Mobilisatie van arbeidskracht en indus triëie hulpbronnen. NIEUWS Veie goede woorden voor jubilerend „Hosanna'' ie Koes. Werknemers krijgen zitting in Kamers van nuupbannel. Zeeland krijgt een populair wetenschappelijk tijdschrift. Eerste steen gelegd voor nieuw koemuis te Krabbendijke. Spelen met vuur. Meer geld voor campagne in Korea. Vertrouwen in Indo nesië neemt toe. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mej. Willy van der Werff hanteerde de troffel. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel, 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vllssingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord- straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1609 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 14 JULI 1980 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg: J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. «tarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 4.37 u., onder 20.54 u.; Maan op 4.09 u., onder 21.43 u.; Nieuwe Maan 6.05 u. Hoogwater op Zaterdag 15 Juli: Vlissingen: 2.04 u. 1.86 m., 14.20 u. 1.86 m.; Terneuzen: 2.27 u. 2.04 m., 14.47 u. 2.04 m.; Wemel- dinge: 3.44 u. 1.65 m., 16.07 u. 1.60 m.; Zierikzee: 3.33 u. 1.39 m. 15.52 u. 1.33 m. A/Iilitia Christi", het orgaan jjivi van Je geloofsgemeen schap van christen anti-militai- risten Kerk en Vrede geeft een beschouwing over het conflict op Korea. Na er op gewezen te hebben, dat uit het hele westen het een stemmig koor klinkt dat Ame rika toejuicht, met uitzondering van de communisten en enkele „individualisten" in Engeland vervolgt het blad: „Ook wij, leden van Kerk en Vrede, zijn zulke „individualis ten". Ook wij zingen niet mee met het koor, maar roepen er tegen in. Ook wij protesteren tegen deze gang van zaken die in wezen geen vrucht is van de Verenigde Naties maar van an dere machten. En als Christenen protesteren wij tegen het wilde beesten-gevecht, dat in Korea begonnen is, en dat als de hekken niet houden straks over de hele wereld zal razen. Dan zal vijf jaar na het einde van de tweede wereldoorlog deze de derde hebben gebaard. De drakentanden, die elke oor log zaait, zijn dan wel heel snel opgekomen. De oorlog vernietigt niet al leen cultuur en mensenlevens, maar ook de menselijke moraal en doet de gewetens zwijgen. Is de oorlog uitgebroken, dan heeft het Evangelie geen stem meer, Christus geen gezag meer, niet 't minst. Dan zijn wij mili tair georganiseerde barbaren geworden, tot elke misdaad in staat en bereid. De op dit pur.l hevig verwereldlijkte kerk zal zwijgen, zoals zij altijd gezwe gen heeft. Inzake gewetensmo- raal-en-oorlog moet men wel een heel sterke bril opzetten om de Christen van de ng te onderscheiden." De redactie voegt hieraan toe, dat ook zij geen uitweg ziet in de gevaarlijke positie waarin de wereldmachten van Oost en West thans de wereld hebben gebracht. Alleen dit staat voor haar vast, dat het oprijzende on heil te keren met wat een nieuwe wereldoorlog ontketenen kan, spelen is met vuur, met het helse vuur. Onze afkeer van de oorlog is zeker niet minder sterk, dan die van „Kerk en Vrede". Het is alleen maar te betreu ren, dat hetgeen zij wenst en doet, niets anders is dan wat zij in anderen afkeurt, spelen met vuur, met het helse vuur. De zaak staat toch zo, dat als Amerika en de V.N. niet hadden ingegrepen, Zuid-Korea zonder meer door de agenten van Mos kou reeds geheel onder de voet was gelopen, waardoor de com munisten de kar.s hadden gekre gen verder door te dringen. En dat die kans benut zou worden, niet alleen in het Oos ten, maar ook in het Westen, met als gevolg een zee van el lende voor de betrokken volken, daarover kan geen schijn van twijfel bestaan. Een dergelijke lijdelijke hou ding, waarbij met de eisen