Front in Korea vrijwel stationnair L NIEUWS Hevige onweders kosten vier mensen het leven Hervormde kleuters te Middelburg in vernieuwde school Mr Dr N. Bolkestein geïnstalleerd sniffer" Soewon nog steeds in „Zuidelijke" banden Sportontinoeting Mi ddelbur g - Am ersfoor PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verlies van „stoere kracht". De godsdienstvrijheid in Spanje. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, uy geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1600 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 4 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZIJ1DËMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 4.27 u., onder 21.D2 u.; Maan op 23.49 u., onder 11.11 u. Hoogwater op Woensdag 5 Juli: Vlissingen: 5.57 u. 1.90 m., 18.12 u. 1.71 m.; Terneuzen: 6.25 u. 2.07 m., 18.45 u. 1.89 m.; Wemel- dinge: 737 u. 1.68 m„ 19.56 u. 1.43 m.; Zierikzee: 7.22 u. 1.43 m., 19.33 u. 1.20 m. p venals in de negentiger jaren van de vorige eeuw is in onze tijd emigratie aan de orde van de dag. Naar alle kanten zwerven ze uit, de landverhuizers, naar Frankrijk, Amerika en Canada, naar Australië en Zuid-Afrika. Op zichzelf is daar niets tegen. Het is een bewijs van gezonde vólkskracht als daar mannen en vrouwen zijn, die er niet voor terugschrikken hun land en hun maagschap te verlaten om te trekken naar een vreemd land, dat ze niet kennen en waarvan ze hopen, dat ze daar een plaats en een toekomst voor zichzelf en voor hun kinderen zullen vinden. De omstandigheden waaronder zij vertrekken zijn in vele opzich ten beter dan in de vorige eeuw. Alles wordt gedaan om de emi granten voort te helpen en ze een goede plaats te verzekeren. Juist dezer dagen hebben wij er op kunnen wijzen, hoe ook aan de geestelijke verzorging van de landverhuizers volle aandacht wordt geschonken. Het is niet alles verlies het heengaan van zoveel krachtige en kerngezonde landgenoten. Ze kunnen er in de nieuwe omgeving waarheen zij zich begeven, mee werken om de goede naam van ons land hoog te houden. Niet alles verlies. Dat hebben we er varen In de tijd die achter ons ligt, toen met name vanuit Ame rika door de daar gevestigde Hollanders zoveel gedaan werd om hier in de ergste nood te voorzien. 'Poch kan het ons aan het hart gaan, als we zien hoeveel jonge mensen, vooral uit de krin gen van de landbouw, tot de grote trek besluiten. De stedelingen zullen over 't algemeen de betekenis van dit verlies niet doorzien. Zij hebben zo hun eigen mening over de boeren van wie zij meestal wei nig goeds weten te vertellen. Het „maar een boer" zit er bij velen diep in. Een boer is vol gens hen het toonbeeld van ach terlijkheid en conservatisme, van schrielheid en hebzucht. Zij ver staan niet de gezegende invloed, die van de landarbeid op lichaam en ziel kan uitgaan. En zij zullen zeker niet instemmen met de eens verdedigde stelling, dat een zuiver en hoogstaand boeren leven een der beste waarborgen is voor de bewaring van de volks kracht. Maar: „let op de stoere kracht, die achter vreemde vormen schuilt." Niet zonder zorg zien wij daar om zoveel jonge boeren, zo veel „stoere kracht" vertrekken. Emigratie is noodzakelijk. En het valt toe te juichen, dat zo- velen liever dan bij de pakken neer te zitten en te speculeren op allerlei sociale voorzieningen, er op uit trekken om de aarde te vervullen en zich in de vreem de een lev -.spositie te verzeke ren. Doch aan de andere kant moet dan ook al het mogelijke worden gedaan om hier een gezonde