Noord-Koreaanse troepen blijven vorderen IIE0IS Meningsverschillen tussen R.I.S. en Republiek Djogja. Betoging te Brussel ter ere van Prins Karei. Bob Foster werd winnaar in de 350 c.c. klasse. Toeristendienst Vlissingen-Folkestone geopend. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mac-Arthur opperlievelhebiier der Ver. Naties De sportominaeimg Amers lOort-Middelburg. Zeeuff se vervoerders boeken succes. Zendingsfeest der Zeeuwse Evangelische Gemeenten. Italianen wonnen in de 125 en 500 c.c. Goede verwachtingen voor dit seizoen. SNIPPER Geslaagde G. J. M. V.-Zomer" dag ie Oostkapelie. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, uij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1605 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 10 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZLLDtMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; EL Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.32 u., onder 20.58 u. Maan op 0.55 u., onder 18.29 u. Hoogwater op Dinsdag 11 Julit Vlissingen: 11.29 u. 1.50 m., 23.47 u. 1.49 m. Terneuzen: 11.53 u. 1.70 m., Wemeldinge; 0.11 u. 1.24 m., 12.54 u. 1.42 m. Zierikzee: 12.38 u. 1.21 in., Zondag was het, voor het eerst sinds verscheidene dagen, helder weer op Korea. Britse en Amerikaanse oorlogsschepen en vliegtuigen maakten hier onmiddellijk gebruik van en zij waren de gehele dag in actie. Australische en Amerikaanse jachtvlieg tuigen en bommenwerpers vielen doelen aan weerszijden van de 38ste breedtegraad aan. De Noord-Koreaanse troepen blijven echter vorderen. Zij voer den Zondag krachtige frontale aanvallen langs de hoofdweg uit, die door verre in de minderheid zijnde Amerikaanse troepen wordt verdedigd, waarbij zij er in slaagden hun linie vijftien kilometer naar het Zuiden te verplaatsen. Terwijl de hoofdstoot der Noord-Koreaanse troepen zich richt op Taedjon, dat de toe gangspoort vormt tot Zuid-Oost- Korea, wordt, verder naar het Oosten, een tweede aanval der Noordelijken uitgevoerd, die, bij welslagen, alle Amerikaanse grondstrijdkrachten ten Noorden van Taedjon dreigt af te snijden. In de nacht van Zaterdag op Zondag vochten de hevig be laagde Amerikaanse troepen ruim 150 km. ten Zuiden van de grens van de 38ste breedte graad. Vooruitgeschoven Amerikaan se troepen pogen een afgesneden Amerikaans bataljon in de om geving van Tsjonan te ontzetten. Volgens de laatste berichten heelt het bataljon zich door de eerste Noord-Koreaanse ring heengevochten. De krachts verhouding was 101. NOORD-KOREAANSE SPITS AFGEBOGEN. Zuid-Koreaanse troepen, die, na de nederlagen in de eerste oorlogsdagen, zyn gereorgani seerd, zyn er in geslaagd tijde lijk de spits van een Noord- Koreaanse opmars, die juist ten Westen van de heuvelrug plaats vindt, welke a.h.w. de „rugge- graat" vormt van het Koreaan se schiereiland, af te buigen. De enige natuurlijke verdedi gingslinie ten Noorden van de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofd stad Taedjon, wordt thans door de Koemrivier gevormd. Door een woordvoerder van Mac- Arthur is medegedeeld, dat de steeds toenemende bevoorra dingsproblemen der Noordelijken de Noord-Koreaanse aanval ver tragen. Te Tokio is men algemeen van mening, dat de Amerikaanse troepen, die nog steeds een te kort hebben aan gevechts- en Zaterdag hebben in Amers foort de Middelburgse en Amers- foortse sportmensen elkaar in tal van wedstrijden ontmoet. In een faire ka np moesten vele Middelburgse groepen in hun collega's uit Amersfoort hun meerderen erkennen, maar toch kon Middelburg ook enige over winningen uit de wacht slepen, speciaal wat de athletiek betreft. De jeugdvoetbalwedstrijd be tekende voor Middelburg een grote nederlaag. Amersfoort won met 101. De