mmmwiem ^KÖRT Emigratie-avond ie Terneuzen. y« F ;tig ongeval op Tiiools vissersvaartuig. 50 jaar getrouwd met 'n lastige man. KERK EN ZENDING. Veiling te St Maartensdijk zette in 1949 voor een half millioen om. „Alle inzittenden werden gered." 14 Juli 1990 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Paofna 2 Jongen tussen lier geraakt. Gistermorgen is op het motor vissersvaartuig, de „Tholen 20", die op de Roompot aan het vissen was, een ernstig ongeluk gebeurd. Een 16-jarig jongmaatje, neef van de schipper, raakte bekneld tus sen de draad van de korlier, met Bei gevolg, dat hij dubbelgevou wen mee werd getrokken. Geluk kig kon de lier nog net op tijd worden afgezet. Om de jongen te bevrijden, heeft men de lier moe ten slopen. Met een hersenschud ding en een beenfractuur werd, nadat dr van Hoorn de eerste hulp had verleend, het slachtof fer naar het R.K. ziekenhuis ver voerd. Zondagsdienst dierenartsen. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 9 uur zal de praktijk van de dierenartsen in W.-Zuid-Beveland worden waar genomen door M. Gaakeer te Ovezande, telef. K 1195283 en A. A. Elzerman te Goes, telef. K 1100—2233. FAILLISSEMENTEN' IN' ZEELAND. Het aantal uitgesproken fail lissementen bedroeg in Juni voor Zeeland twee. Dit was ook het aantal in Juni 1949. MIDDELBURG. „Met Columbus naar Amerika". Dinsdag- en Woensdagavond vertoonde de C. F. A. in de Schouwburg de film „Christopher Columbus". Wanneer de Engelse filmindus- rie er niet toe was overgegaan lm de ontdekkingsreis van Co- umbus en alles wat daarbij hoort B kleuren te verfilmen, dan zou alt groots opgezette filmwerk Vermoedelijk weinig publiek heb ben getrokken. Het pompeuze ge doe aan de Middeleeuwse hoven, Waar de vorsten nooit beter wis ten te doen dan lekker eten en Oorlog voeren, leent zich voor een kleurenfilm bijzonder. Een ont dekkingsreis en zeker die van Co lumbus is uitstekend geschikt Voor een boeiende film, doch men heelt hier vermoedelijk meer naar Uiterlijk vertoon gestreefd dan Baar een boeiende weergave. De Scènes aan het hof, waar intriges hoogtij vieren, zouden doen jteloven, dat de ondekkingsreis maar bijzaak is. Aan de reis zelf wordt zeer wei- iig aandacht besteed en hier en aar zijn de scènes meer lach wekkend dan bewondering af- wingend voor hetgeen Columbus n z'n mannen wisten te preste- Xnderdaad is deze film groots van opzet en kosten noch moeite zijn gespaard, doch wie dacht een boeiend en aantrekkelijk verhaal Op het doek te zien uitgebeeld, heeft zich vergist. GOES. Belg gearresteerd wegens nlcotinediefstal. Een dezer dagen vermiste een bode uit zijn wagen, die op het Kerkplein stond, een drietal bus- es nicotine ter waarde van f 90. Jaar gezien was dat een Belg ets uit de bodewagen had gene pen en in een autobus had ge- pgd, werd de betrokken autobus n Vlissingen aangehouden, waar iet gestolen goed kon worden achterhaald en de dief gearres teerd. KRUIN' IN' GEN. Aanrijding. De heer Verbeek alhier werd met zijn kleine luxe wagen te Ar- ?iemuiden aangereden door een egeniigger, die van achter een Vrachtauto onverwachts passeren wou. Hij bekwam een bloedende Wonde aan het voorhoofd, terwijl Zijn auto zwaar beschadigd werd. De andere luxe wagen kon de reis vervolgen. OVEZANDE. Aanbesteding. Aanbesteed werd de bouw van ♦en woning met schuurtje voor de heer L. Hoondert, alhier. Inge- ichreven werd als volgt: J. Blankenburg f 11150; J Brand f 11310; Engelbert f 10640; D. Priem 1 10200; J. Priem f10019; Gebr. Janse f11753; En gels f 11400; J. J. Peters f 10325 Pieterse f 11250; J. Verheike f 11425; L. Peters f10084. De gunning werd aangehouden. KATTENDIJKE. Brandje. Gisteren is het varkenshok van C. Quinten afgebrand. Door het pptreden van de buurtbewoners konden de andere hokken, die er naast staan, behouden blijven. Men weet niet hoe de brand ont- ♦taan