lrovinti®^«ra ^ORT KiiitlfiiÉl Gemeenteraden KERK0- Het gepatenteerde vistuig. Zaterdag 1 Juli 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Waarschuwing voor Vlissingers. In Vlissingen tracht een col porteur van Van Gents Bureau voor Bedrijfsreclame, gevestigd Jasmijnstraat 19, Rotterdam, bij vooruitbetaling advertenties te plratsen voor een uit te geven zaken- en bedrijfsadresboek voor Vlissingen. Alvorens hierop in te gaan wordt geadviseerd inlichtin gen over dit bureau in te winnen bij de commissaris van politie te Vlissingen. Oesterlarven in de Ooster-Schelde nemen toe. Het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek heeft non de oester kwekers bericht, dat de oester larven in de Ooster-Schelde re gelmatig blijven toenemen. Thans bedragen zij reeds 400 per 100 liter water, een flink aantal, maar nog geen recordcijfer. Het is alleen jammer, dat de watertemperatuur maar net 18 graden is, zodat de larven zich vrij traag ontwikkelen. Het ruime aantal, schrijft dr Korringa, com penseert de trage groei echter tot zekere hoogte, zodat ook het aan tal grote larven behoorlijk toe neemt. De eerste lijpe larven zijn gezien. De aanslag neemt hier mede een aanvang, maar zal voorlopig nog niet meer dan ma tig zijn. Veel zal afhangen van het verdere verloop van de wa t-temperatuur. Zendingsdag te Schuddebeurs. Begunstigd door mooi weer werd op „Heesterlust" te Schud debeurs, daartoe door Mevr. Pouarière v. Ciltersv. Oorden welwillend afgestaan, een Zen dingsdag gehouden, uitgaande van de Chr. Geref. Kerk. Ds M. v. d. Klis sprak in zijn openingswoord over de treurige toestand op 't zendingsveld en 't grote verlies van de Chr. Geref. zending. Behalve ds M. Geleinse en 'is Pilon komen alle zendings arbeiders terug. Ds Hilbers sprak over „Zending onder de geopende hemel Hij bepaalde zijn gehoor bij Christus' bevel en toezegging. Ds J. P. Geels sprak over Psalm 9 10, de bijzondere opdracht. Na de middagpauze sprak ds L. S. den Boer over „Het Gezant schap van Merodach-Baladan", het gezantschap van Babel, dat wel de schatten van Hiskia zag, maar niet hoorde van Gods won derwerk aan Hiskia verricht. Ds B. v. Smeden sloot de rij der spt ekers met het onderwerp „Zen ding om Christus' wil". Hij wees op Christus, Die de opdrachtgever, de waarde en de inhoud der zen ding is. In een slotwoord dankte ds v. d. Klis allen, die deze dag zo goed deden slagen. Carillonbespeling te Veere door Staf Nees. Dinsdag 25 Juli a.s. hoopt de beroemde Mechelse beiaardier, Staf Nees, Veere met een bezoek te vereren, waarbij hij het caril lon zal bespelen 's middags van 3—4 uur en 's avonds van 7—8 uur. Staf Nees is de leermeester van vele beiaardiers, o.a. van de eigen beiaardier, die daarvan nog steeds lessen krijgt in het „spelen met de klokken". ARTSENDIENS T. Aanstaande Zondag zullen de volgende artsen dienst doen: Middelburg: J.'C. B. Simons, Vlissingsesingel 28, tel. 2191; Vlissingen: C. Sluyter, Badhuis straat 70, telef. 2225; Goes: C. Griep, Ganzepoortstraat 6, telef. 2460; 's-H. Arendskerke, Hein- kenszand en Wolfaartsdijk: P. P. Staverman, Clara's pad B 58, Heinkenszand, telef. K 1106234; Driewegen, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp: J. J. Gelderblom, Ha venweg H 21, Nieuwdorp, telef. K 1196—327; Veere, Serooskerke en Oostkapeile: M. v. d. Sluys, Markt 155a, Veere, telef. K 1181 —271Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle: M. Huygens, De Casembrootstraat. Westkapelle, telef. K 1188—316; Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland: L. D. A. Looysen, Tinlen, telef. 49 en R. C. Renes, Oud-Vossemeer, telef. 