Denemarken: het land van het compromis Hst ontbrekende woord Voor alles rust en onbewogenheid GEMEENTERADEN 10333 f)raait de rollen om KORTE BERICHTEN Dinsdag 4 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Komen w\j, Nederlanders, in Denemarken, dan gaan we ons met het uur meer schamen over onze wanordelijkheid, en over het wantrouwen, waarmee wy, die toch brave burgers menen te zyn, in ons lieve land bejegend worden. Meen niet, dat de Deense voetgangers het in hun hoofd zullen halen om niet precies daar de straat over te steken waar zulks met grote borden staat aangegeven. Meen niet, dat een autobe stuurder in Denemarken nog gauw voor de voorband van een fiet ser of voor de neus van een voetganger de hoek om zal snorren. Dat doet men in Denemarken niet. Ik heb me trouwens laten ver tellen, dat een chauffeur, die een fietser of een voetganger aanrijdt, daar in Denemarken nog niet ge lukkig Is. Eerst de veiligheid van het langzame verkeer, en dan de haast van de auto's, schijnt daar de in deze jachtende wereld steeds schaarser wordende opvatting te zijn. Heerlijk land! Het verkeer la er ook veel minder luidruchtig dan bij ons. Zelden word je opge schrikt door een claxon of een fietsbel. Men gebruikt liever de remmen een keer vaker. „Wat hebben jullie toch vrese lijk veel politie-agenten", zei een Deense studente, die eens een trektocht door ons land heeft ge maakt. „Lieve help, ieder ogen blik kom je daar van die lui te gen. Ik wü wedden, dat jullie al leen in Amsterdam net zoveel po litieagenten hebben als wij In heel Denemarken". Ik heb de Deense politiemacht niet geteld, maar een feit is, dat men er hoogst zel den een agent tegenkomt. „En is de criminaliteit er bij ons groter door, het verkeer min der veilig 7 Ik geloof er niets van. Me dunkt als jullie zo gewan trouwd worden, dan zet je de stekels op". Ik kan dat zo niet bezien. Het zal wel aan één van beide liggen: öf aan onze wanordelijkheid öf aan onze veel te grote politie macht. Geen geschillen. De Denen zijn ordelijke lieden, dat ziet men in een stad als Ko penhagen aan de zindelijke stra ten en goed verzorgde huizen, dat merkt men in de gesprekken. „Geen herrie!" schijnt hun devies te zijn, daarom gehoorzamen zij graag de wetten en hebben hun néaste hartelijk lief. Zo lief, dat zij het jammer zou den vinden als ze niet meer gezel lig van elkanders gezelschap zou den kunnen genieten door bij- Voorbeeld heftige meningsver schillen. Debatteren schijnt mij toe in 't geheel niet in de Deense volksaard te liggen. Zo soepel en nagenoeg geruisloos de Denen zich in het verkeer gedragen, zo treden zo ook op in de omgang met hun medemensen. Ze zijn gul, gastvrij. Ik heb twee week-ends doorgebracht bij Deense families, waar ik de dag tevoren nog nooit van gehoord had. Ze zijn behulp zaam en graag bereid iemand een genoegen te doen. Maar probeer niet hen een dieper dan de opper vlakte gaand gesprek aan te doen. Denemarken kent maar één punt Van discussie: de Zuid-Sleeswijkse ftvtujgxv twcmcifi», tract;! m Dbutf- marken nog nooit een ernstig ge schilpunt is geweest of ,het is op- Eelost door compromis. Lees de 'eense geschiedenis er maar op na. Uitbarstingen als Beelden stormen en andere uitingen van primitieve volkswoede komen er niet voor. Denemarken heeft zijn revolu ties gekend, maar wij zouden ze nauwelijks zo noemen. Zie hun beeldhouwwerken en hun schilde rijen, zelfs die van deze tijd. Ze Zijn doorzichtig, meestal idyllisch. Nooit schokkend als bijvoorbeeld het grote werk van Rodin „Bur gers van Calais", dat in de Ny Carlsberg Glyptotheek is te zien. „Is dat nu mooi?" vroegen me de beide Deense studenten, die me de musea lieten zien. „Kunst moet het schone in het leven weergeven, maar niet de ver- scheurdheden in het leven; die zijn er zo al genoeg". rode vlag met het witte kruis. De Denen vertrouwen rotsvast op 't goede gesternte van hun lieve land. Ze vereren hun rode woningen. vlag met het witte kruis: de oud ste van de Europese