is. Er waren geen varkens in het hok. YERSEKE. Oesterbroedval gunstig. In de 7de mededeling geeft Dr {Corringa van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek aan de oeslerkwekers zijn mening over de broedval. De oesterbroedval laat zich zeer gunstig aanzien Het aantal larven bedraagt nog gteeds 5 a 600 larven per 100 L. water. De watertemperatuur is gestegen tot ongeveer 20 gr. en is dus zeer gunstig voor de ont wikkeling van de oesterlarven. Het ruwe weer heeft niet veel nadeel berokkend, daar het vrij warm blijft, zodat het water niet afkoelt. De oesterlarven ontwikkelen zich nu zeer voorspoedig. Het Aantal grote larven is belangrijk gestegen en het aantal rijpe lar ven is sedert het einde van de vorige week meer dan verdub beld. In de loop van deze week is dan ook een ruime aanslag van oes terbroed te verwachten. Als de watertemperatuur niet al te snel daalt zal de aanslag nog verder (Advertentie) De redacteur van een der Zeeuwse couranten nam het Gou den echtpaar een interview af. De 73-jarige bruid deed 't woord. ,Oh mijnheer, ik heb gelukkige jaren gehad maar mannen zijn toch lastig. Als ik hem eens wou verrassen, was het altijd, „Over hemden, dassen en sigaren koop ik het liefst zelf". Nu daar zat ik weer. Voor een modern meisje of vrouw is dat gemakkelijker nu er zo'n speciaal GESCHENKEN- HUIS in Middelburg en Goes Is, waar je van die aardige cadeau tjes kunt kopen, zelfs voor die lastige mannen. Als ik tegen woordig een cadeautje geef ook aan m'n kinderen en kleinkinde ren, dan slaag ik altijd in deze speciale Gesehenkenhuizen te Middelburg en Goes". toenemen en ook de volgende week nog doorzetten. ST. AN'N'ALAND. Jeep in de sloot. De heer v. d. S. alhier reed, door bij vergissing op het gas pedaal te trappen, in de nabijheid van het z.g.n. „Spookwegje" met zijn jeep in de sloot. Zijn echt genote bekwam hierbij enkele wonden, veroorzaakt door glas scherven. At met al liep alles goed af; slechts geringe mate riële schade. De gemeentepolitie te Goes heeft aangehouden zekere P. P. wegens het plegen van zeden delicten te Goes en 's-H. Arends- kerke. Dinsdag maakten de ouden van dagen te Hoedekenskerke per bus een reis naar Rotterdam, 's Avonds zorgde „Con Amore" bij de thuiskomst voor een num mertje muziek. De totale opbrengst van de buscollecte voor het sanatorium „Zonnegloren" te Harderwijk is te Kerkwerve f 26.24. Het Tamboers- en Pijperscorps „Jonge Kracht" te Biezelinge is voornemens a.s. Zaterdagavond te 6.45 u. een muzikale wande ling door de gemeente te maken, welke wordt vervolgd door een zomerconcert op het Marktplein. Dinsdag maakte de Souburgse zangver. „Uitspanning door In spanning" een autotocht naar Gelderland. De landbouwersknecht P. van Gilst te Colijnsplaat had Dins dagmorgen het ongeluk van een paard te vallen, met het gevolg dat hij een lichte hersenschud ding opliep. Tot 4e ambtenaar ter secreta rie van Wissekerke is benoemd de heer M. A. van der Maas, al daar. De te Kruiningen gehouden collecte voor de sanatoria „Son- nevanck" en „Zonnegloren" bracht op f 60.85. De leerlingen der laagste klas sen van de School met de Bijbel te Kruiningen maakten Vrijdag een reisje naar Bergen op Zoom, Breda, Tiburg en Oosterhout. De leerlingen van de Bijzon dere Lagere School te Hoek maakten Vrijdag j.l. een school reis naar Nijmegen en omstreken Zaterdagavond treedt voor de Geref. Gemeente te Arnemuiden op ds Dieleman van Borssele. De ouden van dagen uit Ter- neuzen maakten Dinsdag een reis naar Knocks en omgeving. Des avonds tegen 8 uur was men weer in Terneuzen, waar men werd opgewacht door „De Har monie". Voor de Nationale Reclassering werd in Zierikzee gecollecteerd f216.41 (vorig jaar f198.