^ORT Doevedanlje 1949 was jaar van uitbouw voor „Vrederust". PROVINC1EN1EUWS Canada Be middenstand lbouwt oo gaat naar Diasdag 11 Juli 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag. 2). „Interzeeland" krijgt hulp. N.a.v. het in ons blad van gis teren opgenomen bericht betref fende de actie der Zeeuwse inter nationale vervoerders tegen de Voorgestelde richtlijnen betreffen de het buitenlandse vervoer, ver nemen wij nog dat dit resultaat mede bereikt is geworden door de houding, die de confessionele or ganisaties Intake deze richtlijnen aannamen. Ook bij deze organisa ties bestonden grote bezwaren tegen deze richtlijnen en de min- nister besloot op aandrang van deze zijde alsnog het tijdstip uit te stellen, waarop de richtlijnen bindend zouden worden. Naar wij verder nog vernemen, sympathiseren ook verschillende kamerfracties (die der confessio- •»ele partijen) met de actie der Zeeuwse vervoerders. MIDDELBURG. Machinisten werden geplaatst. Maakten wij enige dagen mel ding van het succes, dat de Mid delburgse Machinistenschool be haalde bij de laatst gehouden machinisten-examens te Den Haag, waar alle leerlingen slaag den van welke 5 met lof, thans kan worden medegedeeld, dat al deze geslaagden inmiddels zijn geplaatst en wel: 3 bij de Holland-Amerikalijn te Rotterdam; 3 bij de Ver. Red. Scheepvaartmaatschappij te Rot terdam; 3 bij de Kon. Bataafse te 's-Gravenhage en 2 bij de Kon. Paketvaart-maatschappij te Am sterdam. GOES. Motor contra auto. Zondag reed de motorrijder de B. uit Goes, waarschijnlijk door onvoldoende voorzichtigheid te betrachten, op de Patijnweg tegen een daar geparkeerde defecte Belgische auto. De bestuurder van de auto werd ook nog geraakt door de motor. Beide mannen liepen lich te verwondingen aan armen en benen op. Motor en auto werden beschadigd. Aangehouden. De Goese politie heeft de 25- jarige G., zonder vaste woon plaats, aangehouden, omdat hij geld gestolen had van de eigenaar van het logement waar hij lo geerde. KOUDEKERKE. Feestelijke opening van de speel tuin. Feestelijk versierde ruiters te paard, gevolgd door de opgeto gen jeugd trokken Zaterdag middag van „Lammerenburg" tot „Plantlust" en terug om Uiting te geven aan hun vreug de ter gelegenheid van de ope ning van de speeltuin der ver eniging V.C.B.L. De voorzitter, de heer Slagboom, heette de aan wezigen w.o. de burgemeester de heer J. L. Dregmans en zijn echtgenote hartelijk welkom en Kei, dat met deze opening een lang gekoesterde wens in ver- Vulling ging. Nadat Sjaant.ie Vinke op een versierd kussen de ichaar aan de burgemeester had aangeboden, knipte deze laat ste het lint, dat de toegang tot de tuin versperde, door. De heer Dregmans sprak daarbij de hoop uit, dat de speeltuin tot in lengte van dagen tot vreugde van ouders kinderen zal blij ven bestaan. Op het terrein Bprak de voorzitter vervolgens een rede uit, waarbij hij wees op de vele moeilijkheden, die moes ten worden overwonnen voor deze speeltuin tot stand is ge komen. Spr. dankte het ge meentebestuur voor de mede werking en de burgemeester voor het verrichten van de ope ning. Dank werd vervolgens ge bracht aan de heer J. Kool», die een stuk weiland beschik baar had gesteld, gelegen in het centrum van Lammerenburg. De heer Slagboom dankte verder allen, die letterlijk en figuurlijk fen steentje hadden bijgedragen Voor da speeltuin. Tot de speel tuin behoort thans een grote Kandbak, een hinkelvlak, grote en kleine schommels, zweefpaal, zweeflijn en een voetbalveld. De tuin zal nog uitgebreid worden jnet een groot hobbelpaard, grote en kleine wippen, een rolton en een draaimolen, terwijl een ge deelte van het veld dienst gaat doen als korfbalveld. De be planting wordt verzorgd door Nieuw Walcheren. Burgemeester Dregmans sprak nog woorden van lof tot de ondernemende vereniging en spr. wees op de resultaten, die hier door samen werking zijn bereikt. De heer Dregmans deed Je toezegging, dat