jprovinciijffi///?» TUINBONEN "tiOKi 't i4 Abgweate die h&t 'w do&t ADAH SON Oneeriyke dienstbode voor de politierechter. De middenstand lbouwt op Gemeenteraden Kon. bezoek vastgesteld op 18 en 19 Augustus. Muziekfestival te Domburg belooft een succes te worden KORTE BERICHTEN Oók een manier. Zaterdag 8 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De Commissaris der Koningin deelt ons thans mede, dat het Koniiiklyk bezoek aan Zeeland gal plaats vinden op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Augustus a.s. liet programma van dit bezoek cal zo Bpoedlg mogelijk worden bekend gemaakt. Souburgse Commissionnair voor de rechtbank. Vrijdag 21 Juli a.s. zal voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg terecht staan de Commissionnair L. D. te Souburg. Deze trad als bemiddelaar op tus- ien een inwoner van Middelburg en van Domburg i.v.m. de ver koop van een huis. Eerstgenoem de kocht het huis voor f 33.000.—, waarop laatstgenoemde zich be reid verklaarde een tweede hypo theek van f8.000.— op het huis te verlenen. Verd. had de Middel burger gezegd, dat hij nu f 1000 meer moest betalen, doch dat hij daarvoor nimmer een kwitantie zou krijgen. De geldschieter mocht hiervan echter niets we ten. D. zal nu wegens oplichting terecht staan, daar hij de f1000 wel kreeg, maar nimmer aan de geldschieter afdroeg, terwijl deze In 't geheel niets van deze affaire wist. Het mosseiseizoen begint. Het mosselseizoen 1950—'51 zal beginnen op 10 Juli 1950. Van af 17 Juli kan met de verzending van mossels een aanvang worden gemaakt en zullen er exportver gunningen worden afgegeven. B- mosselen worden besteld, waar onder worden verstaan mosselen met een vleesgewicht van 15 kg. Zodra ook mosselen van betere kwaliteit ter beschikking staan, kunnen deze worden besteld. De kwalitc L dit jaar achterlijk. Artsendienst. Aanstaand weekend is de art sendienst als volgt geregeld: Middelburg: mevr. Pel, Rou- aansekade 11, telef. 2585; Vlissin- gen: A. J. van Kooten, Koude- kerkseweg 78, telef. 2525; Goes: H Snoek, Wijngaardstraat 51, telef. 2121; Koudekerke, Zoute- lande en Westkapelle: H. Frima, Zuidstraat 306, Zoutelande, telef. K 1186—282; Veere, Serooskerke en Oostkapelle: P. J. Bom, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, telef, K 1188276; Driewegen, 's-Hee- renhoek en Nieuwdorp: A. Fol- mer, Korteweg 151, Driewegen, telef. K 1195—275; 's-H. Arends kerke, Heinkenszand en Wol phaartsdijk: A. J. Zonnevijlle, Dorpsstraat E 141, 's-H. Arends- kerke, K 1106—202; Tholen, Oud- Vossemeer, Nleuw-Vossemeer en St. Philipsland: R. C. Renes, Oud- Vossemeer, telef. 19 en H. Men ger, St. Philipsland, telef. 20. Apotheken. In de week van 8 Juli15 Juli zijn de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend: Middelburg; Van der Harst. Vlissingen: Ockenburg, Wal straat. Goes: Numans. GOES. Euphonia geeft geen concert. Het concert dat „Euphonia" vanavond op de muziektent op de markt zou geven zal wegens een Sterfgeval niet doorgaan. Het concert is nu een week uit gesteld en zal dus volgende week Zaterdag worden gegeven. (Advertentie) De postbode brengt de huisvrouw een verrassing. Eerdaags kleppert de brieven bus van alle Goesse huizen voor een proefpakje Presto, het sen sationele nieuwe afwasmiddel Deze gratis surprise van de fa brikant bevat genoeg voor 3 X een normale afwas. Het is de moeite waard met dit prachtige product kennis te maken. Onze lezeressen zullen merken, dat het de vaat spiegel Schoon maakt, terwijl afwas kwast en teil helder blijven. Presto heeft n.l. de eigenschap vet compleet op te lossen. Op merkelijk is ook, dat het géén zeepsmaak geeft en de handen zacht houdt. Presto is voor het weken van vuil goed al even ideaal. Vuil goed, in Presto geweekt, laat zich sneller en beter wassen. Uw leverancier kan U helpen aan een royaal pak Presto voor 27 cent zo'n pak, dat weke lijks gekocht wordt door elke huisvrouw die weet, dat alléén Presto een spiegelschone vaat geeft. GOES. C.J.M.V.