de drie bestaande schuttershoven uit Goes. Een rood kruis op een zilveren (wit) veld was hun kenteken, en on der drie distelbloemen stond het devies: Van ongenuchten vrij. waarvan de afkorting V.O.V. een paar tientallen jaren geleden ge bruikt werd voor hun oude ge bouw, nu een vergaderzaal. De schutspatroon was St. Joris, de bekende ridder, vechtende met de draak. In 1613 werd hun nieuwe schuttershof met een grote feest maaltijd ingewijd. Iedere schut ter moest verschijnen met zijn vrouw, de weduwnaars moesten als gezelschap een weduwe, de jongelui een jongedochter mee- handboogschutterijen had het brengenl Ook de magistraat met -U.I.ETON. door O. F. WALTON. 37) Met snelle blik had zij zich overtuigd dat haar tussenkomst hier hoogst gewenst was en met de middelen, die zij aanwezig vond, trachtte zij het middagmaal zo smakelijk mogelijk te bereiden Sn onderwijl de bijzondere be hoeften van de zieke niet er bij te vergeten. Toen was al haar aandacht nodig voor het tafel dekken; 't bleek dat borden en vorken en lepels eerst nog een extra beurt nodig hadden voor ze met het schone tafellaken geen al te grote tegenstelling meer konden vormen. 1Gelukte haar, alles in ge reedheid te hebben op het ogen blik dat de kinderen uit school thuis kwamen „O, wat hebt u alles keurig juffrouw", zei Patty, toen ze dè tafel overzag, „ik wou, dat moe der het eens kon zien!" ...Wil jij mij helpen moeders middagmaal klaar te maken, Pat ty?" „O ja, graag. Wat moet ik doen?" Marjorie gaf haar aanwijzingen en Patty was verrukt, dat ze mocht helpen. Met trots droeg zij even later de dienbak met het maal voor moeder de trap op. Mijnheer Holtby overzag alles met voldoening in zijn blik, maar zeide niets. Hij was een bijzonder stilzwijgend man en Marjorie be greep weldra, dat ze van hem geen enkel bemoedigend of dank baar woord had te verwachten. 's Namiddags drong mevrouw er bij Marjorie op aan, dat ze een paar uur in de buitenlucht zou gaan, om zich te verfrissen na haar zware arbeid van de voor middag. Marjorie stelde voor, de tweelingen mede te nemen, doch hun moeder zei, dat de wegen te nat waren voor hun dunne schoen tjes en ze met evenveel genoegen in de kamer speelden. Zo ging ze dus alleen uit, blij, zich enige ogenblikken geheel vrij te gevoe len. Tot dusverre had Marjorie van het eigenlqke Daisy Bank nog niets gezien, want de vorige avond was het te donker om meer te kunnen waarnemen dan de flauwe gebouwen die ze voorby ging. Nu waren haar verwachtingen van hetgeen ze zou zien niet hoog gespannen, maar ze was niet voorbereid op het toneel van ui terste verlatenheid, dat zich voor ilaaj' ogen ontrolde, toen ze het modderige wegje liep, dat van „Colvvyn House" afvoerde. Aan de ene zyde stonden een paar scheefgezakte, vochtige en verweerde huisjes; de andere zijde gaf uitzicht op een open veld met jaren-oude hopen as en slakken. Zij liet haar blik gaan over deze wildernis, een somber toneel van uiterste troos teloosheid. Toen zij bemerkte, dat de weg onbegaanbaar werd door de modder, liep zij verder over de zogenaamde algemene weide, waarvan sommige delen be groeid waren met spichtig gras, zwart van rook. Hier stonden twee oude huizen, nog meer ver vallen en verwaarloosd dan die ze reeds voorbijgegaan was. Het venster van een der bovenka mers was gedeeltelijk met plan ken dichtgespijkerd en de kamer blqkbaar ingericht voor duiven til, want de duiven vlogen naar believen in en uit. Van het an dere huis stond de voordeur open en zij zag hoe een haan met een toom kippen