Amerikaanse troepen en zwaar geschut in de strijd geworpen ZlML-dag te Oostburg slaagde uitstekend ERRES GOED! Politieke samenwerking. NIEUWS De Tweede Kamer was bet met de Regering eens Australisch luchteskader in Japan naar Korea yedirigeerd DE VLISSINGSE RAAD VERSADERDE Zuid-Bevelandse burgervaders trokken naar het Belgische land TRUMAN NAM GISTEREN DRIE BESLUITEN; Alie beschikbare vliegtuigen zijn ingeschakeld LAATSTE NIEUWS West Zeeuwsch-Ylaanderen toonde zich m zijn beste zijde SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Benelux-Voorunie liep vannacht af. DE ZEVERDE VLOOT BEWAAKT FORMOSA Paus kondigt ex-communi catie af. Gestegen omzet en verbeter de efficienty h|j Pliilips. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswjjkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1598 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 1 JULI 1950 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr VP. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen', J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.24 u., onder 21.03 u. Maan op 23.14 u., onder 7.08 u. Hoogwater Zondag 2 Juli. Vlissingen: 3.31 u. 2.24 m., 15.43 u. 2.13 m. Terneuzen: 4.02 u. 2.41 m„ 16.22 u. 2.30 m. Wemeldinge: 5.':3 u. 1.88 m., 17.46 u. 1.71 m. Zierikzee: 5.12 u. 1.61 m., 17.28 u. 1.44 m. Onder de tegenwoordige ver houdingen kan in de practi- sche politiek meestal alleen iets bereikt worden door samenwer king. Geen der partijen is in staat alleen een meerderheid te vor men. Daarom zal in vele gevallen om leis te bereiken samenwerking geboden zijn. Zo is het nu. Zo was het ook ln de dagm van Groen van Prin- ste Juli 1850, dus juist een ee geleden, verscheen onder redactie van Groen van Prinste- rer het eerste nummer van het dagblad de „Nederlander", welk blad bedoelde het orgaan te zijn der partij „die sedert een reeks van jaren (in de geest van het politieke Tijdschrift de Neder landse Gedachten) als de Chris telijk historische of ook de anti revolutionaire bekend is". In een inleidend artikel schreef Groen van Prinsterer toen o.m. „Het is ons voornemen, zo dik wijls wij geroepen zijn om deze staatkunde (die der conservatie ven) ter toetse te brengen: het gevaarlijke der beginselen niet te verbloemen; het lofwaardige der bedoelingen in het oog te houden; de ijver en de bekwaamheid te waarderen, dergenen die twee ja ren lang onder veel miskenning, over de belangrijkste aangelegen heden van het vaderland hun ge voelen hebben kenbaar gemaakt; onzerzijds niet te vergeten, dat, ook bij verscheidenheid van be grippen, samenwerking van wel- gezinden togen hen door wie de grondvesten van Staat en Maat schappij dagelijks meer worden bedreigd, in menig opzicht wense lijk en mogelijk is". Samenwerking in menig opzicht wenselijk en mogelijk. Dit werd door Groen van Prin sterer verklaard ten opzichte van een partij van wie hij in hetzelfde artikel schreef, dat „het Godde lijk regt der Overheid, als oor sprong en waarborg van gezag en vrijheid door haar als een verou derd wanbegrip werd beschouwd" Maar hoeveel meer moet dan ln onze tijd, nu zeker niet minder dan een eeuw geleden de grond vesten van staat en maatschappij worden bedreigd, samenwerking van de drie Protestants Christe lijke partijen wenselijk en moge lijk worden geacht. Helaas valt er, al is er meermalen bij gewichtige punten ïfunen-s temming, van een cordiale samenwerking vaak nog weinig te bespeuren. Het ergste hierbij is echter naar het ons voorkomt, dat zelfs van een