van recht en vrede geen rekening wordt gehouden zou voor de overheden, van Godswege geroe pen, het recht te handhaven en de zwakken te beschermen, niets anders zijn dan een roekeloos en onverantwoordelijk spel met vuur, het verzaken van haar hoge roeping. Wanneer de politie booswich ten ontdekt, die bezig zijn brand te stichten en de bevolking aan de verschrikkelijkste gevaren bloot te «tellen, dan tracht zij daaraan een einde te maken, zo nodig met geweld. Doet zij dat niet, dan verzaakt zij haar plicht en speelt zij in de kaart van de brandstichters voor wier heilloos bedrijf zij zich dan mede verantwoordelijk stelt. Persoonlijke boodschap van Nehroe aan Stalin. De ambassadeur van India te Moskou heeft de Sowjet-Russi- sche plv. minister van buiten landse zaken Gromyko een per soonlijke boodschap van de In diase premier, Pandit Nehroe, aan Stalin overhandigd. Te Washington gelooft men, dat deze boodschap waarschijn lijk een poging betekent om een vreedzame regeling van de Ko reaanse crisis tot stand te bren gen. India heeft de Amerikaanse regering vooraf niet op de hoog te gesteld van de inhoud. Sneller Amerikaanse wapens naar West-Europa. Naar verluidt, zou men in Amerikaanse regeringskringen steeds meer geneigd zijn de toe vloed van Amerikaanse wapens naar West-Europa, tengevolge van de Koreaanse crisis, te ver snellen. Sommige functionarissen spre ken over een sterke opvoering en wellicht verdubbeling van het huidige tempo van toezending van Amerikaanse kanonnen, tanks en andere uitrusting in het kader van de wapenhulp. De pseudo-vogelpest in Achterveld. De pseudo-vogelpest te Ach terveld neemt nog toe. In het dorpje werden reeds van 8 pluim veehouders enige duizenden kip pen vernietigd. Eergisteren nog werden twee bedrijven als ver dacht van besmetting aange merkt President Trnman heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat Amerika nooit in Korea verslagen was en ook nooit verslagen zou worden. De Amerikaanse strijdkrachten zou den in staat zijn, aldus de president, een basis in Korea te behouden en deze tot de 38ste breedtegraad te verplaatsen. De Amerikaanse regering overwoog plannen om Amerikaanse arbeidskrachten en Industriële hulpbronnen in verband met de huidige situatie te mobiliseren, indien dit nodig mocht zijn. De regering overwoog ook meer geld achter de campagne in Korea te plaatsen en zij zou iedere noodzakelijke stap doen om de campagne tot een succes vol einde te brengen. DE STRIJD IN KOREA. De Amerikaanse troepen, die eergisteren begonnen zich in te graven aan de zuidelijke oever van de Koem, versterkten giste ren hun stellingen koortsachtig, om het hoofd te kunnen bieden aan de Noord-Koreaanse stoot in de richting van Taedjon. Amerikaanse genie heeft de voornaamste brug over de door de regen gezwollen Koem op geblazen. Een woordvoerder van Mac- Arthurs vooruitgeschoven hoofd kwartier heeft medegedeeld, dat de Noord-Koreanen een sterke troepenmacht samentrekken op de oostelijke flank van de Koem- sector. De Noord-Koreaanse druk op de andere sectoren van BAELS OP VRIJE VOETEN Waiter Baels, de zwager van Koning Leopold, die j.l. Vrijdag bij het overschrijden der Belgi sche grens werd gearresteerd, is gistermiddag door de krijgs raad te Gent in vrijheid gesteld. Baels had verzet aangetekend tegen het vonnis, waarbij hem wegens dienstweigering bij ver stek drie jaren gevangenisstraf was opgelegd, en wel op grond van het feit, dat het vonnis nooit aan hem betekend was. De krijgsraad erkende de nietigheid van het vonnis. Vandaag is de uitspraak. dit front neemt hierdoor echter niet af. Er bestaat nog geen ge vaar voor een Noord-Koreaanse omsingeling. NIEUWE „TANGBEWEGING". Nabij Tanjang, ongeveer in het hart van Korea, zijn de Noord-Koreanen er, na een ver woede