Nog geen beslissende actie in Korea. Revolutionaire woelingen NIEUWS Belgische Kamer en Senaat kwamen neg geen stap verder. Tweede Kamer ging accoord met intenmregeiing veer de tied. Antillen. Réné PIéven minister-president van Frankrijk. Druk der Noord-Koreaanse troepen wordt steeds groter. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Begroting Landbouw- egalisatiefonds. Vluchtelingen-Ouden van Dagen naar ons land. Volgende week begint mosselexport. üBtïerwpersvergadering te MidüGiDurg. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord- Straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswykstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1607 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 1? cent per m.m. .Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 12 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 4.35 u., onder 20.56 u.; Maan op 2.03 u., onder 20.31 u. Hoogwater op Donderdag IS Juli» Vlissingen: 0.41 u. 1.63 m., 13.05 u. 1.71 m.; Terneuzen: 1.06 u. 1.83 m., 13.32 u. 1.90 m.; Wemel- dinge: 2.14 u. 1.48 m., 14.43 u. 1.55 m.; Zierikzee: 1.59 u. 1.25 m., 14.27 u. 1.30 m. U en andere kwalificatie is voor ■*-' v/at thans in België gebeurt niet mogelijk. Zaterdag werd te Brussel een grote betoging gehouden, geor ganiseerd door de socialistische partij, z.g. om hulde te brengen aan prins-regent Karei, maar In werkelijkheid om te protes teren tegen een eventuele terug keer van Koning Leopold. De socialisten werden hierbij gesteund door liberalen. De voorzitter van de liberale partij Roger Motz marcheerde in de stoet naast zijn collega van de socialistische partij en Paul Spaak, de voorzitter van de so cialistische Kamerfractie. En dan waren er natuurlijk de communisten, die bij een poli tiek relletje altijd gaarne van de partij zijn. Deze demonstratie werd voor afgegaan door een hevig spek takel in het parlement, waar door getracht werd verder ver gaderen onmogelijk te maken en zal vandaag worden gevolgd door een proteststaking in ge heel Wallonië, georganiseerd door het socialistische vakver bond. Over de Belgische konings kwestie kan verschillend worden geoordeeld. De vraag kan ook worden ge daan of de Koning de belangen van zijn land niet beter had kunnen dienen, door ten be hoeve van zijn zoon afstand te doen van de troon. Maar daarover gaat het nu niet. Het vraagstuk is op volkomen legale wijze tot oplossing ge bracht. Nadat eerst, bij een gehouden volksstemming, een grote meer derheid van de kiezers zich voor terugkeer heeft uitgesproken, zal nu een speciaal voor dit doel gekozen volksvertegenwoordi ging met meerderheid van stem men, tot terugkeer van de Ko ning besluiten. Hiermee is aan alle wettelijke eisen voldaan. De regelen van de democratie zijn volkomen in acht genomen. Deze oplossing is echter niet naar de zin van socialisten en communisten en een deel der liberalen. Inplaats van zich nu bij wettig genomen besluiten neer te leg gen, trachten zij htm wil aan Koning en volk op te dringen, en de terugkeer van de Koning te verhinderen door straatbeto gingen en politieke stakingen. Dit optreden draagt een uit gesproken revolutionair karak ter. Hier triumfeert de geest van communisme en nationaal-socia- lisme. En het bedenkelijke hierbij is, dat de socialistische pers ten onzent, voor dit revolutionaire bedrijf geen woord van afkeu ring weet te vinden. De arrestatie van Walter Baels De broer van de Prinses van Rethy was Maandag niet aan wezig bij de begrafenis van zijn moeder, mevrouw Baels. De dag te voren