ernstig pogen om tot meerdere samenwerking te ko men, zo goed als niets blijkt. De Benelux-voorunie liep in de afgelopen naclit om twaalf uur af en geen enkel nieuw handels- of financieel accoord tussen de Belgisch-Luxemburgse unie en Nederland ls voorbereid. Vernomen wordt, dat de Bel gische regering enkele dagen ge leden haar ambassade in Den Haag opdracht heeft gegeven de Nederlandse regering voor te stellen de voor-unie voor de duur van twee k drie maanden te verlengen. Tot gisteren was men te Brussel nog niet op de hoogte van de Nederlandse reac tie. Men is evenwel van oordeel, dat zelfs zonder uitdrukkelijk accoord de handelsbetrekkingen tussen de beide gebieden tot na der order zullen worden voort gezet, zoals voorheen. Verder is men van mening, dat de Europe se betalingsunie, die men eerlang hoopt tot stand te zien komen, terugwerkende kracht zal hebben tot 1 Juli 1950, en dat de toe passing ervan het probleem van de betaling tussen Nederland en de B.L.E.U. zal oplossen. Op de hedenmorgen te houden vergadering van het comité voor economische coördinatie zullen in het bijzonder het Benelux- vraagstuk en de onderhandelin gen over het plan-Schuman worden bestudeerd. Queuille kan regering vormen. Henri Queuille, de Franse ra dicaal-socialist, die de laatste op dracht van President Auriol tot het samenstellen van een nieuwe regering aanvaardde, heeft he denochtend vroeg van de Assem blee machtiging hiervoor gekre gen. PRESIDENT TRUMAN heeft gisteren drie belangrijke besluiten genomen. Allereerst heeft h(j Mac Aurthur gemachtigd bepaalde eenheden van de landstrijdkrachten op Korea in te zetten. Voorts machtigde bjj de luchtmacht om ook in Noord-Korea te opereren en tenslotte heeft hjj bevel gegeven tot het uitvoeren van een blok kade van de gehele Koreaanse kust door de vloot. Het wordt overigens de hoogste tjjd, dat er nog meer dan thans ingegrepen wordt. De Noordelijke troepen rukken nog steeds op en hebben thans ook de stad Sue u on veroverd. De berichten over het strijdto neel zjjn zeer verward. Volgens geruchten, waarover nog geen be vestiging of tegenspraak kon worden verkregen van de Ameri kaanse overheid, zouden Russi sche troepen de 38ste breedte graad hebben overschreden en zouden Amerikaanse vliegers bo ven het operationeel gebied vlieg tuigen aantreffen van een mo derner type dan tot dusver nog is waargenomen. Spervuur van artillerie. De aanval op Soewon werd voorafgegaan door een spervuur van artillerie, waaronder volgens Amerikaanse waarnemers, de Zuid-Koreaanse verdediging als sneeuw voor de zon wegsmolt. De Amerikaanse adviseurs in Soe won hebben de stad verlaten. Door een woordvoerder van het Amerikaanse departement van defensie is verklaard, dat men veilig kon aannemen, dat de ze vende Amerikaanse vloot haar taak, de Chinese communisten te beletten Formosa te veroveren, reeds uitvoeren. Hij verklaarde voorts, dat de beide kusten van Korea door Amerikaanse zee strijdkrachten worden bewaakt. Het was niet bekend of de Ame rikaanse luchtmacht in het Verre Oosten zou worden versterkt. Verloven van Amerikaanse 24ste «llvisle te Kloesjoe ingetrokken. Alle verloven in het door de Amerikaanse 24ste divisie bezette gebied te Kioesjoe zijn ingetrok ken. Ook het reizen naar het be trokken gebied is verboden. Het S3 Van alle samenzweerders tegen kerkelijke autoriteiten. Paus Pius XII heeft de excom municatie afgekondigd van allen, die „samenzweren tegen de wet tige kerkelijke autoriteiten". De Paus heeft afgekondigd, dat