Geringe Amerikaanse tegenstand door gebrek aan troepen en materiaal NIEUWS Communistisch China beschuldigt V.S. van openlijke agressie Politieke onlusten in België verwacht Amsterdam schonk Zonnemaire borstbeeld van Prof. Dr Zeeman Vrije Universiteit heeft een internationale taak Staat en burger. Prof. Dr Zuidema waarschuwde tegen scepticisme SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hevig rumoer in vergadering van Kamer en Senaat. Rapport Nederlandse Vak centrales over Amerika. Amerikaanse viooteenheden naar de Stille Oceaan. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingent Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1603 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 7 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZLIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds G. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 4.29 u., onder 21.00 u.; Maan op 0.08 u., onder 14.19 u. Hoogwater op Zaterdag 8 Juli: Vlissingen: 8.20 u. 1.53 m., 20.39 u. 1.35 m.; Terneuzen: 8.46 u. 1.75 m., 21.05 u. 1.56 m.; Wemel- dinge: 9.47 u. 1.46 m., 22.05 u. 1.23 m.; Zierikzee: 9.30 u. 1.26 m., 21.44 u. 1.03 m. Tn „Burgerrecht" gaf dr P. H. 1 Ritter Jr. een interessante be schouwing over wat hij noemt de crisis in het staatsvertrou- wen. „Allerwegen vallen de staket- selen weg, die vroeger ter be scherming van de individu tegen een al te grote nieuwsgierigheid van staatsorganen waren opge trokken. Het bankgeheim viel, de pers wordt genoopt in be paalde gevallen het geheim prijs te geven van haar informatie bron, en zo is er meer dat ge tuigenis aflegt van de verstoring van het evenwicht tussen de le venssfeer van de particuliere burger en het belang van de staat. De overtuiging verzwakt dus, dat de persoonlijke vrijheid tot de fundamenten behoort van de democratische staat. Men ont waart dit in de voortschrijdende staatscontrole en reglementering, in de gebondenheid van de be drijven aan allerlei voorschrif ten, en het is niet toevallig, dat de aanvallen op ambtsgeheimen en bankgeheimen tot dezelfde periode behoren, waarin op alle gebieden de persoonlijke vrij heid wordt aan banden gelegd. In bepaalde gevallen schept dit staatsingrijpen ernstige pro blemen ten aanzien van de mo raal. Het fiscale geval is wel het sprekendste. Een behoorlijk burger verzet zich, moraliter, niet tegen zijn belastingplicht. Zij behoort tot zijn gemeenschapsplichten en hij Is er zich van bewust, dat zijn geldelijk offer voor de instand houding der gemeenschap nood zakelijk Is en dat het onbehoor lijk is de fiscus te misleiden. Zo lang het zedelijkheidsbewustzijn der burgers overeenkomt met het gedrag van de staat, is er een toestand van evenwicht, een waarborg voor zedelijke volks gezondheid. De situatie, waarin de fiscus en de fiscabelen zich tegenover el kaar bevinden, is wanstaltig. Aan de zijde van de fiscabelen een trachten te ontduiken, te verbergen, op zijn best te be knibbelen, een aanwenden van kunstgrepen, waarbij een scherp zinnig uitleggen van voorschrif ten baten aan de schatkist tracht te onttrekken; aan de zijde van de fiscus een niets ontziende re cherche, een achterdocht ten aan zien der aangifte, een trachten door te dringen tot het meest persoonlijk gebied van de indi vidu. Fiscus en fiscabele staan als kat en hond tegenover elkaar. Het besef van een algemeen belang dat aan de orde is ver dwijnt volkomen. Nauwkeurige ambtsvervulling en de zorg nog lets over te houden voor een minimum bestaan voeren een ïtrijd op leven en dood. Deze strijd wordt verscherpt, door dat velen de overtuiging hebben, dat de ontzaglijke gel delijke offers, die van de bur gerij, in het bijzonder van .ie middenstand worden