Noordkoreanen concentreren zich voor stoot naar het Zuiden SOEWON EN INTSJON IN HANDEN DER NOORDELIJKEN Groinyko noemt Amerika een vjjand van de vrede Eén jaar Commissie van Bijstand der Hervormde Kerk in Zeeland Koning Leopold binnen 14 dagen in België verwacht NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Roomse aanmatiging. Hatta antwoordt op Neder landse nota inzake zelf beschikkingsrecht. De „Evertsen" naar Korea. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1601 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 11 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 5 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUID KMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; a Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zo nen Maan Donderdag: Zon op 4.27 u., onder 21.02 u.; Maan op 23.58 u., onder 12.24 u. Hoogwater op Donderdag 6 Julli Vlissingen: 6.41 u. 1.77 m., 18.55 U. 1.54 m.; Terneuzen: 7.09 u. 1.95 m., 19.26 u. 1.74 m.; Wemeldinge: 817 u. 1.61 m., 20.34 u. 1.34 m.; Zierikzee: 8.02 u. 1.38 m., 20.12 u. 1.11 m. Volgens het Chr.-Hist. Week blad „Volk en Vaderland'' zou prof. dr J. A. Veraart, sprekende over de totstandkoming van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie, zich als volgt hebben uit gelaten: „Hij ging vervolgens na, wat er in Nederland is bereikt, er op wijzend, dat 't bereikte thans het grootste geschenk is, hetwelk Ka tholiek Nederland aan de men sengemeenschap kan aanbieden, n.l. de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. De Nederlandse Katholieken leggen deze gave aan de voeten van de Opperpriester te Rome en daardoor aan die van de Opper priester in de Hemel. Met wat ze bereikt hebben, staan de Neder landse Katholieken en met hen Nederland en zelfs Europa tegen over de machtige vijand: het com munistische Rusland, de staat van de volkomen slavernij, waar en kele machthebbers met de massa doen, wat zij willen. Dan is er Amerika, waar nog steeds geen arbeidsvrede heerst". Wij erkennen gaarne, dat van R.K. zijde en met name door prof. Veraart een belangrijke bijdrage is geleverd voor de totstandko ming van de P.B.O. Maar dat kan toch geen reden zija voor aanmatigende uitspra ken ais hier geciteerd. Het is toch waarlijk niet zó, dat we hier kunnen spreken van een geschenk door „Katholiek Nederland" aan de mensengemeenschap aangebo den. Onjuist is een dergelijke aan matigend optreden. Maar het is ook niet zonder gevaar, in zo verre, dat daarvoor een ongezond anti-papisme wordt gevoed en be vorderd. Ardennen-offensief kostte meer dan 76.000 Amerikanen het leven. In België wordt gedenkteken onthuld. In de periode van 16 December 1944 tot 25 Januari 1945 tracht ten 25 Duitse divisies in een laat ste poging het front der gealli eerden te doorbreken om zich meester te maken van de aan- voerhaven Antwerpen. In deze slag om de Ardennen werden 76.890 Amerikanen gedood of als vermist opgegeven. Ter herdenking van de slag zal op 16 Juli op de heuvel van Mar- dasson ten Noord-Oosten van Bastenaken, een gedenkteken worden onthuld. Nieuwe Franse kabinet reeds gevallen. Socialisten tegen rechtse tendens. Het drie dagen geleden gevorm de Franse kabinet van de radicaal Henri Queuille is gevallen, door dat de socialisten zich bij de an dere tegenstemmende partijen aansloten toen Dinsdag in de na tionale vergadering werd gestemd over een motie tot uitstel van een algemeen debat over de samen stelling van het kabinet. Deze motie werd verworpen met 334 tegen 221 stemmen. Men vertelde dat Queuille, toen hij naar de ver gadering ging, het verzoek om ontslag reeds in zijn zak had, om dat hij wist dat de Socialisten, Gaullisten en Communisten tegen hem zouden stemmen. De socialistische fractie verzet te zich tegen de rechtse tendentie in het kabinet. AMERIKANEN NOG NIET SLAAGS MET COMMUNISTEN. De Zuid-Koreanen hebben Soewon ontruimd, zo deelt