was hij evenwel in de gelegenheid gesteld, vergezeld van twee leden der Rijkswacht, bjj het sterfbed van zijn moeder te vertoeven. Op het graf van mevrouw Baels lagen bloemstuk ken van Koning Leopold, van de Prinses van Rethy en van de leden van het secretariaat van de Koning. Walter Baels is thans van Brussel overgebracht naar Gent, waar hy ter beschikking is ge steld van de militaire justitiële instanties. Hij beweert, dat hy nooit formeel in kennis is ge steld van de uitspraak van de krijgsraad in 1946, die hem we gens desertie tot 3 jaar gevan genisstraf veroordeelde. Intussen is inderdaad gebleken, dat de uitspraak door een verzuim nim mer in het Belgische Staatsblad is verschenen en dus geen rechts geldigheid zou hebben. Deze om standigheid zou tot gevolg heb ben, dat het proces tegen Walter Baels herzien moet worden en deze opnieuw voor de krijgsraad moet verschijnen. Vewoersstaking te Londen geëindigd. De niet-officiële staking van 5500 arbeiders in de voedsel- en vervoersbranche te Londen is ten einde. Op een massavergade ring van chauffeurs en arbeiders van de Vleesmarkt is gisteren met bijna algemene stemmen be sloten gehoor te geven aan het verzoek van de leiders en van gisteren te middernacht af het werk te hervatten. De deelnemers aan de iicheldebekerz wem wedstrijd. Voor de op 15 Juli te houden Scheldebekerzwemwedstryd zijn de volgende 18 zwemsters en zwemmers toe gelaten: Dames: Geertje Wielema (de Robben), A. Veldhuijzen (de Robben) en G. de Hooge(R.D.Z.) Heren: Hoy (Engeland), J. de Waal (Juliana, B. o. Zoom), N. van Daatselaar (de Robben), Jan atender (de Robben)- J. Hessing (D.J.K., Amsterdam), J van Rijk (D.J.K.), J. Scheffer (D.J.K.), H. Bouwmeester (D.J. K.), J. Schopman (Het Y), S Ventevogel (de Zeehond, Vlis singen), J. de Wit (Haarlem), J. den Oudsten (Woerden), T. Wiarda (Heerenveense Z. en P. C.), T. Cambier (Scheldestroom, Breskens) en R. ten Seldam (1T. Z. en P. C.). Het hoofdkwartier van generaal MacArthur heeft mede gedeeld, dat er nog geen beslissende actie heeft plaatsgevonden tussen Noord- en Zuid-Koreaanse grondeenheden. De Zuid- Koreaanse divisie in de nabijheid van Tsjintsjon is ongeveer acht km. teruggeslagen bij een actie, die het front op dat punt min of meer recht maakte. De Noord-Koreaanse eerste divisie tussen Pyongtaek en Tsjonan blijft druk op de Amerikaanse ba taljons in dat gebied uitoefenen. Zuid-Koreaanse troepen in de buurt van Tsjoengdjoe houden goed stand en deden verschei dene aanvallen. De stad Tsjoengdjoe werd door de Zuid- Koreanen veroverd, maar later weer door de noordelyken bezet. Gemeld wordt, dat de Noord- Koreanen van Wondjos in. zuid oostelijke richting optrekken naar Tsjetsjon. Tot 10 Juli om 18 uur bedroe gen de Amerikaanse verliezen: gesneuveld 27, gewond 94, ver mist 245. Er gingen 10 tanks verloren. De Noord-Koreaanse troepen voerden Dinsdag over de hoofd weg naar Taedjon, de tjjdelyke Landbouw- of consumenten- steun. Blijkens het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van het Landbouw- egalisatiefonds, waren vele leden verheugd, dat de regering haar toezegging om ook nó 1 Juli 1950 de subsidiepolitiek ten aanzien van een aantal belangrijke voe dingsmiddelen voort te zetten, kan nakomen. Dit betekent, dat in de loop van 1950 de consumentenprijzen van brood, melk, varkensvlees, suiker en koffie ongewijzigd blij ven. Ten aanzien van b.v. boter, kaas, margarine, groenten, aard appelen, fruit en rundvlees zal dit waarschynljjk niet het geval zyn, evenmin voor thee en cacao. Deze