Noord-Koreaanse troepen dichtbij Taedjon „Atlantis" vestigt uniek wereldrecord Duitse ciieinicns wilde niet zijn dochter in een zeilboot naar Amerika. Zeeuwse strienlenkainpei officieel gespend. KIEUWS Het televisie-vraag stuk. Tweede Amerikaanse bataljon afgesneden. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Vorstin en Vaderland". Van gerepatrieerde militairen is nog 6 pGt zonder werk. Tussen Djakarta en Amsterdam werden 63 babies geboren Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2436 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, TeL 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1606 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 11 JULI 1950. Hoofdredacteur: R. ZlilDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 4.33 u., onder 20.57 u.; Maan op 1.23 u., onder 19.35 u. Hoogwater op Woensdag 12 Jullt Vlissingen: 12.17 u. 1.61 m., u. m.; Terneuzen: 0.13 a 1.69 m., 12.46 u. 1.81 m.; Wemel- dinge: 1.16 u. 1.37 m., 13.51 U, 1.50 m.; Zierikzee: 1.00 u. 1.16 m., 13.33 u. 1.28 m. In de Omroepgids van de N.C.R.V. geeft nir A. B. Roos- jen 'n beschouwing over de stand van het televisie-vraagstuk. Wij ontlenen daaraan het vol gende: De laatste dagen heeft de dag bladpers ons inzake de televisie met allerlei berichten bestookt. „De Nederlandse televisiezender Jaarsveld", zo hebben wij gelezen, „is vrijwel gereed. Een 200 meter hoge zendmast is besteld, doch nog niet afgeleverd". Een ander hoopvol bericht komt uit België. Daar heeft minister P. W. Seegers in een nota aan de pers verklaard dat onze Benelux- partner inzake de televisie het Nederlandse systeem van 625 beeldlijnen heeft aanvaard. Het merendeel der Belgische construc teurs van televisie-apparaten had zich weliswaar uitgesproken voor het Franse systeem met 819 beeldlijnen, doch volgens de ge noemde regeringsnota zou deze voorkeur te zeer aan commerciële overwegingen moeten worden toe geschreven. Door de Belgische beslissing wordt de samenwerking tussen de Benelux-landen op het gebied der televisie in sterke ma te bevorderd. Wat de technische zijde betreft is optimisme dus al leszins gerechtvaardigd, Er is aan dit vraagstuk echter nog een an dere kant, die in een ander be richt naar voren wordt gebracht. „Een delegatie van het hoofd bestuur der V.A.R.A.", zo vertelt „Het Vrije Volk", heeft een 3- daags bezoek aan Londen ge bracht om de stand der Engelse televisie te bestuderen". En dan volgt de nadrukkelijke uitspraak: „De algemene indruk was, dat Nederland voorlopig nog niet aan televisie kan denken. De gemid delde televisie-kijker maakt er zich geen voorstelling van hoe duur het apparaat is, dat „achter zijn toestel staat". Zo heeft de B.B.C. in Engeland duizend man nodig om de televisie technisch aan de gang te houden; voor een korte uitzending van een cricket wedstrijd waren 25 technici op het veld nodig". Ook wat de plaatsruimte be treft, zo zegt het bericht verder, staan wij in Nederland voor een moeilijkheid. De televisie-zendsta tions hebben de beschikking no dig over grote gebouwen; zo gaat de B.B.C. binnenkort over tot de bouw van een nieuw televisie complex,dat 5 millioen pond ster ling (dat is ongeveer 53 millioen gulden) zal kosten. Dat is de financiële kant van het vraagstuk, die zich hier naar voren dringt. Wij vernamen wel iswaar dat de Amerikanen goed koper werken daarover hopen wij straks van de heer Hoek me dedelingen te