19. APOTHEKEN. In de week van 1 Juli tot Za terdag 8 Juli zijn de volgende apotheken voor avond- en nacht recepten geopend: Middelb trg: van Pienbroek. Vlissingen: Engering. Goes: Laporte. VLISSINGEN. Jaarvergadering Ger. School vereniging. Woensdagavond werd de jaar vergadering gehouden van de Ver. voor Bijz. Lager Onderwijs op Geref. Grondslag, onder voor zitterschap van de heer F. D. G. Prins. De secretaris, de heer M. Va der, wees ln zijn jaarverslag op de stijgende lijn in het leerlingen tal, dat een gemiddelde van 284 leerlingen geeft. De verwachting, dat het leerllngental in de komen de jaren nog verder zal stijgen, zal het bestuur voor vele proble men stellen. Ook de chr. kleuter school mag zich In grote belang stelling verheugen. Doch ook hier ls de ruimte beperkt en tal van kinderen moesten wegens plaats gebrek worden afgewezen. Er ls een schuchter begin gemaakt met plannen voor een nieuwe kleuter school. De heer E. Bouwsma bracht 't financieel verslag uit, waarna de Voorzitter enige hartelijke woor den tot hem richtte, ln verband met het neerleggen van zijn func tie als penningmeester. In zijn plaats was tot penningmeester benoemd de heer H. M. Harlnck Jr, die herkozen werd, benevens het aftredende bestuurslid, de heer J. Poppe. Het hoofd der school, de heer G. A. de Rijke, hield een referaat over het onderwerp: „Een waar devol (ook gewaardeerd?) bezit". Spr. herinnerde aan het grote voorrecht van het bezit van een chr. school. Vergeten wordt vaak de felle strijd, welke hiervoor ge streden is in de jaren na 1870. Uit landen waar de chr. scholen zijn uitgebannen, dringt soms een kreet tot ons door over het grote onrecht, welke het chr. volksdeel caar wordt aangedaan. In Nederland ontvangen 360.000 kinderen op 22-40 scholen christe lijk onderwijs. De waarde van du grote bezit is vanzelfsprekend ge worden. Ouders en personeel die nen ervan doordrongen te zijr., dat zij eeu roeping hebben t.o.v. hun school. Door medeleven, be langstelling en financiële steun dient men echter te bewijzen dit kostbaar bezit te waarderen. Bij de bespreking kwam nog naar voren het grote belang van het contact met het personeel der school en de ouders, waartoe elke eerste Dinsdagavond van de maand ln de school gelegenheid is. In September a.s. zal het 60- jarlg bestaan van de school op enigszins feestelijke wijze dank baar worden herdacht. Hij wilde niet meer naar school. De politie heeft een 14-jarige jongen aangehouden, die aan de badmeester om werk vroeg. Bij onderzoek bleek, dat hij reeds Maandag van het ouderlijke huis in Rotterdam was weggelopen, omdat hij geen zin meer had naar school te gaan. Vanaf Maandag had hij in Brabant en Zeeland rondgezworven. De jongen was niet alleen vervuild, maar ook uitgehongerd. Gereinigd en ge laafd en gespijsd heeft de politie hem naar zijn ouders teruggezon den. Huisvrouwen, opgepast! Donderdag werd in de Clijver- straat een begin van brand ge constateerd. Het bleek de politie, dat de vrouw des huizes bood schappen was gaan doen, maar vergeten had de stekker van de strijkbout uit het stopcontact te trekken. De bout was door de strijkplank heengebrand en op de grond terecht gekomen. Gelukkig kon het vuur worden uitgetrapt en was de schade gering. Een zorgzamo echtgenote. Donderdag deed een persoon, die een café had bezocht, bij de politie aangifte van ontvreemding van zijn portefeuille met enkele honderden guldens. Enkele ver dachte personen werden door hem aangewezen. Toen de politie na der op de zaak inging, bleek ech ter al spoedig, dat 's mans vrouw zich over de portefeuille had ont fermd, voordat de man kans had een café binnen te stappen. Of de man nu weer in het bezit is van zijn portefeuille (mét inhoud) kunnen wij niet vertellen. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Rijtoer ouden van dagen. De ouden van dagen hebben Woensdag een rijtoer gemaakt rond Walcheren. In 22 luxe auto's hadden de 60 oudjes plaats ge nomen. Te Oranjezon werd een versnapering aangeboden. O.l.v. burgem. Sprenger werd een be zoek gebracht aan Westhove en een wandeling gemaakt door Ber- kenbos. In Domburg werd in ho tel „Wilhelmina" de koffiemaal tijd gebruikt. In Vlissingen werd een rondrit gemaakt door de stad. Bij terugkeer wachtte „O.N.D.A: bij café Vos het gezelschap op en gaf een nummertje ten beste, GAPINGE. Aandenken voor gerepatrieerden. Door de welwillendheid der gehele bevolking van Gapinge werd dezer dagen aan alle uit Indonesië teruggekeerde militai ren een blijvend aandenken aan geboden. Het ligt in de bedoeling, als allen teruggekeerd zijn, met de bevolking nog een avond te orga niseren. OOSTKAPELLE. Chr. Wijkverpleging. Dezer dagen werd in het ver enigingsgebouw een ledenverga dering van de Chr. Wijkverple ging gehouden. Zuster Hagens uit Middelburg gaf een overzicht van het wijk- verplegingswerk. Een film daar over werd vertoond. De voorzit ter sprak over de financiële toe stand der vereniging. Besloten werd de contributie te brengen op 50 cent per maand. Gevraagd werd de vereniging Ziekenzorg op hechtere basis te stellen en haar meer een Groene Kruis karakter te geven. Het bestuur zal deze kwestie nader bezien. Ook werd de wenselijkheid naar voren ge bracht meer contact tussen leden en vereniging te leggen. De thans belegde vergadering is het begin van een sterkere band. VEERE. Beiaardconcert. Het programma van het vijfde zomeravondconcert door Jan Kwist op de stadhuisbeiaard voor hedenavond 6.307.30 uur luidt: 1. Toccata voor klokkenspel, Mosmans; 2. Gavotte, Martini 3a. Limburg mijn Vaderland, Tyssen, b. Merck toch hoe sterek; 4. March, Hartop; 5a. Grootva ders Klok, b. Het hutje bij de zee; 6. Salut d' Amour, Elgar; 7a. Woigalied, Lehar; b. Russisch Klokkenlied; 8. Marche, Handel; 9a. Nina Bobo, b. Terang Boelan; c. Sarina; 10. Menuet, Baustetter. SOUBURG. Concert. Hedenavond zal „Vlijt en Vol harding" van 8--9.30 uur een con cert geven op de nieuwe Abeele. Donderdagavond maakte de mu ziekvereniging t.g.v. de verjaar dag van de Prins een rondwande ling. Dames collecteerden voor liet Prins Bernhardfonds. KOUDEKERKE. Veekeuring. Bij de gehouden veekeuring werden aangevoerd 6 stieren, 63 koeien en 2 vaarzen. De kwali teit was goed, evenals de be langstelling. Stieren: le pr. Peter, 77,2 pnt., eig. J. A. Wisse; 2e pr. Bern- hard, 74 pnt., eig. J. Reynierse. le prijsklasse: Frans II, eig. J- A. Wisse; Teppema Govert, eig. Jac. Simonse. 2e prijsklasse: Cornells, eig. L. Verhage; Jumbo, eig. L. de Looff. 2e kalfskoeien: Grietje II, 81 pnt., eig. Iz. Verhage; Bertha, 80 pnt., eig. P. S. Kodde; Emma, 80 pnt., eig. D. Verhage. 3e kalskoeien: Catho 22, 32 pnt., eig. Jac. Simonse; Anna III, 81 pnt., eig. Js. Vos; Coba, 80 pnt., eig. K. van Sparrentak; Dora, 80 pnt., eig. K. van Sparrentak. 4e kalfskoeien: Emma, 83 pnt., eig. J. Moens; Womke, 82 pnt., eig. J. A. Wisse; Emma 4, 81 pnt., eig. J. Simonse; Bontje, 80 pnt., eig. J. S. Reynierse; Julia na, 80 pnt., eig. A. W. Kareis;. Oudere koeien: Tetje 4, 82 pnt., eig. Jac. Simonse; Tine, 82 pnt., eig. K. Verhage; Betsy, 80 pnt., eig. L. de Looff; Wietsks. 80 pnt., eig. K. Verhage; Jetje 112, 80 pnt., eig. Jac. Simonse; Nora, 79 pnt., eig. J. Moens. RILLAND. Wie verre reizen maakt Woensdag j.l. maakte de buurt vereniging Wijk A per bus een reis naar Amsterdam. Donderdag ging de reisvereniging „Rilland" eveneens per bus naar de hoofd stad, waar Artis en Schiphol be zocht werden en een rondvaart door de havens gemaakt werd. Dezelfde dag maakten de leerlin gen van de laagste klassen der O.L. school een tocht naar Til burg. KATTENDIJKE. Tocht ouden van dagen. Donderdagmiddag maakten de ouden van dagen een tocht naar Breda en omgeving met 