leden vroegen, of de re gering verwacht, dat de niet be ïnvloede prijzen zich zodanig zul len ontwikkelen, dat omstreeks Sept. a.s. de verhouding tus sen de ionen van de weinig draag- krachtigen en de kosten van le vensonderhoud dezelfde zal zijn als vlak vóór de devaluatie in '49. Wat denkt de regering te doen, ais dit noodzakelijk geachte even wicht niet wordt bereikt? Is zy dan bereid de subsidies uit het Landbouw-egalisatiefonds zodanig te verhogen, dat weer evenwicht ontstaat, of heeft zij andere maat regelen in overweging? Deze leden wezen er verder op, dat een subsidie uit de schatkist van plm. f 23 per hoofd van de bevolking nog zo aanzienlijk is, dat een opheffing, waarnaar im mers wordt gestreefd binnen het verband van de Benelux, ernstige verstoringen in de verhouding van lonen en pryzen zal brengen. Hoe denkt de regering deze kloof te overbruggen? Vry algemeen werd erkend, dat het thans niet mogelijk is, de consumenten-subsidies geheel op te heffen. Gevraagd werd, hoe de regering zich voorstelt, deze sub sidies op de duur te financieren. Van andere zijde werd gevraagd of de tijd niet gekomen is om wat dit betreft tot normale verhou dingen terug te kerén. Door vele leden werd opge merkt, dat het de vraag is of de wet waarop het Landbouw-egali satiefonds steunt, wel toestaat, dat daaruit vrywel uitsluitend consumenten-subsidies worden verstrekt in plaats van „steun aan de landbouw". Gevraagd werd voorts een over zicht te geven van het verloop van zaken op agrarisch gebied ln 1949. Met name zou men willen vernemen, welk gedeelte van de verschillende producten werd ge ëxporteerd en tegen welke pry zen, waarheen deze export plaats had, welke exportheffingen op de onderscheiden producten werden gelegd en welke toeslagen even tueel werden gegeven. Man vermoordde zijn echtgenote. De Haagse recherche is er gistermiddag, na enkele dagen vruchteloos zoeken, in geslaagd een sedert Zaterdagnacht ver miste vrouw, de 25-jarige Elisa beth B., geboren B., op te spo ren. Zij werd dood aangetrof fen in een huis aan het West einde te 's-Gravenhage. De po litie heeft haar echtgenoot, de 26-jarige tuindersknecht J. B., die haar heeft gewurgd, nadat zij reeds twee jaar gescheiden hadden geleefd, gearresteerd. Neemt pseudo vogelpest in Barneveld af? Barneveld verkeert opnieuw in spanning. Nu niet, omdat de pseudo vogelpest zich uitbreidt, maar omdat ze sedert enige tijd aan het afnemen is en iedereen zich afvraagt, of het ergste ach ter de rug is. Een groot gedeelte van de 51 besmette bedrijven is thans weer ontsmet. In totaal werden 35.000 kip pen vernietigd. Men rekent, dat voor deze kippen gemiddeld een schadevergoeding van f4.— tot Per kip betaald zal wor den, in het geheel dus een be- f 175 000USSen de fl40-000-~ en Zuid-Koreaanse hoofdstad, een krachtige frontale aanval uit. De Amerikaanse troepen, die zowel in getalssterkte als wat betreft het aantal tanks, waarover zij konden beschikken, de minde ren waren en die zich tegenover de gehele derde Noord-Koreaan se divisie zagen gesteld, moes ten, na de gehele nacht en vroe ge ochtend een zware strijd te hebben geleverd, terugtrekken. Tegenover elke Amerikaan ston den vyf Noord-Koreanen, ter wijl op elke Amerikaanse tank de noordelijken er vier hadden. ZWARE VERLIEZEN. Een in de frontlinie opgestel de Amerikaanse eenheid leed by de terugtocht zware verliezen, daar de enige weg, waarlangs terug kon worden getrokken, onder een moorddadig Noord- Koreaans vuur van geweren en machinegeweren stond. Dinsdag, later op de