automatisch geëxcommuni ceerd zullen zijn degenen, die samenzweren tegen de wettige kerkelijke autoriteiten of die pogen de macht van deze auto riteiten te ondermijnen. Voorts zij, die een kerkelijk ambt, beneficie of waardigheid bezetten zonder canonieke aan wijzing of die zich aldus laten installeren of een dergelijke po sitie onwettig behouden en zij, die rechtstreeks of onrechtstreeks aan deze twee misdaden deelne men. Men beschouwt deze maatregel als voornamelijk gericht tegen regeringen als die van Tsjecho- Slowakije, die onlangs „admini strateurs" in de bisdommen be noemde. gebied omvat ook de belangrijke luchtbasis Itazoeke, van waaruit de luchtoperaties boven Korea worden geleid. Alle beschikbare Amerikaanse vliegtuigen in Japan zijn Vrijdag avond ingeschakeld voor het ver voer van Amerikaanse grond strijdkrachten naar niet genoem de bases in Korea. Ook zwaar ge schut werd met vliegtuigen ver voerd. Lange colonnes Amerikaanse vrachtauto's reden de gehele nacht over de Japanse verkeers wegen, beladen met Amerikaanse troepen, artillerie en munitie voor het slagveld in Korea. DEBAT OVER KOREA. Welter en S.G.P. stemden niet; motie Romme aangenomen. De Tweede Kamer heeft gisteren lang gedebatteerd over Korea. Met 59 tegen 6 stemmen werd een motie Romme (K.V.P.), mede ondertekend door de heren Schouten (A.R.), Tilanus (C.H.), v. d. Goes van Naters (Arb.) en Korthals (V.V.D.) aangenomen, dat de Kamer het met de regering inzake de Koreaanse kwestie eens is, aangenomen. Tegen stemden natuurlijk de communisten. Verwon dering wekte het, dat de heer IVeiter en de S.G.P. zich van stem ming onthielden. Veel nieuws zat er in deze de batten overigens niet en de zit ting verliep vrij kalm. Niet zo heel veel communisten hadden kans gezien om tot de tribunes door te dringen. De eerste die de communistische vuurproef kreeg te doorstaan was de heer Bruins Slot (A.R.). Hjj gaf te kennen, dat hij net zo weinig voor het Communisme voelt, als destijds De Australische regering heeft bekend gemaakt, dat het Austra lische luchteskader in Japan ter beschikking is gesteld van de on der Amerikaans opperbevel staande actie der V.N. in Korea. Dit eskader bestaat uit onge veer 40 Mustangs, die volgens Macarthur en Stratemeyer zo no dig zijn in de strijd in Korea. WEERSTAND ZLTD-KOREAANS LEGER VOLKOMEN GEBROKEN? Volgens een zojuist uit Taejon, de zetel van de Zuid-Koreaanse regering, ontvangen radiotelefo- nisch bericht is de weerstand van het Zuid-Koreaanse leger volko men gebroken. Vooruitgezonden Amerikaanse troepen, die hedenmorgen in het uiterste Zuiden van Korea aan land gingen, zjjn per trein naar een onbekende bestemming ver trokken. Volgens de correspondent te Tokio van de American Broed- casting Company zijn de eerste Amerikaanse gewonden in de strijd op Korea in Japan aange komen. De eerste Amerikaanse troepen hadden stellingen betrok ken ten Noorden van Taejon, al dus de correspondent. De N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven heeft het boekjaar 1949 afgesloten met een voordelig saldo exploitatie rekening ad f 28.498.605 (f23.081.679). Naar de conjunc tuurreserve wordt f 15 millioen (f 10 millioen overgebracht. Deze beloopt thans f 35 mil lioen. Zoals reeds gemeld, kan op de 6 pet. cumulatief prefe rente winstdelende aandelen 6,6 pet. (onv.) en op de gewone aandelen 9 pet. (onv.) worden uitgekeerd. De omzetten zijn niet onbe langrijk gestegen. De efficiency is toegenomen. De kostprijzen ondervonden de gunstige invloed