boe renstand in het leven te houden. AMERIKANEN BIEDEN KRACHTIGE TEGENSTAND. Het vooruitgeschoven Amerikaanse hoofdkwartier op Korea heelt medegedeeld, dat Soewon nog steeds in handen der Zuidelijken is. De activiteit rondom Soewon was beperkt tot luchtaanvallen en schermutselingen door de Noord-Koreanen. De omsingeiings- bedreiging ten Oosten van Soewon had zich niet verder ontwik keld en was blijkbaar niet erg krachtig. Het front schijnt vrij wel stationnair te zijn. De Noord-Koreaanse stoot in de richting van Soewon is tot staan gebracht. Noord-Koreaanse gevechtswagens, die Maandagoch tend de Han waren overgestoken, zijn terug gereden. Klaarblijkelijk waren zij slechts op verkenning uitgezonden. In militaire kringen te Tokio is men van mening dat geen nieuwe aanval op grote schaal door de Noord-Koreaanse strijd krachten waarschijnlijk is, voor dat de aanvallers het brugge- hoofd, dat zij aan de Zuidelijke oever van de Han hebben geves tigd, vaster in handen hebben. De Amerikaanse grondstrijd krachten bevinden zich thans ge heel in het gevechtsgebied. 10 superforten hadden een aan- \al uitgevoerd op het Noord-Ko reaanse vliegveld Yonpo. Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen bijge staan door Australische mustangs, hadden twee Noord-Koreaanse vliegtuigen neergeschoten, 22 vrachtauto's vernietigd en 29 be schadigd. Een tweemotorige Ame rikaanse bommenwerper ging verloren. VERLIEZEN. Een Amerikaanse lichte krui ser heeft in de Koreaanse wate ren thans In totaal 11 Noord- Koreaanse marinevaartuigen tot zinken gebracht. De Amerikaanse regering heeft opdracht gegeven tot het zenden GENERAAL FRANCO ANT WOORDT DE PROTESTANTEN In het begin van dit jaar stuur den de Protestanten in Spanje een petitie aan generaal Franco over de godsdienstvrijheid. Van de directeur van Franco's kabinet hebben zij nu een ant woord ontvangen, waarin verwe zen wordt naar een rondschrijven van Februari 1948, dat gericht was aan alle gouverneurs van de Spaanse provincies, aldus meldt het persbureau der Ned. Herv. Kerk. In dit schrijven wordt gezegd, dat de katholieke godsdienst de godsdienst is van de Spaanse staat. Vervolgens, dat „niemand zal worden lastig gevallen van wege zijn godsdienstige overtui ging. Alleen openbare plechtighe den en betogingen van de katho lieke godsdienst zijn toegestaan". Het rondschrijven zegt voorts, dat er zoveel misbruik is gemaakt van dit artikel (kringen van vrij metselaars, die in protestantse kerken vergaderden om samen zweringen voor te bereiden tegen het openbare gezag) dat het no dig is om nog eens duidelijk aan te geven, wat wel is toegestaan en wat verboden is. 1. Het niet in het openbaar uit oefenen van de godsdienst door niet-katholieken is toegestaan. 2. Onder dit laatste wordt ver staan zowel het persoonlijk ge loofsleven als de godsdienstoefe ning in een ruimte, die daarvoor bestemd is. 3. Een dergelijke godsdienst oefening mag op geen enkele wij ze naar buiten blijken. 4. Er kan geen sprake zijn van enige vorm van propaganda door niet-katholieken door welke me thode ook, zoals het stichten van scholen, het geven van geldelijke steun, door middel van ontspan- ïings-centra etc. 23 doden bij botsing tussen trein en autobus in Frankrijk. Naar gemeld zijn gistermorgen 23 personen om het leven geko men toen in de nabijheid van Lons ie Saulnier (Oost-Frank- i ijk) een sneltrein 'op een autobus :eed. De Brielse Maas afgedamd. De afdamming van de Brielse Maas is gistermiddag om tien over half twee een feit geworden