Frans Naerebout, een eenvoudig man met grote daden. 3rovintifg|//0w Het ontbrekende woord Korea, twistappel tussen China en Japan. H|j werd geboren te Veere, leefde te Vlisslngen en stierf te Goes. Nederland en Ambon. Verdeling van bet land door Koreanen niet gewenst. le Luitenant der Nat. Reserve D. G. Kloosterman werd beëdigd. Vrijheidsdressuur. Chinese humor. Maandag 10 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Een Vlissinger, die geschiedenis maakte. Frans Naerebout, de naam die onverbrekelijk aan Vlissingen Is verbonden, Is In deze dagen weer In de belangstelling komen te staan van leder, die zich Vlissinger voelt en langs de lege plaats op de Boulevard tuurt, waar jarenlang het standbeeld heelt gestaan ter herinnering aan de grootse daden van deze eenvoudige man, die altijd sterk tot de verbeelding der Vlissing- se bevolking heelt gesproken. Vooral de vissers- en loodsen- bevolklng beschouwt hem als haar vertegenwoordiger, op wien sty nog altijd met trots het oog gevestigd kan houden. Het is dan ook zeer lofwaar dig, dat het gemeentebestuur heelt besloten dit door de oor log ontstane hiaat in het beeld van de stad weer te doen aan vullen door het plaatsen van een nieuw standbeeld, ontwor pen door de Zeeuwse beeldhou wer Ph. ten Klooster te Veëre. Hoewel Vlissingen zich de stad van Frans Naerebout beschouwt te zijn, werd deze grote redder op 30 Augustus 1748 gebören te Veere en overleed hij op 29 Augustus 1818 te Goes, waar hij igt begraven in de Grote Kerk. Het grootste deel van zijn leven echter woonde hij te Vlis singen, van waaruit hij zijn be roemd geworden reddingen ver richtte zoals die van de Woest- duyn, de Zuiderburg, de Voor land. Een redding. Op de middag van Zaterdag 23 Juli 1779 raast de storm, maar de kermisvreugde doet de Vlis- singers het gevaar voor de zee man vergeten. Opeens klinkt boven het geloei van de storm een schot. Een noodschot van een schip, dat is gestrand. Inderdaad de naar de Westdyk toestromende menigte ziet een schip vastzitten op de Rassen. Het kan niet meer los komen en zal moeten vergaan. Een poging tot redding bij dit weer zou dwaasheid zijn. Dat beseft ieder. Ook de schipper van de poon, die wel wordt be taald om schepen, die in gevaar verkeren binnen te brengen, doch er niets voor voelt om met 'zijn leven te gooien. Tussen de menigte staat voor zich uitsta rend met verbeten trek om de mond een eenvoudige loods, Frans Naerebout. Ook hij ziet het onmogelijke in en staart voor zich uit totdat de schemer in valt en er niets meer is te zien van het ongelukkige schip. Dan richt hij zijn schreden naar zijn vissersschuit, die stevig vast- gemeerd aan de touwen ligt te rukken. Nauwkeurig kijkt hij het tuig na. Alles is in orde en Frans keert terug naar de stad. Kort daarna danst zijn vaartuig spoedig als een notedop op de woedende baren, bemand met Jan Pod, Jan Step, Adam Storte- wagen, Marcelis Stoeter, Abra ham van Hoeve, Janus de Koning Servaas Valke, onder leiding Van Frans Naerebout. Na drie «ren strijd tegen de elementen lagen de mannen een zeil voor Zoutelande. Voordat de dappere mannen er bij waren, brak het Schip. In doodsangst klampten de schipbreukelingen zich vast |an de drijvende delen van het Vaartuig. Het ging op leven of dood, ook voor de redder zelve. Gered. Met veel moeite kan Naerebout zijn scheepje tegen het gestran de achterschip aanleggen. Het reddingswerk kon beginnen. Smekende mensen, die de dood eeds in de ogen hadden gezien, orden zwoegend aan boord ge hesen. Nog enkelen zijn op het Wrak als het scheepje wordt weggeslagen. Terug maar weer. Weer worden slachtoffers aan boord gehaald. Allen konden echter niet mee, zodat de terug reis werd aanvaard. De volgende morgen gingen de mannen nogmaals uit om de laatste overlevenden te halen. De kerken stroomden vol en menig dankgebed en bede voor