Wederopbouw van de Zeeuwse boerderijen heeft een vlot verloop. VL/m 1 i-vi 3 De Klok van Arnemuiden Hel ontbrekende woord ADAAiSON Vrienden van de V.U. ontmoetten eikaar in Middelburg. 163 boerderijen zjjn reeds geheel hersteld. GEMEENTERADEN LANGE NOORDSTRAAT MIDDELBURG Glir. Nat. Vakverbond. f ^ffreymborgj Waarborg/' Een kwestie van stand. Spijkermisère. T.T.-RACES ORANJEBOOM BIER! De heer Jan Schouten doctor honoris causa. Vrijdag 7 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De heer D. Stam, voormalig hoofd Wederopbouw Boerderijen. „De herbouw van de boerderijen in Zeeland verloopt zeer vlot en naar verwacht mag worden zal over enkele jaren het weder opbouw programma geheel z(jn afgewikkeld". Dit vernamen wij van het wnd. hoofd van de Prov. Directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer D. Stam, die voordat de aftl. Boerde- rycnbouw bij de Prov. Directie werd gevoegd, hoofd was van het Bureau Wederopbouw Boerderijen. „Hoe groot is het aantal boer derijen, dat geheel is vernield of beschadigd werd?" „Het totaal aantal vernielde en beschadigde boerderijen bedroeg 776. Dit is tevens het aantal in geschreven boerderijen, die vol gens de financiering van boerde- rijenbouw behandeld worden. De ze financiering is gunstiger, dan die voor de gewone wederopbouw. De schadegevallen behoren tot het verleden, want die boerderijen, waarvan de opstallen beschadigd waren zijn allen geheel hersteld". „Hoeveel noodstallen en boer derijen z\jn er in de loop der jaren gebouwd?" „Er zijn 602 noodstallen ge bouwd en 293 noodboerderijen". llngez. mededeling advert.) Colbert-Costuumi. in tweed, cheviolte en hamgaren, vanaf 52./3 De stoffen voor deze Heren- Costuums, reeds lang voor de devaluatie ingekocht hebben tv ij eerst onlangs ontvangen. Profiteer van deze bijzondere aanbieding, welke I0-20°\a beneden de huidige prijzen ligt. DEMI-SAISONS vanaf 62.50 Prachtige kwaliteit Egyptisch katoenen REGENJASSEN geheel dubbel vanaf 54.50 Uitgebreide sortering JONGENSKLEDING blouses, windbreakers, stoffen en khaki culottes, plus-fours. Hoeveel boerderijen zijn reeds herbouwd?" „Er zijn 163 boerderijen volledig herbouwd en 266 gedeeltelijk w.o. 137 hangards, die direct zijn ge zet. Daarmee is thans de helft van het aantal verwoeste boer derijen geheel opgebouwd. Boven dien zullen dit jaar 80 tot 90 boerderijen worden aanbesteed en hiervan zijn er al 60 besteed. Wie komt met de wil om te herbou wen, wordt door ons geholpen!" „Hoe is de schaderegeling mo menteel?" „De voorlopige schaderegeling is nu 1 Vi jaar bekend, want het systeem werd per 1 Januari 1949 toegepast. Er wordt een z.gn. stopprijsberekening gemaakt, d.w. z. dat de maximale bouwsom kan berekend worden naar de toe stand van Mei 1940. Er wordt bij de financiering onderscheid ge maakt tussen een agrarisch ge deelte en het vee, de bergruimte en de woning. Er wordt dus zowel financieel als concreet gebouwd. Dit laatste geldt voor het onder brengen van 't vee, de tas, werk tuigen en de mensen. Naarmate de grond waarop wordt gebouwd zandgrond, klei of gemengde grond is, wordt naar gelang van de grootte van het bedrijf op een tabel het percentage afgelezen, dat de eigenaar zelf heeft in te brengen om tot herbouw te kun nen geraken. Dit percentage va rieert van 8 tot 25 Voor het resterende percentage, tot 100 dus, waarin dan wordt verrekend de Rijksbijdrage de waarde van de opstallen berekend op 9 Mei 1940, wordt een voorlopig renteloos crediet