athletiek was goed. Mid delburg behaalde in totaal 85 punten, Amersfoort bracht het tot 82. Bij de 100 m. hardlopen heren werd de Middelburger J. Becks eerste in 11.9 sec. en ook mej. C. Poppe (Middelburg) boekte op dit nummer voor dames een overwinning. Zij liep de 100 m. in 13.8 sec. De 800 meter hardlopen heren was voor Amersfoort. W. Wakelkamp won met 2.5.6 sec. en de Middelbur ger T. Vreeken liep er 2.16.9 sec. over. Verspringen heren bracht een overwinning voor de Mid delburgse athleet C. Heijstek 5.46 meter. Mej. C. Poppe was ook hier nummer één. Zij sprong 4.37 m. By het kogelstoten heren was J. Heystek winnaar met 11.94 m. Mej. J. Schmidt (Middelburg) was no. één met 9.73 m. Hoog springen heren werd door Amersfoort gewonnen. 400 meter hardlopen heren: 1. J. Becks, Middelburg 54.1 sec. 2. C. de Wolf, Amersfoort 54.2 sec. 3000 meter hardlopen heren: 1. T. Vreeken, Middelburg 10.14.8 sec. 2. J. v. d. Voorde, Middelburg 10.18.2 sec. De 4 x 100 meter estafette heren was voor Amersfoort met een tijd van 46.4 sec. Middel burg deed er 47.6 sec. over. Ook de dames uit Amersfoort won nen dit nummer. Tijd: 57 sec. De Middelburgse dames noteer den 57.3 sec. Discuswerpen bracht weer 2 Middelburgse overwinningen. C. Heijstek wierp 31.74 m. en mej. A. v. Belzen 27.60 m. Bij de hinkstoksprong was C. Heystek tweede met 11.21 m. en by speerwerpen heren kwam Wolters (Middelburg) op de tweede plaats met 39.91 m. Ook de Olympische estafette was voor Amersfoort. Middelburg noteerde een tijd van 2.4.6. sec. Helaas was het bij de zwem wedstrijden weer bij elk onder deel Amersfoort, dat won. Ge brek aan training en ontbreken van overdekte baden zijn ook nu weer de oorzaak. Er werd hier iteeds 50 meter gezwommen. De waterpolowedstrijd werd door Amersfoort met 80 ge wonnen en de tafeltenniswed- «trijd was eveneens voor Amers foort: 100. Na afloop der zwemwedstrij pantserwagens, noodzakelijk om de opmars der talrijker Noord- Koreaanse troepen, die worden vooraf gegaan door een voor hoede van gepantserde voertui gen, tot staaft te brengen, in het beste geval slechts een vertra gend gevecht kunnen leveren, totdat er voldoende manschap pen en pantservoertuigen zijn aangevoerd, om een Amerikaan se tegenaanval mogelijk te ma ken. Sinds Woensdag zijn de Amerikanen bijna 50 km. terug gedreven. VOORTDURENDE VERSTERKINGEN. Zondag werden voortdurend versterkingen naar de gevechts linie opgevoerd, alhoewel dit niet zonder moeilijkheden ge paard ging. Het is in het berg achtige Zuid-Korea, waar, ten gevolge van de slechte toestand der vliegvelden en de regen geen gebruik kan worden ge maakt van de grote vliegtuigen voor vrachtvervoer, bijna on mogelijk de troepen vanuit de lucht te bevoorraden. Er wordt daarom zoveel mogelijk gebruik gemaakt van middelzware toe stellen, doch het slechte weer is tot nu toe een belemmering ge weest voor de gestadige aanvoer van manschappen en materiaal door de lucht. Niettemin werden steeds weer Amerikaanse manschappen en voorraden naar de gevechtslinie gebracht. Gevechtswagens, artil lerie, ammunitie en vrachtauto's met voorraden trekken in lange colonnes langzaam in Noorde lijke richting. Met militaire goe deren beladen treinen lossen hun van vitaal belang zijnde vrach ten in de buurt van het front. Gemeld wordt, dat het moreel der Zuid-Koreaanse troepen stijgt met elk Amerikaans con- vooi, dat zijn bestemming be reikt. De Amerikaanse verliezen worden geschat op 249 man, o.w. 192 vermisten. President Truman heeft Za terdag Generaal Douglas Mac- Arthur benoemd tot opperbevel hebber der V.N. in de strijd op Korea. Hij heeft tevens Mac- Arthur opdracht gegeven de vlag der V.N. te voeren. Majoor Ensmet Odonnel, die in 1944 de eerste aanval