Kampvechter op kerkelijk en sociaal terrein. Kerk en kloosters te Goes. Het ontbrekende woord ADAAtSON Ds J. C. Sikkel en de toren van flyiaard. AKKERTJES' Nederlandse regering zond wederom nota's aan Indo nesische regering en U.N.G.I. Sociale medezeggenschap voor Bankpersoneel. KORTE BERICHTEN Öp weg naar het vaderland Regering wil waarborgen stellen voor K.N.I.L.-personeel Tegemoetkoming aan K.L.M. voor geleden verliezen. Dat hangt recht. Kamerleden zijn ontstemd over stopzetting binnenlands luchtnet. Stichting Cniturele Samenwerking. Maandag 3 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 op ds J. C. Sikkel, die haar hier in een halve eeuw geleden al is voorgegaan. Een warm hart. Meer en meer gaat men nu de betekenis van ds Sikkel inzien. Vooral op sociaal terrein; maar pok In de kerk en daarin speci aal weer in de sociale sector. De ideeën, die Sikkel had ten aanzien van de diaconale taak, schijnen wanneer men ze jaren nadat ze geuit werden onder ogen krijgt uit deze tijd te stammen. Een profeet is een vechters baas. De Bijbel verstrekt ons daar de nodige voorbeelden van. Profeten moesten soms alleen }iun mannetje staan tegenover de prssa. Daardoor werden ze ge hard; het waren doorgaans geen pensen, die vriendelijk glim lachend door het leven gingen. Ik heb Sikkel nooit gekend maar wat ik over hem las en 1 orde vertellen gaf mij de in druk, dat hij die oudtestamen tische profeten wel enigszins poet hebben benaderd. Deze man Jvas een kampvechter. Zijn leven .Werd gekenmerkt door strijd. Toch moet er onder de vecht jas van Sikkel een warm hart ge klopt hebben. Hij kende de bete kenis van het tegenwoordig zo dikwijls gebruikte woord „bewo genheid". Daarvan getuigen in zonderheid zijn daden op sociaal terrein. Hier zij zijn activiteit ge- hoemd voor de verpleging van T.B.C.-patiënten. Toen de vereni ging werd opgericht waarvan thans het sanatorium „Sonne- vanck" te Harderwijk uitgaat, De speciale correspondent van het A.N.P. in Indonesië ver neemt uit zeer betrouwbare bron, dat de Nederlandse rege ring n.a.v. de motie-Romme in de Tweede Kamer wederom nota's gezonden heeft aan de regering der R.I.S. endeU.N.C.I. betreffende het zelfbeschikkings recht in het licht van de be palingen der Rondetafelconfe rentie. De U.N.C.I. heeft reeds op de nota geantwoord en toegegeven, dat zij inderdaad bepaalde ver antwoordelijkheid heeft t.a.v. het zelfbeschikkingsrecht. Zij verklaart tevens, dat zij het in het licht der omstandigheden in opportuun achtte hierover be paalde stappen te doen. kwam hij aanstonds in 't bestuur. Later diende hij de vereniging die thans gepresideerd wordt door zijn zoon als voorzitter. Wil men het bewijs hebben dat Sikkel ten diepste niet een hard maar een gevoelig man was, dan moet men eens zijn verslag lezen over de laatste dagen van de staatsman mr L. W. C. Keuche- nius. Vooral de passage waarin de (Van onze speciale verslaggever) Tot de belangrijke mannen, die christelijk Nederland de laatste eeuw heeft gekend, behoort ook Johannes Cornells Sikkel (1855- 1920), uitblinker op twee terreinen, namelijk in de kerk en in het sociale leven. Voor wat het laatste betreft zjj herinnerd aan een uitspraak van M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V.; Sikkel, beweerde hij, heeft ons oog geopend voor de gemeenschap in be roep en bedr(jf. Niet altijd heeft de christelijk sociale beweging plezierig over ds Sikkel gedacht. Vooral niet toen deze in 1903, op een landdag van de werkgeversorganisatie „Boaz" betoogde dat de zoge naamde christelijke vakbeweging uit den boze was. Achteraf kwam vast te staan, dat de predikant zich in het geheel niet tegen de nog jonge christelijk sociale be weging wenste te keren maar te gen de socialistische opvattingen omtrent vakorganisatie. Ook een door christenen gevormde orga nisatie op deze grondslag achtte hij