—). De ouden van dagen uit Zie rikzee maakten Dinsdag een reis door Brabant. Men genoot volop, s Avonds werden de oudjes op gewacht door „Kunst en Eer" op het havenplein werd na aan komst nog een rondedansje ge maakt. Mej. A. M. Verschuur dankte daarop het comité, ter wijl de heer J. W. v. d. Doel mej. Verschuur beantwoordde. Voor het staatsexamen voor muziek (piano B) slaagde te Den Haag Y. J. J. de Groot te Bergen op Zoom. Zaterdagavond om half acht zal voorgaan in de Geref. Ge meente te Kruiningen ds v. d. Ketterij te Vlaardingen. Dinsdagavond j.l. keerde uit Indonesië in zijn ouderlijke wo ning te Sint Maartensdijk terug Korp. J. Kloet. De rondgang voor de Generale Kas der Ned. Herv. Kerk heeft te Heinkenszand ruim f 156, opgebracht. Woensdag keerde de militair J. van Baaien Jzn uit Indonesië in Heinkenszand terug. Het koninklijk bezoek aan Goes. Zoals bekend zai het konink lijk paar op 18 en 19 Augustus a.s. een officiëel bezoek aan Zeeland brengen, waarbij ook Goes zal worden bezocht. Daar dat koninklijk bezoek ongeluk kigerwijze samenvalt met de Goese kermis, heeft de waar nemend burgemeester, wethou der J. J. van Melle, de Commis saris der Koningin verzocht het daarheen te willen leiden, dat de inwoners van Goes, ondanks de beletselen door de kermis, toch in de gelegenheid gesteld worden hun aanhankelijkheid aan ons vorstelijk huis en hun liefde tot Koningin Juliana en Prins Bernhard te tonen. Dit temeer, daar het koninklijk paar tot nog toe geen bezoek bracht aan Goes. DUIVENSPORT. P.V. „Rode Doffer" te Goes. Wedvlucht Orleans 400 km. De eerste 10 prijswinnaars zijn: H. v. d. Broek 1 en 4; J, Bakker 2, 7 en 9; L. van Liere 5 en 6; Joh. de Witte 8; W. Louisse 10. In concours 153 duiven. Leestafel Wij en de film, door J. Das. Uitgave: Bosch en Keuning N.V., Baarn. Het probleem van de film, en vooral de film in de bioscoop trekt steeds meer de aandacht. De schrijver van „Wij en de film" behandelt dit vraagstuk in posi tieve zin. Hij gaat zich niet bezig houden met wat wel of wat niet mag, maar hij stelt de vraag, welke taak de christen op het gebied van de film heeft. Hij constateert het feit, dat de film voor een deel van de jeugd en voor haar niet alleen 'n levensbehoefte is geworden. Voor hen is de film een spijze die nooit verzadigen kan en daarom tot verslaafdheid leidt. Het is een verdovingsmiddel waarvan men niet alleen leven kan, maar dat een steeds grotere honger geeft en een mens tenslotte als het wa re uitholt. Welnu, voor deze jeugd, pau pers en onmaatschappelijken voor 'n deel, zijn wij mede-verantwoor delijk. Wij zullen ook op dit ge bied voor zulke mensen wat moe ten doen en onze christelijke ac tie in filmzaken zo moeten voeren, dat ze vooral ook voor hen wat betekent. De schrijver is van oordeel, dat evenmin als bij het boek 'n christelijke houding inzake film en bioscoop niet alleen zal kun nen bestaan in afwijzen van het onaanvaardbare. Om tot een betere toestand op filmgebied te komen stelt hij als eerste eis dat door deskundige voorlichting het onderscheidings vermogen van het publiek verbe terd wordt. Verder zal niet gerust mogen worden voordat christe lijke films komen, terwijl in veel gevallen eigen theaters tevens geschikt voor andere doeleinden gesticht zullen moeten worden. Wij bevelen de lezing van dit boekje, waarin op de christelijke verantwoordelijkheid in dezen volle nadruk wordt gelegd, ten zeerste aan. Ongeval te Rilland-Bath. Gisteren raakte te Rilland Bath tijdens het hooimennen een stel paarden van de land bouwer Kolijn op hol, met het gevolg, dat de bestuurder, de heer M. den Hamer, kwam te vallen en één zijner enkels brak. Hij werd naar een ziekenhuis te Goes overgebracht. Belegd door Hervormde Emigratie Commissie, Dinsdagavond hield de Her vormde Emigratie-Commissie, in samenwerking met het Arbeids bureau, in het gebouw „Pro Rege" te Terneuzen een emigra tie-avond. Na opening door ds J. Star- renburg, Ned. Herv. pred. te Sluiskil, hield