-gebouw bijna gereed. Na ruim een Half jaar bouwen is thans het C.J.M.V.-gebouw bij na gereed. Uiterlijk is het gebouw al klaar, doch van binnen moet er nog het een en ander gebeuren voordat het in gebruik kan wor den genomen. Het ligt in de be doeling de officiële opening plaats te doen hebben op Zaterdag 29 Juli a.s. Zoals reeds van buiten duidelijk blijkt, is het gebouw geheel ver nieuwd. Van het oude pand is niets overgebleven. Beneden be vindt zich behalve de gang en een klein keukentje een flinke zaal, die bedoeld is als recreatieruimte; voor de inrichting van deze zaal heeft men een binnenhuisarchi tect geraadpleegd. De bovenver dieping wordt verdeeld in twee vergaderzalen; een grotere en een klein bestuurszaaltje. Het gehele gebouw maakt een uijstekende Indruk en lijkt uitermate geschikt voor het doel waarvoor het be stemd is: het jeugdwerk. Men mag de C.J.M.V. dan ook wel feli citeren met dit prachtige ge bouw; dat zeer zeker een stimu lans zal zijn voor het gehele Her vormde jeugdwerk. Naar wij ver der vernemen bestaan er bü de Ned. Herv. Jeugdraad plannen om in dit gebouw aan scholieren ge legenheid te geven om tussen de middag daar hun brood op te eten. KRABBEN DUKE. Vergadering N.C.V.B. Woensdagavond vergaderde de N.C.V.B.-afdeling onder leiding van mevr. de Pagter. Deze avond werd het onderwerp „Jehova Ge tuigen" behandeld door de heer v. de Maas van Wemeldinge, waar na een brede bespreking volgde. WOLPHAARTSDIJK. Verkoop van huis. Door notaris Jonkers uit Goes werd ten verzoeke van de wed. J. Ossevvaarde een huis verkocht in de Lepelstraat. Koper werd N. Meijaard, alhier, voor de som van f 2110. HEINKENSZAND. Reis ouden van dagen. Woensdag zijn de ouden van dagen dezer gemeente een dagje uit geweest. Des morgens 8 uur werd ver trokken van liet dorp. In 2 bus sen maakten 84 personen de tocht mee. Eerst werd gereden naar Vlissingen, daar overgezet naar Breskens, verder naar Sluis, waar namens het gemeentebestuur, de burgemeester van Sluis de oudjes opwachtte en op koffie tracteer- de. Hierna vervolgde men de tocht en reed rnen naar Knocke, vanwaar over de boulevard, de gehele Belgische kust, tot aan Ostende werd langs gereden. Vandaar ging het naar Brugge, via Eerloo en IJzendijke werd de terugreis gereden en precies om half 9 waren ze weer op het dorp terug, waar de muziek op de tent gereed stond, om deze dag te sluiten met een paar vrolijke mu zieknummers en verschillende oudjes konden de verleiding niet weerstaan, om aan de rondedans mee te doen. Eerste steenlegging. In tegenwoordigheid van het bestuur en burgemeester B. Funk werd Donderdagmiddag de eerste steen gelegd voor het te bouwen prepareergebouw voor uien. Burgemeester Funk memoreer de in zijn toespraak, dat het be stuur zeer voortvarend en met energie deze zaak heeft aange pakt. Hij prees dit particulier initiatief. Ook sprak hij woorden van waardering aan de voorzitter, de heer J. Wisse, voor het idee, dat bij hem opgekomen is en hu, na zo'n korte tijd verwerkelijkt is. De voorzitter dankte de burge meester voor zijn bereidwilligheid en het teken van medeleven met de vereniging. De heer H. de Vriend van Baar land sprak nog een dankwoord tot burgem. Funk en bestuur, na mens de leden. KOUDEKERKE. Opening Speeltuin. Vanmiddag 2 uur zal op initia tief der Ver. voor Culturele Be langen (V.C.B.L.), Lammeren- burg, de Burgemeester, de heer J. L. Dregmans, een speeltuin openen voor de kinderen der le den van bovengenoemde vereni ging. Na de opening zullen er ver schillende attractieve spelen zijn, hetgeen opgeluisterd zal worden door de harmonie van Koudeker ke „Voorwaarts". De nieuwe aanwinst van de V.C.B.L. is