verwerpelijk. Een zeer ongelukkig woordge bruik in de stellingen van ds Sik kel op de landdag van „Boaz" bracht het misverstand in de we reld. Toen de nevels opgeklaard waren, bespeurde men dat Sikkel heel wat anders voorstond dan 'n ogenblik werd gevreesd. Stellig heeft hij onder de indruk van de Stakingen in 1903 zulke felle uit latingen gedaan. Wanneer de ar beiders zich alleen maar vereni gen terwllle van zich zelf, kunnen zij het eigenlijk wel nalaten. Wie deelneemt aan christelijke orga nisatie moet voornemens zijn mede te werken aan de reforma tie der maatschappij. Deze ge dachte bewoog Sikkel om reeds in 1903 te pleiten voor de be drijfsorganisatie. Wanneer de christelijk sociale beweging beweert, dat de tot standkoming van publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie een van haar Idealen was, mag zij wijzen PROTESTANTSE BEDEVAARTEN XL stervende Keuchenius de hand van ds Sikkel aan zijn hart brengt om te laten voelen hoe dat hart klopt voor Jezus, is aan grijpend. De Friese jaren. Met dat al heb ik tot nog toe Sikkel'! strijd op kerkelijk terrein onbesproken gelaten. Nadat hij eerst tot onderwijzer was opge leid, koos Sikkel later voor het predikambt, dat hö In 1883 aan vaardde bij de Hervormde ge meente van Biezeiinge in Zeeland. Twee jaar later toog hij naar Hij- laard, een dorpje ten Zuid-Westen van Leeuwarden. Daar. heeft Sik- k.l de doleantie meegemaakt en mede geleid. Slechts drie jaar bracht Sikkel in Hijlaard door maar het ls niet onjuist om te zeggen dat die Friese jaren hem gevormd hebben. Later zou hij de gereformeerde kerken in Den Haag en Amsterdam dienen. Er heeft zich in Hijlaard heel wat afgespeeld. Al de ellende van het reglement van 1816, waarvan (Van onze Utrechtse correspondent). Eén dezer dagen is te Amster dam een collectieve arbeidsover eenkomst ondertekend voor het bankbedrijf. Dit simpele gebeuren verdient wel enige aandacht. Naar de heer A. Borstlap, secretaris van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den ons vertelde, werd aan deze C.A.O. al vier jaar gewerkt. In Augustus 1946 rezen er moeilijkheden in het bankbedrijf, welke haar oorsprong vonden in de wens van het personeel om tot herziening te komen van de des tijds geldende salarisregeling. Hen begon te onderhandelen en binnen het jaar kon een nieuwe regeling worden afgekondigd. Deze was evenwel alleen van kracht voor het administratieve personeel; de kas- en wissellopers, portiers e.d. moesten toen nog 'n jaar geduld hebben aleer ook Voor hen een betere regeling tot stand was gebracht. De besprekingen over de C.A. O. begonnen (nadat men al twee jaar eerder over de wenselijkheid daarvan had gepraat) in Juli '48. Weer een jaar later was overeen stemming bereikt. De devaluatie leidde echter tot het opnieuw on der de loupe nemen van de sala rissen. In Maart j.l. was er overeen stemming, althans voor het admi nistratieve personeel. Voor de an deren kwam het in Mei zover. Thans hebben de organisaties van werkgevers en werknemers elkaar definitief gevonden. Belanghebbend zijn alle perso nen (ongeveer 20.000), werkzaam in het bankbedrijf, met dien ver stande, dat uitsluitend handels banken bedoeld worden; hypo theek-, spaar- en boerenleenban ken vallen er buiten. De totstandkoming van deze C.A.O., aldus de heer Borstlap, is vooral van principiële betekenis. Hierin gaat zij ver uit boven de materiële voordelen. Waarom? Wel, omdat de ar beidsvoorwaarden door werkge vers- en werknemersorganisaties geregeld zijn, is het recht van de werknemers om over arbeids voorwaarden via hun organisatie te spreken, erkend. de Ned. Herv. Kerk thans af is, werd in dat dorp doorgemaakt. Geweld, machtsmisbruik, brood roof en plagerijen waren er, het gevolg van toen ds Sikkel en zijn kerkeraad meenden niet langer de synodale organisatie der Ned. Herv. Kerk te mogen erkennen. Het