Noordkoreaanse troepen en tanks zijn de rivier de Han overgetrokken NIEUWS Tsjang Kai Sjek biedt Amerika troepen en materiaal aan Heinkenszand kreeg een nieuwe muziektent Concours van Zeeuwse Zangersbond te St. Maartensdijk Soewon heroverd, doch weer ernstig bedreigd Blokkade van China tijdelijk opgeheven „Excelsior" te Goes vierde 20-jarig bestaan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZUID KOREA'S VERDEDIGING GEREEL IN AMERIKAANSE HANDEN SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlisslngen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6a JAARGANG No. 1599 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 3 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarei.se, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v, d. Wiel, Tholen, Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.26 u., onde^ 21.02 u. Maan op 23.39 u., onder 9.54 u. Hoogwater Dinsdag 4 Juli: Vlissingen: 5.08 u. 2.02 m., 17.24 u. 1.83 m. Terneuzen: 5.37 u. 2.18 m., 17.56 u. 2.00 m. Wemeldinge: 6.55 u. 1.72 m., 19.13 u. 1.48 m. Zierikzee: 6.42 u. 1.46 m., 18.53 tl. 1.23 m. Zoals wij Zaterdag reeds berichtten, was de Zuid-Kore- aanse tegenstand ineengestort. Intussen schijnen zij door de acties van de Amerikanen weer wat meer moed te hebben gevat, zoals ook blijkt uit het bericht, dat de stad Soewon, die ze verlaten hadden, weer door de Zuidelijken veroverd is. De Noord-Koreanen zijn gisteren echter om Soewon, waar het vooruitgeschoven Amerikaanse hoofdkwartier zich bevindt, heengetrokken en volgens de laatste berichten is de situatie niet best. De kans is groot, dat de stad nu voor goed verlaten moet worden. Uit alle berichten blijkt overi gens wel, dat de Amerikanen de taak van de Zuid-Kore- anen geheel overgenomen hebben. Zaterdag werd gemeld, dat Soewon heroverd was. De Noord- Koreaanse strijdkrachten waren blijkbaar niet sterk genoeg om Soewon te houden. Z(j verzamel den zich ongeveer 16 km. Noor delijk, 25 km. ten Zuiden van de rivier de Han. Toen eergistere.i de Noord-Koreaanse voorposten Soewon binnentrokken, verlieten de Amerikanen hun hoofdkwar tier daar en staken de gebouwen in brand. Inmiddels zijn ze weer teruggekeerd, in een vooruitge schoven post, doch de Noord- Koreanen bedreigen de stad nog steeds. N OORDELJ JKEN AANVAL. IN Intussen is de Noord-Koreaan se infanterie om Soewon, waar het vooruitgeschoven Ameri kaanse hoofdkwartier zich be vindt, heengetrokken. De situatie is „niet zo best", aldus is van Amerikaanse zjjde medegedeeld. Twee tankcolonnes zyn Zaterdag avond de rivier de Han overge trokken en op de weg van Seoel naar Soev. in de aanval over gegaan. Jonging, 10 km. ten Oos ten van Soewon zou gevallen zijn. De Noord-Koreaanse infanterie is Itsjon gepasseerd en rukt op naar Osan, ongeveer 20 km. ten Zuiden van Soewon. Antita: rgeschut uit Japan be vindt zich reeds in Korea terwijl Amerikaanse luchtstrijdkrachten na op verschillende geheim ge houden punten van de Zuidkust aan wal te zijn gegaan, per trein naar het Noorden worden ge voerd. Het overbrengen van de Amerikaanse troepen is bijna vol- t oid. Tien vliegtuigen, waarvan en kele kennelijk Russische kenteke nen droegen, hebben Zondagmid dag het vliegveld van Soewon aangevallen. Britse en Amerikaanse vloot- eenheden hebben bij de kust van Korea na een gevecht 5 van 6 torpedomotorboten tot zinken ge bracht. Door de regen zijn de slechte wegen van Zuid-Korea in mod derpoelen herschapen. Men meent, dat de ongunstige weers omstandigheden ook de snelle opmars van de Noord-Koreanen spoedig tot stilstand zullen bren gen. onder meer éénheden uit Binnen- Mongolië