gevergd, door do staat niet als een goed huisvader worden aangewend. Er zijn spectaculaire uitgaven, zoals de voldoening aan de reis lust der ministers, de millioenen aan representatie en onderhoud bij het samenzijn aan de ronde tafel, welke conferentie het ver lies van Indië als resultaat heeft gehad. Of het leger van gene raals, dat in de vorm van staats secretarissen de regeringsburcht is binnengetrokken. Als men ver liest, zoals aan de rondetafelcon ferentie geschiedde, en dan daar enboven nog moet betalen, dan heeft dat een slecht psycholo gisch effect. Wanneer men te hoge staatsuit gaven kan bekostigen uit zijn overdaad, dan wekt dat niet een zo grote verbittering als wanneer men tot geven gedwongen wordt van zfjn nooddruft. Er is een sa menloop van twee euvelen: het leven wordt door de belasting druk niet meer te dragen en in de boezem des volks ontbreekt de overtuiging, dat al wat wordt opgebracht tot een zuinig ver vullen der overheidstaak wordt aangewend." deze wijze ontstaat inder- daad een crisis in het staats leven, die vérstrekkende gevol gen kan hebben. De oorzaak moet voor een deel worden gezocht in de bij zondere tijdsomstandigheden. Maar daarnaast ook in het feit, dat de verhouding tussen gezag en vrijheid uit het oog wordt verloren. Er is een roepen o.n een vèr gaande overheidsbemoeiing. Men adviseert de almachtige staat. Maar het gevolg is, dat de bur gervrijheden in de klem ge raken en dat een gezonde ontwikkeling van het volksleven wordt belemmerd. NOORD-KOREANEN PASSEREN 37STE BREEDTEGRAAD. liet hoofdkwartier van generaal .Mac Arthur te Tokio heeft gisterochtend medegedeeld, dat de Noord-Koreaanse troepen thans de 37ste breedtegraad gepasseerd zijn op hun opmars naar het Zuiden. Dit betekent, dat zij een afstand van ongeveer een der de van de diepte san Zuid-Korea hebben afgelegd. Noord-Koreaanse tanks en infanterie wisten gisteren een 25- taf kilometers verderop te rukken. Do Amerikanen waren in de 'minderheid. Slechts enkele uren nadat vooruitgeschoven Ameri kaanse stellingen te Osan door Noord-Koreaansa tanks waren op gerold, bereikten dezo tanks volgens een bericht Tsjonan. Zuid-Koreaanse leger niet meer van betekenis. Het Zuid-Koreaanse leger is geen factor meer in de Koreaan se oorlog, zo meldt een bijzondere correspondent van de N.R.C. Gis teren was er nog een grotere pa niek te zien dan eergisteren. Bin nen een afstand van 8 km. van het punt, waar de Amerikanen bezig waren de vijandelijke tanks met mortiervuur te bestoken, zag men genoeg gewapende Zuidelijke troepen en genoeg pantserwagens en gesehut voor een groot offen sief, maar alles ging haastig de verkeerde kant op. De soldaten maakten zich los van hun colonnes om een lege goederentrein te bestormen, waar mede juist nieuw Amerikaans materiaal was aangevoerd en die terugreed naar het Zuiden. Een hoge Amerikaanse officier verklaarde Woensdagavond te Tokio dat 30 k 35 procent van de Amerikaanse troepen, die hebben deelgenomen aan de Woensdag nabij Osan geleverde strijd ge wond, gesneuveld of gevangen ge nomen is. Hij voegde hieraan toe dat de Noord-Koreanen meer be kwaamheid in de strijd toonden, dan werd verwacht. Het departement van defensie te Washington heeft meegedeeld, dat generaal Mac Arthur de po sitie van de Amerikaanse grond strijdkrachten in Korea niet als „in alle opzichten ernstig" be schouwt. President Truman heeft op een persconferentie het Ame rikaanse volk verzekerd, dat uit eindelijk alles goed zou gaan. OVERDREVEN. Volgens een woordvoerder van de post van het hoofdkwartier van Mao Arthur In Korea is nog geen grote Amerikaanse eenheid in het gebied ten Zuiden van Soe- won in do strjjd ingezet en zjjn de berichten over