Eerste grote veldslag in Korea verwacht NIEUWS Ver. Staten gaan leger en atoom- installaties uitbreiden Vanaf voorjaar 1951 kans op nienwe oorlog Buitenlandse studenten te Wilbeiïmnadorp en Biggekerke Reorganisatie van het K.N.I.L. op 26 Juli niet ten einde Het rumoer der volken. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Speciale Ministersconferen tie over Nietiw-Guinea. Intern, ballonrace voor de kankerbestrijding. Sowjet-ünie volgt afmattingspolitiek Delegatie der Ned. Antillen in ons land. Ainbonese leden kunnen niet naar buis. Middelburgse sportlieden te Amersfoort aangekomen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel, 2438, Dp geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1604 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 8 JULI 1950 Hoofdredacteur: B. ZLIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huljssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.30 u., onder 20.59 u. Maan op 0.20 u., onder 16.02 u. Hoogwater op Zondag 9 Juli: Vlissingen: 9.20 u. 1.45 m., 21.42 u. 1.32 m. Terneuzen: 9.46 u. 1.65 m., 22.08 u. 1.53 m. Wemeldinge: 1044 u. 1.39 m., 23.05 1.19 m. Zierikzee: 10.26 u. 1.1b m., 22.46 u. 1.09 m. Y\T ij leven opnieuw in een VV «ereid vol van onrust en spanning. De vreugde over het beëindigen van de tweede wereldoorlog en de aanvankelijke wederopbouw van het sociale en economische leven, wordt in sterke mate getemperd door de verontrustende verschijn selen die overal worden waarge nomen. Ondanks de vorming van de U.N.O. en de Veiligheidsraad het Atlantisch Pact en de Raad van Europa, dia bedoelen de rechtsge- dachte te versterken en vrede en vrijheid en welvaart te verzeke ren, zijn er weer de oorlogen en de geruchten van oorlogen. Het is niet zo, dat als een kwart eeuw geleden moest wor den geconstateerd, dat de vredes verdragen de kiemen bevatten van nieuwe oorlogen, maar het is eigenlijk nog erger. Het is nu zo, dat terwijl van een vredesverdrag met het ver slagen Duitsland nog niet gespro- eken kan worden, de spanning tussen de vroegere bondgenoten met de dag groter schijnt te wor den. vy e zijn er al aan gewoon ge- vv raakt, te spreken van een „koude" oorlog. Een oorlog waar bij het militaire oorlogsgeweld achterwege blijft, maar toch een oorlog, waarbij Rusland er voort durend op uit is zijn invloedssfeer te vergroten en zijn positie te ver sterken. In plaats van samenwerking in het belang van de opbloei en de welvaart in de gehele wereld is er de openlijke of geheime tegen, werking en haast overal het wan trouwen. Inplaats dat de zwaarden wor den omgesmeed tot vredeswerk- tuigen, draaien de wapenfabrie ken op volle toeren en spannen de geleerden zich in om de wapens, die kunnen dienen tot verwoes ting en vernietiging te vervolma ken. En daarbij blijft het niet. In Korea om van China maar niet te spreken is een burgeroorlog uitgebroken, die ge zien kan worden als een voorpos tengevecht tussen de landen waar de dictatuur verheerlijkt wordt en de staten die het pleit voeren voor vrijheid en democratie. Opnieuw vallen daar de slacht offers van het militair geweld en worden vreedzame burgers ge teisterd door de bombardementen van de strijdende partijen. Een toneel van bloed en vuur en tranen. Het gevolg is toenemende on rust en verlammende onzeker heid, die in tal van plaatsen haar destructieve gevolgen o.a. in de vorm van hamsteren en dergelijke laten gevoelen. En tot overmaat van ramp zien we in landen als Frankrijk, waar het ene kabinet na het andere wordt weggevaagd en België waar politieke botsingen orde en rust in gevaar dreigen te brengen, een doorwerking van de revolutie-be ginselen, die ook in het „democra tische" westen