13 per sonenauto's, welke gratis ter be schikking waren gesteld door au tobezitters uit KapelleBlezeling-s en Kattendijke. Bij hun aankomst werden /ij verwelkomd door „Oefening on Uitspanning". Korfbal. De korfbalvereniging „Olympia" alhier organiseert ln het tijdvak van 22 Juli tot half Aug. neder laagwedstrijden. Hieraan zullen deelnemen de volgende eerste klassers van de Z.K.B.: Seolto, Scampolo, Togo, Tjoba en Vlos. De Rode Kruis collecte te Kou dekerke heeft opgebracht f 413,46, te Biggekerke f 119.40 en te Zou telande f 139.85. Donderdagavond gaf „Voor waarts" (dir. de heer J. J. La- roes te Middelburg) een concert op de tent op het Dorpsplein te Koudekerke t.g.v. de verjaardag van Prins Bernhard. Mej. J. Lobbezoo te Rilland, leerlinge van de Chr. Mulo te Krabbendijke, ls te Breda voor diploma a en b geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het cand,- examen wis- en natuurkunde f de heer J. v. Dalsum te Middelburg. Dinsdag maakte de Herv. Vrouwenvereniging te Brouwers haven een reisje per autobus naar Walcheren. Te Den Haag slaagde voor het examen radio-technicus van het Ned. Radio Genootschap de heer W. A. van Kleunen te Goes. Mej. C. Moerdijk te Bath ls benoemd als onderwijzeres aan de school met dé Bijbel aan de Hoofdweg te Rilland. M.i.v. 1 Juli a.s. ls benoemd tot onderwijzeres aan de o. I. school te Groede mej. C. E. Kaan te Koudekerke. De Anjerfondscollecte te Ter- neuzen heeft f 367.89 opgebracht en te Sluiskil f 65.67. Geslaagd voor het examen Scheepswerktuigkundige B II, O. P. Sijtsma, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. De z.g. „zllverulenploeg" van de heer Langejan te St. Anna- land, maakte Donderdag een uit stapje naar Nijmegen, Arnhem en omstreken. Dinsdagmiddag maakten de ouden van dagen uit Biggekerke 'n rondrit door W. en O.Zeeuwsch Vlaanderen. In Breskens werd thee gebruikt en ln Hulst werd de R.K. Kerk bezichtigd. Donderdag maakten de leden van de buurtver. Ritthemsestraat te Souburg, een bustocht naar Tilburg, Oisterwijk en de Wouw- se Plantage. RECTIFICATIE, In ons verslag van de Bonds dag van de Geref. Mannenver- enigingen stond, dat kortgeleden in Middelburg de eerste Geref. Vrouwenvereniging werd opge richt. Dit is echter niet juist. Wél werd enkele weken geleden in Middelburg een ver eniging opgericht, doch dit was niet de eerste. Reeds in verschil lende plaatsen in Zeeland zijn Geref. Vrouwenverenigingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haaflen, N. Kleer maker te Genemuiden; te Put- tershoek, K. Ooms, cand.-hulppr. te Dirksland; te Noorden, H. v. Amstel, cand. te Goudswaard. Aangenomen naar Putten, J. van Wier te Kesteren, die be dankte voor Oudewater. Geref. Kerken. Beroepen te Schipluiden, C. Goeman, cand. te Voorburg; te Kommerzijl, J. Dijkstra te Hoorn; te Leeuwarden, J. Plomp te Leiden. De „Vancouver Boys Band" concerteerde in Middelburg. Gisteravond concerteerde in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg, de Vancouver Boys Band, een harmonie-orkest, dat is sa mengesteld uit jongens van 14— 19 jaar, die tot de besten behoren wat Vancouver aan muziekcorp sen bezit. Dit bijna 40 man tellende corps maakt momenteel een trip door Europa. Namens de muziekver eniging „Excelsior", die het con cert organiseerde, sprak de heer J. J. Laroes een welkom, o.m. tot de wnd. burg. van Middelburg de heer J. W. Kögeler, die hierna de band een welkom in de Zeeuwse hoofdstad toeriep. De dirigent, de heer Arthur W. Delamont, dankte voor de vrien delijke woorden. Nadat de volkslieden waren ge speeld, zag het corps kans, om ondanks het feit, dat het pro gramma voor de pauze, slechts 5 nummers telde, dit aantal te ver dubbelen. Het eigenaardige van de wijze waarop de nummers wer den uitgevoerd, was, dat de meer