ochtend, streden de Amerikanen een zware strijd om Tsjotsiwon, een zeer belangrijk knooppunt van wegen en spoorwegen, dat onge veer 40 km ten noorden van Taedjon is gelegen, in handen te houden. Dit schijnt hun ech ter niet te zyn gelukt. De Amerikaanse luchtmacht heeft Maandag 65 Noord-Kore aanse gevechtswagens buiten ge vecht gesteld en 190 vracht auto's vernield. Voorts werden Noord-Kore- PRIJSSTIJGINGEN IN AMERIKA. Belgische huisvrouwen hamsteren. Uit alle delen van de V.S. komen berichten over prijsver hogingen voor verbruiksgoede- ren ais vlees, brood, suiker, kof fie, eieren, peper, cacao, werk kleding, lakens, benzine en stookolie. De Koreaanse oorlog heeft echter ook prijsstijgingen veroorzaakt op de primaire markten voor katoen, huiden, wol, rubber, tin, platina, vlek- vrij staal, staallegeringen en nikkel, op grond waarvan ver wacht kan worden, dat schoe nen, kleding en toestellen voor huishoudelijk gebruik duurder zullen worden. Bepaalde essentiële en luxe artikelen, zoals automobielen en banden en zelfs suiker, die in oorlogstijd schaars zouden kun nen worden, worden reeds ge hamsterd. De Belgische regering heeft gisteren een waarschuwing ge richt tot speculanten, die trach ten te profiteren van de ham sterwoede, die het publiek heeft bevangen als gevolg van de Ko reaanse oorlog. De Belgische huisvrouwen staan in rijen voor de winkels en vormen voorraden koffie, suiker, rijst, slaolie, lu cifers en conserven. aanse troepen uit de lucht met machinegeweren en rakketten beschoten. MEER V.N.-STRÏJD- KRACHTEN? Generaal Omar Bradley, voor zitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, heeft medegedeeld, dat grondstrijd krachten van andere leden van de V.N. zich bij de Amerikaanse troepen op Korea zouden voegen. Geweigerd werd antwoord te geven, toen gevraagd werd, of Chinese nationalistische troepen naar Korea zouden gaan. Senator Tydings, voorzitter der Senaatscommissie voor de gewapende diensten, was van mening, dat Amerikaanse troe pen niet onmiddellijk in grote hoeveelheden in Korea samen gebracht zullen worden voor een grootse tegenaanval, hetgeen trouwens niet mogelijk is. Volgens hem slaan functionaris sen van het ministerie van defen sie en anderen buiten Korea nog vier of vyf „gevoelige plek ken" gade, waar het uitbreken van vijandelijkheden mogelyk wordt geacht. Belgisch vakverbond gelast stakingen af. Op een bijeenkomst van de Waalse afgevaardigden van het A.B.V.V. is besloten de voor heden voorziene stakingen in Wallonië af te gelasten, daar de arbeiders geen voorstanders van een beperkte staking zijn. Ty- dens deze vergadering werd be sloten een algemene staking te beginnen op het ogenblik, dat de Koning het bewijs zal heb ben geleverd, dat hy de waar schuwingen in de wind wil slaan. Door de grote medewerking van de kerkgenootschappen in ons land en de toestemming der regering, zullen er in ons land een 100-tal ouden van dagen uit de vluchtelingenkampen worden opgenomen. De kerkgenootschap pen garanderen het levensonder houd dezer ontwortelden en ver schaffen een verblijfplaats in een der tehuizen van de kerkelijke organisaties. Nu de internationale vluchte lingenorganisatie haar werk zaamheden gaat beëindigen, is er door deze organisatie zoveel mo gelijk getracht nog iets te doen voor de vele ontwortelden voor wie nog geen bestemming ge. vonden is. Het beroep op medewerking dat door de Nederlandse verte genwoordiger van de organisatie, mr H. M. L. H. Sark, gedaan werd, is door de kerkgenoot schappen zeer gunstig ontvan gen. Het kan