van een voortgezette verbetering van de techniek. Hier staat te genover, dat de netto-opbrengst van een aantal artikelen lager is geweest dan in 1948. Deze fac toren leidden tot een exploita tiesaldo, dat, zowel absoluut als in verhouding tot de omzet, ho ger is dan in 1948. De gang va.i zaken in het lo pende boekjaar is gunstig. On voorziene omstandigheden voor behouden wordt een bevredi gend resultaat verwacht. De stijging in nagenoeg alle hoofdindustriegroepen varieerde van 8 tot 30 pet. De omzet van de standaardproducten (gloei lampen, radio-ontvangbuizen en radio-apparaten) steeg met 13 pet. t.o.v. 1948, die van de ove rige producten met 19 pet. De laatstgenoemde groep heeft hier mede een aandeel van circa 42 pet. van de totale omzet bereikt. De export uit Nederland steeg met 13 pet. t.o.v. 1948. Het totale aandeel in de Nederlandse in dustriële export bedroeg ruim 10 pet. De personeelssterkte bedroeg in Nederland 34.000, waarvan 23.000 personen werkzaam te Eindhoven. De totale sterkte be draagt 84.000 personen. Het personeelverloop is in het ver slagjaar verder verminderd. De directie is van oordeel, dat het voor de wereld van de al lergrootste betekenis is, dat Europa in het samenspel der krachten een belangrijke ril blijft spelen. Zij bepleit de economische integratie die tot een hoogst noodzakelijke stijging van de productiviteit zal leiden. De Mustangs zijn uitgerust met mitrailleurs en raketten. De Nieuw-Zeeiandse fregatten „Tutira" en „Pukaki" worden te Auckland geproviandeerd om ter stond, op verzoek van Engeland, naar Korea te kunnen vertrek ken. Men overweegt voorts de terugroeping van de kruiser „Bellona" en het fregat „Totoiti" die zich op het ogenblik in het eilandengebied van de Stille Oce aan bevinden. Cuba heeft zijn afgevaardigde in de Veiligheidsraad opdracht gegeven, volledige steun te ver lenen aan elke maatregel tot het tegengaan van agressie, die wordt aangenomen. Brazilië heeft doen weten, dat het de resolutie van de Veilig heidsraad betreffende de hulpver lening aan Zuid-Korea ten volle onderschreef. Ook nationalistisch China zond een telegram aan Lie van deze strekking en deelde bovendien mede, dat het overwoog, welk soort bijstand het zou kunnen ver lenen. De uit 8 man bestaande eerste groep van de commissie der V.N. voor Korea is uit Zuid-Japan ln Zuid-Korea teruggekeerd, waar in afwachting van de andere leden een hoofdkwartier is nigericht. voor het Nationaal Socialisme, want beide hebben hetzelfde systeem. Hij kwam met een ille gale „Waarheid" voor de dag uit de hongerwinter. Hierin stond, dat er tussei. 1940 en 1945 twee oorlogen zijn geweest. De eerste van 10 tot 15 Mei 1940 was niet die der communisten, aldus het blad, maar wel de volgende, toen Duitsland Rusland overviel. Zijn verklaring loste heftige interup- ties uit van de heren De Groot en Gortzak (C.P.N.). Maar de heer Bruins Slot beriep zich op de „Waarheid", „die toch toen ook wel niet gelogen zal hebben". De heer Zandt becritiseerde de Veiligheidsraad, de heer Weiter had principieel geen bezwaar te gen hulp aan Zuid-Korea, maar geloofde niet, dat Nederland deel zou moeten nemen aan deze hulp door een Raad gevraagd, die ons land t.a.v. Indonesië in de steek heeft gelaten. Huurwet aangenomen. Tenslotte kwam de huurwet nog ter sprake, welke z.h.s. werd aangenomen. GROOTS LANDBOUWFESTIJN IN WEST ZEEUWSCH VLAANDEREN. Voor West Zeeuwseh-Vlaaiuler en in het algemeen, en voor de West Zeeuwsch Vlaamse landbouw ln het bijzonder was het