Duizend jaar Deens is meer dan 86 jaar Duits. KORT Ooevedantje Hoofdpijn Veie mogelijkheden voor Nederlanders in Canada. PROVINCIENIEUWS DE ZUID-SLEESWIJKSE KWESTIE. Zuid-Sieeswük wil los van Duitsland. Nagekomen Advertentiën gaat naar Canada KORTE BERICHTEN Kerk en Zending Maandag 10 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag. 2). WEMELDINGE. Wedvlucht duiven. De P.V. „De Postduif" hield 'n jvedvlucht vanuit Orleans. De af- ttand bedroeg 429 km. De uitslag is ais volgt: 1 en 4 C. Laven; 2 H. Schouwenaar; 3 P. Huissen; 5 P. Oudeman; 6 en 3 M. Jeremiasse; 7 en 10 H. de Vries; 9 en 11 M. Schouten; 12 E. P. Lindenbergh. RILLAND. Reis ouden van dagen. Donderdag werd door de ouden Van dagen een rijtoer gemaakt. Een 10-tal auto's en een bus wa ren nodig, om de 80 oudjes te vervoeren door geheel Zeeuwsch Vlaanderen. De muziekvereniging „Rillan- dia" was des avonds de stoet te gemoet gemarcheerd. De burger meester maakte de reis ook mee. SOUBURG. Vergadering Christelijke Wijkverpleging. Vrijdagavond hield de Vereni ging voor Christelijke Wykverple- ing SouburgRitthem in het ugdgebouw van de Geref. Kerk iaar jaarvergadering. De voor- Xltter, ds J. v. d. Berg leidde de vergadering. Na de notulen gaf de secretaris, de heer S. Vreeke, een overzicht van bet werk der wijkzuster, Zr. A. Vermaas. Hier uit bleek, dat door haar in 1949 8128 ziekenbezoeken afgelegd werden, 156 X zuigelingenconsult gegeven, 570 T.B.C.-bezoeken werden afgelegd en 7 hoogtezon- patiënten werden hehandeid. De vereniging heeft 700 leden. Bij de gehouden bestuursver kiezing werden gekozen de heren J. de Visser, S. Koole, en M. J. Deurwaarder. Bij de rondvraag werd door de heer F. Leenhouts het punt van de op handen zijnde rijksregeling voor de wijkzuster ter sprake ge bracht, welk onderwerp in den brede besproken werd. THOLEN. Harmonie „Concordia", De dag nadert, waarop de Har monie „Concordia" haar 65-jarig be-taan zal vieren. Vele voorbereidingen zijn reeds getroffen en een ere-comité is gevormd. Een achttal jonge da mes heeft zich bereid verklaard, bij de burgerij aan te kloppen voor een financiële bijdrage. Het mooie vaandel der vereniging, één der mooiste uit ons land, is geheel hersteld, svat de vereniging een goede f 300,kostte. Een 40-tal verenigingen is uitgenodigd voor het festival op Zaterdag 2 Sep tember, waarvan enige zeer be kende uit België. In het damescomité hebben zitting de dames M. Blaas, A. Gelderblom, L. D. A. Looysen, mej. Rooda, Sakko, van der Stel, Tichmen en Verstraate. HAAMSTEDE. De oudjes op reis. 'Begunstigd door mooi zomer weer maakten de ouden van dagen uit onze gemeente Donder- 'dag hun jaarlijks reisje, daartoe in de gelegenheid gesteld door bijdragen van nagenoeg de hele burgerij. De tocht ging deze keer naar Zuid-Beveland. Via Goes ging het naar een kersenboom gaard in de omgeving van Bors- sele. Vervolgens werd over Drie wegen en 's-Gravenpolder naar Goes gereden, waar wat gewin keld kon worden. Om 5.40 uur ging het gezelschap weer terug naar Zierikzee en arriveerde mén tegen 8 uur in Haamstede, waar in de Kloosterweg de Harmonie zich aan het hoofd van de stoet stelde. De voorzitter van het comité deelde vanaf de muziektent mede, dat allen een buitengewoon pret tige dag hadden gehad en dankte de burgerij voor hun medewer king, waardoor deze mooie dag mogelijk was geweest. ZIERIKZEE. Proefconcertcn. In het „Huis van Nassau" werd Donderdagavond ter beoordeling van de heer E. Flipse, dirigent