De tragiek van Ambon. Van Unen Een unicum onder de doininé's. SchenlierstelMrijf Vrije Universiteit worstelt inet ernstig wat BAAYEHS Het ontbrekende woord Sportfotografie, ook met de box. WEK DE GAL UW LEVER OP „Er is een stukje Nederland verraden." Chefarirae4' Maar prediker van hetzelfde Evangelie. KORTE BERICHTEN BETER en GOEDKOPER Bouw van centraal universiteitsgebouw dringend noodzakelijk. maakt voldoet. Viervoudige werking van Chefarine „4". Zaterdag 8 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (.Van onze Utrechtse correspondent). .Enige tijd geleden gaven wy verslag van een godsdienstoefe ning voor doofstommen, die ge houden werd in de Laakkapel te 's-Gravenhage. Voor mensen, die hun gehoororganen missen is af zonderlijk ketkhouden de enige mogelijkheid om de prediking van het Evangelie te volgen. Veel gelukkiger zijn ln dit op zicht da blinden. Zij kunnen nor- maai ter kerk gaan, daar er eigenlijk geen handelingen zijn, die zij beslist moeten waarnemen. Wei ontwaren zij bij het uitspre ken van de zegen niet de uitge breide armen van de voorganger, maar daar plegen de meeste ge meenteleden evenmin naar te kij ken: zij sluiten op dat moment hun ogen. Voert men aan dat de sacramenten wel zichtbare teke nen genoemd worden, zodat blin den de bediening daarvan niet kunnen zien, dan zij er op gewe zen, dat het merendeel van de protestantse kerken in ons land zo gebouwd is, dat men doorgaans de bediening toch niet of onvol doende waarneemt. In menig opzicht is een blinde zelfs bevoorrecht boven de zien den. Hij kan zich veel beter con centreren op het gesprokene. Vandaar dat men blinden gere geld naar de kerk ziet gaan. Me nigeen onder hen vervult als or ganist een taak in de eredienst. Ja, zelfs is er in Nederland een blinde predikant met een eigen gemeente. Er leven ook nog twee emeriti, die hun gezichtsvermo gen missen, namelijk dr W. G. Harrenstein en ds B. M. van Ton- gerloo, doch zij zijn op latere leef tijd blind geworden. De predikant waarover tiet hier gaat is blind geboren. Wij bedoelen ds J.. Wit, dienaar des Woords bij de Waalse gemeente in Nijmegen. Wie zich op Zondagmorgen door de geteisterde binnenstad van Nijmegen begeeft naar de Ma riënburgkerk, hoeft niet lang naar dat bedehuis te zoeken. Het is hoog gelegen. Eigenlijk dient de Mariënburgkerk, eertijds kapel van een klooster, de Keizerstad tot museum. Maar toen tengevol ge van de oorlogshandelingen zo wel de Hervormde als de Waalse gemeente haar kerk kwijt raak ten, werd een gedeelte van het museum ontruimd. De beneden verdieping is tot kerk ingericht, de afschuwelijke ijzeren boven- étages bevatten nog antiquiteiten. Doch daarvan krijgt men 's Zon dags niets te zien. Want zij, die de Mariënburgkerk betreden, kunnen op doordeweekse dagen dode voorwerpen aanschouwen, doch op de Rustdag slechts het levende Woord beluisteren. In de Waalse gemeente hoort men althans geen onzuiver geluid. Dat zal niemand verbazen, die zich herinnert hoe een eeuw gele den een man als mr J. J. L. van der Brugghen voortrekker van het christelijk onderwijs en stich ter van „De Kiokkenberg", oud ste christelijke kweekschool hier te lande en zijn vrienden van het Réveil de Waalse gemeente van Nijmegen dienden. Terwijl in enkele andere Frans sprekende gemeenten in ons land het mo dernisme (hoewel altijd gema tigd) ingang vond, bewaarde men te Nijmegen het rechtzinnig cachet. „PREEK VOEDEN". Het begin van een dienst in de Waalse gemeente van de oude keizerstad onderscheidt zich niet van samenkomsten elders. Alleen wordt de voorganger metterdaad naar de kansel „geleid" door de dienstdoende ouderling. Uitspre ken van introïtus, votum en zegen maakt evenmin verschil. Pas bij de voorlezing