en van dit ogenblik af mag ver wacht worden, dat de verzilting van onze rivieren een eerste halt wordt toegeroepen. Het gat van ongeveer 60 meter breed, dat bij het Kruiningergors ter hoogte van Oostvoorne nog aanwezig was en waardoor de eb- en vloedstro- „,ci 1 met een geweiu^ doorheen gezogen werden, is thans opgevuld op een wijze, die aan de invasie-maatregelen van Normandië doet denken. Een z.g. Phoenix ponton, een enorm beton nen gevaarte, van het type, zoals zij ook in Normandië gebruikt werden om een kunstmatige ha ven te vormen, heeft men in zijn volle lengte in het gat laten zin ken. Daarmee heeft de Brielse Maas haar eeuwenoude geschie denis als zeegat besloten en is, mede door de dam in de Botlek een binnenmeer ontstaan, dat naar men hoopt, ln de toekomst, het toneel zal zijn van watersport en recreatie. van eenheden middelzware bom menwerpers naar het Verre Oos ten. Het aantal leden van de Ver. Naties, die thans officieel de ac tie der V.N. in Korea steunen is tot 40 gestegen. Het laatste nieuws over de Ko reaanse geschiedenis komt van Gromyko, die in een rede aller hande „bewijzen" heeft gegeven om duidelijk te maken dat Zuid- Korea en Amerika de oorlog be gonnen zijn. C. Kellner vermoord te Leeuwarden. Gisternacht is de kellner Funcke van het café Lido aan de Tweebaksmarkt te Leeuwarden op het trottoir voor het café ver moord gevonden. Waarschijnlijk is hier wraakneming ln het spel wegens het ontslag, aan een der leden van het in dit café optre- ■mi» iiWil' 111—11 li immuun Twaalf drenkelingen gered uit de zee voor Scheveningen. De Haagse vrijwillige reddings brigade en de Haagse politie kun nen met voldoening op het afge lopen weekeinde terug zien. Veel al in samenwerking met burgers hebben zij bij Kijkduin het stille strand en het Noorderstrand 12 personen, die zich bij het zwem men in de gevaarlijke zee te ver van de kust hadden gewaagd en in levensgevaar verkeerden, ge red. Onder de drenkelingen be vonden zich drie Rotterdamse jongens. Gratieverzoek ingediend voor de heer Louwers. Mevrouw Louwers, de echtge note van de te Praag tot 15 jaar dwangarbeid veroordeelde Ne derlandse zakenman, heeft een gratie-verzoek ingediend. J. Louwers, die de Praagse vertegenwoordiger was van de A.K.U., stond tesamen met 9 Tsjecho-Slowaakse burgers te recht onder beschuldiging van spionnage, verraad en econome dende orkest gegeven. De politie Ische sabotage. Hij werd op 4 heeft de zaak in onderzoek. I Maart veroordeeld. Brandweer voor hopeloze taak. VELE BOERDERIJEN WERDEN EEN PROOI DER VLAMMEN. Het onweer, dat gistermiddag en avond boven het gehele land heeft gewoed, heeft niet alleen op vela plaatsen branden veroor zaakt, doch ook vier personen ge dood. Door de snelheid waarmee het vuur ontstond en om zich heen greep stond de brandweer voor een hopeloze taak. De landarbeider P. Portegies uit de Rijp werd op het veld do delijk getroffen door de bliksem. De heer Nieuwenhuyzen te Dorre geest werJ getroffen terwijl hij in z"ïeh^rfescfeië" (örón.) brandde de boerderij van J. Koets geheel uit. In Eursinge bij Westerbork werd de boerderij van K. Reinink door de bliksem getroffen. Slechts het voorhuis kon gered worden. In Heer Hugowaard trof de blik sem de boerderij van N. Beers. Terwijl men met de blussing be zig was en omwonenden hielpen bij het redden van de inboedel, volgde er weer een slag, waarbij 4 mensen bewusteloos tegen de grond werden geslagen. Twee van hen kwamen ai spoedig weer bij, doch de twee anderen bleven lig gen. De