van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, door de muziek corpsen „Kunst en Eer" van Zie rikzee, „Nieuw Leven" van Ou- werkerk en „Luctor Et Emergo" van Renesse een proefconcert ge geven met het ook op het in het najaar van. 1950 te houden Zeeuws festival te 'Gent. Hierna concerteerden „Nieuw Leven" en „Luctor Et Emergo" op de tent op het Havenplein. Ereburgers van Damstad. Deze week trokken de heren W. Baas, burgemeester van Kerk- werve en J. W. van den Doel van Zierikzee, resp. als „schout" en „oud-schepen" en lid van de vroedschap van Zierikzee naar Damstad (Amsterdam), ter gele genheid van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat. Bij hoge uit zondering werden deze Zeeuwse poorters benoemd tot ereburger van Damstad, waarbij een fraaie oorkonde werd overhandigd, voor zien van het zegel van de Kal verstraat, gevat in een koker met de Amsterdamse kleuren. KERKWEKVE. Voorlopige gemeenterekening vastgesteld. Eén dezer dagen vergaderde de raad in voltallige zitting, o.l.v. burgemeester Baas. Diverse ingekomen stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Het ontwerp jaanvedde- regeling ambtenaren v. d. Bur gerlijke Stand ontmoet geen be zwaren. Niet wordt aanvaard 't ontwerp gemeenschappelijke rege ling inzake luchtbescherming Scnouwen-Duiveland. Hierna komt aan de orde voor lopige vaststelling van de gemeen terekening, dienst 1949. Bij mon de van de heer Hanse brengt de commissie belast met het nazien van de rekening rapport uit. De commissie heeft de rekening, dienst 1949 met alle daarop be trekking hebbende bescheiden, onderzocht en stelt voor de re kening voorlopig vast te stellen op de ingediende cijfers. De re kening sluit met een klein batig slot. De rekening wordt aldus voorlopig vastgesteld. De rekening van het B.A. over 1949 wordt eveneens met alge mene stemmen vastgesteld. De begroting, dienst 1950 wordt gewijzigd. Bij de rondvraag wordt nog ge sproken over een onderhoud van de woningen. De voorzitter deelt mede, dat dit reeds is opgedragen terwijl hiermede is begonnen. Vrijdagavond werd door de muziekvereniging „Vlijt en Vol harding" te Souburg, een concert gegeven in het Tuindorp. De in Grjjpskerke gehouden Rode Kruis collecte heeft opge bracht f85,75. De opbrengst van de collecte voor het Prins Bernhardfonds te Souburg was f 118,-. Pijpercorps „Juliana" concer teerde te Oostkapelle en Domburg. Het Chr. Tamboers- en Pijper corps „Juliana" heeft zich Za terdagmiddag niet alleen ver dienstelijk gemaakt door de zomerdag van het C.J.M.V. op te luisteren. Voordien werd een bezoek gebracht aan het Zee hospitium „Zonneveld" te Oost kapelle, waar voor de jeugdige patiëntjes een concert werd ge geven. Niet alleen muziek brach ten de Juliana-boys, maar ook kersen. Van acht tot tien uur Zater dagavond concerteerde „Julia na" op de muziektent bij de kerk te Domburg, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. Dit concert is blijkbaar zo geslaagd, dat V.V.V. Domburg het Pijper corps heeft verzocht in Augus tus nogmaals een concert te geven. Van de C.J.M.V. van West- kapelle werd eveneens een uit nodiging ontvangen om daar te musiceren. Meen niet, dat alle Duitse staatsburgers ook Duitsers zijn. Wie het riviertje de Eider overgestoken is van het zuiden naar het noorden, vindt in dat gebied tussen de Eider en de Duits- Deense grens meer Deens en Fries klinkende namen op de winkelruiten dan Duitse, Deense en Friese plaatsnamen, op Deense wijze gebouwde boerderijen en Friese kerken met stoe