vlaggen, die een eigen naam draagt, „Danne- brog", en die op Sint Vitusdag 1219 uit de hemel neergedaald moet zijn op de Denen ter over winning te voeren tegen de Esthen. Tegen hun rustige rust heeft ds Kaj Munk gefulmineerd in zijn drieste preken tijdens de Duitse bezetting, die hem het leven heb ben gekost. Hij geselde de zorge loosheid, de vlucht voor de wer kelijkheid, het materialisme, de slaperigheid van het Deense volk, dat hij zo Innig lief had. Onze discussiepunten, als daar zijn onze keur van kerkelijke ge zindten, onze zoveel soorten scho len, onze gewestelijke verschillen en al die andere dingen meer, die het Nederlandse volk verdeeld houden, kennen de Denen zo niet, Hoe droevig de gescheurdheid in ons volk moge zijn, ze heeft ook een positieve zijde: ze houdt onze geest levendig, schept mogelijk heden om overtuiging tegen over tuiging te wetten. Maar Dene marken met zijn weinig gediffe rentieerde bevolking, zijn Evan gelisch Lutherse Kerk, waarvan 98 van de Denen met meer of minder aanhankelijkheid lid zijn, heeft weinig voedingsbodem voor geestelijke duels. De ontrouw van de meeste kerkleden vervult de trouwen wel met zorg, maar toch komt de humor daarbij om de hoek kijken. In Denemarken spreekt men tegenwoordig van vierwielige christenen; dat zijn die kerkleden, die viermaal in hun leven (doop, aanneming, hu welijk en stervenl in de kerk ko men en bij die gelegenheden in vierwielige voertuigen. Met niet minder milde humor zien zij het overigens gewaardeerde christe lijke dagblad, het blad onder auspiciën van de meest actieve groep, de „Indere Mission", in de Lutherse Kerk, dat zij met een parodie op de „Daily Herald", de Daily News" en de .Daily Mir ror" „Daily Heaven" (dagelijkse hemel) noemen. De bewoners van Amaliënborg. Koning Frederik IX en Konin gin Ingrid wonen met hun drie dochtertjes, de prinsesjes Margre- the, Benedikte en Anne-Marie, leuke meisjes van 10, 6 en 3 jaar, letterlijk temidden van hun volk. Het massieve paleis Amaliënborg staat midden in Kopenhagen. Twee schildwachten, die schil derachtig, (maar 's zomers warm) zijn uitgedost, wandelen met de bajonet op het geweer voor de koninklijke woning op en neer. Ze dienen alleen voor het decorum, want de Deense koninklijke fa milie pleegt zich allerminst angstvalüg op te sluiten. Het is geen zeldzaamheid, de koninklijke familie in de Kopenhaagse stra ten te zien wandelen. En 's zo mers maken ze, net als alle an dere Denen, een fietstocht door hun mooie land. Ik heb een foto gezien van Koning Frederik op de fiets met een prinsesje in een mandje aan het stuur: een ko ning in een open shirt en een kor te broek. En de Denen hebben thuis wel zoveel opvoeding geno ten, dat ze hun sportieve konink lijke familie dezelfde vrijheid gun nen als ieder ander. Wat dat be treft kunnen wij, Nederlanders, die het met elkaar onze Koningin, onze Prins en hun kinderen bijna onmogelijk maken eens genoeglijk uit te gaan en vacantie te houden, nog een massa van de Denen leren. T. M. De Amerikaanse zanger Frank Sinatra, die zich op het ogenblik te Londen bevindt, heeft een con tract getekend van tien millioen gulden om voor de Amerikaanse televisie op te treden. STAVENISSE. OUDELANDE. Vishok zal voorlopig niet herrijzen. Vrijdagavond kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Het plan tot demping en riole ring van de sloot langs het zgn. slagweipadje wordt i.v.m. de fi nanciële consequenties nog aan gehouden. Aan de ver. voor wijk verpleging werd over 1949 eeni subsidie toegekend van f 200. Voor het plaatsen van een ba rak voor het bergen van mate rialen en gereedschappen van de gemeentewerkman werd een stuk je grond gehuurd van de heer van Nieuwenhuijzen achter de vate. Breedvoerig werd gesproken over de situatie met betrekking lot dat aan herbouw voorshands niet kan worpen begonnen; algemeen is men van mening, dat er echter iets gebeuren moet. Besloten werd dan om ter plaatse voorlo pig een laag muurtje te plaatsen en