mocht het nodig ïijn een beroep op het gemeen tebestuur te doen, men zeker hiet tevergeefs zal aankloppen. Hierna traden 17 ringrijders tegen elkaar in het strijdperk, terwijl de harmonie „Voor waart*" 's avonds een concert gaf en de dag besloten werd met een vreugdevuur. Kampvuur te „Westduin". De fa. Gebr. Huvers, exploitan ten van hotel-restaurant „West- auln" hadden Zaterdagavond tot groot genoegen van de bezoekers van het duinstrand en anderen, een groot kampvuur aangelegd, terwijl Westduin verlicht was. Zelf» de wandelaars op de Vlis- singse Boulevard konden van dit kampvuur genieten. BIGGEKERKE. C.V.O. wil nieuw schoolgebouw. In de laatstgehouden bestuurs vergadering van de Vereniging Voor C.V.O., werd het zeer be langrijke besluit genomen bij hét gemeentebestuur een nieuw Schoolgebouw aan te vragen. Het bestuur betreurde het, tot deze .anvrage te moeten overgaan, laar het één Chr. school voor iggekerke voldoende en gewenst achtte. Het bestuur had deze wens Ook kenbaar gemaakt aan het be stuur der Vereniging voor Geref. schoolonderwijs, doch ter verga dering was een ingekomen schrij ven van deze zustervereniging, waarin zij mededeelde, dat zij een samenspreking over een eventue le samenvoeging der beide scho len niet gewenst achtte en dat geen veranderingen in grondslag, statuten en personeel noodzake lijk waren. THOLEN. Vergadering Groene Kruis. Onder voorzitterschap van de heer W. de Korte vergaderde Vrijdag de afdeling Tholen van „Het Groene Kruis". Op een vraag deelde de heer de Korte mee, dat gezien de hoge kosten niets kan komen van verbouw van het wjjkgebouw. Ofschoon de verbouwing beslist noodzakelijk is, gezien het groot aantal pa tiënten, dat behandeld moet wor den, hebben en de gemeenteraden en Groene Kruis-afdeling op het eiland, geweigerd een bijdrage in de kosten van deze noodzakelijke verbouw bij te dragen. Medege deeld werd, dat men aan de Prov. afdeling T.B.C.-bestrijding een verhoogde huur voor de behande ling van de T.B.C.-patiënten zal vragen; er is reeds een schrijven binnen gekomen, dat men een bil lijke verhoging niet afwijzen zal. Van de raad van Tholen is bericht ingekomen, dat voor 1950 een bij drage door de gemeente zal wor den gegeven van f 1000. Een schrijven van de heer C. Diele- man, is ingekomen waarbij hij er op wijst, dat het onbillijk is, voor alleenstaande personen ook de verhoogde contributie van f 4 toe te passen. Het bestuur heeft in deze reeds maatregelen genomen om hen, die niet bij machte zijn, minder te laten betalen. Door het bestuur van de Tuin- bouwvereniging in liquidatie, is een gift geschonken groot f 88,80 van het nog aanwezige kassaldo, wat in grote dank werd aanvaard. Tot bestuurslid werd herkozen mej. M. C. Viergever. Uit het kasboek stippen wij aan, dat in 1949 is ontvangen f 8534,04 en uitgegeven f 7449,07. De balans wijst een winst aan van f 263,04. Uit het verslag van de wijk zuster blijkt, dat door haar bij 13 T.B.C.-patiënten 113 bezoeken zijn afgelegd. In het Consultatie bureau voor T.B.C. zijn 703 per sonen behandeld, waarvan 158 nieuw ingeschrevenen. Wijkver pleging: 75 patiënten met 1872 bezoeken. Het consultatiebureau voor zuigelingen werd bezocht door 94 zuigehigen met 227 be zoeken; 47 zitdagen voor beide doktoren en 601 consulten. De begroting 1950 met in ont vangsten en uitgaven een bedrag van f 5141 en een verliespost van f 121 werd goedgekeurd. Een uit voerige bespreking inzake het roijeren van 54 leden, die weiger den de verhoogde contributie te betalen vond plaats. Besloten werd hen die het kunnen betalen, doch onwillig zijn te schrappen als lid en de andere gevallen na der te bezien. Na afloop der vergadering werd door de heer Haayer uit dank baarheid een bedrag van f 25 ge schonken. Drie dagen op reis. De leerlingen van de hoogste klassen der Chr. Nat. school maakten een drie-daagse school reis o.l.v. de heren Rol en Wijn beek naar Voorschoten en omge