„Verenigd West-Europa is een harde noodzakelijkheid". Van Unen Bouwpatruons congresseerden in Radiostad. Schoenherstelbedrijf |j|i bezoek ia een sanatorium. Het ontMenile woord Middelburg is weer een modern inge richte kleuterschool rijker. Nederlandse hoogleraren op de bres voor behoud van Nieuw Guinea. Een karretje langs de zandweg reed. HH Toestand t.a.v. de arbeidsvoorziening treurig. Overheid ontneme bedrijfsleven liet zonlicht niet. BETER en GOEDKOPER tier?. School aan 't Zand werd omgebouwd. KORTE BERICHTEN Horizon levert moeilijkheden op. l|fp i Zaterdag 1 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Ir M. A. Geuze in zijn openingsrede voorde Z.L.M.: De voorzitter van de Z. L. M., Ir M. A. Geuze, heeft Vrijdag morgen in zjjn openingsrede van de algemene vergadering der Z. L. M. te Oostburg in het bijzon der aandacht gewyd aan de ont wikkeling van West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Tjjdens de 80-jarige oorlog. Spr. begon met de topografi sche toestanc' van omstreeks 1600 te schilderen; het huidige W.Z. Vlaanderen was toen nog een eilandenrijk. Spr. stelde de juist heid van de stelling vast, dat de geschiedenis van VVest-Zeeuwsch- Vlaanderen de geschiedenis van de verdwijning van het Zwin is. Ook werden geschilderd de staat kundige veranderingen door het optreden van Prins Maurits. Door de veelvuldige inundaties, «die toe gepast werden bij de strijd om de verschillende steden, leden vooral de boeren grote schade. In zijn gedichten geeft „Vader" Cats ook een beeld van de verwoes tingen door het water teweegge bracht. Zelf werd Cats, die grote sommen spendeerde aan de land aanwinning in Zeeland, daardoor ten zeerste gedupeerd alsook door de staat, die de aangewonnen gronden in beslag nam. De situatie omstreeks 1890. Om de toestand op landbouw gebied in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren omstreeks 1890 te schilde ren haalde Ir Geuze enkele pas sages aan uit een rapport n.a.v. een ingesteld onderzoek in Schoondijke, uitgebracht door Ir C. de Smidt aan de in 1886 inge stelde landbouwcommissie. Naast verschillende andere bijzonderhe den bleek hieruit, dat in deze tijd het gebruik van kunstmest steeds §roter vlucht nam. Over de paar- en werd gezegd dat ze toen van gekruist ras waren. Het z.g.n. echte Cadzandse ras was weinig meer te vinden. Door kruising met Belgische hengsten was het ras geheel gewijzigd. Het gemis van goede mannelijke en ook vrou welijke fokdieren werd toen aan geduid als de oorzaak van minder goed ras. Voor het eerst was toen (in 1890) een keuringscommissie van de Z.L.M. aan het werk ge weest. Pogingen om in de zuivelberei ding ook de kaasbereiding op te nemen, faalden, ondanks de ijve rige pogingen van de heer G. A. Vors terman van Oyen. De kosten van exploitatie van een boerderij van ongeveer 40 èt 50 ha. werden geschat op ongeveer f 40 £t f 50 per ha. Vervolgens wijdde Ir Geuze enkele woorden aan de fi guur van de oud-secretaris der Z.L.M., de heer Vorsterman van Oyen. Hij schetste hem als een groot man. Om hem en zijn ge boortegrond West-Zeeuwsch Vlaanderen te eren zal in de nieu we landbouw-huishoudschool te Schoondijke een eenvoudige ge denkplaat worden aangebracht. Met een enkel woord memoreer de Ir Geuze wat in 1944 over Zeeuwsch-Vlaanderen kwam, als mede de vele aspecten van de Zeeuwsch-Vlaamse landbouw. Als de grote propagandist voor het officiële landbouwonderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen werd ge noemd de heer Le Clercq. Actuele zaken. Sprekend over de West-Euro- pese idee zei spr. dat, gezien te gen de achtergrond van de agres sie, die elders de vredeswil ver stoort, een verenigd West-Europa geen schimmenbeeld van idealis tische fantasten, doch een harde noodzakelijkheid van urgent, di rect en