gelegen,, aan de Zuid- beekse weg, en Zaterdagmiddag voor een ieder toegankelijk. Deze speeltuin is een vervul ling van een reeds lang gekoes terde wens, en het bestuur is ver heugd thans aan de Koudekerk- se jeugd in dit deel van het dorp, ontspanning te kunnen bieden, die door velerlei inspanning tot stand is gekomen. SOUBURG. Goed speurderswerk. Donderdag was het 6-jarig dochtertje van de heer V. haar ringetje verloren, dat zij daags tevoren voor haar verjaardag had gekregen. Na lang zoeken werd de heer Jac. Castel gevraagd zijn gecertificeerde speurhond in tc schakelen. Al spoedig kwam uit het grasveld aan de Bermweg de hond met het vermiste op zijn baas toe lopen. Hier kan van knap speurderswerk gesproken worden. VEERE. Beiaardconcert. Het 6e Zomeravondconcert op de Stadhuisbeiaard, te geven door de stadsbeiaardier Jan Kwist, wordt vanavond gehouden van 8—9 uur. Het programma luidt: 1. Preludium, Staf Nees; 2. a. Heer mijn hert is boos en schuldig b. Gij badt op enen berg alleen, C. v. Rennes; 3. Jesu, joy of Man's Desiring, J. S. Bach; 4. Thema met variaties, Staf Nees; 5. a. Langs berg en dal, b. Zie de leliën op het veld, c. Avondklokje; 6. Love's old sweet song, Molloy; 7. A. Toi, Elliot; 8. Gavotte, De Fesch; 9, Andante Cantabile, Tschaikowsky. CADZAND. Weekend „Jeugd en Evangelie" op 1 en 2 Juli te „Hedenesse". „Jeugd en Evangelie" is een in terkerkelijke jongeren organisatie geboren onder de jongeren van de Geref. Kerk. Zij willen ondanks kerkelijke scheidingsmuren als jongeren van Jezus Christus samen getuigen in deze wereld. Daartoe was er dit bezinnings- en trainingsweekend. Er waren jongeren uit Goes, Grijpskerke, Middelburg, Vlissin gen, Axel, Groede en Biervliet. Zaterdagavond werd gesproken over „Samen getuigen", ingeleid door Maarten van Vliet. Zondagavond leidde Karei Wei- mar uit Eindhoven het onderwerp in: „Kunnen wjj wel getuigen?" Het weekend werd verder ge vuld met kerkgang, zang, volks dans, Volley-bal en wandeling. Het resultaat van het weekend is wel, dat de noodzaak van het samen getuigen duidelijk naar vo ren kwam en ook dat de jongeren uit de verschillende kerken elkaar beter hebben leren kennen. Ook bleek, dat deze jongeren in vele dingen nog vreemd tegenover elkaar staan en elkaar niet goed kennen, maar wel was er een ge meenschappelijke drang samen te getuigen van Jezus Christus. Muziekver. „Apollo" bestaat 50 jaar. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de muziekver eniging „Apollo" te Domburg zal daar Zaterdag 15 Juli a.s. een groot muziekfestival worden ge houden, waaraan volgens het pro gramma Thans 18 verenigingen uit alle delen van Zeeland deel nemen. Om half twee zullen de voor zitters en directeuren der deel nemende verenigingen op het ge meentehuis officieel door het ge meentebestuur van Domburg worden ontvangen, waarna om twee uur een rondgang door het dorp wordt gemaakt. Deze op tocht begint op de Markt en ein digt op de Kerkhofweg. Concerten. Van drie uur tot half zeven vin den concerten plaats op de ten ten bij de kerk en op het terrein „Duinoord". Op de tent bij de kerk concerteren achtereenvol gens „Apollo", Domburg, „E.M. M.", Serooskerke, „Luctor et Emergo", Zoutelande, „Voor waarts", Koudekerke, „Vlijt en Volharding" Souburg, „Vooruit" Waarde, „Ons Genoegen" Kapelle, ,E.M.M." te Kortgene, Kon. Mu ziekver. „Aardenburgse Fanfare" en „Excelsior", Middelburg. Op het terrein „Duinoord" con certeren: „Cresendo" Oostkapelle, „O.K.K." Westkapelle, „Onda" Iiitthem, „de Echo" Wilhelmina- dorp, „Excelsior" Middelburg, „O.K.K." Borssele, „Mozart" Yerseke, „O.N.D.A." Nieuw en St. Joosland en „Uit het VolkVoor het Volk" Breskens. Iedere mu ziekvereniging zal een tweetal nummers ten gehore brengen. Na afloop van deze concerten vindt op de tent bij de kerk de uitrei king plaats van een