slachtoffers waren de jarige J. Evers. Te Zwaagdijk is de bliksem ingeslagen achter de boerderij van de heer J. Wiering. Het gehele gezin werd door de luchtdruk tegen de grond gesla gen en verloor het bewustzijn. Bij de boerderij brandden slechts twee hooimijten af. NOOED-HOLLAND. Ook de brandweren in Alkmaar en omgeving moesten gisteravond enkele malen uitrukken voor branden. De kapitale boerderij „Overkerk" van J. Muis te Hei- te" nat vé" hooioogst. In'Bergen"," na bij Alkmaar sloeg de bliksem in een gloednieuwe villa van P. Krom. De bewoners waren niet thuis en het gebouw brandde ge heel af. Het onweer trok over het grootste deel van Noord-Hol land en veroorzaakte ook in West- Friesland talrijke branden. De boerderij van de weduwe Tessel te De Goorne brandde tot de grond toe af, waarbij bovendien een dubbel woonhuis geheel in vlammen op ging. Verder werden in verschillende plaatsen in deze streek installaties vernield en ontstonden kleine branden. De Voor de derde maal na de be vrijding zal de sport-ontmoeting tussen Middelburg en Amersfoort plaatsvinden tijdens het komende weekeinde. De eerste maal ging Middelburg naar Amersfoort, de volgende maal kwam Amersfoort naar Mid delburg. Thans is Amersfoort weer aan de beurt. Met 160 personen zal Vrijdag a.s. vanuit Middelburg in auto bussen de tocht naar de keistad worden ondernomen. Des avonds vindt de officiële ontvangst van de Middelburgse sportmensen plaats door het gemeentebestuur van Amersfoort en daarna zal een feestavond worden gegeven, ver zorgd door de Amersfoortse clubs Een groot gedeelte van het pro gramma zal op Zaterdag a.s. wor den afgewerkt. Zij, die om prin cipiële redenen de Zondag niet voor sportmanifestaties wensen te bestemmen, zullen des Zaterdags in de diverse takken van sport kunnen meedoen. Op het programma staan de volgende ontmoetingen tussen de diverse vertegenwoordigende clubs uit Middelburg en uit Amersfoort (die alle Zaterdag a.s. plaats vinden) korfbal, gymnastiek, zwemmen en een deel van de athletiek. Op deze dag vindt ook een demonstratie plaats van de Middelburgse Reddingsbrigade. Uiteraard kunnen moeilijk voorspellingen worden gedaan wat de uitslag der diverse wedstrij den betreft. Een vorig maal won nen de Middelburgse korfbal-, athletiek- en handbalploegen, terwijl de gymnastiekploeg met één punt verschil verloor. Zwem men werd een grote nederlaag, maar anders kon niet worden verwacht, omdat Amersfoort in het bezit is van een Sportfondsen- bad, terwijl er in Middelburg slechts een klein gedeelte van het jaar gelegenheid bestaat tot oefenen. Waarschijnlijk gaat ook een aantal leden van de Motorclub „Scheldegouwen" mee. De denksport (schaken, dam men, bridgen enz.) is ditmaal weggelaten. Voor een volgende s'tedenontmoeting, hopelijk vol gend jaar in Middelburg, zal deze waarschijnlijk weer worden inge voegd. BIJ DOESBURG KOMT EEN NIEUWE VERKEERSBRUG. Op deze foto ziet U één der duikers van de Mijnenoprui- mingsdienst, die de IJsel in de omgeving waar de nieuwe brug wordt gebouwd, meter voor r.xe ter afzoeken naar oorlogstuig. ECHTGENOTE VAN COMMISSARIS DER KONINGIN KNIPTE HET LINT DOOR. Voor de kleuters van Middel burg ('t Zand) was het gisteren een blijde dag, want hun geheel ernieuwde kleuterschool werd geopend. De echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevr. S. C. de Casembrootbaronesse v. d. Feltz verrichtte de officiële opening met een toespraak en liet doorknippen van een lint dat de toegang tot de hoofdingang nog .versperde". Daarbij