dient nergens toe om al die dingen op te rakelen maar ik moest er wel aan denken toen ik onlangs het dorp Hijlaard binnen- fietste om wat rond te kijken in het plaatsje waar Sikkel het eerst als kampvechter op kerke lijk terrein optrad. Reeds van ver had ik de toren van het dorp in het oog gekre gen, 'n fraai bouwwerk, gekroond met het in Friesland zo vaak voorkomende zadeldak. Hijlaard is erg klein, eigenlijk bestaat het uit wat verspreid liggende huizen rond een kerk. Echt een dorp voor een jong predikant. Aanzien doet gedenken. In de mooie oude kerk heeft Sikkel dus gepreekt. Ik kreeg niet de indruk dat er erg veel veranderd is. Het kleedkamertje van de predikant bevat een elec- triseh kacheltje. Dat zal er des tijds niet gestaan hebben. Maar verder kon alles wel in de oude toestand gelaten zijn. Had Sikkel belangstelling voor dit oude bedehuis? Ik weet het niet. Sommige predikanten kun nen maar heel weinig interesse opbrengen voor een historisch monument. Doch die heerlijke toren van Hijlaard moet hem toch wel geboeid hebben. Sikkel met zijn vurig tempera ment verliet de vaderlandse kerk niet in een opvlieging. Het heeft hem gesmart, dat blijkt ook uit de ontroering die zich van hem meester maakte toen hij op het kerkelijk congres te Amsterdam (1887) het slotgebed uitsprak, ge schokt wegens de ontreddering door een bestuursorganisatie in de oude kerk der reformatie te weeggebracht. In een nota aan de Joego slavische zaakgelastigde te Sofia heeft de Bulgaarse regering Vrijdag het grensaccoord tussen beide landen opgezegd. Argentinië heeft Vrijdag offi ciéél zijn volledige steun aan de Ver. Staten beloofd in de Koreaanse kwestie. Truman heeft de aftreding aanvaard van Willard L Thorp, vice-minister van economische zaken, als vertegenwoordiger van de Ver. Staten in de eco nomische en sociale raad van de Ver. Naties. In de westelijke buitenwijken van Santa Maria heeft zich Vrij dag een zware explosie voor gedaan, in de raffinaderij van de „Sun Ray Oil Cy", tengevolge waarvan een hevige brand uit brak, die acht uur later nog niet bedwongen kon worden. De Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft met 108 (C.V.P.) tegen W Stemmen (socialisten, liberalen en communisten) bij één ont houding (de liberaal La Haye) haar vertrouwen uitgesproken in de nieuwe homogeen-katho lieke regering. Dr J. H. van Royen, die de afgelopen drie jaar Nederlands ambassadeur in Canada is ge weest, is met de „Nieuw-Am- sterdam" naar Nederland ver trokken. Dr van Royen zal korte tijd in Nederland vertoeven voor dat hij zijn nieuwe functie van Nederlands ambassadeur in de V.S. zal aanvaarden. Binnen afzienbare tijd is de benoeming te verwachten van mr J. J. B. Bosch Ridder van Rosenthal, thans Ned. gezant te Bern, tot onze gezant bij het Deense hof. De Tweede Kamer zal op Dinsdag 11 Juli, om 13 uur bij eenkomen. Aan de orde is o.a. wetsontwerp wijziging kinder bijslagwet. Met het troepentransportschip .General W. C. Langfitt", dat vermoedelijk 12 Juli in A'dam aankomt, keren de volgfende Zeeuwen huiswaarts: Sergt E. L. C. Kalle, West- dorpe; korp. H. P. F. M. Meijer, Hans weert; sold. I M. B. Gouds waard, Kortgene; sold. P. J. de Kam, Kamperland; sold. P. Schip per, 's-H, H. kinderen; sold. J. H. Verbrugge, Terneuzen; sold. J, Vermue, Kwadendamme; sergt. W. C. J. Wasser, Goes; sold. D. Wielen, Brouwershaven; sold. J, van Baaien, Helnkenszand; korp A. L van Gelderen, Vlisslngen; korp. J. Kloet, St. Maartensdijk: 2e lult. L. J. Nieuwenhuyzen Wolphaartsd(jk. Met de „Atlantis", die vermoe delijk 10 Juli in Amsterdam arri veert, komen mee: Korp. J. J. Kooman, S. Koo- man en W. M. Kooman, allen te Middelburg; J. Niemantsverdrlei en gezin, Poortvliet; sergt B. Schaalje en gezin, Goes; C. D. Zembsch en W. G. Zembsch, Goes. De „Sibajak", die vermoedelijk 5 Juli in R'dam aankomt, brengt terug: •stents wakkert door PiinflSi Pijn die U wakker houdt ontneemt U het beste geneesmiddel: DE SLAAP! Zorg voor een goede nachtrust; neem één of twee AKKERTJES" ais U wakker ligt van de pijn en 's-morgens voelt ge U uitgerust en daardoor beter dan de dag te voren. "AKKERTJES* werken rechtstreeks op de pijnhaard, rijn on schadelijk en gemakkelijk in te nemen. helpen direct Jammer, dat de kerk van Goes niet beter tot haar recht komt de westelijke helft staat geheel vrjj en van die kant heeft men een goed gezicht op de oude ka thedraal, maar het gedeelte aan de Oostkant ls helemaal Inge sloten door de hulzen van de Kerkstraat. Waneer deze huizen weg waren en dit deel van de kerk eveneens vrjj stond, zou men eerst goed kunnen zien, welk een prachtig gebouw Goes bezit. Het is niet precies te zeggen, wanneer de kerk gebouwd werd, maar in 1410 bestond" ze reeds, tenminste het Oostelijk gedeelte. We lezen n.l. dat in genoemd jaar Jacobus Ridder, vicaris van de bisschop van Utrecht, aflaat (is vergeving van zonden) belooft aan ieder, die een geschenk aan de kerk geeft, haar in zijn testament een legaat toezegt of een of an dere plechtigheid in het bedehuis verricht. In 1423 wordt de kerk ingewijd door vicaris Matthias, dan schijnt dus ook de Westelijke helft klaar geweest te zijn. Dat het Oostelijk gedeelte (de tegenwoordige preek- kerk) iets ouder is kan ook hier uit blijken, dat er een tijd ge weest is dat men dit deel de oude kerk noemde en de later voltooi de Westkant de nieuwe kerk. Deze inwijding geschiedde „ter ere van de Almachtige God, van Maria en van Maria Magdalena" en aan de gelovigen werden bij goede werken weer nieuwe afla ten beloofd. DE BRAND VAN 1618. Op 11 September 1618 werd 'n deel van de oude kruiskerk, nu bij de Hervormden in gebruik, door brand verwoest, door on voorzichtigheid van loodgieters. Hans de Schailledecker liet n.l. het vuur „om sijne ijsers heet te maecken", branden, met 't nood lottig gevolg. Deze overigens bra ve ambachtslieden hebben zon der opzet heel wat kerk- en torenbranden op hun geweten! Het Westelijk gewelf met het torentje stortte in, van het Oos telijk deel werd het dak bescha- kerk herbouwd, mooier dan ze geweest was. De bekende kro niekschrijver Smallegange, een Goesenaar, zegt ervan „dat dier gelijke kerk, nochte van grootte, noehte van doorluchtigheid, in Zeeland nauwelijks te zien is". De wederopbouw had 21.000 a 22.000 ponden Vlaams gekost, de voor die tijd aanzienlijke som van ongeveer 130.000 gulden. HET ORGEL. In 1641 werd aan de orgelma ker Willem Diaken uit Haarlem opgedragen een nieuw orgel te bouwen, dat in 1643 gereed was. Kort na de Hervorming werden de orgels in de kerk niet gebruikt ter begeleiding van het psalmge zang der gemeente, dat leek te veel op de oude Roomse gewoon te. Ze werden toen bespeeld na afloop van de kerkdienst en op avonden in de week. Zo is er een tijd geweest, dat de Goesenaars iedere avond van 6 tot 7 uur kon den genieten van kerkorgelmu- ziek, later werd dit ingekrompen tot driemaal per week, tot ook dit werd afgeschaft en het orgel bespeeld werd tijdens de gemeen tezang onder de godsdienstoefe ning. In 1711 werd het binnenwerk van het orgel verbeterd en wer den er deuren aan gemaakt ze zijn er nog), beschilderd door de Dordtse kunstschilder A. Bis schop. HET CARILLON. De oude kerk vóór de brand had maar een klein houten toren tje met een uurwerk en een luid- klolc. Bij de herbouw wordt de toren iets groter (geweldig is hij nog niet! 56 meter hoog) en er werd een carillon in aangebracht, dat zijn klanken over het oude stadje liet dalen op marktdagen, de laatste dag in April en op Ou dejaarsavond van 12 tot 1 uur. In de Oudejaarsnacht van 1761 hoorden de Goesenaars voor het digd. Maar 3 jaar later was de laatst de klanken uit de toren: de (Ineez. mededeling, advert.) per rol De grootste en de beste! FEUILLETON. door O. F. WALTON. 