ving. In Den Haag werden o.m. het Vredespaleis en Mesdag be zocht. Op de 2e dag werd een be zoek gebracht aan een prachtig oud kasteel en aan het Dieren park Wassenaar met speeltuin, terwijl des avonds een leuk voet balpartijtje tegen jongens van 't Chr. Kindertehuis werd gespeeld. Op da 3e dag werd behalve vele bezienswaardigheden de overdek te zweminrichting opgezocht, waar de kinderen voor het eerst van hun leven binnenshuis kon den zwemmen. In de grote Pie terskerk werd speciaal voor de Thoolse jeugd door de bekende organist Piet Uyterlinden 'n kort concert gegeven op het grote or gel. Zeer voldaan en in blijde stemming ging het na een harte lijk afscheid van de Voorschoten- se pleegouders en vriendjes per gereserveerde treinwagon weer huiswaarts. ST ANNALAND. Schietwedstrijden. Het lag in de bedoeling van de schietvereniging „Prinses Juli ana" om op Zaterdag 15 Juli een provinciale schietwedstrijd te or ganiseren i.v.m. het 40-jarig be staan. Deze wedstrijden worden thans gehouden op 5 en 12 Aug. a.s. op de schietbaan. Wegherstel. De werkzaamheden aan de weg Sint Annaland—Oud-Vossemeer zijn bijna voltooid. Er rest na de Broekse weg nog een klein stukje in de gemeente Oud-Vossemeer naar de Thoolse dijk, dat op een of andere raadselachtige manier nog steeds niet is afgewerkt. IJZENDIJHE. Afscheid cand. Bouwen. Zondagmiddag nam cand. Bou wen, die ds Doorn ruim 1 jaar in IJzendijke als predikant verving, afscheid, daar ds Doorn behouden uit Indonesië terugkeerde. Tot tekst voor de predicatie van dit afscheid had cand. Bou wen gekozen: En nu blijft geloof, hoop en liefde, deze drie, doch de meeste van deze is de liefde. Na de prediking richtte cand. Bouwen zich met een persoonlijk woord van afscheid tot de ge meente, kerkvoogdij en kerke- raad, de diverse christelijke ver enigingen en organisaties, tot ds Doorn, die in deze dienst aanwe zig was, tot het classicaal bestuur en de consulent. Ds Fournier sprak namens de classis, terwijl ds Schopenhauet sprak als consulent. Ds Doorn bracht tenslotte ds Bouwen warme dank voor alles, wat deze voor zijn gemeente deed. Op verzoek van ds Doorn zong de gemeente haar scheidende le raar de zegenbede uit Ps. 134 3 toe. Staande zongen tillen op ver zoek der scheidende predikant „Wat de toekomst brengen mo ge". Tenslotte namen alle gemeente leden met een handdruk afscheid van ds Bouwen. A.s. Zondag zal ds Doorn, na bijna V/é jaar weer persoonlijk de dienst in IJzendijke leiden. BIERVLIET. De heer F. de Smit, opzichter van het Vrije van Sluis heeft een wegschuiver geconstrueerd, waar mede 't mogelijk is, polderwegen in heel wat korter tijd dan met de schop, weer in 'n behoorlijke staat te brengen. In ieder district wordt momenteel een schuiver geplaatst waarvan men, b.v. na de bieten tijd, als de wegen slecht zijn, veel profijt van zal kunnen hebben. CLINGE. Vecfraude. Door de douane-ambtenaren te Clinge werden vorige week drie koeien aangehaald wegens poging tot frauduleuze uitvoer. Hoewel de vleespositie in België reeds zo was, dat het vlees „van de bon" kon, blijkt toch steeds weer dat het Nederlandse vee bij onze Zuiderburen geliefd is. Nu de beperkende bepalingen aan de grens voor het vee prac- tisch zijn opgeheven, is het voor de Belgen heel wat gemakkelijker geworden deze begerenswaardige viervoeters naar eigen terrein over te brengen. ST JANSTEEN. Nog steeds boter! Dezer dagen smaakten de dou ane-ambtenaren van St Jansteen wederom het geluk een aanzien lijke partij boter aan te halen op een Belg uit De Kiinge wegens frauduleuze uitvoer. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Huizen, C. van Dop te Ameide; te Meerkerk, R. W. Steür te Ouddorp; te Slijk- Ewijk, J. v. d. Werf, cand.