en eenden naar buiten wandelde alsof zij de enige bezoekers waren. Verderop ontmoette zq twee armoedig geklede vrouwtjes, die op haar knieën liggend, op de sintelhopen zochten naar steen kool, om die zorgvuldig in een oude zak te verzamelen. „Wat doet ge daar?", vroeg Marjorie, na een vriendehjk „goeden middag". .Steenkool zoeken." „Wil dat nog branden?", vroeg ze in verbazing. „Ja, 't is tenminste beter dan helemaal geen brandstof." Marjorie wandelde verder. Een gevoel van walging over viel haar, als ze dacht aan wo ningen, waarin zulke- mensen moesten huizen. De ijskoude wind blies haar in het gelaat en zij huiverde by de gedachte aan het schamele vuurtje, dat zou gevoed worden door die sintels en steenkolen. Andere huizen en nog meer ashopen liep ze voorbij; maar nergens ontmoette haar blik ook maar een schijn van iets dat het oog kon strelen. De huizen wa ren verveloos; de deuren en vensterkozijnen vuil en onoge- lijk; de talrijke gebroken ruiten waren vervangen door zakken of papier. Meer dan een der wo ningen stond op invallen of was reeds een ruïne. Daaraan waren de mijngangen schuld; de wo ningen waren onveilig verklaard en dus verlaten, doch niemand had er ook maar aan gedacht de treurige overblijfselen van wat eenmaal een menselijke woning was, weg te ruimen. Zq stonden daar nog, zwart van fabrieks- rook, als tekenen van de uiter ste verwaarlozing. (Wordt vervolgd.) Ihun echtgenoten waren uitge nodigd, zodat de feestvierenden bijna het getal van honderd haalden. De feestelijkheden begonnen op Zondag en duurden tot Don derdag. Als we het over de te genwoordige verdorven tijd heb ben, verwqzen we nogal eens graag naar die „goede oude tyd", die echter in sommige opzichten niet altijd zo bijzonder goed was. Hier zien we, dat men het met de Zondagsheiliging niet zo nauw nam. Ook de maandscho ten werden op Zondag gehouden, eerst in 1645 werden deze ver plaatst op Maandag. Dit schuttersgilde had een vaste boogmaker, de voetboog was zwaarder dan de handboog en de pees ervan werd overge haald door de voet in een beugel te zetten. Deze boog werd meer gebruikt bij de belegering van steden en vestingen, terwijl de lichtere handboog meer dienst deed in 't open veld, omdat hq gemakkelqker te hanteren was. Ook had dit gilde bq opscho ten (jaarlijkse schietfeesten) en bij plechtige omgangen op de Sacramentsdag een vaste nar of zot in dienst, die de menigte moest vermaken. Gedurende ve le jaren is dat (tot 1548) Hanne Puyse geweest. De inkomsten bestonden uit de contributie en het inleggeld van nieuwe schutters, ook wer den er donateurs geworven on der de niet-schutters tot verlich ting van minvermogende schut ters. En de stad Goes droeg ook wel een steentje bq. DE KOLVENIERS. Na de uitvinding van .het bus kruit is dit schuttersgilde opge richt, ze oefende zich met vuur roeren, waarvan de eerste uit vindsels lang niet altijd zonder gevaar bij het gebruik waren. Hun kenteken was de voor stelling van twee roers, of snap hanen, kruiselings over elkaar. Ook dit gilde hield tot 1643 de maandelqkse maaltijden op Zondag, toen deze „buiten de heilige sabbatdag" naar de Maan dag werden verschoven. Toen soms door minder be langstelling de schietoefeningen niet geregeld plaats vonden, werden de maaltqden soms toch gehouden. Onze voorouders hiel den van lekker eten en drinken en ze konden, heel wat verwer ken ook. Er kwam veel bier en wqn bq te pas en heel wat gan zen, hoenders, schapen, konq- nen, ossen moesten hun leven opofferen voor de smullende schutters. Op