klassieke nummers, steeds door amusementsmuziek werden afge wisseld. Hoogtepunten waren de „Danse Macabre" van Saint Sans de Academische Feestouverture van Brahms. Veel succes oogstte ook „Teddybeer's Picnic" en „The last Chorus", waarin de dirigent als solist optrad. Bovendien bleek het orkest over een aantal goede vocalisten te beschikken. Ondanks de eigenaardige sa menstelling van het programma kan gezegd worden, dat het or kest de vele toehoorders niet heeft teleurgesteld en de liefheb bers van kamermuziek een genot volle avond heeft verschaft. Voor het concert maakte het corps een mars door de stad, waarvoor bui tengewoon veel belangstelling be stond. ONGEWENSTE GAST TE KLOETINGE. Donderdag kwam een vierwie lige tractor via het trottoir in botsing met een woning te Kloe- tinge. De muur bezweek gedeelte lijk, doch persoonlijke ongelukken deden zich "niet voor. Het ongeval zou te wijten zijn aan het nemen van de bocht met een te hoge snelheid. „ZENTO" TE GOES GOED GESLAAGD. Gisteravond is de Zento (zen dingstentoonstelling), welke in de Ned. Herv. Kerk te Goes werd gehouden, gesloten. In totaal zijn er 1951 bezoekers geweest, waar van ongeveer de helft scholieren waren. 's Morgens kwamen heel weinig mensen, maar 's middags en voor al 's avonds was het bezoek goed. Ook vergelijkenderwijs was het bezoek gunstig. De organisatoren zijn volkomen tevreden over het verloop van de tentoonstelling Eerste pannen te water. Dit seizoen zijn de eerste pan nen voor de oestercultuur op 29 Juni te water gebracht door de heer J. var. den Boomgaard te Yerseke met het vaartuig YE 126. De grote aanval wordt de volgende week verwacht, vooral daar de watertempera tuur goed stijgende is. Veilingsberichten GOES. Veiling van 30 Juni. Aardbeien 5394, Rode Bessin 1743, Frambozen 75107, Hol landers 4751, Meikersen 29 40, Brusselse Bruine 4858, Maikiezen 4356, Vroege van Werder 4353, Porceleinkersen 1925, Vroege Zwarte 41, Zoete Morellen 40, alles per 100 kg.; Perziken 46, Bloemkool A 19 28, id. B 10—16, id. C 8—9, Kom kommers A 1215, id. B 1011, id. C 89, Kropsla 24, alles per 100 stuks; Wagenaarsbonen 76, Dubb. Princessebonen 93 107, Snijbonen 7786, Tuinbo nen 810, Pootuien 815, Groo- nekool 810, Rodekool 11, Spitskool 9, Doperwten 926, Rabarber 26, Waspeen 8, Pos telein 22, Tomaten 9093, An dijvie 13, Aardappelen 1012, drielingen 89, kriel 3,50—6, al les per 100 kg.; Kroten 28, Selderij 16, Wortelen 815, Peterselie 45, Uien 14, alias per 100 bos. KAPELLE. Veiling van 29 Juni: Mad. Moutot 68,60, Jucun- da 72,60. Kersen: Hollanders 955, Markiezen 1153, Vroege v. Werder 1348, Meikersen 648, Porceleinkersen 24, Sui kerkersen 2931, Early Rivers 3051, Morellen 2939, Brus selse Bruine 4550, Bruine Blanche 1133, Rode Bessen 1757, Witte Bessen 22, Fram bozen 68120, alles per 100 kg.; Kasperziken 5%12 per stuk. KRABBENDIJKE. Veiling van 29 Juni: Aardbeien: Jucunda 75,10 75,60, Madame Moutot 59,20, Frambozen 6079, Rode Bessen 2256, alles per 100 kg. ST. ANNALAND. Aardappel veiling van 29 Juni. Eerstelin gen: Gew. 12,04, drielingen 8, kriel 4,15; Doré: Gew. 12,60, drielingen 8, kriel 4,15; Gele Eigenheimers; Gew. 14,43, drie lingen 5,25, kriel 3,04. Alles per 100 kg. Aanvoer 8 ton. SCHERPENISSE. (Via de vei ling van St. Annaland.) Eerste lingen: Gew. 12,32, drielingen 8,50, kriel 5,57; Doré: Gew. 12,10, drielingen 8,50, kriel 5,75; Gele Eigenheimers: Gew. 13,77 14,20, drielingen 5,82, kriel 3,05. Alles per 100 kg. Aanvoer 20 ton. ST. MAARTENSDIJK. Veiling 30—6—1950. Eersteling I 12.26— 12.42; idem drielingen I 7.60; id. kriel I 4.20; idem voer 3.00; Ei- genh. I 15.30; Aardbeien I 46— 48, alles per 100 kg. Aanvoer aardappelen 10 ton. THOLEN. Veiling. Aardappe len bonken 12.0412.16; Gewone 12.59—13.10; Poters 