-hulp prediker te Driebergen; te Lei den, H. Bout te Amersfoort. Aangenomen naar Vollen- hove, W. Bieshaar te Ederveen. Bedankt voor Heerjansdam, F. Roosjen te Blitterswijck (L.); voor Breukelen, H. Onstein te Lemele; voor Muiden, W. L. Mulder te Maartensdijk. Geref. Kerken. Bedankt voor Amsterdam, C. Gilhuis te Eindhoven; voor Ber gen, L. W. Muns te Berlikum; voor Leidschendam, K. G. Ide- ma te Lollum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Nijega-Opeinde, Joh. de Wal te Rijnsburg. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Doesburg, W. v. 't Spijker, cand. te Zwolle en C. Verhage, cand. te Middelburg; te IJmuiden, M. Boertien, cand. te Zwolle en C, Verhage, cand, te Middelburg. Beroepen te Scheveningen, J. G. van Minnen te Huizen; te Drogeham, W. van 't Spijker, cand. te Zwolle. Bedankt voor 's-Gravenhage (O.), D. Biesma Jr. te Amster dam (O.) Evang.-Luth. Kerk. Drietal te Zaandam: C. H. Lindyer te Doetinchem; G. Kroes te Woerden en F. J. B. v. d. Chys te Zutphen. Ds O. van Ommen. De kerkeraad van de zenden de kerk van Zwolle heeft op ad vies van de generale zendings- deputaten van de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K. O. aan ds C .van Ommen te Hat- tum met ingang van 1 Juli j.l om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend uit de mission- naire dienst. Een blinde predikant. Naar aanleiding van het arti kel „Een unicum onder de do- miné's", maakt men er ons op attent, dat de blinde predikant waarvan in dit artikel sprake is, een zoon is van wijlen de heer Wit, inspecteur L.O. te Middel burg. Dr W. A Visser 't Hooft eredoctor. Dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, werd tot doctor honoris causa in de theo logie benoemd door de universi teit van Princeton (U.S.A.) we gens zijn verdienste voor de eenheid der christelijke kerken. Hervormde gemeente te Londen. Dit jaar zal het vier eeuwen geleden zijn, dat de Nederlandse gemeente te Londen erkend werd als zelfstandige kerkelijke gemeente en in het bezit werd gesteld van de fraaie kerk der Augustijnen Austrin Friars. Ds eerste 25 jaren van haar bestaan, aldus het persbureau der Ned. Herv. Kerk, zijn wel hoogst be langrijk geweest, niet allesn voor haar, maar ook voor het Gereformeerde Protestantisme in ons vaderland. Immers men kan wel zeggen, dat de Ned. Herv. Kerk mede ran haar, zo al niet haar oorsprong, dan toch haar oudste ontwikkeling dankt. Er is een tijd geweest, dat de va derlandse kerk steunde op de geestelijke en materiële hulp, die haar uit de Londense ge meente geboden werd. In de nacht van 15 op 16 Oc tober 1940 werd het kerkgebouw door oorlogsgeweld totaal ver woest. Van den beginne af stond het vast, dat de kerk moest worden herbouwd op haar oude historische grond. In 1950 zal met die herbouw een aanvang worden gemaakt en zoals be kend zal op 23 Juli door Prin ses Irene de eerste steen wor den gelegd. Een comité, bestaande uit al len die op een of andere wijze in enige betrekking staan of stonden tot de Londense ge meente wil namens de vrien den der gemeente een blijk van belangstelling aanbieden in de vorm van een gebrandschilderd raam, dat in de nieuwe kerk zal worden aangebracht. Schilderijen- en kunstsmeed werktentoonstelling te Goes. Bij de Kunsthandel Sturm te Goes wordt tot 22 Juli een ten toonstelling gehouden van schil derijen van de bekende kunst schilder wijlen de heer W. van Dordt Sr. en kunstsmeedwerk van de eveneens uit Bergen op Zoom afkomstige P. Spaapen. Bij de collectie doeken vali het kunst smeedwerk enigszins in het niet, doch wie de fraaie smeedstukken beschouwt, zal onder de indruk komen van de vaardige handen, die dit tot stand brachten. De verzameling schilderwerken verdient alle aandacht, omdat ze afkomstig is van een man, die men terecht kunstenaar kan noe men. Van Dordt was lid van een oesterkwekerfamilie en de liefde voor het water, de visserij en al les wat daarmee samenhangt, blijkt uit de grote plaats, die hij er in zijn werk aan schonk. Zijn gezichten op de Ooster-Schelde, schilderingen van schepen en vis- serslieden, boeien sterk. En ook het grote schilderij waar de vijf Gebr. van Dordt op afgebeeld staan en het zelfportret. De land schappen, die geëxposeerd wor den, tonen, dat deze zijde van de schilderkunst in Van Dordt geen sterke weergever vond. OVERLIJDEN A. VAN LANGEVELDE TE ST.