slag van 72 uur, in ge slaagd de Han op een tweede punt over te steken. Een Noord- Koreaanse divisie, voorafgegaan door „speerpunten" van ge- vechts- en pantserwagens, ruk te na het oversteken in ijltempo in zuidelijke richting op. De Zuid-Koreaanse verdedigers, die een nieuwe „tangbeweging" vre zen, zijn van Tsjoendjoe uit op nieuw iets in zuidelijke richting teruggetrokken. Bijna 50 Super forten van het type B-29 hebben een vitaal Noord-Koreaans mili tair doelwit met 500 ton bommen bestookt. De actie werd uitge voerd door twee groepen Super forten, die in allerijl van hun basis aan de westkust der V.S. naar Tokio waren overgebracht. Uit te Tokio ontvangen berich ten blijkt, dat de Noord-Korea nen thans in sterke mate de ge volgen der luchtaanvallen be ginnen te ondervinden. Zo heb ben zij nu aan het front een te kort aan ammunitie voor hun geschut. De Amerikaanse luchtmacht heeft regelingen getroffen voor het charteren van 63 viermoto rige transportvliegtuigen van commerciële luchtlijnen, die een luchtbrug naar het Verre Oosten zullen onderhouden. Voorzitter kreeg koninklijke onderscheiding. Slechts een zeer klein aantal mensen was gisteravond in de tuin van het Goese Schutters hof om te luisteren naar het feestconcert, dat het Chr. Mu ziekgezelschap „Hosanna", t.g.v. zijn 60-jarig bestaan gaf. Dit was zeer te betreuren, èn voor de jubilerende vereniging èn voor het weggebleven publiek dat een prachtige avond in deze fraai verlichte tuin miste. Moge het de vereniging troosten, dat de weinige bezoekprs ware mu ziekliefhebbers en enthousiaste supporters van „Hosanna" waren. Voor de pauze werd o.l.v. de heer A. Kousemaker, een uit een zestal nummers bestaand programma afgewerkt, waarbij bleek, dat „Hosanna" zich met ere kan laten horen. In de pauze werd er gelegen heid gegeven om „Hosanna" ge luk te wensen. Als eerste maak te daarvan gebruik de loco burgemeester, wethouder J. J. v. Melle, die met da wethouders Buijs en Rooze het gemeente bestuur vertegenwoordigde. Hij wees op de grote betekenis van een vereniging als „Hosanna" in het kader van de zelfwerk zaamheid, vooral in een tijd van vervlakking als thans. Nadat hij „Hosanna" zijn beste wensen had aangeboden, huldigde hij in het bijzonder de voorzitter, de heer J. Duijvewaardt, die 50 jaar lang lid was, waarvan 20 jaar voorzitter. Als blijk van waardering speldde de heer van Melle hem namens H. M. de Koningin de zilveren médaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, op de borst. Met een driewerf hoera op de Ko ningin besloot de heer van Melle zijn toespraak. De heer Duijvewaardt deed in zijn antwoord een beroep op de aanwezige raadsleden om zo mogelijk de financiële steun aan de culturele verenigingen te ver hogen. Namens de „oudste zuster" van de jubilerende vereniging bracht de heer A. Vermaire, de voor zitter van „Euphonia", de geluk wensen over aan vereniging en voorzitter. BEROEP OP DE JONGEREN. Ds R. A. Fiinterman noemde het ontspanningsprobleem, zoals het zich tegenwoordig presen teert, beangstigend en beklem mend. Er heerst veel passiviteit en vervlakking. Daarom stemde het hem tot dankbaarheid en voldoening te zien, dat zovele leden van „Hosanna", o.w. vele jongeren, zich aan de muziek wijden. Hij deed een beroep op de aanwezige jongeren om zich aan te sluiten bij „Hosanna". Namens het muziekcorps van het Leger des Heils sprak de heer Oele. Mevr. Gorsse droeg namens een damescomité met een toepasselijk woord de nieu we uniformpetten over aan „Ho sanna". Vervolgens werden nog gelukwensen overgebracht door de heer P. Potter namens de Bond van Buurtverenigingen, de heer de Jonge namens de Chr. Oratoriumvereniging „Wil lem 't Hooft", de heer Platteeuw namens de G.O.V. „De Sympho nic", de heer Burger namens de