het hoofdkwartier van generaal MacArthur mede. De Noord- Koreanen concentreren zich blijkbaar voor een stoot naar het Zuiden. Verkenningsvliegtuigen hebben in Soewon zes Noord-Koreaanse tanks waargenomen. Ook Intsjon, de be langrijkste haven van Zuid-Korea zou bezet zijn. Een Amerikaanse woordvoerder te Tokio heeft verklaard, dat 25.000 Noord-Koreanen met zware tanks thans in aller ijl naar het Zuiden optrekken. Dit zou de meest groot scheepse actie sinds het begin van de oorlog zijn. In tegenstelling met andere berichten, heeft het hoofd kwartier meegedeeld, dat nog geen treffen tussen Noord- Koreaanse en Amerikaanse troepen heeft plaats gevonden. Twee Noord-Koreaanse vlieg tuigen hebben een Brits patrouil lefregat aangevallen en „enige schade" aangericht. Op het hoofd kwartier onderzoekt men de iden titeit van vliegtuigen, die giste ren Amerikaanse vooruitgescho ven troepen aanvielen met boord- wapens. Vier jagers, gelijkend op Ame rikaanse Mustangs en naar ver luidt met Russische kentekenen, hebben Osan beschoten, 15 kilo meter ten Zuiden van Soewon, toen Zuid-Koreanen op de terug tocht in vrachtauto's en te voet door de brandende stad trokken. LEGERBERICHT. Het hoofdkwartier van Mac Arthur heeft medegedeeld, dat drie colonnes, vermoedelijk onder delen van verschillende Noord- Koreaanse divisies in een grote boog ten Zuid-Oosten om Soewon heentrekken, waardoor de Zuid- Koreaanse strijdkrachten in de driehoek Intsjon-Seoel-Soewon dreigen omsingeld te worden. Gevechten worden gemeld tus sen Noordelijken en Zuidelijken bjj Intsjon, dat volgens de Noord- Koreaanse radio bezet zou zjjn, Tevens zou hierbjj de Zuid-Kore- aanse minister van binnenlandse zaken gevangen genomen wezen. Een Noord-Koreaanse divisie, die te Tsjoentsjon is opgesteld, heeft ongeve.r 800 infanteristen met vier tanks en vijf gevechts wagens over de Han gezet. Deze werden later op ongeveer 55 kilo meter ten Zuid-Oosten van Seoel gesignaleerd. Noord-Koreaanse vliegtuigen hebben een Engels schip aange vallen, dat deel uitmaakte van de Gemeenschappelijke tarwe- markt voor Frankrijk en Duitsland? De permanente commissie van de Franse en Duitse landbouw organisaties, die te Parijs is bij eengekomen, heeft besloten aan te dringen op het vestigen van een gemeenschappelijke tarwemarkt voor Frankrijk en West-Duits- iand. Naar vernomen wordt zal aan de regeringen van de beide landen verzocht worden de nodige stappen te nemen om dit doel te bereiken. Streven naar grote provinciale autonomie. Namens de regering der R.I.S. heeft minister-president Moh. Hatta geantwoord op de tweede nota der Nederlandse regering over het zelfbeschikkingsrecht. Van zeer welingelichte zijde vernam de speciale correspondent van het A.N.P., dat Hatta hierin ongeveer hetzelfde betoog heeft herhaald dat reeds was vervat in de eerste antwoordnota, namelijk dat de structuurveranderingen van federatie naar éénheidsstaat volkomen legaal en overeenkom stig de voorlopige constitutie der R.I.S. tot stand zijn gekomen. Verder is men in Indonesische kringen van mening, dat debatten over het zelfbeschikkingsrecht een volkomen theoretisch karak ter dragen en voor de betrokken bevolkingsgroepen van geen enkel belang zijn. In dit verband vaU er een merk waardige ontwikkeling te consta teren in de binnenlandse politieke strijd. Steeds meer worden stem men gehoord, die aandringen op een grote provinciale zelfstandig heid voor die gebieden, welke voorheen een negara of een dae- rah hebben gevormd. Volgens de mening van wei-ingelichte waar nemers zal de autonomie der ver schillende delen na de vorming van de éénheidsstaat minstens even groot zijn als tijdens het negarabestuur het geval was. Deze beweging naar een grote provinciale autonomie, op basis van de bestaande republikeinse autonomiewet, wordt mede gesti muleerd door de groeiende admi nistratieve onmacht van het mi nisterie van