de redders steeg op, terwijl deze opnieuw strijd leverden tegen de woeste zee. Tegen midder nacht kwam het scheepje op hieuw binnen met zestien schip breukelingen aan boord, waar mee allen van het wrak waren gehaald. Dat was één van zijn reddingen. De naam van Naerebout klonk weldra door het gehele land. Gedichten werden gemaakt op tijn heldenfeit, terwijl zelfs een toneelstuk werd vervaardigd, dat werd opgevoerd in Vlissingen, bij de aanwezigheid van Frans Naerebout. Zo wist Vlissingen een groot man te eren in die dagen. Na een veelbewogen leven werd Naerebout op oudere leef tijd vuurtorenwachter op de vuurbaak, die in 1808 op de hoek van de polder Oost-Beveland op het eiland Zuid-Beveland werd geplaatst. Drie jaar later werd hij havenkapitein en sasmeester aan de haven van Goes. In 1813 echter verviel deze functie en werd hij weer lantaarnopsteker om in armoede zijn oude dag te slijten. In 1816 trof hem een droevige slag toen zijn vrouw overleed. Na twee jaar in eenzaamheid overleed hij. Een leven, vol menslievendheid en offervaar digheid werd hiermede afge sloten. Verbetering. Gelukkig had men de laatste jaren nog iets goed gemaakt van het hem aangedane onrecht toen hij zijn jaarwedde als sasmees ter niet meer had ontvangen. Hij was in 1816 benoemd tot Bróeder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw met een toelage van tweehonderd gulden per jaar, terwijl een gift van de Koning van vijfhonderd gulden ter afdoening van zijn achter stallige loon, hem zijn lasten verlichtte. Zo waren dan de laatste levens dagen van de dappere loods iets meer verhelderend geworden door de nog onverwachte en talrijke bewijzen van hoogach ting en genegenheid, die hem werden geschonken. Rustig leef de hij nog in stilte voort. Een voudig, zoals hij altijd was ge weest. Nadat hij eenmaal was gevonden aan de voet van de lantaarn, waar hij van vermoeid heid en uitputting was neer gezegen, werd hij bedlegerig, totdat hy omringd door kinde ren én kleinkinderen, op zeven tigjarige leeftijd overleed. Een groot man was heen gegaan. Een man, die zou blij ven voortleven in de herinne ring van het nageslacht, vooral in die van ieder, die te maken heeft met de zee en alle daar aan verbonden gevaren, omdat zij beter dan anderen beseffen, wat destijds door deze redder is gepresteerd. Een speciale medewerker van de „Times" geeft een beschou wing over de toestand in Korea twistappel tussen China en Japan. Na eerst deel te hebben uitge maakt van het Chinese rijk, was Korea er in de laatste eeuwen in geslaagd een vrijwel onafhanke lijk bestaan te leiden, waarbij slechts de souvereiniteit van China werd erkend, totdat Japan, na China in 1894 te heb ben verslagen, er in 1910 in slaag de Korea aan zich te onderwer pen. In de loop van de geschiedenis zijn drie oplossingen beproefd om een bestemming te vinden voor het strategisch zo belangrijk gelegen Korea („de dolk op het hart van Japan"), n.l.: 1. inlijving bij China; 2. onafhankelijkheid 3. overheersing door Japan. „Ongetwijfeld zijn de laatste veertig jaar van Japanse over heersing voor de Koreanen het onaangenaamst geweest. Het land wil zichzelf zijn. Ongelukkiger wijs is een van de uitvloeisels van de besprekingen te Jalta (tussen Churchill, Roosevelt en Stalin) de verdeling van Korea geweest en wel een verdeling door een vol komen willekeurige en kunstma tige grens, namelijk die van de 38ste breedtegraad. Het agressieve communisme heeft nu toegeslagen op een plaats, waar de locale situatie, ook theoretisch, het meest on houdbaar was. Er Is geen enkele Koreaan, die de bestendiging van de verdeling van zijn land wenst. De wezen lijke inzet van de Koreaanse wor steling is niet de verdelingsgrens te herstellen, doch het herstel van de eenheid van het land. Het ls waarschijnlijk dat vele Korea nen de voorkeur geven aan een heid van hun