verstrekt, dat niet afgelost behoeft te worden. Dit alles is vastgelegd in art. 71 van de wet op de materiële oor logsschade. Volgens art. 72 van deze wet kan dit gedeelte ook worden afgekocht tegen, naar verwacht wordt, 10 Uver een paar jaar hopen we met de we deropbouw van boerderijen klaar te zijn en dan rest ons nog uit sluitend het afwikkelen". GEEN NIEUWE BOERDERIJEN. „Hoe groot is de behoefte aan nieuwe boerderijen?" „Deze behoefte is zeer minimaal Er worden practisch geen nieuwe boerderijen in Zeeland gebouwd. Alleen wanneer door brand een boerderij wordt vernield vond nieuwbouw plaats en brandge- vallen kunnen door ons direct worden geholpen. Nieuwbouw van enige betekenis is alleen te ver wachten in de nieuwe Sloepolder „Wordt er gebouwd volgens een speciaal type Zeeuwse boer derij?" „Dat is wel geweest, n.l. de houten schuur met de witte rand, doch deze streekboerderijen kun nen niet meer gebouwd worden, daar ze hoofdzakelijk uit hout w-aren opgetrokken. De eisen van luchtverversing, brandvrijheid e.d. noodzaken tot een streven naar een landelijk type. Op deze wijze zijn de streekeigen type's langza merhand verdrongen". „Valt het werk bij de Boer- derijenbouw uiteen in een tech nisch en een administratief ge deelte?" „Neen, dit was vroeger, toen het Bureau Wederopbouw Boer derijen zelfstandig werkte wel 't geval, doch nu zit het technisch en administratief personeel op een afdeling bijeen. Er zijn 4 per sonen in de buitendienst werk zaam, die ieder hun rayon heb ben". „Is er nog verschil in de vor deringen, die gemaakt worden met de boerderijenbouw in Wal cheren en overig Zeeland?" „Zowel op de beide Bevelanden, St Philipsland, Tholen en Schou wen en Duiveland waren er alleen maar verspreide gevallen, die al lemaal in behandeling zijn en in gevorderd stadium kunnen wor den beschouwd. De herbouw in West Zeeuwsch-Vlaanderen wordt nu met kracht ter hand genomen en in Walcheren is een hechte samenwerking met de herverka veling. Op Walcheren zijn al 30 boerderijen gereed gekomen en er zijn er nog 'n behoorlijk aantal in voorbereiding. Naarmate de her verkaveling vordert zal alles meer en meer op Walcheren geconcen treerd worden". „Hoe is de verhouding tot het Bouwbureau van de Stichting van de Landbouw?" „Zowel met het Bouwbureau als met de particuliere architec ten is een uitstekende samenwer king". „Is de financieringsregeling bevredigend?" „Er komen hier en daar wel eens moeilijke puzzles voor, voor al bij de in 1947 en 1948 in be handeling genomen wederop- bouwgevallen, daar toen de finan cieringsregeling nog niet bekend was daar deze eerst per 1 Jan. 1949 is toegepast. Overigens zijn er nog de problemen van her- bouwplichten en boedelscheidin gen en ook de herverkaveling van Walcheren brengt voor ons de nodige puzzles mee. Een ieder, die bij ons komt", zo besloot de heer Stam ons onderhoud, „wordt naar recht en billijkheid behan deld en onbillijkheden komen er dan ook gelukkig niet voor". Belangrijke stijging van het ledental. Verschenen is het twee-jaar lijkse verslag van het Chr. Nat. Vakverbond. Dit boekwerk van 350 bladzij den biedt een uitstekend beeld van wat er in de organisaties, maar ook in het sociale leven in zijn geheel, is gepasseerd. Uit de verslagen blijkt, dat het aantal organisaties is gestegen van 17 tot 23 en het aantal leden van 131.436 tot 155.232. (Op 1 April j.l. 158.882). Uit het verslag van de pen ningmeester blijkt, dat de liquida tie van de N.A.F.