Taak van Nationale Reserve bij Zeeuwen in goede handen. {Jrovindwfc//g« Het ontbrekende woord ADAM5ON Veldloop versmoorde laatste gekraak van stijve botten. Waarde's muziekgezelschap viert zyn gouden jubileum. Studenten naar St. Anna ter Muiden. Aardappelen, tarwe en suiker Tot tranen bewogen. HANDENPECH ORANJEBOOM BIER! Woensdag 12 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 „MOGE GOD VERHOEDEN, DAT HET REALITEIT WORDT". „Op reeruut, 't is nu reveille, steek je benen bniten je krib!" Reservist Jansen (laten we hem zo maar noemen), in zijn „gewone doen" kantoorbediende, opent de ogen en gaapt. Dat mag lïij doen, want als je gewoon bent om acht uur uit de veren te kruipen, valt het niet mee er om half zes „uitgebla zen" te worden. De 8 man, die daar in de ruime tent slapen zouden zich nog best een keertje om willen draaien, want het stro lokt Maar kom, is men een kerel of is men het niet? Uit het stroo, wolletjes opmaken, onder de kraan, klaar voor het morgenappèl. De koele zeewind, die over het Wijde vliegveld komt aanwaaien Van achter de zon-beschenen duinen, blaast de laatste slaap Uit de ogen en als zgj aantreden voor de gymnastiek en een veld loop versmoort het laatste ge kraak van styve botten. Honge rig, maar fit als nimmer tevoren, valt men op het ontbijt aan. DE DIENST. Na de vlaggenparade begint de morgendienst: gevechtsoefenin gen van de diverse groepen. Wat op de wekelijkse oefenavonden ib geleerd werd hier in practljk gebracht. Men zweette, want de zon straalde onbarmhartig. 's Middags na de koffiemaaltijd volgde een oefening in de nade ringsmars. Onderweg ontmoetten de mannen de directeur der Na tionale Reserve, Kolonel Ter- maaten, begeleid door Overste de Feyter. Deze inspecteerde de troep en sprak zijn bewondering uit voor de graad van geoefend heid. AANVAL OP KAMP. De avond van de eerste dag bracht een oefening in groter verband. Het begon al donker te wor- fen, toen alarm werd gegeven, en vijand naderde het kamp, met het doel dit in te nemen. Onmiddellijk werd een egelstel ling geformeerd, de mitrailleurs Op de belangrijke punten. Toen het volkomen donker was, zette de aanval in. De vijand kreeg echter geen kans en werd „met grote verliezen" teruggedreven. De volgende dag was er ruim- zchoots gelegenheid de buitenge woon fraaie natuur van het Bchouwse land te bewonderen. Er werd namelijk een tocht ge maakt naar het pompstation op Westenschouwen waar een oefe ning werd gehouden. En wie maalde er om zweet druppels toen er na de oefening gelegenheid werd gegeven om van de uitzichtstoren een blik te wer pen op het landschap? 's Middags volgden schietoefe- Singen op het strand dat voor it doel over een grote afstand Was afgezet. Hier zag men voor het eerst de mortier in werking en de man die hem bediende bleek, hoewel hem de practische ervaring nog ontbrak, er feeling voor te heb ben. RENESSE OORLOGS- TERREIN. De avond van de tweede dag bracht de grootste oefening waaraan ook de verbanden Zie- rikzee. Haamstede, Renesse Eikerzee meewerkten. Verondersteld werd, dat een vijand het dorp Renesse had be zet zodat dit gezuiverd moest worden. En zonder de manschap pen van Schouwen te kort te willen doen, bleek toch wel dat het verband Goes hier een ho gere graad van geoefendheid had bereikt. Zwaar gecamoufleerd, de ge zichten met zwarte strepen on herkenbaar gemaakt, ging het op Renesse aan. De