herinnerings medaille aan alle deelnemende verenigingen en de uitloting van een drietal geldprijzen. Van acht uur tot kwart over negen des avonds geeft de muziekvereniging „Excelsior", M'burg, waarna een concert op de tent bij de kerk, op deze plaats van kwart over negen tot half elf de muziekvereniging „O.K.K." te Westkapelle zal concerteren, waarmee dit mu ziekfestival zal worden besloten. Donderdagavond 13 Juli a.s. zal het Chr. muziekgezelschap „Hosanna" te Goes een feestcon- cert geven in het Schuttershof ter gelegenheid van zijn jubi leum. In de pauze zal het bestuur recipiëren. Op het eiland Tholen werd in totaal ingezameld voor het Rode Kruis f3288,46 (v. j. f3461,99). In de onderscheiden plaatsen werd gecollecteerd. Stavenisse f 316,24; St Maar tensdijk f 780,09; Sclierpenisse f 356,70; Poortvliet f 285; Tho len f 414,33; Oud-Vossemeer f 786,10; St Annaland f 350. De Reclasseringscollecte bracht te Wolphaartsdjjk f 53,37 op. Geslaagd voor doctoraal exa men in de Economie de heer J. Boone, vroeger te Middelburg, thans te 's-Gravenhage. De heer Abr. Roozemondt te St. Philipsland slaagde te Den Bosch voor het diploma Land- bouwwerktuigkunde. De heer M, W. Vermeulen te St. Philipsland slaagde aan de Tech. Hogeschool te Delft voor Civiel Ingenieur. De opbrengst van de te Kam perland gehouden gecombineerde collecten der Sanatoria „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" bedroeg f 52.21. Op 29 Juli a.s. zal met de ouden van dagen te Driewegen een reisje worden gemaakt naar Antwerpen. De Anjercollecte heeft te Ril land opgebracht f 96.26. Maandag j.l. maakten de kin deren der Chr. school te Schoon- dijke een reisje per autobus naar Nijmegen en omgeving tezamen met de jongens van de Knapen- vereniging en enige ouderen. Woensdag maakten de kinderen van de hoogste klassen van O.L.- school te Brouwershaven een reisje naar Rotterdam waar een rondvaart door de havens ge maakt werd en de dierentuin werd bezocht. In het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam slaagde mej. J. Koster van Waarde voor het examen Wijkverpleging. De Anjercollecte en de verkoop van foto's van het Koninklijk huis voor het Anjerfonds bracht te Veere f 45.50 op. Als notabel der Ned. Herv. Kerk te Kloetiuge werd gekozen de heer A. Sinke. De Chr. jongensclub „Eltekto" te Kloetinge maakte Donderdag een uitstapje naar Cadzand. De Chr Vrouwenvereniging „Helpt Elkander" te Bruinisse maakte één dezer dagen haar jaarlijks uitstapje naar Walche ren en Zuid-Beveland. Binnen enkele weken zal het huis en de bijgebouwen van het proefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisse worden aanbesteed. In 1943 werden deze gebouwen afgebroken op last van de Duitse weermacht. Het eerste jonge mosselzaad in de Zeeuwse stromen is opgevist. Al is het zaad weliswaar zeer klein, men hoopt dat deze zaad- val het bewijs zal zijn dat er ook dit jaar weer flinke zaadval zai zijn in de Zeeuwse stromen. De collecte voor het Sanato rium „Sonnevanck" bracht te Vrouwenpolder de som op van f 36.36. De leerlingen van de Chr. school te Lcwedorp maakten Donderdag een schoolreis naar Den Haag en Rotterdam. Bezocht werden het vliegveld Ypenburg, Panorama Mesdag, het strand te Scheveningen en de diergaarde Blijdorp. De zgn. restauratie van Potte- rehuisjes te Noordgouwe is thans bijna voltooid. Zaterdag j.l. maakten de schoolkinderen van Driewegen een schoolreis naar Zeeuwsch Vlaanderen. Bezocht werden Hulst, Axel, Sluiskil, IJzendijke, Oostburg en Groede, waar het hertenkamp werd bezocht. Op Zaterdag 29 Juli zullen de ouden van dagen van Driewegen een reis maken. Dit jaar gaat de tocht naar Antwerpen. Woensdagavond om half acht hoopt ds Bel van Krabbendijke voor te gaan in de Geref. Gem. te Nisse. Een groep Rode Kruisleden uit Koudekerke maakten een uitstap je naar de