land, onder welke regering ook. De situatie is thans deze dat, terwijl de Noord-Koreanen hun aanhangers en tegenstanders voorhouden dat zij in staat zijn de veelbegeerde eenheid van het eiland te bewerkstelligen, de Zuid-Koreanen, tenzij er een an dere politiek wordt gevoerd, slechts een herstel van de grens langs de 38ste breedtegraad kun nen aanbieden. Aan de andere kant kan men nauwelijks verwachten, dat de Verenigde Staten en hun bond genoten zullen aanbieden ook Noord-Korea te veroveren en bij Zuid-Korea te voegen, daar een dergelijke politiek vrijwel zeker door de Sowjet-Unie als reden tot oorlog zou worden beschouwd. Toen na afloop van de tweede wereldoorlog een einde werd ge maakt aan het Japanse bewind over Korea, waren er geen Kore anen, die voor bestuursfuncties in een moderne regering konden worden ingeschakeld, daar de Ja panners stelselmatig Koreanen uit deze betrekkingen hadden ge weerd. En de Koreanen zelf, een trots volk, met een oude en niet oneervolle geschiedenis, waren verheugd hun vrijheid terug ge kregen te hebben en zij wilden er niet van horen dat zij nog niet in staat zouden zijn zich zelf te besturen. De Russen schakelden in Nrd.- Korea de Koreanen, die zich het meest in de strijd tegen Japan hadden onderscheiden, voor het landsbestuur in. Zij droegen er tevens zorg voor dat Noord-Ko rea een totalitair bestuurde, com munistische staat werd. Er werd een Noord-Koreaans leger ge vormd, waarbij het nauwelijks werd verborgen gehouden dat dit leger dienen moest om in de toe komst Zuid-Korea te veroveren. De Amerikanen, met hun af keer van koloniale methoden, trachtten Koreanen te vinden, die bestuursfuncties zouden kun nen vervullen. Ongelukkigerwijs hadden de enige Koreanen, die ten deze enige ondervinding had den opgedaan, met de Japanners samengewerkt en zij werden des wege door hun landgenoten als collaborateurs beschouwd. De Russen hebben een landher vorming ingevoerd, zonder de ei genaars te raadplegen of met hun bezwaren rekening te houden. De Amerikanen, die de democratische weg wilden volgen, poogden de Zuid-Koreaanse regering er toe te brengen dezelfde hervormingen langs wettige weg uit te voeren, doch de regering, wier gezag nim mer groot was, slaagde hier, door onderlinge naijver en verdeeld heid, niet in. De bewoners van Korea en van de andere landen In het verre Oosten, hebben nog nimmer er varing opgedaan met de demo cratie. Zij hebben van oudsher eerbied voor een krachtige en vastbesloten regeerder. De Noord-Koreaanse regering was niet democratisch, in de be tekenis die het Westen aan dit begrip hecht, doch zij was krach tig en haar politiek was duidelijk. De Zuid-Koreaanse regering trachtte in-de een of andere vorm democratie te bedrijven, doch zij Minister Drees kan niets zeggen. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van de Wete ring (C.H.), heeft minister Drees bevestigd, dat de R.I.S. een blok kade uitoefent, doch de Neder landse regering beschikt niet over gegevens betreffende de vraag of de voedselvoorraden aanzienlijk zijn afgenomen. Zo lang het re sultaat van de door de regering bij de R.I.S. en de Unci genomen stappen met betrekking tot het zelfbeschikkingsrecht nog niet be kend zijn, wil de regering nog niet zeggen of er nog verdere no dig zullen zijn. Intussen dringen de door Ne derland in de steek gelaten Am- bonnese militairen in Indonesië er op aan, dat zij met Nederland se hulp naar Ambon worden te ruggebracht. Een Ambonnese lui tenant-kolonel heeft een verzoek aan H. M. de Koningin gericht, waarin hij er op wijst, dat de re organisatie van het K.N.I.L. niet afdoende geregeld is. Daar de af voer van het contingent Ambon nese militairen en hun gezinnen van Java en Celebes naar Ambon blijkbaar niet mogelijk is, ver zoekt hij de bemiddeling van H.M. de Koningin, zo nodig met mede werking van het