binnenlandse zaken en andere ministeries te Djogja, waardoor de effectiviteit van het bestuur afneemt en de ontevre denheid, ook onder hen die enige maanden geleden hebben gewerkt voor de afschaffing der negara's, toeneemt. zeestrijdkrachten der V.N. buiten de kust van Oost-Korea. De vloot zet de patrouillediensten aan Oost- en Westkust voort, waar kleine schermutselingen plaats vonden. VERZOEK OM ATOOMBOM. Mendel Rivers, democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voor een der Zui delijke Staten, heeft er bij presi dent Truman op aangedrongen „Noord-Korea mede te delen, dat, tenzü het binnen 24 uur met de agressie ophoudt, atoombommen zullen worden gebruikt tegen strategische militaire installaties". Op een diner van het Ameri kaans Genootschap te Londen ter viering van de onafhankelijkheids dag heeft Churchill verklaard, dat hij het met de woordvoerders der Engelse regering eens is, dat het gevaar door de gebeurtenissen in Korea niet vergroot is, doch dat de wereld wel in een derde wereld oorlog gestort zou worden, indien de communisten de strjjd in Ko- i ja wonnen. De verloven van het Marineper soneel aan de kust van de Stille Oceaan zijn ingetrokken. Men be weert dat het een administratie maatregel is. NOG MEER STEUN. Van Britse regeringszijde is be kend gemaakt, dat het niet waar schijnlijk is, dat Engeland solda ten of vliegtuigen naar Korea zal zenden, tenzij Amerika erom vraagt. Engeland wenst zijn bijdrage voor Korea te beperken tot steun door middel van zijn vloot. Italië, Perzië, Israël, Japan en Noorwegen hebben zich achter de actie van de Veiligheidsraad ge steld en zullen morele of daad werkelijke hulp verlenen. DE PERS IN KOREA. Sedert het begin van de gebeur tenissen in Korea zjjn te Tokio 42 nieuwe buitenlandse corres pondenten aangekomen en in de loop van de volgende week wor den er nog 51 verwacht. Een Zwitsers journalist heeft, trouw aan de neutraliteitstraditie van zijn land, Tokio verlaten. De bladen hebben eveneens correspondenten gezonden naar alle punten In het Verre Oosten, zoals Bangkok, Formosa, en Hongkong, waar de toestand zich zou kunnen toespitsen. In de „Press Club" te Tokio zijn de eet zaal en de salons m slaapzalen veranderd. De nieuw aangekome- nen ontvangen allerlei goede raad van de „veteranen" met betrek king tot de uitrusting, die zij zich moeten aanschaffen alvorens naar Korea te gaan. Het enig aanbevolen wapen is de D.D.T.- bom. De correspondenten hebben het recht dagelijks gedurende vijf mi nuten te beschikken over de mi litaire telefoonlijn en ze moeten 200 km. afleggen met de vluchte lingen, om de rest van hun be richten te kunnen telegraferen. RUSSISCH STILZWIJGEN VERBROKEN. Andrei Gromyko, de belangrijk- sieve plannen der VBi. Staten. ste onderminister van buitenland se zaken van de Sovjet-Unie, heeft zoals wjj gisteren reeds met een enkel woord schreven, een ver klaring afgelegd over de oorlog op Korea. Dit is de eerste keer, dat een hoge Sovjet-autoriteit zich over het huidige conflict uitlaat. In zijn verklaring herhaalt Gro myko de in de communistische pers gemaakte voorstelling van zaken, dat Zuid-Korea de agres sie is begonnen, en wel op aan raden van een oorlogszuchtig Amerika. „Door deze weg te kiezen schond de regering der V.S. de vrede en toonde, »dat zij niet al leen niet streeft naar versteviging van de vrede, maar integendeel een vjjand van de vrede is. Dat alles toont aan, dat de Amerikaanse regering de V.S. steeds meer in een oorlog slepen, maar, daar zjj gedwongen is reke ning te houden met het feit, dat het Amerikaanse volk niet in een nieuw oorlogsavontuur verwikkeld wil raken, drijft zij het land stap voor stap naar een openlijke oorlog", aldus Gromyko. Ook in zijn verklaringen over de resoluties van de Veiligheids raad opende hij geen nieuwe ge zichtspunten. Wel beschuldigde hij openlijk secretaris-generaal Lie, die zich in dit conflict niet zozeer een verdediger van de vre de had betoond, als wel iemand, die steun verleent aan de agres- Mijnongeluk in België eist 5 slachtoffers. Dinsdagmorgen om 11 uur is in de mijn St Lambert te Peron- nes-les Binche nabij Charleroi op een diepte van 800 meter 'n mijn gang ingestort. Vijf mijnwerkers, onder wie vier buitenlanders, ge raakten onder het neerstortend gesteente van de mjjngang, die het over een lengte van 20 meter begaf en kwamen om het leven. TE.