Muziekvereniging „O.K.K." te Wemeldinge, de heer J. Snoodijk namens de Chr. Middenstands vereniging. Nadat de voorzitter nog dank had gebracht aan de Goese burgerij, die het mogelijk maakte, dat het bondsconcours in Goes kon worden gehouden, sprak de heef Kluit uit Rotter dam, voorzitter van de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfare corpsen. Hij wenste „Hosanna" nog vele jaren toe. Als oudste van de bij de Bond aangesloten verenigingen bood hij „Hosanna" een plaquette aan. De secretaris van „Hosanna", de heer L. Hillebrand, huldigde daarna nog de voorzitter i.v.m. het vele, dat hij voor de ver eniging deed en wenste hem namens bestuur en leden geluk met de verkregen onderschei ding. Hierna werd het tweede deel van het concert afgewerkt, dat eveneens met veel aandacht werd beluisterd. 1200 KOREANEN TERECHTGESTELD. 1200 Koreanen, die een „risi co voor de veiligheid vormden", zijn door de Zuid-Koreaanse po litie sedert het begin van de Koreaanse oorlog terechtgesteld, aldus heeft Kim Tai Soe, hoofd van de Zuid-Koreaanse politie, medegedeeld. De executies werden uitge voerd te Seoel en in andere steden in het gevechtsgebied. Een correspondent van Reuter, die Kim bij de Koemlinie aan trof, zegt, dat Kim verklaarde, dat hij de veiligheid onmiddel lijk achter de strijdkrachten van de frontlinie moest handhaven. De Noord-Koreanen hadden een prijs op zijn hoofd gesteld en verscheidene moordenaars op hem afgestuurd. Chinese communisten Tibet binnengetrokken? Volgens een bericht uit Taipeh, de hoofdstad van Formosa, in een Chinees blad te Hongkong, zijn 20.000 manschappen van communistisch China uit de pro vincie Sinkiang Tibet binnen getrokken. Volgens het bericht, dat zich beroept op „gewoonlijk welinge lichte bron", is het niet bekend, of dit met goedvinden van de Tibetaanse regering is gebeurd. Schepen van Kon. Rott. Lloyd volgeboekt. De „Willem Ruys" Is gister middag, bijna volgeboekt, ver trokken voor de zestiende reis naar Indonesië. Er zijn ongeveer 900 passagiers aan boord, wat in geen maanden is voorgekomen. Want b.v. bij de vorige afvaart bleven nog 175 bedden onbezet. Alles wijst er op, aldus de directie van de Kon. Rotterdamse Lloyd, dat de belangstelling om naar In donesië te gaan, sterk toeneemt. Zo is de „Willem Ruys" voor de volgende reis, die op 12 Sept. a.s. aanvangt, volgeboekt, en staan er zelfs gegadigden op de wachtlijst. Ook de „Indrapoera", die eind Augustus vertrekt en drie weken geleden eigenlijk nog geen enkele boeking noteerde, is thans uitverkocht, alsmede de „Garoet". „Wij hebben de indruk", aldus de K.R.L., „dat wij hier te doen hebben met een langzaam herstel van vertrouwen, dat zich bij de handel en bij het bedrijfsleven ten aanzien van Indonesië openbaart". Daar komt nog bij, dat vroeger zeker een derde van het aantal passagiers door de regering werd uitgezonden, maar dat percentage is thans veel geringer. Het uit vallen van de „Oranje" zet in dit verband geen zoden aan de dijk, want de overboekingen naar de „Willem Ruys" bedragen maar 'n paar tientallen. Maar niet bekend hoeveel. (Van onze parlementaire redacteur.) Het debat over de nieuwe regeling voor de Kamers van Koophandel spitste zich gister middag toe op de vraag, of de werknemers ook in deze kring van ondernemers zitting moeten hebben of niet. Iedereen vond het vanzelfsprekend, dat de wet in principe de mogelijkheid daar voor moet openlaten. Dat zeiden bijv. de heren Verkerk (A.R.) en Korthals (V.V.D.) Alleen de heer Schilthuis (Arb.) wilde verder gaan, n.I. in de wet vast leggen, dat minstens 'A van het aantal leden der Kamer uit werknemers moet bestaan. Daar voor had hij een subamendement ingediend. Staatssecretaris v. d. Grinten verdedigde zijn mening, dat men niet het aantal leden moe.t