werden haar door Betsy Blom bloemen aange boden. Marine-bezoek aan Vlissingen Op 15 Juli zal, naar wij ver- nemeu.de Juchtverdediginsskrui- Ned. Marine, met een Engelse kruiser en jager een bezoek bren gen aan Vlissingen. Maandag 17 Juli vertrekken de schepen weer. 70-jarige J. de Vries en de 15- kapitale boerderij van J. Jimmink te Schagerbrug werd door de bliksem getroffen en stond in en kele ogenblikken ln lichter laaie. De brandweer kon niets uitrich ten. Tijdens een onweer, dat zich gistermiddag boven het Gooi ont lastte, is even voor Baarn de blik sem geslagen ln de bovenleiding van een electrlsche trein. De trein geraakte onklaar waardoor ernstige stagnatie op de lijn ont stond. Zeeuwse hoofdstad heeft nieuwe burgemeester. „NIET EEN PARTIJ, MAAR EEN PERSOON IS DEZE BENOEMING TEN DEEL GEVALLEN." Tijdens een bijzondere zitting van de Middelburgse gemeente raad is gistermiddag in de grote Scliuttershofzaal mr dr N. Bol kestein op plechtige wijze ais burgemeester van de Zeeuwse hoofd stad geïnstalleerd. Behalve de voltallige raad waren bij deze in stallatie aanwezig de hoofden van dienst der gemeente, verschil lende burgemeesters van Walcherse gemeenten, tal van afgevaar digde.: van kerkelijke en burgerlijke organisaties en verenigingen in Middelburg, terwijl van hun belangstelling ook deden blijken vier leden van Ged. Staten van Groningen en het Tweede Kamer lid, mr W. F. E. Baron van der Feltz. weer het woord. Na zijn hartelijke gelukwensen te hebben uitgespro ken tot de heer en mevrouw. Bol kestein en de naaste familie, wees hij op de belangrijkheid van de functie, naar de vervulling waar van met stijgend ongeduld is uit gezien. „Dat met Uw benoeming alle wensen, welke hieromtrent leef den, in vervulling zijn gegaan, durf ik niet uit te spreken. Daar voor lopen de politieke en gees telijke stromingen in onze stad te ver uiteen, doch dit zou ook gel den voor ieder ander, die inplaats van U zou zijn benoemd", aldus de heer Kögeler. De onbekendheid van zeer velen met de nieuwe burgemeester achtte hij mogelijk een voordeel, omdat mr Bolkestein onbevangen en onbevooroordeeld tegenover personen, toestanden en verhou dingen komt te staan. Uit wat reeds vernomen werd en uit de persoonlijke kennisma king werd een indruk ontvangen, die de beste verwachtingen doet hebben. Voordat de nieuwe burgemees ter werd binnengeleid door de raadsleden L. J. Breel en M. Wat- tel en door de gemeente-secreta ris, de heer J. Rh. Koene, sprak d- waarnemend burgemeester, de heer J. W. Kögeler, na de ope ning van de raadsvergadering, een korte rede uit, waarin hij o.m. memoreerde, dat het op enkele dagen na 10 maanden geleden was, dat hij tengevolge van het overlijden van Jhr. mr W. C. Sandberg tot Essenburg geroepen werd als waarnemend burgemees ter op te treden. Deze niet ge makkelijke taak had de heer Kö geler op zich genomen in het ver trouwen op de steun en medewer king van allen, die hem daarbij terzijde konden staan en in de hoop, dat in de vacature spoedig zou zijn voorzien. Deze hoop is echter jjdel gebleken, maar het vertrouwen in de onontbeerlijke steun is niet beschaamd. De heer Kögeler wilde gaarne aan de raad overlaten de beoor deling, of hij zijn taak altijd op de juiste wijze heeft verricht. Wél kon hij de verzekering geven, het gedaan te hebben naar zijn beste krachten en in het besef, dat het in genen dele volmaakt is ge weest. Woorden van hartelijke dank voor de medewerking sprak de heer Kögeler tot de raad, de gemeente-secretaris en de