giste ren een bijzondere dag. De in Oostburg gehouden algemene ver gadering van de Z.L.M. met de daaraan verbonden rijtoer, paar den- en fokveekeuringen en werktuigententoonstelling was een ge beurtenis waarover in deze streek zeer zeker nog lang zal worden gesproken. De honderden boeren uit geheel Zeeland, die gisteren in Oostburg waren, hebben allen de best mogeljjke indrukken mee gekregen van dit prachtige gedeelte van onze provincie en haar be volking. Het land zelf leverde met de te velde staande gewassen, die de belofte van een rjjke oogst in zich bergen een overtuigend bewys van de vruchtbaarheid van de bodem en van de ijver en de energie van de bevolking, terwy'l bjj de keuringen getoond werd welk prachtig vee en paarden men er rjjk is. De Z.L.M. en West Zeeuwsch Vlaanderen kunnen op een paar geslaagde dagen in Oostburg terug zien. De massale intocht van boeren met hun voertuigen bracht gister morgen al vroeg een hele drukte in Oostburg te weeg. Ongeveer 800 Z.L.M.-ers waren in de loods van de heer de Bruykere aan wezig, toen de voorzitter, ir M. A. Geuze, de algemene vergadering opende. Hij kon daarbij onder an dere welkom heten de voorzitter en de secretaris van de Zeeuwse Kamer van Koophandel, verte genwoordigers van de Noord- Brabantse en de Noord-Holland se Maatschappijen van Landbouw en verschillende andere autoritei ten. De Commissaris der Konin gin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, was des morgens verhin derd; hij nam echter 's middags wel deel aan de rijtoer. Vervol gens sprak ir Geuze zijn ope ningsrede uit, waarvan wij elders in dit blad een verslag geven. Ter aanvulling op dit verslag vermel den wij nog dat ir Geuze het be treurde, dat het provinciaal be stuur geen subsidie meer ter be schikking stelt voor paardenkeu- ringen. Wanneer door toenemen de mechanisatie de paardenstapel afneemt, zal juist de kwaliteit moeten worden verbeterd. Ir Geuze deelde mede, dat tot lid van verdienste der Z.L.M. waren benoemd de heren Jac. Geschiere Gzn. te Meliskerke, A. Janse te Biggekerke, F. C. v. d. Bout te Nieuwerkerk, J. H. Goemans te Zierikzee, J. A. v. d. Bijl Johzn. en Adr. Ganzeman, beiden te Zon- nemaire. De heer M. de Bruyne, voorzitter van de kring West Zeeuwsch Vlaanderen deelde me de, dat ir Geuze voor 5 jaar als algemeen voorzitter was herko zen en hij feliciteerde de voorzit ter met diens herverkiezing en de Z.L.M., dat zij een dergelijk man als voorzitter behoudt. Medegedeeld werd nog, dat het ledental in het afgelopen jaar on geveer stationnair bleef, doch dat er nog goede mogelijkheden aan wezig zijn tot opvoering van het bdental. De financiële commissie had de boeken in orde bevonden en de secretaris-penningmeester, mr J. F. G. Schlingemann, werd gedechargeerd. Wereldvoedselproblemen. Prof. dr E. de Vries uit Wage- ningen voerde vervolgens het woord over „Wereldvoedselpro- Tegelijkertijd verbetering van loswal in Vissershaven en Voorha venkade. In de gisteren gehouden ver gadering van de Vlissingse ge meenteraad kwam bij de ingeko men stukken een brief aan de orde van een der ouden van da gen, die momenteel in de Willem III kazerne verblijven. Hjj vroeg spoed te betrachten met de ver bouwing van het Zusterhuis aan het Bellamypark tot tehuis voor ouden van dagen. Naar aanleiding hiervan deelde weth. M. A. van Popering mede, dat deze zaak in de eerste plaats de Stichting Rusthuizen Walche- Een dag te gast bij Belgische collega's. Donderdag hebben de burge meesters en secretarissen van