9.50—9.63; Kriel 672; voer 402; Aanvoer 53 ton. BIGGEKERKE. Nieuw raadslid geïnstalleerd. Donderdagmiddag vergaderde de raad van Biggekerke. In zijn openingswoord sprak burgem. Dregmans de wens uit, dat Prins Bernhard nog lang voor ons volk gespaard moge blijven. Hierna vond de installatie plaats van het nieuwe raadslid, de heer D. P. van Splunder, die de heer A. de Voogd opvolgt. Nadat het nieuwe raadslid de vereiste eden had afgelegd, heette de heer Dregmans de heer van Splunder van harte welkom in de raad. Met enkele woorden werd door het nieuwe raadslid geantwoord. Bericht was binnengekomen, dat voorlopig van telefoonaan sluitingen in Krommenhoeke niets kan komen. Het voorstel om het subsidie aan de Ver. Rijwielpad Walcheren te verho gen, werd goedgekeurd. T.a.v. het principe-besluit be treffende het vliegveld in Mid den-Zeeland rezen' bij de heer P. Polderman enige bezwaren. Hij vond het een overbodige luxe dat er drie vliegvelden in Zee land zouden worden aangelegd. De voorzitter gaf een uiteenzet ting van de vliegveldenkwestie en wees op het belang van een vliegveld bij intensivering van tuinbouw en fruitteelt. Het voorstel werd hierna z.h.s. aanvaard. De rondvraag was voor de heer v. Splunder aanleiding te vragen naar een tweede aan plakbord. De voorzitter vond echter één aanplakbord voldoen de. De heer P. Lampert bracht de distelverordening ter sprake en vroeg, wie voor de distel- bestrijding langs de wegen moest zorgdragen. Hij kreeg ten antwoord, dat langs de provinciale wegen deze voor rekening komt van de provincie, langs de oude wegen voor de gemeente en langs de nieuwe wegen voor" de herver kaveling. ST PHILIPSLAND. Eervol ontslag voor gemeente-ontvanger. In de gemeenteraadsvergade ring werd een verzoek van de Bijz, lagere school en van de school der Oud-Geref. Gemeen te om een bijdrage voor aan schaffing van leermiddelen voor het 8e leerjaar ingewilligd. B. en W. stelden voor niet in te gaan op een adres van ouden van dagen, waarin ze vragen om kolentoeslag en vrije genees kundige hulp. De heer Storme- zand was het hier niet mee eens, al vond hij het wat vérgaand, vooral met het oog op de ge- meentefinanciën. Weth. van Nieuwenhuijzen begreep wel, dat de mensen niet rond kunnen komen van hun ouderdomspen sioen, maar merkte op, dat de gemeente geen instantie voor armenzorg is. Bovendien is er het Burg. Armbestuur. Tenslotte besloot de raad niet op het ver zoek in te gaan, gezien de toe stand van de gemeentekas, hoe wel de algemene overtuiging was, dat de mensen het wel nodig hebben. De bewoners van Karre- veld klaagden in een nota, dat de sloot achter Gebrs Noorthoek gevaar oplevert voor de volks gezondheid. Hieraan zal aandacht geschonken worden. Vervolgens deelde de voorzit- SCHEEPSTIJDINGEN HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 29 Juni: WISLA van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken 29 Juni: FREM naar Kopenhagen. Gepasseerd naar Antwerpen 29 Juni: HAST V van Amsterdam. ZEUS van Londen. 30 Juni: HENCILIA van Lasore. MEZO van Kotca. MARAAT V van Queensborough. ARNEDIJK van Havanna. WESTLAAN van Caen. Gepasseerd van Antwerpen 29 Juni: GAASTERKERK naar Amsterdam. BLOMMERSDIJK naar Rotterdam. NI- GERSTROOM naar Rotterdam. PASSAGIERS- EN TROEPEN TRANSPORTSCHEPEN OP INDONESIË BORNEO 30 te A'dam verw. CASTEL- BIANCO (burgers) pass. 29 Gibraltar naar A'dam. GOYA 30 dwars Oporto naar A'dam. WILLEM RUYS 30 te Southamp ton naar R'dam. ASTURIAS (burgers) 29 van Djakarta naar A'dam. BENGKA- LIS 28 van Penang naar Singapore. FRIESLAND 19 pass. Kp. Bon naar R'dam. KOTA INTEN (in convooi met SIBATAK) pass. 29 Kp. Bon naar R'dam. ATLANTIS 29 van Port Said naar Am sterdam. EMPIRE BRENT 29 bij Kp. St. Vincent naar R'dam. FAIRSEA 29 60 mijl van Kp. St. Vincent