vast stellen, niet onverdienstelijk. Na tuurlijk had hij er ook geen be zwaar tegen, dat de arbeiders zitting kunnen krijgen. Maar waarom heeft deze bevolkings groep er nooit ingezeten? Omdat de taak van de Kamer van Koop handel ligt in de sfeer van de ondernemer. Daarom moeten niet specifieke „arbeiders" in dit lichaam zitting nemen, maar veeleer mensen, die een voor aanstaande functie bekleden in de arbeidersorganisaties. De heer Schilthuis moest zijn amende ment intrekken. Onder de amendementen wa ren er ook een paar, die betrek king hadden op de positie van deze Kamers en de Sociaal-Eco nomische Raad. De meeste spre kers stonden op het standpunt, dat de Kamers niet zo gemak kelijk in de P.B.O. in te lassen zijn. Een amendement Bachg (K.V.P.) om deze wet een be perkte tijdsduur te doen hebben, werd overgenomen. Onder „be perkt" moet men verstaan 1959. Moeilijker was het met een amendement van de heer Bachg, om bij Alg. Maatregel van Be stuur bevoegdheden van de Ka mers over te dragen aan de S.E.R., als dit nodig mocht blij ken. De heer Verkerk (A.Ri) sprak van een adder onder het gras en de heren Schmal (C.H.), Korthals (V.V.D.) en Hoog- carspel (Comm.) waren het hier mede roerend eens. De staatssecretaris kon het niets schelen. Op korte termijn kunnen toch geen bevoegdheden worden overgedragen. Hjj iiet het oordeel aan de Kamer over. Maar zover kwam zij niet, want er waren niet voldoende leden aanwezig om te stemmen. Dat gaat dan heden gebeuren. TE LAAT BEGONNEN. Het was inmiddels zes uur ge worden, toen de Kamer een be gin maakte met de wetsontwer pen inzake de K.L.M. Wij ver gaderen tot zeven uur, had voorzitter Kortenhorst gezegd. Hij was onverbiddelijk. Geen wonder, want de Kamer had hem ook een urn- laten wachten. Om één uur was het vereiste aantal leden niet aanwezig. De voorzit ter talmde tot half twee, maar toen waren de 51 afgevaardig den er nog niet. Resoluut werd de vergadering geopend om de namen van de aanwezigen en de afwezigen te laten voorlezen. Er werd geconstateerd, dat er slechts 49 waren. Dies werd de vergadering uitgesteld tot twee uur. Mr Kortenhorst deelde nog mede, dat op 12 September zal worden begonnen met de begro tingen van Oorlog, Marine en het Landbouwegalisatiefonds. Eerste nummer zal in October verschijnen. Er zal binnenkort een alge meen Zeeuws tijdschrift ver schijnen, dat bedoelt de ken nis over Zeeland te verspreiden, het sluimerend Zeeuws bewust zijn te versterken en het besef van eenheid onder de Zeeuwen te doen groeien. Het tijdschrift, dat iedere twee maanden zal uitkomen, heeft een populair wetenschappelijk karakter. Het ligt in de bedoeling om het eer ste nummer, mede i.v.m. de in die maand in Gent te houden Zeeuwse tentoonstelling, in Oc tober te laten verschijnen. Het initiatief tot dit tijdschrift is uitgegaan van de heren L. W. de Bree, leraar R.H.B.S. te Vlis singen, H. Pieters, bibliothecaris der Prov. Bibliotheek en drs M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. Ongeveer een half jaar hebben deze heren de plannen, die in brede kring bij de auto riteiten weerklank hebben ge vonden, voorbereid en het is nu zover gekomen, dat ongeveer 70 personen hun medewerking ter verzorging van de inhoud van het blad hebben toegezegd. Voor de uitgave zal een stichting in het leven worden geroepen. Er is een commissie om op korte termijn deze zaak uit te wer ken. Daarin hebben zitting de heren A. Schout, ir J. Dorst, A H. M. v. d. Hoek, drs L. Locke- feer en de drie initiatiefnemers. In de redactie hebben naast de initiatiefnemers zitting de heren drs L. Lockefeer en ir P. 