de Bevelanden op uitnodiging van de vereniging van Burgemeesters en Secr. in het Arrondissement St. Niclaas een tegenbezoek aan België gebracht. Het gezelschap werd aan de Belgische grens bij Kemzeke ver welkomd door een afvaardiging van St. Niclaas, o.m. de burge meester de heer De Wits en de Arrondissements-commissaris de heer Meert. In het stadhuis van St. Niclaas, sprak de burgemees ter de Zeeuwen toe. Vervolgens werd een tocht ge maakt naar Lokeren. waar de kerk en het oudheidkundig mu seum bezichtigd werden. Na een rondrit ging men weer terug naar St. Niclaas. Hier bracht men on der meer een bezoek aan het mu seum en de Galerij van schone kunsten. Op de Markt werd nog een ballonopstijging van twee Belgen meegemaakt, waarna des avonds in 't Gasthof „De Spiegel" een banket aangericht werd. De eerste dronk werd uitgebracht op de jarige Prins der Nederlanden. Mr Mes, de voorzitter van de Vereniging van Burg. en Secr. op de Bevelanden, sprak tijdens de maaltijd een hartelijk dankwoord voor de genoten gastvrijheid. Brand op oliebootje te Terneuzen. Gisteren, omstreeks 5.30 uur, moest de Terneuzense brandweer uitrukken om een op een olie tankbootje van de heer R. Jonk man, ontstane brand te blussen. Tijdens een zeer korte afwezig heid van de eigenaar was door het doorbranden van de voorver- warmingslamp de daarbij aanwe zige olie in brand geraakt, zodat groot gevaar bestond voor de op de boot aanwezige vaten olie en benzine. De brand liet zich aan vankelijk zeer ernstig aanzien, maar kon door brandweer en om standers spoedig geblust worden. Zr A. M. van Sabben te Vlis singen is te Rotterdam geslaagd voor aantekening wijkverpleeg ster. Duitse industrie bouwt zend mast voor Lopik. In Duitsland wordt thans ge werkt aan de bouw van de 200 meter hoge zendmast voor het radiostation Lopik. De firma Stahlbau te Rhein- hausen is met de werkzaamheden aan deze mast, die voorzien zal zijn van de modernste technische vindingen, begonnen. Het ligt in de bedoeling, dat de mast op 16 September klaar zal zijn. ren aangaat De Willem III kazerne is uiteraard een noodop lossing en er zal alle mogelijke moeite gedaan worden om het Zusterhuis toch in elk geval voor 1 September a.s. in orde te heb ben. Het voornaamste punt, waar voor de raad bijeen was geroepen, betrof het voorstel van B. .en W. om het crediet van f 290.000 voor het verbeteren en vernieuwen van de loswal aan de Vissershaven te verlagen met f 59.000, omdat de aannemingssom zoveel beneden de begroting ligt; om een crediet te verlenen van f 168.000.voor het verbeteren en vernieuwen van de oostelijke kademuur van de Voor haven en de onderhandse aanbe steding van dit karwei voor f166.000.De verbetering aan de loswal in de vissershaven wordt nu tegelijk met genoemd werk aan de Voorhaven uitge voerd en door dezelfde aannemer, wat een besparing geeft van f 25.000.Na een enkele opmer king van technische aard, door de heer Ventevogel, werd besloten het werk uit te voeren als door B. en W. voorgesteld. Aan mej. E. J. Rozemond werd eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de Bouwen Ewout- school; in haar plaats werd be noemd mej. M. H. Modderkreke te Nieuwdorp. Rondvraag. De rondvraag ieverde nogal het een en ander op. De heer van Sehijndel vroeg om een raadscom missie voor onderwijszaken in te stellen, omdat deze zaken vaak aan de orde komen en men er niet zo goed mee bekend is. B; en W. zullen dit in overweging ne men. De heer Marijs vroeg hoeveel uit Indonesië terugkerende gezin