-LAURENS. Zondagmorgen is op 86-jarige leeftijd overleden de heer A van Langevelde. De overledene was van 1919 tot 1935 lid van de gemeenteraad voor de C.H. Unie. Enige tijd was hij tevens wethouder. Voorts was hij o.m. vele jaren secr.-penningm. van de Nederl Herv. Kerkvoogdij. V eiling sberichten MIDDELBURG, 10 Juli 1950. Groenten: Komkommers A 12 14, id. B 10—12, id. C 7-T-9, Sla 3—7, Spitskool 7—10, Savoye- kool 5—14, Rodekool 7—10, Ra barber 37, Andijvie 514, Postelein 2640, Boskroot 25. Bospeen 814, Waspeen 815, Bloemkool A 2948, id. B 13 36, id. C 818, Doperwten 10— 42, Saxa's 43—50, Wagenaars 25 45, Dubb. Princessen 5258, Stamsnijbonen 2255, Stoksnij- bonen 5167, Tuinbonen 612, Uien 10—12. Fruit: Tomaten 2064, Kas- pruimen per stuk 512, Perzi ken per stuk 615, Netmeloenen 56, Rode bessen 5058, Aard beien 73—91, Frambozen 100 —1.25. Aardappelen: Bonken 11, id. grote 1011, id. drielingen 79, id. kriel 46. GOES. Veiling van 10 Juli. Rode bessen 2244; Kruisbessen 432; Zwarte bessen 65,20; Frambozen 60-119; Meikersen 56; Markiezen 6079; Klerken 45 63; Zoete Morellen 2941; Vol gens 44; Abasse de Mouland 41, alles per 100 kg.; Groenten: Bloemkool A 2330; idem B 17 20; idem C 714; Komkom mers A 1012; Idem B 810; idem C 78; Kropsla 27, alles per 100 stuks; Dubb. Princesse- bonen 4450; Snijbonen 5964; Wagenaarbonen 4043; Tuin bonen 1516; Groene kool 515; Rode kool 8; Eerstelingen 1113; Drielingen 912; Kriel 5.508; alles per 100 kg.; Kroten 49; Wortelen 15, beiden per 100 bos. KRABBENDIJKE, 10 Juli '50. Aardbeien Jucunda 69.30, Zwar te bessen 69.1069.30, Rode bes sen 20.0044.00, Frambozen 60.00113.Yellow val 10.00 20.00, alles per 100 kg. Bonen: Wagenaars 25.00 29.00, Dubb. Princessebonen 17.00 60.00, beide per 100 kg. Aardappelen, Eerstelingen 11 per 100 kg. ZIERIKZEE. Velling van 7 Juli. Appel val 38; Princessebonen 6582; Snijbonen 80; Peulen 41 45; Doperwten 1415; Spits kool 45; Tuinbonen 5—6; Kro ten 69; Rabarber 1016; To maten 2379; Pruimen 49; Rode bes 46—56; Witte bes 40—43; Kruisbes 2345; Frambozen 60- 72; Blauwput 1921; ld. (driel.) 14; ld. (poters) 714; Eerstelin gen 1416; ld. (drielingen) 8; ld. (poters) 6, alles per 100 kg.; Bospeen 6.508.Komkommer 1221; Bloemkool 24; Kropsla 24; Perziken 411; Pruimen 3-5, alles per 100 stuks en bos. ST. ANNALAND. Aardappel- velling van 7 Juli. Eerstelingen gewone 11,57; Drielingen 8,53 7,70; Kriel-Doré gewone 11,56 11,69; Gele Eigenheimers gewone 14,2315,72, Drielingen 7,23 9.51. Kriel 4,11, alles per 100 kg. Aanvoer 65 ton. SCHERPENISSE (vla de vei ling van St. Annaland): Eerste lingen gewone 12,0512,01; Drie lingen 10,05; Kriel 4,16; Doré ge wone 11,68; Gele Eigenheimers gewone 15,4414,54; Drielingen 8,52; Kriel 4,10, alles per 100 kg. Aanvoer 50 ton. THOLEN. Veiling van 10 Juli. Aardappelen: Bonken 9.03—9.10; gewone 10.0310.51; poters 8.33 8.48; kriel en voer 4.014.05; witte eigenheimers 11.17; poters 7.52; blauwe eigenheimers 10.62. Aanvoer 40 ton. Stambonen 35 cent per kg. ADVERTENTIE. Herplaatsing wegens misstelling. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed nog onverwacht, onze ge liefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader ANTHEUNIS VAN LANGEVELDE, Weduwnaar van M. C. Peper, op de leeftijd van 86 jaar. Namens de familie: H. VAN LANGEVELDE St.-Laurens, 9 Juli '50 Noordweg 49. Hi 'p 53. „Wie is Doevedantje?" vraagt de haan. „Mijn vrouw", antwoordt het schaap. „Die zie je nooit weer terug", zegt de haan. Baukje begint heel erg te hullen. „Hou je mond", zegt de haan, „Ik krijg hoofd pijn van je". Maar Baukje kan niet ophouden. „Doevedantje", roept zij steeds maar weer. „Ik zal je helpen om er uit te komen", zegt de haan. „Het Is me wat om met zo'n huilebalk in één hok te moeten verkeren". 