van de Wet, schuld belijdenis en genadeverkondiging merkt men, dat de predikant zich niet van de gebruikelijke kansel- boeken bedient. Wie het niet weet zal echter nauwelijks gewaar worden, dat ds Wit niet leest maar tast. Dit valt pas goed op bij de Schriftlezing en uiteraard vooral bij de preek. Rusteloos glijden de vingers van de voorganger over Bijbel en preek in braille-schrift. Het uit spreken wordt er echter niet door geschaad. Met vrij groote snel heid (vlugger dan het merendeel van zijn collega's) houdt ds Wit de verkondiging. Zou hij als me nigeen onder zijn ambtgenoten een echte Franse tongval hebben gehad, dan ware het ons niet licht gevallen de prediking goed te volgen. Maar nu kunnen wij het door een Nederlander uitge sproken Frans wel thuisbrengen en zo horen wij die morgen een treffende prediking over „de neu traliteit van Gamaliel". Waar het overzetten in braille natuurlijk veel tijd kost, blijft be perktheid gewenst. Doch dit geeft ook als heerlijk voordeel dat alle franje en breedsprakigheid verre gehouden is. Zonder omwegen dringt ds Wit door tot de kern van het Evangelie, dat hij bren gen gaat en waarvan een bondige uitleg volgt. Stellig zou de predikant op de zelfde wfjze handelen, indien hij ziende was: dat merkt men aan het slotgebed, hetwelk uit het hoofd wordt gedaan. Ook hier het duidelijk vermijden van elke her haling. Repeteerlust is een euvel waaraan ontelbare bidders vaak onwetend lijden. Er 'wordt in deze dienst veel gezongen en de predikant, muzi kaal als veel blinden, zingt van harte mee. Na het uitspreken van de zegen verlaat di Wit de preek stoel en wandelt hij naar de uit gang waar hij, nog met de toga aan, elke kerkganger de hand drukt. Zo fs er, bij gemis aan zichtbaar contact, toch een waar devolle toenadering. STEUN VAN ECHTGENOTE. Verschilt dus het Evangelie dat de Waalse predikant van Nijme gen brengt niet van de Boodschap die andere dienaren des Woords verkondigen, de werkwijze van ds Wit is iets anders, gelijk ook zijn studie niet eender verliep. Bij de voorbereiding van de prekk heeft ds Wit steun van zijn echtgenote, die voor haar huwe lijk oude talen studeerde. Voor het pastorale werk in de stad kan de predikant deels op de hulp van de kerkeraadsleden rekenen. De omstandigheid, dat Waalse ge meenten uitsluitend in de steden liggen, heeft ds Wit er toe ge bracht om bij deze kerkengroep zijn ambtsbediening te beginnen. Op dorpen kan de predikant, die veel op tram- en busverbindingen is aangewezen, moeilijker terecht. Daar ds Wit ook in Parijs ge studeerd heeft, kon hij uitnemend overweg met de Franse taal. Zo is deze jonge predikant, die naast zijn ambtsbezigheden verder stu deert en die voorts de Ned. Chris telijke Blindenbond als bestuurs lid dient, een unicum in de predi kantenwereld hier te lande. Doch nogmaals: dit betreft maar de uitwendige zijde! Hoe dankbaar mogen wij zijn, dat het Evangelie zich laat bedienen door onderling zo uiteenlopende men sen in gaven en in lichamelijke gesteldheid. (Ingez. mededeling advert.) Utat eA aan uw- idiomen. mandeeAl REPAREERT 9ng,eAlcM umoA dfk tyitean teJhjaÜAdi Voorstad 33a - Goes Tel. 2967 (Ingez. mededeling advert.) U ruit morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. In het jaarverslag van de Vereniging voor Hoger Onder wijs op Geref. grondslag, waar van de Vrije Universiteit te Amsterdam uitgaat, wordt mel ding gemaakt van een nijpend ruimteprobleem. Het verslag zegt, dat in de gebouwen aan de Keizersgracht de toestand met de dag meer précair wordt. Voor de colleges philosophie moest men reeds de collegezaal van het Paedologisch Instituut aan de Vossiusstraat gebruiken en ook voor de bibliotheek wordt het ruimtegebrek