onvoorwaardelijk belang is. „Wij zijn geen boeren meer op onszelf, maar wereldburgers in 'n niet-uitgebalanceerd tijdsgewricht wellicht op een van de gevaar lijkste punten van het evenwicht", aldus Ir Geuze. „Ik ben niet de faitistisch, ik wil geen onnodige alarmstemming bij u wekken, doch het alarm hangt er reeds zo lang voor degenen, die het za gen. Nodig is het verdwijnen van de geesteshouding: laten we eten, drinken en vrolijk zijn, want mor gen sterven wij. Nodig is een bovennationale wil tot West- Europese eenheid zonder kleine gedachten: handhaving van, ook bij ons, agrarische, materiële voordelen. Ook al zouden we een materiële neergang moeten door maken, de andere keuze dreigt met volkomen geestelijke vernie tiging zeker". Betreffende de verhuizing van Walchenaars naar de N.O.P. drong spr. er bij hen op aan de geboden kans niet voorbij te laten gaan. De arbeidsvoorziening. Betreffende de arbeidsvoorzie ning moest spr. een somber ge luid laten horen. De totstandko ming van werkgeversverenigingen op Z.-Beveland en in W.-Z. Vlaanderen, eigenlijk een stap te rug, wijst er op, dat de samen werking in de sociale sectie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland niet goed meer was. Deze strijd speelt zich af op de ruggen der werkgevers en ten koste van de arbeidsvoorziening. Zij berokkende de boeren voor honderdduizenden guldens schade dit voorjaar. Op verschillende plaatsen heersen onhoudbare toe standen en er moesten gewassen worden uitgereden omdat men het onkruid geen baas meer kon. Te gen deze toestanden tekent de Z.L.M. protest aan en wanneer de toestand niet spoedig verbe tert zal zij niet meer meewerken in de sociale sectie en de werk geversverenigingen haar volle steun verlenen. De verantwoor delijkheid voor deze wantoestand komt, aldus Ir Geuze, voor re kening van hen, die menen dat samenwerking kan bestaan ii. een voortdurende eenzijdige wilsopleg- ging, zelfs tegen de betere ad viezen van de landelijke hoofd afdeling van de Stichting voor de Landbouw in. Het Landbouwhuishoud- onderwijs. Het aantal leerlingen van land- bouwhuishoudonderwijs aan de Z. L. M.-scholen bedroeg in 1948 856 en in 1949 1061. De toename bedroeg dus 205 leerlingen of plm. 24 pet. De op 17 November 1949 te Kruiningen geopende land- bouwhuishoudschool had 159 leer lingen. Dit jaar zal de landbouw- huishoudschool in Schoondijke een nieuw gebouw betrekken. Propaganda voor ambulante cur sussen achtte spr. gewenst. Thans werken 29 vrouwelijke leerkrach ten en 16 leerlingen aan de 6 scholen te Zierikzee, Kortgene, Tholen, Kruiningen, Schoondijke en Terneuzen en de cursussen te Axel en Meliskerke. Betreffende de samenwerking met de L.J.G. merkte spr. op, dat de samenwer king op 1 Juli definitief ingaat. Hij heette de sjonge agrariërs van harte welkom. De samenwerking zal zijn op voet van gelijkheid en gelijkwaardigheid. De Zeeuwse Agrarische Raad zal verder uit gebouwd moeten worden. (Van onze Utrechtse corres pondent.) In Hilversum, de stad „waar sommige gebouwen met hun spits ten hemel wjjzen en andere ge bouwen door hun platte daken naar de aarde schijnen te ver langen", zoals de heer J. Blok Fzn. uit Sneek zei, heeft de Ned. Christelijke Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond zjjn algemene vergadering gehouden onder pre sidium van genoemde heer Blok. Onze vaderen en ook hij, zo zei de heer Blok, pleitten voor een vrije plaats van het bedrijfsleven onder de zon. De staat mag zich niet tussen ons en de zon inschui ven of het waanbeeld koesteren, dat zij zelf de zon is. In verband hiermee herinnerde de voorzitter aan de grote plaats welke het rijk en de gemeenten innemen in het leven der bouw bedrijven. Er zijn door deze or ganen veel bouwopdrachten ver leend. Na de bouw volgt het on derhoud. Hier keerde