omvatten. Volgens een niet van andere zijde bevestigd bericht van de West-Berlynse „Telegraf" zullen ongeveer 7000 man van de Oost- Duitse volkspolitie binnenkort per vliegtuig naar Korea ver trekken om aan de zijde van het Noord-Koreaanse leger te strij den. Vier en dertig landen meer dan de helft van het aantal leden der V.N. hebben zich op het ogenblik uitgesproken voor de actie van de Veiligheidsraad in zake Korea. Vier landen hebben zich tot dusverre officieel verzet tegen de beslissingen van de Veilig heidsraad: de Sowjet-Unie, Zuid- Slavië, Tsjecho-Slowakije en Polen. Zweden en Egypte hebben steun geweigerd. Te Lake Success verwacht men, dat de hemelsblauwe vlag der Verenigde Naties binnen kort zal worden gevoerd door de eenheden te land, ter zee en in de lucht, die in Korea operaties uitvoeren, om de resolutie van de Veiligheidsraad ten uitvoer te leggen. In Korea is de dienstplicht af geroepen voor alle mannen en vrouwen van 16 tot 36 jaar. HULP UIT CHINA OOST-DUITSLAND? EN A.F.P. verneemt uit „welinge lichte kringen", dat ongeveer 200.000 Chinese communisten ge stationeerd zijn aan de Jaloe- rivier, die de grenslijn tussen Mandsjoerije en Korea vormt. De Chinese communistische troepen zouden met ultra-modern oor logsmateriaal uitgerust zijn en Queuille heeft een kabinet gevormd. Henri Queuille heeft zijn nieuwe Franse kabinet gereed gekregen. Robert Schuman zal buitenlandse zaken houden en Paul Reynaud krijgt het ministerie voor het Verre Oosten. Het nieuwe kabinet zal binnenkort aan de president worden voorgesteld. Queuille zelf is ook minister van binnenlandse zaken. Nadere regeling militaire pensioenen. Een wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot nadere vaststelling van de regelingen op het gebied van militaire pensioenen. Van belang is hierbij: a. de verhoging van het eigen maximum-pensioen van f 4000.- tot f 4800.alsmede de verho ging van de maximum pen sioensgrondslag inzake het ge zinspensioen van f 4500.tot f 5000.—; b. het niet langer berekenen van de verhoging van het pen sioen, wegens tijd doorgebracht in de tropen, naar vaste bedra gen per rang of stand, doch de berekening van deze verhoging op dezelfde wijze, zij het naar een andere maatstaf, te doen geschieden als de berekening van het pensioen; c. voor de vaststelling van het bedrag, waafmede het pensioen moet worden verminderd, wan neer andere inkomsten worden genoten, niet langer deze totale inkomsten, doch slechts een ge deelte der nieuwe inkomsten in aanmerking te nemen en wel 70 pCt daarvan. Het nieuwe systeem maakt het nodig, dat eeh maximum wordt vastgesteld van het bedrag der tropenverhoging en wel 10 pet van de pensioensgrondslag, met dien verstande, dat indien 80 pet van deze grondslag meer dan f 6000.bedraagt dit maxi mum op f 1200.wordt gesteld. De Nederlandse akkerbouw in 1950. Het broodgiaanareaal is blij kens de jongste uitkomsten van de landbouwtelling 1950 met bij na 18000 ha. ingekrompen, het geen een achteruitgang betekent met 6 procent, aldus deelt het centraal bureau voor de statistiek mede. Daartegenover staat een be langrijke uitbreiding van de ver touw van haver en gerst, n.l. van 18000 ha. of 20 procent. De ver- lxmw van fabrieksaardappelen en l>ootaardappelen liep terug met rond 10.000 ha. De oppervlakte -suikerbieten overtreft nog het ïecordcijfer van het vorige jaar cn bereikte thans een omvang \an rond 66.5<Xr"TVh. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken heeft Zondag medegedeeld, dat de Chinese nationalisten aangebo den hadden een leger van on geveer 33.000 man „geharde" troepen te zenden voor de ver dediging van Zuid-Korea, doch dat het State Department, on der „grote waardering" voor dit aanbod, had geantwoord, dat de voorbereidingen om het hoofd te bieden aan een be dreiging van Formosa de voor rang moesten hebben. De regering van Tsjang Kai- Sjek bood troepen aan, „geschikt voor operaties op vlak of heuve lig terrein", vliegtuigen voor het transport van deze troepen naar Korea en „vloot-escorte van be perkte omvang". Het Amerikaan se antwoord, dat Zaterdag werd gegeven, wees het hulpaanbod niet zonder meer af, doch diplo matieke waarnemers te Washing ton zijn van mening, dat de V.S. niet gaarne Chinese nationalis ten in de strijd in Korea willen betrekken, omdat hierdoor de mogelijkheid zou kunnen ont staan, dat de communistische Chinese regering militaire steun Amerikaanse kruiser zal Vlissingen passeren. De 17.500 ton metende kruiser Columbus, het vlaggeschip van Admiraal Richard L. Conally, op- I jrbevelhebber van de Ameri kaanse vlootstrijdkrachten in het i.abied van de Middellandse Zee l i het Oosten van de Atlantische l ceaan, zal een bezoek brengen a m Brest, Antwerpen en Rotter dam. Vermoedelijk zal het schip da 16e de Schelde opvaren en de 15e Juli weer vertrekken. Jubileum koster J. Volkers te Middelburg. Tijdens een zeer druk bezochte receptie in de Noorderkerk te Middelburg Zaterdagmiddag j.l. is de koster van deze (Geref.) Kerk, de lieer J. Volkers, een wel verdiende huldiging bereid van wege het feit, dat hij 25 jaar deze in het kerkelijke leven zo belang rijke functie vervulde. De heer en mevrouw Volkers werden toegesproken door dr A. H. Oussoren namens kerkeraad en gemeente. Dr Oussoren teken de de jubilaris ais koster, ais broeder en aisdominé. Hij roemde de grote ijver en nauw gezetheid van de heer Volkers, haal Je tal van herinneringen op uit diens kostersloopbaan en bood nem de hartelijke gelukwensen aan. Een commissie uit de kerke raad had zich beiast met het in zamelen van gelden voor een ge schenk aan de koster en er was zo spontaan gegeven, dat niet minder dan drie geschenken kon den worden aangeboden. Van de kerkeraad en de commissie van beheer ontving de heer Volkers een fraaie schilderij, vervaardigd door een lid der gemeente, en van de gemeente een eikenhouten iampenkroon alsmede een enve loppe met inhoud. Bovendien werd hem tijdens de receptie een aandenken aangebo den door de gemeente, aangezien hij ook 25 jaar de poorten van het straatje naast de kerk naar „De Dry Tonnekes" iedere dag had geopend en gesloten. Een groot aantal bloemstukken en bouquetten getuigden voorts van het medeleven van tal van ge meenteleden terwijl tal van Gere formeerde organisaties en vereni gingen hun gelukwensen van een geschenk vergezeld deden gaan. Koster Volkers dankte met enige weigekozen woorden voor alle .adeaux en belangstelling. aan de Noord-Koreanen zou ge ven. BESCHULDIGING. De Noord-Koreaanse minister van buitenlandse zaken heeft „de Amerikaanse imperialisten" er van beschuldigd „de oorlog in Korea te hebben uitgelokt, ten einde de Koreaanse volksdemo. cratische republiek te vernieti gen". Wonderlijke Russische beschuldiging aan Amerika De regering van de Sowjet- Unie heeft de V.S. in een nota er van beschuldigd, dat Ameri kaanse vliegtuigen tussen 22 Mei en 7 Juni van dit jaar colorado kevers boven Oost-Duitsland heb ben uitgeworpen, en heeft ge vraagd om optreden tegen „de schuldigen". Zonderlinge bekentenis van Amerikaanse jongeman. Een 21-jarige Amerikaan heeft bekend de dader te zijn van de brand in het circus „Ringling", tengevolge waarvan, in 1944, 168 doden en 412 gewonden te betreu ren waren. Hij