zelfs mogelijk zjjn 200 dezer ouden van dagen in ons land op te nemen, want zowel van de zijde der katholieke or ganisaties als van de protestantse wil men 100 vluchtelingen ouden van dagen opnemen, Dat betekent, dat deze zich ga rant stellen voor het levenson derhoud der ouden van dagen en hun huisvesting. Op deze wijze wordt door ons land, zij het op bescheiden schaal, medewerking verleend het probleem der overblijvende vluchtelingen op te lossen. Door de regering werd in prin cipe toestemming verleend tot het opnemen van een 100-tal ouden van dagen. Gehoopt wordt dat, nu de kerkgenootschappen zo gunstig hebben gereageerd en zich garant hebben gesteld, het aantal door de regering tot 200 wordt uitgebreid. Er zal niet geheim worden gestemd. Gistermiddag zijn de Belgi sche Kamer en Senaat voor de tweede keer ln verenigde zitting bijeen gekomen. Tot de bespre king van het eigenlijke punt van de agenda kwam men ook dit keer nauwelijks, aangezien de vergadering zich moest uitspre ken over het de afgelopen dagen door een bijzondere commissie opgesteld reglement voor de bij eenkomsten van de Verenigde Kamer en Senaat. De bespreking van dit regle ment ontwikkelde zich vooral in een debat over een amendement van de socialistische Senator Rolin, die een geheime stem ming over het voorstel tot op heffing van de wet op het re gentschap wenste te houden. Van linkse zyde werd sterk aangedrongen op geheime stem ming. De socialist Louis Pierard verklaarde, dat verscheidene katholieke afgevaardigden in hun hart tegen de koning zijn. „Laten wij geheim stemmen", zo betoogde hy, „en wy zullen zien, wat er van de C.V.P.-meer- derheid overblijft". Ook de libe rale vertegenwoordiger Buisse- ret legde er de nadruk op, dat Er was bijna geen critiek. (Van onze parlementaire redacteur.) De gehele Kamer stelde zich gistermiddag achter het wets ontwerp van de regering om aan de Nederlandse Antillen autonomie te geven, zij het dan dat het nog slechts om een interimregeling gaat. Maar wan neer deze periode voorbij zal zijn en de toestand zich ontwik kelt naar de verwachtingen, dan zal deze overgangsregeling wor den vervangen door een defini tieve. „Het allereerste, waaraan deze gebieden behoefte hebben", zo zei de heer v. Schaik, „is de autonomie. En deze wordt in dit wetsontwerp ten volle gegeven. De Antillen zullen de eigen aangelegenheden in handen krij gen. Dat deze methode niet slecht is wordt wel bewezen uit de berichten, die de regering uit Suriname bereiken." Twee moeilijkheden hebben de gemoederen in de Antillen de laatste maanden geducht bezig gehouden. De eerste was de zetelverdeling in de Staten en de tweede ging over de Eiland regeling. DE ZETELVERDELING. De zetelverdeling van de Sta ten was tot stand gekomen in 1947. Het resultaat van een com promis, dat niet gelukkig was. Curasao en Aruba kregen ieder 8 zetels, Bonaire twee, St. Maar ten, Saba en St. Eustatius ieder één. Voor Curasao was deze ver deling niet billijk. Dit eiland kreeg met 81.296 inwoners even veel zetels als Aruba, dat slechts 42.764 inwoners telt. De twee zetels van Bonaire steken daar nog schril bij af, als men weet, dat daar slechts 5816 mensen wonen. Zelfs St. Eustatius, waar 976 mensen wonen, kreeg één zetel. Ook Minister van Schaik noemde deze verdeling niet recht vaardig. Zij was oorzaak, dat er zoveel bestuursmoeilijkheden waren in de Antillen. Daarom heeft hy de knoop doorgehakt en de verhouding in de zetels als volgt gemaakt: Curasao 12 zetels, Aruba 8, Bonaire 1 en Bovenwindse Eilanden 1 zetel. Dat