* TOONSTELLING VAN DE NEDERLANDSE HERVORMDE kerk in noord-holland in' de grote kerk in alkmaar. In het Koor van de Grote of St Laurenskerk te Alkmaar wordt tot en met 22 Juli a.s. een tentoonstelling gehouden, die op bre- do basis het werk toont, dat de Nederlandse Hervormde Kerk In Noord-Holland gedaan heeft en doet. De tentoonstelling werd Maandag door de predikant in algemene dienst, ds j. ii. Klein Wasslnk, lid van de Generale Synode der Ned. Herv.' Kerk of- cleel geopend. Een deel der expositie, dat het jeugdwerk in beeld brengt. Op de voorgrond de stand van de padvinderij. De order van president Truman om niet alleen de Zuid-Koreanen te helpen, maar tevens om maat regelen te treffen voor Formosa, de Philippijnen en Indo-China, noemde hij evenzoveie inmengin gen in de binnenlandse politiek dier landen. Met kracht willen de Ver. Staten deze volken een gé- haat regime opleggen. De Sovjetregering daarentegen volhardt in haar op vrede gerich te politiek en is van mening, dat Korea hetzelfde recht heeft om de eenmaking van het land tot stand te brengen, als de Noord- Amerikanen in de zestiger jaren van de vorige eeuw. De Ver. Naties zou haar taak naar behoren vervullen, indien de Veiligheidsraad onmiddellijke stopzetting der Amerikaanse in terventie en evacuatie der vreem de troepen beveelt, meende Gro myko. De Nederlandse regering heeft aan Hr. Ms. Torpedobootjager „Evertsen" opdracht gegeven zich te voegen bjj de andere maritieme strijdkrachten, welke in de wate ren van Korea optreden, teneinde in samenwerking met deze uit voering te geven aan de aanbeve ling van de Veiligheidsraad van 27 Juni 1950 om hulp te verlenen aan de republiek Korea. OORZAAK VAN TREIN BRANDEN GEEN MYSTERIE. Remvonken doen stof ontbranden. De president van de Ned. Spoor wegen, ir F. Q. den Hollander, heeft op een persconferentie een uiteenzetting gegeven van de oor zaken van de treinbranden in de laatste weken. Deze oorzaken zijn voor hem geen mysterie. De brandjes zjjn ontstaan in verouderd materieel, dat de N.S. nog niet kunnen missen en slechts geleidelijk kunnen gaan vervan gen. Dit materieel heeft houten vloeren. Wanneer tijdens het rij den zich stof onder de houten vloeren heeft verzameld, ontstaan vonkjes. Deze gloeiende ijzerdeel tjes komen gedeeltelijk terecht in het stof onder de vloeren. Het stof kan gaan smeulen en er ontstaat langzamerhand kans op brand gevaar. Maatregelen zijn genomen om de vloeren van deze wagens zo spoedig mogelijk schoon te maken en te houden. In de werkplaatsen worden dagelijks 10 a 12 wagons grondig gereinigd. Het ligt in de bédoeling de vloeren van de 400 rijtuigen, die dit betreft, met stalen platen te bedekken. Haags echtpaar wil kennis making hernieuwen. Nieuwe kennis verdween met auto. Een Haags echtpaar ging Maan dagmiddag wat spelerijden. Hun mooie Buick bracht hen zacht zoemend naar Warmond, waar de thee werd geserveerd. Daar werd kennis gemaakt met een char mant heer, die zich zeer aange naam voordeed. In de avonduren besloot het drietal zich verder in Schevenin- gen te gaan vermeien. De nieuwe kennis zo'n echte gezellige baas ,zou de wagen rijden. Al dus geschiedde. Te Scheveningen gearriveerd stapte het echtpaar bij een restaurant af. De nieuwe kennis zou de glanzende Buick even parkeren. Hij schijnt daar mee veel moeite te hebben, want hij is met de wagen nog steeds niet komen opdagen. De politie zoekt nu met het autoloze echt paar mee. Een wonderboom ging groeien. VRAGEN VAN GEESTELIJKE EN EVANGELISATO RISCHE AARD. Het gevaar bestaat, dat de „wondert j", waarover ds Odé tijdens de installatie van de Provinciale Conmissie van Bijstand van het Prov. Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk in Zeeland sprak, een „wonderlijke" boom wordt met een zeer onregelmatige uit schietende groei. Het zal de taak van de Commissie van Bij stand zjjn om deze onregelmatigheden in regelmaat te doen ver lopen, zodat er een logische en geordende bouw komt, die niet geheel door incidenten geleid wordt, maar waar incidenten een plaats vinden in een opeenvolging en een ruimte waarin orde heerst. Tot deze slotbeschouwing komt de secretaris van deze Commissie van Bijstand de heer H. d'Ollvat in het eerste jaar verslag van de Commissie, dat thans is verschenen. De Com. van Bijstand heeft in dit verslagjaar een begin gemaakt met een novum op het gebied van kerkelijke arbeid. De financiële mogelijkheden werden geboden door een subsidie van de Aig. Sy nodale Commissie. Het zal echter op de duur zo moeten worden, dat het werk zichzelf kan bedruipen. De taak van de Commissie is er op gericht voorlichting te geven in alle zaken, die het werk der Kerk in de meest brede zin, tot ontwikkeling kunnen brengen, waar mogelijk in overleg met de algemene organen der Kerk. Ver der moet het werk der kerk zo veel mogelijk worden gestimu leerd, opdat de Herv. Kerk in de provincie steeds meer haar apos tolische roeping gaat vervullen, op alle terreinen waarbij de kerk betrokken moet zijn. de geestelijke zijde Wat de vragen van geestelijke aard betreft werd op Schouwen en Duiveland in één gemeente het kerkelijk gesprek begonnen tussen een in naam Vrijzinnige kerk en een orthodoxe Evangelisatie. Uit de verschillende besprekingen vloeide voort het organiseren van een cursus voor gemeenteleden. Verder liggen er op dit eiland mogelijkheden voor de Jonge Kerk. Een onderzoek naar de situatie op Tholen leverde meer perspec tieven op, dan oorspronkelijk werd gedacht. In de felle richtings- strijd begint een kentering te komen. Wanneer in de loop van de jaren geen verdere verandering hierin mocht komen, zo zegt de heer d'Olivat in zijn verslag, dan Te Delft slaagde voor electro- technisch ingenieur de heer L. Roose uit Goes. Zeldzame vorm van bliksem bij Rijssel. Kort na middernacht is te Fi- ves-Lille, bij Rijssel, de zogenaam de bolbliksem ingeslagen. Een donderende slag schrikte de in woners op, die in paniek geraak ten. De huizen schudden op hun grondvesten en een vurige bol be woog zich door de straten en op sommige plaatsen door de huizen, zonder echter iemand te raken. Sommige mensen werden door de luchtdruk letterlijk van de grond gelicht. Stenen van een voorgevel vond men later 100 me ter verder en de straten lagen na afloop vol met puin. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Naar het A.N.P. van het K.N, M.I. verneemt, is deze vorm van bliksem zeer zeldzaam. Men zou het een geconcentreerde elec- trische lading kunnen noemen, die een fel licht verspreidt en en kele minuten kan blijven bestaan. Belgische Parlement gaat stoeltje wisselen. KOOR VAN FLUITERS MOET KONINGSGEZINDEN OVERST EMMEN. Na de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft thans ook de Belgische Senaat met 90 stemmen van de C.V.P. tegen 83 van socialen, liberalen en communisten zijn vertrou wen uitgesproken in de volle dig Rooms-Katholieke regering van Divueusart. De stemming van Kamer en Senaat morgen over de terugkeer van Koning Leopold, laat weinig twijfel aan de uitslag, omdat de C.V.P. 209 van de 387 stem men heeft. Het is niet precies te zeggen 1 oelang de verenigde zitting van Kamer en Senaat zullen duren, maar gezien het aantal sprekers wel enkele dagen. Het is dus ook Tragisch overlijden te Krabbendijke. Maandagmorgen werd de heer v. d. Vreede