ontvangen het kan echter niet anders, of de te levisie-uitzendingen zuilen straks enorme bedragen vorderen.. Wie zal dat betalen, zo rijst de be- griipeliike vraag". P deze v»aag antwoordt mr Roosjen, dat de omroepvereni gingen niet bij machte zijn om dit te bekostigen, en dat wan neer de regering ernst wil maken met de televisie-uitzendingen, zij daarvoor een belangrijk bedrag zal moeten fourneren. Maar dan komt aan de orde de vraag, waaraan mr R. in dit ar tikel geen aandacht schenkt, of het als de taak van de regering moet worden beschouwd, voor 'n dergelijk doel gelden uit 's Rijks schatkist beschikbaar te stellen. Wij moeten hierbij niet uit het oog verliezen, dat de televisie een sterk eenzijdig karakter draagt. Televisie eist in de eerste plaats handeling. Godsdienstoefeningen e.d. lenen zich niet voor televisie uitzending, zulks in tegenstelling met toneelvoorstellingen, grote voetbalwedstrijden die meestal op Zondag worden gehouden enz. De practijk zal dus wel zijn, dat dergelijke zaken waartegen velen principiële bezwaren hebben, op kosten van de belastingbetalers worden gebracht. Hieruit blijkt wel, dat er aan het televisie-vraagstuk verschil lende lastige kanten zitten. Met belangstelling wachten wij af, wat de heer Hoek, die hier voor naar Amerika werd afge vaardigd, daaromtrent zal hebben te rapporteren. In het artikeltje „Roomse aan matiging" in de krant van 5 Juli, citeerden wij het Chr. Hist. Or gaan „Volk en Vaderland". Won derlijke verschrijving. Bedoeld was: „Vorstin en Vaderland". ONDANKS HEVIGE BOMBARDEMENTEN DER GEALLIEERDEN. Geallieerde luchteskaders hebben gisteren een regen van bom men laten vallen op Noord-Koreaanse colonnes, die bumper-aan- bumper voortrukken tussen Tsjonan en Taedjon. De hevige aanval vertraagde wel de opmars van naar schatting vier di visies der Noord-Koreanen in de richting van de tijdelijke Zuid- Koreaanse hoofdstad, doch bracht hem niet tot staan. Noord- Koreaanse pantsertroepen vorderden tot 13 km ten Noorden van Taedjon. Twee andere Noord-Koreaanse divisies stoten eveneens door naar Taedjon en wel langs een corridor ten Oosten van de hoofdweg, waarlangs de hoofd macht optrekt. Amerikaanse en Australische vliegtuigen hebben bevel gekre gen het gehele etmaal door en ongeacht de weersomstandig heden aanvallen te ondernemen om de Noord-Koreaanse ravitail lering te onderbreken en hun opmars te stuiten. Volgens berichten, die het mi litaire hoofdkwartier te Tokio hebben bereikt, is een tweede Amerikaans bataljon door Noord- Koreaanse troepen ten Zuiden van Tsjonan afgesneden. Het bataljon was met tanks uitgerust. Het is de tweede maal in drie dagen, dat een Ameri kaans bataljon in deze sector van de achterhoede is afgesneden. MacArthur maakte eerst gisteren bekend, dat het eerste vermiste bataljon, dat Zaterdag ten Zui den van Tsjonan werd geïso leerd, zich weer bij het regiment had kunnen voegen na harde strijd. Het is deze maand juist een jaar geleden, dat de raad van bestuur in arbeidszaken, als ge meenschappelijk orgaan van de centrale werkgeversorganisaties, een oproep tot de Nederlandse werkgevers richtte tot plaatsing van de uit Indonesië gerepatri eerde militairen. In de periode van 1 Juli 1949 tot 1 Juli 1950 werden ruim 63000 leden van de Kon. Land macht en Kon. Marine gedemo biliseerd. Van deze 63.000 staan op het ogenblik minder dan 4000 of on geveer 6 als werkloos inge schreven, waarvan