27) o_ Na zijn twaalfuurtje zat hij bij de schouw in de koffiekamer een courant van twee dagen oud te lezen en z'ch nu en dan af te vragen, hoe hij de lange, een zame avond zou ten einde kry- fen, toen de kellner binnen- wam en hem een brief overhan digde. Hij kwam van mevrouw Douglas, die hem uitnodigde de avond op „Fernbank" te komen doorbrengen en hem verzekerde, dat hij zodoende de "amilie een grote dienst en grote eer zou be wijzen, daar zy des winters zó van de wereld afgezonderd leef den, dat zy :elden het genoegen hadden iemand te ontmoeten buiten hun kleine kring van, vrienden in Borowdale. De uit nodiging was zó kies gesteld, waar de eer en het genoegen al leen aan de zyde van de familie Douglas waren, dat hij niet an ders kon doen dan een beves tigend antwoord zenden, al moet, om de waarheid gestand te doen, dan ook gezegd, dat hij niet gaarne een ander zou hebben ge geven. Dus tegen vyf uur liep hij weer over de brug en klom de heuvel op in de richting van „Fernbank". Hy werd ontvangen in een kleine zijkamer, eenvoudig ge meubileerd, maar met zorg en smaak. Een porceleinen bak met varenachtig mos stond op de ta fel en uit dat mos staken overal sneeuwklokjes hun tere kopjes omhoog, als waren ze daarin ge groeid. Een bloementafel vol hyacinthen van onderscheiden kleur stond bij 't venster en zond haaf edele, frisse geuren door het vertrek. In een hoek van 't vertrek groeide klimop uit een grote pot en slingerde haar ran ken omhoog langs de schoorsteen en liet ze in sierlijke festons langs de spiegel neerhangen. De schoorsteenmantel droeg vazen vol tere spirea japonica en jas mijn. De dames verwelkomden hem allen hartelijk en deden hem ge voelen, dat zijn bezoek haar aan genaam was. De stormvogel werd behandeld als ware hij een brenger van goede tijding ge weest. Kenneth had menige avond in aangenaam gezelschap doorgebracht, maar de hartelijk heid en gezelligheid van deze huiselijke kring in het verre Cumberland stelde ze alle ln de schaduw. De oprechte vriendelijkheid van zijn gastvrouw en haar dochters, de smaakvolle inrich ting der gehele kamer en van de tafel en de eenvoudige, maar keurig toebereide en opgediende spijzen het werkte alles samen om hem die avond te doen her inneren in later jaren, als hij soms eenzaam zat en plotseling dit intieme beeld zich weer met overweldigende kracht aan hem opdrong. „Ik geloof, dat je wat soeze rig bent, Phyllis", zei Marjorie lachend, „je had met mij moeten meegaan naar Seatoller; 't was verrukkelijk buiten vandaag." „Waarom zou ik uitgaan, al3 het toch nergens de moeite waard is om heen te gaan? En bovendien, ik had genoeg te le zen. Ik wou eerst het boek uit hebben, dat Louis me bracht. Ik kan toch niet ophouden, als Ik midden in een verhaal ben?" Mevrouw Douglas lachte, half verlegen, half vergoelijkend. „Phyllis heeft soms last van doofheid, als 'tzo uitkomt, mijn heer Fortescue, maar als ze leest, ja, dan ls ze stokdoof." Leila was ook aan tafel geko men en de kleine Carl, een aar dig kereltje van drie jaar, met blonde haren en blauwe ogen, zat op een hoog stoeltje naast haar. Zy zag er ziekelijk en neer slachtig uit en sprak weinig, maar het kind was levendig voor twee en vermaakte het ge zelschap met zijn kinderlijk ge babbel. Na de thee vergastte Phyllis, die zeer goed zong en speelde, hen op muziek en zang. Zij leek in 't geheel niet op haar zuster Marjorie. Ze was veel mooier, zeiden de mensen, maar indien 'tzo was, dacht Kenneth, dan muntte zij uit door schoonheid van lijn, die hem altijd koud aandeed, niet door de schoon heid van uitdrukking der ziel. Hij meende zelfs ontevreden heid, onvoldaanheid op dat ge laat te lezen. Traag rees ze op, als haar moeder haar vroeg Iets te doen. 