dei- Amerikaanse superforten op Tokio leidde, is benoemd tot bevelhebber der bombardements eskaders in het Verre Oosten. Alfred van Sprang weer op reis. Vanmorgen is onze mede werker Alfred van Sprang met een Fins vliegtuig van Schiphol naar Helsinki ver trokken. In de komende zes maanden hoopt hij een be zoek te brengen aan de lan den langs het IJzeren Gor dijn. Eerst staat Finland op zyn programma. Daarna DuitslandOostenrijk, Triest, Griekenland, Turkye en Per- zië. In een reeks boeiende artikelen zal hij regelmatig verslag uitbrengen van de le vensomstandigheden, de vreugden en de zorgen van de millioenen mensen, die Rusland of een van zijn sa tellieten als onmiddellijke buur hebben. Het eerste ar tikel in deze serie hopen we spoedig te kunnen publiceren. Indonesische eenheidsstaat is er nog niet. waar de 125 c.c. machientjes van de Italianen de fabelachtige snelheid haalden van 120 km per den was er een gezellige bijeen- uur, was enige roanning, omdat komst in de Markthal. aan de kop Leóni cle wereid- In een vergadering van de Zeeuwse en Brabantse interna tionale vervoerders, Zaterdag middag in Bergen op Zoom, zyn de richtlijnen "besproken, die de eisen aangeven, waaraan de vervoerder moet voldoen om een ontheffing te verkrijgen voor buitenlands vervoer. De voorzitter van de ^ter- zeeland", de heer Oreel te Vlis singen, gaf een overzicht van de bezwaren der Zeeuwse vervoer ders tegen de voorgestelde richt lijnen en tegen de houding van het hoofdbestuur van de N.O.B. (de vervoerdersorganisatie, wel ker vertegenwoordigers mede deze richtlijnen opstelden). Deze hield de richtlijnen ge heim; dit zijn de mensen, die door de voorgestelde richtlijnen bevoordeeld zouden worden. Thans zal op verzoek van Zee land een buitengewone leden vergadering worden gehouden op 18 Juli a.s., waar de verschil lende bezwaren ter sprake zul len worden gebracht. De Zeeuwse actie tegen de huidige richtlijnen heeft effect gesorteerd: hoewel deze reeds door de minister zyn getekend, zuilen ze niet bindend worden. Uit de bespreking bleek, dat de Brabantse vervoerders niet zo grote bezwaren tegen de voor gestelde richtlijnen hebben als de Zeeuwse, ook al signaleerden deze verschillende onbillijkheden en had men bezwaren tegen de onduidelijke formulering. In de loop van het debat zei de heer Oreel nog, dat de Zeeu wen zullen trachten voor alle vervoerders, die staan ingeschre ven als internationaal vervoer der, een ontheffing voor vervoer door geheel Europa te verkrij gen. Bovendien stelde hij een motie van wantrouwen tegen het hoofdbestuur van de N.O.B. van wege het door hem gevoerde beleid in het vooruitzicht. Het 14.750 ton metende Britse vliegdekschip „Unicorn" is van Singapore naar Hongkong ver trokken. Djakarta of Djogja de hoofdstad? De verhouding tussen de re geringen van de R.I.S. en van de Republiek Indonesia i.v.m. de vorming van de eenheidsstaat laat nog steeds te wensen over, aldus verneemt de speciale cor respondent van het A.N.P. te Djakarta. De belangrijkste van de on beslist gebleven vraagstukken waren ten eerste de vraag, of Djakarta dan wel Djogja de hoofdstad zal worden van de eenheidsstaat en ten tweede, of de senaat van de R.I.S. mede zal moeten beraadslagen over de nieuwe voorlopige constitu tie, die door de gemengde com missie is opgesteld, ja dan neen. Djogja was hier tegen. Een derde vraagstuk, dat niet tot oplossing kon worden ge bracht, is de positie van de vice-president van de eenheids staat. Hierbij gaat het om de vraag, of de vice-president in geval van nood een presidentiëel Zaterdagmiddag werd op de weide van de heer A. M. Karelse aan de 's-Heer Hendrikskinde- rendijk te Goes het jaarlijkse Zendingsfeest van de Vrij Evan gelische Gemeenten in