geeft de verhoudingen beter weer. Al is er natuurlijk nu weer de moeilijkheid, dat Curasao theoretisch kan overheersen. Aanvankelijk was daarom voor zien in een beroep op de Kroon, bij onoverkomelijke moeilyk- heden. Maar deze oplossing werd gezien als „koloniaal". Ijlings verdween deze gedachte dus uit het wetsontwerp. Minister van Schaik zeide echter toch het recht voor te behouden om bij Alg. Maatregel van Bestuur een instantie in het leven te roepen, waarbij beroep mogelyk zal zyn. DE EILANDREGELING. De Eilandregeling zal in de toekomst de mate van de auto nomie gaan bepalen. Dat zal ook geschieden bij Alg. Maatregel van Bestuur. Wel staat vast, dat in deze regeling geen wijziging zal komen, als niet 2/3 van het aantal Staten daarvóór is. Daar door is dus weer een behoorlijk tegenwicht geschapen. Hoe deze regeling precies zal worden is nog niet bekend. De regering wacht nog het advies van de Staten af. De grote moeilijkheid bij deze Eilandregeling is echter, dat de autonomie van al deze delen niet zo groot moet worden, dat de centrale regering geen gezag meer zou hebben. Er waren twee Kamerleden, die daartegen waar schuwden, de heren Meijerink (A.R.) en Schermerhorn (Arb.) In de avondvergadering sprak de Kamer nog tot kwart over elf over enige technische her zieningen van de Kinderbijslag wet. de C.V.P. in de gelegenheid moet worden gesteld haar intiemste verlangens tot uitdrukking te brengen. Het voorstel-Rolin werd ten slotte met 203 (C.V.P.) tegen 176 (Soc., Lib. en Comm.) ver worpen. DE PRINS-REGENT. Eerste minister Duvieusart gaf hierna een uiteenzetting van de ontwikkeling der gebeurte nissen sedert de instelling van het regentschap van 1945, aan het einde waarvan hij bij de Verenigde Kamers het ontwerp indienoe, waarin wordt vast gesteld, dat de onmogelijkheid om te regeren voor de Koning heeft opgehouden te bestaan en het regentschap wordt opgehe ven. Hij zei, dat het land de Prins-Regent zeer erkentelijk is. In de loop der debatten zal de regering bij het Parlement een adres van hulde aan de Prins- Regent ter goedkeuring indie nen, alsmede een voorstel ter kwijting van de schuld, die het land aan hem heeft. De voorlezing van deze ver klaring werd verscheidene keren onderbroken door uitroepen en gelach van de linkse banken. Spaak las hierna een voorstel tot een adres van hulde aan de Prins-Regent voor, aan het ein de waarvan de vertegenwoordi gers der linkse party en zich van hun zetels verhieven en de ver klaring lange tyd toejuichten. De leden der C.V.P. bleven on bewegelijk op hun plaatsen zit ten. De opmerking van Spaak, dat de betekenis van zijn woor den blijkbaar niet tot de recht se banken was doorgedrongen, werd opnieuw door de linker zijde op langdurige ovaties ont haald. Zeeuwse muziekcorpsen sloegen goed figuur op inter nationaal concours te Oosterbeek. Onder auspiciën van de Ned. Federatie van Harmonie- en Fan faregezelschappen werd Zaterdag j.l. de derde concoursdag gehou den. Uit Zeeland werd deelge nomen door „Concordia" van Krabbendijke (dir. J. Rijnberg) en „O.K.K." van Wemeldinge (dir. Adr. Kousemaker). Gezien de strenge eisen, die bij derge lijke concoursen worden gesteld, wisten beide verenigingen een opmerkelijk succes te behalen. Zo maakte „Concordia" van Krabbendijke in de tweede af deling Fanfare met de concert ouverture „Hephaistos" van Boe- dijn met 44 punten een tweede prijs, terwijl „O.K.K." v. Wemel dinge in de afdeling Uitmuntend heid Fanfare met de compositie „Rossiniana" van Boedijn 48 punten en met „Humoresque" van