-boedel nog steeds niet ten einde is. Ongeveer 35 van het in 1941 verloren bezit is weer in handen van de rechtmatige eigenaars gekomen. Men verwacht dit jaar nog een tweede verdeling van 15 De jaarvergadering zal worden gehouden op 25 en 26 Juli, zoals gewoonlijk in Utrecht. Van de agenda vermelden wij een voor stel om de contributie van de aangesloten organisaties aan het verbond te verhogen met een cent per lid en per week, met te rugwerkende kracht van 1 Jan. j.l. af. Men wil de documentatie dienst en de dienst voor het ver strekken van rechtskundig advies uitbreiden. De Chr. Metaalbewerkersbond stelt voor, maatregelen te treffen voor een bedrijfsgewijze organisa tie binnen het C.N.V. Klaus Fuchs weer aan het werk. Dr Hans Bethe, een vooraan staande atoomphysieus, die des tijds het wetenschappelijk werk aan de atoombom te Los Alamos coördineerde, verklaarde Woens dag te Seattle, dat het „heel goed mogelijk" was, dat Klaus Fuchs, de Britse atoomgeleerde, die tot 14 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens het mededelen van atoomgeheimen aan de Sow- jet-Unie, in de toekomst zou kun nen deelnemen aan atoomonder zoekingen voor de Westerse de mocratieën. Volgens dr Bethe zou er geen gevaar meer zijn, daar Fuchs volkomen berouwvol scheen. Verpakkingskisten uit Duitsland. Het Bedrijfschap voor Zuivel in Den Haag zal gunstig adviseren op een aanvraag, welke de Cen trale Zuivelcommissie zal indienen om verpakkingskisten voortaan in Duitsland te mogen inkopen. De Duitse kisten zijn 20 tot 25 goedkoper dan de Nederlandse. Hierdoor zal het wellicht moge lijk worden de exportprijs van ge- condenseerdé melk met 1 cent p. kg te verlagen. Door de scherpe concurrentie van Australië, Nw,- Zeeland en andere landen, waar bij het vaak om halfjes gaat, is- deze cent een belangrijke factor. KRUININGEN. Onbeheerde rijwielen aan de openbare weg toegestaan. Onder voorzitterschap van burgemeester Vogelaar kwam Maandagavond de raad van Krui- ningen bijeen. De voorzitter deelde o.a. mede dat de begro ting over het dienstjaar 1950 door Gedep. Staten is goedge keurd. Enige bepalingen uit de alge mene politieverordening, die tij dens de bezetting zijn vastge steld (welke anders zouden ko men te vervallen) werden op nieuw vastgesteld. Op voorstel van de heer Suij (K.V.P.) werd artikel 50a geschrapt. Dit artikel hield in, dat het verboden was op of aan de openbare weg een rijwiel onbeheerd te laten staan. Voortaan za' men dus in Krui- ningen zijn rijwiel niet meer van een slot behoeven te voor zien. De begroting voor het dienst jaar 1950 werd voor de 7e maal gewijzigd. B. en W. stelden nogmaals voor tot deelname in het garan tiefonds voor de in 1953 te Mid delburg te houden algemene Zeeuwse tentoonstelling tot een bedrag van 6 cent per inwoner. Dit voorstel werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heren Polderman en Griepen (V.V.D.) en van Iwaar- den en Pouwer (C.H.). Een voorstel van de heer Suij om een subsidie van f 150 te verlenen kon evenmin de goedkeuring van de raad wegdragen. Het werd verworpen met 6 tegen 5 KORTE BERICHTEN De Franse troonpretendent, de graaf van Parijs, is Woensdag avond onder grote belangstelling per auto in de Franse hoofdstad aangekomen. Hij had 24 jaar lang in ballingschap in Portugal, N. Afrika en Groot-Brittannië door gebracht. De Belgische regering heeft bij de Kamer van Volksvertegen woordigers een amendement op de begroting van het ministerie van onderwijs ingediend, ertoe strekkend