Zeeland gehouden. De Vry Evangelische predi kant te Goes, ds J. Karelse, ver welkomde de leden van de ge meenten te Goes, Wemeldinge, Yerseke, Bath, Biervliet, Cad- zand, Groede en Breskens, waar na ds W. de Goede van Wemel dinge in een toespraak met een zeer nadrukkelijk „Ja" de vraag „Kunnen wij nog Zendingsfeest vieren?", beantwoordde. Ds D. Rykhoek, thans te Dor drecht, vertelde van zijn werk op Samosir, het zendingsterrein van de Vrij Evangelische Ge meenten, waar hij een kwart eeuw als zendeling geweest is. De laatste spreker van deze mooie middag was ds H. van Dalen, Ned. Herv. pred. te Co- lynsplaat, die het woord voerde over: „Zending in de eindtijd". Met nadruk wezen de sprekers er op, dat, wat er ook mag ge beuren, de opdracht van Jezus Christus het Evangelie te bren gen aan alle volken, onvermin derd van kracht blijft. Daarom was dit Zendingsfeest van grote betekenis, hoewel het werk op Samosir haast onmogelijk ge worden is en alleen de Zende lingarts voorzover en zolang het mogelijk is, daar nog werkt. De middag werd opgeluisterd met fanfareklanken van „Excel sior" uit Cadzand en zang van het Vrij Evang. Kinderkoor te Goes. Te Utrecht slaagde voor het cand. examen tandheelkunde, de heer J. B. F. Govaert te Groede. Kabinet kan vormen ja dan neen. Djogja blijft vasthouden aan het standpunt, dat de vice- president, welke functie men wil reserveren voor Hatta, niet tevens minister-president kan zijn. Ten vierde is er nog de kwes tie, of er in de eenheidsstaat al dan niet een senaat zal zijn. De party van Sjahrir heeft in de gemengde commissie voor het overleg over de eenheids staat het voortbestaan van de Senaat in de één of andere vorm verdedigd. Hoorde men enkele weken ge leden nog stemmen om een Ka binet te vormen, dat ook de uiterst linkse groepen bevatte, na het begin van de oorlog in Korea wordt de opvatting alge meen, dat het nieuwe Kabinet duidelijk anti-communistisch moet zijn in deze zin, dat alle illegale communistische acties binnenslands openlijk dienen te worden bestreden. De Sultan van Djogja werkt min of meer verborgen, doch radicaal, aan de interne zuive ring van het militaire apparaat van communistische elementen. Zyn doortastende pogingen tot verhoging van de binnenlandse veiligheid, die, naar waarnemers menen, de laatste tijd zichtbare resultaten hebben opgeleverd, staan hiermede in direct ver band. De Franse regeringscrisis. PLEVEN AANVAARDT OPDRACHT. Réné Pleven (radicaal gezind) heeft de functie van aangewezen premier van Frankrijk aanvaard. President Auriol had hem Vrij dag verzocht overleg te plegen met het oog op de vorming van een regering. Pleven, die minis ter van defensie was in het Ka- binet-Queuille, zal morgen voor de nationale vergadering ver schijnen voor de stemming over de investituur. In politieke kringen wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat Pleven deze stemming zal win nen. In dat geval is hij voor nemens een coalitiekabinet te vormen van socialisten, volks republikeinen, radicalen, zijn eigen radicaal-gezinde groep en gematigden. Frans vliegtuig neergestort. 20 personen gedood. 20 personen zijn om het leven gekomen en 9 liepen ernstige brandwonden op, doordat een Frans vliegtuig Zondag vroeg nabij Casablanca neerstortte. Het toestel, dat naar Dakar zou gaan, was pas opgestegen van het vliegveld nabij Casa blanca, toen één van zyn mo toren in brand geraakte. Het s.tortte neer in een steengroeve. Geslaagd voor het Mulo diploma. Zaterdag slaagden voor het Mulo-diploma A: de heren L. Jansens, Lewedörp; M. de Rei ger, Heinkenszand; L. J. Loker- se, Nisse; M. J. Kooien, J. D v. d. Pejjl, P. L. Engelse, allen te Goes; L. P. Wolse en M. A, v. d. Maas, beiden te Wissen- kerke; A. H. Zuydweg, Kats G. Antheunisse en P. J. Beun, beiden te Middelburg. En de dames: D. S. Jobse, L. W. v. d. Plasse en M. C. Hille- brand, allen te Goes; A. M. Plat- schorre, EUewoutsdijk; C. P. H, Klompe, Wolfaartsdijk; S. Pauw, EUewoutsdijk; C. Boogaard en F. J. Hugense, beiden te Aagte- kerke; M. L. de Bad en E. F. Leenhouts, beiden te Middel burg; F. P. M. la Soe, Souburg, 2 candidate» werden afge wezen. Chr. Lyceum voor Zeeland. Bij de eerste eindexamens der afdeling H.B.S.