de voorzit ter zich tegen het doen uitvoe ren van onderhoudswerken in eigen beheer; dat leidt tot staats exploitatie en kan het bedrijfsle- van ontwri ten. De burgemeester content. Mr J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, burgemeester van Hilver sum, die de congressisten in de radiostad verwelkomde, verklaar de tot genoegen van de vergade ring, dat hij de opvattingen van de voorzitter aangaande de plaats der overheid ten volle onder- (Ingez. mededeling advert.) UUrt eA aan uw. IcAoenen mank&eAt REPAREERT 9.ng£AicM v-aoA eik tyAle&n kchoeiAeZ Voorstad 33a - Goes Tel. 2967 schreef, ook al was hij dan zelf een overheidspersoon. Mr W. F. baron van der Feltz die de Tweede Kamerfractie zo wel van de C.H. Unie als van de A.R. partij vertegenwoordigde en die kersvers terug uit het par lement waar de huurwet in be handeling was gekomen al min of meer in bouwsfeer bleek te verkeren, stelde zich eveneens aan 's voorzitters zijde inzake de verhouding staat en maatschappij Nadat nog enkele afgevaardig den het woord hadden gevoerd, ging men -over op de huishoude lijke zaken. De vergadering be sloot dit rapport, dat handelde over vakopleiding, erkenning en vestiging van aannemers als lei draad te aanvaarden. Twee evenementen 's Middags droeg de samen komst een heel ander karakter. ,Waar de vergadering in de Her vormde kapel werd gehouden, was het voor de N.C.A.B. een koud kunstje om een orgelconcert te arrangeren. Dit cultureel eve nement werd verzorgd door Dirk Jansz. Zwart, organist van de Nieuwe Kerk te Delft. Aan het slot was er nog een ander evenement, namelijk een rede van prof. dr S. U. Zuidema hoogleraar te Utrecht en Amster dam, over de vraag: „Is christe lijke organisatie mogelijk?" Wel ke vraag door de professor van zelfsprekend bevestigend werd beantwoord. IETS OVER ONZE ZIEKEN. Het opschrift klinkt misschien iets vreemd en u zult uw schou ders ophalen en vragen: „Wat is dat nu weer?" Toch is het goed, nu de vacan- tietijd voor velen aanbreekt en vele plannen worden gemaakt, dat we ons in deze periode even verplaatsen in een ander leven dan alleen het gezonde. We gaan een kijkje nemen in een sanatorium en kiezen daar voor „Sonnevanck" op de Veluwe, dat per fiets, auto, bus of trein gemakkelijk is te bereiken. Ver scholen tussen een idyllische na tuur, stil, maar toch een en al bedrijvigheid. Doktoren en zus ters, die dag en nacht onversaagd werken voor het behoud der mensheid. Voorzien van de meest moderne apparaten en installaties, die ter beschikking staan. In dit sanatorium liggen onge veer 350 jongens en meisjes, man nen en vrouwen, die op nonactief staan. Hoestende, klagende, buitenge woon ernstige zieken, die steeds maar lezen uit de klaagliederen en diep in de put zitten? Als u dat denkt, dan hebt u het toch mis! We treffen daar Aukje uit Friesland, Gait Jan uit Overijssel, een Amsterdamse Jetty en een Zeeuwse Krijn. Jonge kerels en meisjes van jeugd en moed en wilskracht, die het heus niet al tijd even gemakkelijk hebben, maar zich over het algemeen goed kunnen schikken in hun lot en het kruis, zoals God het hun oplegt, in het geloof aanvaarden. Jon gens en meisjes, die als het ware vechten om hun gezondheid, die er naar verlangen, om weer te kunnen worden opgenomen in de huiselijke kring, in het normale maatschappelijke leven, in de vereniging, in de kerk, in de vriendenkring, enz. Wat doen ze daar heel de dag? In de eerste plaats natuurlijk kuren en de voorschriften der doktoren opvolgen. Voor de rest handwerken, knutselen, lezen, corresponderen, studeren, naar de radio luisteren en debatteren. Het gebeurt wel, dat het debat niet van de lucht is, zo zelfs, dat vele verenigingen er een voorbeeld aan kunnen nemen. En zoals het in het gewone leven gaat, ze ve gen elkaar de kast wel