Marcel Poot 50 punten wist te verwerven, waardoor even eens een tweede prijs werd ver kregen. Bovendien werd aan de Wemeldingse fanfare een extra prijs toegekend voor het beha len van het hoogst aantal pun ten in de afd. Uitmuntendheid Fanfare. Bij vergelijking met de door de overige verenigingen be haalde puntenaantallen blijkt, dat slechts een tweetal vereni gingen een hoger puntenaantal behaalde dan „O.K.K.zodat Zeeland derde werd op de rang lijst van Zaterdag. De collecte ten bate van het Prins Bernhardfonds bracht in Domburg f81,10 op. De verbouwing van een gedeelte van de Willem III kazerne te Vlissingen is thans zover gereed, dat zij binnenkort als jeugd herberg in gebruik kan worden genomen. Vorming van een coalitie- Kabinet. De Franse Nationale Vergade ring heeft gisteren het door Réné Fléven uiteengezette re geringsprogramma goedgekeurd. PIéven is nu minister-president. 373 afgevaardigden stemden voor, 185 tegen PIéven. Verwacht wordt, dat hij van daag met de vorming van een Kabinet gereed zal komen. Hij wil een coalitie-Kabinet vormen van radicalen, radicaal-gezinden, volksrepublikeinen, socialisten en bepaalde gematigden. Er zyn nog twee moeilijkheden te over winnen. Ten eerste de kwestie der vaststelling van het natio nale minimumloon. De socialis ten willen spoedig een beslissing in deze, terwijl PIéven liever tot September wil wachten. Of de socialisten bereid zyn aan d« regering deel te nemen, zal er waarschijnlijk van afhangen, of op dit punt een compromis kan worden gevonden. Ten tweede is er de kwestie van een her vorming van het kiesstelsel. PIé ven, tezamen met de radicalen, radicaal-gezinden, gematigden en sommige niet alle socia listen, is voorstander van een terugkeer tot het vooroorlogse systeem van kiezen bij eenvou- Kwaliteit minder dan verleden jaar. Iets later dan verleden jaar zijn de mosselkwekers dit jaar begonnen met het vissen van mosselen in de Zeeuwse wate ren. Dit vindt zijn oorzaak in het feit/ dat de groei van de mosselen o.a. door het koude weer niet zo goed is geweest. Het visgewicht is minder dan verleden jaar, toen het trouwens bijzonder goed was. De kwali teit is jammer genoeg beneden de verwachting, maar wanneer het weer wat meewerkt, kan dit nog verbeteren. Volgende week zal de export van mosselen aan vangen en zullen de conserven- fabrieken weer gaan draaien. Truman heeft Gordon Dean, tot heden waarnemend voorzit ter, tot voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor atoom energie benoemd. Truman heeft de wet ondertekend be treffende oprichting van een luchtleger bestaande uit 70 ge vechtsgroepen, doch waarvoor geen credieten zijn vastgesteld. De commissie voor buiten landse zaken van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft eenparig het wetsontwerp goedgekeurd tot het geven van militaire steun aan het buiten land ten bedrage v. 1.222.500.000 dollar en betreffende het toe kennen van fondsen aan Zuid- Korea. Meer dan 300 lijken zijn reeds uit het puin gehaald van de dorpen in het departe ment Noord-Santander (Colum bia), waar Zondag een hevige aardbeving woedde. De eerste bijeenkomst van de plaatsver vangers der ministers van bui tenlandse zaken van de mogend heden van het Atlantische Ver drag wordt op 25 Juli a.s. te Londen gehouden. De 550 ton metende Nederlandse sleepboten Humber" en „Noordzee" zijn na een reis van 154 dagen, in Melbourne aangekomen met baggermateriaal voor de nieuwe haven van deze stad. Gister middag meerde de „Generaal W. C. Langfitt" aan de Javakade te Amsterdam