het ergste doet vrezen. anheer we het geheel over zien, dan is er weinig reden optimisme. Het gist en broeit overal. Over heel de linie is er de drei ging van de schrik des nachts, van de pijl die des daags vliegt, de pestilentie die in de donkerheid wandelt, het verderf dat op de middag verwoest. Angstig blijven de volken vra gen: „wie zal ons het goede doen zien? Ik hef mijn ogen op tot de donkere dreigende bergen: van waar zal mijn hulpe komen 7" Enige geruststelling ligt er in het feit, dat de Westerse demo- cratiën en met name Amerika, niet van plan zijn, zich als in de jaren voor 1940 in slaap te laten wiegen. Dit is echter wel een zeer ma gere troost. Volkomen terecht merkte minister In 't Veld dezer dagen op; „Wij mogen nog zoveel vertrouwen hebben in de Ameri kaanse atoom- en waterstofbom, als de toekomst van de westerse beschaving alleen daarvan af hangt, is zij verloren". Er is slechts één kans op red ding: erkenning van het recht Gods, terugkeer van volken en overheden naar Gods Woord en Wet, erkenning van het Koning schap van Jezus Christus. "TV/T aar nu is dit het benauwen- ■4VA de, dat er bij hen die de naam van Jezus Christus noemen zo weinig openbaar wordt de be reidheid om af te staan van on gerechtigheid. Het is diep beschamend te moe ten constateren, dat ook in de kringen van hen die zich christe nen noemen omdat zij Jezus Christus erkennen als Here en Koning, van het christelijk leven, vaak zo weinig tot openbaring komt. Dat er maar al te veel is, niet alleen verschil van opvatting, maar een openlijke strijd, die ge voerd wordt met niets ontziende scherpte en waarbij het element der broederlijke liefde ten enen male ontbreekt. Op die wijze wordt het zout van het Christendom smakeloos ge maakt en het licht verdonkerd. Dit moge ons tot beschaming en verootmoediging stemmen. Maar tegelijkertijd moge het voor allen, die de christelijke be ginselen liefhebben een prikkel zijn om door woord en daad vooral ook door de daad! de wereld te overtuigen, dat er al leen uitkomst is, door zich te buigen voor God, die het bruisen der zeeën stilt en het rumoer der volken. NOG STEEDS GEEN ACTIE VAN BETEKENIS. Alles schijnt er op te wijzen dat de eerste grote slag tussen de Amerikaanse troepen en de Ncord-Koreaanse pantsercolonnes langs de rivier Koem zal plaats hebben, op de linkeroever waar van de Amerikanen de laatste hand hebben gelegd aan hun ver- dedigingsstelUngen. Het schijnt dat de Noord-Koreanen drie pantserdivisies hebben ingezet ln de wig die /-ij eergisteren ten Zuiden van Doewon in de Zuidelijke verdedigingsstellingen hebben gedreven. Deze divi sies hebben hm. opmars op de weg Soewon-Taesjon voortgezet en Donderdagavond Sjonan, op een afstand van 30 km. van de rivier Koem, bezet. Volgens te Tokio ontvangen be richten zouden de Amerikanen reeds de bruggen over deze rivier hebben opgeblazen ten einde de Noord-Koreaanse tanks voor deze verdedigingslinie op te houden. Volgens Amerikaanse schattin gen zouden de Noord-Koreaanse strijdkrachten ongeveer 15 divi sies, met een totale getalsterkte van 75.000 a 90.000 man, omvat ten. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van Mac Arthur verklaarde Vrijdagavond, dat de situatie „enigszins verbeterd" was. De eerste pantsereenheden van de Amerikanen zijn gisteren aange komen, al zijn ze nog niet in actie getreden. Schepen van de Noord-Kore aanse vloot hebben 6 Juli na een gevecht van vijf uur buiten de kust van de provincie Kangwoen een Amerikaanse kruiser tot zin ken gebracht, aldus Radio Pyong yang. Amerikaanse vliegtuigen zijn ook gisteren weer zeer actief geweest en hebben allerlei doelen beschoten en gebombardeerd. DE VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad heeft gister avond een resolutie aangenomen, waarin verzocht wordt om het in stellen van een verenigd comman do over de strijdkrachten der V.N. in Korea. De Veiligheidsraad verzoekt te vens de V.S. de bevelhebber van dergelijke strijdkrachten aan te wijzen en machtigt het verenigd commando, naar goeddunken ge bruik te maken van de vlag der V.N. naast de vlaggen vaiu de verschillende deelnemende landen. MEER SOLDATEN. De Amerikaanse regering heeft het bevel gegeven tot het oproe pen van nieuwe lichtingen om de strijdkrachten op de sterkte te brengen, die voor de oorlog in Korea nodig is. Volledige overeenstemming over de Europese betalings unie. De ministers van financiën van de 18 leden-staten der Or ganisatie voor Europese Econo mische Samenwerking hebben op alle punten volledige over eenstemming bereikt over de Europese betalingsunie. De besprekingen over techni sche kwesties werden gisteren hervat. Naar vernomen wordt, werden Zwitserse bezwaren te gen de betalingsunie en bepaal de bezwaren van Nederland overwonnen, waardoor het thans mogelijk was het bereiken van volledige overeenstemming be kend te maken. De drie gewapende diensten hebben de bevoegdheid gekregen het tot nog toe vastgestelde ma ximum van de begroting voor het militair personeel te overschrij den. De laatste opgave van de totale sterkte der gewapende strijd krachten vermeldt ongeveer 1.370.000 man, te weten leger 593.000, vloot 427.000, luchtmacht 350.000. Van de in totaal 11 divi sies zijn er 4 in het Oosten. De Verenigde Staten hebben ln geheel Amerika hun geheime atoombominstallaties verspreid om deze in oorlogstijd minder kwetsbaar te maken voor aan vallen. De commissie voor de atoom energie en het ministerie van de fensie bereiden een proef met atoomwapens van een nieuw type op het eiland Eniwetok voor, waar in 1948 geheime proeven werden gehouden. Een speciale groep is samengesteld voor dit nieuwe plan, dat ook in het ge heim zal worden uitgevoerd. Functionarissen van het ministe rie van defensie wilden niet zeg gen, welke nieuwe wapens getest zullen worden en wanneer. President Truman heeft gis teren het congres verzocht om 330.000.000 dollar tor bespoediging van de ontwikkeling van atoom bommen en het verhaasten van de proefnemingen met de water stofbom. De president zeide, dat het fun damentele doel was de atoom energie voor vredesdoeleinden te gebruiken. Hij voegde er evenwel aan toe, dat „aleer dit doel is be reikt, wij onze eigen verdediging moeten versterken door te zorgen voor de nodige atoomenergie". Van officiële zijde vernam Aneta, dat de regering der R.I.S. de Nederlandse regering heeft voorgesteld een speciale conferentie van ministers over de kwestie-Nieuw Guinea te houden op 1 Augustus a.s. Of de conferentie in Neder land of in Indonesië zal worden gehouden wordt overgelaten aan het overleg tussen de Neder landse regering en de Indonesi sche Hoge Commissaris in Ne derland. De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart organiseert op 2 Sept. a.s. in samenwerking met het Unesco-centrum in Neder land en het nationale ballon- fonds ten bate van de kanker bestrijding een internationale ballonraee. Als vertrekplaats voor deze wedstrijd is gekozen het zand terrein aan de Stadionkade te Amsterdam, waar dan ca. 20 tot 30 ballons uit Nederland, Bel gië, Frankrijk, Zwitserland, En geland, Italië, Spanje, Denemar ken, Zweden en Amerika zullen opstijgen. De bekende ballonvaarder, de heer Boesman, vertelde, dat een dergelijke wedstrijd de laatste 20 jaar waarschijnlijk niet is ge organiseerd en zeker niet in Ne derland. Voor de kleinere ballons wordt een doellandingswedstrijd