steeds nijpen der. De studiezalen zijn te klein. Bovendien moest het personeel er reeds toe overgaan om boe ken zonder meer op stapels op de vloer van de zolder te plaat sen, omdat er geen ruimte meer is om boekenrekken aan te brengen. Daarbij komt nog, dat de V.U. momenteel over een Senaatszaal beschikt, waarin by voltallige vergaderingen nauwe lijks plaats is voor alle docen ten, terwijl ook met de kantoor ruimte zeer moet worden ge woekerd. De noodzakelijkheid van een nieuw, goed geoutilleerd centraal universiteitsgebouw doet zich door dit alles sterk gevoelen, zo zegt het verslag. In verband daarmede vonden reeds bespre kingen plaats met het Amster damse gemeentebestuur over een geschikt terrein. Deze bespre kingen hebben echter nog niet tot een definitief resultaat ge leid. VOORTGAANDE GROEI. Voortgaande groei heeft de Universiteit het afgelopen jaar gekenmerkt. Voor de cursus 19491950 lieten zich rond 1300 studenten inschrijven. Daaronder waren 339 theologen, 285 juris ten, 70 voor letteren en wijs begeerte, 294 voor wis- en na tuurkunde en 24 in meer dan één faculteit. Van deze studen ten volgden er 936 de colleges. Het internationale aspect van de V.U. kwam in het afgelopen jaar weer sterker naar voren. Zo lieten zich inschrijven vier Amerikanen, zes Zuid-Afrika ners, zeven Duitsers, vier Hon garen, één Belg en tien Indo nesiërs. De groei der Vereniging heeft niet ten volle gelijke tred ge houden met die van de Univer siteit. Blijkbaar, zo wordt op gemerkt, leeft in de organisatie nog steeds in zekere mate de gedachte, dat, nu de Vereniging voor de instandhouding van de Universiteit subsidie van het Rijk ontvangt, steun van geestverwan ten in den lande minder nodig is. Dit is echter volstrekt niet het geval. De uitbreiding eist enorme bedragen en daarvan moet een belangrijk deel door de Vereniging worden gedragen. De zwaarte daarvan zal men eerst ten volle gaan voelen, wanneer binnenkort moet wor den overgegaan tot de inrichting van de laboratoria voor de bio logie en hopelijk spoedig daar na voor de medicijnen, alsmede tot de bouw van het centrale universiteitsgebouw. Er wordt dan ook met klem een beroep gedaan op de offervaardigheid van allen, die voortbestaan en uitbouw van de V.U. ter harte gaan. De exploitatierekening over 1949 geeft aan baten en lasten 'n totaalbedrag van f 1.280.959.12. Het tekort bedraagt f 138.015.71, maar verwacht mag worden, dat dit tekort gedekt wordt uit het bedrag, dat aan Rijkssubsidie over 1949 nog te ontvangen is. Herhalen moet men telkens [weer: De rijweg is voor 't rijverkeer, VEILIG VERKEER, Twee vluchtelingen uit het op voedingsgesticht te Hoenderlo werden op de Ryswijkseweg door Haagse rechercheurs, na aanvan kelijk hevig verzet, in hun kragen gepakt. Het waren Rijkspupillen van 18 en 21 jaar, die op 3 Juli uit Hoenderlo waren weggelopen. De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen de 45-jarige Amsterdamse journalist H. A. Lunshof, die in hoger beroep terecht heeft ge staan, verdacht van overtreding van art. 22 van de Motor- en Rij-' wielwet. De rechtbank veroor deelde verdachte tot een geld boete van f 500 subs. 50 d. h. en ontzegging van de bevoegdheid gedurende vier maanden een mo torrijtuig te besturen. Op de bedrijven van de Gebr. Beelman en Bossenbroek te Udel op de Veluwe heerst de vogelpest in ernstige mate. In deze fokke rijen moesten tot nu toe reeds 2500 kippen worden afgemaakt. Gordon Gray, die door presi dent Truman is aangesteld om te onderzoeken op welke wijze West- Europa's dollarkloof kan worden gedicht, deelde mede, dat hij zich aan deze taak zal blijven wijden, ondanks het Koreaanse conflict. In Oostenrijk heerst grote droogte. Bosbranden en oogst- branden