-B van het Christelijk Lyceum voor Zee land zijn op 8 Juli 1950 geslaagd: de heren B. A van Kleunen en J. H. Valk te Goes en J. Steke- tee te Yerseke. Eén candidate werd afge wezen. Spaak aan het hoofd van de stoet. Duizenden Belgen hebben Zaterdagmiddag deelgenomen aan de huidebetoging ter ere van Prins Karei. Hoewel de organisatoren van de manifesta tie er de nadruk op hadden ge legd, dat deze een nationaal ka rakter zou dragen, stond de be toging duidelijk in het teken van bet anti-Leopoldisme en anti- clericalisme. Reeds tevoren was bekend gemaakt, dat de C.V.P. aan het huldebetoon niet zou mogen deelnemen. Met Spaak en alle kopstuk ken van de socialistische partij aan het hoofd trok een optocht van naar schatting 100.000 per sonen naar de Grote Markt. Het voorwerp van deze hul diging, Prins Karei, liet zich tijdens de betoging niet zien. Hij verblijft op het ogenblik op zijn buiten te Raversijde aan de Vlaamse kust, tussen Oostende en Middelkerke. Minstens negen zittingen. Gezien de obstructie, die van linkse zijde op de eerste bijeen komst van de Verenigde Kamer en Senaat Donderdag j.l. is ge voerd, is men in politieke krin gen te Brussel van mening, dat de debatten nog minstens negen zittingen in beslag zullen nemen en zeker tot einde Juli zullen duren. Voor de debatten zijn 22 sprekers ingeschreven, waarvan slechts twee van de C.V.P. De meerderheid wordt gevormd door socialisten, die ieder voor nemens zijn geruime tijd te spreken. Verwacht wordt, dat het aantal incidenten legio zal zijn, daar de socialisten van de debatten een nieuw proces van de Koning zouden willen maken. Mayor van Folkestone bezoekt Zaterdag Vlissingen Bij gelegenheid van de her opening van de zomerdienst van de Mij „Zeeland" Vlissin genFolkestone had het ge meentebestuur van Vlissingen de Mayor van Folkestone, Alder man Rule, uitgenodigd tot een bezoek. Tengevolge van het hou den van de z.g. Quarter Ses sions kon. de Mayor niet met de eerste afvaart uit Folkestone op 8 Juli vertrekken. De aankomst in Vlissingen is nu bepaald op 15 Juli. De Mayor zal vergezeld zijn. van de Stads-secretaris, Mr Nicholson, en de Stads-ontvan- ger, Mr Neason, en hun echt genoten. Het gezelschap zal vermoede lijk. 6 dagen in Vlissingen ver blijven. Fabelachtige snelheden op T.T.-races te Assen, Alle Engelse cracks binnen enkele ronden uit de met zo veel spanning tegemoet geziene race der 500 c.c. klasse. Dat was de bittere teleurstelling voor de duizenden toeschouwers, die zich Zaterdag langs het ruim 16 km lange Drentse circuit hadden ge schaard voor de T.T., die thans 25 jaar oud is. Ook in de 350 c.c. klasse ont brak de spanning, nu Bob Foster de concurrentie miste van Fred die Frith, die hem verleden jaar juist voor de eindstreep wist te slaan. Ditmaal was Foster heer en meester en de veelbelovende 27 jaar oude Nortonrijder Geo- fry Duke moest genoegen nemen met de tweede plaats ruim een halve minuut achter de Velo- cetteryder. Alleen in de kleine klasse, de kampioen Ruffo geen duimbreed toegaf en beide rijders tot de finish toe bijna steeds naast elkaar reden. DE STRIJD ZELF. Aanvankelijk was de stryd uiterst boeiend in de hoge liter klasse, waar de drie gillende viercylinder Gilera's van Paga- ni, Bandirola en Masetti samen aan de kop lagen met de Norton- ryders Duke en Lockett en bovendien met de A.J.S.