vijand die zich verdekt had opgesteld, kon ieder moment vuur afgeven, zodat uit kijken geboden was. De Engelse dame, die daar met een vriendin in haar auto kwam aanrijden verleende gul haar medewerking toen zij werd aan gehouden om een verkenner on gezien temidden van de vijande lijke linie af te zetten. Deze „dropping" per auto lukte in zo verre dat de dappere weliswaar temidden van de vijanden kwam te zitten doch deze op hun beurt van zijn komst afwisten en hem krijgsgevangen konden maken. De laatste dag werd besteed om een flinke mars te maken door het duingebied en langs het strand. Toen was het weer tijd Reuzenzwam van 5 kilo. De heer Bos, een bekend zee mos- en kruidenzoeker uit Kor- tenhoef, ontdekte, toen hij met tljn auto van Rotterdam huis waarts reed, in een weiland nabij Gouda een reuzenzwam. Hij ging op onderzoek uit en de «peling der natuur bleek een Uitzonderlijk groot exemplaar van de Bovista Gigantea, de reu ten Bovista. De middellijn van deze paddenstoel bedroeg ruim een halve meter. Het gewicht ruim vijf kilogram. Churchills oorlogsmémoires. Het derde deel van de oor logsmémoires van Churchill zal onder de titel „Het grote bond genootschap" op 20 Juli in En geland van de pers komen. Vijf drukkerijen hebben aan deze uitgave medegewerkt. Dit deel wordt in 300.000 exemplaren uitgegeven, hetgeen 293 ton pa pier heeft gekost. Het eerste deel verscheen in 220.000 en het tweede in 276.000 exemplaren. Canadees vlooteskader naar Europa. Bij de Canadese marine be staan plannen om in de komen de herfst een vlooteskader een oefentocht naar Europa te latèn maken. Het eskader zal eind Augustus uit Halifax vertrek ken en in de Britse wateren oefenen in de bestrijding der duikboten. Vermoedelijk zal be gin October Nederland worden bezocht. Het driedaags» oefenkamp van het District Zeeland der Nationale Reserve, dat i orige week op Schouwen is ge houden, mag in alle opzich ten geslaagd worden ge noemd. De vrijwilligers, die daar op het voormalige vliegveld Haamstede gebi vakkeerd hebben, hebben be wezen, volkomen vertrourod te zijn met de taak waarvoor de Nationale Reserve tn bui- tengewone omstandigheden is bestemd. Een onzer redac teuren, die dit kamp heeft meegemaakt, geeft hiervan een kleine reportage. om op te breken. In Zierikzee werd tenslotte nog een mars door de stad gemaakt. Zoals Kolonel Termaaten in zijn toespraak opmerkte na de beëdiging van Reserve le Luite nant D. G. Kloosterman, moge God verhoeden, dat een derde wereldbrand dit alles harde rea liteit zal doen worden. Wanneer er echter gezagsgetrouwe men sen worden gevonden, die bereid zijn, met de wapens de Christe lijke beginselen te verdedigen tegen een vijand van het Chris tendom, verdient hun zaak de steun van geheel Nederland en zeker van jong Nederland, dat nu nog aan de kant staat. A. J. Röttger verlaat „De Klokkenberg". Vandaag zal de heer A. J. Rött ger in de aula van het Internaat der school officieel afscheid ne men van De Klokkenberg, de Chr. Kweekschool te Nijmegen, na ruim 40 jaar als leraar deze Kweekschool met stage energie, uitzonderlijke plichtsbetrachting, stipte rechtvaardigheid en in vol le toewijding te hebben gediend. De thans scheidende leraar ont ving zijn opleiding als onderwij zer aan De Klokkenberg. Hij be hoorde van 1908 tot op heden tot het lerarencorps van deze Kweekschool. Voordien was hij onderwijzer achtereenvolgens