mr O. A. Gobius, secretaris der commissie, een causerie over de mogelijkheden voor emigratie, meer in het bij zonder bezien in het licht van de kerkelijke toestanden. De Ned. Hervormde Kerk is later geweest met haar bemoei ingen met de emigratie dan de Roomse kerk en de Gereformeer de Kerken. Toch is het voor de Ned. Herv. Kerk niet moeilijk geweest haar contacten te leggen in de diverse landen, juist omdat zij lid is van de Wereldraad der Kerken. Als landen waarnaar de emigratie mogelijk is, noemde mr Gobius: Australië, Nieuw Zeeland, Canada, Zuid-Afrika en Frankrijk. Na een globale uiteenzetting van alle moeilijkheden, welke zich t.a.v. emigratie voordoen, stond spr. in het bijzonder stil bij Canada en Australië. Uitvoerig belichtte hij de taal kwestie, die vooral door de vrou wen niet te lichtvaardig dient te worden opgevat. De beslissing tot emigratie moet worden genomen in overleg met alle gezinsleden, maar bo venal in afhankelijkheid van God. De heer van Luik sprak daar na over de sociaal-economische toestanden en mogelijkheden van Australië. Na een uiteenzetting van de ligging, temperatuur, weersge steldheid, afstanden, reismoge lijkheden naar en van Australië, wees hij op het verschil in de wijze van werken in de land bouw met Nederland. De emigranten-boeren zullen moeten bedenken, dat de Hol landse methoden daar zeker niet a'.tyd toegepast kunnen worden, terwijl ook mede door het gebrek aan arbeidskrachten veel meer alles gemechaniseerd is dan hier het geval is. Spr. wees op de noodzakelijkheid om vóór het vertrek uit Nederland enige ma chineriekennis op te doen, aan gezien in de meeste plaatsen smeden ontbreken en de boeren in de winter zelf de reparatie werkzaamheden aan hun machi nes uitvoeren. Overige beroepen. Ten aanzien van de overige be roepen verklaarde de heer v. Luik, dat, hoewel administratief personeel niet zo veel gevraagd wordt, voor alle soorten werk krachten plaats is. Naar schatting z(jn momenteel in Australië 450.000 werkkrachten tekort. Wat de verdiensten betreffen: hiervoor is een systeem in het leven geroepen, waarbij elke ar beider niet minder mag verdie nen dan 6.18 per week, ter wijl de sociale voorzieningen zeer goed zijn, iedere 14 dagen per jaar vacantie heeft en er een werkweek van 5 dagen met 40 werkuren bestaat. Voorzoveel betreft de huisves ting was de heer v. Luik minder enthousiast, nu het woningtekort in Australië plm. 400.000 wo ningen bedraagt en er per jaar slechts 90 a 100.000 woningen worden bijgebouwd. Hierdoor is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de emigranten soms verschil lende maanden op een eigen huis moeten wachten. De Australische regering heeft echter getracht deze moeilijkheid, zij het ten dele, op te lossen door het in het leven roepen van zijn „Holding centra", waarin de emigranten worden ondergebracht in af wachting van hun definitieve huisvesting. Ds Starrenburg dankte daarna beide sprekers. Mede door de in de pauze ver krijgbare brochures en de na de pauze gestelde vragen, konden de ongeveer 100 belangstellenden zich deze avond een beter beeld vormen van de mogelijkheden en moeilijkheden, welke zich op emigratiegebied voordoen. Eindles Landbouwhuishoud- school te Terneuzen. Voorafgegaan door een eindles werd Woensdag te Terneuzen een samenkomst gehouden van de leerlingen der landbouwhuishoud- school. De voorzitter van de kring Axel van de Z.L.M., de heer A. Haak, opende de vergadering met een welkomstwoord, waarna de uitreiking van de diploma's plaats vond. Door de leerlingen werden o.l.v. de heer de Kam, leraar aan voor noemde school, enige liedjes ge zongen. Ook de door enkele leerlingen gedane voordrachten vielen goed in de smaak en zeker niet het minst een door één der leerlingen voorgedragen, zelfgemaakt, ge dicht over het schoolleven. Door de scheidende leerlingen