54. De haan wijst Baukje een gaatje aan ln de achterkant van het hok. „We maken er een groot gat van, dat jij er door kunt kruipen. Maar hou dan op met hullen, domoor, help mee". En ja hoor, als het donker ls, kruipt het schaap door een groot gat. Even staat z(j om zich heen te kijken en loopt zij zachtjes weg. Al gauw be seft ze, dat ze nu wel vr(j ls, maar nog lang niet b(j Doevedantje terug. „Waar zou Doevedantje zjjn? toch niet ln Canada?" roept zjj wanhopig. Voor „Vrederust" was 1949 een jaar van geleidelijke uitbouw. Het aantal patiënten steeg langzamer hand. In September kon liet laat ste paviljoen, dat na do bevrijding ongebruikt was gebleven, weer in gebruik worden genomen. Het vrouwelijk personeel breidde zich heel langzaam uit. Veel wat op het terrein aan oorlog en bezet ting herinnerde, kon worden ver wijderd en van de achterstand in het onderhoud der gebouwen kon iets wprden ingehaald. Aldus de geneesheer-directeur van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom in zijn algemeen over zicht over liet afgelopen jaar. Het aantal verplegers was vol doende in het afgelopen jaar en kon zonder adverteren op peil gehouden worden. Er solliciteer den 52, waaruit goed een keus kon worden gemaakt. Het ver krijgen van verpleegsters kostte het hele jaar door veel moeite. Eigenlijk bleef het steeds beneden het noodzakelijke minimum. Vele advertenties hadden tot resultaat dat er 12 verpleegsters bijkwa men. Niettemin werd het hierdoor mogelijk half September het nog ongebruikt slaande vierde pavil joen te bevolken. Het aantal op namen was direct zeer groot. Er solliciteerden 105 dames voor ver pleegster, waarvan een groot aan tal niets meer van zich liet horen na oproep. Op 31 Dec. waren 78 verplegers in dienst, 116 interne verpleegs ters, 2 externe verpleegsters en 1 particuliere verpleegkracht. Het personeel in algemene dienst be stond op 1 Jan. uit 27 mannen en 29 vrouwen. Het verenigingsleven ging ln het afgelopen jaar op nor male wijze door. Op 1 Jan. 1949 waren in totaal 764 patiënten, 1 Jan. 1950 was dit aantal 847. Daarvan waren in de gestichts afdeling 354 mannen en 266 vrou wen; ln de aangewezen afdeling 112 mannen en 112 vrouwen en in de gezinsverpleging 3 vrouwen. 55 mannen en 49 vrouwen over leden. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstig. Het grootste aantal van de patiënten, die overleden, was op hoge leef- Nieuw garagebedrijf to Vi»ss„. Onder grote belangstelling werd Zaterdagmiddag het garagebe drijf van de heren Rouw en Van Veen in de Coosje Buskenstraat te Vlissingen geopend. De heer J. P. van Veen sprak de aanwezi gen toe en gaf een overzicht van de groei van het bedrijf, dat in 1938 werd opgericht. In Nov.'44 werd de zaak tijdens de bevrijding in brand geschoten en thans na vele jaren tobben en overwinnen van moeilijkheden is een modern garagebedrijf verrezen. Er werden felicitaties uitgebracht namens de afdeling Walcheren en het hoofdbestuur van de Bovag, de Importeurs van 'n autofabriek en door wethouder Poppe, die meedeelde, dat het gemeentebe stuur de vestiging van dit bedrijf op hoge prijs stelt. Van verschillende zijden waren blijken van belangstelling in de vorm van bloemstukken. Namens het personeel werd een album met foto's over de wederopbouw van het bedrijf aangeboden. Met het herstel van dit bedrijf is niet alleen een lelijke plek in de bebouwing gedicht, maar te vens is Vlissingen een fraai pand rijker geworden. In het gebouw, dat vooral aan de voorzijde een zeer forse indruk maakt, zijn on dergebracht, een kantoor, maga zijn en flinke showruimte bene den, torivijl zich boven vier wo ningen bevinden. De werkplaats is ondergebracht ln de achter het nieuwe deel liggende oude garage. Sportnieuws Athletiek. Zeeuws-Vlaamse scholieren leverden felle strijd in Oostburg. Begunstigd door het fraaie zo merweer werden Zaterdag te Oostburg door