de gevechten aldaar overdreven. De Noord-Koreanen beschikken in feite over 15 divisies van elk 5000 k 6000 man, aldus deze woordvoerder. Een grote actie heeft nog niet plaats gevonden. Het Moerdijkkanaal heeft in Antwerpen weer de volle belangstelling. Het bestuur van de Liberale partij verklaarde in een motie, dat het arrondissement Antwer pen van de Liberale partij het sluiten van een Beneluxaccoord niet kan goedkeuren, indien de Nederlandse regering niet van te voren de verbintenis aan gaat het Moerdijkkanaal te graven. De grootste Amerikaanse een heid, die tot nog toe in de strijd is geworpen, is iets kleiner dan e: i half bataljon. Alles wacht op grotere aanvoer. Hij schatte het aantal Amerikaanse verliezen op niet meer dan 10 pet. De Zuid-Koreaanse troepen worden in de nieuwe posities her- gegroepec-.d. Het eerste bewijs van het gebruik van Zuid-Kore aanse herkenningstekens op Noord-Koreaanse vliegtuigen werd gisteren geleverd toen vier vliegtuigen een doelwit te Osan aanvielen. KRUISER GEZONKEN? Volgens een te Tokio opgevan gen bericht van Radio Pjongjang hebben de Noordelijken op 5 Juli ter hoogte van Tsjoemoenjin een Amerikaanse kruiser tot zinken gebracht. De bevelhebber van de 7e Amerikaanse vloot sprak dit tegen. President Truman en zijn voor naamste adviseurs in diplomatie ke, militaire en nationale veilig- Donderdag andermaal een hoogst geheime conferentie gehouden, die naar men gelooft een bespre king van de ontwikkelingen in de Koreaanse oorlog ten doel had. „Rusland wil geen oorlog en denkt er niet aan iemand aan te vallen", aldus verklaarde Donder dag de commentator van Radio- Moskou. „Wij willen vrede, doch wij vrezen geen bereigingen en wij zijn bereid de oorlogsstokers van repliek te dienen". De minister van buitenlandse zaken van communistisch China, heeft In een telegram aan Trygve Lie, algemeen secretaris der V.N., Amerika beschuldigd van het be drijven van „een daad van open lijke agressie" door „het binnen vallen van de Cidnese territoriale wateren in de buurt van Formosa, dat volgens hem ook bij (commu nistisch) China behoort. Buitenlandse studenten te Biggekerke aangekomen. Gisteravond zijn de eerste van een grote groep buitenlandse stu denten op Walcheren aangeko men. Het betrof hier een groep van 22 Fransen, die per trein wa ren gekomen. Ze verblijven in het studentenkamp te Biggekerke. Vandaag verwacht men de overi gen n.l. Amerikanen, Noren, De nen, Finnen, Italianen, Oosten rijkers en Duitsers. In het kader van de herverkaveling zullen ze een stuk weg aanleggen. Van de Nat. Partij Suriname hebben acht fractieleden bedankt als lid van deze partij in verband heidsaangelegenheden hebben met gerezen moeilijkheden. STRIJD OM DE TERUGKEER VAN EEN KONING. liet is wel zeker, dat België voor een zeer moeiljjko periode staat nu het parlement beslissen moet over de wet inzake de op heffing van bet regentschap. Omdat de C.V.P. de meerderheid be zit, zal dit ongetwijfeld aangenomen worden en kan do Koning terugkeren. Maar ondertussen doen de socialisten, liberalen en communisten alles om de zaak In do war te schoppen. Zo waren gisteren de besehuldigingen van „collaborateur" e.d. niet van de lucht. Reeds bij de aanvang van de zitting der Verenigde Kamer en Senaat gistermiddag, is het tot incidenten gekomen. Onmiddellijk nadat Frans van Cauwelaert de vergadering had geopend, maakte de socialisti sche afgevaardigde van Remoor- tel bezwaar tegen de procedure, die werd gevolgd. Hij wenste, dat, zoals de traditie dit wil, de deken van Kamer en Senaat de vergadering zou presideren. Toen de voorzitter zijn zienswijze te kennen wilde geven, werd hem dit door uitroepen van alle linkse banken onmogelijk ge