slechts 2.096 of nog geen. 3'/2 langer dan 1 maand. Stemmen deze resul taten dus tot voldoening, niet vergeten mag worden, dat in de loop van dit jaar nog 30.000 a 40.000 leden van de K.L. en de K.M. zullen repatriëren. Velen hiervan zullen weer bij hun oude werkgevers geplaatst kun nen worden, doch voor ongeveer 10.000 personen zal nog een plaats in het bedrijfsleven ge vonden moeten worden. Socialisten meer dan gehal veerd in Sleeswijk-Holstein. Bij de Zondag in Sleeswijk Holstein gehouden parlements verkiezingen verloren de socia listen 25 van de 43 zetels, zo dat zij thans met 18 zetels ver tegenwoordigd zijn. De Christen- Democraten behaalden 16 zetels (verlies 5). De voor het eerst aan de verkiezingen deelnemen de Vluehtelingenpartij behaalde 16 zetels. De Vrije Democraten (Lib.) en de „Duitse Partij", tot nog toe niet in de Landdag ver tegenwoordigd, verkregen resp. 8 en 7 zetels. De pro-Deense Zuid-Sleeswijkse Bond behaalde er 4. Communisten en Neo-Fas- cisten konden geen zetel ver overen. TOT ZINKEN GEBRACHT? Volgens Tass heeft de Noord- Koreaanse radio verklaard, dat een Amerikaanse oorlogsbodem tot zinken is gebracht en wel eergisteren aan de oostkust. Radio Pjongjang heeft omge roepen, dat de Noord-Koreaan se eerste minister Kim Sen, zou verklaard hebben, dat meer dan 500.000 man zich sedert het begin van de vijandelijkheden door het Noord-Koreaanse leger hebben doen aanwerven. De nationalistische Chinese Interimregeling voor de Nederlandse Antillen. Delegatie gaat accoord met regeringsvoorstel. In het verslag van de commis sie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het ont werp interimregeling voor de Nederlandse Antillen wordt medegedeeld, dat in twee ver gaderingen met een delegatie uit de Staten van de Nederlandse Antillen is gesproken en dat de beraadslagingen uiteindelijk overeenstemming brachten over de verschilpunten tussen het wetsontwerp en de adviezen, door de Kamer van de zijde der Staten ontvangen, in deze zin, dat de delegatie zich eenstem mig verenigde met de gedachte af te zien van handhaving der aanvankelijke bezwaren tegen het regeringsvoorstel. ambassadeur in Amerika, Wel lington Koo, heeft verklaard, dat het niet verbazingwekkend zou zijn, indien de Chinese com munistische troepen zich op een critiek ogenblik bij de Noord- Koreanen zouden voegen. AMERIKA ROEPT RECRUTEN OP. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft medegedeeld, dat er „op de vroegst mogelijke datum" 20.000 recruten nodig zouden zijn voor het leger. Er stond geen andere weg open, aldus het ministerie. Kort voor deze mededeling verklaar de gene!raai-majoor Hershey, dat de recruteringsbureaux 60 dagen na aanvang van de con scriptie manschappen zouden kunnen afleveren. Indien nodig zouden echter binnen 90 dagen 300.000 man afgeleverd kunnen worden. Men zou beginnen met de mannen van 25 jaar. (Onder de tegenwoordige wet kunnen al leen jonge mannen van 19 tot 25 jaar opgeroepen worden.) In de categorie van de 25- en 24-jarigen vielen niet veel dienst plichtigen, daar velen vrijstel ling hadden, omdat zij in de vorige oorlog gediend hadden. In veie steden van de Ver. Staten meldt zich een groot aan tal vrijwilligers voor de mili taire dienst aan. Autoriteiten te New-York verklaren, dat de aanmeldingen sinds de tweede wereldoorlog alle voorafgaande cijfers overtreffen. Sportweek te Vlissingen gaat niet door. De sportweek, welke