bekende boven dien sedert 1936 25 a 30 grotere branden gesticht te hebben, toen hij nauwelijks zeven jaar oud was. Tenslotte verklaarde hij „eigenhandig" vier moorden ge pleegd te hebben. Belg werd ziek bij zwemmen te Vlissingen. Tijdens het zwemmen voor het Vlissingse strand werd een Belg, die blijkbaar te veel gegeten en gedronken had, onwel. In ernstige toestand werd hij uit het water gehaald en naar het St. Joseph ziekenhuis vervoerd, waar de arts trombose aan het hart constateerde. Men voor zijn leven. In een te Hongkong ontvangen telegram van het Chinese natio nalistische persbureau op Formo sa wordt gemeld dat een woord voerder van de Chinese nationa listische regering heeft medege deeld dat de Chinese nationalis ten hun blokkade van het com munistische China „tijdelijk zullen opschorten", zulks overeenkom stig het verzoek van president Truman om geen aanvallen meer te doen op het Chinese vasteland. De woordvoerder verklaarde dat de Chinese nationalistische regering een blokkade als een soort aanval beschouwt en daar op haar beslissing heeft geba seerd. F. v. d. Zande won ronde van Kruiningen. Massaal was de belangstelling voor de 12e ronde van Kruinin gen die Zaterdag verreden werd voor profs en onafhankelijken en voor nieuwelingen. De organise rende wielerclub R.E.N.T.O.C. kan op een zeer geslaagde dag terugzien. Nadat Burgemeester M. Voge laar het vertreksein had gegeven, schoten 46 renners weg. De slotronden bracht harde en felle strijd. Het beeld vooraan wisselde steeds, van Gelderen, Wagtmans, Smits en van der Zande probeerden elk op hun beurt weg te komen maar Voor- ting c.s. lieten niets meer gaan. De zeer matige sprinter F. van de Zande uit Halsteren, die een zeer goede course reed kreeg ten slotte na een afmattende rit de bloemen. Tweede werd Wagt mans, derde Voorting. Vooraf draaiden de nieuwelin gen 25 rondjes. Hierbij werd de erepalm betwist in een massa- eindsprint waarin de Zeeuw Eddy de Waai uit Kloosterzande zich de sterkste toonde. Dat Zeeland en kele nieuwelingen kweekt die iets beloven zegt de uitslag: zes Zeeu wen bij de eerste tien. Goes werd zesde op Brand weerwedstrijden te Deventer. Zaterdag zijn te Deventer de brandweerwedstrijden gehouden uitgeschreven door de Ned. Ver. van Brandweercommandanten, de Kon. Ned. Brandweervereniging en de Ned. Ver. van Brandweer personeel. 24 corpsen namen deel, n.l. de winnaars van de eerder gehouden provinciale wedstrijden, Thans ging het om de natio nale titel 1950 in de klasse C en C 1 (niet gemotoriseerden). Vol gende week worden de wedstrij den in de klasse B en B 1 (motor- brandweren) eveneens te Deven ter gehouden. In klasse C werd Baarle-Nas- sau le met 34 punten. Goes 2 werd zesde met 17Vu punten. Axel ne gende met 13 punten. De burgemeester van Deventer, Mr H. W. Bloemers reikte de prij- zenzen uit, die bestonden uit be kers, medailles, e.d. Ooievaar bezorgde „Atlantis" reeds 40 passagiers. De ooievaar heeft het druk aan boord van de „Atlantis", die Za terdag op weg van Indonesië naar Rotterdam te Port Said is aan gekomen. Met dit schip repatri ëren aanstaande moeders en kin deren. Tijdens de tocht zijn reeds 40 kinderen geboren. Er zijn thans 400 kinderen aan boord en nog 211 moeders in verwachting. Een prijs is uitgeloofd voor wie het juiste aantal babies raadt, dat tijdens de reis geboren wordt! Te Apeldoorn zijn geslaagd voor het eindexamen van de Auto- technische school de heren G. vreest Spijkerboer te Souburg en R. A. Swanborn te Middelburg. Zeeuwse tamboers- en pijpers corpsen „roerden de trom". Dat „Excelsior" populair is in Goes, is bekend: wanneer de tam boers en pijpers hun muziek laten horen, lopen de Goesenaars uit om hun pijperscorps te zien en te horen. Het was dan ook te ver wachten dat Goes zou meeleven met „Excelsior" bij zijn 20-jarig bestaan. Die verwachting is niet beschaamd geworden; voor de Za terdag gegeven jubileummarsen en -concerten bestond zeer veel belangsteliing. Aan deze jubileum viering werkten alle Zeeuwse tamboers en pijperskorpsen mee; alleen „Nicoleen" uit Kamper land moest wegens familieomstan digheden van de dirigent verstek laten gaan. 