uitge' schreven, waarbij enige plaat sen in Nederland als landings' terrein worden aangewezen. Wie het dichtst bij deze plaatsen zijn ballon aan de grond zet, is win naar. De grote ballons nemen deel aan een lange-afstandswed- strijd, waarbij mogelijk afstan den van 3000 km kunnen wor den afgelegd. De opbrengst van de entree gelden er is plaats voor ca. 100.000 toeschouwers zal per helicoptere worden overgebracht naar het Loo en worden over handigd aan de beschermvrou we van de kankerbestrijding, Prinses Wilhelmina. De „Evertsen" is gistermorgen om half vijf uit Indonesië -naar Korea vertrokken. Russische politici onthullen Sowjet-programma. De Sowjet-Unie rekent als volgt: wfl hebben, nu ook de atoom bom voor ons geen geheim meer is, een militaire voorsprong op de Atlantische Unie van een jaar. Deze voorsprong dient te wor den behouden. Inmiddels zullen, waar mogelijk, brandpunten in Azië worden geschapen, waaraan de Sowjet-Unie geen direct deel heeft, maar waarin de Verenigde Staten zich wei onmiddellijk zuilen verwikkelen. Amerika zal steeds meer van zjjn reserves moeten gebruiken, opdat het zoveel doenlijk ondermijnd wordt bij do concentratie op een oorlog met de Sowjet-Unie en het in Europa weinig meer kan bieden dan zijn propaganda. Dan is voor de Sowjet-Unie de weg in Europa zo goed als vrp. Op het ogenblik is er in ons werelddeel nog geen gevaar. Van het voorjaar 1951 af doet men er echter goed aan, dag en nacht met een gewapend conflict reke ning te houden. Aldus valt af te leiden uit ge sprekken met Russische politici, zo schrijft de N.R.C. Het grote Russische strategi sche plan zou, indien Korea valt, op het volgende gebaseerd zijn: de zege in China heeft de grond slag gelegd voor de bezetting van geheel Azië. De pauze tussen het terugtrekken van Tsjiang Kaisjek en het offensief ten Zuiden van de 38ste breedtegraad was vol doende om het Chinese leger nieuw bloed toe te dienen. For mosa, Tibet, Indo-China, de Pbi- lipppnen, Birma, Siam, Indonesië zouden de volgende doelstellingen van de communisten zijn. De com munistische partij in deze gebie den propageren sedert jaren voor een vrij Azië. Te Moskou is ook lang geleden betoogd, dat sedert de bevrijding van China dit vrije Azië niets meer in de weg staat. De Sowjet-Unie zal, zoals am bassadeur Semjonow vorige week uit een officiële aanwijzing aan haalde, niet in het conflict om Korea ingrijpen. Dit is een aan gelegenheid van de Chinese volks republiek. FORMOSA. Men houdt rekening met nieu we incidenten. Formosa staat op het programma, hoewel een inva sie aldaar voor I Augustus moet zijn afgesloten wegens de weers omstandigheden. De Russen zijn van opvatting, dat de 7e Ameri kaanse vloot een invasie van For mosa niet zal kunnen verhinderen, behalve indien de Ver. Staten snel een voldoend aantal troepen FRUITPLUKKEN OP ZUID-BEVELAND EN EEN WEG AANLEGGEN OP WALCHEREN. Van de yeehoeve te Wllhelminadorp wappert momenteel een vlag; ten téken dat er weer een studenten werkkamp wordt ge houden. Gistermiddag gingen wp er eens een kijkje nemen om te zien hoe de deelneemsters het verblijf ln Zeeland bevalt. Wij trof fen het niet; de meesten moesten nog aankomen en van degenen, die reeds waren aangekomen, was het overgrote deel reeds aan het werk. Slechts de dames van de staf, een viertal Nederlandse studentes, en twee buitenlandse deelneemsters, een Amerikaanse en een Duitse, waren aanwezig. Ruim 20 meisjes waren reeds aangekomen te Wllhelminadorp. Die waren echter in de buurt van Rilland reeds aan het werk. Er waren Finse, Noorse, Duitse, En gelse en Amerikaanse meisjes en er zullen er nog meer komen. AMERIKAANSE OP KLOMPEN. Een van de beide juist