de schoolsport commissie de laatste athletiek- wedstrijden gehouden, ditmaal voor de lagere scholen. Het is een prachtige athletiekdag ge worden, zowel voor de commis sieleden en jury als voor de scholieren. Tot het laatste num mer bleef de spanning erin, daar toen twee scholen nog kans maakten voor de eerste plaats. Het was een lust deze jeugdige athletiekbeoefenaars aan het werk te zien. Met verbeten en vastberaden trek om de mond en vaak in volledige concentratie tijd opgenomen. Gevallen van zelfmoord kwamen niet voor, evenmin als ongelukken. Aan ontspanning werd groote aandacht besteed; vele malen werden zeer goede ontspannings avonden geboden. VERBLIJDENDE GROEI. De secretaris, de heer J. J, Knibbe, maakt in zijn verslag ge wag van de gevoerde propaganda- actie, o.l.v. broeder F. Boon, die goede resultaten opleverde. In to taal konden in 1949 niet minder dan 4327 nieuwe contribuanten worden ingeboekt. 1 Jan. 1950 waren er 7662 leden en begunsti gers. Intussen heeft de groei zich voortgezet en is de 8000 reeds overschreden. Ook het aantal cor poraties vermeerderde: eind 1947 waren er 47, 1 Jan. 1950 was dit 127 geworden. Er is zeer hard gewerkt, maar het resultaat is dan ook buitengewoon verblij dend. Tenslotte stippen wij nog uit het verslag van ds J. F. v. de Berg, de geestelijk-verzorger aan, dat de kerkdiensten die in geen enkel opzicht verschillen van diensten elders 's morgens door plm. 240 mensen bezocht worden; 's middags zijn er wat minder. werden de nummers afgewerkt, in de wetenschap, dat vele mede scholieren met spanning de ver richtingen volgden en dat het om kostbare puntjes ging. Luid ruchtig was dan ook het mede leven van de jeugd, vooral wan neer een bijzondere prestatie werd verricht. Ook voor de athletiekkenners viel er te ge nieten, daar er vele jongeren bij waren, die werkelijk iets kunnen gaan beloven voor de toekomst. Jongens van 8 jaar, die 1.15 m. hoog springen, meisjes van die leeftijd met 1.10 m., 60 m. in 8.5 sec. en vele andere prestaties van jongens en meisjes beloven iets. Het was weer een echt ge zellige sportdag op het nieuwe sportveld, waar geen wanklank werd gehoord, doch alleen te vreden jeugd, onderwijzers, bur gemeester en inspecteur van de Lichamelijke Opvoeding, jury en commissieleden. Oostburg heeft een goede beurt gemaakt met deze jeugdwedstrijden en ontpopt zich als een nieuw athle- tiekcentrum voor geheel Zeeland. Genoemde inspecteur overweegt zelfs plannen om deze wedstrij den in de naaste toekomst in schoolverband voor geheel Zee land over te nemen. Toen na afloop van de laatste loopnummers de uitslag bekend werd, bleek de openbare lagere school Oostburg 27 punten te hebben behaald tegen de christe lijke lagere school Oostburg 23, zodat de nek-aan-nek-race in de laatste nummers was beslist. Derde werd Cadzand met 19, vierde BreskenS met 14, vijfde Groede met 10, zesde Zuidzande met 9, zevende Retranchement met 4 en Aardenburg met twee punten werd de achtste. Waterpolo-tournooi te Breskens. Door de zwemvereniging „Schel- destroom" te Breskens werden Zaterdag een waterpolo-tournooi en havenwedstrijden georgani seerd. Voor het eindexamen H.B.S. slaagden mej. Kr. van Vessem en de heer Abr. Paape Lzn, beiden te St Annaland. Te Delft slaagde voor het can- didaats-examen scheikundig inge nieur de heer J. F. Stoutjesdyk te St Annaland. Benoemd tot onderwijzer aan de Oranje-school te Vlissingen de heer Varel uit Renswoude. De leerlingen van de Openbare school te Arnemuiden, hoofd de heer P. C. van Maelsaëke, maak ten per autobus een uitstapje naar Rotterdam, waar o.m. een bezoek aan de diergaarde werd gebracht. Te Ovezande bracht de collecte voor het Prins Bernhardfonds f 54,20 op. Het aantal inwoners van Brul- nisse bedroeg op 1 Juli 1950 2303 personen,, n.l. 1111 mannen en 1192 vrouwen. Dat is altijd nog meer dan 100 personen minder dan voor de evacuatie. Door de leerlingen der hoogste klassen