van 21 tot 29 Juli te Vlissingen zou worden gehouden, kan naar men ons meedeelde niet doorgaan. De oorzaak is, dat het veld waarop de wedstrijden zouden plaats hebben is afgekeurd en er geen andere velden zijn. Leider van de Daroel Islam gedood? Vermoedelijk bevindt de lei der van de Daroel Islam, Kar- tasoewirjo, zich onder 21 leden dier organisatie, die Zaterdag middag 10 km ten Westen van Tjawi in een gevecht met de A.P.R.I.S zijn gesneuveld. Twee gevangenen hebben verklaard, dat Kartasoewirjo aan het ge vecht deelnam, gekleed in een grijze regenmantel en volgens 'n mededeling van een luitenant der A.P.R.I.S. bevond zich een aldus gekleed persoon onder de gesneuvelden, die echter de vol gende dag reeds door de Daroel Islam bleken te zijn weggehaald. DE T.T. RACES TE ASSEN. Onder zeer grote belangstelling zijn Zaterdag op het circuit te Assen de jaarlijkse T.T. races gehouden. Foto links: De Engelsman Bob Foster, winnaar in de race in de 350 cc klasse, raast met zijn machine door een bocht. Foto rechts: De Italiaan Bruno Ruffo, die de race in de 125 cc klasse won, gevolgd door zijn landgenoot Gianni Leoni, die tweede werd, jagen naar de finish tijdens de laatste ronde. In het midden de Italiaan Umberto Masetti, winnaar van de race in de 500 cc klasse met zijn landgenoot Nello Pagani, die tweede werd in de bloemen, na afloop van de race. Amerikaanse missie naar Indo-China. Te Washington wordt verno men, dat omstreeks één Augus tus een Amerikaanse militaire bevoorradingsmissie naar Indo- China zal vliegen. Zij zal toezicht uitoefenen op de aankomst van vliegtuigen, de uitrusting voor een bataljon infanterie, onderdelen en ma rinemateriaal, o.a. landingsvlieg tuigen. De missie zal niet tot taak hebben de Vietnamezen op te leiden in het gebruik van het oorlogsmateriaal, daar naar men aanneemt, de Fransen op de hoogte van het gebruik zijn, be halve waar het zeer ongewone wapens betreft. Voor het examen H.B.S. A te Terneuzen, slaagden P. van Strien, Terneuzen; P. Willemsen, Zaamslag; C. Luyk, Axel en mej. M. Neijt, Axel. Negen candidaten moesten worden afgewezen. Om 3 uur gisterochtend werd de 60ste baby geboren, om 7 uur precies de 61ste, om 7.12 de 62ste en om 10 uur verwachtte men elk ogenblik de 63ste wereldburger. Zo was de situatie aan boord van het Engeise m.s. „Atlantis", dat gistermorgen vroeg te Am sterdam meerde. Toen dit door de Nederlandse regering gechar terde schip op 11 Juni Priok verliet, bevonden zich 897 personen aan boord, voor het grootste deel leden van het K.N.I.L. met hun gezinnen. Nauwelijks was de boot „los" of het aantal passa giers was verhoogd tot 899 en terwijl men zich nog tussen de pieren bevond kon men de 900ste passagier inschrijven. In de maand, die sindsdien verstreek, steeg dit aantal tot 959, waarmee een wereldrecord is geslagen. Actie voor opheffing van de Maasveren. Een commissie van de Werk gemeenschap Limburg heeft een rapport gepubliceerd over het probleem der Maasveren, waar in wordt geconcludeerd, dat deze veren in Noord-Limburg een ernstige belemmering vormen voor de industriële ontwikkeling van dit gebied en het transport wezen en dat tot afschaffing van de veergelden der Rijks- en particuliere veren Wcssem— Maasbracht, Kessel-Roermond, WellWanssum, OeffeitGen nep en KatwijkMook moet worden overgegaan. Voorts con cludeert de commissie tot ver laging van de tarieven der ove rige veren in Limburg, hetzij door overneming van deze veren door het Rijk, hetzij door ver laging der tarieven tot het Ryks- oed. Daar de geboorten geschied zijn aan boord van een Engels schip bezitten alle babies, die tussen 11 Juni en 10 Juli aan boord van de Atlantis ter wereld zijn gekomen, volgens de Britse wet de Britse nationaliteit. Daar naast hebben zij, voorzover zij geboren zijn uit Nederlandse ouders, de Nederlandse nationa liteit. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de wereld scheepvaart, dat een schip zee koos, aan boord waarvan vrijwel alle vrouwelijke passagiers in vergevorderde zwangerschap verkeerden. Het aantal babies, dat gedu- Einde van een stoutmoedige onderneming. zij later terug zouden komen, sneed Aga het ankertouw door zij was niet in staat het an ker alleen te lichten en wend de de steven weer naar zee. Paul Mülier stierf gedurende de nacht. Aga zette de boot halverwege de kust van Liberia aan het strand en trachtte het lijk van haar vader aan land te brengen. Zij bleek hiertoe niet meer in staat en ging vervolgens te voet door het woeste land, wemelend van wilde dieren, op zoek naar hulp. Zij was blootsvoets. Zes uur later bereikte zij het plaats je Buchanan. Haar voeten wa ren gekerfd door scherpe stenen en struikgewas. Aga bevindt zich thans in Monrovia en vraagt zich af wat zij nu zal beginnen. Men vermoedt, dat een En gelse familie te Weymouth (Dorset) zai voorstellen haar te „adopteren". Hij stierf voor de kust van Liberia. Paul Mülier, een 63-jarige Duitse chemicus, die verleden jaar November met zijn 18-ja- rige dochter Aga in een zeilboot van 16 voet uit Hamburg ver trok „om vrede en veiligheid" in Zuid-Amerika te vinden, is op 3 Juli overleden. Vader en dochter werden ettelijke keren door voorbijgaande schepen in zware stormen gered op hun tocht van Duitsland naar Ier land en vandaar via de Golf van Biscaye langs de Spaanse kust naar de westkust van Afrika. Een correspondent van Reu ter heeft thans van Aga ver nomen, hoe het de Müllers de laatste weken is vergaan. Zij verlieten op 14 Juni Freetown (Sierra Leone). Dertien dagen later werd de oude Mülier ziek. De zee, die tot dusver betrekke lijk rustig gebleven was, werd onstuimiger en veranderde ge leidelijk in een kokende schuim- massa. De boot van de Müllers, de „Berlijn", was de ondergang nabij. Toen op 2 Juli de zee gekalmeerd was, lieten zij het anker vallen voor de kust van Liberia. De oude Mülier vocht in de kajuit tegen de dood. Er kwamen negers aan boord, die „een handje wilden helpen". Toen zij echter zagen, hoe Mül ier er aan toe was, drongen zij Aga opzij en namen bezit van dexens, voeasei voorraden, brand stof e.d. Daar zy vreesde, dat Stuk kies van een Mammouth gevonden. Zaterdagmorgen werd door arbeiders van de grindgraverijen der gemeente Putten, die werk ten bij de Solse berg, bij Gar deren, een stuk van een kies gevonden van een Mammouth, een voorwereldlijke olifant. Een oudheidkundige achtte de vondst ongeveer 5000 jaar oud te zijn. Hij vermoedde, dat de Mam mouth afkomstig was uit Scan dinavië en dat hij hier in de ijstijd gekomen was. rende de reis het licht zag en tot gistermorgen 10 uur in totaal 63 mag worden beschouwd als een wereldrecord, dat alle be staande records op dit gebied met stukken slaat. Bekend is, dat op een Amerikaans schip, dat kort na de staking der vijande lijkheden oorlogsbruidjes van Engeland naar de Verenigde Sta