plotseling, toen hij werkzaam was op het land, on wel. De heer Krijger bracht hem naar de dokter, die adviseerde hem naar huis te brengen, voor dat men echter thuis was, was de heer v. d. Vreede reeds overleden. Men vermoedt dat de doodsoor zaak een hartverlamming is. De heer v. d. V. was weduwnaar en laat 5 kinderen achter. Volgens de Nederlandse Bank voor Zuid-Afrika heeft de rege ring van Zuid-Afrika besloten een belangrijk aanvullend bedrag aan deviezen ter beschikking te stel len voor de invoer van goederen uit landen, die door de oorlog ge troffen zijn, zoals Nederland, nog niet te zeggen, wanneer de Belgische Koning terug kan ke ren. Men verwacht binnen veer tien dagen. De socialistische partij heeft een plan van actie opgesteld, dat onmiddellijk zal worden uitgevoerd „indien Leopold HI zou menen gevolg te moeten" geven aan een eventuele terugroeping door de verenigde Kamers". fluitje. Waaruit dit plan precies be staat is nog niet bekend. Als het waar is wat een der linkse bladen dezer dagen schreef, zouden alle anti-Leopoldisten bezig zijn zich een fluitje aan te schaffen, dat zij zouden gebruiken om de toejui chingen van de Koningsgezinden bij de terugkeer van de Koning te overstemmen. - De studentenorganisatie van de Vrije Brusselse Universiteit heeft alle studenten verzocht zich ge reed te houden om gehoor te ge ven aan haar oproep om in de straten van de hoofdstad te mani festeren tegen de terugkeer van Koning Leopold, in het bijzonder op de dag zelf van de terugkeer. TE KLEIN. Intussen zit men met het pro bleem hoe de 212 volksvertegen woordigers en 175 senatoren a.s. Donderdag in de zaal van de Ka mer onder te brengen. Wanneer men van de veronderstelling uit gaat, dat alle wandelgangen van deze zaal met zetels zullen wor den gevuld, zal zeker nog een 60- tal leden der hoge vergadering het zonder stoel moeten doen. Waarschijnlijk zal men echter een oplossing vinden door telkens drie man op twee stoelen te doen zit ten. Ontploffende gascylinder vernielde honderden ruiten. Gisteravond is in het garage bedrijf Visser en Zonen te Den Haag een gascylinder ontploft, waardoor in de omgeving honder den ruiten werden vernield. Door de glasscherven liepen enige per sonen verwondingen op. Het ga ragebedrijf en de daar naast ge legen Aluminiumfabriek N.V. werden zwaar beschadigd. De oorzaak was een brandje. In La Paz, is een samenzwering ontdekt welke bedoelde de Boii- viaanse regering omver te wer pen. In 1!8 steenkoolmijnen in Midden Schotland wordt niet ge werkt, wegens het niet toeken nen van een loonsverhoging aan een bepaalde groep mijnwerkers. Een generaal en kolonel van de Belgische luchtmacht hebben gisteren een bezoek aan de Fok kerfabrieken gebracht. Wie weet komt er een ordertje uit voort. Eind Augustus zuilen 10 leer ling-vliegers van. de L.S.K. voor opleiding naar Canada vertrek ken. Te Barchem in Gelderland is wederom een geval van pseu- do-vogelpest geconstateerd; 165 kippen en enkele kalkoenen wer den afgemaakt. Het uiterste Noorden van Limburg krijgt nog al eens bezoek van wilde zwijnen, die uit het Reichswald komen; de omgeving van Venlo wordt geteis terd door een hazen- en konijnen- plaag waartegen geen kruid ge wassen schijnt te zijn. In de komende nacht wordt de Kota In- ten te Rotterdam verwacht. De ontscheping begint 6 Juli om 13.00 uur. Het ligt in de bedoeling (eindelijk) de leger-, marine- en luchtmachtvoorlichtingsdiensten te coördineren. Jhr. mr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is benoemd tot Nederlands afge vaardigde in het Permanente or gaan van het Noord-Atla.