aangeko men studentes was Janice Calkin, een studente in talen en „educa tion" aan het Glen Roek-college te Boston in de staat New Yersey. Donderdag was zij met de „Gene ral Ballou" in Rotterdam aange komen. Vóór haar huidige bezoek aan Nederland was zij nooit eer der in Europa. Vanzelfsprekend vroegen wp haar naar haar eerste indrukken van ons land. „It's amazing", verklaarde zij vol en thousiasme. Haar plan is om na een ver blijf van een week in Zeeland naar Frankrijk te gaan en daar deze zomer verder te studeren aan de Sorbonne. Zij doet blijkbaar haar best om zich hier zoveel mogelijk aan te passen; gisteren liep zij tenminste op een paar klompen. Toen wij haar vroegen hoe de „wooden shoes" bevielen drukte haar gezicht uit wat wij uit haar stuntelig lopen reeds afleidden, n.I. dat het haar niet meevalt op klompen te lopen. De andere die wij ontmoetten, .was een studente in Duits uit West-Berlijn. Ook haar indrukken waren goed, zp was vooral getrof fen door de hartelpke ontvangst die haar ten deel was gevallen. Tenslotte spraken wp nog met de heer Donker, beheerder in al gemene dienst bp de D.U.W. Hij doet dienst als kok, nu reeds voor het derde jaar in een meisjes studentenkamp en hij heeft het best naar zpn zin. Deze kampen worden georgani seerd door het N.B.B.S. in samen werking met de D.U.W. De meis jes zpn tewerkgesteld bp het plukken van fruit en misschien ook nog een gedeelte van de tpd in een conservenfabriek. IN BIGGEKERKE. Toen we gistermiddag het kamp van de jongens in Bigge kerke bezochten, waren een twee tal studenten druk bezig met het schrobben van de vloer in één der barakken. Het bleken twee Fin nen te zpn, waar we in wat ge brekkig Duits een praatje mee hebben aangeknoopt. Eén van hun, Valle Oikarinen, bleek in Helsinki voor tandarts te stude ren. Ze waren via Zweden per fiets en trein naar Nederland ge komen. Valle vertelde, dat hp het best naar z'n zin had. Op onze vraag of hp eind Juli weer direct teruggaat naar Helsinki, kwam het laconieke antwoord, dat ook hij nog naar Parijs wilde. Nog niet alle studenten waren gisteren aangekomen. Dertien Fransen bleken reeds aan 't werk te zpn, terwpl er maar één Ame rikaan is gekomen en vpf Itali anen. Een vpftal Nederlandse studenten nemen ook aan het kamp deel. De Denen hadden pech gehad op hun reis, die ze per fiets zou den maken. In Duitsland was n.I. één van de fietsen gestolen en zo kwam er één der deelnemers gis termorgen al aan met de mede deling, dat hij maar was komen liften en nu wat vroeger was. De leiding van het kamp berust bp een viertal Delftse studenten. Zp zullen alleen dit kamp leiden, daar het volgende kamp voor re kening van Wageningse studen ten komt. HET W ERK. De „Biggekerkse" studenten beginnen Maandag met hun werk. Er wordt 8 uur per dag gewerkt, behalve 's Zaterdags wanneer excursies worden gehouden; ook een uitstapje naar Brugge staat op het programma. Hun opdracht ls om de zgn. Noordendolferweg aan te leggen over een lengte van ongeveer 600 meter. Deze weg loopt binnen door van Zoutelande naar Bigge kerke. Bovendien zal 7200 meter bermsloot worden gegraven. De betaling vindt volgens de presta ties van de verschillende groepen plaats. Het minimum, dat kan worden verdiend bedraagt f30. per persoon per week. Dit kamp wordt gehouden tot 28 Juli, waar na op 31 Juli een nieuw kamp volgt. Maandagavond wordt in de cantine een officiële bpeenkomst gehouden, waar naast de studen ten, die hier werken, de meisjes uit het kamp in Wllhelminadorp aanwezig zullen zpn. Men ver wacht, dat de Commissaris der Koningin Jhr. mr A. F. C. de Ca- sembroot aanwezig zal zpn even als de burgemeester van Bigge kerke de heer J. L. Dregmans en