ten vervoerde, 42 babies werden geboren. Vaders wasten luiers. Het was zo vertelde overste Van Weeren, de commanderend officier voor de bemanning onmogelijk alle extra werkzaam heden, die dit steeds toenemen de babytransport met zich mee brachten, op zich ie nemen. Daar zich aan boord slechts 19 kinder verzorgsters bevonden, werden de vaders aan de was gezet, van welke taak zij zich uitstekend hebben gekweten. Van de 60 babies, die geboren werden na het vertrek uit Priok tot drie uur gistermorgen, zijn er 35 jongens en 25 meisjes. Tij dens de reis werden er aan boord twee protestantse doopdiensten gehouden, waarbij 16 kinderen werden gedoopt. De debarkatie of „debabyering"' welke naam beter schijnt te pas sen voor het ontschepen van dit kinderrijke schip, begon kort na 9 uur, nadat kapitein R. J. E. M. van Zinnincq Bergmann namens H. M. de Koningin, mr W. F. Sehokking namens de regering en kolonel C. F. Pahud de Mortan- ges namens de inspecteur-gene raal van de Koninklijke Land macht de opvarenden hadden be groet. Enige ouders hebben de ge boorte van hun kind op deze ge denkwaardige reis voor immer willen vastleggen in de voorna men van hun benjamins. Zo kreeg de jongste spruit van de familie Rebel de voornamen Atlantis Johannes toegemeten, de Janssens noemden hun spruit Ivonne Atlanta en Petersen Jr werd door pa en ma bedacht met de naam „Atlantinus", terwijl de blozende zoon van de familie Bachet heet Felix Atlantis. De babies, die met een gemid delde van twee „stuks" per dag de passagierslijst aanvulden, heb ben hun goede overkomst voor een groot deel te danken aan de medische dienst, die onder lei ding stond van dr F. M. Vonk. Engels commentaar. De 44-jarige steward E. Wil liams uit Liverpool, zelf onge trouwd, vertelde, dat hij zich maar een beetje hulpeloos had gevoeld aan boord van een schip met zoveel honderdei} kinderen. „Ik ben van weinig nut geweest" zei hij openhartig. „Het enige wat ik zeggen kan is: „De verpleeg sters keken naar de babies en ik naar de verpleegsters". Zijn stad genoot, de 42-jarige Joseph Sherman, die zelf kinderen heeft zei: „Dit is massaproductie". Ook zij hebben nog nimmer in hun loopbaar gehoord van een schip, waarop meer dan vijf do zijn babies werden geboren. Toen ze vlak na de oorlog hoorden van 't Amerikaanse schip, waarop er liefst 42 het licht zagen, had den ze dit voor Amerikaanse bluf gehouden. Nu hebben ze met eigen ogen gezien, „waartoe de Dutch in staat zijn". Aardbeving in Columbia eiste 123 mensenlevens. Bij de aardbeving in Colum bia kwamen 123 personen om het leven. Artsen en verpleeg sters zijn per vliegtuig naar de plaats van de ramp vertrokken. De telefoon- en telegraafverbin dingen met Bogota zijn verbro ken en het is nog niet mogelijk de schade te schatten. Kerken te Mutis en Toledo zijn beschadigd. Het dorp Ajbo- ledas is het ergst getroffen, 70 personen kwamen daar om het leven. Nieuw geneesmiddel tegen de lepra voor Suriname. Dr R. D. G. Ph. Simons, die een reis naar de West heeft ge maakt, heeft een rapport uit gebracht over de leprabestrij ding. Hierin wordt o.a. gewag gemaakt van het nieuwe, reeds elders met succes tegen de lepra toegepaste diasone. Het Ned. Rode Kruis heeft zich bereid verklaard om een gift van een millioen tabletten, waardoor ruim 800 patiënten een jaar lang kunnen worden behandeld, naar Suriname te sturen. De Simavi overweegt een soortgelijke gift aan Indonesië