re zadeldaktorens, men vindt in vele scholen de Deense vlag in de klas, de onderwijzers gebruiken er het Deens als voertaal en in vele kerken preekt de dominee in het Deens. Langs de Westkust wonen 50 a 60.000 Duitse staatsburgers, die Friezen zijn, net als de Friezen in Nederland. Het is duidelijk: in dit gebied Zuid-Slecswijk woont een deel van het Deense en een deel van het Friese volk in de Duitse staat. EIDORA ROMANI TERMINUS IMPERII: De Eider is 't eind van het Romeinse Rijk, staat op een steen aan de oever van de Eider. Hadden latere geslachten zich aan deze wijze beslissing van de oprichters van die steen gehouden en de Eider de zuidgrens van Denemarken gelaten, dan zou de Zuid-Sleeswijkse kwestie niet tot op van daag onrust hebben teweeggebracht. Veie van de Denen en Friezen, die sedert Bis marck's verovering van fileeswyk en Holstein op Denemarken in 1864, Duitse staatburgers zijn, en na 1920 zijn gebleven, voelen zich verwant aan de Deense volksgemeen schap en verlangen sterk haar het losmaken van de band met Duitsland. Bij het Duitse volk voelen zij Zich minder goed thuis, met de Duitse staat heb ben ze onplezierige erva ringen. Groot lijken hun kansen op het ogenblik niet. Dat het zelfbestem- mingsrecht van alle vol ken, door de democrati sche landen als een grondbeginsel der demo cratie aanvaard, aller minst op een presenteer blaadje wordt aangeboden, maar in ieder geval in Éuid-Sleeswijk een zaak Van voortdurende strijd is, ig mij gebleken op een reis door Denemarken en Zuid-Sleeswijk. DtNEPIARKtN EN ZUID-SIEESW'JK, DEttiv; ZUIDGRENS tl -|Q64 - (864-1920 j I920 - SLEESWIJK EN HOLSTEIN. Niet uit Nebukadnezar-nei- aingen liet de Deense koning udfrd omstreeks 800 even ten hoorden van de Eider het be roemde Dannewerk bouwen: een hechte schans tegen het zui den. In 1811 maakten vertegen woordigers van de Deense ko ning en Keizer Karei uit, dat de Eider de grens tussen de beiae rijken zou zijn. Veel vertrouwen hadden de Denen blijkbaar niet in hun zuiderburen, want ruim een eeuw later versterkte Ko ningin Thyra van Denemarken het Dannewerk en omstreeks 1170 bouwde de Deense koning Valdemar de Grote er de be roemde Veldemarsmuur. Geheel Sleeswijk (dat is het gebied tussen de Eider en de Deense zuidgrens tussen 1864 er. 1920) werd in de vroege mid deleeuwen een leen, waaruit de Deense adel langzamerhand ver drongen werd door heren uit Holstein. Zij legden het aan op een nauwe band tussen Slees- wijk en Holstein: een band, die tot heden Sleeswijk knelt. In de verwarring, ontstaan na de dood van de Deense koning Valdemar (niet de Grote) veroverden de Holsteiner graven geheel Slees- Wijk. Koningin Margaretha van Denemarken was zo goed niet of ze moest in 1386 hun Slees wijk als erfelijk leen geven. Zo kwamen Sleeswijk en Holstein voor de eerste maal in de ge schiedenis onder één heerser en ze zouden bij elkaar blijven, was het niet in Denemarken, dan wel in Duitsland. Toen reeds ving de germanisering van het oude Deense Sleeswijk aan. Platduits werd de taal van regering, gra felijk hof en handel. ONDER DEENSE KROON. In 1459 waren de Holsteiner regeerders zo handig beide graafschappen onder de Deense kroon te brengen en de Deense koning tekende in het jaar daarop ook nog een stuk, waar uit de Duitse tegenstanders van Zuid-Sleeswijkse vrijheid inhei jaar 1950 menen te lezen, dat do graafschappen voor eeuwig één en ondeelbaar zullen zijn. Na de Reformatie werd een 500-jarige band tussen Sleeswijk en Denemarken