van Kattendpke de heer A. Schipper. kunnen samentrekken en zelf op Formosa landen. Russische officieren van de ge nerale staf hebben op de vraag, wanneer een nieuwe oorlog op til is, schouderophalend geantwoord: „Indien de Amerikanen over de Oceaan waren, bevonden wp ons waarschpniijk reeds lang in een conflict. Thans is men doende de Amerikanen „over de Oceaan" handen vol werk te geven in de hoop de weg naar Europa voor het Russische leger gemakkelij ker te maken. De delegatie van de Nederland se Antillen, die naar ons land is gekomen om besprekingen te voeren over de interimregeling, is gistermorgen met een dag ver traging op Schiphol aangekomen. Zij bestaat uit de heren Plantz, Da Costa Gomez, Tromp, Debrot en Kroon. De belangrpkste punten, waar over met de commissie van voor bereiding uit de Tweede Kamer in eerste instantie gesproken zal worden, zijn de structuur der Ne derlandse Antillen, zoals die in het advies van de Staten en de minderheidsnota is weergegeven, de zetelverdeling en de eilanden- legellng. Prof. Ir W. Schermer- horn, voorzitter van de commis sie van voorbereiding, was ter verwelkoming op Schiphol aan wezig. Export van groenten naar Duitsland in gevaar. Contingent te vroeg uitgeput. Verwacht wordt, dat het groen ten-contingent in het handelsver drag met Duitsland, dat op SI Augustus afloopt, enkele weken vóór het' verstrijken van die da tum zal zpn uitgeput. In Den Haag wordt met deze mogelijk heid ernstig rekening gehouden, omdat lderuit grote moeilpkheden voor onze tuinbouw kunnen voort vloeien. In de maand Juni heeft Neder land voor ongeveer twee en een half millioen dollars aan groen ten naar Duitsland geëxporteerd. Het bedrag voor de resterende twee maanden is echter niet gro ter en zal dan ook vermoedelpk in de eerste week van Augustus zpn verbruikt. Wanneer de Duitsers besluiten de invoer van groenten nadien stop te zetten, dan zou dit een grote strop zijn voor onze export naar Duitsland, die zeer belang- rpk is. Men hoopt nu, zo meidt het „Vrije Volk", dat de Duitse auto riteiten zullen besluiten, na uit putting van het contingent tel kens en naar behoefte aankoop vergunningen voor Nederlandse groenten beschikbaar te stellen. Marinemissie in Indonesië zal uit 1200 man bestaan. De staatssecretaris van ma rine, schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, is in ons land uit In donesië teruggekeerd. Er is besloten, dat de samen werking der marines van de beide uniepartners zal geschie den in het verband der Neder landse militaire missie. Een van de eerste taken, die de Nederlandse marinemensen in Indonesië wacht en waaraan zp al voortdurend werken, is het vegen van de mpnenvelden. Daarna volgt dan de oplei ding .van Alris-personeel. Daartoe zal o.a. aan de Neder landse missie een Nederlandse marinebodem, vermoedelpk een torpedobootjager, ter beschik king worden gesteld. In totaal zal de marinemissie uit 1200 man militair personeel en een gering aantal burgers bestaan. De speciale correspondent van het A.N.P. seint uit Djakarta, dat, nu de datum der beëindiging van de reorganisatie van het K.N.I.L., n.I. 26 Juli, snel nadert, men zich in Nederlandse kringen in Indonesië wel enigszins bezorgd maakt over de vraag, of de reor ganisatie inderdaad voor dit tijd stip zal kunnen worden voltooid. Het probleem wordt voorname lijk gevormd door die Ambonese leden van het K.N.I.L., die niet overgaan naar de A.P.R.I.S., doch van het K.N.I.L. uit, waarin zp zich thans nog bevinden, moeten worden gedemobiliseerd en naar Ambon moeten worden terugge bracht. Zolang de kwestie met de Zuld-Molukken nog niet is op gelost, kunnen zp niet naar huis terugkeren en er zijn geen voor uitzichten, dat de kwestie met de Zuid-Molukken voor 26 Juli in derdaad zal zijn opgelost. Van de zpde der R.I.S. is voor gesteld, om deze demobllisanten voorlopig ontwapend in door- Vlissingen leefde 5 jaar op zware explosieven. 