een subsidie van fr. 3 millioen te verlenen aan 't Euro pees college te Brugge. De lessen aan het college, aan het hoofd waarvan de Nederlandse hoogle raar prof. dr H. Brugmans uit Utrecht staat, zullen in October een aanvang nemen. Een rijwielhandelaar te Belfast, een zekere Henry Knight, heeft 5 pond sterling vergoeding ontvan gen voor de diefstal van een fiets, die 27 jaar geleden buiten zijn winkel stond. De anonieme schen ker van het geld verklaarde in een begeleidend schrijven in slechte omstandigheden verkeerd te hebben toen hij de fiets stal. Behalve de Krakatau tussen Java en Sumatra, die Dinsdag in werking is getreden, vertoont nog een andere vulkaan, de Tangkoe- ban Prahoe, nabij Banddeng, se dert verscheidene dagen rook en vlammenverschijnselen. De tem peratuur is nabij zijn krater tot 225 graden gestegen. Alle in de nabijheid gelegen wegen zijn voor het verkeer verboden, daar, naar men meent, zich een gevaarlijker lavavloed dan die bij de laatste uitbarsting van de vulkaan in 1926 zal voordoen. Te Stockholm is Woensdag avond de inhoud van een nota van de Zweedse aan de Israëlische re gering gepubliceerd. Het Zweed se ministerie van buitenlandse zaken verklaarde de in nota's vastgestelde uitwisseling van ge zichtspunten betreffende de moord op Graaf Bernadotte thans als „gesloten" te beschouwen. Men verwacht, dat Israël nu spoedig door Zweden de jure zal worden erkend. (Advertentie) Het vaderlandse lied van 1950. Vroeger was het: „We gaan naar Zandvoort al aan de Zee"; en dan volgde: „we nemen broodjes en koffie mee". Als men echter nu naar het strand gaat is het voornaamste wat ze meenemen, zo'n leuke badtas uit de GESCHENKEN HUIZEN te Middelburg en Goes. Énige dingen hebben ze daar voor het strand. Strandpantoffel- tjes, badtassen, toiletetui's, make up zakjes en nog veel meer. Een prettige vacantie, met de reis- en strandbenodigdheden uit het Geschenkenhuis te Middel burg en Goes. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 31) _o_ „Ik heb u duidelijk gezegd, waarom ik het verzweeg: 't was ter wille van mijn vader." ,,'t Maakt de zaak hoogst on aangenaam voor ons. Wij heb ben onze stand, onze vrien den. ,,'t Zal niet onaangenamer zijn, dan het behoeft, Lady Violet. U behoeft niet bevreesd te zijn. dat ik misbruik zal maken van onze vroegere omgang. Ik ben mij mijn veranderde levensposi tie zeer goed bewust en zal het nooit vergeten. Vaarwel!" „Vaarwel kapitein Fortescuei" Zij reikte hem zelfs niet de hand en liep vlug de trappen op. Kenneth ging raar de voordeur, waar het rijtuig wachtte. Gedurende de rit was kapitein Berington hoogst vriendelijk, maar zinspeelde niet op het on derhoud, dat zoeven plaats had. Dat deed hij eerst toen hij bij het portier van de coupé stond, waarin Kenneth had plaats ge nomen. Toen greep hij de hand van zijn vriend en zei: „Gy en ik kunnen evengoed vrienden blijven; natuurlijk, voor moeder en mijn zusters staat de zaak anders en mijn oudere broer de graaf ge hebt hem, geloof ik, nooit ontmoet is nog angstvalliger op dat punt; ik denk wel, dat hij het moet zijn. Maar ik ben de jongere zoon en kan dus doen, zoals ik wil. Nu vaarwel!" De trein was in beweging, voordat Kenneth kon antwoor den. Maar op zijn reis naar Al- dershot herinnerde hij zich de woorden van Lady Violet: ,,'t Maakt de zaak hoogst onaan genaam voor ons. Wij hebben onze stand, onze vrienden." Hij kon niet nalaten ze te ver gelijken met andere woorden, gesproken door een andere