nen in Vlissingen onder dak ge bracht moeten worden; ook vroeg hij naar de mogelijkheid van ex tra bouwvolume. Weth. van Popering wees er op, dat inwoning voor Vlissingen nu eenmaal een extra zware last brengt, gezien de kwaliteit van vele woningen. Het is echter een vraagstuk waar de gemeente zich niet aan kan onttrekken, Vlissin gen zal zijn aandeel leveren, doch blemen". Spr. begon met op te merken het moeilijk te vinden uit de veelheid van wereldvoedsel problemen een keuze te doen en dat hij ze daarom alle in een pro bleem had samengevat, n.l. het probleem dat ontstaat door de verstoring van het evenwicht tus sen de productie en de consump tie van voedsel. Daardoor ont staat op verschillende plaatsen van de wereld tegelijkertijd hon ger en overvloed, gebrek en ver nietiging. Spr. stelde de vraag of de we reld in de toekomst,, de zich dage lijks met 60.000 zielen uitbreiden de aardbevolking (momenteel 2 milliard zielen) wel zal kunnen voeden. Hij achtte het mogelijk om indien de nood aan de man zou komen, de totale hoeveelheid bouwland nog te verdubbelen, als ook de gemiddelde productie in de wereld nog te verhogen. Die pro ductieverhoging zal echter veel geld kosten; men zal daarom rekening moeten houden met een stijging van de prijzen van land bouwproducten ten opzichte van de industriële producten over een termijn van 20 k 30 jaar. Met deze vooruitzichten kan Neder land ook de betrekkelijk dure gronden in de Zuiderzee en elders aanwinnen. Spr. schetste vervol gens de toestanden in de voedsel- winning in Azië, Amerika en Europa. Uit deze uiteenzetting bleek, dat Azië met geweldige proble men worstelt, naar wier oplossing reeds lang wordt gezocht doch nog steeds niet is gevonden en waarschijnlijk ook niet zal wor den gevonden binnenkort. Daar door zal de honger ook niet ge weerd kunnen worden uit dit werelddeel. De verhouding Euro paAmerika bergt op voedselge- vied een tweeledig probleem in zich. Europa behoeft n.l. voedsel, doch heeft geen dollars, terwijl Amerika niet weet waar het heen moet met geweldig grote voedsel voorraden, die misschien de eer ste jaren nog zullen toenemen, waardoor prijsafbraak dreigt. De overproductie van suiker is reeds dreigend, terwijl ook de productie van oliën en vetten geweldig toe neemt. De enige oplossing van het probleem zal zijn een duide lijke visie op het feit, dat terwijl God in de aarde en de mens de mogelijkheden heeft gelegd om voldoende voedsel voort te bren gen, de maatschappij zo danig moet worden gereorgani seerd dat iedereen voldoende heeft. Dan bestaat voor de pro ducent de plicht zo goed en effi ciënt mogelijk te produceren en voor de consument de arbeid van de producent redelijk te belonen. De oplossing van dit probleem ligt in de verhouding van mens tot mens. Ir Geuze dankte daar op de spreker en sloot het offi ciële gedeelte van de algemene vergadering. Het middagprogramma. 's Middags werd de traditionele rijtoer gemaakt. Ongeveer 250 auto's waarvan ongeveer 40 bus sen, die allen geheel vol zaten, namen aan de tocht deel. Als een enorme slang van chroom en staal in allerlei kleuren en tinten kronkelde zich deze autostoet over de West-Zeeuwsch Vlaamse wegen. Dat de bevolking met de Z.L.M. meeleefde, bleek hierbij duidelijk; allerwege waren de vlaggen uitgestoken, stonden de mensen langs de weg en wuifden en joelden de schoolkinderen de auto's toe of zwaaiden zij met vlaggetjes. Dank zij de verkeers politie en 3 man van de wegen wacht (die ook nog in actie kwa men) verliep