Rode Kruis om voor 26 dezer een oplossing te krijgen. De Ambonnese militairen in Balikpapan en de aangrenzende delen van Borneo hebben een ma nifest tot de Nederlandse minis ter van Oorlog gericht om onder bescherming van Nederland naar Ambon te worden gebracht. Dat Australië groot belang meent te hebben bij Ambon, is gebleken uit een eerst thans be kend geworden verklaring van de Australische minister Spender van enkele maanden geleden, dat de Zuid-Molukken en Timor Aus- traliës laatste verdedigingslinie vormen en men het hoogste be lang heeft bij gebeurtenissen in de Zuid-Molukken, Timor, de Sa- lomons, Nieuwe Hebriden en Nieuw Caledonië. l Plechtigheid als slot van kamp op Schouwen-Duiveland Gedurende de tyd van het kamp der Nationale Reserve op het vliegveld Haamstede, dat Zaterdag eindigde, heeft zich een bijzondere gebeurtenis voorgedaan in de vorm van de beëdiging van de le luitenant der Nationale Reserve D. G. Kloosterman. By deze plechtigheid voor het front van de troep was mede aanwezig de directeur der Nationale Re serve, de kolonel J. Termaaten, de burgemeester van Haamstede, Jhr Roeli, alsmede enkele belang stellenden. De nieuw benoemde luitenant, die het rayon Zuid-Beveiand der Nationale Reserve mede onder zijn bewindvoering krijgt, legde de eed af in handen van de overste W. K. de Feyter, commandant Zeeland der Nationale Reserve. Na de beëdigingsplechtigheid, die gepaard ging met het gebruikelijk militair ceremonieel, begaven of ficieren en manschappen zich naar de cantine, ondergebracht in het voormalige K.L.M.-restaurant In een kort woord wees overste de Feyter op het bijzondere van de plechtigheid, die nog werd ver groot door aanwezigheid van de hoogste chef der Nationale Re serve. Kolonel Termaaten wees er daarna op, dat er „een wonder moet gebeuren", wil de werkelijk heid straks niet onder ogen ge zien moeten worden. Hij achtte het evenwel van uitzonderlijk ge wicht, dat er gezagsgetrouwe mensen worden gevonden, die be reid zijn met de wapens te reali seren, dat het Nederlandse volk kan doorleven, zoals het wil. Eindies landbouwhuishoudsGhool te Zierikzee. Vooraf gegaan door een open bare les in de Huishoudschool werd Donderdagmiddag in het Herv. Verenigingsgebouw te Zie rikzee een samenkomst gehouden van leerlingen en belangstellen den der landbouwhuishoudschool. De voorzitter van de kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M., de heer H. C. v. d. Zande, opende met een woord van welkom, in 't bijzonder tot de dames Gast en Frederiks, als leden van de com missie van Toezicht. Hierna sprak Mevr. Schlinge- mann na uitreiking der diploma's. Zij uitte haar genoegen over de prestaties der leerlingen en Illu streerde de grote waarde van de gegeven cursussen, feliciteerde de directrice, Mej. van Llere en de ouders. De directrice dankte me vrouw Schllngermann, de voor zitter, het damescomité en mej. Sikkens, landbouwconsulente der Z.L.M., leerkrachten der school en de leerlingen voor de goede en prettige samenwerking. Mej. Sikkens hield een korte was zwak, nogal corrupt en be sluiteloos. Het Zuid-Koreaanse leger had, wilde het doelmatig hebben kun nen werken, door Amerikaanse officieren moeten zijn aangevoerd en het zou door de Verenigde Staten moeten zijn bevoorraad. Dit zou er echter toe hebben bij gedragen op Korea een Ameri kaans stempel te drukken en dat wilden de Verenigde Staten niet. Het gezag van de Verenigde Naties en ook dat der Verenigde Staten staat of valt thans met 'n succesvol resultaat van de Kore aanse oorlog. Doch indien het re sultaat van deze oorlog een her stel van de grens van de 38ste breedtegraad is, zullen de Kore anen hiermee alles behalve inge nomen zijn. De les van de geschiedenis is, dat vrede op het Koreaanse schieraOuftd slechts mogelijk is, indien het land een eenheid vormt". (Ingez. mededeling, advert.) per rol De grootste en de bestel FEUILLETON. door O. F. WALTON. 