't Scheen wel alsof iedere inspanning hoe gering ook, haar moeite kostte. Marjorie was de ziel van de kring. Zij zag met één oogopslag waaraan ieder behoefte had; zij was elk ogenblik gereed voor ieder op te staan en bij te sprin gen. 'tWas Marjorie, die de kleine Carl naar bed bracht, die de open plekken in 't gesprek wist aan te vullen, die moeders kluwen opraapte telkens als het viel, die de ogen open hield om te zien wat zy voor anderen kon doen. (Wordt vervolgd.) klokken waren versleten, som mige gebarsten. De klokkengieter Alexis Petit heeft ze omgegoten en gebruikte daartoe enkele oude stukken ge schut, die geen dienst meer deden en door de Goese magistraat be schikbaar waren gesteld. Daar door verkeerde hij in de wel wat eigenaardige omstandigheid, dat hij bij de aflevering geen reke ning kon presenteren, maar nog geld moest bijbetalen I De klokken waren echter niet zuiver en door de Leuvense klok kengieterij Andreas v. d, Cheyn zijn nieuwe geleverd, die tot 1865 hebben dienst gedaan. Toen wer den de gebarsten klokken vervan gen of omgegoten, de onzuivere gestemd en hiermee zijn de Duit sers in 1943 weggelopen. Maar verleden jaar heeft Goes 'n nieuw carillon gekregen en iedere Dins dag en Zaterdag kunnen de Goe senaars weer een half uur carll- lonmuziek horen. HET KLOOSTER DER KRUISBROEDERS. Aan de Westzijde van de Bees tenmarkt werd in 1429 een kloos ter gesticht, mogelijk gemaakt o.a. door gaven van de heren Wol- fert en Hendrik van de Maelstede, „in der eeren Godts Sinte Marien ende des heylighen cruyces". De .monniken leefden naar de re gel van Augustinus en droegen op de arm of borst een kruis, van daar hun naam Kruisbroeders. Vermoedelijk was het een vrij plaats voor personen, die per on geluk een ander hadden gedood, zoiets dus als de 6 vrijsteden, die aan de Israëlieten bij hun intocht in het Beloofde Land werden aan gewezen. Bij de grote brand van 1554 (of 1555) werd het bijna geheel ver nield en toen een paar tientallen jaren later Goes de zijde van de Prins koos, hield 't op te bestaan. Een gedeelte werd ais Schutters hof gebruikt, een andere vleugel als Latijnse school. De klooster goederen werden aan de armen der stad geschonken. HET KLOOSTER DER ZWARTE ZUSTERS. Dit gebouw stond vlak bij de kerk, waar de naam Zusterstraat er nog aan herinnert. De vrouwe lijke bewoners hielden zich voor al bezig met ziekenverpleging. Of dit klooster gewijd was aan St Agnes, of dat er nog een tweede nonnenklooster in Goes heeft ge staan, daarover zyn de meningen der geschiedschrijvers verdeeld. De Hervorming in Goe3 heeft ook aan deze geestelijke stichting een einde gemaakt. De kapel er van is tot de Franse tijd gebruikt door de Waalse gemeente, daarna nog enkele jaren als R.K. Kerk. Een gedeelte van het gebouw werd ingericht als Weeshuis, waaraan onderstaand opschrift (nu verdwenen) herinert: ,,'t Geen eertijds heeft gediend [tot 't kloosterlijke leven, Dat is de wezen hier tot [woninge gegeven, Die in him jonge jeugd van [ouders zijn ontbloot; De arme vindt hier hulp in zijn [verlegen nood". De weesinrichting bestaat niet meer en nu zijn hier het Chr. Ly ceum en enkele gemeentelijke in stellingen gevestigd. En een andere kant van het voormalige klooster werd de laat ste aardse woning van oude mannen en vrouwen, zoals we nu nog kunnen leze boven de ingang: „Tot hulp en troost van man [en vrouw, Is opgericht dit nieuw gebouw, In ruste iedere hier zyn tijd En 't einde van zijn leven slijt". L. v. W. Japan zal, indien de Ver. Sta ten daarom verzoeken, vrijwil ligers naar het strijdtoneel in Korea zenden. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is geslaagd voor het Ingenieursexamen Nederl. Landhouw, de heer J. Walrave te Wemeldlnge. W. P. Brouwer en G. Brouwer Muis, Vllssingen; R. J. Merk en gezin, Zlerikzee; C. van Radema ker-Dey, A. L. C. Rademaker te Hoek. Met de „Fair Sea", die 2 Juli ls aangekomen, kwamen mee: Sold. Ch. van Bendegem en ge zin, Zaamslag; W. Broerse-Wal- ke, Serooskerke (W.); korp. A. Hage en gezin, St. Maartensdijk; P. J. Schellekens en A. Schelle- kens, Koudekerke; A. Wisse en echtgenote, Domburg. By de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot vaststelling van zekere waar borgen jegens bepaalde groepen militairen en gewezen militairen van het K.N.I.L., alsmede hun nagelaten betrekkingen. De regering garandeert aan het geheele KN.I.L.-personeel, ongeacht de aard van het dienst verband, de voldoening van alle rechten en aanspraken geduren de de tijd, dat nog een dienst verhouding bestaat bü het K.N.I.L. In de tweede plaats garan deert de regering aan al het Nederlands personeel, dat voor afvloeiing in aanmerking komt, de tenuitvoerlegging van be paalde sociale voorzieningen. In de derde plaats wenrt de regering aan het gewezen Ne derlandse militaire personeel van het K.N.I.L., dat na de oor log aan de wederopbouw van Indonesië heeft medegewerkt, evenals is geschied t.a.v. gewezen burgerlijke overheidsdienaren, de nodige garantie te verstrek ken. Voorts wil de regering aan het Nederlandse beroepsperso- neel, dat in onmiddellijke aan sluiting op zijn dienst bij het K.N.I.L. overgaat naar de Kon. Landmacht garanderen, dat het later, bij dlenstbeëindiging bij de Kon. Landmacht vast te stel len pensioen, niet minder zal bedragen dan hét pensioen, waarop zij Ingevolge art. 39 van de R.T.C.-overeenkomst bij af vloeiing recht zouden kunnen doen geleden. Ook v/il de regering aan de Nederlandse beroepsmilitairen, aan wie de mogelijkheid tot over gang naar de Kon. Landmacht niet kan worden geboden, meer te moeten garanderen dan vast gelegd is ln de ter R.T.C. bereik te „sociale voorzieningen". Ten aanzien van de te ver wachten financiële consequen ties wijst de regering erop, dat het niet wel mogelijk is een betrouwbare berekening daar van op te stellen, omdat die consequenties afhankelijk zyn van de vele onzekere factoren. Kamerleden hebben ernstige bezwaren. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot tegemoetkoming aan de N.V. K.L.M. voor geleden ver liezen vragen vele leden om een uiteenzetting van de redenen, waarom de Nederlandse volks gemeenschap zulk een groot be lang zou hebben bij deze N.V., dat daardoor zulk een millioe- nenoffer gerechtvaardigd wordt. Dat het verlies op de Amster damDjakarta-route, hetwelk dan als komende bij de kosten van de 2de politionele actie zou moeten worden aangemerkt, zo als de toelichting stelt, 28,2 mil- lioen zou bedragen, is minstens genomen onwaarschijnlijk, als men bedenkt, dat de gehele pro ductie op deze lijn blijkens het jaarverslag van de K.L.M. in 1948 f51.755.000 heeft bedragen. Deze leden achtten het voorstel economisch zo weinig verant woord opgezet, dat van een ver der storten van tientallen mll- lioenen in deze bodemloze put moet worden afgezien. Vim BELASTINGAANGIFTEN. De minister van Financiën heeft de heerlijke Julimaand be stemd voor het doen van belas tingaangiften. Voor velen, vooral als ze hun inkomsten uit verschillende bronnen verkrijgen, een lastige karwei. Nu zyn er mensen, die zich daarover niet druk maken. Ze gooien er met de muts naar en zetten dan zonder enig bezioaar onder het „aldus naar waarheid ingevuld", hun handtekening. Voor de Amsterdamse recht bank verklaarde een commissio nair in effecten, die samen met zyn compagnon een effecten be zit van f 100.000 had wegge werkt, dat in Nederland nie mand zijn inkomen en vermo gen behoorlijk opgeeft. Gelukkig is dat niet waar. Al voldoen de opgaven in vele ge vallen niet in alle opzichten aan de door de fiscus gestelde eisen, dit neemt niet weg, dat, zoals de Officier van Justitie opmerkte, velen er een eer in stellen da fiscus zo goed en zo volledig mo gelijk in te lichten. Zo is het ook inderdaad. Al moet aan de andere kaut worden toegegeven, dat er heel