en Nieuw-Guinea te doen. De Amsterdamse Chinine- fabriek en de Unicura-fabrieken te Oss zullen de fabricage onder nemen. Zeiljacht bij Noordwijk in moeilijkheden. Gistermiddag is voor de kust van Noordwijk het 20 meter lange zeiljacht „Oyabe" op een bank gelopen. De zee was vrij woest en er stond een stevige wind uit het Zuidwesten. Het jacht haalde het fokkezeil bin nen en dreef naar het Noorden af. De „Neeltje Jacoba" is on middellijk uitgevaren en een agent van politie, de heer de Vries, is naar het jacht gezwom men en met behulp van enkele leden van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Reddingsmij en een badgast werd een lijnverbin ding tussen het jacht en het strand tot stand gebracht, zodat de 5 opvarenden konden wor den gered. In de Veehoeve te Wiihel- minadorp had gisteravond de officiële ontvangst plaats van de buitenlandse studenten, die in de werkkampen te Bigge- kerke en Wilhelininadorp zijn ondergebracht. Bij deze ontvangst waren aanwezig jhr mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland, de burge meesters van Wilhelminadorp en Biggekerke, de heren A. Schip per en J. L. Dregmans, de heer W. A. v. d. Werff, hoofd Bureau Ruilverkaveling Walcheren, de heer Stikker van het Bureau Oogstvoorziening, ir H. N. Cool- man van de D.U.W. en de heer Minderhoud, directeur van de Wilhelminapolder. Bij deze gelegenheid werd het woord gevoerd door de heer R. L. Bosch, de leider van het werkkamp te Biggekerke, terwijl jhr mr de Casembroot in het kort de geschiedenis van Wal cheren releveerde. De avond had een zeer geanimeerd verloop; er heerste een opgewekte stem ming en bij gelegenheden als Gocse oudjes op reis. Bijna 300 ouden van dagen uit Goes hebben gisteren in negen bussen een reis gemaakt naar Tilburg, waar ze gedurende een paar uur in het prachtige Die renpark vertoefden. Gisteravond tegen half tien arriveerden ze weer op de Markt, na een terug reis, die door alle Oost-Zuid- Bevelandse gemeenten ging. Dat het een schitterende dag ge weest is en dat de oudjes zich helemaal niet oud voelden bleek wel toen op de Markt enkele accordeonisten vrolijke wijsjes lieten horen en velen 'n ronde dans maakten. Evenals vorig jaar was ook nu de organisatie in handen van de U.V.V., die bijzonder dankbaar was voor de financiële hulp van vele inge zetenen en „hulp in natura" van leveranciers. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Trumans plan tot het vormen van een departement voor gezondheid, onderwijs en sociale veiligheid verworpen. De Sowjet-autori- teiten controleren weer sedert 7 Juli de postwagens tussen Ber lijn en West-Duitsland. Ruim 1500 vrachtautochauffeurs te Londen hebben gisteren het werk neergelegd, gevolg gevend aan een oproep tot een niet-offi- ciële staking uit sympathie met de 16 dagen oude staking van de chauffeurs van de centrale vleesmarkt. India heeft de secretaris-generaal der V.N. ver zocht de kwestie van de behan deling der Indiërs in Zuid-Afri- ka op de agenda van de volgen de bijeenkomst der Algemene Vergadering der V.N. te plaatsen. Gistermiddag werd te Workum de grootste varkensmesterij in ons land (voor 1000 varkens) geopend. De kapitein-luite nant ter zee J. van Haga, is eer vol ontslagen als commandant van de „Johan Maurits van Nas sau" en tewerkgesteld bij de afd. hydrographie van het mini sterie van marine. Zaterdag trof men in een woning in de Nobelstraat te Rotterdam het