worden herhaaldelijk ge meld en Wenen wordt met een tekort aan water bedreigd. Bij een botsing tussen twee treinen in Illinois zijn tien per sonen gedood en 50 a 75 gewond. De bevolking van Porto Rlco staat het, door de opheffing van een aantal beperkende bepalingen thans vrij een eigen grondwet te ontwerpen en over een grote ma te van zelfbestuur te beschikken. Vier eeuwen lang was dit eiland een Spaanse kolonie. De laatste 50 jaar stond het onder Ameri kaans bestuur. Admiraal Louis Denfeld, de voormalige chef van de Ameri kaanse vlootoperaties, heeft aan gekondigd, dat hij zich candidaat zal stellen voor het ambt van gouverneur van Massachusetts. Een goederentrein te Ahren- burg (bij Hamburg) ts op een personenauto ingereden, die hon derden meters werd meegesleurd. Twee van de drie inzittenden von den de dood. De bestuurder werd met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd. 79 vertegenwoordigers van byna 500.000 Britse spoorwegarbeiders hebben als hun mening uitgespro ken, dat het Nat. Verbond van Spoorweglieden moet strijden voor een verbod van de water stofbom en alle atoomwapens. 22 studenten uit Europa zijn per vliegtuig in New York aan gekomen in het kader van de eerste internationale vriend schapstournee onder auspiciën van de jeugdvereniging van Nash ville (Tennessee). De studenten komen o.m. uit Nederland en zul len bij gezinnen in Tennessee lo geren. De Duitser Peter Waehlen, die er van beschuldigd wordt de financiële adviseur van de Britse hoge commissie. Sir John Shee- ley, te hebben vermoord, is door het opperste Britse gerechtshof te Herford ter dood veroordeeld. Brandkast geleegd. Te Rotterdam is een employé van een fabriek gearresteerd, die naar hij thans bekend heeft een bedrag van f 1778.06 uit de brandkast van de fabriek heeft gestolen. Het geld werd bewaard in een Ijzeren kistje, dat in de brand kast stond. Deze laatste stond in een kluis, die overdag niet gesloten was. De man had de sleutel van de brandkast en van het geldkistje na laten maken en was er zodoende in geslaagd op een ogenblik, dat hij zich alleen in het vertrek bevond het geld weg te nemen. Aanvankelijk werd de diefstal niet eens gemerkt. (Ingez. mededeling, advert.) tffieciaaZ Ln OjjJtieJk. L. Vorststraat 106, Goes. FEUILLETON. 32) door O. F. WALTON. „En, moeder, ik denk, dat het voor Phyllis ook goed zal zijn. Ze heeft uitnemende aanleg en toont dat ook als zy zich ergens voor geeft. Ik ben overtuigd, dat ze alles doet wat ze kan, om u te sparen. Bovendien, zy komt my totaal ongeschikt voor om „buitenshuis" te gaan." „O, neen, dat zou ze nooit mthouden. Zij is niet zo aange- isga, dat ze zich door moeilijk heden kan heenslaan." Diezelfde dag nog werd de brief geschreven. Marjorie bracht hem zelf naar de bus, en toen zy hem liet vallen, gevoel de zy zich als Julius Cesar, toen hy de Rubicon overtrok. Wat wachtte ze met ongeduld en spanning op het antwoord! Dat kwam twee dagen later. Een brief met een mannenhand ge schreven. C°lwyn House, Daisy Bank. Geachte juffrouw Douglas Mevrouw Holtby zelf is ziek «n niet in staat u te schrijven, daarom heeft zy mij gevraagd u mede te delen, dat wy geschre ven hebben naar de informatie adressen, die u opgaf en indien alles bevredigend uitvalt, zal het haar aangenaam zijn uw aanbieding te aanvaarden tegen een salaris van vyf en twintig pond per jaar. Uw werkzaam heden zijn van eenvoudige aard, en wij zullen u als huisgenote behandelen. Wenst u referenties omtrent ons gezin, wendt u dan tot A. Crayshaw, Esq., The Lau- rees, West Bromwich. Mocht u besluiten bij ons te komen, dan verwachten wij u vandaag over acht dagen. Hoogachtend, LIONEL HOLTBY. „Wat denkt u er van, moe der?" ,,'t Schijnt me