wat mensen rondlopen, die nie mand graag tekort zouden doen, behalve als ze er kans toe zien, de fiscus. Een dubbele moraal. Maar een verkeerde moraal, die, ho« zuur het ook mag zijn zo grot bedragen aan de schatkist af t* staan, onvoorwaardelijk moet worden afgewezen. Blijkens het voorlopig verslag van de vaste commissie voor ver keer en waterstaat der Tweede Kamer over het ontwerp tot na dere regeling van de verhouding tussen het Rijk en de K.L.M. wa ren sommige leden er niet van overtuigd, dat de plaats gehad hebbende rigoureuze uitbreiding gemotiveerd was. Het is voorts de vraag, of de plannen Van thans niet al te ambitieus zijn voor de draagkracht van ons land en of niet reeds meer is geïnvesteerd dan verantwoord moet worden geacht. Verschillende leden waren van oordeel, dat het wellicht aanbe veling zou verdienen aan de Al gemene Rekenkamer op de één of andere wijze de contröle over de faits et gestes van de K.L.M. op te dragen. Andere leden betreurden de weinig elegante wijze, waarop de stopzetting van het binnenlandse luchtnet heeft plaats gevonden. Enkele leden drongen er in dit verband met klem op aan, dat de verbinding met de Wadden eilanden goed wordt verzorgd, zij het met een kleine type vliegtui gen. Het standpunt van de directie der K.L.M. en speciaal van de regering t.a.v. het binnenlandse verkeer is te merkwaardiger, als men denkt aan de zo noodzake lijke industrialisatie van het Noorden en Zuiden des lands. De Chr. Ver. voor de Ver pleging van lijders aan vallende ziekte heeft een complex lan derijen (48 ha), de „Cruquius- hoeve", gelegen in de Haarlem mermeer, aangekocht, waarop aantal paviljoens en tehui- voor ca. 600 patiënten ge sticht kunnen worden. Van deze Stichting schreef .Elseviers Weekblad" o.m. ,Tot een van de zonderlingste en kostbaarste restanten uit het na-oorlogse wanbeheer behoort de Stichting Culturele Samenwerking, in de wandeling genoemd de Stichting Logeman. Zij werd 214 jaar geleden opge richt en kreeg aanvankelijk een crediet van 2% millioen om de culturele betrekkingen met de overzeese gebiedsdelen te bevor deren. Welke plaats deze stichting organisatorisch in de inmiddels gewijzigde toestand inneemt, is volstrekt onduidelijk. Trouwens wat de Stichting ei genlijk doet is al evènzeer on duidelijk, want naar buiten blijkt daar weinig van. Niemand weet eigeniyk precies, wat er met het vele geld, dat tot dusverre ge spendeerd is, is gebeurd, behalve dat er nogal enige misslagen zijn geconstateerd. Evenzeer staat vast, dat da Stichting sterk po litiek gekleurd is en de laatste veste mag worden genoemd van weinig zakelijke, zwaar-idealisti sche, hoogst onpractische proges- sieven. Het schijnt ons zeer de vraag, of het nut heeft deze Stichting te laten bestaan, maar zeker is het dringend noodzakelijk, dat nauwlettender wordt toegezien op de faits et gestes van deze orga nisatie, want wij kunnen ons niet veroorloven om enige millioenen te laten verknoeien voor onprac tische zaken". Douane te Delfzijl moet cigaretten tellen. Het Belgische kustvaartuig „Corona", dat op weg was van Antwerpen naar Rostock, werd door een Antwerpse stuwadoors maatschappij telegrafisch opge roepen om de dichtst nabije ha ven binnen te lopen. Deze order werd gegeven i.v.m. een onenig heid, die was gerezen tussen twee Antwerpse stuwadoors. Het schip was n.l. geladen met on geveer twee honderd millioen Amerikaanse sigaretten. De stu wadoors hadden een menings verschil over het juiste aantal sigaretten, dat zich aan boord moest bevinden. Het verschil liep tegen de 750.000 sigaretten. In de haven van Delfzijl is thans de gehele lading sigaretten onder toezicht van de Antwerpse stuwadoorsmaatschappij door de Delfzijlse douane overgeteld. De collecte voor het Anjer fonds heeft in Poortvliet opge bracht f 29,24.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2