daarachter, zulks ln overleg met het kerkbestuur, een eenvou dige beplanting aan te brengen. Op een vraag van de heer Baart werd geantwoord, dat over de toestand van de bomen aan een gedeelte van de Watervlietse- dijk (langs Slikgatseweg) des kundig advies is ingewonnen, waarbij het advies is gegeven deze bomen te doen rooien, aangezien deze bij storm gevaar opleveren; tevens zal dan onder het oog wor den gezien of hier wellicht één richtingsverkeer kan worden in gevoerd. De heer Rijk dringt aan op het plaatsen van een brand- kraan ln de Magere Hoek. De heer Remijnse vestigt nog maals de aandacht op de onhoud bare toestand langs het zg. Mo lenpad; tevens adviseert hij regel matig toezicht te doen uitoefenen op de bewoning der gemeente- Bijdrage voor stichting werk plaats voor minder valiede In de voltallige gemeenteraads vergadering, onder voorzitter schap van burgemeester Verburg werd medegedeeld, dat het be roep van de heer Jansen tegen het aan hem verleende ontslag door Ged. Staten ongegrond is verklaard. Met algemene stem men werd aangenomen het voor stel van B. en W. tot verstrek king van een renteloos voorschot van maximaal f 1000 voor een stichtingskapitaal tot exploitatie van een werkplaats voor minder Een en ander uitgaande van de Vereniging A.V.O. (Arbeid voor onvolwaardigen). Als vacantietoeslag zal aan de gemeenteambtenaren 2 procent tot een maximum van f 50 wor den uitgekeerd. Besloten werd de slikbeschoei- ing aan de haven te verbeteren. Een nieuwe instructie voor een ontvanger van haven- en kade- geld vond geen bezwaar. De huur der gemeentewoningen A 294 tot en met 298 werd van f 1,50 per week op f 2,50 ge bracht, inclusief waterleiding. A 293 zal bij Inschrijving als pak huis worden verhuurd. Door Ged. Staten is geadvi seerd de provisie over 1949 aan de heer J. Suurland toe te ken nen, van de precariorechten op slag bieten op de haven, welk ad vies werd opgevolgd. Bfj de rondvraag werd ge vraagd naar verbetering van het slechte wegdek der Oudelandse dijk, waarop na bespreking beslo ten werd de mogelijkheid nog na der onder het oog te zien. (Ingez. mededeling, advert.) een eM'feeótefyke'cteoH/z! f>er UZérfledPrcuujt Uw witdtélier. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag 30 Juni kwam de raad onder voorzitterschap van burge meester Van Oeveren, bijeen. Besloten werd deel te nemen in het garantiefonds van de stich ting 1953 tot een bedrag van f 100 Deze stichting beoogt in 1953 een algemeen Zeeuwse tentoonstelling te organiseren in Middelburg. Ten behoeve van de bestrating van het villaterrein werd beslo ten de bestaande halve weg aan te kopen van de eigenaars van de aldaar staande woningen voor f 1 per perceel. Aan het gemeentepersoneel werd over het jaar 1950 een gra tificatie toegekend van 2 procent van hun jaarwedde. Aan de Chr. lagere landbouw school te 's-H. Arendskerke werd een subsidie verleend van f 25 per leerling uit deze gemeente. Bij de rondvraag wees de heer Hanne- wijk nog op een hoop afval die aan de oude kade ligt. De voorzit ter zegde toe dat deze verwijderd zal worden. RILLAND. Noodstraatverlichting moet verdwijnen. Vrijdagmiddag vergaderde de raad van Rilland-Bath onder voorzitterschap van weth. D. Butijn. De voorzitter deelde mede, dat, zoals de raad wel bekend zal zijn, de burgemeester enige tijd gele den een operatie heeft ondergaan in het Diaconessen ziekenhuis te Rotterdam; hij kon mededelen, dat de operatie goed is geslaagd, zodat de burgemeester zover hersteld is, dat hij begin Juli zijn werkzaamheden weer hoopt te hervatten. Verder deelde de voor zitter mede, dat begonnen is met de bouw van 12 woningen met verminderde rijksbijdrage, tot welke bouw in de vorige verga dering werd besloten. Vervolgens deelt hij nog mede, dat de colleges van B. en W. der naburige gemeenten gezamenlijk hebben vergaderd over de straat verlichting. Vein de zijde der P.Z.E.M. heeft men namelijk te kénnen gegeven, dat zij niet lan ger accoord kan gaan met „nood- straatverlichting". De