te Vlissingen en te Utrecht, zijn ge boorteplaats. Spoedig vredesverdrag tussen de V.S. en Japan? James Reston, diplomatieke medewerker van de „New-York Times", meldt uit Washington, dat de Ver. Staten voornemens zijn zo spoedig mogelijk be sprekingen te doen openen over het sluiten van een vredes verdrag met Japan, waarbij dit land zal worden verzocht Noord- Amerika militaire rechten op lange termijn te verlenen. Noodzakelijk wordt geacht be palingen te doen opnemen, waar in 'wordt vastgelegd, dat de Amerikaanse strijdkrachten niet slechts het recht bezitten mili taire bases in dat land te be houden, doch waarbij zij ook troepen vrij over de Japanse eilanden mogen verplaatsen. „Vooruit" zet op 12 Augustus de bloemetjes buiten. Contactcentrum in het oude raadhuis. Begin van dit jaar hebben de Amsterdamse studenten plannen besproken om te komen tot een contactcentrum voor de studen tenwereld en wel in het oude Z. Vlaamse stadje St Anna ter Mui den waar het oude raadhuis staat, dat de zetel moest worden van de 20 Februari te Amsterdam opge richte vereniging „Studenten kring St Anna ter Muiden". Het doel van deze vereniging is te midden van een landelijke eenvoud en rust contact te zoeken met de culturele centra van Bel gisch Vlaanderen en een eigen tehuis, een cultureel centrum stichten waar lezingen, muziek avonden, uitvoeringen georgani seerd kunnen worden. In het con tact met Vlaanderen, neemt de oude universiteitsstad Brugge een zeer belangrijke plaats in. Wat betreft de werkwijze denkt men vooral aan 't werk van de volks universiteiten in Zweden en Noor wegen. Het ls de bedoeling zoveel mogelijk het middeleeuws karak ter van de omgeving te bewaren en geen enkele tak van mense lijke wetenschap en kunst in prin cipe uit te sluiten. Omdat de gemeenteraad niet kon gedogen, dat het fraai ge restaureerde raadhuis, ook als slaap- en woongelegenheid zou worden gebruikt, heeft de Stu dentenkring met Ingang van 1 Juli a.s. een huisje gehuurd waar een dertigtal mensen onderdak kunnen vinden. Zeer binnenkort zullen de eer ste groep studenten naar St Anna ter Muiden komen en omdat men zoveel mogelijk contact met bui tenlandse studenten wil, zullen ook hiervan nog dit jaar enkele groepen worden uitgenodigd. Uit een en ander blijkt reeds, dat het geen zaak is, die beperkt blijft tot de Amsterdamse stu denten. Allen die aan een inrich ting voor hoger onderwijs stude ren kunnen lid worden van de kring. Op 12 Augustus a.s. zal de mu ziekvereniging te Waarde haar gouden jubileum vieren. Dit ju bileum zal gevierd worden met 'n groots opgezet muziekfeest, waar over in Waarde waarschijnlijk nog lang zal worden gesproken. Een halve eeuw is een hele leef tijd voor een muziekvereniging en de vereniging te Waarde heeft dan ook in de loop van haar be staan heel wat ups en downs ge kend. De oprichting van de ver eniging had plaats op 12 Augus tus 1900. Het bedrag van f 500 benodigd voor de aankoop van in strumenten, werd bijeen gebracht door renteloze voorschotten van 2,50. De eerste voorzitter was de heer J. van Peenen. Tot naam van de vereniging werd gekozen „Pauwel Gruger", terwijl men de eerste marsen maakte onder een rood-wit-blauwe vlag met een dwarse groene strook en de naam van de vereniging. Die allereerste vlag wordt nog steeds bewaard en zal dezer dagen voor de dag komen. Later kreeg de vereniging de naam vai. de