maakt. Gedurende meer dan een kwartier trachtte van Cauwe laert aan het woord te komen, doch door het onbeschrijfelijke lawaai, dat van socialistische, liberale en communistische zijde werd gemaakt, slaagde hij hier niet in. Van socialistische zijde wer den allerlei opmerkingen ge maakt aan het adres van twee senatoren van de C.V.P., de heren Delwaide en Leemans, resp. burgemeester van Antwer pen en secretaris-generaal tij dens de bezetting. De uitroep: „De Duitsers de deur uit" was op zeker ogen blik niet van de lucht. Tenslotte zag de voorzitter zich genoodzaakt de publieke tribunes te ontruimen en de zit ting te schorsen. De linkse ban ken antwoordden op deze ver klaring met het in koor zingen van; „A bas les Caiotins". Dinsdag wordt verder verga derd. Proteststaking in Wallonië. Volgens een zegsman van het Algemeen Belgisch Vakverbond hebben de mijnwerkers en de arbeiders in de ijzer- en staal industrie in Wallonië gisteren het werk gedurende een uur neergelegd als waarschuwing tegen de terugkeer van Koning Leopold naar België. Een delegatie bestaande uit dertien vertegenwoordigers van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de Katholieke Arbeidersbeweging en het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft eind vorig jaar onder auspiciën van de E.CA. een studiereis door Amerika ge maakt. De delegatieleden hebben hun bevindingen, indrukken en conclusies neergelegd in een rapport, dat nu binnenkort met foto's en tekeningen verlucht onder de 1.300.000 leden van de vakverenigingen zal worden ver spreid. In het rapport wordt o.a. de aandacht gevestigd op de grote arbeidsproductiviteit van de Amerikaanse arbeider, hetgeen een van de factoren is, waar door Amerika op industriëel ge bied aan de spits gaat. De pro ductiviteit van de Amerikaanse arbeider is op het ogenblik acht en een half maal zo groot als die van de Russische, tweemaal zo groot als die van de Britse en driemaal zo groot als die van de Nederlandse arbeider. In het bijzonder zyn de leden ge troffen door het systeem van massaproductie, waardoor, aldus het rapport, de goederen tegen een dergelijk lage kostprijs kun nen worden vervaardigd, dat zij binnen het bereik van de ge wone man komen en waardoor de levensstandaard van de Ame rikaanse arbeiders hoger is dan die van hun collega's in andere landen. De onderdelen van een nieuwe vlootmacht met speciale opdracht voor de Stille Oceaan zijn Woens dag begonnen te vertrekken. Men neemt aan, dat het smaldeel, ge leid door het 27.000 ton metende vliegdekschip „Philippine Sea", spoedig op weg zal gaan naar Pearl Harbour. Reeds eerder is gemeld, dat het hulpvliegkampschip „Sicily" Dins dag is vertrokken. Naar thans be vestigd wordt heeft het bestem ming voor de Koreaanse wateren met een lading jachtvliegtuigen. Het nieuwe smaldeel zal ook twee kruisers en negen torpedo jagers omvatten. Ook het vliegdekschip „Bataan", dat in reserve was, heeft zee ge kozen voor dienst op de Stille Oceaan. Het schip is volgens een woordvoerder van de marine spe ciaal toegerust voor strijd tegen onderzeeboten. Blijvende herinnering aan groot geleerde. EERVOLLE PLECHTIGHEID IN GEBOORTEHUIS. In een buitengewone vergade ring van de raad van Zonnemaire heeft gistermiddag Mr A. de Koos, wethouder van onderwijs van Amsterdam een borstbeeld van wijlen Prof. Dr P. Zeeman overgedragen aan de gemeente Zcnnemaire. Hiermede krygt Zonnemaire een blijvende herinnering aan de- zo grote geleerde, die in 1865 als zoon van do dorpssmid in Zonne- mairo werd geboren. Voor deze plechtige overdracht waren verschillende vooraan staande personen uit het universi taire leven van Amsterdam naar Zonnemaire gekomen. Aanwezig waren Prof. Dr