eens uit en om de beurt zitten ze wel eens boven op die kast. Er is geestelijke verzorging. De geestelijk verzorger, Ds H. R. Pel, heeft geen gemakkelijke taak, want goed ziekenbezoek afleggen is niet elke predikant gegeven. Toch heeft ook hij een mooi en heerlijk werk. Drie Zondagen per maand wordt door hem het Woord bediend, terwijl de laatste Zondag van de maand een predi kant van elders komt. Verder wordt er voor de verschillende kerkelijke richtingen viermaal per jaar een Avondmaalsdienst gehouden, waarin dan tevens Be lijdenis des Geloofs wordt afge legd. Ook aan ontspanning wordt de nodige aandacht besteed. Van tijd tot tijd is er 'n film en dan weer eens een lezing of een gezellige avond, wat er natuurlijk bij de patiënten ingaat als koek. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur zien de patiënten verlan gend uit naar de hoofdzuster, die dan de post uitdeelt. Dan zien we blijde gezichten van hen, die een brief ontvangen van thuis of van verloofde (als hij of zij tenminste trouw bleef), van hun chef, vrien den of vriendinnen. Ook uw brief is hartelijk welkom. Als we nu straks in werkelijk heid binnenstappen, gaan we hen (Ineez. mededeling, advert.) Last van zenuwen Mijnharde'» Zenuwtabletten helpen U er overheen. niet overladen met bijzondere vrome praat en gaan ze niet be klagen en bejammeren met „dit is toch zo erg, en dat is toch zo vreselijk". Integendeel, we spre ken over dingen, waar we het zelf ook graag over hebben en maken het hen zo aangenaam mogelijk, We leven hartelijk mee en bidden om hun herstel en om de gezond heid van de zovele zieke jongens en meisjes, mannen en vrouwen in heel ons land. Wilt u het hen extra gezellig maken? Neem dan de muziekin strumenten mee; beschikt u over een koor of muziekcorps, geef dan een uitvoering in de openlucht. Het terrein is er zeer geschikt voor en het wordt door patiënten en zusters gewaardeerd. Uitgaan de verenigingen, koren en corpsen, hier ligt uw taak, maar vraag het dan eerst aan bij de geneesheer directeur. In de maand Augustus zal er in „Sonnevanck" weer een contact dag worden gehouden; dan komen patiënten en vrienden in groot verband bijeen. Nu reeds worden er door doktoren, zusters en pa tiënten, voorbereidingen getrof fen. Wij wensen hun een goede dag toe. Deze zomer zullen er in heel het land weer collecten worden gehouden voor „Sonnevanck" en dan wordt er op gerekend, dat heel Chr. Nederland met milde hand zal geven! Het is in het be lang der mensheid, dus ook in uw belang, dat dit Chr. Sanatorium en ook de andere Chr. Sanatoria in ons land worden uitgebreid. Laat het geen teleurstelling zijn. U kunt u ook opgeven als contri buant! We brachten nu via de krant een kort bezoek aan deze Inrich ting van barmhartigheid; aan ons het woord, maar aan u de daad en dat is veel belangrijker. Ga deze zomer in werkelijkheid een zieke vriend of vriendin ver rassen en blij maken met uw mee levend bezoek. Het doet hun wel dadig aan als ze zien, niet te wor den vergeten! Goede reis daarheen en pret tige vacantie! De K. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 26) _0__ „Telkens wanneer ik kan. Wij hebben hier een heel troepje oude vrouwtjes. Ik denk, omdat het hier zo gezond is. Ze wor den allen zeer oud en ze zijn allemaal mijn vriendinnen, daar om krijgen ze elk haar beurt En vandaag is het de dag van de oude Mary." „Wat zullen die mensen dan naar hun beurt verlangen!" „Misschien wel, maar ik vrees, dat geen van allen zo spoedig weer een beurt zal krijgen. Ik ga vertrekken, mijnheer For- tescue." „Vertrekken?" „Ja, ik ga van huis. We heb ben dat gisteravond maar beslo ten. Zoals u wel begrijpen zult, hielden we gisteravond na uw vertrek een kleine familieraad. Moeder wou Dorcas wegzenden dat is onze oude dienstbode maar ik vond, dat