ambte naren. Onmiddellijk, nadat de heer Bolkestein was binnengeleid, las de heer Koene het K.B., waarbij eerstgenoemde tot burgemeester van Middelburg werd benoemd. DE INSTALLATIEREDE. De heer Kögeler nam daarop DE WEDEROPBOUW. Daarna wees de heer Kögeler op alles wat samenhangt met de wederopbouw van een verwoeste stad. De geestkracht der bevol king is echter behouden gebleven en de stad is gedeeltelijk herre zen. Als symbool daarvan noem de de heer Kögeler de naderende voltooiing van de restauratie van het gothische deel van het Stad huis en de verwachting, dat de totale restauratie voltooid zal zijn t.g.v. het 850-jarig bestaan der stad in 1953. Nog wees de heer Kögeler op de plannen voor de Zeeuwse ten toonstelling, de uitbreiding der sportvelden, de aanleg van een nieuwe zweminrichting, waarvan de verwezenlijking financieel veel vergt. Ook wat de woningtoe stand betreft is de situatie nog verre van normaal. Gewezen werd voorts op de vele en velerlei verenigingen en instel lingen op geestelijk en cultureel terrein. Hij sprak het vertrouwen uit, dat de heer Bolkestein zijn volle aandacht zal schenken aan het tot dusver bestaande nauwe contact tussen de plaatselijke overheid en het particulier initia tief. Na de volledige steun en mede werking van raad en ambtenaren te hebben toegezegd releveerde de heer Kögeler de 5e November 1946, toen hij Jhr. Sandberg mocht installeren. De herinnering aan het verlies van dit jonge leven vol beloften voor de toekomst legde een schaduw over deze dag. „Met vertrouwen treden wij U tegemoet en gaarne zullen wij Uw leiding aanvaarden in de hoop, dat U bij de vervulling van Uw ambt U uitsluitend zult laten lei den door het waarachtig belang van onze stad en haar inwoners en moge de Almachtige God, van Wie alle wijsheid is, U bekwamen voor de taak, die U thans op de schouders wordt gelegd", zo be sloot de heer Kögeler zijn rede. Daarna hing hij de heer Bolke stein de ambtsketen om en droeg de leiding aan hem over. BEDE Sir Dr BOLKESTEIN. Mr dr Bolkestein dankte eerst de Koningin en haar adviseurs voor zijn benoeming en wijdde daarna enkele woorden aan wijlen Jhr. Sandberg, die hij te Utrecht en in St. Michielsgestel leerde kennen als een voortreffelijk man. Hij verklaarde, dat het hem niet gemakkelijk zal vallen de opvol ger te zijn van zo'n gewaardeerd mens. Mevr. Sandberg en haar kinderen zullen steeds tot de meest gewaardeerde inwoners van Middelburg worden gerekend. De heer Kögeler bracht hij dank voor zijn woorden en harte lijke ontvangst en hij zei, dat de gehele gemeente hem dankbaar Tot oordelen bevoegde perso nen hebben het grootste respect vco- zijn werk en dat verklaart ook, dat de vacature zo lang kon blijven bestaan, aldus mr Bolke stein. Voor de toekomst vroeg hij ver trouwen en goede samenwerking met wethouders en raad. Een me ning of een program over ge meentelijke problemen kon spr. nog niet geven. Hij staat fris en objectief tegenover elk vraag stuk. DE POLITIEKE ZIJDE. Mr Bolkestein achtte het be staan van verschillende levens- en wereldbeschouwingen en een afwijkende kijk op concrete zaken van onmisbaar belang voor ons volk. Hij besefte, dat tegenover zijn benoeming pro- en contra argumenten konden worden inge bracht. Hij is lid van een politieke partij en daarop trots. Voor de benoeming van een politieke bur gemeester pleit, dat het noodza kelijk is tegenover allerlei proble men een principieel standpunt in te nemen. Dat heeft de bezetting wel bewezen. Daartegen echter, dat slechts