werd als dank voor al het op de school genotene, een boek aange boden voor de schoolbibliotheek. Geslaagd zijn voor de primaire cursus: Jannetje Klaassen, Elisa beth P. Oppeneer; Janna W. Th. M. van Sikkelerus; Francina C. de Regt; Aline N. J. van Moef- faert, allen te Terneuzen en Cor nelia Dieleman, Sara Maas en Su- zanna J. Riemens, allen te Hoek. Inbraak te Serooskerke (W.) In de nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken bij de heer J. Kodde te Seroos kerke (W.). Enige kleren als mede een portefeuille met in houd werden medegenomen. De Rijkspolitie riep de hulp van de Rijksspeurhond van Terneuzen in. Het spoor leidde naar het Wederopbouwkamp aan de Oost- kapelseweg. De dader is nog niet gevonden. VLISSINGEN. Onverbeterlijk. De politie heeft een 11-jarige jongen uit Vlissingen, die enige tijd geleden uit een opvoedings gesticht ontslagen was, bij zijn ouders teruggebracht, nadat hij anderhalve dag aan het zwerven was gegaan, omdat hij bang was opgepakt te worden voor ver schillende door hem gepleegde diefstallen. Hij had verschillende winkeldiefstallen op zijn geweten, zoals van speelgoed en snoep, en maakte zich ook schuldig aan ladelichten. Een bedrag van f 20 kreeg hij op deze wijze by elkaar en hy besteedde het aan het ko pen van snoep. Toen hij begreep, dat de politie hem op het spoor was, pakte hy bij een school een nieuwe fiets en verdween. Jongen en fiets zijn nu weer terecht, GOES. Tentoonstelling Hervormde School. Gistermiddag en -avond werd in de gebouwen van de Her vormde school aan de Nieuw- straat en de Tulpstraat een ten toonstelling gehouden van het werk der leerlingen. Vooraf werd op het schoolterrein aan de Nieuwstraat een gymnastiek- demonstratie gegeven. Hieraan werkten een 40-tal meisjes mee, die lieten zien wat men met het moderne gymnastiekonderwys bereiken kan. Tentoongesteld was het werk der leerlingen, zowel het schrif telijk werk als de voortbreng selen van het handwerkonder- wys en de handenarbeid. Bij de laatste bevond zich o.m. een volledig stel poppen voor een poppenkast. Vele ouders maak ten van de gelegenheid gebruik pm het werk van hun spruiten te bezichtigen en al of niet te bewonderen, terwijl het onder wijzend personeel alle gewen ste inlichtingen gaf over de meer of minder grote leergierigheid van de resp. kinderen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Reeuwijk, K. Ooms, cand. te Dirksland; te Bussum, T. H. Oostenburg te Vlaardingen. Aangenomen naar Ter Aar, H. van Amstel, cand. te Gouds waard, die bedankte voor Nieuwland, Noorden en voer Rijnzaterwoude. Benoemd tot hulppr. te Delft, H. Bellier, cand. te Eindhoven. Geref. Kerken. Beroepen te Elburg, P. v. d Schaaf, res.-legerpred. te Epe, te Den Burg op Texel, P. Rie- mersma te Vijfhuizen; te Pae- sens, K. Welbedacht, cand. te Ede. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Arnhem en te Doesburg, C. Verhage, cand. 'e Middelburg. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Giessendam, W. de Wit te Middelburg. Het rassenvraagstuk In Z. Afrika. Dr B. J, Marais van de Ned. Hervormde of Geref. kerk in Z. Afrika heeft de Wereldraad van kerken die te Toronto zal verga deren voorgesteld, een commissie tot bestudering van de rasver houdingen in de Unie van Zuid- Afrika te benoemen. Dit voorstel zal in de loop van deze week door het hoofdbestuur van de Wereld raad besproken worden. Vrouwenkiesrecht ln de kerk. De kerkeraad van de Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) te Gronin gen, heeft de volgende conclusies aangenomen: a. De Schrift spreekt zich over het vrouwenkiesrecht niet direct en klaar uit b. Afgezien van de vraag of het mogeiyk zou zijn by voort gezette studie tot een klaar in zicht te komen in hetgeen in deze onder alle omstandigheden en voor alle tijden de mening des Geestes is, vast staat in ieder