ging niet. Zü is zo'n trouwe hulp voor moeder, en al geloof ik, dat ik het meeste werk wel vein haar kon overnemen toch zou ik moe der misschien nog meer werk bezorgen. Zij doet haar werk trouw en nauwgezet en nu zo'n oude ziel ërodelcos te maken neen, dat konden we niet!" „Maar wat zijn dan uw plan nen?" „Nu, precies weet ik het nog niet. Ik denk een betrekking t'e zoeken als gezelschapsjuffrouw of als hulp in de huishouding. Lessen zal ik wel niet mogen geven, want ik deed nooit een examen. Dat is toch algemeen eis tegenwoordig. Wij zullen voortaan de advertentiekolom men maar eens gaan lezen", lachte ze. ,,'t Zal u zeer hard vallen te moeten heengaan." „Och, dat denk ik niet. Mis schien ook wel. Doch dat hin dert niet, als het thuis maar goed gaat. Dat kan wel, als Phyllis nu maar de zorg voor moeder op zich wil nemen, k Vertrouw wel, dat ze dat doen zal, maar u weet, ze is de jong ste en we hebben haar misschien wel wat verwend. Wij houden allen zoveel van haar." „Het spijt me zeer, dat u moet gaan." „O, dat hoeft u voor mij niet te spijten", zeide ze glimlachend. „Ik maak mij zelf er ook geen zorgen over. Dan zijn de vacan- tiedagen, als ik thuiskom, weer des te blijder feestdagen. Maar hier woont de oude Mary. Ik zal even naar binnen gaan." Marjorie nam het mandje van hem over en ging het huisje binnen. Kenneth wandelde wat in de omtrek, in afwachting, dat hij zijn nieuwe vriendin weer naar buiten zou zien komen. Vervelen behoefde hij zich vol strekt niet. Het uitzicht in het rond over de smetteloze schoon heid van het landschap; de voor stelling van de blijdschap op het gelaat der oude vrouw en van de intieme hartelijkheid van het onderhoud daarbinnen; dat alles deed hem het wachten niet lang vallen. Toen zij na een kwartiertje weer buiten kwam, nam zij hem mede de steile bergpas op, zodat hij weldra de Honister rots op een afstand kon bewonderen, zoals zij daar stond in ma jestueuze grootsheid, als een trouwe wachteres, bij de ingang van de pas. Links van hen bruiste en kookte de bergstroom over zijn rustig bed. Met zulk een woeste vaart stuwde hij zijn wateren tussen en over de klip pen, dat zelfs de strenge vorst geen vat op hem kon krijgen of hem ooit in zijn ijzige kluisters had kunnen slaan. Ter rechter zijde breidde zich heideland uit, de ruige plantjes waren nu alle door een dikke laag sneeuw on zichtbaar. Ongeveer een mijl hoger da pas op lag de sneeuw zo dik, dat zij genoodzaakt waren terug te keren. En op de gehele weg naar huis zinspeelde Mar.iorie met geen enkel woord op het geleden verlies of haar aan staand vertrek uit dit oord. Zij spande zich in om voortdurend zijn aandacht te doen boeien door de heerlijke natuur rond om, of bij hem een diepe indruk achter te laten van haar heer lijk tehuis en het gelukkige fa milieleven op „Fernbank". Elke pijnlijke gedachte trachtte zij van hem verre te houden. Toen Kenneth haai aan het tuinhek vaarwel zeide, ging hij naar de herberg terug, lichame lijk en geestelijk gesterkt, en zijn gedachten aan de toekomst waren opgewekter en blijmoe diger dan voorheen. Als zij be sloten had die toekomst zo dap per en blijmoedig onder de ogen te zien, dan kon hij dat toch ook? (Wordt vervolgd.) 't Is met de kleuterscholen in Zeeland niet zo best gesteld, zo werd in een enige tijd geleden ge reed gekomen rapport over het kleuteronderwijs in onze provincie geconcludeerd. Eén van die kleu terscholen, waaraan, wat het ge- houw betreft, wel één en ander mankeerde, was de Chr. Kleuter school aan 't Zand te Middelburg. Het bestuur van deze school ech ter heeft het er niet bij gelaten en de oude Herv. School aan de Koudekerkseweg, die zeer door de oorlog geleden had, werd geheel omgebouwd, zodat de Zeeuwse hoofdstad thans weer een moder ne kleuterschool rijl.er is