't Hooft. DE INHOUD. Dit tijdschrift wil niet de taak van welk vaktijdschrift ook, overnemen. De bedoeling is uitsluitend om wetenschappe lijk verantwoorde artikelen over Zeeland in populaire vorm onder het oog van het publiek te brengen. Het orgaan zal niet alleen bijdragen bevatten over de geschiedenis der provincie, maar het zal ook aandacht schenken aan onderwerpen op het gebied van de natuurlijke en economische geografie, de landbouw en industrie, de so ciografie, het waterstaats- en verkeerswezen, de geschiedenis der letterkunde, de taalverschijn selen, die in Zeeland vele zijn, de folklore, de oudheidkunde, beeldende kunsten, onderwijs, volksgezondheid en de natuur lijke historie. Ook zal steeds een bibliografie worden opge nomen van geschriften, die over Zeeland en de Zeeuwen ver schijnen. Natuurlijk is gedacht aan een frisse omslag, met een foto, betrekking hebbende op één der artikelen. Ieder num mer zal 24 pagina's druk bevat ten. De abonnementsprijs zal ƒ7.50 per jaar zijn. Men heeft momenteel al onderwerpen voor de eerste zeven nummers. INSTEMMING. Het plan is Maandag bespro ken in een bijeenkomst o.l.v. de Commissaris der Koningin, waar bij aanwezig waren de Gedepu teerden, de heren A. Schout en mr A. J. v. d. Weel, ir J. Dorst, secretaris van de Stichting voor de Landbouw te Goes, J. L. Dregmans, burgemeester van Koudekerke en Biggekerke, ir M. A. Geuze, voorzitter der Z.L.M., G. J. M. de Greef, arts te Vlissingen, G. A. Haringman, gemeentesecretaris van Noord- welle, A. H. M. v. d. Hoek, no taris te Groede, ir P. 't Hooft, architect te Goes, A. A, Leen- houts, inspecteur van het L.O., C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland, alsmede ir H. D. J. Swaters, hoofdinge nieur-directeur van de Prov. Waterstaat. Op deze bijeenkomst bleek, dat het plan met grote instem ming werd begroet, terwijl ook van de zijde van het Prov. Be stuur grote belangstelling werd getoond. WAAROM? Wellicht zullen velen zich af vragen, waarom nu een speci fiek Zeeuws tijdschrift zich bij de toch al zovele periodieken komt voegen. Men moet er zich echter van bewust zijn, dat de eeuwenlange isolering van de eilanden, die samen de provincie Zeeland vormen, de groei van een eenheid sterk heeft belem merd. De uiteenlopende geaard heid en afkomst van de bewo ners der eilanden werkt evenmin mee aan het totstandkomen van de zo begeerde eenheid. Dit alles leidt er bovendien toe, dat men in Zeeland niet kan komen tot een gemeenschappelijk centrum, zoals dit in andere gewesten wel het geval is. De redactie van het nieuwe tijdschrift dat nog geen naam heeft, wil bij dragen tot deze eenheid. Zij heeft zich echter op het stand punt gesteld, dat zij zich dient te onthouden van het partij kiezen op politiek of godsdien stig gebied. Opgemerkt kan nog worden, dat dit blad niet wordt uit gegeven om winst te maken. Wanneer het aantal abonné's zó wordt, dat van winst sprake zou zijn, dan zal gedacht "worden aan verdere uitbreiding en ver laging der abonnementsprijs. „Het fruit wacht niet met rijp worden". Deze waarheid drong het bestuur van de veilingvereniging Krabbendijke en omstreken om spoed te zetten achter de plannen tot bouw van een koel huis. Deze waarheid inspireerde de aannemers en hun mede werkers tot grote daden, zodat reeds gisteren, juist een maand nadat op 13 Juni de eerste paal werd ingeheid, officieel de eer ste steen gelegd kon worden. Gezien de spoed, waarmee men heeft gewerkt, is het aan geen twijfel onderhevig of de hoop: het koelhuis klaar op 16 September, zal werkelijkheid worden. De voorzitter van de V.V. K B. en O., de heer W. C. van der Werff, heette allereerst allen hartelijk welkom. Op een even tuele vraag waarom men aan deze gelegenheid een officiële tint had gegeven en aan de an dere voorgaande uitbreidingen niet, antwoordde spr., dat het veilingbestuur de bouw van het koelhuis niet ziet als een logische vanzelfsprekende uitbreiding, maar als een