M. Valkhof, rec- tor-magnificus, Mevr. Prof. dr G. G. van Arkel, voorzitster van de Wis- en Natuurkunde faculteit, Prof. Dr J. D. van der Waals, oud hoogleraar in de Wis- en Natuur kunde en Dr J. C. van den Bosch, conservator van liet Zeeman-labo ratorium en Prof. Dr H. R. Kruyt namens de curatoren. De familie Zeeman was vertegenwoordigd door Mevr. de Wed. J. C. Zee manLebret met drie dochters en een zoon. Namens het Amster damse gemeentebestuur was aan wezig Mr A. de Roos, wethouder van onderwijs. HET WERK VAN PROF. ZEEMAN. In zijn openingswoord heette burgemeester H. J. Roelvink van Zonnemaire zijn gasten hartelijk welkom. Hij vertelde hoe in Zonnemaire het verhaal gaat dat Prof. Zee man als jongen van het dak van zijn ouderlijk huis (het huidige gemeentehuis) de sterren bestu- ieerde. Prof. Dr J. D. van der Waals gaf daarna een uiteenzetting over de betekenis van Prof. Zeeman's werk voor de physica. Hij deed dit èn uit waardering voor Prof. Zee man's werk. als natuurkundige én om de jaren van vriendschap, die hen samenbonden. Hij schetste Prof. Zeeman als een experimen tator met hart en ziel, die, hoe wel anders een uiterst zachtzin nig mens, als hij tegenover de na tuur stond, koppig was en vol hield. Door die koppigheid slaag- Particuliere missie naar Ambon. Een particuliere missie, be staande uit Ambonezen, zal dezer dagen uit Djakarta naar Ambon vertrekken, teneinde op nieuw te trachten, een vreed zame oplossing te bereiken. De regering der R.I.S. heeft deze poging goedgekeurd doch de missie draagt een geheel parti culier karakter. Rotterdamse jongen maakte uitstapje. Donderdagmorgen kreeg de Terneuzense politie een seintje, dat een zonderling doende jongen met de bus uit Sas van Gent was aangekomen en gezegd had naar Rotterdam te willen reizen, om dat de politie hem op de hielen zat. Bij onderzoek bleek, dat de 12-jarige jongen Woensdagmiddag uit een Tehuis voor Debielen te Rotterdam gevlucht was. De poli tie heeft hem teruggebracht. Uitbreiding vogelpest in Twente. Werd enige weken in Goor en Markelo vogelpest geconsta teerd in enkele pluimveebedrij- ven aldaar, thans heeft de vogel pest zich verspreid in Enter in de gemeente Wierden, terwijl bij Nijverdal en Vriezenveen in een tweetal bedrijven een ziekte werd geconstateerd, die veel op vogelpest gelijkt. In Goor en omgeving zijn inmiddels enkele tienduizenden kippen, haantjes, eenden enz. als voorzorgsmaat regel vroegtijdig geslacht. Van het bedrijf in Enter, waar vogelpest werd geconstateerd, is de gehele pluimveestapel van genoemde landbouwer werd ver brand. V.U.-DAGEN TE MIDDELBURG UITSTEKEND GESLAAGD. Aan het begin der middagvergadering van de V.U. deelde de voorzitter, mr H. BosKzn mede, dat in de vacature van de heer J. Schouten (die periodiek aftrad en niet herkiesbaar was, om- ciafc Jiy reeds drie maal zeven - Jaar achtereen directeur der V U was geweest) was gekozen de heer H. M. Oldenhof, burgemeester van Kampen. Do voorzitter dankte daarop de lieer Schouten hartelijk zjjn vele werk In het belang van de V.U., waarop de lieer Scou ten de aanwezigen opriep met hernieuwde kracht cn energie hun krachten te geven voor de Vrije Universiteit. voor Sehou- De directeuren staan, vooral wat de gebouwen betreft, voor bijkans onoverwinnelijke moeilijk heden, maar, aldus de heer Schou ten, „laten we allen brandende harten hebben en weer gaan be seffen, wat geloofskracht is. Dan lijkt het net, alsof we met het zelfde geld veel meer kunnen doen." REDE PROF. VAN DER MOLEN. Vervolgens sprak mevr. prof. dr G. H. J. van der Molen over „De taak der Universiteit voor de in ternationale samenleving". Zij wees. erop, dat elke tijd nieuwe bezinning en heroriëntering vraagt. De nood