ge val, dat èn de kerkeraad èn de kerken in het gemeen dit inzicht thans nog missen c. De kerkeraad acht het daarom niet wenselijk een prin cipiële uitspraak te doen, wijl hierop, in deze omstandigheden velerlei rechtmatige critiek onge twijfeld zou worden geoefend d. Zulks zou de onrust in het leven onzer kerken slechts doen toenemen, terwyi wy haar niet met een klaar en beslist „zo zegt de Heere" zouden kunnen tege moet treden e. Wijl dit het leven onzer kerken niet ten goede zou komen, en het hier niet geldt (het zy nog eens gezegd) een uitdrukkelijk gebod Gods, meent de kerkeraad niet tot het invoeren van het vrouwenkiesrecht te moeten over gaan. Jaarvergadering „Jachin". De Geref. Zondagsschoolver eniging „Jachin" heeft te Eind hoven haar 74ste jaarvergade ring gehouden, onder leiding van prof. F. W. Grosheide. De jaarverslagen van de heren Koster en van den Oever wer den goedgekeurd. Ds J. A. Tazelaar werd als bestuurslid herkozen en gekozen in de vacature-Douma, mej. Ho- gendoorn, evangeliste te Eind hoven. Ds Douma, die lange ja ren in het bestuur zitting had werd het ere-lidmaatschap van het bestuur aangeboden en bo vendien een ex, van het Nieuwe Testament in zes Nederlandse vertalingen. In de morgenvergadering gaf de heer P. C. Oorebeek te Rot terdam een demonstratie met de door hem bij het onderwijs ge bruikte flanellograaf. Ds C. Gil huis te Eindhoven refereerde over het „contact met de ouders". De vergadering werd toege sproken door ds H. A. Wiersinga namens „Filippus", ds W. A. Wiersinga namens het Evangeli satiecentrum en ds P. Laman, die o.m. verklaarde, dat het Chr. Geref. Zondagsschoolwerk steeds dichter naar dat van „Ja chin" toegroeit. Het promotierecht aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken. Geiyk bekend heeft de generale synode der Geref, Kerken verle den jaar te 's-Gravenhage beslo ten tot het in het leven roepen van een stichting welke de moge- hjkheid van doctorale studiën en promotie in de godgeleerdheid beoogt te openen voor studenten KRABBENDIJKE. Veiling van Donderdag 13 Juli 1950. Zwarte bessen 65.10—65.50, Rode bessen 20ó2, Frambozen 60118, Yel low val 1926, Morellen 31, Early Laxton 3352, alles per 100 kg. Bonen; Wagenaars 23.7023.80, Dubb. Sperciebonen 37.90, bei den per 100 kg. Nagekomen Advertentie Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder, Zwager en Oom, WILLEM SANDERSE, in de ouderdom van bijna 71 jaar. Uit aller naam: J. POPPE. Oostkapelle, 13 Juli '50 Grypskerkseweg 6. aan de Theol. Hogeschool onder leiding van hun eigen hooglera ren. De synode stelde voor deze zaak nader enige regelen vast. Naar wy vernemen is deze week de stichtingsvergadering gehou den. Het bestuur bestaat uit de volgende heren: Mr Dr J. Don- ner te 's-Gravenhage, president van de Hoge Raad, voorzitter; Dr S. P. Dee, Geref. pred. te Rot terdam, Ds B. v. Halsema, idem te Ermelo, Ds L. ten Kate, Geref. predikant te Stedum, H. M. Ol- denhof, burgemeester van Kam pen, Dr E. Smilde, Geref. pred. te Wateringen, Dr H. J. Smit te 's-Gravenhage, Mr J. Wedeven, raadsheer te Leeuwarden en G. F. Wielenga, accountant te Wasse naar en penningmeester van de Theol. Hogeschool. OP CELEBES VOOR ZENDING NIET „ALLES VERLOREN". Spoedige terugkeer naar do posten Uit de gebeurtenissen op Mid- deii-Celebes mag niet de conclusie worden getrokken, dat daar aan de zendingsarbeid een einde dreigt te komen. Zelfs wanneer ai de zendelingen zich tydelijk terug zouden moeten trekken, ide evangelieverkondiging zodanig in de zelfstandige kerken geworteld, dat men mag verwachten, dat zy voortgang zal hebben. Dit verklaart dr J. H. Stelma, afgevaardigde van de Ned. Herv. kerk ter synodevergadering van de Prot. kerk in Indonesië te Dja karta en vice-voorzitter van de V.N.Z., in een rapport, dat hy over zyn reis heeft uitgebracht, nadat hy op 5 Juli j.l. in Neder land is teruggekeerd. Hij herinnert in dit overzicht aan de evacuatie van de meeste zendingsarbeiders der Chr. Geref. kerken (uit Mamasa) en de Ger. Zendingsbond (Rante Pao). De eersten werden gevangen geno men en door de Apris bevrijd, de tweede groep evacueerde naar Makassar op advies van de zen dingsconsuls, nadat Ds G. W. Mol- lema op 5 Juni in Z.O.