overwinning op tal loze bijna onoverkomelijke moei lijkheden. Reeds lang waren alle betrokkenen ervan overtuigd, dat koelhuisruimte noodzakelijk was doch voorzichtigheid en angst om de aansprakelijkheid te aanvaar den, werkten lang remmend. Deze steenlegging was voor het bestuur dan ook een feeste lijke gebeurtenis. De heer van der Werff bracht vervolgens aan allen dank, die op enigerlei wijze meewerkten aan de totstandko ming van het koelhuis, n.I. de Irs van Hiele en Paardekoper, de Grondkapitaalbank, het Centraal Bureau voor de Veilingen, het Centraal Bureau te Rotterdam, alsmede burgemeester Vader en de verschillende overheidsdien sten, waarmede men te maken kreeg. Spr. releveerde vervolgens hoe pas op 11 April tot de bouw besloten werd, terwijl pas op 12 Mei de aanbesteding plaats had. Hij betuigde dan ook zijn grote tevredenheid over het werk van de aannemers, een Edese combi natie. Sprekers. Mej. Willy van der Werff han teerde daarop de versierde trof fel en metselde daarmee zorgvul dig de „eerste steen" vast. De heer van Gestel, een dei- aannemers, beantwoordde de vriendelijke woorden en bracht op zijn beurt dank voor de mede werking die hij van verschillen de zijden ontving. Burgemeester Vader releveer- Rapport over Nieuw-Guinea nog niet verschenen. Minister van Maarseveen heeft de Tweede Kamer verzocht hem mede te delen, hoeveel tijd zij nodig zal hebben voor het be studeren van het rapport der gemengde commissie ter bepa ling van de staatkundige status van Nieuw-Guinea. Dit rapport moest uiterlijk 1 Juli verschijnen, maar kan pas uiterlijk 1 Augustus worden tegemoet gezien. De regering wil hierover eerst met de beide Kamers overleg gen, alvorens de datum te be palen, waarop de door de rege ring der R.I.S. gevraagde con ferentie over Nieuw-Guinea zal beginnen. De Franse regering heeft gis teren in de Nationale Vergade ring met 335 tegen 226 stemmen een motie van vertrouwen ge kregen. Truman heeft het Con gres gevraagd om 89 millioen dollar voor het beginnen van een „waarheidscampagne" tegen het communisme in de gehele wereld. „American World Air ways", een luchtvaartmaatschap pij, die manschappen en voor raden naar het Verre Oosten vervoert, heeft 144 piloten op geroepen, die sinds Januari van dit jaar met verlof zijn. Tij dens te Bergen en in de Bo- rinage gehouden betogingen tegen de terugkeer van de Koning heeft het socialistische Algemeen Belgisch Vakverbond bevel gegeven heden en Zater dag het werk neer te leggen. President Gottwald, tevens opperbevelhebber v. d. Tsjecho- slowaaksche strijdkrachten, heeft opdracht gegeven, dat de reor ganisatie van het leger zo snel mogelijk moet worden voltooid. Stefen Osusky, een voormalig Tsjechoslowaaks diplomaat, heeft in Amerika verklaard, dat hoge regeringsfunctionarissen „achter het ijzeren gordijn" Stalin be schouwen als „een verliezend paard". De benoeming van de huidige Indonesische minister van binnenlandse zaken, Anak Agoeng Gda Agoeng, tot gezant van Indonesië in België, is bin nenkort te verwachten. De Ierse admiraliteit heeft het Ne derlandse motorschip Fiducia, uit Groningen, aangehouden, om dat de havenautoriteiten van Arklow, een plaats aan de oost kust van Ierland, een schade vergoeding van 5000 pond eisen, omdat de Fiducia in October '47 de brug aldaar zou hebben be schadigd. De heer F. A. Hol lander zal op 31 Dec. zijn func tie van hoofd Legervoorlichtings- dienst neerleggen en zal worden opgevolgd door mr G. P. Kies, die tevoren aan het ministerie van overzeese gebiedsdelen was verbonden. de de geweldige vlucht die het veilingbedrijf in. Krabbendijke na de bevrijding heeft genomen en gewaagde van de prettige samenwerking, die er steeds be stond tussen het gemeentebe stuur. Een veiling zonder koel huis vergeleek hij