der wereld is ontstellend groot, niet alleen ma terieel, maar vooral geestelijk. In een ernstige vertwijfeling hopen duizenden op een derde wereld oorlog, omdat deze misschien een nieuwe wereld met zich brengt. Er is angst, er is fatalisme, maar ook nog vertrouwen in de mens. Doch dat goede en edele in de mens kan geen redding brengen. Evenmin het communisme met naar belofte van een heilstaat. Het Calvinisme had van meetaf een internationaal karakter. Zijn triomf in vele landen is voor een belangrijk deel aan de Universi teit te Genève te danken. Helaas verslapten later de internationale contacten en waren in de tijd van Groen hoofdzakelijk van persoon lijke aard. Kuyper en Bavinck na men de contacten weer wat meer op en in de 70 jaar, dat de V.U. bestaat, waren 80 buitenlandse studenten ingeschreven, van wie er 28 promoveerden. Toch is dit niet genoeg. Wan neer wij ervan overtuigd zijn, dat liet Calvinisme nog steeds de dy namische kracht heeft van de 15e en 16e eeuw, dan zullen wy wegen en middelen moeten vinden, om deze kracht in de wereld groter te maken en ernaar te streven, dat het Calvinisme ook voor de verhouding tussen de naties meer zeggingskracht krijgt. DE TAAK VAN DE V.U. De nationale taak van de V.U. valt, aldus mevr. v. d. Molen, in twee delen uiteen: een verticale en een horizontale. Tot de eerste rekende zij het studiewerk als zo danig. Spr. ging nader in op het volkenrecht en het internationale recht, dat gedragen moet zijn door een internationale moraal en waarbij erop gewezen moet wor den, dat de christelijke ethiek geldt voor individu èn gemeen schap, Voorts moeten wij naar een verantwoorde christelijke so ciologische beschouwing van het volkerenleven zoeken. Begrippen als nationalisme en internationa lisme, internationale economische vraagstukken enz. moeten ge toetst worden aan de Calvinisti sche beginselen. Kan de V.U. met iets eigens komen op liet internationale ter rein Ja. Dat de V.U. uitgaat van het Woord van God, betekent niet, dat zij op alle vragen een antwoord weet. Maar wèl, dat haar uitgangspunt onfeilbaar is en dat de Geref. Wetenschaps beoefenaars bij het ontmoeten van fundamentele vraagstukken de leiding des Heiligen Geestes mogen verwachten. Wat de horizontale taak be treft was mevr. v. d. Molen van mening, dat een internationale studiekring van hoogleraren van de Gereformeerde geestesrichting nodig is, dat meer buitenlandse studenten moeten worden aange trokken, dat V.U.-hoógleraren ge zamenlijke publicaties dienen voor te bereiden in vreemde talen en dat ook dissertaties niet alleen in het Nederlands, maar ook in de moderne talen moeten verschij nen. REDE PROF. ZUIDEMA. Prof. dr S. U. Zuidema sprak daarna over „Een nieuwe front linie". Hij wees erop, dat ten tijde van de stichting der V.U. liet ra tionalisme hoogtij vierde. In deze tijd beleven we een doorbraak naar het irrationalisme. Kierke gaard leerde: de waarheid is sub jectief, onkenbaar en oncontro leerbaar. Als consequentie van deze leer is men gekomen tot de opvatting: de mens is een raadsel, een ver borgene. Wij kunnen elkaar hoogstens ontmoeten, nooit door gronden. Ook de gevolgen voor de weten schap blijven niet uit. Prof. Zui dema ging nader in op de be schouwingen van prof. Polak, die het bestaan van de economie als zuivere wetenschap een fictie noemde. Niet de wetenschap is vrij, doch slechts de beoefenaar, die alleen gebonden is aan zijn wereldbeschouwing, zijn karakter, zijn milieu enz., dat „toevallig" is. Hier worilt, aldus spr., een an tithese gesteld, erger dan die, waartegen velen strijden. Want liter wordt niets minder gepredikt dan de religie van het hedendaag se scepticisme, omdat geleerd wordt, dat iedere