de plaats waar nu de (niet meer gebruikte) school in de Wijngaardstraat staat, stichtten ze in 1619 een nieuw schutters- huis, dat in 1839 is afgebroken. Dat het straatje daar tegenover Adriaanstraat heet, is goed te be grijpen als we weten dat hun schutspatroon St. Adriaan was. Boven de poort stond een La- tyns opschrift, dat in het Hol lands luidt; „Deze wapenen zqn dappere mannen tot sieraad". Een grappenmaker (of anti-mili- tairist?) heeft van het Latijnse woord decoré sieraad) ge maakt dedecoré schande), waardoor de betekenis wel een beetje anders wordt! Of het werkelijk gebeurd is of enkel maar een grappig verhaal tje, is me niet bekend. L. v. W. zinsbudget zal drukken, gezien het feit, dat b.v. in de maand Mei 189 millioen goedkope tegen 456 millioen dure sigaretten zqn verkocht. Importeurs van sigaretten vre zen, dat zq voor grote moeilqk- heden zullen komen. Immers, import-sigaretten, die nu nog f 1.70 per pakje kosten, zullen dan f 2.tot f 2.20 gaan kosten. Het publiek zal waarschijnlijk niet meer bereid zqn dergelijke prqzen te betalen en dus voor import-sigaretten aangewezen zqn op de zwarte handel. Actie „Steunt Zuid Korea". In een vergadering, welke de zer dagen werd gehouden te Roosendaal, werd besloten om 'n Nederlandse actie in het leven te roepen, die zich tot doel stelt om in het belang van de wereldvrede aan Zuid-Korea alle mogelqke steun te verlenen. Besloten werd een comité te vormen onder de naam „Steunt Zuid-Korea". De Verenigde Staten zenden thans manschappen en materieel per vliegtuig naar Japan en Ko rea, via een luchtbrug over de Stille Oceaan, zo heeft de offici ële woordvoerder van de MATS (Military Air Transport Service) verklaard. Plaquette voor gevallen Amerikaanse journalisten onthuld. Links van de ingang van het Nederlands Pers-Instituut aan de Keizersgracht 604 te Amsterdam prqkt thans een plaquette, die de herinnering zal levendig houden aan de 14 Amerikaanse journa listen, gevallen op 12 Juli 1949, bq de ramp van de „Franeker" in de omgeving van Bombay. Woensdag onthulde de Ameri kaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin, deze plaquette. Mr M. Rooy, voorzitter van de Nederlandse Federatie van Jour nalisten, zeide in zqn rede o.a. dat, welke ook de opvattingen mochten zqn, die men over het Indonesische vraagstuk had, be wondering moest bestaan voor de oprechtheid, waarmede deze jour nalisten getracht hebben hun taak uit te voeren. Selden Chapin, de Amerikaan se ambassadeur in Nederland, zei o.a. dat de taak van de jour nalist in de wereld van thans met de dag moeilyker en belangrijker wordt. Een land en een groep landen schynen het plan te heb ben hun gecontroleerde nieuws kanalen, hun pers en radio, slechts te gebruiken om interna tionale vrees en spanning te scheppen. Schrijvers met moed zqn nodig de steeds toenemende pogingen om de publike opinie van millioenen af te schermen, te bevechten. VERBIJSTERENDE TOESTANDEN IN HET GEBIED VAN MODJOKERTO. Aan de hand daarvan zal de regering uitmaken, of het gebrui ken van atoomkracht voor sche pen in de practqk verantwoord is. „In liet Modjokertose heersen nu al sinds maanden toestanden, die zo ernstig zijn, dat ieder, die er kennis van neemt zich niet an ders dan met verbijstering kan afvragen hoe zoiets al bjjna een half jaar kan bestaan, zonder dat er van hogerhand krachtig wordt ingegrepen. Er wordt hier ge roofd en gestolen op een wijze, zoals misschien nog nooit in de geschiedenis van Java is voorge komen". Aldus de Indische „Locomotief" van 