's Middags maakten de deelne mende corpsen een afzonderlijke mars door de stad, 's avonds werd een gezamenlijke mars gemaakt waarvoor begrijpelijk zeer grote belangstelling bestond. De fleurige, lichte uniformen van de muzikanten en muzikan tjes leverden een aardig gezicht op- Voor het daarna in de tuin van het Schuttershof gegeven concert bestond eveneens een geweldige belangstelling; meer dan 1000 personen naren aanwezig. De voorzitter, de heer L. de Jong kon o.m. welkom heten de voor zitter van de Ned. Herv. Jeugd raad, Ds H. M. Strating en de wethouders J. J. van Melle en Roose. Alle deelnemende verenigingen, n.l. „Jonge Kracht" uit Biezelin ge, „E.M.M." uit Terneuzen, „Ju liana" uit Middelburg en de beide corpsen van „Excelsior" werkten daarna mee aan het concert, waarmee het bewijs geleverd werd dat de Zeeuwse tamboers en pijpers zich allerwege mogen laten zien en horen. Een bestuurslid van „Juliana", de heer Joziasse, bracht namens de andere corpsen, de beste wen sen over aan „Excelsior" bij het 20-jarig jubileum. Een lid van „Excelsior", de heer J. Nonnekes, huldigde de voorzitter, de heer L. de Jong, die vanaf de oprichting lid is en die tijdens zijn 20-jarig lidmaatschap velerlei functies vervulde. Als stoffelijk blijk van waardering werd een barometer aangeboden „om in de toekomst steeds goed weer te hebben als „Excelsior" uitrukt". De heer de Jong bracht dank voor de tot hem gesproken woorden en dankte ook de gemeentenaren van Goes voor de steeds ondervonden steun. Met een g-ote taptoe, waaraan alle corpsen meewerkten, werd deze zeer geslaagde jubileumvie ring besloten. Firma Blok te Kapelle vierde 60-jarig bestaan. Vliegtuig kwam bloemen brengen. Het heeft de firma H. Blok en Zonen te Kapelle op het Zater dag gevierde 60-jarig bestaan niet aan belangstelling ontbroken. Er kwam zelfs nog 'n vliegtuig bij te pas, want een der zakenrela ties liet 's morgens vanuit een vliegtuig een doos met bloemen boven Kapelle afgooien. Overi gens waren dat niet de enige bloemen, want het werd haast een bloemenzee. Zaterdagavond bracht „Ons Genoegen" de fir manten een serenade. De textiel- en meubelzaak werd 60 jaar geleden opgericht door de heer H. Blok Az., die zich ais ma- nufacturier vestigde. Na 1919 be gon ook de verkoop van meubelen zich steeds meer te ontwikkelen. Aan dit jubileum is een „jubi leum verkoop" verbonden. Bij no taris J. C. Kram bevindt zich in een verzegelde enveloppe een briefje waarop een datum in Juli vermeldt staat. Alles wat men op deze datum contant koopt, krijgt men terugbetaalt. Sinds enige weken is men bezig met de aanleg van de meer» dijk van de Oosterpolder op drie plaatsen in het IJselmeer, n.l. ten Zuiden van het Keteldiep, ten Westen uan het Ketetdiep en in de omgeving van de toekomstige hoofdstad van de polder. Met baggermolens wordt een gedeelte van de slappe lagen, waaruit het bovendeel van de Ijselmeerbodem bestaatter plaatse van de toekomstige dijk weggebaggerd, en door zand vervangen. (Boven.) Een overzicht van de opslagplaatsen aan de Schokkerhaven, waar 12 000.000 kilo steen en 700.000 bossen rijshout en an dere materialen in de loop der jaren zijn verzameld. De huis jes langs het water zijn slechts stapels rijshout. (Onder.) GEBOREN UIT HUWELIJK TUSSEN GEMEENTE EN MUZIEKCORPS. De varkensstapel is thans ge komen op een aantal van ruim 1.855.000 stuks, dat is 40 pet. meer dan een jaar geleden. 