godsdienstige vóóronderstelUng betrekkelijk, toevallig en willekeurig Is. Als men spreekt van geloof, be doelt men onzekerheid en ver twijfeling. Hier is alle zekerheid en grond onderwoeld. De strijd is verplaatst van de wetenschap naar de religie en op deze wijze staat alle wetenschap pelijke arbeid op losse schroeven. Men stelt, omdat immers het uit gangspunt van de wetenschaps beoefenaar volkomen subjectief is, de christelijke wetenschap gelijk met allerlei ongeloofstheorieën. Prof. Zuidema zei, dat deze be schouwing het einde van het christendom en van de West- Europese cultuur betekent. Op gevaar van verkeerd begre pen te worden merkte spr. op, dat in het rationalisme meer en rijker „waarheidselementen" za ten dan in deze leer. Daar was tenminste zekerheid, zakelijkheid (Zie vervolg pag. 3.) HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Reis naar Zeeland met de Piet Hein. Naar wij vernemen staat het thans vast, dat H. M. de Ko ningin vergezeld van Z. K. H. Prins Bernhard in Augustus een bezoek aan Zeeland zal brengen. De juiste datum is nog niet officieel vastgesteld, evenmin als welke gemeenten H. M. zal bezoeken. Wel staat vast, dat het bezoek in leder geval half Augustus ver wacht mag worden. Het is even eens zeker, dat de reis naar Zee land met het Koninklijke jacht „Plet Hein" zal plaatsvinden, dat ligplaats zal kiezen in Middelburg. Of dit betekent dat het gehele Koninklijke gezin, dus ook de Prinsesjes, naar Zeeland zal komen, kon men ons nog niet meedelen. Ook Is nog niet bekend of het Koninklijk bezoek gelijk zal vallen met de opening van het Gothische Stadhuis van Middel burg. Over 't algemeen wordt dit echter wel aangenomen. de hy ook dikwqls. De grote be tekenis van Prof. Zeeman's werk lag daarin, dat hy het electron ontdekte. Hot resultaat daarvan was verbluffend, aldus Prof. v. d. Waals; natuurkunde zonder ken nis van de electronen is niet meer d ikbaar. Zeer vele natuurkun dige verschijnselen worden ver klaard door de electronentheorie. De ontdekking van de electronen gaf Prof. Zeeman een plaats In de geschiedenis van de natuur kunde. DE OVERDRACHT. Wethouder de Roos wees er in zijn toespraak op dat het ons al ler plicht is de grote geleerde te eren. Hij vond liet gelukkig, dat het geboortehuis van Prof. Zee man een bestemming als gemeen tehuis had gekregen. Namens de gemeenteraad van Amsterdam bood hij daarop het borstbeeld van Prof. Zeeman aan Zonnemaire aan. Met enkele toepasselijke woorden aanvaardde daarop bur gemeester Roelvink het geschenk namens de gemeente Zonnemaire. Hij zeide te hopen dat het borst beeld nog lang in Zonnemaire zal blijven en zegde toe goede zorg ervoor te zullen dragen. Nadat nog enkele ogenblikken stilte in acht waren genomen ter herden king van de grote geleerde, sloot burgemeester Roelvink de plech tigheid. Verkiezing Gedeputeerde Staten. In het gisteren hieromtrent geplaatste bericht ls verzuimd te melden, dat het college van Ged. Staten in Drenthe werd uitgebreid met twee leden, de heren I-I. Dekker Wz. (A.ït.) en H. Meyeringh (V.V.D.). Naar alle waarschijnlijkheid zal over een goed jaar als eerste de sneltrein Amsterdam-Enschede met eên mobilofoon-installatie worden uitgerust. In Vietnam zy'n in de- afgelopen twee maan den reeds drie journalisten ver moord, door de revolutionaire be volkingsgroep. Alle journalisten worden bedreigd met hetzelfde lot als ze niet ophouden met schrijven. Een Frans journa list, die het bergland van Guyana op de grens van Brazilië wilde overtrekken en de laatste dagen op hagedissen, kikkers, slangen en zy'n hond teerde, wordt thans vermist. Te Rotterdam zijn gis teren met 2 schepen 2800 Ameri kaanse en Canadese studenten aangekomen, waarvan er onge veer 400 in ons land blijven. 