gewor den. Het oude schoolgebouw was bij de oprichting van de kleuter school enkele jaren geleden een beetje opgelapt. Helemaal in orde was het niet en licht en lucht, onmisbare elementen in het kleu teronderwijs, ontbraken wel niet geheel, maar wel voor een groot deel. Na rijp beraad werd beslo ten door gezamenlijke inspanning en mede door de oorlogsschade vergoeding het gebouw om te vormen tot een moderne kleuter school. Men is daar ten volle in geslaagd en men zal het oude ge bouw, dat toch de grondslag vormde voor deze verbouwing, niet meer herkennen. De drie lo kalen, zoals die vroeger werden gebruikt voor het lager onderwijs, zijn gebleven. De beide eerste lo kalen zijn van elkaar gescheiden door een z.g. harmonicawand, zo dat van de twee lokalen er één gemaakt kan worden. Het laatste lokaal is de speelzaal. Licht en lucht kunnen nu in ruime mate binnenkomen. Ieder lokaal heeft twee paar openslaande glazen deuren en het speellokaal heeft er zelfs vier. VERNIEUWING. De vernieuwing is grondig ge weest. De ingang is geheel ver nieuwd. De oude kapstokken in de gang zijn vervangen door nieu we, die op „kleuterhoogte" zijn aangebracht. De leerlingen van de hoogste klassen van de Herv. School hebben in de uren, dat ze handenarbeid beoefenden, herken ningsfiguren gemaakt voor deze kapstokken. De lokalen hebben een nieuw en kleurig verfje ge kregen en bovendien zijn de mu ren opnieuw gepleisterd. De gas verlichting heeft plaats gemaakt voor electrische lampen. Nieuwe meubels, w.o. bankjes voor het speellokaal en kastjes, werden aangeschaft. De oude W.C.'s, die bij de klassen van vroeger be hoorden, zijn verdwenen en de ruimte is benut voor een kamer tje voor het hoofd en opberg ruimtes. Dat wil niet zeggen, dat er geen kleutertoiletjes zijn. Ook daaraan is aandacht besteed. Ach ter in de gang is er een aparte ruimte voor gevonden. SPEELPLAATS. De vroegere speelplaats is in oude vorm gebleven, doch zal, zodia de Baarsjessprink is ver dwenen, kunnen worden uitge breid. Het geheel zal rondom van een passende beplanting worden voorzien. Bovendien is er op deze speelplaats een bergruimte ge bouwd, waar de kinderen allerlei materiaal kunnen opbergen en bij regenweer kunnen verblijven. Verder treft men er natuurlijk zandbak aan. Het hoofd van de school kan alle lokalen overzien, daar er zo wel aan de gangzijde als tussen d- lokalen kleine ramen zijn aan gebracht, die een doorkijk geven. De vloer van het speellokaal is geheel splintervrij. De hele verbouwing is geschied, terwijl de school gewoon door- gi g. Een enkele keer, zoals bij het schilderen der lokalen, moest wel eens vrijaf worden gegeven, maar overigens heeft men ernaar gestreefd, het kleuteronderwijs zo weinig mogelijk te onderbre ken. De verbouwing begon in Maart j.l. en is thans voltooid, zodat Maandagmiddag de echt genote van de Commissaris der Koningin, mevr. S. C. de Casem- broot-baronesse v. d. Feltz, de school officieel zal kunnen ope nen. De Franse regering heeft de Amerikaanse, Britse en Oosten rijkse regeringen ervan op de hoogte gesteld, dat generaal Bethouart als Franse Hoge Com missaris te Wenen vervangen zal worden door Jean Payart, oud ambassadeur van Frankrijk. De commissie van toezicht van de Elffeltoren heeft meegedeeld, dat deze in 1949 door 1.143.000 toeristen werd bezocht (tegen 958.000 in 1948), waarmee alle records van de openstelling in 1900 af werden geslagen. De Amerikaanse Senaat keurde een compromis-ontwerp goed, waarbij machtiging verleend wordt voor de samenstelling van 70 groepen van de luchtstrijd krachten. In een vraaggesprek, dat het Belgische blad „De Nieuwe Gids" had met de Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, Roem, verklaarde deze, dat de commu nisten in Indonesië een onbelang rijke groep vormen. Ook voor