-Celebes was vermoord, samen met een Indonesische evangelist en een on bekende derde. Een guerilla-bende heeft nog vergeefs getracht zich meester te maken van Kolonedale in Mid den-Celebes. De families dr A. C. Kruyt Jr. en ds T. van Weelie (van de Ver. Ned. Zendingscor poraties) vertrokken naar Posso, van waaruit dr Kruyt thans ge regeld zijn ziekenhuiswerk in Ko lonedale verricht. De houding van de Toradja- bevolking is voortreffelyk en men wil niets liever dan dat de zen dingsarbeiders biyven. Er zyn geen tekenen bekend die er op wyzen, dat deze actie der benden tegen de Indonesische Christenen als zodanig is gericht. Er is reden om te verwachten dat de zendingsarbeiders, die in Makassar verblyven, terug kun nen keren naar hun posten. PREDIKBEURTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ZONDAG 16 JULI 1950, Ned. Herv. Kerk Aardenburg: 10.30 ds Blom; St. Anna ter Muiden: 11 ds Schrale; Biervliet: 9.30 ds Boero; Breskens: 10 en 6.30 ds van Beusekom (H.A.); Cadzand: 10 ds ten Cate (H.A.); Hoofdplaat: 2 ds van Beusekom; St. Kruis: 8.45 ds Blom; Nieuwvliet: 2 ds Wiebosch; Oostburg: 10.30 ds Fournier; Retranchement; 2.30 ds Schrale; Axel: 10 en 2.30 ds Pennings; Terneuzen: 10 ds v. d. Vlugt, 2.30 en 7 ds Scholten (jeugdd.); Sluis: 9.30 ds Schrale; Waterlandkerkje: 10 ds fierg- sma; IJzendyke: 10 ds Doorn; Zuidzande: 10 ds Elderenbosch te Voorburg; Groede: 9.30 ds Wiebosch. Geref. Kerken. Axel: 10 en 3 ds Boer te Waarder: Schoondijke: 9.30 en 2.30 cand. Goeman, Voorburg; Terneuzen: 11 en 4.30 ds v. Til te Middelburg. Geref. Kerk (Art. 81). Axel: 10 en 2.30 ds Zemel; Terneuzen: 10 en 3 ds ten Hove. Geref. Gem, Axel: 10 en 2.30 leesd.; Ter neuzen: 9.30, 2 en 6 leesd. Oud Geref. Gem. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 ds de Reuver. VEILEN VAN UIEN EN PEEN VERPLICHT GESTELD vmw TEGENVALLER. 't Was geen prettige medede ling die minister In 'tVe'd Woensdag deed in het congres van de Ver. van Neder!. Ge meenten. Bij de bespreking van de fi nanciële aspecten van de wo ningbouw vertelde de minister, die wat dit betreft somber ge stemd was. dat het nationaal budget voor 1949 een tekort geeft van f 300 millioen. Dat is geen kleinigheid. En het is een tegenvaller te vens. Immers, de fiscus heeft haar best gedaan. Alles wat maar met enige schijn van recht belast lean worden is langzamerhand be last. En de belastingbetalers zijn niet achtergebleven. Zij hebben zich, zoals ik 't dezer dagen er gens zag uitgedrukt, de huid van 't lijf laten stropen. Trouwens de berichten om trent de opbrengst van de be lastingen waren steeds in opti mistische toon gesteld. Meeval lers over heel de linie. De geld stroom bleef maar vloeien. En nu dit. Plns nog de mede deling, dat de vrees gegrond is, dat dit jaar nog ongunstiger zal zijn dan 1949. Ik krijg zo de indruk, dat de put waarin de belastinggelden te recht komen, geen bodem heeft. Ik zie nu al met belangstelling uit naar wat de komende troon rede hieromtrent zal vertellen. Ongelukkig het kabinet, dat uiteindelijk de failliete boedel zal hebben te redderen. Dezer dagen werd in de zaal van de heer Steketee te St. Maar tensdijk de algemene jaarverga dering gehouden van de Veilings vereniging St. Maartensdyk en Omstreken, onder voorzitterschap van de heer A. L. Hage. In zyn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat op 17 Juli a.s. de stenen van de nieuwe vei ling aangevoerd zullen worden, zodat dan een aanvang gemaakt kan worden met