29 Juni 1.1., welk blad een uitvoerige beschouwing gaf over de toestand in Modjokerto, waar veel suikerriet wordt aangeplant. Het blad vervolgt dan „Wanneer men de gepleegde misdaad in cyfers zwart op wit voor zich ziet, dan vraagt men zich af, hoe het mogelqk is, dat zulke enorme hoeveelheden vaak in enkele uren tqd geroofd en ervoerd konden worden. Zo heeft men b.v. enkele dagen ge leden kans gezien om in een nacht 's middags om vier uur stond het er nog en de volgende 'orgen was het verdwenen een perceel suikerriet met een oppervlakte van 14 ha kaal te snqden en de buit af te voeren. Wanneer men weet, dat een ha zuinig gerekend een opbrengst geeft van 100 quintaal of wel tien tón riet, dan is het een compleet raadsel hoe men kans heeft ge zien in een nacht de opbrengst van 14 ha te stelen. Veertien ha dat betekent 1400 quintaal, dat is 140 ton. Om 140 ton te vervoeren zou men min stens 46 drietonners nodig heb ben. Dat is een colonne met een respectabele lengte. Om een der- gelqke prestatie te leveren heeft men duizenden, heeft men een heel leger dieven nodig. En zelfs dan is het nog onbegrijpelqk. En toch worden dergelqke „presta ties" geleverd in het Modjoker tose, in het areaal van de suiker fabriek „Gempolkerep" ten zui den van de kali Brantas. De opbrengst van ongeveer 300 H.A. riet werd er tot nu toe ge roofd: Dat betekent een verlies van ongeveer 35.000 zakken sui ker. Dat betekent een mindere accqns-opbrengst van ongeveer een millioen gulden. Het bete kent ook, dat de aanplant voor de campagne minstens 1000 H.A. kleiner zal zqn, dan aanvankelyk het plan was. Wanneer de fabriek 1000 H.A. minder aanplant, dan wil dat zeggen, dat er gerekend naar de thans geldende prqzen en lonen een bedrag van ongeveer 2 millioen gulden minder onder de bevolking wordt gebracht. Het betekent, dat er ongeveer 12 mil lioen kg suiker minder geprodu ceerd zal worden, waardoor de staat ruim 3 millioen gulden minder .aan accqns zal ontvangen. In het Modjokertose is de be volking thans bezig de kip met de gouden eieren te slachten. Ten Zuiden van de kali Brantas is dit reeds gebeurd. Daar is practisch al het riet van de suikerfabriek verdwenen. Van de 300 H.A. aan plant, die daar stond, is nu al" meer dan 200 H.A. gestolen. Fa briek en rovers zqn hier in een soort wedstrijd gewikkeld: wis het snelst kan snqden. Tot nu tos liggen de rovers met vele punten voor. Dat is ook geen wonder, zq hebben volkomen vrq spel. Niemand treedt tegen hen op. Zfj kunnen hun buit openlqk vervoe ren. Dat doen ze dan ook. Zs wandelen er dagelqks bq honder den mee langs tientallen politie posten". „Als dat zo doorgaat en het zal zo doorgaan als er niet spoe- .dig iets gaat veranderen zal er straks in het Modjokertose geen onderneming meer laten planten. Dan zal er geen fabriek meer draaien. En wie is dan in de eer ste plaats het slachtoffer? Dat zal de bevolking van de dessa zqn, die geen andere baan kan zoeken. Dat is de bevolking, die thans nog voor elke H.A., die da fabriek laat beplanten, ongeveer f 2500 ontvangt. Wat zal daar straks van over- blqven? Hoogstens de opbrengst van wat rijst". De Britse regering heeft een particuliere machinefabriek op dracht gegeven een tekening met kostenberekening te maken van een prototype van een door atoomenergie aangedreven krachtbron, die te gebruiken zou zqn in grote schepen en oorlogs schepen. De geallieerde veiligheidsdienst in West-Duitsland stelt een on derzoek in naar de verblqfplaats van generaal Vincenz Mueller, de organisator van