1200 kg. achter Scheldekantoor. Achter liet kantoor van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", heeft men in een oude schuilkelder een geheime dichtgemetselde berg plaats ontdekt, die boordevol zat met zware explosieve stoffen. Het gevaarlijke goed was ver pakt in kisten en op iedere kist waren etiketten aangebracht, waarop werd aangegeven, waar voor, in geval van ontruiming van Vlissingen door de Duitsers, deze explosieven moesten dienen. Het personeel van „De Schelde" heeft thans ongeveer vijf jaar in de on- middelipke nabpheid van deze „vulkaan" geleefd. Er werd nog een tweede geheime bergplaats, die eveneens dichtgemetseld was, ontdekt, maar toen deze open werd gebroken bleek zp slechts zand te bevatten. De explosieven, die een gezamenlpk gewicht had den van meer dan. 1200 kilogram, zpn Inmiddels door de mpnoprui- mingsdienst weggehaald. Federale jury verklaart Greenglass schuldig. Een federale jury te Santé Fe (Nieuw Mexico) heeft David Greenglass, een 28-jarige tech nicus, die volgens mededeling van de jury te Los Alamos aan de productie van de atoombom zelf heeft meegewerkt, schuldig verklaard aan medewerking van atoomgeheimen aan de Sowjet- Unie. Greenglass zou tot dezelf de spionnagegroep behoren als dr Klaus Fuchs. Botsing tussen twee Britse vliegtuigen boven Duitsland. Een Britse spitfire is tijdens de manoeuvres nabp het Britse vliegveld van Bückenberg tegen een Avro-Ansontransporttoestel gevlogen. De twee toestellen zijn neergestort en verbrand. De pi loot van bet jachttoestel en de twee inzittenden van bet transportvliegtuig zijn om net. leven gekomen. Besprekingen over kerk en staat in Hongarije. De Hongaarse regering heeft meegedeeld, dat zij met verte genwoordigers van de Rooms- Katholiege Kerk besprekingen voert. Men neemt aan, dat deze besprekingen tot een overeen komst zullen leiden. De verte genwoordigers van katholieke zpde zijn volgens de correspon dent van Reuter twee aartsbis schoppen, die als „gematigd" worden beschouwd. De regeringsraad, dat is het ministerie, van Suriname heeft gistermorgen bp de gouverneur zpn ontslag ingediend, omdat naar de mening van de meerderheid, het college niet representatief is. Volgens dagbladen te Saloniki concentreren zich aan de Joego slavische grens Bulgaarse troe pen, die onder bevel zouden staan van een Russisch generaal. Afgevaardigden van 30.000 Lon- dense chauffeurs hebben besloten tot een staking; duizenden hebben inmiddels het werk neer gelegd. België en Luxemburg hebben tot 1 Juli j.l. 476,3 millioen dollar van de Marshall-hulp ge kregen. In de loop van Augus tus zal de Belgische P.T.T. de binnenlandse post gedeeltelpk per helicoptere vervoeren. Doordat de bestuurders verblind werden door een bliksemstraal botsten bp Arcen twee auto's op elkaar. Het ongeval liep met schade af. Gistermiddag stak de 81-jarige K. de B. de Nieuwe Duinweg te 's-Gravenhage over. Hij werd door een tram aangereden en stierf kort daarna. De heer Dellaert, directeur van Schiphol gaat naar Lydda in Israël om ad vies te geven over de exploitatie van het vliegveld daar. gangskampen onder te brengen, waar zp op repatriëring naar Ambon kunnen wachten, doch de Nederlandse legerleiding acht zulks onmogelpk. De moeilijkheid is n.I., om deze demobllisanten zonder tegenstrubbeling te ont wapenen, daar hun ontwapening zonder oppositie alleen maar mo gelijk ls, indien zij tevens naar huis kunnen terugkeren. Aan Nederlandse zijde reali seert