mogelijk heid bestaat nu, om definitieve lantaarns te doen plaatsen, zon der dat speciale verlichtingsaders moeten worden gelegd en waar door dus voorkomen wordt, dat de straten moeten worden opge broken. Men hoopt binnenkort de raad een voorstel te kunnen voorleg gen. De raad besloot niet in te gaan op een voorstel van de Reigers- bergse Polder tot ruiling van weggedeelten van de Derde weg en de weg bij de Maire Polder Een verzoek om subsidie van het Ned. Gesprekcentrum te Rotter dam, werd afgewezen. Voorts werd z.h.s. besloten aan he personeel voor het jaar 1950 een gratificatie toe te kennen overeenkomstig de regeling, die geldt voor het Rijkspersoneel. Daar de minister niet langer ontheffing verleent voor de keu keurloon vastgesteld. Het laatste punt betrof de vast stelling van de verkoopsprijzen van het aan te kopen perceel wei land ten Oosten van de heer L. A. Boonman. De voorzitter deelde mede, dat de fam. Festers bereid is, het genoemde perceel weiland aan de gemeente te verkopen te gen de prijs, welke door het prij- zenbureau te Middelburg ls vast gesteld. Na enige bespreking werd besloten het perceel aan te kopen. Bij de rondvraag informeerde de heer Francois of de cijfers reeds bekend zijn van de kosten, verbonden aan de gemeenschap pelijke regeling van de school voor buitengewoon lager onder wijs te Goes. De voorzitter zei, dat in de volgende vergadering op deze kwestie zal worden terugge komen. KLOETINGE. De heer van Liere beëdigd. In de raadszitting van Vrij dagavond werd allereerst het nieuwe Raadslid de heer J. van Liere (C.H.) beëdigd. Een commissie van onderzoek voor de Gemeenterekening 1943 werd benoemd bestaande uit de heren Schipper (Arb.), van Liere (C.H.) en Buitenhuis (A.R.). In de plaats van het overleden lid van het Burg. Armbestuur, wijlen de heer C. Blomaard, werd gekozen de heer G. de FEUILLETON. door O. F. WALTON. S8) —o— Wat zouden ze haar missen! Welk een leegte zou zij achter laten! Welk een droevige veran dering stond dit gelukkige gezin te wachten, als die zonneschijn uit het huis was verdwenen, dacht Kenneth. Het einde van de genoeglijke avond was daar en Kenneth ?tond op om afscheid te nemen, 'oen, voor ds eerste maal, her innerde hij weer aan het doel van zijn bezoek aan Rosthwaite. Terwijl hij mevrouw Douglas de hand gaf en haar dankte voor haar grote vriendelijkheid je gens hem, zeide hij zacht: ,.lk zal mijn belofte niet vergeten.." Zij drukte zijn hand met warm gevoel en fluisterde: „God ze- gene u". Hij wist, dat die woorden uit haar rijk, moederlijk hart kwa men. Toen ging Mariorie de lan taarn halen, want er was geen ster aan 't uitspansel te zien en zij stond er op hem voor te lichten tot aan het hek. „Nu wordt het werkelijk vaar wel", zeide hij, „de weg is van daag gebaand en morgen vroeg vertrek ik, juffrouw Douglas!" „Ja, mijnheer." „Ik heb de belofte aan mijn vader gedaan, zo goed mogelijk vervuld." „Dat is waar", zeide ze. „Maar nu wilde ik ook, dat u mij een belofte deedt."- „Welke?", vrceg ze. „Ik zou graag willen, dat u mij liet weten, zodra uw plannen vaste vorm hebben aangenomen, welke die zijn en waarheen u zult gaan. Wilt u mij dat belo ven?" „Ja, dat wil ik." „Ik weet, dat ge uw belofte niet zult vergeten. Vaarwel!" De geschiedenis herhaalt zich, zegt men. Evenals de vorige avond hoorde hij haar roepen, toen hij een paar schreden langs het heuvelpad was afgedaald. „Hoe kan ik u laten weten", zeide ze, „als ik uw adres niet weet?" „O ja, u hebt gelijk. Ik vergat, dat ik Sheffield zal verlaten." Hij nam een visitekaartje en bij het licht van haar lantaarn schreef hij daarop het adres van zijn vaders advocaat. „Dan zult u mij altijd berei ken", zeide hij, „nogmaals vaar wel!" Weer stond hij bij het hek, terwijl zij het tuinpad opklom, en weer zag hij haar na, totdat zij in de verlichte hal was ver dwenen en de deur had geslo ten. Hij vond, dat de nacht don kerder scheen en somberder dan ooit. HOOFDSTUK IX. Een afgesloten hoofdstuk. De volgende morgen was ka pitein Fortescue reeds vroegtij dig gekleed en gereed om per rijtuig de ochtendtrein te Kes wick te halen. Onderweg, in Borrowdale, ontmoette hij Louis Verner en deze liet het rijtuig stilhouden. Louis vertelde hem, dat hij ge tracht had door de pas te ko men, maar dat het hem tot nu toe onmogelijk was geweest. Nu was hij op weg naar „Fernbank" om de couranten te brengen. 