33) o— 't Viel haar zwaar van haar moeder afscheid te nemen, maar Marjorie deed het met een op gewekt gelaat; ze wilde het Ogenblik voor haar moeder niet pijnlijker maken dan het reeds Was. Toen nam ze plaats naast Louis; Phyllis, die haar naar ae trein zou brengen, wipte op de achterbank. Marjorie keek nog eens om boog, toen ze de brug over re den en zag haar moeder en Carl aan het tuinhek stapn om het drietal na te zien, zo ver ze kon den. Bij de voordeur stond de oude Dorcas; ze had haar boeze laar afgedaan en zwaaide er mee of ze een exprestrein moest te genhouden. Nog hoger op, voor haar slaapkamervenster stond Leila en wuifde met haar zak doek. Nooit scheen Borrowdale mooier in Marjorie's ogen. Lang «n liefhebbend rustte haar blik op elke bekende bergtop die in het gezient kwam. 't Was 'alsof wilde wegbergen van alles wat zij er liefhad, om er ginds op te kunnen teren. Louis was zeer uit zijn hu meur, dat Marjorie van huis ging; hij -wou niet geloven dat het nodig was en vond de ge dachte alleen, dat hij met da grote vacantie in Borrowdale zou komen en haar niet thuis- vinden, al onverdragelijk. On langs was hij maar tot het be sluit gekomen Marjorie aardiger te vinden dan Phillis en nu juist ging ze weg. O, wat wenste hij nu, dat die kapitein Fortes- cue nooit in Rosthwaite was ge komen! Wat had hij anders ge daan dan al hun plannen dwars bomen en een onherstelbare breuk slaan in de gelukkige kleine familiekring op „Fern- bank", waarin hij zich zo thuis gevoelde! Louis was goedhartig en mak kelijk in de omgang, maar hij bezat niet het vermogen om Je zaken rustig en. kalm van hef juiste standpunt der werkelijk heid te bezien. Hij verlangde niets meer, dan dat het leven geriefelijk en aangenaam voort rolde, en begreep «maar niet, waarom het anders moest. „Louis", zei Marjorie, en ze wekte hem daarmee uit zijn ze in haar herinnering een scnat dromerij op, „als ik terugkom, rie." zal mijn eerste vraag zijn: „Wat ben jij nu van plan te doen? En dan verwacht ik een bevredi gend antwoord." „O, ja, tegen die tijd zal ik wel een besluit hebben geno men; maar 'tis lastig hoor!" „Helemaal niet, als je je hart er maar op zet ze te ontdekken, waarvoor je nu eigenlijk ge schikt bent, en als je God om voorlichting vraagt.1' „O, ja, 'kzal het proberen, Marjorie. 'tls zo verdrietig, dat jij nu weggaat. Je had me zo goed kunnen helpen bij 't nemen van een besluit." „Ik? Welk een onzin, Louis! Dat kan niemand anders dan jij zelf. Maar jij moet het ook doen. En ik zie aan je vader, dat je onbeslistheid hem zeer hindert en verdriet doet." „Ja, dat geloof ik ook. Welnu, ik zal mijn best doen. Maar la ten we over wat anders praten, Marjorie. Je schrijft me natuur lijk?" „Als Ik tijd heb, ja, Louis; maar hoe kan ik vooruit weten, wat mijn werkzaamheden zijn', zei ze lachend. „Och praat toch niet altijd van werkzaamheden. Ik ver wacht stellig wat van je te ho ren vergeet dat niet Marjo- „Wanneer ga je weer naar Oxford?" „In 't begin van de volgende week; o, dat ploeteren en blok ken weer! 'kHeb een gevoel, alsof ik gisteren pas met vacan tie thuis kwam." Ze waren te vroeg voor de trein en liepen in afwachting van zijn aankomst op het perron heen en weer. Marjorie maakte hiervan gebruik om Phyllis het een en ander in 't oor te fluiste ren. „Zusje, vergeet 's morgens niet Leila thee te brengen. En sta je uit jezelf vroeg genoeg op?" „O, ja, Marjorie." „Wil je voortdurend op moe der letten; als je ziet, dat ze ver moeid is, dwing haar dan wat rust te nemen. O ja, Phyllis, denk toch vooral aan de kleine Carl, laat hem nooit bij de ri vier komen. Zorg er toch voor, dat het tuinhek altijd geslo ten is." Toen kwam de trein binnen- daveren en het gesprek hield op. Enige ogenblikken later leunde Marjorie uit het portierraampje