de toekomst voorspelde Mr Roem 't communisme in Indonesië weinig succes. Indonesië beschikt niet over middelen tot ontwikkeling van het land. Een groep hoogleraren en lec toren, alsmede een aantal leden van wetenschappelijke staven en privaat-docenten van Nederland se universiteiten en hogescholen hebben aan beide Kamers van de Staten-Generaal een adres aange boden betreffende de toekomstige status van Nederlands Nieuw Guinea. Dit adres werd tot heden on dertekend door 283 van het to taal van 865 hoogleraren en lec toren en voorts door 344 leden van wetenschappelijke staven en privaat-docenten. Voorzover de bevolking van Nieuw-Guinea be schikt over de ontwikkeling om zich terzake te uiten, heeft zij herhaaldelijk en ten duidelijkste blijk gegeven van haar wens, dat haar land niet worde ingelijfd bij de Ver. Staten van Indonesië, zo wordt o.m, gezegd. Gevreesd wordt, dat onder In donesische leiding opbrengsten van het land niet het land zelf ten goede zouden komen. Indone sië beschikt niet over de mate riële, geestelijke en morele mid delen om het land tot ontwikke ling te brengen. VEELBELOVENDE SAMENWERKING. De Inheemse bevolking van Nieuw-Guinea heeft herhaaldelijk en met grote klem gevraagd zich onder Nederlandse leiding te mo gen ontwikkelen. Samenwerking tussen Nederlanders en Papoea's is veelbelovend. De meeste kustpapoea's zijn ge kerstend en er is reden om aan te nemen, dat onder Nederlands bestuur ook het overige deel der bevolking binnen afzienbare tijd tot het Christendom zal worden gebracht. Een zeer groot percentage van in hel centrale bergland. Deze zeer eenvoudige, maar meren deels intelügente en voor ontwik keling ontvankelijke mensen, met eigen zeden en gewoonten in on geschonden maatschappelijk ver- oand, kunnen slechts voor een catastrofe worden behoed door 'n rustig, wijs en zorgzaam bestuur, dat de schok van de aanraking met een andere cultuur zal kun nen opvangen en zijn gevolgen in goede banen kan leiden. Nieuw-Guinea is één van de weinige nog onontgonnen tropi sche gebieden van de wereld. Het staat onomstotelijk vast, dat de wereldeconomie, met zijn steeds grotere behoeften en steeds ge ringere voorraden, dit land in de nabije toekomst niet zal kunnen missen. Het adres verzoekt tenslotte met de meeste aandrang het behoud en de versteviging van de band tussen Nederland en Nederlands Nieuw-Guinea, zuiver en zonder inmenging van vreemde mogend heden, met alle kracht te willen bevorderen en zo nodig tijdig in te grijpen. Mao Tse Toeng, hoofd van de Chinese communistische regering, heeft verklaard, dat de inmen ging van president Truman in de binnenlandse aangelegenheden van Korea, de Philippijnen en In- do-China geheel onredelijk is. Volgens do Japanse politie is boven Nemoero, het noordelijkste eiland van Japan, een twee-moto- rige middelzware bommenwerper met Russische kentekenen gesig naleerd De voor burgervervoer van In donesië naar Nederland gechar terde buitenlandse schepen „Em pire Brent" en „Fairsea" zullen in de nacht van Zondag op Maan dag a.s. te Rotterdam arriveren. Het stoffelijk overschot van dt vlieger G. M. G. Noyons, die met een straaljager bij Schiermonnik oog om het leven kwam, ls ge- de bevolking van Nieuw-Guinea I borgen en naar Leeuwarden ver leeft nog grotendeels geïsoleerd voerd. In onze vorige rubriek hebben wy besproken, dat een filter een goed middel is om o.a. de wol ken boven het landschap mee te fotograferen. Maar natuurlijk komt het veel voor, dat er in het gelieei geen wolken zijn; een strakke, witte luelit is leiyk, die moeten wy dus ten allen tyde vermgden omdat het re sultaat dan altijd tegen valt. Wat doen wy dan? Ook moeten wij er zo veel mogelijk voor zor gen, dat de horizon niet een rechte streep wordt. Deze moet minstens een maal, en dan niet precies