voor een deel der be volking hij de burgemeester is. Mr Bolkestein begreep de grote voldoening bij de éne en de grote teleurstelling bij de andere bevol kingsgroep. Maar hij verzocht toch niet te vergeten, dat het niet een partij is, die deze benoe ming is ten deel gevallen, maar een persoon, die er iedere dag weer vreugde over heeft te mogen samenwerken met andersdenken den, die hij heeft leren begrijpen en waarderen en waardoor hij tot het inzicht gekomen is, dat ver scheidenheid verrijkt. Hij zal niet aarzelen ev. beslissingen te toet sen aan zijn principiële inzichten, als democratisch socialist, maar hij hoopte, dat uit de samenwer king het wederzijdse vertrouwen zal voortvloeien. Zijn vrouw wenste hij toe, dat zij spoedig van Groningse Middel burgse zal worden, ook wel veel uit eigenbelang, en de leden van Ged. Staten uit Groningen dankte hij voor hun vriendschap. „De taak van deze generatie is de wereld weer op te bouwen. Middelburg is maar zeer klein op de wereld, maar voor ons allen toch van groot belang. Ieder doe zijn plicht op de plaats, waar hij staat. Persoonlijk wil ik met blijd schap medewerken aan de voort gaande wederopbouw van een der mooiste steden van ons vader land", aldus eindigde mr Bolke stein zijn rede. (Zie vervolg pag. 3.) De voorzitter van het school bestuur, ds M. Enker, verwelkom de in 't bijzonder mevr. de Casem broot, de heer A. Schout, die het provinciaal bestuur vertegenwoor digde, de schoolarts dokter I. D. Fransen v. d. Putte en ds L. D. van Dij], Ned. Herv. predikant te Koudekerke. Ds Enker herinnerde in zijn toe spraak aan het woord van Nehe- oiis ülGod van de hemel zal het knecnitSi" „cnbitrkjan. dp U'ii '/i in bouwen." Hij bracht dank aan alle medewerkers, in het bijzoiider aan de heer J. W. Zeilmaker, die als lid der vereniging tevens als op zichter heeft gefungeerd. Hem zal een rekenliniaal als blijk van waardering worden aangeboden. GEEN BEWAARSCHOOL. Mevr. de Casembroot sprak voor ze de opening verrichtte haar vreugde uit over de ver nieuwing en over het feit, dat ge broken is met de bewaarschool idee. Zij noemde de fröbelschool de verantwoorde voorbereiding voor de Lagere School en wees op de mooie, doch verantwoordelijke taak van de leidsters. Het gaat er om, zei mevr. de Casembroot, de kinderen tot evenwichtige men- Mijnongeluk. In de ondergrondse werken van de n.ijn Juliana te Eygels- hoven is Zaterdagmorgen de 36-jarige arbeider E. Arken bosch uit Kerkrade door ver stikking om het leven gekomen. A. had zich :n een afgesloten gedeelte van de mijn begeven, dat niet wordt geventileerd en waar de lucht zodoende veel mijngas bevat. Toen men A. met behulp van reddingsapparaten had geborgtn, bleek hij reeds overleden te zijn. Het slachtof- sen op te kweken, want dikwijls worden door ouders en opvoeders fouten begaan. Tenslotte zei mevr. de Casembroot dat hier het zaad van het Evangelie wordt uitge strooid en dat de kinderen wordt geleerd op God te vertrouwen. „We hebben het Evangelie om ons tot steun te zijn." GELUKWENSEN. De heer Schout noemde de kleuterschool het verlengstuk van het huisgezin en pleitte voorts voor een spoedige subsidierege ling. Het particulier initiatief, zo zei spr., heeft zijn goede kant, doch nu de regering eisen stelt moet daartegenover ook waarde ring staan. Vervolgens sprak ds van Djjl namens de kerkeraad, terwijl de heer D. Tillema meedeelde dat de gordijnen een geschenk van de ouders der kleuters waren. Het hoofd van de Herv. Lagere School de heer J. Schipper wees