mond, slechts tien dagen gele den: „Denk niet om ons, 't is voor uzelf hard genoeg." En toen hij dacht over de betekenis en het verschil van die beide uitdrukkingen, vergeleek hij on willekeurig de beide personen, die ze hadden gebezigd en bij treurde veel minder dan hy an ders zou hebben gedaan over 't „Einde" dat hij had gelezen on deraan die laatste bladzijde van dit hoofdstuk uit zijn levens boek. HOOFDSTUK X. Vaarwel! Toen Louis Verner op de mor gen van Kenneths vertrek op „Fernbank" aankwam, stond Marjorie naar hem, of liever naar zyn couranten uit te zien, en zodra hij ze haar had over handigd, wipte zij de trappen op naar haar eigen kamer. Ze spreidde ze één voor één uit op haar bed en zocht op de advertentiepagina's naar het hoofd: Betrekkingen aangebo den. En zy las vele aanbiedin gen die haar ongeschikt toele- ken of waarvoor zy zich zelf onbekwaam achtte. „Wacht, deze schijnt beter. „Als assistente in de huishou ding gevraagd, een lief jong meisje. ,,'kZou wel eens willen we ten, of ik een lief jong meisje ben", lachte zeby drie jongens van 11, 5 en 2 jr. Uitste kende referenties vereist. Brie ven met volledige inlichtingeu aan Burstall, 51 Lester Street, E.E. London." „Zeker 't een of ander ver huurkantoor. Neen, dat „lieve jonge meisje" bevalt me niet." „O, hier is wat anders: „As sistente gevraagd, in een Chris telijk gezin. Goed met kinderen kunnende omgaan, huishoude lijk van aanleg, in een gezellig tehuis. Dienstbode aanwezig. Brieven aan mevrouw Holtby, Daisy Bank, Staffordshire." „Dat klinkt beter! Ik houd van kinderen. Of ik ook huis- houdeiyk van aanleg ben? En Daisy Bank, ik ken de plaats niet, maar de naam schijnt me nogal uitlokkend. Zou het de naam van het dorp of van het huis zyn? 'k Zou graag naar een mooie streek gaan, als 'tkon. 'tls natuurlijk niet noodzakeiyk, maar toch als je in Borrowdale hebt gewoond...." Marjorie's blik gleed liefko zend over het schone landschap, waarop haar venster uitzicht bood. „Moeder!", riep ze, terwijl mevrouw Douglas haar slaapka merdeur voorbij ging, „komt u mij eens raad geven?" Moeder en dochter namen naast elkaar plaats en lazen de advertenties nog eens door. Daisy Bank leek ook mevrouw Douglas de meest geschikte. „Maar lieve", en moeders blik rustte met innige vertrouwelijk» heid in Marjorie's ogen, „je doet je keus toch niet zonder Goas leiding?" „Daar heb ik steeds om ge vraagd, moeder." „O, lieveling, hoe zal 'tons zijn zonder jou!" „En my zonder u, moeder", zei Marjorie; „maar er moet toch iets gedaan worden, en dit lykt ons het best9, is 'tnlet?" ,,'t Komt mij ook zo voor, kind." (Wordt vervolgd.) stemmen. Voor stemden de he ren Burkunk en v. Ballegooijen (P.v.d.A.), Suij en Rammeloo (K.V.P.) en de Bruin (A.R.). Aangenomen werd een voor stel van B. en W. om gelden be schikbaar te stellen voor de aan schaffing van nieuwe schoolban ken voor de „School met de Bij bel" te Kruiningen. Het betreft een aanvrage van 20 schoolban ken a f 62,50 per stuk. Tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Kruiningen werd benoemd mej. A. A. West- strate te Kruiningen. De voorzitter deelde nog mede, dat de bouw van het politiebu reau te Kruiningen aan de laag ste inschrijver D. Priem te Ovt- zande voor een bedrag van f46.396 nog niet gegund kan worden omdat de vereiste over eenstemming met het Ministe rie van Justitie nog niet is ver kregen. RITTHEM. Dezer dagen vergaderde de raad van Ritthem o.l.v. burge meester P. Daniëlse. Tot leden van de woonruimte commissie werden herbenoemd de heren H. K. Allaard, W. Ce- vaal Azn., Jac. Osté, H. C. A. Varel en J. H. Vink. Als lid van het Burg. Arm- best. werd benoemd in de vac.