zangvereniging „Vooruit", wier vaandel toen ook werd overgenomen. De eerste di rigent was de heer Bril, deze werd opgevolgd door de heer M. Kopmels. Tijdens de mobilisaite van 1914 —1918 moest worden gestaakt, doch in 1919 werd met frisse moed weer begonnen, toen onder leiding van de heer P. C. Krijn- sen. Hfj bracht het corps tot gro te bloei; het behoorde tot een der beste corpsen uit de omgeving. In 1920 werd aan het eerste concours deelgenomen. In slechts enkele jaren voerde de heer Krijnsen zijn corps naar de afde ling Uitmuntendheid. Niet altijd echter deed de vereniging zijn naam eer aan; er waren tijden dat het achteruitging, inplaats van „Vooruit". Zo moest de ver eniging tijdens de tweede wereld oorlog, evenals tijdens de eerste, onderduiken. Na de oorlog werd echter weer met nieuwe moed be gonnen. In totaal werd tot nu toe deelgenomen aan 15 concour- Ontwerp - Winkelsluitingswet. Naar de „Nieuwe Haagsche Crt" verneemt heeft de centrale commissie tot de algemene zaken van het Nederlands Israëlietisch kerkgenootschap met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin het wetsontwerp winkel sluiting een aantasting van de Grondwet wordt genoemd wegens de bepalingen, die zouden leiden tot het sluiten van Joodse zaken op Zondag. Aan de permanente commissie, de dagelijkse leiding van het kerkgenootschap, werd opgedragen de nodige stappen te ondernemen. sen, waarop 9 eerste, 5 tweede en een 3e prijs werd behaald. Dat „Vooruit" zich een plaats heeft verworven in de harten van de bewoners van Waarde, is meerdere malen gebleken. Ook het gemeentebestuur gaf de ver eniging haar steun. Ook op 12 Augustus, wanneer het jubileum feestelijk herdacht zal worden, zal zeker blijken dat „Vooruit" populair is en daarom kan rekenen op de steun van Waarde. Zeer zeker kan de ver eniging onder de leiding van de heer Krijnsen 'en haar actieve be stuur nog veel bereiken. Van de bestuursleden vervult de heer M. Wondergem reeds 30 jaren de se cretarisfunctie. Van de oprichters uit 1900 zijn er nog 15 in leven, voor zover bekend. Bij de behandeling van de be groting Landbouw-egalisatiefonds in de afdelingen der Tweede Ka mer, werd door enige leden ge vraagd of het door de georgani seerde landbouw uitgewerkte plan voor fondsvorming van con sumptieaardappelen in een be staande behoefte voorziet, of door de Regering voor de toezegging van medewerking voorwaarden zijn gesteld, of in dit plan maxi mumprijzen zijn voorzien en of het de bedoeling is voor ongeli miteerde hoeveelheden aardappe len steun te verlenen. Verder werd gevraagd, of het wel juist is de prijs van inlandse tarwe op zo laag niveau te hand haven. Het gevolg is, dat het areaal aanzienlijk terugloopt. Opgemerkt werd van andere zijde, dat dit laatste meer te wijten is aan te hoge prijzen van voedergranen (welke prijzen vrij zijn) dan aan de tarweprijs op zich, die wel lo nend werd geacht. Bovendien schept de graanverbouw weinig werkgelegenheid. Door verlaging van de accijns op de suiker zou de prijs verlaagd kunnen worden en de consumptie toenemen. De Minister maakt hiertegen bezwaar, omdat dan suiker geïmporteerd zou moeten worden en daar dollars voor no dig zijn. Ligt hier nu, zo vroegen sommige leden, geen mogelijkheid voor de veel besproken productie verhoging? Door groter verbouw van suikerbieten komt er meer werkgelegenheid in de landbouw en in do industrie door uitbrei ding van de suikerindustrie. Door enkele leden werd ge vraagd, of de voordelen van de afschalfirig van de suikeraccijns niet voor een deel ten goede kun nen komen aan de detaillisten, die het heel moeilijk hebben en zelfs de vaste kosten niet kunnen dekken. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 35) „U moet weten, wij waren al len zo in verlegenheid toen moe der zo ziek werd. Ze ligt nu bijna altijd te bed. De laatste vijf weken is ze in 't geheel niet op geweest en nu wordt het in huis hoe langer hoe treuriger. Ik doe wat ik kan, maar, och, dat is niet veel. Ik moet naar school, weet u en ons dienst meisje is zo langzaam. Ze is niet kwaad, maar ze kan niet voor uit, ze kan niet uit de weg ko men; dat kunnen sommige men sen niet. En de jongens zijn zo lastig; die willen niet altijd doen, wat ik zeg.' „Waar gaan we heen?" vroeg Marjorie, toen zij de weg sche nen te verlaten en de dikke duisternis instapten. „O, dit is een kortere weg over de sintelhopen. Geeft u mij maar een arm, juffrouw, u kunt hier niet zien en dan mocht u eens in een van de kuilen val len. De meren noemen wij ze", voegde ze er lachend aan toe. „U komt van de Meren, is 't niet?" „Ja, van een verrukkelijs mooie streek.' „Nu, dan zult ge onze meren niet mooi vinden, 't Zijn vieze plassen van regenwater, dat zich verzamelt tussen de sintelho pen. Er zijn er zoveel hier." „Is 't dan niet beter, dat we de weg houden bij zulk een duisternis als hier heerst?" „Dat kunnen we niet", zei Patty, ,,tis' daar alles dikke modder; we zouden er in blij ven steken." Ten laatste zagen ze een licht, dat scheen uit de vensters van een vierkant stenen huis met een kleine voortuin. Patty haal de een sleutel te voorschijn en opende de deur. Onmiddellijk hoorde men het gedruis van vele haastige voetstappen uit een ka mer en zes kinderen van ver schillende leeftijden stormden de gang in om de nieuwe bezoek ster te zien. „Geeft fatsoenlijk een hand en staat niet te kijken met de mond open", zei Patty. „Dit zijn Tom en Walter juffrouw Dou glas, ze volgen op mij. Dan ko men Nelly en Alice. O, Alice, wat heb jij een vuile boezelaar voor! Waarom vroeg je Bessy niet om 'n schone? En hier zijn de twee kleintjes. Bob en Evie, zeg de juffrouw goeden avond. Ze zijn wel wat vuil maar 't zjjn toch zulke lievelingen!'' „Hoe oud zijn ze?", vroeg Marjorie, toen zij zich bukte om een kus te drukken op net schoonste plekje van de vuile wangen. „Drie jaar; 'tzijn tweelingen, ziet u. Nu weer weg, kinderen. Juffrouw Douglas wordt bij moeder verwacht." Zij sprak alsof alle kleinen vele jaren jonger waren dan zij zelf, en alsof alle zorg voor de huishouding alleen op haar schouders rustte. Marjorie volg de haar de trap op en zij opende de deur van de slaapkamer, waar mevrouw Holtby te bed lag. De kamer maakte op Marjorie een hoogst onaangename in druk: Slordigheid en verwaar lozing grijnsden haar van alle kanten toe. Stof lag overal; ter wijl tafel, ladenkast, bed en vloer met voorwerpen van al lerlei aard beladen waren, alies in hopeloze verwarring. Me vrouw Holtby richtte zich op, toen Marjorie binnenkwam. „O, wat ben ik blij, u te zien, juffrouw Douglas. Wel, wat heerlijke viooltjes!" Dadelijk nam Marjorie het tuiltje van haar mantel en gaf het haar. „Verrukkelijk dank u wel! Ze herinneren mij aan mijn ouderlijk huis!" „Woonde u dan buiten?" „Ja, mijn gehele leven, totdat