er ver- vnlapnc nn hne dp kleuterschool begin van de lagere school. H)J feliciteerde zowel het bestuur als de leidsters. Het hoofd van de kleuterschool mej. C. du Coux gaf hierna nog uitdrukking aan haar blijdschap nu ze in zo'n prachtig gebouw kan werken. Nadat het gezelschap, dat in de lokalen bijeen was zich naar bul ten had begeven en mevr. de Ca sembroot het lint had doorge knipt met de schaar die Wim Pol derman haar overhandigd had, werd het gebouw bezichtigd. Gisteravond waren de ouders van de kleuters ln de nieuw» school hijeen. Ongeval te Rilland-Bath. Op de verkeersweg in de Hoge Waardpolder te Rilland Bath slipte Maandagmiddag de berijder van een rijwiel met hulpmotor, de heer T. Bakmeijer uit Voorburg en maakte een lelijke val. Dr Nan- ningha achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodzakelijk, waar men consta teerde, dat de man een hersen schudding had opgelopen. Het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen heeft in een adres aan de Tweede Kamer zijn ongerustheid geuit over het feit, dat z.i. van een behoorlijke rust tijdregeling niet veel terecht zal komen volgens de nieuwe winkel sluitingswet. Doordat een jon gen te Algiers aan wal moest worden geopereerd zal de „Siba- jak" met bijna 1300 passagiers eerst 6 Juli arriveren te Rotter dam. Voor de vierdaagse welke van 25 tot en met 28 Juli wordt gehouden, hebben zich reeds 7000 deelnemers opgegeven. Nadat hij 75 inbraken had gepleegd, is de 30-jarige S. uit Bussum thans gearresteerd. In twee Zwolse ziekenhuizen zijn momenteel 14 personen opgenomen, die aan pa- ra-typhus lijden. Een gloeiende uitlaat was oorzaak dat de boer derij van P. v. d. Woude te Hoge- beintum met het woonhuis in vlammen opgingen. Achttien deelnemers aan Scheldebeker-wedstrijd. Geertje Wielema ook van de party. Gisteravond kwam onder lei ding van dokter A. Staverman het Scheldebekercomité bijeen. Er waren 28 inschrijvers, waar uit 18 deelnemers geselecteerd werden, waaronder ook Geertje Wielema van de club „De Rob ben" te Hilversum, Jan Stender, haar trainer en winnaar van de Scheldebeker-zwemwedstrijd in 1932 en 1934, Jan Schokman, win naar van de kanaal-wedstrijd in 1947 en zijn Belgische rivaal J. Bogaard uit Gent, alsmede R. Daatzelaar en Theo van Meenen uit Breskens. Rond 300 personen werken op 15 Juli mee om de wedstrijd goed te laten verlopen. Geslaagd voor M.U.L.O.» examen te Goes. Voor het gisteren te Goes ge houden M.U.L.O.-examen slaag den de heren M. Meermans (di ploma A); C. de Putter (B) en J. de Putter (B) te Axel. H. M. Zweedijk (A) en J. C. Brandt (B) te Wilhelminadorp. G. Verbeek (B) en P. M. Zweedijk (B) te Goes. N. D. v. Driel (B) te Kats. P. Meijers (B) te Gapinge. A. de Visser (B) en J. A. de Visser (A) te Axel. B. C. Compeer (A) te Abeele. J. J. Borg (B) te Vlissin gen. A. Palmkoeck (A) te Sou burg. M. C. Schroevers (A) te Vlissingen. A. Jansen (B) en J. H. Mielen (B) te Terneuzen. P. H. Esselbrugge (B) te Axei. C. B. Rombouls (B) te Zierikzee. M. de Vlieger (B) te Kerkvverve. J. J. de Wilde (B) te Zonnemaire. De volgende dames slaagden: J. van Alten (B) te Axel. C. H. de Korte (A) te Goes. J. C. Lc- tens (B) le Terneuzen. K. M. P. de Oude (B) te Zierikzee. P. Ba- reman (B) te Terneuzen. DE BILT ZEGT: Warm en onwcersaclitig. Weersverwachting geldig tot vanavond: Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer. In het binnenland warm weer, aan de kust echter koeler bij wind van zee. Meest matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1