doorgesneden, toen in 1542 Sleeswijk en Hol stein verenigd werden in een landkerk Sleeswijk-Holstein. Het Duits werd de taal der kerk en 'daardoor later ook cultuur taal in het gehele hedendaagse Zuid-Sleeswijk. Pas na 1800 drong het Duits ook verder naar het noorden door. Zo stonden de zaken ervoor toen de nationale beweging be gon. Sleeswijk en Holstein zijn gescheiden door de rivier de Eider: op de kaart en in wer kelijkheid een weinig impo sante stroom, die zo op het oog alleen belang heeft voor de afwatering. Maar sinds Hf ja, de Deense koningszoon uit de Uffasage, er de strijd aanbond met der Saksen ko ning, is de Eider de veel om streden grens van twee we relddelen: De Duitse en de Noordse. In de 8ste eeuw on derstreepte de machtige Deense koning Gudfred deze scheidingslijn door het bou wen van een scheidsmuur: het Dannewerk: een bolwerk tegen aggressie uit het zui den. Vandaag duurt de strijd nog voort. Horen de Zuia- Sleeswijkers, wonend tus sen de Duits-Deense grens en de Eider, bij Denemarken of bij Duitsland? Moet de Eider weer grensrivier worden? Denen, Duitsers, Britten en natuurlijk de Zuid-Sleeswij- kera houden zich bezig niet i de Zuid-Sleeswijkse kwestie, die niet minder hachelijk is (en niet minder interessant) dan die van andere veelom streden grensgebieden in Europa. HET NATIONAAL ONTWAKEN. Onder invloed van de Roman tiek ontbrandde ongeveer een eeuw geleden in Sleeswijk de strijd tussen Deens en Duits. In de eerste decennia van de 19a eeuw ging over geheel Sleeswijk reeds een golf van Deens-natio- nalisme. In allerlei toonaarden bezongen dichters de lof van De nemarken, maar in het Duits! Een eigenaardig dualisme tus sen Duits-culturele gebonden heid en Deens-nationale sym pathieën bleek in vele Slees- wijkers te leven, en het is nog nooit geheel verdwenen. Zij vormen de middelgroep tussen de uitgesproken pro- Duitse en pro-Deense Sleeswij- kers. Talrijk zijn de uitingen, die bewijzen, dat in de periode van het nationaal-socialisme bij de middelgroep het gevoel, dat cle Duitse (Pruisische) geest de Sleeswykers volslagen oneigen is, versterkt is. Het gevolg is een sterker voelen van de ban den met het Noorden. Dat in de 19e eeuw in Slees wjjk velen sterk gehecht waren aan Duitsland, is te begrijpen. Het Duits was reeds eeuwen de taal van kerk en school, Duitse vorsten heersten in het Deense Sleeswijk en wonnen de loyali teit van de bevolking. Het was in die tijd bovendien beschaaid om Duitser te zijn. Denemarken was in het begin van de 19e eeuw een allerminst begerens waardig land na zijn avontuur aan de zijde van Napoleon en het daaropvolgend staatsbank roet. Duitsland daarentegen was overwinnaar in de strijd tegen de Corsicaan en had juist een tijdperk van grote culturele bloei beleefd. Bovendien waren alle lieden van aanzien cultu reel op Duitsland georiënteerd. En toch kwamen er in deze tijd tekenen van een kentering ten gunste van de Deense cul tuur. Er verscheen een Deense krant, Deense bibliotheken wer den geopend. Dit proces duurt nog steeds voort, en na 1945 in een versneld tempo. TINV MULDER. Speeltuin te Middelburg ('tZand) wordt op 22 Juli a.s. geopend. Naar wij vernemen zal de speeltuin van de Middelburgse Buurtvereniging 'tZand op Za terdag 22 Juli a.s., om half drie worden geopend. Men verwacht, dat ook enige autoriteiten deze opening zullen meemaken. De speeltuin is nog niet geheel gereed op die datum, doch een deel van de speel- werktuigen zal zijn opgesteld. Het bestuur achtte