30-jarig bestaan „De Lofstem" herdacht. „CRESCENDO" UIT HOEK VERWIERF DE WISSELBEKER. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het gemengd koor „De Lofstem" te St. Maartensdijk, werd ditmaal het Bondszang- concours van de Zeeuwse Zangersbond „Zang veredelt" in dit Thoolse stadje gehouden. Vrolijk wapperden de vele vlaggen en het stralende weer droeg er zeer toe bij, dat de honderden zangers en zangeressen een geslaagde dag Iiadden. Het koor „Crescendo" te Hoek, onder directie van de heer J. Kousemaker, verwierf met 213 punten de wisselbekcr. De concoursdag waaraan 23 zangverenigingen deelnamen, ving aan met een ontvangst van Bondsbestuur, voorzitters en di recteuren in het gemeentehuis, waar Burgemeester D. C. Bou- wense hen hartelijk verwelkomde en de jarige „Lofstem" geluk wenste. Ook de heer Th. L. Jon ker, voorzitter van de Zeeuwse Bond, feliciteerde „De Lofstem" en wenste haar nog meer lau weren toe. De voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer Ph. M. Hartog, dankte voor de gelukwensen. Hierna bracht de heer C. G. Hage, voorzitter van het Fanfarekorps „M.V.K." te St. Maartensdijk en de heer A. L. Riedijk, directeur van de zang vereniging V.Z.O.S. ook te St. Maartensdijk, hun felicitaties over, welke ze van een bloemstuk vergezeld lieten gaan. Voordat de zangers en zan geressen voorafgegaan door het vrolijke marsen spelende M.V.K., na een rondgang door de gemeen te, op 't sportterrein arriveerden, waar het concours plaats zou vin den, werd voor het raadhuis on der leiding van de heer J. C. Ge luk gezamenlijk het Bondslied ge zongen. DE UITSLAG. Er waren verscheidene prijzen beschikbaar gesteld voor dit con cours, welke door burgemeester Bouwense uitgereikt werden. In de derde afdeling behaalde Meisjeskoor Laetitia te 's-Heeren- hoek een 2e prijs met 175 pun ten; Zanglust, koudekerke, le pr. 189 p.; Gem. Koor, 's-Heer Abts- kerke, 2e pr. 170 p.; Harmonie, Krabbendijke, 2e pr. 146 p.; Ned. Herv. Kerkkoor, Axel, le pr. 192 punten. Tweede afd.: V.Z.O.S., Renesse, 3e pr. 137 p.; Tot Oef. en Ontsp., Borssele, 117 p.; Zang en Vriend schap, Wissekerke, le pr. 188 p.; Ons Genoegen, Kats, 2e pr. 157 p.; Schoondijke's Gem. Koor, le pr. 204 p.; U.D.I., Souburg, le pr. 207 p.; Zang Veredelt, Kort- gene, 2e pr. 151 p. Eerste afd.: Z. Bevelands Da meskoor, Goes, le pr. 205 p.; Haamsteeds Zangkoor, Haamste de, 2e pr. 159 p.; Arti et Amici- tiae, Goes, le pr. 189 p.; Zuider- stemmen, Hansweert, le pr. 189 p.; Zanglust, Wilhelminadorp, 2e pr. 174 p.; V.Z.O.S., St. Maar tensdijk, le pr. 205 p. Ere afd.: Nieuw Leven, Yer- seke, le pr. 187 p.; Crescendo, Kruiningen, le pr. 185 p.; Nu met Hope, Burgh, 2e pr. 172 p.; Cres cendo, Hoe]:, le pr. 213 p. (wis selbeker); De Lofstem, St. Maar tensdijk, le pr. 182 p. Met enige feestelijkheden is de prachtige, nieuwe, door de leden van de muziekvereniging „Euter pe" gebouwde muziektent te Heinkenszand, Zaterdagmiddag officieel in gebruik genomen. De vele vlaggen, een ereboog bij de muziektent en het optreden van enkele muziekcorpsen uit de omtrek gaven Heinkenszand Za terdagmiddag een feestelijke drukte. Het begin van de- officiële fees telijkheden was een ontvangst ten gemeentehuize. Burgemeester B. Funk heette daar de aanwezige bestuursleden van de verschillende muziekver