alles in orde, maar we moeten eerst naar die mynheer Crayshaw schrijven, voordat we een besluit nemen." De brief uit West Bromwich gaf bevredigende inlichtingen omtrent de soliditeit der fami lie Holtby. Daarom, na veel overleg en veel gebed, stemde mevrouw Douglas toe in Mar- jorie's vertrek naar Daisy Bank. „Mocht het tegenvallen, dan kun je altijd nog thuiskomen", zeide ze. „Dan zullen we liever alles verliezen, dan dat je onge lukkig zou worden." Toen volgden nog zeer drukke dagen, die als een droom voorbij vlogen. Er was zoveel in orde te maken, zoveel te regelen, dat er geen tijd overbleef om zich in droefheid over 't aanstaande vertrek te verdiepen. 'tWas de laatste avond vóór haar vertrek. Haar koffer was gepakt en naar beneden ge bracht. Alleen het handkoffertje stond, bijna gevuld, nog open tot de volgende morgen, als een zwijgende herinnering aan de reis. Toen kwam het ogenblik, dat Marjorie's hart overkropt werd. 'tViel haar zo hard allen, in 't bijzonder haar moeder, te ver laten. Ze had zo dapper en kloek zich gehouden al die dagen. Nu kon ze haar tranen niet weerhouden. Ze ging nu alleen de wereld in. Neen, niet alleen haar beste Vriend had haar de weg gewezen, ging met haar en bleef ook daar haar nabij. Zij had alles met Hem gedaan, ze kon dus rekenen op Zijn bij stand. Boven haar ledikant hing een wandtekst. Die was meer dan wandversiering. De woorden: „Zie de dienstmaagd des Hee- ren!" waren haar dagelijkse bede geweest. Nu knielde zy voor haar ledi kant en beleed in oprechtheid: „Ja, Heere, zie uw dienst maagd!" Getroost en bemoedigd ging ze de trap af naar de huiska mer. Van haar gelaat straalde weer de zonneschijn. Zij voelde het als haar plicht, hen allen op te vrolijken en te bemoedigen, ze zouden anders toch reeds be- aroefd genoeg zijn. „Ik begrijp niet, hoe Marjo rie zo opgewekt kan zijn de avond voordat ze ons voor zo lange tyd verlaat", zei Phyllis 's avonds, toen ze Leila's kamer binnenging om haar zuster goe de nacht te zeggen. „Dat komt, omdat Marjorie nooit aan zichzelf denkt", was Leila's antwoord, „maar alleen zorg heeft voor anderen, in 't bij zonder voor moeder." Phyllis bukte zich om de kleine Carl een kus op de blo zende wang te drukken, terwijl hij rustig lag te slapen in zyn ledikantje, en met die kus be loofde zij in stilte, dat ze zou trachten, Marjorie's voetstappen te drukken. De volgende morgen was net helder vriezend weer; geen wollij e was aan de blauwe lucht zichtbaar. Heuvels en dalen baadden zich in 't zonlicht, dat buitengewoon helder was voor de tijd van 'tjaar. De sneeuw was verdwenen, hier en daar kwamen de voorjaarsbloempjes schuchter te voorschijn in de tuin. Toen Marjorie het huis verliet, had ze een tuiltje viooltjes en sneeuwklokjes in de hand. Vóór het ontbijt had Phyl lis ze voor haar zuster geplukt, als een klein aandenken. Haar moeder kwam ook aan het tuin hek, waarvoor kolonel Verners dog-cart stond te wachten, want Louis had beloofd haar naar Keswick te brengen. (Wordt vervolgd.) In „Elseviers Weekblad" schreef de heer Piet Bakker, die het vo rig jaar een bezoek aan Indonesië bracht en ook Ambon bezocht, onlangs het volgende: „Ach, ik ben slechts een ver slaggever, die niet politiek tracht te schrijven, maar een kat een kat blieft te noemen, zich niet af vragende, of de kleur van het beest past by het behangsellje van welke staatkundige richting dan ook. Ik ben op een Zondagmorgen honderden meters hoog geklom men, en daar lag een klein kerkje temidden van flamboyanten en orchideeën. Mensen in het zwart kwamen op het ijle geluid van de klok aanwandelen, het psalmboek in de hand. Daarbinnen was alles strak en sober, zoals men dit in de Protestantse Kerk gewoon is. De