met aan boord ruim 650 militairen uit Indonesië. De Eerste Kamer hield gister middag een korte vergadering, waarin enige kleine wetsont werpen aan de orde kwamen. Het Koninklijk paar bracht gis teren een officieel bezoek aan Eist, Nijmegen, het land van Maas en Waal, Tiel, Beuningen, Kerk Avezaath, Geldermalsen en andere plaatsen in de Betuwe. dige meerderheid. De volksrepu blikeinen (R.K.) willen niet, dat de regering deze verantwoorde lijkheid neemt. Het buitenlandse beleid zi geen verandering ondergaa: terwijl met alle kracht aan dé verwezenlijking van het plan- Schuman zal worden gewerkt. Amerika wil zijn leger met 100.000 man uitbreiden. Welingelichte Amerikaanse se natoren verklaarden te Washing, ton een opvoering van de geza menlijke sterkte der Amerikaan se strijdkrachten met 100.000 man te verwachten, als een eer ste stap om een beslissende over winning in Korea mogelyk te maken. De huidige sterkte be draagt 1.370.000 en de kostep van deze uitbreiding bedragen in eerste instantie 350 millioen dol lar. Zaterdag hielden de afdelingen Walcheren van de „Unie" en do „Grote" een gezamenlijke ver1, gadering onder leiding van dó heer Wijsman te Biggekerke. Mej. J. van Kuypers, instruc- trice van de Vereniging voor Godsdienstige Opvoeding, sprak over: „Nieuwere inzichten en wegen in de Godsdienstige Op* voeding". Van het godsdienstige leven van het kind weten wé weinig, daar het kind zijn inner lijk leven dikwijls voor de vol wassene verbergt. Ouders, on derwijzers en opvoeders mogcii het vertrouwen, dat een kind iA hen stelt niet beschamen, om* dat het kind zich daardoor vajl God kan afkeren. Er wordt nog steeds gezocht naar de beste mes thode van godsdienstonderwijs. Spreekster vertelde iets over dó „flanel"-methode, de film, heflS stellen van vragen door kindë- ren en het beantwoorden er van, het godsdienstig gesprek, het le* ren bidden, het met eigen woori den weergeven van een christ^t lijk lied, het nabootsen van F belse verhalen door kleuters mó figuren in het zand, door grö" teren in spelvorm enz. Mej. van Kuypers liet ter illu,- stratie een en ander zien van door kinderen gemaakt werk. Na de pauze volgde een be spreking. Benoemingen aan Chr. Land' bouwhuishoudschool en Land' bouwwinterschool. Tot lerares in de huishoude lijke vakken is aan de Chr. Land. bouwhuishoudschool, uitgaande van de C.B.T.B., te Middelburg; benoemd mej. L. v. d. Bijl uit Aalten; tot leraar algemeen vor mend onderwijs is benoemd dó heer L. v. d. Dool uit Katwijk aan Zee, wiens dochter, mej. C. v. d. Dool, benoemd is tot lera res in de naaldvakken. Aan de Chr. Landbouwwinter- school te Middelburg is benoemd tot leraar, de heer T. Stol uit Maasland. Overslag sluit de rij. Het laatste lid der Ver. van Ned. Gemeenten. Mr P. J. Oud, de voorzitter der Vereniging van Nederlandse Ge. meenten, heeft gisteren in dq jaarvergadering dezer Verenf- ging te Arnhem medegedeeld, dat thans alle (1015) Nederland se gemeenten vrijwillig tot do Vereniging zijn toegetreden, nu Overslag in O.-Zeeuwsch-Vlaan- deren als laatste gemeente van het land lid is geworden. De Rode Kruis collecte bracht te Tholen op f 414,33; te Oud- Vosmeer f 786,10; te St. Annaland f 350,te Stavenisse f 316,24; te St. Maartensdyk f780,09; te Scherpenisse f 356,7Q en te Poort vliet f285,—. Totaal f3.288,46. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking met slechts hier en daar een enkel buitje en later flinke opklarin gen. Krachtige tot matige Wes telijke wind. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1