- J. Breel, de heer H. C. A. Va- rel, terwijl de heer W. Boogaard werd herbenoemd. Aan het gemeentepersoneel werd een uitkering van 5 pet. toegekend benevens een gratifi catie van 2 pet. De Politieverordening werd aangevuld met een bepaling, die het mogelijk maakt het laten uitvliegen van duiven te ver bieden. Aan de Waterleiding Mij. Zuid-Beveland werd een lenings garantie gegeven. Aan de aanleg van een vlieg veld midden Zeeland besloot de raad in principe zyn medewer king te verlenen, met dien ver stande, dat de raad ten zeerste gekant is tegen de ligging hier van in het naburige Welzinge, daar er dan een aanmerkelijke oppervlakte cultuurgrond verlo ren gaat. Men verkoos voor aan leg van een vliegveld het Noord- Sloe, daar men dan niet behoeft te onteigenen. Aan de Vereniging Rijwielpa den Walcheren zal een jaarlijkse subsidie van f25 en één van 1 cent per inwoner worden ver leend. Aan de plaatselijke geitenfok- vereniging werd een subsidie van f 10 verleend. De vergoeding voor het bij zonder lager onderwijs over 1940 werd op f 1183 vastgesteld. Aan de volkstuinvereniging werd wederom voor 3 jaren een perceel bouwland achter de be graafplaats verpacht voor f75 per jaar. De electriciteitsaanleg in de buurtschap Welzinge schynt op moeilijkheden te stuiten, zodat het electrisch gemaal niet bij het Reüerswegeling, doch bij de Schroeweg zal komen. Eerst zou de stroom door de N.V. P.Z.E.M. worden geleverd, welke N.V. een garantiefonds heeft voor de aan te sluiten percelen op het platteland. Nu het gemaal by de Schroeweg zal komen, wordt de stroom door het Middelburgse gemeentelyke electriciteitsbedrijf geleverd, hetwelk geen garantie fonds bezit en buitendien verder ter plaatse geen stroom kan mis sen. Door de Chr. woningstichting Walcheren is een verzoek ge richt tot het gemeentebestuur om in Ritthem te mogen werken. B. en W. hebben hiertegen overwegende bezwaren daar i.m. de woningstichting de door haar te stichten woningen uitsluitend wenst te verhuren aan de leden van organisaties aangesloten bij het C.N.V. en zo er anders geen gegadigden zijn, ook aan ande ren. Bovendien is enige tyd ge leden opgericht een algemene woningbouwvereniging „Het Platteland van Walcheren", waarby vele plattelandsgemeen ten van het eiland zijn aange sloten en ook Ritthem is be trokken. De heer Allaart stelde voor dit punt aan te houden totdat de statuten van de woningbouw vereniging „Het Platteland van Walcheren" zijn goedgekeurd. Aldus werd besloten. Besloten werd deel te nemen aan het garantiefonds voor de in 1953 te houden tentoonstelling te Middelburg ter gelegenheid van de viering van het 850-ja- rig bestaan als stad. By de rondvraag stelden de heren W. Cevaal Azn. en Jac. Osté vragen naar aanleiding van de bouw van een lijkenhuisje met toegangshekken. ST.