-rijder Lesly Graham. Drie ronden lang stoof dit zestal in wisse lende volgorde als kopgroep over het circuit, dicht op de hielen gezeten door Foster, als mede nog twee Nortonryders, n.l. Daniel! en Dale. Toen be gon echter in de vierde ronde de misère met de Dunlopbanden. Binnen enkele ronden lagen de drie Italianen onbedreigd aan de kop, omdat Graham en Duke wegens bandenpech moesten op geven en gelijktijdig iedere ove rige concurrentie, bestaande uit Daniell en Foster, eveneens weg viel. Zy allen werden het slacht offer van hun Dunlopbanden, die niet bestand bleken te zyn (juist zoals in België) tegen de hoge snelheden. Voor de A.J.S. reeds boven dien nog Frend, maar die moest opgeven door een defect aan zijn motor en dus was de fa- brieksploeg van A.J.S. geheel uit de baan. Dank zy het feit, dat Bandirola's Gilera tegen het einde wat stroef ging lopen, slaagde de Australische Norton rijder Hinton er zowaar nog in een bres te slaan in de Italiaanse veste. Hij eindigde op de derde plaats. DE NEDERLANDERS. Wat de Nederlanders aangaat, ook hen liep het in de strijd niet mee. Knynenburg kreeg juist als in de 350 c.c. motorpech en een zelfde lot was Drikus Veer be schoren. Lous van Rijswijk was dientengevolge de enige Neder lander, die deze zware 297.65 km lange race beëindigde. Hij bezette op zijn eigen Triumph ae elfde plaats. Op het lange rechte stuk weg bij Hooghalen werden officieus de tijden opgenomen. De vol gende topsnelheden werden af gedrukt; Pagani, Duke en Arm strong ieder op verschillende motoren (Gilera, Norton en M.V.) bereikten een snelheid van ongeveer 193 km per uur. DE UITSLAGEN. De uitslag van de race in de 350 c.c.-klasse: 1. Bob Foster (Engeland) op Velocette, 1 uur 44 min. 23.7 sec., gemiddelde uursnelheid 142.55 km. 2. Geoggry Duke (Engeland) (Norton) 1.44.56.1 (141.83 km.). 3. Lomas (Enge land) op Velocette 1.46.3 (140.40 km.). Uitslag 125 c.c.-klasse over 115.75 km.: 1. Ruffo (It.) met Mondial, 57 min. 27.2 sec. (gem. snelheid 120.87 km/h.). 2. Leoni (It.) met Mondial 57.27.3 (120.86 km./h.). 3. Matucci (It.) met Morini 59.23.8 (116.93 km/h). Uitslagen 500 c.c.-klasse over 297.65 km.: 1. Masetti (It.) met Gilera 2 uur 00 min. 43.2 sec., gem. snelheid 147.93 km. per uur. 2. Pagani (It.) met Gilera 2.01.16 (147.28 km/h). 3. Hinton (Austr.) met Norton 2.03.01.1 (145.17 km/h). AMEmiiAANSE IdOEPEN OP KOREA. Zwaar vermoeide infanteristen der Amerikaanse strijdkrachten aan het front op Zuid-Korea nemen een hoog nodige rust. Een van hen heeft zijn pijnlijke voet van kous en schoen ont daan. Een ander ligt languit op de grond te slapen. Zaterdagavond arriveerde in de Vlissingse Buitenhaven de „Mecklenburg" van de Stoom vaartmij „Zeeland", die van de eerste toeristenreis naar Folke stone in dit seizoen terugkwam. Deze eerste aankomst kreeg een enigszins feestelijk karakter, doordat de Harmonie „St.-Caeci- lia" vanaf de kade vrolijke klanken liet horen en enkele meisjes in Zeeuws costuum de reizigers een corsage opspelden. Aan boord bevonden zich een 190-tal Engelsen, leden van de Labourpartij, die met bussen van de Stoomtram Walcheren naar Zweden werden gebracht, waar ze een congres zullen bij wonen. Onder de aanwezigen bevond zich ook de bekende schrijver Leonard Huizinga en de directeur van de V.V.V. de heer E. Smit. Nadat op vlotte wijze de douaneformaliteiten vervuld waren, gingen twee bussen met passagiers naar de stad, anderen gingen met de trein verder en het grootste aantal ging, zoals gezegd, per bus door naar Zweden. Op de heenreis naar Folke stone, op Vrijdag j.l., waren er slechts een goede vijftig passa giers aan boord, o.w. zich be