voorganger legde biddend de hand voor de ogen alvorens hij de preekstoel beklom. Er was geen orgel, maar een fluitorkestje zorgde voor de gewijde muziek. Ik moest even denken aan Rabin- dranath Tagore: „Maak mijn le ven zo simpel als een rieten her dersfluit, waarin Gij de muziek legt". De gemeente zong het derde vers van het zeventigste gezang. „Tentong kabesaranmoe siapa rasa kaharosan diri lagi, toehan koe „Wat stervling telt der zielen [schaar, die, naar Uw raad, zo wonderbaar, nog op deez' aarde wordt verbeid, en leven zal in eeuwigheid". Het scheen een warme Zondag ochtend ergens in Jisp of Middsl- harnis of een ander Hollands dorp, waar een klein Protestants kerkje gevuld was met eenvou dige mensen, die deze sobere Godsverering voor het heii van hun ziel behoefden. Toen begreep ik meer van Am- bon dan degenen, die Ambon voor de wolven hebben gegooid. Het klinkt pedant, maar alle logisch, verstandig, intelligent, koel en karakterloos redenerende politici hadden naast mij in de kerkbank moeten zitten om met dezelfde onbevangenheid van een doodge woon verslaggever dit alles op zich te laten inwerken. Dan zouden zij hebben begre pen, dat Ambon door het spel, dat drie eeuwen met dit eiland is ge speeld, een puur Nederlandse minderheid in de Archipel is ge worden. Er is geen eilandje méér bij Indonesië ingedeeld; er is een stukje Nederland verraden, een stukje kinderlijke trouw verguisd, een stuk Nederlands geweten aangetast. Dit is gedaan door een land, dat eens door duizenden werd ge zegend, die om politieke of gods dienstige redenen in Nederland een asyl konden vinden. Wat wij aan Polen, Duitsers, Spanjaarden en Russen gul bo den, hebben wij bot en eerloos ge weigerd aan onze trouwste kin deren: heul en barmhartigheid". Het lijkt er inderdaad naar, dat Nederland Ambon aan honger en terreur zal overlaten. Ondanks de souvereiniteits- overdracht blijft Nederland ver antwoordelijk voor het lot der minderheden. In een bijeenkomst van Indone sische minderheden vóór de over dracht van de souvereiniteit sméékte Ambon om Nederlandse bescherming, teneinde onrecht en terreur te voorkomen. Het be tuigde zijn trouw aan Oranje „en het Nederlandse volk: „Wat wij willen, is opgenomen te worden in het Koninkrijk nieuwe stijl, tezamen met Suri name en de Nederlandse Antil len, met de driekleur als onze vlag, het Wilhelmus als ons volkslied en met behoud van onze eigen gewoonten, zeden en godsdienst". Doch Nederland begreep zijn verantwoordelijkheid niet. De overdracht van de souvereiniteit was van Nederlandse zyde een verbreking van tal van verklarin gen, beloften en tractaten. De Nederlandse regering bleef vol komen onaandoenlijk voor de wensen van de minderheden in de Archipel. Men kan die schuld voor een groot deel wijten aan de ten he mel schreiende houding van onze regering. Doch ook de kerk, de zending, het gehele Nederlandse volk is schuldig. Wij brachten op Ambon het Evangelie, en laten het op het bangste moment in de steek. Overgeleverd aan honger en terreur is het resultaat van drie eeuwen trouwe verbondenheid met Nederland. Als symbool van haar diepe smart zonden die oprechte kerels hun M.W.O.'s, toegedekt met de Nederlandse vlag, en daarop een revolver met een afscheidsbrief aan het adres van de Nederlandse regering terug. De trouwe Ambonnese K.N.I.L soldaten, die een belangrijk aan deel leverden in de pacificatie van de Archipel, zuilen aan de T.N.I. worden overgedragen als leger- goederen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft verzocht voedselvoorraden Bond Christelijke Politie ambtenaren. Door het congres van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren wer den als bestuursleden herkozen de heren