levenloze lichaam aan van de 66-jarige weduwe C. J. S. De hoofdkraan van de gastoevoer stond open, waardoor de vrouw is overleden. -• Een Deens jach tje, waarvan de mast gebroken was, is gistermorgen door de Urker botter U.K. 2 acht mijl benoorden Stortemelk opgepikt en te Terschelling binnen gebracht. Het Koninklijk paar brengt thans een bezoek aan Gelderland. Gisteren werden Wageningen en Arnhem bezocht. In Arnhem werd o.m. de ten toonstelling „Mijlpaal 1950" be zichtigd. deze wordt zeer zeker het doel: verbroedering tussen de studen ten van verschillende landen en daardoor een betere verstand houding tussen de volkeren, gediend. Tewaterlating veerboot te Terneuzen. Zaterdagmorgen werd onder slechts matige belangstelling dó op de scheepswerf van de Ter- neuzense Scheepsbouwmaat schappij gebouwde veerboot te- water gelaten. Ook deze maal werd, evenals destijds bij de te waterlating van de „Egbert Wa genborg", gebruik gemaakt van de dwarshelling. De veerboot is bestemd voor d« veerdienst HolwerdAmeland er} moet aldaar met ingang van 17 Juli a.s. in dienst gesteld worden, zodat de officiële overdracht niet lang op zich zal laten wachten. Het schip heeft een diepgang van plm. 60 cm. en is ingerkht voor het vervoer van 700 passa giers en 6 auto's. De lengte be draagt 35 meter, de breedte 9 meter en de holte 2.70 meter, terwijl het is uitgerust met 2 Dieselmotoren van elk 100 p.k. Schoolzwemwedstrijden fe Terneuzen. Zaterdag j.l. vonden te Ter neuzen schoolzwemwedstrijden plaats onder auspiciën van een uit de leerkrachten der diverse scholen gevormd comité. De leiding berustte bij de bad meester, de heer J. N. 't Gilde, die alle lof toe komt voor dé goede organisatie. De uitslagen luidden: Schoolslag meisjes,10 t/m IX jaar: 1. Corrie de Bruin, 2. Net ty Groenewegen; 12 t/m 13 jaar; 1. Marijke Hol, 2. Jopie de Vos; 14 t/m 15 jaar: 1. Poldi Wisse, 2. Jankie Ribbens. Schoolslag jongens, 10 t/m 11 jaar: 1. Erich van Breda Vries man, 2. Cor Sol; 12 t/m 13 jaar: 1. Cor van Eek, 2. Paul van Breda Vriesman; 14 t/m 15 jaar: 1. Ferty Spaas, 2. Joost Nieuwe- link; 16 jaar en ouder: 1. H. Spaas, 2. J. Kalfsvel. Rugslag meisjes, 16 jaar en ouder; 1. Aady Mazure, 2. C. N. Meulenberg. Rugslag jongens, 16 jaar en ouder: 1. H. Spaas. Borstcrawl meisjes, 14 t/m 14 jaar; 1. Francien Leunis, 2. Cor rie Vroegop. Borstcrawl jongens, 12 t/m 15 jaar: 1. Ferty Spaas, 2. Paul van Breda Vriesman; 16 jaar en ouder: 1. H. Spaas, 2. H. Dees. Nieuwe Engelse machine voor hef winnen van kolen. Binnenkort gaat Engeland op grote schaal gebruik maken van een geheel Britse machine voor het winnen van kolen, de Sam son Stripper. Deze machine kan met slechts vijf man 100.000 ton kolen per jaar winnen. 70 van deze ma chines zijn besteld. Volgens mi nister Noel Baker zou Yorkshire alleen spoedig evenveel kolen produceren als Frankrijk, een millioen tc per week. Zeehond als huisdier. Dezer dagen spoelde op het stand te Vlissingen een jonge zeehond aan. Mevr. J. Sissingh, wonende aan de Boulevard, heeft zich over het dier ontfermd. Op gezette tijden duikt de zeehond met haar in de golven en blijk baar stelt het dier zijn nieuwe opvoeding op prijs, want met mevr. Sissingh verlaat hij het water en keert „naar huis" terug. DE BILT ZEGT: Later opklaringen. In de ochtend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Later op de dag wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1