vonden enkele leden van de Chamber of Trade te Folkestone, Zaterdagavond heeft een aard beving een dorp in het Noorden van Columbia gedeeltelijk ver woest. Acht personen kwamen om het leven. Gabriël Tolnai en Gyetvai, de Hongaarse gezan ten te Rome en te Ankara zijn naar Boedapest teruggeroepen. Het comité van ministers van de Raad van Europa zal 3 Aug. te Straatsburg bijeen komen. Van 30 Juli tot 6 Augustus zal te Brussel een internationaal congres van de Protestantse jeugd worden gehouden, onder auspiciën van de „Youth for Christ". Vóór 1 Januari 1950 zijn omstreeks 110.000 Indonesi sche gerepatriëerden naar ons land gekomen en voor 1950 wordt hun aantal geschat op 40 a 50.000 De „Atlantis", het schip dat aanstaande moeders en kinde ren uit Indonesië naar Neder land bracht, is gisteravond de Noordersluis te IJmuiden bin nengevaren. 59 baby's werden onderweg geboren. Minister Mansholt is van een bezoek aan Engeland in Nederland terug gekeerd. Van 1723 Juli gaat hij naar Ierland. Zaterdag avond is bij de Reigersbergen straat in Amsterdam-West een 5-jarig jongetje in het water van de Hugo de Grootkade gevallen en verdronken. Zondagmiddag is de boerderij van de landbou wer van de Heuvel, aan de Hoefseweg te Hoogland (U.), verbrand. Schade een ton. die via Oostende naar Vlissin gen waren gekomen om met de Middenstandscentrale overleg td plegen hoe het gebruik van de toeristendienst te stimuleren. Ook ging naar Engeland de di recteur van de Mij „Zeeland", de heer A. C. H. Kuyck. De heer Smit deelde ons nog mede, dat in Engeland vele fol ders verspreid zijn om de aan dacht op de dienst Vlissingen- Folkestone te vestigen, terwijl in Nederland raambiljetten ge plaatst werden. Het is reeds te merken, dat de artikelen van de Engelse journalisten, die on langs Vlissingen bezochten, in geslagen zijn in Engeland en de heer Smit zei goede verwach tingen voor dit seizoen te hebben. Zaterdag werd op „Westhove" te Oostkapelle de zomerdag ge houden, georganiseerd door de Frov. Commissie van 't C.J.M.V. Ongeveer 200 jongeren waren bijeen, toen ds H. J. J. Keyzer te St.-Laurens, voorzitter van de regelingscommissie, deze dag opende. Hij herinnerde aan Fs. 148, die hij tevoren had gelezen en hij wees op de blijdschap, de vreugde en de dankbaarheid, waarover hier wordt gesproken. Ds H. M. Strating te Goes sprak over „Het vieren van onze jeugd", d.w.z. het beleven en gedenken van de jeugd. Het vieren van de jeugd moet be tekenen leven in het geloof in Jezus Christus en het samen gaan zitten rond de Bijbel. Ten slotte wees ds Strating er op, dat het vieren van de jeugd wordt bepaald door het aange sproken worden door Jezus Christus. Zowel voor als na deze rede werden er liederen gezon gen o.l.v. de heer J. Rijn te Middelburg. Na de maaltijd wer den er enige wedstrijden gehou den, zoais touwtrekxen en hin dernislopen. Het hoogtepunt van deze wedstrijden was ongetwij feld de 4X125 m. estafette om de beker van de Prov. Comm., die in het bezit was van de Goese C.J.M.V. De beker ging opnieuw naar Goes. Tweede werd een ploeg van de afd. „Jonge Kracht" te Middelburg, met slechts gering verschil. Na de wedstrijden was het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Juliana" te Middelburg aan wezig om de zomerdag met mu ziek op te luisteren. Met „Ju liana" voorop ging men naar het strand om er nog enkele wed strijden te hcuden en te zwem men. Ds A. de Vries, voorzitter der P.C., sloot deze goed ge slaagde zomerdag. In de middag uren was het aantal bezoekers tot meer dan 300 gestegen. DE BILT ZEGT: Meer bewolking. Meer bewolking met enkele verspreide regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Minder warm dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1