ik trouwde. Ik vrees, dat ge hier niet alles zult vinden, zoals het behoort, maar 'k kon er niets aan doen." „Neen, dat kon u natuurlijk niet", zei Marjorie vriendelijk. „Patty heeft uw kamer in orde gebracht. Is 'tniet zo, Patty?'" „Ja, n.oeder, zo goed als ik kon", zei het meisje, ,',maar ik ben bang, dat het er niet erg netjes is." ,,'tKomt er niet op aan", zei Marjorie, „dat zal ik dan wel in orde brengen. Mag ik mantel cn hoed afdoen?" Patty ging haar voor naar een kleine achterslaapkamer, maar in tegenstelling met die, welke ze juist had verlaten, was deze keurig opgeruimd en Marjorie was aangenaam verrast zelfs een takje klimop op haar wastafel te vinden. „Wie heeft dit hier neerge zet?" „Dat deed ik", zei Patty. ,,'t Zwart is er af, dat heb ik eerst onder de kraan er afge' wassen. Ik dacht, omdat u van het platteland kwam, zou u 'twel aardig vinden iets groens te zien." Marjorie keerde zich dadelijk om en gaf haar een kus. (Wordt vervolgd.) Scheepvaartbeweging Kanaal door Zuid-Beveland. In de maand Juni passeerden door het kanaal van Zuid-Beve land 5664 schepen met een totale tonnage van 2.311.379 ton. In de richting WemeldingeHansweert waren dit 2045 geladen schepen met 1.024.403 ton en 811 ledige schepen met 134.734 ton. In de richting HansweertWe meldinge bedroeg het aantal ge laden schepen 1385 met 599.302 ton en 1423 ledige schepen met 552.940 ton. Het aandeel van de Rijnvaart bedroeg in beide richtingen 869 gelader schepen met 737.664 ton en 179 ledige schepen met 152.641 ton. De verdeling in nationaliteiten was als volgt: 3768 Nederlandse, 1269 Belgische, 197 Franse, 253 Zwitserse, 21 Britse, 155 Duitse' en 1 Portugees. Burgemeester van Folkestone niet naar Vlissingen. De burgemeester van Vlissin gen, mr B. Kolff, heeft gisteren bericht ontvangen dat het bezoek van het dagelijks bestuur van Folkestone aan Vlissingen, dat a.s. Zaterdag zou plaats hebben, niet door kan gaan, wegens een sterfgeval in de familie van de burgemeester, de heer Aldeman Rule. N.V. Kon. Mij. „De Sehelde De vergadering van aandeel houders der N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen besloot het jaarverslag, de winstrekening en de balans over 1949 goed te keuren. Jhr ir O. C. A. van Lith de Jeude werd als commissaris herkozen. Het dividend werd vastgesteld op 6 procent. In de vergadering van de N.V. nationaal bezit van aandelen Kon. Mü „De Schelde" werden het jaarverslag, de winstrekening en de balans over 1949 goedgekeurd. Ir H. C. Wesseling werd herkozen als lid van de Raad van Beheer. Het dividend werd vastgesteld voor gewone aandelen op 6 procent en voor preferente aan delen op 4 procent. MIDDELBURG. Twee concerten. Vrijdagavond zal 't Middelburgs Muziekcorps o.l.v. de heer Joh. H. Caro opnieuw het Molenwater concert verzorgen. Op het pro gramma staan een drietal be kende marsen, de ouvertures „Les Saltimbanques" van Louis Gan- ne en „De Kalief van Bagdad". Verder zullen gedeelten uit de opera's „Carmen" van Bizet en „Hamlet" van Thomas worden uitgevoerd. Als bijzonderheid vermeldt het programma het ook vorig jaar met zoveel succes uitgevoerde klankbeeld „Op wacht", waarin de heer C. M. Hariot de piston solo vertolkt. Zondagmorgen zal van acht tot negen uur op de Dam door het zelfde orkest een programma van gewijde muziek worden uitge voerd. Openbare Leeszaal. Het jaarverslag