Veluwe; o.a. werd te Apeldoorn „Berg en Bos" bezocht. De afd. Koudekerke van de bond van Plattelandsvrouwen be zocht Woensdag Tilburg en Ois- terwijk. Een plan om de Oister- wijkse Vennen te bezichtigen viel letterlijk en figuurlijk in het wa ter. =- De schoolkinderen van de Ned. Herv. School te Koudekerke maakten een zeer geslaagd reisje naar Rotterdam, o.a. werd een bezoek gebracht aan diergaarde Blijdorp en werd een boottocht over de Maas gemaakt. De Fa. Groenleer te Kapelle- Biezelinge demonstreerde Don derdag in Heinkenszand met een nieuwe bestuiver. De machine „Wervelwind" genaamd, doet zijn naam eer aan. Vooral voor grote kavels is de machine zeer ge- Onsportieve voetballer kreeg 40.— boete. Donderdag stond voor de poli tierechter te Middelburg terecht, mej. J. J„ dienstbode te 's-Hee- renhoek, wegens diefstal van 2 biljetten van f 1000,bij haar werkgever de heer de J. te Goes. Zij wilde gaan trouwen en had hiervoor geld nodig. Toen zij haar kans schoon zag deed zij een greep in een tasje met bankbiljetten. Zij dacht dat zij twee briefjes van f 100,te pakken had, maar toen ze ln de keuken kwam, bemerkte ze, dat ze twee briefjes van f 1000 had weggenomen. Dit vond ze wel wat al te erg en in haar angst gooide zij een van de biljetten ln het vuur. Ter zitting verklaarde verdachte, dat ze het geld had weggenomen omdat ze ln geldnood zat en dat ze anders niet tot deze daad zou zijn gekomen. De els te gen haar luidde 3 maanden ge vangenisstraf. De uitspraak was e weken gevangenisstraf. Onsportieve voetballei. J. J. G., commissionnair te Ka pelle, mishandelde op 16 April 1.1. te Nieuw- en St. Joosland, na af loop van een voetbalwedstrijd, de heer C. v. N., secretaris van dt K.N.V.B., afd. Zeeland. Hij kreeg f40,of 20 dagen. Wegens diefstal van ongeveer 160 kg brons uit de gieterij van de K.M. „De Schelde" te Vlissin gen, werd de kraandrijver J. B. B. aldaar conform de eis veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De opkoper M. v. W. uit Mid delburg had dit brons opgekocht, zonder naar de herkomst te infor meren en het weer doorverkocht aan de Middelburgse opkopers A. H. en P. M. K. Van W. kreeg 1 maand gev.str. A. H. en P. M. K. kregen leder 1 maand voorwaar delijk met twee jaar proeftijd en f 100,— of 30 dagen. De verte genwoordiger J. G., die het brons weer voor een Haagse firma had opgekocht, kreeg f 100,of 30 dagen. Wegens mishandeling van J. K. te Goes kreeg J. de W., koopman te Goes f 20,of 10 dagen. H. I. A. Q., landbouwer te Scherpenisse, had ln het voorjaar van 1950 verschillende malen in de gemeenten Scherpenisse en Poortvliet met zijn paard en wa gen aarde en graszoden van de dijken gehaald, terwijl hi) hier voor geen toestemming had van het bestuur van het Waterschap Scherpenisse. Hij werd wegens stroperij veroordeeld tot f 25,of 10 dagen. e. V., chauffeur te Axel, kreeg wegens wederspanntgheld In Oct. Uitspraken Arrondissements rechtbank Middelburg. Door de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg werd uitspraak gedaan in de navol gende, op 23 Juni 1.1. behandelde zaken W. de L., los werkman te Mid delburg. werd wegens diefstal, meermalen gepleegd, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar, door te bren- i, n in de strafgevangenis voor Jongelieden. C. V. P., los werkman te Hein kenszand kreeg wegens oplich ting eveneens 2 jaar gevangenis straf, door te brengen in de straf gevangenis voor jongelieden. A. de R., predikant der Oud- Gereformeerde gemeente te Ter- neuzen werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf wegens het plegen van een zedendelict. schikt; de capaciteit is geweldig. Donderdag vierde de heer P. Polderdijk zijn 40-jarig jubileum in dienst van de firma Cappon Zn te Heinkenszand. De gehele zaak was versierd. De jubilaris werden verschillende cadeaux aangeboden. Burg. Funk kwam eveneens de jubilaris feliciteren. 