in het midden, verbroken worden. In de foto van vorige week rees een berg uit het water op, die de rechte ljjn van de horizon ver brak, maar in onze omgeving hebben wij vaak te doen met vlakke landschappen. Dan kun nen wy de horizonlijn verbreken door een groepje bomen, een aar dige molen of iets dergelijks. Bovendien is een horizon, die de foto in twee gelijke helften verdeelt, erg storend. Laat de horizon liever zó lopen, dat hij door het bovenste of onderste ge deelte van de foto komt en zorgt u er vooral voor, dat deze niet scheef loopt, maar precies hori zontaal. De foto van deze week. Wanneer u nu de foto van deze week bekijkt, zal u opvallen, dat de horizon goed recht loopt, maar bovendien is er gezorgd, dat in de voorgrond een aardige verbreking zit, n.l. het water. Dat wordt vaak vergeten; de voorgrond moet meest niet een grote effen lap zijn en vooral water is in com binatie met de rest vaak heel mooi. Dan kunnen wij ook, zoals hier het geval is, de horizon bo ven het midden laten lopen, want de voorgrond is nu de moeite waard. Is de voorgrond echter strak, laat dan in de meeste ge vallen de horizon liever in de be nedenhelft lopen en zorg voor 'n aardige verdeling van de boven helft. Daar ls hier ook op gelet, n.l. een paar aardige berkenboom pjes op beide kanten. Verder wer den de bladeren, waar wij on derdoorkeken, mee gefotografeerd 0m onze effen lucht (want op dat Deze joto is genomen met een Leica met Elmar; diajragma S, 1/100 sec. zonder filter op film 27 Sch. moment waren er geen wolken) te verbreken en het geheel een aardig effect te geven. Kleine oorzaken grote gevolgen. Zo kunnen wij steeds doorgaan en alles in zo'n foto ontleden, want het is werkelijk frappant welk een geheel ander aspect een foto kan krijgen door een kleine verandering in de opbouw, zoals ook hier. Denkt u zich eens in dat paard en wagen niet op de achtergrond voorkwamen. Dan was de foto nog aardig geweest, maar dan was het zuiver een kleine strook water met daar omheen enkele boomgroepen. Alleen doordat nu de wagen met het paard hier achterlangs rijdt, zien wij met een dat daar een zandweggetje loopt met daarachter nog weer een uitgestrekte strook land. Dat zijn van die kleinigheden, waar wij bij het fotograferen al tijd op moeten letten. Het beste resultaat krijgt u dan ook wan neer u zich eerst goed rekenschap geeft van hetgeen u uit wilt beel den en dan alle 'mogelijkheden, die hiermee verband houden, on der ogen ziet. Dus combineren en het uiteindelijke doel zoveel mo gelijk door het kiezen van het standpunt, de camerahoogte, enz, proberen te benaderen. Desnoods eens een half uurtje wachten, zo als hier, tot er iets langs komt en dan nog zó dat dit juist op het goede punt is en dus niet zo, dat de kop van het paard net om het hoekje van de bomen komt gluren of al verdwenen is. Dat u veel kunt bereiken met goed berekenen, zult u zien aan het onderwerp waar wij al het een en ander over verteld heb ben: de wolken. Op deze foto heb ben wij, omdat er geen wolken waren, de witte lucht vermeden door een tak van een boom mee te fotograferen, maar natuurlijk staat meestal geen boom op de jui.te plaats. Toch kunt u dan heel gemakkelijk dit effect berei ken door een tak van een boom af te breken (pas op voor de bos wachter!) en deze op enige af stand voor de camera in de grond te steken of door iemand vast te laten houden, zodat de bladeren de vlakke lucht gedeeltelik be dekken. In een vorig artikel schreven wy iets over de belichtingstijden van bewegend© voorwerpen. Door de velo vragen, die wy hierover kregen, zullen wy de volgende keer een tabel plaatsen en daar over nog iets meer vertellen, dus, sportliefhebbers, vergeet volgen de week onze rubriek vooral niet! .M

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3