het niet ver antwoord langer te wachten tot alles in orde zou zijn en de kinderen zullen nu nog ruim 1% maand in de speeltuin kunnen genieten. Om half vier die mid dag zal de tuin voor alle kin deren toegankelijk zijn. Boven dien worden pogingen in het werk gesteld om een poppen kastvoorstelling op de openings middag te organiseren. THOLEN, 7 Juli 1950. Eerste lingen I 10.02, id. II 10.id. drielingen 8.50, id. bonken 8.60, Eigenheimers I 14.5014.04, id. II 13.0013.30, id. drielingen 6.80. Bintjes I 9.10, kriel 4. alles per 100 kg. Aanvoer 300.00 kg. Zaterdagavond ging tot onze diepe droefheid van ons heen, onze ge liefde Vrouw, Moeder en Mevrouw, Mevrouw AZANJE DANIELLE HARTJES- NIJLAND, op de leeftijd van 62 jaar. J. S. HARTJES. PIM HARTJES. JAAN MOELIKER. Vlissingen, 8 Juli 1950. Badhuisstraat 105. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag 12 Juli te Vlissingen. Vertrek van het sterf huis om 12.30 uur. Heden overleed onze lieve Echtgenote, Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder ANNA CATHARINA VAN DE VELDE, in de ouderdom van 74 jaar en 4 maanden. Uit aller naam: A. BRUINOOGE. Borssele, 8 Juli 1950. Oostsingel 2. vL 51. Het wordt een grote optocht. Een grote hoop kinderen joelt achter hen aan. „Ik vind kinderen erg druk", zegt Baukje tegen zichzelf. Nu zij zo bedroefd is kan ze natuurlijk niet veel drukte aan haar hoofd hebben. „O, Doevedantje", roept zy zacht, onophoude- ïyk. Hoe verder de vrouw gaat met haar vracht, hoe stiller het wordt. De kinderen moeten weer naar hun moeder toe. En dan is de vrouw thuis. Zij woont ln een boerdergtje. Achter ln het hok moet Baukje wonen. 52. De vrouw keert de kinderwagen zomaar om, dat Baukje er uit rolt. Dan doet ze de deur stevig op slot. Ze ls zo biy met Baukje en wil haar niet graag kwijt. In het hok van Baukje is ook een haan. Hy kykt er boos. Hy ls boos op de vrouw; want de vrouw heeft de kippen wel eten gegeven en hem niet. Hy zegt boe noch ba tegen Baukje en ziet Baukje maar steeds aan. Baukje, de stakkerd, wordt er bang van. „Wai ik maar by Doevedantje", zegt ze zacht voor zich heen. Heden overleed tot onze groote droefheid, na een langdurig, maar geduldig lijden, onze geliefde Man en Vader LEENDERT TAVENIER, in de ouderdom van ruim 76 jaren. Belgiftigd met de ere medaille in zilver van de Orde van Oranje- Nassau. E. 'TAVENIER— DE PLAA. J. TAVENIER. Oostkapelle, 9 Juli '50 „Duinbeek". De begrafenis zal plaats hebben te Oostkapelle op Woensdag 12 Juli 1950, te 12 uur. Commissarissen van de N.V. „Duinbeek" geven met leedwezen kennis .van het overlijden van de heer L. TAVENIER, Oud-Boswachter van de Vennootschap, op de leeftijd van ruim 76 jaar. Oostkapelle, 9 Juli '50 Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed nog onverwacht, onze ge liefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader ANTHEUNIS VAN LANGEVELDE, Wedn. van M. C. Pepge Weduwnaar van M. C. Peper, op de leeftijd van 86 jaar. Namens de familie; H. VAN LANGEVELDE St.