'tWas vinnig koud op reis en Kenneth was in 't minst niet rouwig toen hij Sheffield had be reikt. De tijd van zijn aankomst had hij aan Elkington geseind en nu vond hij in de bibliotheek een helder brandend vuur. Toen trok hij zijn stoel bij de haard en begon de stapel brieven te on derzoeken, die tijdens zijn afwe zigheid waren aangekomen. 't Waren meest rekeningen voor zijn vader, maar hij stuitte ook op een briefje met dames- hand geschreven en met een kroontje versierd. Hij opende het en bemerkte dat het een schrijven was van Lady Earls- wood, die hem vertelde, dat ze in de „Times" de kennisgeving had gelezen van zijn vaders overlijden en nu wenste haar diepgevoelde deelneming te be tuigen in het verlies, dat hem trof. Ook nodigde zij hem uit een bezoek af te leggen op „Grantley Castle", wanneer hij op zijn reis was naar Aldershot. De gasten waren allen vertrok ken, maar Evelyn was nog thuis en zij zouden allen verheugd zijn hem in hun midden te zien, zo lang hij kon blijven. Na het diner nam hij zich voor deze brief te beantwoorden. Hij schreef, dat hij dankbaar was voor Lady Earlswood's vriende lijkheid, maar terzelfder tijd wees bij beleefd haar uitnodi ging af. Juist zou hij de brief in de enveloppe sluiten, toen hij zich bedacht. Hij verscheurde het pa pier en schreef een andere brief. Hij wilde de familie bezoeken en haar zijn veranderde positie bekend maken. 'tWas beter zo en indien ze dan, na alles ver nomen te hehben, hem hun vriendschap opzeiden, welnu, dat moesten zij dan maar doen. Berington zou, zo verwachtte hij tenminste, altijd zijn vriend blij ven, maar omtrent het inzicht van Lady Earlswood was hij niet zo zeker. Zij was op en tóp een vrouw van de wereld en 't was mogelijk, dat zij niet meer begeerde hem in haar huis te ontvangen, als zij wist, dat zijn vooruitzichten zo geheel veran derd waren. (Wordt vervolgd.) Dreu met 4 st; 3 st. kreeg de heer L. van de Linde. Het voorstel tot het opnemen in de algemene politieverorde ning van een verbod om in de toren te roken en om zich in dit gebouw te bevinden tijdens onweer werd aangenomen. Het voorstel van B. en W. om gezien de financiële toestand der gemeente afwijzend te be schikken op het verzoek om in liet garantiefonds voor een in 1953 te Middelburg te houden tentoonstelling deel te nemen a 6 cent per inwoner, werd met 5 tegen 2 stemmen door de Raad aanvaard. De pensioengrondslag van mej. L. C. de Vos, fröbelonderwij zeres, werd vanaf 1 Jan. 1945 vastgesteld op f 1105. De Directeur Centraal Bureau Bouwtoezicht op Zuid-Beveland, de heer Valk, gaf een uiteenzet ting over de woningbouw. Hij deelde mede, dat misschien nog dit jaar met verminderde Rijks bijdrage 3 of 4 woningen in Kloetinge zullen kunnen wor den gebouwd. In de rondvraag vroeg de heer Leijs (Arb.) hoe het staat met het nieuw aan te leggen sport veld omdat de werkzaamheden nog steeds niet zijn begonnen. De voorz. antwoordde, dat nog op een aantal vergunningen moet worden gewacht. De heer Koster (C.H.) vestig de de aandacht op de ophaling van het huisvuil, dat niet altijd goed gebeurd. Spr. was van me ning, dat het hoofdzakelijk de schuld van het benodigde mate riaal is, dat er klachten zijn; de wagen van de ophaaldienst schijnt niet aan de eisen te vol doen. Er zal getracht worden hierin verbetering te brengen. KRABBENDIJKE. De heer de Jonge herdacht. Vrijdagavond kwam de gemeen teraad van Krabbendijke in open bare zitting bijeen onder voorzit terschap van burgemeester J. Vader. Voordat de notulen wer den voorgelezen herdacht de voorzitter in enkele woorden het