men zich, dat een uitstel van het einde der reorganisatie tot na 26 Juli grote moeilijkheden met zich zal brengen, aangezien de Sultan te Djogja min of meer zpn persoonlijk prestige heeft In gezet om de zaak inderdaad te beëindigen. Naar een oplossing voor het dilemma wordt nog ge zocht, doch tot heden is zij nog niet gevonden. Hartelijke ontvangst van Zeeuwse gasten. Gisteravond arriveerden met drie bussen en 4 personenauto's ongeveer 120 Middelburgers te Amersfoort, die daar deel zullen nemen aan de sportontmoeting tussen de beide steden, welke van daag begint. De Middelburgers werden in de Markthal ontvangen en door de voorzitter van de Amersfoortse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding, die de organisatie in han den heeft, de heer P. E. H. van Maurik, verwelkomd. De burgemeester van Amers foort, de heer H. Molendijk, die met een zpner wethouders de be groeting bpwoonde, was zichtbaar verheugd met het Zeeuwse be zoek. In een hartelijke speech wees hp op de betekenis van sportontmoetingen als die tussen Middelburg en Amersfoort. Aan contacten van idieële strekking als dergelijke hecht het gemeente bestuur grote waarde zei hp. Ook haalde burgemeester MolendPk nog herinneringen op over de sportontmoeting, die twee jaar geleden in Middelburg plaats vond en over de tpd, dat hp nog school ging in de Zeeuwse hoofd stad. Namens de Zeeuwse sportvrien den dankte de heer Huizen voor de prettige ontvangst en voor dé hartelpke woorden, waarbp hp er tevens nog op wees hoe luxueus Amersfoort met zpn prachtige sportvelden Middelburg kan ont vangen. De avond werd verder gezellig doorgebracht met muziek, zang en schetsjes. Herverka velin gscommissie Walcheren maakte rondrit. De Herverkavelingscommissie Walcheren heeft gisteren, na een korte vergadering ten kantore te Middelburg, een rondrit over het eiland gemaakt, teneinde di verse objecten (egalisatiewerk zaamheden, voorbereidend werk voor de onderbemaling in de Zuidwatering enz.) in ogenschouw te nemen. Deze week zpn plm. 40 boeren met htm echtgenoten op bezoek geweest in de Noord Oost Polder, waar zp de percelen konden zien, die aan hen toegewezen zpn. De meeste leden van de Her- verkavellngsconiniissie maakten deze trip mee. 935.586 vonnissen in één jaar. Blijkens het statistisch zak boek, uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, zijn in 1948 veroordeeld tot enigerlei straf: door rechtbanken 8146 personen, door de politierechter 29104, door de kinderrechter 3127, door de kantonrechter 301.897, terwpl in 501.628 gevallen boete werd betaald om vervolging te voorkomen. Voorts werden in economische strafzaken 32.847 vonnissen geveld, wegens voedsel- voorzieningsdellcten 31.198 en wegens prpzendelicten 27.638. Alles bijeengeteld 935.586 von nissen in één jaar tijd. Inwoner van Breskens krijgt erepenning voor menslievend hulpbetoon. Bp K.B. is als blpk van goed keuring en tevredenheid toege kend de erepenning voor menslie vend hulpbetoon, met bpbehorend loffeipk getuigschrift, wegens het met gevaar voor eigen leven ver richten van onderscheidene red dingen: in zilver, o.m. aan A. van der Ster, le machinist van de dubbelschroefreddingboot „Presi dent J. V. Wierdsma" te Bres kens. Dertien Middelbare Meisjes scholen. Het ligt in het voornemen voor alsnog slechts aan dertien Rijks Hogere Burgerscholen een afde ling Middelbare School voor Meis jes te verbinden. Daarbp zijn slechts in aanmerking gebracht gemeenten, waar uitsluitend het Rpk in de behoefte aan openbaar middelbaar onderwijs voorziet. DE BILT ZEGT: Droog en vrp zonnig. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelpk tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1