met een schoen zonder veter en hij bracht dan ook zijn hartelijke geluk wensen over aan het veilingbe stuur met haar nieuwste aan winst. Als laatste sprak Ir. W. van Soest, de Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland. Ook hij bracht zijn hartelijke gelukwensen over. Naar hij zeide bestaat een vei ling, zoals alle goede dingen, uit drieën, n.I. een pakstation, een neerzetruimte en een koelhuis, zodat thans de veiling K. en O. volledig is. Na sluiting van de plechtigheid werd de genodigden nog een verversing aangeboden. N.D.S.M. bouwt Stork scheepsmotoren. Het m.s. „Bintang", dat op het ogenblik bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij in aanbouw is voor de Maatschappij Nederland, zal het eerste schip zijn, dat met uitzondering van de ventilatie- en electriciteitsin.- staliaties geheel is vervaardigd in de bedrijven van de N.D.S.M. Een ideaal, dat reeds vele ja ren voor de oorlog leefde, is hiermede in vervulling gegaan voor de N.D.S.M. De scheepsmo toren worden thans in het eigen bedrijf vervaardigd. Dit is het gevolg van een met Stork iïi Hengelo gesloten licentieover eenkomst voor de bouw van mo toren. Zeepost voor Oost en West. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden: Indonesië: „Cottica" (uiterlijk 17 Juli posten); Nieuw Guinea: „Japara" (uiterlijk 24 Juli); Ned. Antillen: „Oranjestad" (18 Juli); en voor Suriname „Bonaire" (24 Juli. Ere-comité Beneluxronde wordt geïnstalleerd. Maandag 24 Juli a.s., om half vijf, zai in het Nederlands Kof fiehuis te Middelburg de instal latie plaats vinden van het ere- comité gevormd voor de op 1 en 2 September a.s. door „Schelde- gouwen" te organiseren Bene luxronde, door de voorzitter van „Scheldegouwen", de heer P. Castenmiller, die na de plech tigheid de leiding van de bij eenkomst zal overdragen aan de voorzitter van het ere-comité, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Verder wordt nog vernomen, dat de Wegenwacht tijdens deze ronde nacht en dag op het par cours zai patrouilleren ten ge rieve van de deelnemers. Dit zelfde geldt voor de Belgische Wegenwacht, de Touring Se- cours, die aansluitend op het parcours zowel in België als in Luxemburg zullen rijden. Ten slotte zal worden getracht om het Molenwaterconcert, dat op Vrijdag 1 September zal plaats vinden, te verzetten naar Zater dagavond. Er zal dan op de Dam worden gespeeld, ter opluiste ring van de aankomst van de deelnemers te Middelburg. Leden vliegveldcommissie op Walcheren aangewezen. In Hotel „De Burg" te Mid delburg vergaderde gisteren, o.l.v. burgemeester J. L. Dreg mans van Koudekerke en Big- gekerkè, de Ver. van Burgemees ters en Secretarissen op Wal cheren. In deze vergadering werden de burgemeesters, van Vlissin gen, Koudekerke en Westkapel- le aangewezen als leden der commissie, die zal adviseren om trent de ligging van het toe komstige vliegveld Midden-Zee land en een voorstel zal doen tot verdeling der aanleg- en ex ploitatiekosten over de diverse gemeenten. Van de minister van weder opbouw was een brief ontvan gen op het adres der Vereni ging inzake de vergoeding van de z.g. nasehade. Medegedeeld werd, dat deze kwestie nauw keurig zal worden onderzocht, maar dat de resultaten wc'llicht pas over een jaar bekend zullen zijn. De Vereniging zal t.a.v. deze zaak diligent blijven. Medegedeeld werd tenslotte, dat op 20 en 24 Juli a.s. steeds de helft der leden een rondvaart zal maken met het Rijkspolitie- vaartuig te Wemeldinge, dit op uitnodiging van de gewestelijke commandant. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking en op vele plaatsen enkele buien met een kans op onweer. Meest ma tige zuidelijke wind. In het westen van het land iets koeler. Overigens weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1