-ANN ALAND. Geen bijdrage voor de Stichting A.V.O. In de Maandag gehouden raads vergadering werd medegedeeld, dat het onderzoek van de school arts zeer gunstig bleek, zowel van de beide lagere scholen als voor de kleuterschool. De raad besloot een zilveren medaille te schenken aan de schietvereniging „Prinses Juliana", ter gelegenheid van de provinciale schletwedstryden, die gehouden zullen worden op 5 en 12 Augustus a.s. Aan de heren J. A. Geluk en J. Moerland werd ontheffing van de hondenbelas ting verleend voor het tweede halfjaar van 1950. Een verzoek van de vereniging A.V.O. (Arbeid voor Onvolwaar- digen) om een renteloos voor schot te verstrekken, ten einde een stichtingskapitaal te verkrij gen tot exploitatie van een werk plaats voor onvolwaardige men sen van het eiland, werd voor kennisgeving aangenomen. Verder besloot men, in de Politieverorde ning een bepaling op te nemen, volgens welke geen honden zon der gelelde meer langs de open bare wegen mogen lopen. Bij-de rondvraag vroeg de heer C. Ridderhof, of «r geen trapje (Ingez. mededeling, advert.) 25 zaken In Nederland. Minister Rutten stal het hart van jonge Friezen. Het is op het moment feest in Bolsward. Het is er „Hea- mielwike", zoals de Friezen zeggen en minister Rutten opende er Dinsdag een ten toonstelling. Woensdag bracht zijne excellentie een bezoek aan de sportvelden, waar de schooljeugd van Bolsward wedstrijden hield. De minis ter maakte daarbij een uit stekende beurt bij de jonge Friezen door te verklaren, dat hij er geen bezwaar te gen had, dat de scholen in de feestweek een dag vrij zou den hebben. Zelden werd een ministeriële uitspraak met zo weinig critiek ontuangen en. het hoeratje uit duizenden kinderkelen was niet voor misverstand vatbaar. Die woningnood brengt wat teweeg. Daar worden nota bene „deftige" mensen gedwongen om minder gegoede medeburgers in hun straat, of zelfs in hun huis te tolereren. Hoe erg het wel is blijkt uit onderstaand stukje uit „Vrijheid": In het deftige Wassenaar is een woonkwestie geweest. Wat was het geval? Een oorlogsinvalide, die met een verpleegster ge trouwd was, kreeg een huis toe gewezen op een prachtige stand in dit luxueuze dorp. Zomaar een doodgewone oorlogsinvalide, gehuwd met een ordinaire ver pleegster, als lelijke eendjes temidden van die dure goudfa zanten. Dat ging natuurlijk niet. De eigenaresse, de N.V. Was- senaarse Bouw- en Handels maatschappij protesteerde dan ook prompt tegen de huisvesting van dit vulgus temidden van de aristo's. Dat de man zijn gezonde lichaam had laten vernielen, om ook haar kapitaal te helpen ver dedigen, och dat deerde de N.V. niet. De man moest er uit. Met zijn vrouw. „Want", zo zei die N.V., „hierdoor zou de stand aan de Wittenburgerweg omlaag worden gehaald." De zaak kwam voor Gedepu teerden, die uiteraard het pro test van de hand wezen. DEMOCRATIE. De socialisten poseren gaarne als de democraten bij uitnemend heid. Z'j zijn de echte, de ware democraten. In de practijk blijkt echter maar al te vaak, dat ze demo craten zijn zolang dit in hun kraam te pas komt, maar dat ze er overigens geen been in zien hun democatisch jasje om te keren. Dat zien we nu weer in Bel gië. De meerderheid van de Ka mer en van de Senaat zijn voor terugkeer van Koning Leopold II. Zij wensen aan de balling schap van de koning een einde te maken. Doch dat is tegen de zin van de socialisten. En wat doen ze nu? Leggen ze zich bij het op democratische wijze genomen besluit neer? Geen denken aan. Op zeer on democratische wijze trachten ze hun wil aan het volk op te leg gen en het besluit van de meer derheid te torpederen. Het begint a.s. Zaterdag met een grote volksbetoging z.g. ter ere van de Prins-Regent. En dan, zo is aangekondigd, blijft het niet bij woorden, maar zal er nog wat anders volgen. Zo wordt de democratie om hals gebracht. En speelt men voor de zo veelste maal in de kaart van de communisten, die de dictatuur verkiezen boven de democratie. (ngez. mededeling, advert.) De