naar Rot terdam. GENERAL HARRY TAYLOR pass. 29 Kp. Finisterre naar A'dam. GROTE BEER pass. 29 Ouessant naar Djakarta. Waterstanden Keulen 187 (—0.06)Ruhrort -Oil (-0.08) Lobith 997 (-0.06); Nijmegen 774 (-0.06); Arnhem 779 (-0.06); Eefde 290 (-0.07); Deventer 200 (—0.05)Borgharen 3948 (-0.18); Belfeld 1092 (plus 0.12); Grave 376 (plus 0.69); Lith -017 (-0.19). Nagekomen Advertentiën Deze week ont vingen wij weder om een aanvulling van het ZomeAiM'ii van 113.50 af in overwegend beige kleuren kerko-dealer voor Middelburg Herenmodemagazijn Middelburg, L. Delft 40 Telefoon 3325 ter mede, dat aan de heer Bos- sers, wegens tekort aan verant woordelijkheidsgevoel en nauw gezetheid met ingang van 1 Juli eervol ontslag is verleend als gemeente-ontvanger. Naar aanleiding hiervan deel de weth. van Nieuwenhuijzen, mee, dat in overleg met enkele personen en instanties door B. en W. besloten werd eervol ont slag te verlenen. Alleen bij hoge uitzondering wordt ge woon ontslag gegeven, dit met het oog op de pensioenaanspra ken. Ook zei hij, dat B. en W. de heer B. per 1 Juli eervol ont slag hebben verleend als ambte naar ter secretarie. Tenslotte merkte weth. van Nieuwenhuij zen op, dat ten zeerste te betreuren en nog meer te ver wonderen is, „dat enkele perso nen in de gemeente en zelfs ook daar buiten, al is het dan geen krans van verheerlijking rond de persoon van B. spannen, toch in elk geval veel tonen van vergoelijking over zijn ges tes willen laten horen en dat kan absoluut niet in het belang der gemeente St.-Philipsland zijn". Hierna volgde de rondvraag. De heer Stormezand kreeg op een vraag ten antwoord, dat aan de openb. lagere school II te Anna Jacobapolder wordt ge werkt, maar dat de verbouwing niet plaats kan vinden omdat het toegewezen bouwvolume voor dit jaar op is. Meerdere onder werpen werden nog aange sneden. Bestuur van Nieuw-Guinea. Ingediend is een wetsontwerp bewindsregeling Nieuw-Guinea, dat ten doel heeft de reeds ge troffen voorlopige maatregelen te bevestigen. De regering wijst in de memorie van toelichting ge bruik van de Indische staatsrege ling af, daar deze ingrijpend zou moeten worden gewijzigd en dit tevens Internationaal niet zonder ernstige bedenkingen zou zijn. Zij ging uit van de Surinaamse staatsregeling en hield tevens voor ogen, dat de regeling voor Nederlands Nieuw Guinea zeker niet bij die van het Australische deel zou mogen ten achter staan. In de Nieuw-Guinearaad wor den de meeste zetels toegewezen aan de Papoea's. Belangrijke wijzigingen in de samenstelling der bevolkings groepen zijn nog te verwachten, o.a. door toestroming van Indi sche Nederlanders en opening van het land, zodat de raad nog wel zal moeten veranderen. Thans bestaat de bevolking uit een millioen Papoea's, van wie nog geen 300.000 onder be stuur, 10.000 Indonesiërs, van wie 6000 op tijdelijk contract in de oliebedrijven, 2800 Chinezen en 5000 Nederlanders. Volgens een mededeling ln de Staatscourant wordt thans over gegaan tot de uitgifte van op- bouwobligaties tot een bedrag van ten hoogste f500 millioen, waarvoor onlangs reeds een uit voeringsbeschikking van de minis ter van financiën werd gepubli ceerd. Volgens „Al Misri", het blad van de Wafdistlsche regerings partij in Egypte, zal Egypte spoe dig communistisch China erken nen. vim IN SPANNING. We leuen tueer in dagen van spanning. Ik zou ook kunnen zeggen, dat de voortdurende spanning waarin wij de laatste jaren le ven, weer een hoogtepunt heejt bereikt. In Korea woedt een burger oorlog, die al weer ontzettende ellende heejt veroorzaakt. Bloed en tranen. Maar 'tis een burger oorlog, die ook een internatio nale kant heejt. Het is niet alleen een botsing van verschillende partijen, maar we hebben hier een symptoom van de internationale „koude oorlog", waarbij het gaat om de vraag: vrijheid of dictatuur. Niemand kan zeggen wat nog uit dit conflict geboren zal wor den. Maar in elk geval, de von ken liggen hier weer gevaarlijk dicht bij het wereld-kruitvat. Niet zonder spanning volgen we het optreden van de groten der aarde. Amerika en Rusland en de Veiligheidsraad. Dat kan ook wel niet anders. Menselijk gesproken hangt van hun optre den alles af. Menselijk gesproken. Maar de zaak heeft ook een andere kant. Ik denk aan de bekende en toch zo vaak vergeten woorden uit Psalm 93: „De rivieren ver heffen, o Heere, de rivieren ver heffen hare aanstoting. Doch de Heere in de hoogte is geweldi ger, dan het bruisen pan grot» wateren, dan de geweldige ba ren der zee". (npez. mededeling, advert.) VACANTIE ORANJEBOOM BIER! Kosters vergaderden te Amersfoort. „Ook de koster heeft recht op een behoorlijk verzorgde sociale positie". Dit was de teneur van verschillende discussies en toe spraken in de 4e jaarvergade ring van de Chr. Kostersver. die te Amersfoort gehouden werd. De vergadering stond onder leiding van de heer R. van Da len, van Assen, die wees op het werk. der vereniging, die sinds 1 Mei ook aangesloten is bij het C.N.V., tezamen met de Prot. Kostersver. De fusiebesprekin gen tussen deze beide organisa ties hadden nog geen definitief resultaat, doch het ligt in de be doeling, deze in het komende jaar tot een eind te brengen. Zo nodig zal ev. arbitrage een be slissing brengen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. de Vries, van Leeuwarden, bleek, dat het ledental steeg van 128 tot 148. Donderdag j.l. hebben de kin deren van de Zondagsschool t« St. Maartensdijk, o.l.v. de heer J. Boogert een reisje gemaakt naar Soest, Soestdijk, Arnhem en Apeldoorn. De rechtbank te 's-Gravenliage veroordeelde J. Zwanenburg uit Leiden, wegens poging tot moord op zijn echtgenote door wurging, tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek. Besteed «Ik dubbeltje goed Ook UW reclame-dubbelt]* Haak D 3 Q b I a (l-reclame I Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 30 Juni medegedeeld door de Incasio-Band N.V.> Goes. Amsterdamsche Bank N.V. Grootboek Obligatiën Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 DoUarlening 1947 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bk. Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurgens v. Berkei's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unil. Ncd. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 cum. pref. wd. Wilton B ill iton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche I'etr. Dito pref. Kon. Olie Dito onder aandi Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kcndcng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn t Java China Jap.ltfn 100J4 9754 99 99)4 99)4 8m 95J4 98 5354 8444 14354 1705 i 306 109)4 127 180 110 157 144 198)4 286 260 224 172J4 13854 300 210 241 264)4 265)4 265)4 463 11854 11454 95)4 45J4 4554 143J4 101J4 100)4 9854 97)4 9754 99 99)4 99)4 m 10054 95)4 98 54 8554 14154 17054 30054 10854 12554 104 15654 148 197 284 223 170)4 137 205}4 23754 263J4 264 2635S 463 117)4 mi 94 46 44 14254 101 Kon. Boot Kon, Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Omineren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Scnembah Muller Co. Amsterd. Bk. Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bk. Herstelbk. Pr. Escompto Bank Ned. Bk. v. Z. Afr. R'damse Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Am. Smelting Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U.S. Steel Cities Service North. Am. Cont, Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K. Texss New ork Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 18? 4 554

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2