1.1. Axel gepleegd, f 50.— of 20 dagen. A. E. V., timmerman te Oost- Lurg kreeg wegens mishandeling van mej. J. C. v. d. L. te Retran- chement f 40,of 28 dagen. Zititng Rij*. Pol. Rechter van 6 Juli 1950. M. v. K., landbouwer te Nieuw en St. Joosland, had op 22 April j.l. ln strijd met het buitengewoon besluit Arbeidsverhoudingen 1945, twee in zijn dienst staande knechts ontslagen zonder toestemming van de Directeur van het Arbeidsbu reau. Schriftelijk vonnis over 8 dagen. (Ingez. mededeling, advert.) zijn buitengewoon rijk aan eiwit en vitamine Bj. Laat die vooral niet verloren gaan. Kook de boontjes slechts een half uur onder water met een scheutje melk. Dat is voldoende IVat bonenkruid of pvttrstlie maakt deze groente extra pikant en geurig. En eet V ze ook eens een keertje met ham of varkensvlees. Dan heeft U een koningsmaal! De procureur-generaal van de Franse Hoge Raad heeft een nieuw onderzoek gelast in de zaak tegen ex-maarschalk Petain, de 94-jarige leider van de vroege re regering van Vichy, die inder tijd tot levenslange eenzame op sluiting werd veroordeeld en zich sinds 1945 in een fort op het eiland Yeu aan de Westkust van Frankrijk bevindt. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft medegedeeld, dat Engeland niet aan de besprekin gen te Parijs over het plan- Schuman zal deelnemen, noch op de vorderingen dier besprekingen commentaar zal leveren. Vijfhonderd Tsjeehoslowaakse priesters hebben verklaard „trouw te zullen blijven aan de Paus in godsdienstige zaken, doch volkomen onafhankelijk in poli tieke aangelegenheden". De Russische bezettingstroepen in Oost-Duitsland houden op het ogenblik uitgebreide zomerma- noeuvres. In Holthausen bij Lingen (D.), is men deze week begonnen met de bouw van een nieuwe olieraf finaderij, waar de aardeliepro- ductie van hel Eemsland zal wor den verwerkt. Het bedrijf zal jaarlijks 600.000 ton aardolie ver werken. Pandit Nehru, de eerste minis ter van India, heeft medegedeeld, dat India geen bemiddeling In zake Korea heeft aangeboden en dat het ook niet van plan is zulks tg doen. Volgens radio Warschau is in de grensovereenkomst tussen Polen en Oost-Duitsland vastgesteld, dat de grens van de Oostzee en van daar langs de Oder en Neisse tot aan de Tsjeehoslowaakse grens loopt. Er zal een Pools— Duitse commissie worden inge steld, die te Warschau deze grens precies zal omschrijven. Generaal Tsjoe Teh, opperbe velhebber der Chinese communis tische strijdkrachten, heeft de generaals van de opperleiding naar Peking ontboden voor be sprekingen i.v.m. de strijd in Ko rea. De luchtmachtoefening „Cupo la" van de landen der Westerse Unie zal de laatste week van Au gustus gehouden worden. Het hoofdkwartier zal in Schevenin gen worden gevestigd. De eerste zending medicamen ten en voedsel, o.m. bestaande uit sera, vaccins, vitamine, kinine, geneesmiddelen ter bestrijding van tropische ziekten, gedroogde groenten, melkpoeder enz. is naar Ambon onderweg. De advocaat van Westerling heeft voor de politierechter te Singapore verklaard, dat Wester ling niet aan Indonesië uitgele verd zou kunnen worden, omdat er geen uitleveringsverdrag tus sen Indonesië en Engeland be stond en de Engelse Uitleverings wet niet van toepassing is op In donesië. De bouwkosten voor de komen de industrialisatie in ons land zul len in de toekomst naar schatting jaarlijks 250 a 300 millioen gul den bedragen. Het bedryf van de poelier J. M. te Oostzaan, waar reeds vorige week verdachte verschijnselen bij het aanwezige pluimvee waren geconstateerd, is thans door de Veeartsenykundige Dienst defini tief door pseudo-vogelpest besmet verklaard. Op de Bredase weg by Tilburg is de 29-jarige Amsterdamse agent van politie M. D. G. Stof- meel met zijn motorfiets tegen een auto gebotst en