-Laurens, 9 Juli '80 Noordweg 49. Met het toestel, waarmede de delegatie uit de Antillen arri veerde, kwam Vrijdagmorgen op Schiphol aan de heer W. Warnaar, voorzitter van de Christelijke emigratiecentrale in Nederland. De heer Warnaar, burgemees ter van Waddinxveen ver trok op 16 Mei met de „Volen- dam" naar Canada. Hij heeft talrijke besprekingen gevoerd met de immigratie-autoriteiten in Canada, onder andere met de nieuw benoemde minister voor immigratiezaken Harris en met het immigratiecomité van de Christian Reformed Church. Bovendien heeft hij zijn eigen indrukken en denkbeelden over het emigratieprobleem willen opfrissen. Zijn conclusie is; Ca nada biedt nog vele mogelijk heden. De Nederlandse immi granten passen zich gemakke lijk aan, zowel aan de omstan digheden als aan de aard van het werk. Vooral zij, die in land en tuinbouw werkzaam zijn. Maar het valt niet te ontkennen, dat het eerste jaar altijd vele moeilijkheden oplevert. Op dit ogenblik zijn.reeds 600 Nederlandse immigranten er in geslaagd zich volledig zelf standig te maken. De heer Warnaar bezocht onder andere een landbouwer, die met zijn gezin van tien personen naar Holland March was gegaan en later naar de kolonie Cochrane was getrokken. In November 1949 kocht hij een dubbele boer derij en een stuk bos op 500 ■mijl ten Noorden van Toronto. Toen hij er kwam, bezat hij nog 17 dollar en 20 centen. Thans, in Juni, een goed half jaar later dus, bezit hij zes koeien, drie pinken, twee paarden en land bouwgereedschap, zonder nog ge oogst te hebben. Maar deze man, zo zei de heer Warnaar, is na tuurlijk uit het specifieke pio niershout gesneden. De Canadese autoriteiten be schouwen de Nederlandse immi granten als de besten en zijn er zeer op gesteld, dat er nog veel meer komen. Het merkwaardige feit doet zich echter voor, dat er in Ne derland talrijken klaar staan, dat zij in Canada welkom zijn en desondanks de „Volendam" (Ingez. mededeling, advert.) s Plotseling opkomende of langaan- I houdende hoofdpijnen zijn een ware j kwelling.Bestrijdt ze onmiddellijk i Een subcommissie voor buiten landse betrekkingen van de Ame rikaanse Senaat heeft, naar ge meld wordt, de reizende ambas sadeur Philip Jessup by stemming gezuiverd van de beschuldiging, geuit door de republikeinse Se nator McCarthy, dat hy commu nistisch gezind zou zyn. Generaal Macarthur heeft Ja pan gemachtigd een nationale po- litiereserve van 75.000 man te vormen en het personeel van de maritieme Veiligheidsraad met 8000 man uit te breiden. Meer dan 60 jonge Denen heb ben zich bij de Amerikaanse am bassade te Kopenhagen aange meld voor dienstneming in Korea. Een functionaris van de ambas sade heeft verklaard, dat niet op het aanbod van deze jonge men sen zal worden ingegaan. Noel Cabrol, een spoorwegar beider te Cacablanca, heeft pa tent verkregen op een uitvinding om treinen geruisloos te doen ry- den. Spoorwegtechnici hebben grote belangstelling voor de vin ding getoond, die bestaat uit rails met een doorsnede in de vorm van een halve cirkel, zonder las sen. Te Trichur (Voor-Indië), is 'n autobus tegen een paal gereden, waardoor een hoogspanningskabel op de bus viel. De 21 inzittenden werden door de stroom gedood. Uit bevoegde Engelse bron wordt vernomen, dat de Britse regering een Amerikaans verzoek heeft afgewezen, om „gezien de gebeurtenissen in Korea" de olie leveranties aan communistisch China stop te zetten. In haar antwoord vestigt de Britse regering er de aandacht op, dat de aan communistisch China door de Britse maatschap pijen geleverde hoeveelheden olie enkel voor binnenlands verbruik ln China zyn bestemd en dat die leveranties betrekkelijk gering zijn. als emigrantenschip slechts half vol naar Canada vertrok. De moeilijkheid in Canada is en blijft de huisvesting. Andere categorieën dan land- en tuin bouwers zijn thans ook van harte welkom. De actie met de zomerzegels en -briefkaarten bracht te Goes op f348.24. Op 21 Juli zal de heer Th. J. Andriessen geïnstalleerd worden