2000 Israëlische ziekenhuisver pleegsters hebben 24 uur ge staakt. Ze willen meer geld en korter werken. Alles liep in de war. Dr Erling Eiden is afge treden als president van de We reldraad van Kerken. By de spinnerij „Twenthe" te Almelo zy'n 200 man in staking gegaan n.a.v. een werktydkwestie. H. M. de Koningin en Prins Bern hard hebben gisteren met grote belangstelling kennis genomen van de betekenis en het herstel van de Coenhaven te Amsterdam. Gemeentebestuur van Nieuwer Amstel bezocht Walcheren. Dankbaarheid Jegens architect O. P. Broerse. Woensdag en gisteren hebbeij Burgemeester en Wethouders met de gemeente-secretaris van Nieu wer Amstel, alsmede de directeur van de Plantsoendienst, de heer C. P. Broerse, een bezoek ge bracht aan Walcheren. De bedoeling was om het ge meentebestuur van Nieuwer Am stel te laten zien op welke wijze de heer Broerse zich als land schapsarchitect voor de herbe planting van Walcheren verdien stelijk heeft gemaakt en tevens vormde dit een tegenprestatie voor het bezoek, dat de Vereni ging van Burg. en Seer, van Wal cheren, die nu als gastvrouwe op trad, twee jaar geieden aan Nieu wer Amstel heeft gebracht. Woensdagmiddag werd het ge zelschap met het bestuur van de Ver. voor B. en S. door het ge meentebestuur van Middelburg in liet tijdelijk stadhuis ontvangen. Het voltallige college van B. en W. was daarbij aanwezig en by deze gelegenheid werd het woord gevoerd door de heer J. L. Dreg- mans, burgemeester van Koude- kerke en Biggekerke en voorzit ter der vereniging en door de bur gemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein. Hierna werd een bezoek gebracht aan de beplan ting en de woningbouw aan 't Zand en de Griffioen, waarna de restauratie van liet Stadhuis en de beide kerken in ogenschouw werd genomen, alsmede de ge restaureerde statenzaal. Hierna ging men naar Veere, waar in (Je Campveerse Toren werd geluncht. Een bezoek werd gebracht aap het museum in de Schotse huizeji en de burgemeester van Veere, Jhr. I. F. den Beer Poortugae), ontving de gasten in het stadhuis. De beiaardier van Veere, do heer Jan Kwist, gaf een extrfi carrillonconcert, hetgeen door h<>t gezelschap zeer op pidis werd ge steld. Gisteren werd een rondrit over Walcheren gemaakt. Commissaris der Koningin recipieerde aan boord van de „Mecklenburg". De Commissaris der Koningin in de Prov. Zeeland, Jhr. mr A. F. de Casembroot en zy'n echt genote hebben gistermiddag aan boord van het s.s. „Mecklenburg'' van de Stoomvaart Mij. „Zee land", dat in de buitenhaven te Vlissingen ligplaats heeft gekozen in verband met de vandaag be ginnende zomerdienst op Folke stone, een zeer druk bezochte re ceptie gehouden. Deze receptie werd bijgewoond door het college van G.S., dat in verband met de herbenoeming van Woensdag talr rijke felicitaties in ontvangst mocht nemen en de griffier der Staten dr B. D. H. Teilegen. Ver der waren er talrijke burgemees ters w.o. ook de nieuwe burge meester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, de rechterlijke macht, politie-autoriteiten en hoofden van dienst uit veie Zeeuwse gemeenten, alsmede mi litaire autoriteiten. Bijna 500 gasten woonden deze receptie by, die werd besloten met een tocht langs de Zeeuwsch Vlaamse en Belgische kust tot Oostende. DE BILT ZEGT: Later opklaringen. Weersverwachting geldig tot vanavond: Aanvankelijk veel be wolking met voornamelijk in het Zuiden van het land plaatselijk enige lichte regen. Later van het Westen uit verspreide opklarin gen. Zwakke veranderlijke wind. In het binnenland iets warmer, elders ongeveer dezelfde tempera turen ais gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1