W. Cuperus, Beverwijk, P. A. Goudswaard, Assen, P. Kruize, Groningen en P. J. Paauw, Vlaai-dingen, en gekozen de heren H. Bakker, Den Haag (in de vaeature-G. Boender, Den Haag), J. W. van Dongen, Rotter dam (in de vacature-J. L. J. van Geen, Rotterdam), A. J. van Hel den, Eist (in de vacature-Th. te Brake te Nunspeet), en C. C. Westerbeek, 's-Hertogenbosch (in de vacature-H. Visser, aldaar). Het voorstel van het Hoofdbe stuur de algemene vergadering i.v.m. de financiële positie van de bond om de twee jaar te houden, werd afgestemd. Wel zal liet aan tal afgevaardigden worden be perkt. (Ingez. mededeling, ad wit) Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke-of andere pijnen niel Ie verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk fablet beval vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox- zorgi, dal zelfs de gevoeligste maag ióch niel van streek raakt. I£CEN PUN2N SN CRISP 20 IAUETISN t 0.7I te mogen zenden aan de noodlij dende bevolking. Een woordvoer der van de Indonesische regering verklaarde, dat dit een binnen landse aangelegenheid was, die Indonesië zelf wel kon oplossen. Dit alles weet het Nederlandse volk. Noch een onpersoonlijke, stijl loze regeringsnota, noch een op timistische verklaring van minis ter Van Maarseveen kunnen Am bon's leed verzachten. Nederland laat Ambon op dit critieke uur in de steek, want het zo tere Uniebandje met di« woordvaste deelgenoot mocht eens breken! Het is te hopen, dat Nederland zal ontwaken voor het te iaat is. Want ook hierin zal voor d» historie gelden: Daar staat ge schreven, èn: daar is geschied. De toekomstige Nederlandss generatie zal straks over ons en ons beleid oordelen. Haar oordeel zal hard, maar juist zijn. Niet alleen de fotojournalist kan goede sport- opnamen maken, maar elke amateur is vaak in de gelegenheid een goed sportmoment vast te leggen. Zeker, een journalist heeft het beste materiaal en het beste plekje, b.v. op een inter nationale voetbalwedstrijd, maar Dy plaatse lijke wedstrijden heeft U alle kans om de mooi ste opnamen te maken. En wat dat materiaal betreft! Natuurlijk heeft U met de ene came ra meer mogelijkheden dan met de andere, maar de kunst is juist om met een eenvoudige ca mera pakkende opnamen te maken. Wij moe ten ons dan echter de verschillende mogelijk heden goed realiseren. Wei zyn opnamen van bewegende voor werpen zeer moeilijk te maken met een belich tingstijd van 1/25 sec., zoals bij de box, maar toch kan men met de box heel goed opnamen maken als bijstaande foto. Alleen moeten wij enig idee hebben van de sport, die wij foto graferen. TURNEN EN ATHLETIEK. Deze takken van sport zyn heel dankbare onderwerpen, envrij eenvoudigl Nee, box- bezitter, ga nu niet meteen maar in het wilde weg sportopnamen maken, want dan komt er niet veel van terecht, maar volg de geldende regels. U weet, dat met 1/25 sec. geen be wegende voorwerpen gefotografeerd kunnen worden en daarom mogen deze ook niet be wegen, maar juist in deze takken van sport komen steeds momenten van stilstand voor, n.l. het z.g. dode punt. Bestudeer dus eerst de sport, zodat U precies weet wanneer b.v. de turner op een dood punt is en probeer hem dan te fotograferen. In veel gevallen is dit vrij eenvoudig, omdat hier zeer veel stilstaande momenten te fotograferen zyn, zoals onze handstand. Deze opname werd gemaakt met Exakta Varex, 16, 1/25 sec., film 17/10 Din. Ook voor hen, die een. camera hebben met kortere sluitersnel heden Is het aan te bevelen het zekere voor het onzekere te nemen en steeds momenten te kiezen, waarin het voorwerp zich het minst beweegt, b.v. niet de volle zwaai maar juist tegen het begin of tegen het einde. Verder is het natuurlijk niet mogelijk om steeds