als burgemeester van Ovezande. De vrouwenverenigingen van Ovezande en Driewegen maakten gezamenlijk een reisje naar Am sterdam. O.a. werd Schiphol be zocht en werd er een rondvaart door de haven gemaakt. De leerlingen van de verschil lende scholen te Ovezande be zochten Knocke en Rotterdam. De kinderen van de leden van de Oranje-Vereniging te Driewe gen bezochten Zeeuwsch Vlaan deren. De heren C. Dijl, C. Waterman Az., M. P. Krijnsen Pz., M. J. Krijnsen Mz. en A. Sonke uit Waarde, slaagden te Yerseke voor de eerste graad Jlu-Jitsu. De ouden van dagen uit Kerk- werve maakten vorige week een reis naar Breda en Tilburg. Men bezocht o.a. het dierenpark. De collecte van het Prins Bern hardfonds te Kattendyke bracht op f 21,70. De schooljeugd uit de hoogste klassen van Kattendijke maakte Vrijdag een tocht naar Breda en Tilburg. De leerlingen van de School van de Geref. Gemeente te Waar de bezochten Rotterdam, waar een rondvaart werd gemaakt en een bezoek aan de dierentuin werd gebracht. Voor het aannemers-diploma slaagde in Den Haag de heer C. L. Huizer te Zierikzee, By herstemming zyn tot hoofd ingelanden van het Waterschap Schouwen gekozen de heren N. L. de Oude en A. van der Weijde. De leden der Knapenvereniging te Rilland maakten Donderdag per bus een reisje naar Walche ren. Te Baarland keerde uit Indo nesië terug de militair W. de Rijk en te Brouwershaven serg. Wurth. De buurtver. schonk hem een rooktafel en „Apollo" bracht een serenade. Het jaariyks schoolreisje voor de kinderen van de hoogste klas sen der O.L. school te Uruinisse, had dit jaar Schiphol ais doel, welk vliegveld via Rotterdam en Den Haag werd. bereikt. Tydens de rondleiding kwam juist het grootste trans-atlanti- sche vliegtuig binnen, een Ame rikaans toestel op tussenlanding van New York naar Berlijn. De Christelijke zangvereniging uit Biggekerke maakte per auto bus een prachtige reis naar Di- nant en omstreken. Donderdag maakten 45 leer lingen der beide Christelyke scholen te Meliskerke hun school reisje naar Amsterdam. Zij be zochten Schiphol en Artis en maakten een rondvaart door de grachten en haven van Amster dam. De kinderen zagen boven dien in de haven de „Piet Hein" vertrekken met Koningin Juliana aan boord. Aantal leerlingen bij Openbaar L.O. loopt terug. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek be werkte „Statistiek van het ge woon, voortgezet gewoon en uit gebreid lager onderwijs 1939 1948" bedraagt het percentage zittenblijvers bij 't gewoon en voortgezet gewoon l.o. voor de jongens 12.7 pet., voor de meisjes 10 pet., bij het uitgebreid l.o. vinden we resp. 21.5 en 16.2 pet. In de 10-jarige periode, welke de statistiek behandelt, liep het percentage der leerlingen, die openbare scholen bezoeken, bij het gewoon en voortgezet ge woon l.o. terug van 31.3 pet. tot 27 pet., by het uitgebreid l.o. van 39.6 pet. tot 33.6 pet. In 309 gemeenten, omvattende 12.3 pet. der bevolking van Ne derland, was in 1948 geen open bare lagere school gevestigd. Het bijzonder l.o. ontbrak in 126 ge meenten, welke slechts 1.7 pet. der Nederlandse bevolking om vatten. Een rendementsberekening voor. het u.l.o. leert, dat plm. 41 pet. der leerlingen uiteindelijk het diploma behaalt. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ridderkerk (na dere besl.), L. Brasser te Rys- sen. Geref. Kerken. Beroepen te Spykenisse, H. C. Endedijk, cand. te Amstelveen. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Doesburg, W. van 't Spijker, cand. te Zwolle en O. Verhage, cand. te Middelburg. Beroepen te Broek o. Akker- woude, C. Verhage, cand. te Middelburg. Geref. Gemeenten. Beroepen te Dinteloord, Mallan te Bruinisse. Christenen in Korea. Er zyn in Noord- en Zuid- Korea samen 900.000 Christenen, waarvan 750.000 Protestanten, op een bevolking van 27 millioen. Dit percentage is voor de Oos terse wereld zeer hoog en waar schijnlijk het hoogste van vele Oost-Aziatische landen. De R.K. invloed dateert van 1783, de Prot. zending begon omstreeks 1890. Hulpwerk voor de kerken. De Zwitserse Bond van Evan gelische Kerken besloot op zyn te Zurich gehouden vergadering het hulpwerk voor de Kerken in de door de oorlog getroffen landen voort te zetten, zolang do nood zulks eist. Voor het lopen de jaar wordt daarom een beroep gedaan op de gemeente een be drag van millioen francs bij een te brengen. Zoals uit ver strekte mededelingen blijkt, heb. ben de Zwitserse Kerken reeds voor een totaal bedrag aan goe deren en stoffelijke hulp van 19.7 millioen francs verstrekt aan de noodlijdende Europese landen. Bond van Vry'e Evangelische Gemeenten. In de afgelopen week hield, bovengenoemde bond zyn 67ste jaarvergadering op „Woudscho- ten" te Zeist. Tot voorzitter werd gekozen Ds P. B. Muller van Heerde, als 2e voorzitter Ds D. W. Veld kamp van Hilversum en als secretaris H. Landstra. Na het houden ener bidstond sprak de voorzitter van het Co mité van deze Bond, Ds Enter Sr, een kort openingswoord. Ds van Vliet van Oldebroek, als secretaris van het Comité, stond in het jaarverslag stil by al de gemeenten en herdacht hen, die ons in het afgelopen jaar zijn ontvallen. De aftredende Comitéleden, Ds G. H. de Jonge van Leeu warden, Ds D. W. Veldkamp van Hilversum en Ds Jac. Verboom van Den Haag werden herkozen. Over het blad van de Bond, „Ons Orgaan", ontstond een uit voerige gedachtenwisseling met als resultaat, dat Ds G. van Bruggen van Utrecht benoemd werd als eindredacteur. Ds Wer- ges werd vervangen door Ds A. Vermaas van Bergum en Dg Mietes door Ds Jac. Lissenberg van Bussum. Eens per 14 dagen zal een blad worden ingevoegd voor de jeugd onder de bestaan de kop van „De Stem van V.E.J.O.-Nederland". De afzon der lyke uitgave hiervan zal hiermede vervallen. De rector der Theol. School gewaagde van actief werken der studenten en deelde mede, dat deze maand 4 studenten het eindexamen zouden afleggen, waarvan 2 bestemd zijn voor de „Samosir-Zending". De Binnenlandse Zending mocht gewagen van veel zegen op de arbeid van de vergrysde predikant in algemene dienst, Ds J. Enter Sr. Op 13 Juli a.s. zal de 2e predikant, Ds D. Rijk- hoek, oud-zendeling onder da Batakkers in de Weteringkerk te Amsterdam, tot deze dienst worden ingeleid. Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Jaarverslag over 1949. Wy ontvingen het 46ste jaar verslag van de Vereniging tot Chr. Verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland. Het geeft allereerst een ver slag van de buitengewone alge mene vergadering op 6 Mei 1949 en van de 45ste jaarvergadering op 28 September 1949. Dan volgt het verslag van de secretaris, waaruit o.m. blyktj dat ln September het laatste pa viljoen dat ongebruikt was ge bleven weer ln gebruik kon wor den genomen. Op 1 Januari bedroeg het to taal aantal verpleegden 764 waar van 441 mannen en 323 vrouwen. Uit de exploitatierekening blykt, dat de rekening van da stichting over 1949 sluit met een batig saldo van 174.908.26.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3