gedood. Vier en veertig arbeiders heb ben wegens een meningsverschil omtrent het uitbetaalde loon zon der voorafgaand overleg met hun organisaties het werk by de N.V. Hero-Conservenfabrieken te Bre da neergelegd. Zy zijn daarop ont slagen. Middelburg heeft weer een cafetaria. Woensdagavond is in een nieuw pand aan het Plein 1940 te Mid delburg een cafetaria geopend, dat de naam „De Krab" draagt. Bij de veie buspassagiers naar de dorpen zal dit cafetaria zeker in trek komen, gezien de gunstige ligging by de bushaltes. Het ge bouw is ruim en modern ingericht en de exploitant, de heer E. W. Flipse, zal zeker van zyn initia tief genoegen beleven. Bovendien is weer een lege plaats in de binnenstad door nieuwbouw bezet. NOORDGOUWE. Woensdag kwam de raad in voltallige zitting byeen o.l.v. bur gemeester Z. Cornelis. Ingekomen was een schreven van de Ver. „Stad en Land" van Schouwen en Duiveland, waarin wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt een fonds te stich ten voor het onderhoud van het exterieur van de Noordgouwse Molen. „Stad en Land" stelt jaar lijks hiervoor beschikbaar f50. en verzorgt de administratie en liet toezicht op het onderhoud van die molen. De voorzitter zet de bedoeling van dit schreven uiteen. Na enige bespreking werd z.h.s. besloten, conform het voorstel van B. en W. de reeds eerder toegezegde f 50.subsidie voor dit doel voor 1950 te verlenen en vervolgens met ingang van 1951 jaarlijks een bedrag van f10 te verlenen. Accoord werd gegaan met het ontwerp-besluit, terzake de nieu we jaarwedde-regeling van de ambtenaren van de burgerlyke stand. Daar de kasgeldlening met de Ned. Middenstandsbank N.V. te Amsterdam, ad. f 10.000.per 21 Juli ais. vervalt, werd besloten een nieuwe lening ad fTO.OOO. aan te gaan. De huren voor de 9 woningwet woningen in de kom der gemeen te werden definitief vastgesteld als volgt: f 5.per week voor de 3 grootste; f4.40 per week voor de 4 middelgrote en f 3.95 per week voor de 2 kleinste wonin gen, zulks met terugwerkende kracht vanaf het tijdstip van be woning. Na uitvoerige behandeling werd besloten aan de Stichting voor Maatschappeiyk Werk te Zierik- zee een subsidie te verlenen van f 0.10 per inwoner voor 1950 en volgende jaren. De verordening op de heffing van keurlonen in de keurings kring Schouwen en Duiveland, werd vastgesteld. Aan de orde kwam een schre ven van de voorzitter van de com missie Luchtbeschermingsgebied Schouwen en Duiveland met by- behorend concept inzake een ge- meenschappeiyke regeling. Hierover ontspon zich een alge mene en diepgaande discussie. Uiteindeiyk werd in principe besloten met de regeling accoord te gaan. Bij de rondvraag vroeg de heer van Gastel naar de stand van de woningbouw te Schuddebeurs (Kloosterweg), wqprop de voor zitter zei, dat de aankoop dei- grond goedgekeurd is door Ged. Staten en dat de architect Wesse- lo, enige dagen geleden heeft toe gezegd spoedig met bestek en te kening voor die woningen ten ge meentehuize te zullen verscho nen. De heer Visser informeerde naar de taak der Woningcommis sie, in verband met de laatst plaats gehad hebbende woning- toewy'zingen. Wethouder Janse vond het schandeiyk, dat de in bloei staan de distels zo slecht worden ver- wyderd langs de wegen. Barneveld slachtplaats. Er bestaat te Barneveld voor de centrale pluimveeslachtplaats een enorme belangstelling. Don derdagmiddag waren er ln totaal 60.000 haantjes voor de slacht op gegeven. De slachtcapaciteit is echter beperkt en daarom doet men alles om deze op te voeren. Gisteren werd een mestbedrijf te Barneveld dorp Ingeschakeld. Worden er nu ca. 1400 haan tjes per dag geslacht, m.i.v. vol gende week denkt men dit 2000 per dag op te voeren, maar ei genlijk moesten het er 4000 zijn. post voor troepenschip. Post voor naar Nederland te rugkerende militairen en bur gers, aan boord van het m.s. „Asturias", welke in de tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiteriyk op 9 Juli in Ne derland ter post worden bezorgd. gratie verleend. Bij K.B. is gratie verleend aan W. van der Neut, tot de doodstraf veroordeeld door het Byz. Hof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. vim BURGERVRIJHEID. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp inzake de verho ging z>ati de huurprijzen van on roerend goed aangenomen. En de Eerste Kamer zal dit voor beeld wel volgen. Daarmee is dan weer een be langrijk stuk van het maat schappelijk leven onder over heidscontrole gebracht. Met al de gevolgen van dien. Eén der gevolgen is, dat we straks krijgen „huuradviescom missies". In het rechtsgebied van ieder Kantongerecht min stens één. Hoe deze commissies zullen worden samengesteld, hoe ze zullen werken, welke vergoe ding de leden zullen ontvangen, hoe de door haar gemaakte kos ten worden verantwoord en ivat de door deze commissies uitge brachte adviezen zullen kosten, wordt alles nog nader geregeld. Daar zullen eerst een aantal ambtenaren hevig op moeten studeren. Maar de kosten zullen alles bij elkaar genomen niet gering zijn. En ze zullen betaald moeten worden. Hoe dan ook. En er is alweer een stuk van het vrije burgerleven ingedamd en afgedamd. We hebben in ons land geluk kig geen dictatuur. Maar dit neemt niet weg, dat van de bur gervrijheid tenslotte niets meer overblijft. Geschiedenisvervalsing. Toen dr Bruins Slot tydens het Koreadebat sprak, schreeuw den de communisten, dat wan neer het aan hem gelegen had, wy thans nog onder Hitier zou den zuchtten. Daarop las dr B. S. een stuk uit de illegale „Waar heid" voor, waaruit bleek, dat de communisten niet voor Neder land, maar voor Rusland in da illegaliteit gegaan zijn. Dit wordt thans weer door de communisten ontkend en trachten aan te to nen, dat zy voor de aanval op Rusland reeds aan het verzet deelnamen. Zy vervalsen daar voor de geschiedenis, aldus „Trouw", dat daaruit de volgen de conclusie trekt: „Men kan er zeker van zyn, dat als ooit de communisten in Nederland baas werden, de ge schiedvervalsing, waarin d« communisten meesters zyn alle uitvindingen ter wereld zyn immers door de Russen gedaan ook op dit stuk perfect zou worden. Als de communisten hier baas worden, dan is er geen enkela niet-communistische verzetsman geweest, dan is er geen enkele niet-communist door de Duitsers vermoord en dan ligt er op de erebegraaflaatsen geen enkele niet-communist. Dan zyn er al leen maar liberale, socialistische, r.k. en a.r. collaborateurs ge weest. Dan hebben mensen als prof. Telders, prof. Rutgers, dr Wiardi Beekman, Vorrink en Schouten alleen maar gepro beerd lafhartig te ontvluchten. Dan is er geen Frits de Zwer ver en geen pater Lodewijk ge weest. De symptomen van dit mise rabele en oneervolle gekuip tegen onze jongste geschiedenis zijn nu reeds merkbaar. Het geeft niets. Het deert nie mand. Als we het maar door hebben! In 1960 zal Nederland 75.000 duplexwoningen bezitten. Ongeveer 3500 duplexwoningen zijn thans in Nederland gereed. 4500 zijn ln aanbouw. Volgens 'n schema van het ministerie van Wederopbouw zouden in 1950 3000, liet volgende jaar 5000, in 1952 8000, in de vier daarop vol gende jaren 10.000 en ln 1957, '5b en '59 resp. 8000, 5000 en 3000 duplexwoningen gereed moeten komen. Volgens dit programma en het reeds afgewerkte zou Ne derland tot 1960 ongeveer 75000 „duplexwoningen" voor 150.000 gezinnen krygen, ln 1960 zou een normalisatie beginnen door het geregeld bijbouwen van nieuwa eengezinswoningen, dat de „du- plex-bewonlng" moet uitroeien. Volgens de deskundigen van het ministerie wordt het inlopen van bet thans bestaande woningtekort hierdoor met vier jaar bespoedigd,

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2