scherp te stellen, al heeft U ook een in gebouwde afstandmeter, immers voor U ingesteld heeft is het goede moment al lang weer voor bij. Dat moet dus anders', bij sport nemen wjj steeds een vaste instelling. Voor opnamen tussen 3 en 6 meter kunt U dit doen door scherp te stellen op 4 m. en dan te dxafragmeren tot f 8, dan is alles scherp van 3 tot 6 5 7 meter. Bij opnamen op plm. 515 meter afstand scherpstel- len op 7 meter met diafragma 8, dan is practisch alles scherp door de scherpte-diepte die ont staat bij diafragmeren. Deze scherpte-diepte is groter naar mate de diafragma-opening klei- nej: is, terwijl bij grote diafrag ma-opening de scherpte-diepte gering is. MOTORRACES e.d. Zoals wij uit de onderstaande tabel voor belichtingstijden bij bewegende voorwerpen kunnen zien, is een belichtingstijd van 1/200 sec. op veel camera's de kortst mogelijke tyd nog lang niet kort genoeg om b.v. een race-auto of een motorrijder in volle vaart te fotograferen. Toch kan ieder, zelfs met een box, hiervan zeer geslaagde op namen maken. Natuurlijk is een opname snelheid van 1/25 sec. niet toe reikend om zonder meer een in volle vaart langsrijdende motor of auto te nemen. Zouden wy dat doen, dan zou deze een streep worden. Toch kunnen wij goede resultaten boeken, mits wy de motorrijder met de ca mera volgen, das de camera zo bewegen, dat de motorrijder steeds op dezelfde plaats in de zoeker blijft, Dö achter- en ondergrond worden nu onscherp. maar de motorrijder, die wij met de camera gevolgd hebben en in deze volgbeweging „geknipt", krijgt weinig kans om onscherp te worden. Dit lijkt natuurlijk erg moeilijk, maar vait in de practyk wel mee. Probeert U het maar eens. Is het resultaat niet zuiver scherp, dan hindert dat dikwijls ook niet, want juist een heel kleine onscherpte kan soms de snelheid van het voorwerp suggereren, net als bij tekenin gen waar enkele strepen achter het bewegende voorwerp gezet worden. VOETBAL. Bij voetbal-opnamen is meest een belichtingstijd van 1/200 sec. juist toereikend. Let echter op enkele dingen bijzonder: 1. Fotografeer, evenals bij hoogspringen e.d., van een laag standpunt (gehurl t of zittend). De figuren staan dan tegen de lucht en lijken los van de ach tergrond, bovendieil belemmert U het uitzicht van a idere kijkers niet. 2. Probeer niet in te stellen, maar werk met voldoende scherpte-diepte, zoals hiervoor reeds is beschreven. 3. Werk met zonnekap en liefst met gecoate lens, terwijl zijlicht vaak het beste is. 4. Maak ook een overzicht vanaf de tribune. 5. Vergeet vooral de gelaats expressies van de omstanders niet. Deze zijn soms kostelijk. 6. Gebruik by alle sport- opname snelle films. U kunt dan korter belichten. BELICHTINGSTABEL VOOR SPORTFOTOGRAFIE. De gegeven belichtingstijden zijn de langst toelaatbare tijden bij bedoelde bewegingen, wan neer deze recht op de camera toelopen of zich rechtlijnig hier van verwijderen. Snelheid van het onderwerp: Stapvoets of rustig bewegend voorwerp; belichtingstijd: 1/25 sec. Fietser of snellopend per soon: 1/50 sec. Auto's e.a. zeer snel bewegende voorwerpen; 1/250 sec. Komt het voorwerp echter in schuine richting op de camera toe of beweegt het zich in- schuine richting van de lens af, dan moeten de belichtingstijden de helft korter genomen worden. Is de beweegrichting even wijdig voor de camera langs, ofwel loodrecht op de optische as, dan nog eens 2 x zo kort, dus 4 x zo kort als de gegeven tijden. De belichtingstijden kun nen langer genomen worden al naar gelang de afstand tot het voorwerp groter word* Zo kan men zeer goed 1/25 sec. maken uit een vliegtuig, omdat de af stand meest enkele honderden meters is.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3