van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek ver meldt, dat in 1949 het aantal be zoekers 5812 bedroeg tegen 6179 in 1948. Ook het aantal uitge leende boeken liep terug n.l. van 42.181 in 1948 tot 41.915 in het afgelopen jaar. Ook het aantal leden nam af. Aan het verzoek, dat uitging aan de leden, die min der dan f 2 contributie betaalden, deze te verhogen tot f 3 werd door zeer velen voldaan. In het bestuur kwam slechts een wijzi ging, daar de heer A. Sorber werd opgevolgd door de heer W. K. Hummelen. Door ziekte van de directrice en haar assistenten moest de leeszaal enige tijd ge sloten blijven. De nieuwe catalogus kwam tot stand en geregeld zullen supple menten blijven verschijnen. De vraag naar deze nieuwe catalogus bleef enigszins beneden de ver wachting. Wat de financiën betreft sloot 1949 met een batig saldo van f 2668,28. Aan contributies werd ontvangen f 2842,90, aan subsi dies van Rijk en gemeente f 8860,08. De exploitatierekening sloot met 'n bedrag van f 18.012,86 De begroting voor 1950 sluit op een bedrag van f 13.328,28. WOLPHAARTSDIJK. Boogschleting. Op 8 Juli werd het jaarlijks concours gegeven door „Doel naar Hoger". Er werd door 20 verenigingen met 107 schutters deelgenomen. De uitslag luidt: le klep H. J. Driedijk, „Doel naar Hoger", Wolphaartsdijk: 2e klep Ko de Baar, „Willem Teil", Ovezande; 3e klep L. Meijaard, „Juliana", Oudelande; 4e klep Jaap Vermeulen, „Sebastiaan", Heinkenszand; 5e klep P. Rent meester, „Willem Teil", Ovezan de; 6e klep J. Korstanje, „Spes Nostra", Ovezande; le en 2e zij vogel J. de Jonge, „Eensgezind heid", 's-Heerenhoek; le hoofd- kal P. van Kampen, „Friezen", Grouw; 2e hoofdkal Joz. Coppen, Gent; le kleine kal J. van Veen, „Ons Genoegen", Oudelande; 2e kleine kal J. Priem, „Vrije Schut ters", 's-Heerenhoek. WEMELDINGE. Succes voor „O.K.K.". Zaterdag behaalde het muziek gezelschap „O.K.K." te Wemel dinge op het muziekconcours te Oosterbeek in de ere-afdeling de 2e prijs met 98 punten. Voor een le prijs waren 100 punten gesteld. KRUINEN GEN. Gymnastiek in de open lucht. Zaterdagavond gaf de gymnas tiekvereniging „Kruiningen wil Vooruit" een openluchtuitvoering op de weide van de heer J. Sinke. Onder de vrolijke tonen van „E.M.M." marcheerde de vereni ging door d» gemeente naar de weide. Na een propagandistisch woord van de voorzitter, werd onder grote belangstelling het programma vlot afgewerkt, o.a.: veilig verkeer, wedstrijden met banken, knotsoefeningen, grond- gymnastiek, vrije oefeningen, Tremplin-paardspringen en hoe peloefeningen. In de pauze werden bloemen aangeboden aan de leiders Soe- ting en Brouwer. Burgemeester Vogelaar sprak zijn waardering uit over „Kruiningen wil Vooruit" en vroeg, evenals de voorzitter, der vereniging, de steun der bur gerij door donateur te worden of toe te treden als lid. KBABBENDIJKE. Tweede prjjs voor „Concordia" te Oosterbeek. Op het Zaterdag gehouden in ternationale muziekconcours te Oosterbeek behaalde „Concordia' een tweede p ijs in de 2e afdeling met 44 punten. Het stuk dat uit gevoerd werd, heette „Haphai- tos" ouverture van Gerard Bou- dijn. MELISKERKE. Uitslag rlngrijdery. Zaterdag werd de jaarlijkse ringrijderij gehouden. Des mor gens werd om geldprijzen gereden waarvan de uitslag als volgt was: 1. J. Riemens; 2. J. Huissoon; 3. C. Davidse; 4. J. Koene; 5. J. Wisse; 6. F Louws; 7 A. Spruyt; 8. Js. Boogaard; 9. P. Koene; 