de volkspolitie in de Oostenrijkse zone. Men ver denkt hem er van, dat hij poogt in West-Duitsland recruten te werven. De Amerikaanse Lady Mendl, echtgenote van een gepension- neerde Engelse diplomaat en ja ren lang een legendarische gast in de Franse hoofdstad, is te Ver sailles overleden. Lady Mendl, wier ontvangsten in de gehele wereld bekend waren, maakte haar leeftqd tot een geheim, maar werd omstreeks 83 jaar geschat. Margaret Truman, dochter van de Amerikaanse president, zal 29 October haar televisiedebuut als sopraanzangeres maken voor de Columbia-Broadcasting-Company te New York. De hamsterkoorts, die na het uitbreken van de vqandelqkheden in Korea in België ontstaan is, heeft zodanige vormen aangeno men, dat de minister van econo mische zaken, Gaston Eyskens, 'n streng optreden der regering te gen speculanten, die zich schuldig maken aan een onwettige prijs opdrijving, heeft moeten aankon digen. De Amerikaanse senaat heeft het wetsontwerp, een onderdeel van Trumans programma voor de burgerrechten, dat de instelling bepaalde van een commissie voor rechtvaardige tewerkstellings- practqken verworpen. Deze com missie zou ras- en godsdienstdis criminatie bq het aannemen, ont slaan en promoveren van arbei ders hebben moeten tegengaan. Zaterdag zal op het vliegkamp Valkenburg het 860 Squadron van de Marine Luchtvaartdienst, dat in Maart j.L in Indonesië uit dienst is gesteld door de com mandant van het vliegkamp Val kenburg weer in dienst worden gesteld. De Zwitserse socialistische par ty heeft een manifest gepubli ceerd, waarin „de nieuwe golt van massa-arrestaties onder ar beiders en militante socialisten in Hongarije" wordt veroordeeld. Over arbeidsvoorwaarden van Rqnschippers zullen vertegen woordigers van de West-Duitse republiek, België, Frankrijk, Ne derland, Zwitserland en Groot- Brittannië van 24 tot 27 Juli a.s, te Parijs vergaderen. Engeland heeft by de Roemeen se regering geprotesteerd tegen een „inval" in een villa van da Britse luchtvaart-attaché, even buiten Boekarest. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft mede gedeeld, dat Zweden Israël da jure heeft erkend. Van de Poolse ambassade te Londen hebben twee leden van het Britse ministerie van binnen landse zaken om asyl verzocht. Een trein met arbeiders is b(J Wildenfels in Saksen in botsing gekomen met een goederentrein. Minstens 20 personen werden ge dood en meer dan 50 ernstig ge wond. De conferentie van Amerikaan se ambassadeurs in Europa, dia deze maand te Frankfort zou worden gehouden, is voor onbe paalde tqd uitgesteld. Het Australische Bondskabinet heeft besloten, dat zo spoedig mo gelqk zal worden begonnen met de opleiding van militairen. Jongemannen van 18 jaar zul len worden opgeroepen voor een tqd van 3en 4 maanden bq land-, zee- en luchtmacht. De door de Joegoslavische pers en radio verspreide berichten be treffende „aanzienlqke Bulgaarse troepenbewegingen naar de West grens zqn zelfs geen logenstraf fing waard, daar het er vingerdik opligt, dat zq verzonnen zqn", zo zegt een communistisch Bulgaars blad. De Koning en Koningin van Denemarken hebben Churchill uitgenodigd in September een be zoek aan Kopenhagen te brengen. De Franse minister van voor lichting, Gazier, heeft medege deeld, dat de nieuwe Franse re gering tqdens haar eerste kabi netsvergadering heeft besloten de sterkte van de Franse luchtmacht zodanig op te voeren, dat er over 5 jaar 3650 vliegtuigen zqn. Kos ten: 136 milliard francs.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3