grote veilingzaal aan de Nieuwe Vlissingseweg te Middel burg was gistermorgen geheel gevuld met vrienden van de Vrije Universiteit, toen de voorzitter van de Ver. voor Hoger Onderwijs op Geref. grondslag, mr H. Bos Kzn te 's-Graven- hage, de jaarvergadering van deze vereniging opende. Op het podium hadden, behalve enige genodigden, de profes soren van de Vrije Universiteit en de professoren dr K. Dyk en dr G. Brillenburg Wurth van de Theologische School te Kam pen plaatsgenomen, evenals vertegenwoordigers en -sters van de studentencorporaties. Deze vergadering werd ook by gewoond door de Commissa ris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, mr dr N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg en zijn waar nemer, de heer J. W. Kögeler, terwyl wy ook enige burgemees ters van Walcherse gemeenten opmerkten en voorts afgevaar digden van de Geref. kerkeraad van Middelburg, enz. Na opening met Schriftlezing en gebed heette de voorzitter alle aanwezigen hartelijk wel kom in de Zeeuwse hoofdstad. Hy wees op de nieuwe band tus sen de provincies Zeeland en Holland, herinnerde aan de his torische betekenis van steden als Veere, Vlissingen en Mid delburg en herdacht de duizen den Amerikaanse, Canadese en Engelse wapenbroeders, die in ihi 1J de laatste phase van de wereld oorlog op de Zeeuwse bodem voor onze bevryding zyn ge vallen. Met diepe dankbaarheid ge dacht spr. voorts de grote be- aan de nieuwe haven zou kunnen worden aangebracht. De heer J. den Engelsman vroeg, of het mogelijk is, om de oprit wat te veranderen by de Tienhoven" en de sloot aan de Nieuwstraat tot de woning van C Slager te dempen. Dit laatste Is' echter een polderaangelegen heid. Ook werd nog gesproken over de bestrating van de Dorpsweg, die in zeer desolate toestand ver keert. In de zomer vergaat men er van het stof, terwyi ln de win ter alles modder en water Is, wat het oog ziet, tekenis van de V.U. Zij telt thans meer dan 1300 studenten. De economische faculteit is twee jaar geleden opgericht en heeft reeds 160 studenten. De wis- en natuurkundige faculteit is met nieuwe docenten uitgebreid. Bin nenkort hoopt men een aanvang te kunnen maken met uitbrei ding van de medische faculteit om ook daarin tot candidaats- opleiding te komen. Voor de verwezenlyking van deze plan nen zyn vele gebouwen nodig. De derde verdieping op het na tuurkundig-scheikundig labora torium is thans zover voor bereid, dat de aanbesteding nog mogelijk dit jaar kan plaats hebben. Met dankbaarheid her dacht spr. de busjes-actie van de dames. Het doel blyft een complete VU. Dank zij de subsidie vol gens de wet op het Hoger onder- wys is het mogelyk binnen zeker tijdsverloop daartoe te geraken. Toch blijft particuliere offervaar digheid meer dan ooit dringen, hetgeen spr. nader adstrueerde. Hy dacht aan de tweede ge neratie na Kuyper, die bezig is afscheid te nemen en bracht warme dank aan de hoogteraten mr P. A. Diepenhorst, dr G. Ch. Aalders en dr V. Hepp voor al hun arbeid. De toekomst zag spr. onder twee aspecten. Van menselijke kant bezien zijn de mogelykheden verbijsterend. Wetenschappelijke en sociale problemen hebben thans een in ternationaal karakter. Al ons pogen kan slechts slagen indien gezocht wordt naar de wijsheid, waarvan het beginsel ligt in de vreze des Heren. Daarin schuilt het eigen, kernachtig standpunt der V.U. En daarin ligt ook de (Zie vervolg pag. 3).

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2