-tisch Pact to Londen. zal vooral de jeugd totaal verse- culariseren, omdat bij de jeugd een andere gedachte baanbreekt en het slechte voorbeeld der oude ren als bedenkelijk en critisch' wordt onderkend. Op Walcheren wordt via huis bezoek een onderzoek ingesteld naar karakter en denkwijze van de bevolking. De concentratie valt hier op de buitenkerkelijke indu strie-arbeiders. Verder werd hier de verbetering van de geestelijke verzorging in het kindersanato rium onderzocht. Aan het Classi caal bestuur van Middelburg werd na onderzoek advies uitgebracht inzake combinatie van gemeenten. In de ring Goes werd een bespre king gevoerd over de kerk als werkgemeenschap. De jonge lid maten in deze ring zijn actief en ondernemend. In West Zeeuwseh Vlaanderen had vooral de bezet ting van de vacature Nieuwvliet de aandacht. In Oost Zeeuwseh Vlaanderen werd bemiddeling ver leend bij de aanstelling van een hulpprediker. evangelisatie. In verband met de vragen van evangelisatorische aard is in Schouwen en Duiveland een be gin gemaakt met het apostolaats- werk. Er werd een predikant be reid gevonden om de apostolaats- activiteit voor dit eiland te lei den. Deze actie dreigt echter wat vast te lopen, zodat de Commissie van Bijstand zal doorgaan dit werk te stimuleren. In West Schouwen werd een poging ge daan om de gemeente te activeren in de bestaande organisaties voor ouderen en jongeren. Met verschillende predikanten op Tholen werd gesproken over de mogelijkheid, dat ook daar buitenkerkelijken wonen. Bij en kelen van hen vond men een open oor en wanneer ergens, dan zal men hier de tijd moeten hebben om de gemeenten te maken tot levende en werkende gemeenten. Op Walcheren concentreert zich het apostolaatswerk rond de daar gevestigde industrieën. Daar da predikanten hier reeds veel werk hebben, zal een en ander door de gemeente dienen te geschieden. Verwacht mag worden, dat in het najaar tot activiteit zal worden overgegaan. Overwogen werd ot het mogelijk is de predikanten van de plaatsen waar zomergasten komen, bijeen te brengen, tenein de met hen te bespreken, op wel ke wijze de Kerk kan dienen in de gemeenten, die in het seizoen veie gasten herbegren. Op Zuid- Beveland ligt de moeilijkheid, dat men de nood in de kerk hier en daar niet kent en ook niet erkent. Er gebeurt daar dan ook niets. In West Zeeuwseh Vlaanderen werkt een actieve commissie voor het Apostolaat. Met het oog op Oost Zeeuwseh Vlaanderen wordt gewerkt aan een plan om te ko men tot het opvangen van arbei ders, die zich daar vestigen door voortschrijdende industrialisatie. Het Godsdienstonderwijs op de Openbare Lagere Scholen wordt veelal door de predikanten gege ven maar de Commissie van Bij stand kwam tot de conclusie, dat men moet blijven denken aan de mogelijkheid, dat het schoolper- soneel dit zelf gaat doen. Op het overige, dat in dit be langwekkende jaarverslag be sproken wordt, komen we mor gen nader terug. Voerman te Axel door zijn paard aangevallen en gewond. De ongeveer 30-jarige koopman V. te Axel reed Maandag met paard en kar nabij de Oudeweg, toen het dier plotseling onhandel baar werd. De voerman wilde daarom het dier uitspannen. Daarbij werd hij door het paard aangevallen en gebeten in het lichaam en in een dijbeen. Het paard wierp vervolgens de man tegen de grond en zette zijn voor poten met kracht op de buik van zijn meester. Het zag er zeer slecht uit voor de voei-man, doch ijlings toegeschoten hulp wist met moeite de man uit zijn be narde positie te bevrijden. Hij is naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd; zijn toestand is rede lijk. Benoeming bij de Belastingen te Goes. Met ingang van 1 Juli j.l. is de heer H, Meliefste, werkzaam ten Ontvangkantore Goes benoemd tot Commies der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, tevens beiast met de functie van chef de bureau aldaar. de bilt zegt: Weersverwachting geldig tot vanavond: Veranderlijke bewol king met in de middag of avond plaatselijk regen- of onweers buien, Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later vrij krach tige wind, hoofdzakelijk tussen Noordoost en Oost. Iets hogere temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1