10. J. Geertse. De prijzen die des middags wer den verreden gingen naar: 1. J. Riemens; 2. C. Davidse; 3. J. Koene; 4. J. Wisse; 5. Js. Boo gaard; 6. J Geertse; 7. J. Huis soon; 8. F. Louws; 9. A. Spruyt; 10. P. Koene. De extra prijzen werden ge wonnen door Jac. Huissoon, A. Spruyt en J. Wisse. Voorts werd om een drietal bekers gereden, die gewonnen werden door J. Rie mens, C. Davidse en J. Huissoon. De pollepel werd gewonnen door J. Riemens. De ringrijderij werd opgeluis terd met muziek. Er bestond gro te belangstelling voor dit jaarlijk se festijn. BROUWERSHAVEN. Muziekfeest. Zaterdag had in Brouwersha ven ter gelegenheid van het 55- jarig bestaan der plaatselijke muziekvereniging „Apollo" een groot muziekfeest plaats. De mu ziektent en het havenplein wa ren feestelijk versierd. Tien verschillende muziekcorp sen waren opgekomen om dit feest bij te wonen. Burgemeester C. Gast sprak vanaf het stadhuis een wekomstwoord en een feli citatie tot „Apollo". Hfj sprak de hoop uit, dat het muziekfeest in alle opzichten zou slagen. Vervolgens werd 'n korte rond wandeling gemaakt door de aan wezige verenigingen. Hierna speelden allen de „Feestmars" voor de muziektent, waarna de verschillende verenigingen om beurten op de tent zich lieten ho ren. Des avonds verzorgde de mu ziekvereniging „Kunst en Eer" uit Zierikzee een avondconcert op de tent. Begunstigd door het mooie weer hebben zeer velen dit muziekfeest bijgewoond en was het in Brouwershaven een gezel lige drukte. (Zie vervolg pag. 3.) vim VAKBEWEGING. Met genoegen heb ik gezien, dat het Chr. Nat. Vakverbond in het eerste kwartaal van dit jaar een goede beurt maakte. Het aaniil leden steeg n.l. met 3S50, wat een aanwinst betekent van 2.4 pet. Het totaal aantal la den bedroeg op 1 April 158.882. Dit leek mij niet kwaad. Toen ik echter een vergelij king maakte met de andere vakcentrales, bleek mij, dat de toestand minder gunstig is dan ik dacht. Het Nederl. Vakverbond kwam n.l. met een aanwinst van 20.606 leden in het eerste kwartaal, on een totaal van 392.176 en de Kath. Bond met een winst van 5727 op 301.857 leden. In verhouding tot de andere bonden maakt het C.N.V. dus een vrij slecht figuur. Het komt nog niet tot de helft van 't aan tal leden van het N.V.V. en blijjt 142.975 leden achter bij de K.A.B. Dit valt te betreuren. Hieruit blijkt toch, dat nog duizende ar beiders van toie men mocht verwachten, dat zij zich bij het C.N.V. zouden aansluiten, ver keerd georganiseerd zijn. Met o.a. het gevolg, dat b.v. in de Ondernemingsraad Je christelijke arbeiders minder sterk vertegenwoordigd zijn, dan de andere groepen, en dan het geval zou zijn geweest wanneer ALLE christelijke arbeiders bij het C.N.V. waren aangesloten. r l\j& w ■bbs-* De voorbereidingen voor d« eerste vergadering te Londen van de permanente bestuurscommis sie van de organisatie van het Noord-Atlantisch verdrag, zijn bijna voltooid. 18 Juli is de openingsvergadering. (npez. mededeling, advert.) KONINKLIJK BEZOEK AAN GELDERLAND. Het tweedaags bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Gelderland is Maandagmorgen bronnen met een kort bezoek aan Wageningen. Verschilletld® 2e"99 ven vormden voor het stadhuis het Wageningse Wapen, een rad met 12 spaken, welk schouwspel door de uorsteUjice personen, staande op het bordes vol belangstelling werd gadegeslagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2