de bouw. Uit het jaarverslag bleek, dat in totaal voor f 503.370,18 aan producten geveild werden. Aangevoerd werden 1.876.786 kg aardappelen, voor f 121.385,67 1.297,555 kg uien f261.508,19; 1.071,755 kg Peen f96.595,15; 47190 kg bonen voor f 16.820,65; 3689 kg aardbeien f 2605,78, 5044 kg appelen f 1558.43,—; 2559 kg zwarte bessen voor f2303,55; diverse producten 4341 kg voor f592,76. Het aftredende bestuurslid, de heer A. M. Kloet, werd herkozen terwyl in de financiële commissie de heer J.C. Knuist werd gekozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten, het veilen van Uien en Peen voor het jaar 1950- '51 verplicht te stellen. Wordt buiten de veiling verkocht, is het lid een provisie aan de veiling verschuldigd. Verder besloot men het veilen van aardappelen ver plicht te stellen tot 19 Augustus 1950, Wordt voor die datum bui ten de veiling verkocht is men eveneens provisie aan de veiling verschuldigd. De rekening en verantwoording over het boekjaar 1949—50 wer den hierna door de vergadering goedgekeurd. V eilingsberichten MIDDELBURG. Eeierveiling van 13 Juli. Minimumprijs voor pluimveehouders f 2,13. Vuil- schalige 2 ct. minder per ei. Winkelprijs per 100 stuks f 19 voor klasse 0; f 18 voor klasse I; f 17 voor klasse II; f 16 voor klasse III; f 15 voor klasse IV; f14 voor klasse V; f 13 voor klasse IV. KAPELLE. Veiling van 12 Juli Grote veiling: Zwarte Bessen 65.20—65.50, Frambozen (In dustrie) 60—1.08; Dubb. Princ. z. draad 34.20—35.30 per 100 kg. Kleine veiling: Kersen: Klerken 2482; Markiezen 2188; Mo rellen 1659; Hollanders 6063; Meikersen 2658 Hedelfinger 2169; Krieken 2761; Vlees kersen 2057; Zure Morellen 651; Abesse de Mouland 48; Mierlose Zwarte 5769; Inspec teur Löhnes 5976; Vanlcs» Zwarte 5269; Rode Blanche 41| Wilhelmina 51—57; Diversent Rode Bessen 20—53; Duitse zure 24—28; Witte Bessen 21; Kruis bessen 740; Frambozen 1.02 I.58; Oranjepruimen 1239) Ruth Gerstetter 3660; Jan Baaspeer 2226; Val Yellow Transparant 520; Groenten: Andijvie 811; Uien 910; Ra barber 1; Doperwten 2736) Saxasponen 2629; Tomaten 4— 76; Aardappelen 39, alles per kg. Kroten 14; Bosuien 7; Bos- peen 214, alles per bos. Krop sla 36; Komkommers 314; Bloemkool 8; Kasperziken 12—18 Kaspruimen 3 'A 7, alles per stuk. GOES. Veiling van 13 Juli '50. Zwarte bessen 65,2065,50; Rode bessen 2045; Kruisbessen 14 37; Witte bessen 520; Fram bozen 71136; Klerken 3777; Zoete morellen 5461; Zwarte vleeskersen 3660; Insp. Löhnes 49; Eierkrieken 5159; Brusselse bruine 6572; Suikerkersen 48; Oranjepruimen 1443; Ruth Gers teller 42—47; Early Laxton 28—49; Jan Baasperen 1430). Yellow Transparente (vol) 10 19, alles per 100 kg; Golden Ja pan (kaspruimen) 8—10, per 100 stuks; Dubb. Princessebonen 36 38, per 100 kg. SCHERPENISSE. Eerstelingen gewone 10.5411.02, drielingen 8.01; Gele Eigenheimers: gewona 10.50—11.68, drielingen 7.82—7.87 kriel 4.05; Blauwe Eigenheimers: gewone 12.67, alles per 100 kg. Aanvoer 28 ton. ST. ANNALAND. Veiling van 12 Juli. Eerstelingen: gewone 11) drielingen 8.25; Gele Eigenhei mers: gewone 12.0012.65, drie lingen 7.77—8.34, kriel 4.50) Blauwe Eigenheimers: gewond 13.2413.47, drielingen 6.07 7.09, kriel 4.14; Bintjes: gewona 9.5010.01, drielingen 7.02, kriel 4.11, alles per 100 kg. Aanvoer 75 ton. ST. MAARTENSDIJK. Veiling van 12 Juli. Eerstelingen 11, Eigenheimers 12,0212,50, id. kriel 6,807,30, Eigenh. II 9 10,10, id. kriel 6, Blauwe Eigenh. 1 12,20, voer 4,01. Alles per 100 kg. Aanvoer 22 ton. Zwarte Bes sen 65, Rode Bessen 2030, Bo nen 37. Alles per 100 kg. THOLEN. Veiling van 13 Juli. Aardappelen: Bonken 9,71. Gew. II,25—11,59, Poters 8,03, Voer 4,22, Witte Eigenh. Bonken 9, Gew. 10,68—12, Poters 8,75, BI. Eigenheimers 10,8111,82, Po ters 6,57. Aanvoer 40 ton. Boontjes 37 ct. per kg. Aanvoer 2 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2