en wuifde een laatst vaarwel toe aan Phyllis en Louis, die de trein bleven nakijken, totdat hy uit het gezicht was verdwenen. (Wordt vervolgd.) toespraak. Hierna kon de directrice e*n cadeau der leerlingen in ontvangst nemen, n.l. een standaard me' fruitmesjes voor de school, ais mede enige andere cadeaux. Ver der toonde een film de opening oer lessen en het onderwijs, dat op de school wordt gegeven. Een tweede film liet zien het werk van een reddingsploeg in de bergen van Oostenrijk. De directrice werd een mooi bouquet bloemen aangeboden door de huishoudklas. Verder werd de middag gevuld met gymnastiek o.l.v. de heer S. Eversdyk en zang en declamatie o.l.v. de heer H. Sjjtsma, afgewisseld door voor drachten en een tableau. Na een dankwoord door de voorzitter en het zingen van 't Zeeuwse volks lied werd deze geslaagde middag gesloten. Geslaagd zjjn: Éénjarige hulshoudcursus (huis houdelijke vakken en naaien), P. M. Boogerd, Nieuwerkerk, C. Borst, Sirjansland; J. R. Bal, Nieuwerkerk; W. P. Gaanderse, Eikerzee; H. J. Verkaart, Zierik zee; Jannie de Vrleze, Renesse; P. C. Beneker, St. Phllipsland; M. W. van 't Noordende, Zierik zee. Vier leerlingen kregen geen diploma. Tweejarige primaire cursus. C. Legemate, Zierikzee; H. A. Dalebout, Nieuwerkerk; T, H. de Rijke, Sirjansland; M. J< Brou wer, Oosterland; H. G. Braber, Schuddebeurs; J. M. Bom, Nieu werkerk; P. J. Bolkenbaas, Brou wershaven; C, Deïst, Zonnemalre; J. L. Hart, Noordwelle; J. C. H. Hendrikse, Ouwerkerk; J. B. Hart. Kerkwerve; J. Lems, Oosterland; J. Mol, Nieuwerkerk; B. Mat- thtjsse, Brouwershaven; J. M. Pleune, Brouwershaven; M. Sla ger, Brouwershaven; K. Vaane, Scharendijke; G. van der Wekken Kerkwerve; P. Wandel, Nieuwer kerk; M. Zwaai, Sirjansland; P. Joppe, Zierikzee; A. J. Bienefelt, Zierikzee; C. J. de Bruine, Zierik zee; C. G. den Dekker, Zierikzee; W. C. Folmer, Zierikzee; E. L. van den Houten, Zierikzee; E. den Haan, Zierikzee; M. Kwaak, Zie rikzee; W. Legemaate, Zierikzee. C. Legemaate, Zierikzee; H. C. Lucas, Zierikzee; C. M. Matthijs- se, Zlezikzee; C. Potappel, Zierik zee; L. P. Slootmaker, Zierikzee; L. H. M. van Velthoven, Zierikzee; W. C. van 't Veer, Zierikzee; C. van der Wielen, Zierikzee. Diploma „huisnaaister". G. van Vessum, Burgh; N. Han- Zonnemalre; R. Haak, Brut- nisse; M. Kik, Brulnisse; A. de Bakker, Zierikzee; R. Dorst, Nieu werkerk; J. van der Wekken, Kerkwerve; C, de Vin, Zierikzee; N. van Dujjvendrjk, Brulnisse. Diploma van de „dagnaalcnrsus"r M. P. Hagel, Oosterland; L. T. Clarisse, Brouwershaven; W. J. Flikweert, Schuddebeurs; M. van der Sluis, Schuddebeurs; M. Geel hoed, Eilemeet; L. C. den Boer, Renesse; M. L. van der Wekken, Brouwershaven; L. Groenleer, te Haamstede; K. C. M. G. Bolken- baas, Brouwershaven; L. Hey- boer, Sirjansland; W. M. Fondse, Dulvendrjke; J. L. van der Kloos ter, Burgh; T. van 't Noordende, Erulnisse; J. N. C. van der Maie, Nieuwerkerk; L. J. J. van Nleu- wenhuijze, Nieuwerkerk; N. M. de onge, Eikerzee; C. Hartog te Zonnemalre. Diploma fraai handwerken. J. van Blinken, Nieuwerkerk; C. van der Wekken, Zierikzee; Mevr. H. Koster-Pekel, Zierik zee; Mevr. P. van Westen-Flohil, Nluewerkerk; M. W. K. de Jonge, Brulnisse; W. L. Hanse, Zonne malre; A, M. van Ast, Zonnemalre; A. P. Smalheer, Nieuwerkerk; E. J. Dalebout, DuivendjjkeJ. van der Sluis, Brulnisse; T, ,L Na de kolonel Termaaten voer de de burgemeester van Haam stede het woord, die uitdrukking gaf aan zjjn voldoening, dat het kamp der Nationale Reserve in zijn gemeente kon worden gehou den. Hij sprak de hoop uit, dat straks de troepen in deze wel zeer bijzonder geschikte omgeving in nog groter getale zullen ko men, om de strijdvaardigheid te vergroten. Spreker merkte op, dat het thans nog ontbreekt aan een goede schietbaan, waarin evenwel spoedig zal worden voor zien. De financiële