zo plotseling overlijden van het raadslid de heer de Jonge, die zit ting had voor Gemeentebelangen. Hij zeide, dat de heer de Jonge altijd een trouw raadslid was ge weest en een harde werker voor de belangen der gemeente. Ter herdenking van de heer de Jonge nam men enkele ogenblik ken stilte in acht. Bij de ingekomen stukken was binnengekomen een verzoek van de ouden van dagen dezer ge meente voor ontheffing van straatbelasting enz. voor hen, die van de noodwet Drees levenson derhoud hebben. Dit verzoek werd afgewezen in verband met de daarvoor bestaande wet, dat geen ontheffing mag worden verleend in zijn geheel. Voorts werd besloten tot het aangaan van een geldlening ad. f40.000.met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten te 's-Gravenhage ter financiering van de bouw van 4 woningwetwo ningen aan de Armenboomgaard steed" dfhoüw"van iTwoiSni&L met verminderde rijksbijdrage aan het aannemersbedrijf Jac. de Jonge te Biezelinge voor de som van f63.200.—. De heer Griep, welke lijstopvol- ger was van Gemeentebelangen voor de gemeenteraad werd als zodanig benoemd tot raadslid in de plaats van wijlen de heer de Jonge. In de rondvraag gekomen infor meerde de reer Zandijk naar de bestrating van de Zuidweg en het opknappen van de lijkwagen. Aan beide wordt hard gewerkt, zo deelde de voorzitter mee. Door de heer Waverijn werden nog in lichtingen gevraagd omtrent het badhuis. Hiervoor wacht men nog steeds op de goedkeuring van G.S. als ook voor de muziektent. De heer Markusse drong aan op verbetering van de Wilhelmina- straat. Hie» zal zo gauw mogelijk werk van worden gemaakt. IJZENDIJKE. Extra bijdrage wegverbetering nog niet vastgesteld. De weg Oostburg-Waterland- kerlcje-IJzendijke zal worden verbeterd, een verbetering, die sinds jaren gewenst is. Het ge hele object zal ruim f 650.030 kosten, waarvan de provincie 65 pet. voor haar rekening neemt. De resterende 35 pet. zullen de betrokken gemeenten zelf moeten betalen, en wel Oostburg f 86.000, Waterland kerkje f-106.000 en IJzendijlce f32.000. Daar Waterlandkerkje niet bij machte is haar aandeel op te brengen, heeft G. S. aan IJzendijke gevraagd een extra- bijdrage in het deel van Water landkerkje te geven. In principe is de IJzendijkse raad bereid een extra bijdrage te verlenen, maar over de grootte van het bedrag wil zy later beslissen, aldus werd besloten in de een dezer dagen gehouden raadsvergade ring te IJzendijke. B. en W. werden gemachtigd de woningwetwoningen en noodwoningen aan hen die zij bewonen te verhuren of aan a- tere gegadigden. Deze machti ging werd verleend tot 31 Dec. 1951. Het besluit tot garantieverkla ring van 4 Febr. 1949 ten be hoeve van een winkel-woonhuis door dr heer H. Batselaere on derging enige wijziging met be trekking tot het feit, dat de grond juridisch nog gemeente eigendom is. De plaats voor de bouw van de R.K. Huishoudschool is nog niet vastgesteld, het ging aan vankelijk over een stuk grond achter de R.K. meisjesschool. Het bestuur bouwde nu graag aan de Koninginnestraat, waar de raad echter weinig voor voelt. B. en W. zullen nader overleg plegen en een andere oplossing zoeken. Tijdens de rondvraag veroor deelde de heer C. Riemens een artikel in een Provinciaal dag blad over Waterlandkerkje, waarin suggesties voorkomen betreffende annexatie van deze gemeente door Oostburg en IJzendijke. Voorzitter en raad sloten zich bij spreker aan. Graauw en Langendam niet accoord met grenswijzigings plannen van G.S. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de raad van Graauw en Langendam kwam als enig punt aan de orde een schrijven van Gedep. Staten ter zake de grenswijziging van de gemeente. Uit het voorstel blijkt, dat nadrukkelijk wordt vastge steld, dat het plan geenszins als bindend moet worden be' schouwd, doch uitsluitend een informatief karakter draagt. De voorzitter gaf een omstan dige uiteenzetting van de oude plannen, de reactie van de raad daartegen, de vergadering in Middelburg met de grenswijzi gingscommissie, waarbij gewe zen werd op de onlogische zig zag nieuwe grens, en de eigen plannen en voorstellen, die re kening houdend met de „te nauwe" begrenzing van Hulst, meer natuurlijke begrenzing aangaven. Het standpunt werd in een later schriiven nogmaals uiteengezet; Hel col lege van Burgemeester en Wet houders handhaaft dit stand punt, omdat dit is een duidelijke afscheiding van plattelands- en stadsgebied. De nieuwe plannen gaan niet met het vorig voor stel accoord, dat spreker aan de hand van de kaart van Gedep. Staten nauwkeurig toelicht. De heer Daalman kon zich ge heel met dit voorstel verenigen, omdat dit aangeeft de natuur lijke scheiding en veel mooier is. Het bevolkingscijfer (aldus de voorzitter) zal bij het plan van G. S. met 68 zielen dalen, bij ons voorstel met 30. Wethouder Staal meende, dat door vermindering van grond gebied de opbrengst van de grondbelasting zal dalen. De voorzitter kon momenteel het juiste bedrag niet opgeven. Wethouder Schillemans stelde de vraag of andere voorstellen dan die van het College zijn in gekomen. De voorzitter antwoordde ont kennend. Waarna de voorstellen van B en W. met algemene stemmen werden aangenomen. vi/rn ONVEILIG VERKEER. Er zijn mensen, die voor geen geld van de wereld willen vlie gen. Zij achten het te gevaarlijk en denken daarbij aan verschillen de vliegrampen waarbij een groot aantal doden viel te be treuren. Zij blijven maar liever op da weg. Maar ze zien over het hoojd, dat het wegverkeer naar veriiouding veel gevaarlijker is, dan het verkeer door de lucht. Er wordt veel gedaan om de veiligheid van het verkeer te bevorderen, maar het resultaat is betrekkelijk gering. Dat is opnieuw gebleken, toen dezer dagen een z.g. Veilig Ver- keersweek werd gehouden. Aan het eind van die week bedroeg de oogst 19 doden, 50 zwaar- en voorts nog een leger lichtgewon den. De hoofdzaak van dit ver- keersdrama moet naar 't schijnt worden gezocht in het feit, dat de nodige voorzichtigheid uit het oog wordt verloren. Mensen die hoewel ze een rij bewijs haalden, niet regelmatig op de weg zijn, vergeten, dat ze goed beschouwd in het snelver keer gevaarlijk zijn voor zich zelf en voor anderen. Én daarnaast zijn er de snel heidsmaniakken die uit het oog verliezen dat zij de plicht heb ben voor het behoud van eigen en anderer leven te waken. Dat het: „gij zult niet doden" ook voor hen geschreven is. Zaterdagnacht hebben dieven zich in de kathedraal van Exeter meester gemaakt van het zilve ren kruis met diamanten, dat 1.50 m. hoog is en meer dan 50 kg. weegt. Het kruis werd Zondag ochtend, teruggevonden in een veld op 22 km. afstand van de stad, echter ontdaan van de edel stenen, waarvan de waarde op 200.000 gulden wordt geschat. In een grot op het eiland Le- vanzo, ten westen van Sicilië, zijn rotstekeningen ontdekt, die 10 20.000 jaar oud zouden zijn. De tekeningen stellen dansende men sen of dieren voor. Het zouden de oudste rotstekeningen zijn, die ooit in Italië zijn ontdekt. In Ohio zijn de kruideniers vrij willig overgegaan tot de rantsoe nering van suiker ter beperking van „de door oorlogshysterie op gewekte koopkoorts". De Japanse politie heeft 59 functionarissen van het ministe rie van financiën op beschuldi ging van knoeierijen en verduiste ring van openbare gelden in hech tenis genoiïien. De betrokken gel den worden geraamd op 1 millioen gulden. In de afgelopen week is het aantal gevallen van kinderver lamming in Engeland scherp ge stegen. Er werden 83 gevallen ge rapporteerd; 32 meer damde week daarvoor. Het totaal voor dit jaar is op 543 gebracht, vergeleken met 230 In 1949. Dit jaar zijn reeds 113 personen aan de ziekte gestorven. Het vorig jaar was het aantal slachtoffers 35. President Truman heeft het door het Congres goedgekeurde wetsontwerp getekend, dat voor ziet in Inlijving van 2500 buiten landse specialisten bij het Ameri kaanse leger, hetgeen in de ko mende drie jaar zal geschieden, Duitse vissers hebben Zaterdag nacht