enigingen en van de Zeeuwse bond van Fanfare en Harmoniekorpsen welkom. Nadat een dronk was uitge bracht op het welzijn van de deel nemende verenigingen, ging men gezamenlijk naar de muziektent. Daar voerde allereerst dokter P. Staverman, voorzitter van „Euterpe" het woord. Hij memo reerde het verdwijnen van de oude tent en het totstandkomen van de nieuwe, wat met verschillende moeilijkheden gepaard ging. De nieuwe muziektent noemde hij „een kind uit het huwelijk van gemeente en muziekvereniging". Daarna droeg hij de tent officieel aan de gemeente over. Met een toepasselijk woord, waarin hij na- In Florida is een Amerikaanse Boeiïng bommenwerper neerge stort; er zijn 7 vermisten. Bij het op elkaar rijden van een bus en een vrachtauto in Marokko werden 20 personen gedood en 11 gewond. In een ijzerfabriek te Consett (Eng.) zijn ten gevol ge van kolendampvergiftiging 11 man om het leven gekomen. Een Franse matroos, die slechts één been heeft wil proberen Het Kanaal over te zwemmen. Za terdagmiddag kregen de heer K. J. Reijnders en J. ten Seldam uit Nijverdal door onbekende oor zaak een motor-ongeluk. Beiden werden gedood. Bij Bleskens- graaf reed een autobus met 45 personen in het water. Een 72- jarige inzittende liet hierbij het leven. Te Urk is de garage en machinewerkplaats van de fa. de Boer en Bruinsma door een felle brand verwoest. H. M. de Ko ningin heeft Zaterdagmiddag een gedeelte van de herdenking van 't eerste lustrum der Ned. Jeugd Gemeenschap te Utrecht mee gevierd. mens het gemeentebestuur de er* kenteiijkheid jegens de muziek vereniging voor het prachtige ge schenk uitsprak, aanvaardde bur gemeester B. Funk de nieuw® tent. Het jongste lid van „Euterpe", Kootje Rijk, knipte daarna het lint door, waarna Euterpe de tent beklom en het „Wilhelmus" speelde. Namens de sportvereniging „Atlas", bracht de heer Cappon „Euterpe" haar beste wensen over. Hij liet deze wensen ver gezeld gaan van een bloemstuk en de toezegging dat „Euterpe" op kosten van Atlas een mars kon aanschaffen. Namens de toneel» vereniging „Kunst naar Kracht bood de heer Jac. Nysse bloemen aan, evenais de Zangvereniging bij monde van de heer Nieuwen- huyze. Namens de Zeeuwse bond van Fanfare- en Harmoniegezel schappen sprak de heer Laroes, die meedeelde, dat „Euterpe" op kosten van de bond een groot nummer kon aanschaffen. Na de overdracht werd een muzikale rondwandeling gemaakt. Het ver dere deel van de dag werd door gebracht met concerteren, 's Avonds overhandigde Mr Dr Mes met een passende toespraak medailles uit aan „Excelsior" te Kloetinge, „De Echo" te Wilhel minadorp, „Excelsior" te 's-Heer Arendskerke, „Advendo" te Wol- faartsdijk en „Euterpe" te Hein kenszand. Met een taptoe werd de dag besloten. „Mecklenburg" te Vlissingen gearriveerd. Gisteravond omstreeks zes uur arriveerde onder grote belangstel iing de „Mecklenburg" van de Stoomvaartmij. „Zeeland" in de Vlissingse Buitenhaven. Aan boord bevond zich een ge zelschap uit Rotterdam. Zoals be kend zal de Commissaris der Ko ningin Donderdag aan boord reci piëren, waarna het schip Vrijdag zal vertrekken voor de eerste toe- ristenreis naar Engeland. Voor het diploma Ziekenver pleging A slaagde zuster G. Baart werkzaam in het St. Josephzie- kenbuis te Vlissingen. DE BILT ZEGT: Nog zonnig. Weersverwachting geldig tot vanavond: Zonnig en overwegend droog weer met in het Zuidoosten van het land echter tijdelijk wat meer bewolking en in de namid dag een kleine kans op enkele verspreide onweersbuien. Meest matige wind tussen Noordoost en Oost. Iets hogere temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1