moeilijkheden rond dit probleem zjjn, naar me dedeling van kolonel Termaaten, practisch opgelost. Aanbesteding van Landwegen op Walcheren. Donderdagmiddag werd door de Herverkavelings-commissie aanbesteed, het maken van land wegen in de Westwatering van de Polder Walcheren met bijko mende werken (Bestek L 52). Er werd als volgt ingeschreven: W. Uyi. Amsterdam f 139.000; Fa. v. Oord, Werkendam f 153.800; Fa J. D. Janse, Colijnsplaat f 156.000; Aannemersbedrijf Zee land, Middelburg f 158.200; San ders, Snepvanger en Vlieger, Rijswijk f 159.000; Fa. Jasper van 't Verlaat, Hardinxveld f 163.300; N.V. Wegenbouw Heijmans, Ros malen f 166.000; Fa. J. Mons- houwer, Zwijndrecht f 168.600. Tevens werd ook nog aanbe steed Bestek L 54, 't maken van landwegen in de Westwatering van de Polder Walcheren met bijkomende werken. Hier was de inschrijving als volgt; W. Üyi, Amsterdam f 112.000; Fa. J. D. Janse, Colijnsplaat f 114.950; Aannemersbedrijf Zee land, Middelburg f 118.000; Aan nemersbedrijf van Oord, Wer kendam f 116.500; Sanders, Snep vanger en Vlieger, Rijswijk f 119.000; Fa. Jasper van 't Ver laat, Hardinxveld f 123.600; N.V. Wegenbouw Heijmans, Rosma len f 125.000; Fa. D. Monhouwer, Zwijndrecht f 126.800. Zeeuwen keren terug uit Indonesië. Met het troepentransportschip „General C. H. Muir", dat ver moedelijk 14 Juli in Rotterdam arriveert, komen de volgende Zeeuwse militairen mee: Sold. I C. J. Simmers, J. S. Simmers, Roozen, Zierikzee; sold. G. A. de Bock, Westdorpe; sergt.-maj. A. Clement, Arnemuiden; sergt.- maj. J. Dieleman, Terneuzen; S.M.A. J. J. Geldof, Middelburg; S.M. C. L. van Iwaarden, Mid delburg; sold. G. Pannekoek, 's-Gravenpolder; sold. I J. Sallet, Eede; S.M.A. J. Sandee, Kapelle; sergt.-maj. B, W. Schipper, Kloe- tinge; sold. A. J. Pol,. Vlissin gen; Matr. II T. A. Asselman, Terneuzen; stoker III B. Goed hart, Vlissingen; matr. II W. Hoogedeuren, Veere; st. Ill J. Dekker, Serooskcrke (W.); sold. J. Rijk, Oudelande. KATTENDIJKE. Nog 3 nieuwe woningen te Wilhelminadorp. Vrijdagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester A. Schipper. Tegen de nieuwe regeling van de jaarwedden van de ambtena ren van de burgerlijke stand be stond geen bezwaar. Nadat de heer Valk, Directeur van de Centrale Dienst Beve- landen, een uiteenzetting had gegeven omtrent de woning bouw, werd besloten om over te gaan tot de bouw van 3 wo ningwetwoningen met vermin derde rijksbijdrage te Wilhel minadorp, mits door de Wilhel- minapolder grond voor deze wo ningen afgestaan zou worden. Vervolgens werd door B. en W. de rekening over het dienst jaar 1949 aangeboden, welke dienst de volgende cijfers te zien geeft: Inkomsten gewone dienst f 90.813.06, uitgaven gewone dienst f 90.830.45. Nadelig saldo f 16.39. Ink. kapitaaldienst f 157.777.35, uitg. kapitaaldienst f 157.777.35, batig/nadelig saldo nihil. Alle leden van de raad met uitzondering van de beide wet houders werden benoemd in de commissie tot nazien van de rekening 1949. By de rondvraag vroeg de heer van Leeuwen naar de gaten, welke in de Monnikendyk voor komen. De voorzitter antwoord de, dat op het ogenblik geen teer voorhanden ls om herstel lingen uit te voeren, doch dat deze teer enige tyd geleden be steld is, maar nog niet ontvan gen is. OVEZANDE. Schutterskoning. De heer M. de Jonge wist voor de 2e maal beslag te leggen op de titel van koning van het schut tersgilde Willem Teil. In 10 beur ten wist hij tweemaal de hoofd vogel te doen tuimelen. v/m VERBODEN LECTUUR. Dat in de kazernes waar onze soldaten gehuisvest zijn niet alle kranten zonder meer worden toegelaten, is verklaarbaar. Bladen, die er op uit zijn het gezag te ondermijnen en de weermacht te verzwakken zijn uit de aard der zaak niet toe laatbaar. Er bestaat dan ook een offi cieel vastgestelde lijst van ver boden lectuur voor welke lijst uiteindélijk de