nabij het eiland Amrum in de Noordzee een lijk opgevist, dat is geïdentificeerd als van een der opvarenden van het Zweedse Vi kingschip „Ormen Friske". De vorige week werden nog twee lij ken ontdekt aan de kust van Sleeswijk-Holstein en herkend als die van opvarenden van de „Or men Friske". De regering van India heeft de Zuid-Afrikaanse regering mede gedeeld, dat India niet deel zal namen aan de voorgestelde ronde tafelconferentie met Zuid-Afrika, zulks in antwoord op een Zuid- Afrikaans verzoek de kwestie als nog ln overweging te nemen. Frederick Bieri, vertegenwoor diger van het internationale Rode Kruis, is uit Honkong te Tokio aangekomen. Hij is op weg naar Korea om erop toe te zien, dat Noordelijken en Zuidelijken de al gemeen aanvaarde regelen voor de oorlogsvoering nakomen. De leider van de vulcanologi- sche dienst, de heer W. A. Pe- trostsjevsky, heeft aan Aneta me degedeeld, dat een uitbarsting van de Tankoeban Prahoe (onge veer 20 km. ten Noorden van Bandoeng) vaststaat. De krater Ratus kan elk ogenblik uitbar sten. De gassen, die daaruit op stijgen hebben een temperatuur van 285 graden Celsius; 83 gra den is de normale temperatuur. Het 550 jaar oude „gouden paviljoen" te Kioto Japans oude hoofdstad en cultureel cen trum met zijn wereldberoemde collectie kunstwerken, is Zondag ochtend vroeg tot aan de grond toe afgebrand. De politie ver denkt een vermiste priester-stu dent als de dader. Het paviljoen, dat in 1397 voor de heerser Ashi- kaga Josjimitsoe werd gebouwd, was beroemd om zijn vergulde to ren en theetuin, Het Rode Kruis in Indonesië. „Hoe staat het met het Rode Kruis in Indonesië?" vroeg het A.N.P. de heer A. Zimmerman, vice-voorzitter en hoofd van de medische dienst in Djakarta, toen hij met de „Willem Ruys" in Rot terdam was aangekomen. Het Nederlandse Rode Kruis is daar aan het liquideren, zoals u weet, luidde het antwoord. Wij hebben alles in handen gegeven van de P.M.I. (Palang Merah In donesia), waarvan een broer van de sultan van Djokja, Pangeran Bintoro, voorzitter is. Het Prin ses Margriethospitaal is overge geven aan het ministerie van ge zondheid. De gezondheidstoestand is zeer slecht, vooral heerst er veel t.b.o. Daar komt bij, dat er een schreeuwend tekort is aan melk poeder en suikerproducten, aan geld en materiaal. Er is gebrek aan doktoren en verpleegsters en aan medicijnen. Er zal een middel gevonden dienen te worden om het verplegend personeel een be hoorlijk bestaan te bieden, want alles is schrikbarend duur en van de tegenwoordige salarissen niet te betalen. Er worden pogingen aangewend het oude Koningin Emmaziekenhuis, tegenwoordig ziekenhuis Tjikini geheten, weer voor de Nederlanders terug te krijgen. Daar zullen dan echter Europese verpleegsters nodig zijn. Ook op Nieuw-Guinea is een groot tekort aan alles, wat men zich maar denken kan. Grote belangstelling voor Rotterdam Ahoy. De tentoonstelling „Rotterdam- Ahoy" heeft van de opening af aanstonds grote belangstelling getrokken, niet alleen uit eigen land, maar ook reeds uit Enge land, België en Scandinavisch# landen. Het is in de enorme hal len zeer druk en die drukte zal, wanneer de grote vacanties ko men, ongetwijfeld nog toenemen. Aller aandacht gaat ook uit i:aar de prachtige openluchtshow aan de Parkkade: de imposante scheepsbouwinzending van de Rotterdamse metaalbond en de romantische viermaster „Viking" aan de wallekant, waarop dage lijks duizenden een kijkje gaan nemen, gelijk ook duizenden ge bruik maken van de gelegenheid tot het maken van een boottocht door de havens. En ook het aan de Ahoy dienst baar gemaakte Park met zijn vele attractieve exposities: de walvis, de diepzee-show, de demonstra ties van de onderzeedienst, Nova Zembla, om er maar enkele te nemen, trekt voortdurend talrijke bezoekers. Het totale aantal bezoekers aan Rotterdam-Ahoy' heeft tot nu toe, van 15 Juni af dus tot en met 2 Juli, meer dan een kwart mil lioen bedragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2