van de school met de Bijbel te Bruinisse werd een schoolreisje gemaakt naar Utrecht ook werd het natuurbad te Bilt- hoven bezocht. Door het Aan- en Verkoopkan toor voor Mosselen te Bergen op Zoom is aan de bestaande kwali teiten voor het seizoen 1950-1951 nog een C-kwaliteit toegevoegd, waardoor de leveringsmogelijkhe den voor de kwekers ongetwijfeld zullen zijn toegenomen. De schelp grootte is daarbij gesteld op 60 van 55 mm., 25 van 50 mm. en 15 kleiner dan 50 mm. gerekend per 100 mosselen. De te St Laurens gehouden collecte voor het Prins Bernhard fonds bracht op f 16,67, terwijl voor een bedrag van f 34,25 aan foto-kaarten werd verkocht. De oudjes uit Biervliet zullen Woensdag 19 Juli een reisje ma ken naar Zuid-Beveland. Waterpolo-tournooi dames: Schelde (Terneuzen)Luctor et Eraergo I (Souburg) 05. HerenBruinvis II (Sas van Gent)Zeehond II (Vlissingen) 3—2. Heren Bruinvis ISchelde- stroom I (Breskens) 112. Dames: Zeehond IZeehond II 2—1. Heren: Zeehond ISchelde I 2—0. Souburg ISchelde II 21. Finale dames: Luctor et Erner go IZeehond I 3—0. B-Finale heren: Luctor et Emergo IBruinvis II 10. A-Finale heren: Bruinvis I Zeehond I 20. De uitslagen der havenwedstrij den, waarvoor 2 prachtige wissel- bekers beschikbaar waren, zijn als volgt: 1500 meter vrije slag dames: deelname 14 dames, 1 dame op gegeven: 1 F. Meuleman, Bruin vis, 28 min. 20 sec.; 2 H. Maas, Scheldestroom, 29 min. sec.) 3. S. de Loof, Schelde, 29 min. 30 sec.; 4 P. van Es, id., 30 min. 30 sec.; 5 A. de Bie, Zeehond, 30 min. 42 sec. 1500 meter vrije slag heren deelname 23 heren, 3 heren op gegeven: 1 Ventevogel, Zeehond, 21,56; 2 C. Verbeek, id. 22.35» 3 A. Sampon, Bruinvis, 23.20( 4 J. Jongman, Zeehond, 25.50( 5. O. Ribbias, Schelde, 26.05. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 10 Juli medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Amsterdamsche Bank N.V. Grootboek Obligatiën Nederland 1948 10»K 100*4 Dito 1947 98 4 9854 Dito 1937 9854 9854 Dollarlening 1947 ,97/ 9754 Invest. Certif. 99 99-A Nederl. 1962-64 ex. 99/ 99/ Dito cum 99/ 99/ Nederland N.W.S, mi 80H Spaarcertificaten 100 100*4 Indië 1937 A 9M 9554 Grootboek 1946 98 98 Kol. Bank 57 57/ Ned. Ind. Hand. Bk. 91 91H Ned. Handel Mij. 143 144/ A.K.U. 169*4 168'4 Berghs Jurgcns 313 313 v. Berkei's Patent 110*4 109 Calvé Delft 12354 122 Centrale Suiker 175 Fokker Selder Zonen 155*4 155 Kon. Hoogovens 144 140 Lever Bros f IJnil. 199*4 197# Ned. Ford 282/ 283 Ned. Kabelfabr. 263 Philips' Gloeil. 22254 225 Dito 6 cum. pref. wd. 172VA 172 Wilton 135/ 13514 Billiton I rubr. Dito H rubr. 210 211 Dordtsche Petr. 242 235J4 ex. Dito pref. 26254 254*4 ex. Kon. Olie 260 ex. 260 Dito onder aand. 259/ 258*4 Moeara Enirn 463/ 447 ex. A'dam Rubber 122/ 125*4 Bandar Rubber 116/ 11654 Deli Bat. Rubber 97 99*4 Kendeng Lemboe 95 Dost Java Rubber De Oostkust 85*4 4254 Serbadjadi 42 Hol!. Am. lijn 141 141/ Java China Jap. lija 9754 94 Kon. Boot 120 12054 Kon. Paketvrt. 11254 111 Ned. Sch. Unie 13054 127 v. Ommercn's Sv. 162*4 162 Rott. Lloyd 127 125*54 Stv. Mij. Ned. 147 146 H.V.A. 12054 11954 Java Cult 6054 N.I.S.U. 99 99 Vorstenlanden 3154 3054 Deli Bat. Mij. 97*4 9554 Deli Mij. 121*4 112*4 ex. Senembah 97*4 14054 9654 Muller Co. 140X Amsterd. Bk. 157 158 Holl. Bank Unie 21754 21754 Cert. Javasche Bk. Herstelbk. Pr. Escompto Bank 51}4 Ned. Bk. v. Z. Afr. R'damse Bank 164 163*4 Surinaamse Bk. Twentse Bank 157 157*4 Am. Smelting 52 Anaconda Copp. 29*4 ex. 20*4 Bethl. Steel 35*4 35*4 Chrysler General Motors 87/ 85*4 Intern. Nickel 28H 2 i/cx. Kennecott 56*4 5654 Rep. Steel 35*4 3554 Standard Brands 5*4 554 U.S. Steel 98 96*4 Cities Service 69J4 6954 North. Am. 18 18 Cont. Oil 69)4 69 Midcont. Oil 41-54 40*4 6454 Philips Oil 6354 Shell Union 42*4 42*4 Tidewater 28 28 Baltimore 9 Miss. K. Texas 4*4 New York Centr. 1254 12*4 Pennsylvania 15*4 Canadian Pac. 16 15*4

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3