minister de ver antwoordelijkheid draagt. Niets tegen dunkt me. Maar nu blijkt er naast deze officiële censuur ook nog plaats te zijn voor een censuur van „de bevoegde commandant". Zo kreeg de administratie van „Burgerrecht", die een aantal bladen naar een militaire can tine had verzonden, deze terug met de mededeling „Geweigerd. Verboden lectuur". Bij onderzoek bleek, dat dit verbod afkomstig was van de plaatselijke commandant, die naar het schijnt bevoegdheid heeft een dergelijk verbod uit te vaardigen. Dit gaat mij te ver. „Burger recht" is een blad dat niet mee zingt in het grote koor dat de regeringspolitiek bejubeld. Het heeft wel eens critiek en soms wel scherpe critiek. Best mogelijk dat bedoelde commandant daar een hekel aan heeft. Maar het gaat toch te ver, als een dergelijk blad dan maar zonder meer als verboden lec tuur wordt bestempeld. Merkwaardig, dat dergelijke autocratische handelingen veel vuldig voorkomen, juist in een tijd dat de „democratische ge dachte" hoogtij heet te vieren. Voor het propaedeutisch exa men voor civiel ingenieur slaagde te Delft de heer W. J. van der Ree te Hoedekenskerke; voor het candidaatsexamen vna electro- technisch ingenieur slaagde de heer W. J. van Oeveren te Vlis singen. van 't Noordende, Brulnisse; W. D. Geelhoed, Oosterland; J. Steen- Poorte, Oosterland; H. C. Jonker, Haamstede; M. N. Boot, Kerk werve; L, Koeman, Zierikzee. Diploma knippen en naaien. W. J. Baart, Zierikzee; A. de Zwarte, Renesse; G. Berrevoets, Zierikzee; J. Romyn, Noordgou- we; M. de Zwarte, Zierikzee; B. S. van Wingen, Noordwelle; J. Llegemaate, Zierikzee; A. A. de Bakker, Zierikzee; C. van der Wekken, Zierikzee; N. Moermond Zierikzee, Tydens de Chinese burgeroor log werd aan het nationalistische leger van Tsjang Kai Sjek door kooplieden die het niet zo nauw namen met hun geweten, waar deloos wapentuig geleverd. Ge weren waarmee men alle moge lijke grapjes kon uithalen, alleei» niet schieten, uniformen die bij het aantrekken in stukken uit el kaar vielen, en laarzen, die wel iswaar stevig waren, maar zelfs door een leger van LiliputterS om hun geringe grootte gewei gerd zouden worden. Na dreige menten zonder tal werd door d® opperste Chinese legerleiding hei besluit genomen dat dergelijk® oorlogswinstmakers voor hei krygsgerecht zouden moeten verschijnen. Daar was koopman Hi-Schen Li, die het leger van generaal So-Tan minderwaardig materiaal had geleverd. Men greep hem by zijn kraag en da winzuchtige Hi werd ter dood veroordeeld. In het morgengrau- wen reeds van de volgende dag werd de koopman uit zyn cel gehaald en naar de executie plaats gesleept. Er werd hem een kort gebed toegestaan en vervol gens legde de beul hem de stro' om de hals. Vervolgens stiet hl hem van de ladder. Ontdaai wendden de omstaanders het hoofd af. Het lichaam bengelde een ogenblik in de lucht en toen .scheurde opeens de strop en Hi-Schen-Li viel met een luid® kreet op de grond Men zocht naar de oorzaak van dit merkwaardig gebeuren en ontdekte dat de strop geleverd v as door de leverancier van oor logstuig, Hi-Schen-Li. DE DUURDERE SIGARETTEN In de memorie van toelichting op het wetsontwerp Inzake de wij ziging van de omzetbelasting met betrekking tot sigaren en sigaretten, is door de minister van financiën medegedeeld, dat de belastingdruk op duurdere si garetten met 2.3 procent zal stij gen. Volgens de vakgroep siga rettenindustrie is ten onrechte uit deze mededeling van de minister de conclusie getrokken, dat d# pry's dezer sigaretten ook met ongeveer 2.3 procent omhoog zal Haan. De vakgroep acht deze con clusie onjuist en zegt, dat door de gecombineerde werking van omzetbelasting en accijns deze prijs met ongeveer 1 pet. zal stij gen, indien althans de bestaand® kortingspercentages zullen wor den gehandhaafd.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2