de tocht vlot en wa ren ruim twee uur na het vertrek de auto's op het punt van ver trek terug. Op het tentoonstel- inwoning zal zoveel mogelijk voorkomen worden. Extra bouw volume is wel aangevraagd, doch hierop behoeft de gemeente niet te rekenen, zo voegde de heer Post er aan toe. De heer Corve- leijn merkte op, dat de omwonen den klagen over de rommel op de hoek Van NispenpleinVan Dis hoekstraat. Op een andere vraag deelde de voorzitter hem mede, dat bij wijze van proef het slui tingsuur voor café's e.d. geduren de de zomermaanden met een maand verlengd zal worden. Of getracht zal worden het in de verordening op te nemen, zal af hangen van hun pogingen tot ver mindering van het drankmis bruik. De heer Ventevogel vroeg nog het stukje Vrijdomweg bij de Deuriostraat op te knappen en de heer Post wees er op, dat de bus sen in de Hoge Weg bij het nemen van een bocht over het trottoir rijden, wat schadelijk en gevaar lijk is. lingsterrein waren toen inmiddels de demonstraties met trekpaar den fokvee begonnen. Het beste materiaal, zowel paarden als vee, werd hier binnen de touwen ge bracht. Duizenden toeschouwers genoten van het prachtige schouwspel van stappende en dra vende paarden, individueel de trots van hun eigenaren en col lectief de trots van heel West Zeeuwsch Vlaanderen, omdat zij behoren tot de beste trekpaarden van geheel Nederland. Ook de ge toonde koeien droegen terecht al ler lof en bewondering weg. Om ongeveer 5 uur sloot ir Geuze na een parade van 20 van de beste koeien en 20 van de beste paar den, voorafgegaan door de Z.L.M. vlag, de dag. Gedurende de gehele dag trokken ook de tentoonstel ling en de demonstraties van de landbouwwerktuigen veie belang stellenden. Een der nieuwste snufjes op liet gebied der werk tuigen, die werden gedemon streerd, was een geboorteverklik ker; een appraat van de fa. Gunst, uit Goes, dat op een merrie wordt bevestigd en via een electrische schel automatisch de boer waar schuwt, wanneer een veulen staat geboren te worden. Gisteravond concerteerde iji Oostburg de Marinierskapel. Ook hiervoor bestond goede belang stelling. Herseur van Aistein werd kampioenshengst. De uitslag van de kampioens keuringen luiden als volgt: Kampioensdieren Rundvee: „Ma rie", eig. P. J. Vercouteren, Re- tranchement; reserve kampioene werd hier de koe „Lea" van R. de Rljcke, Aardenburg. Kam pioensstier werd het dier „Lena's Eduard II" van de Stierenvereni ging „Cadzand". Reserve kam pioen werd „Nanno" van de Stie renveren. „Aardenburg". Bij de paarden werd het fraaie dier „Herseur van Aistein" van P. J. Boënne te Graauw en Gebr. Buijse te Biervliet onbetwist kam pioen. Kampioensmerrie werd „Jenny", eig. Stallen de Dobbe- laere te IJzendljke. Reserve kam pioene werd „Monna van Mon- tain", eig. A. J. Salomé te Groede. Zij, die het diploma in de zak hebben. Voor het diploma Gymnasium A slaagden te Terneuzen: M. Bran- des te Axel; A. Geelhoed te Hoek en mej. J. G. M. Marvin te Sluis kil. Omdat het de eerste maal be trof, dat dit examen werd afge nomen, reikte mr Teilegen, pre sident van het college van cura toren met een passend toespraak je de diploma's uit. Mej. Marvin overhandigde hij een bouquet bloemen, aangezien zij de eerste vrouwelijk geslaagde is. Dr van Ledden Hulsebos, de po litie- en justitie deskundige gaat zijn werk neerleggen. Hij is thans 73 jaar. Tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw is benoemd, de heer G. F. H. Giesberger tö Utrecht, directeur der N.V. Neq. Spoorwegen. Mr E. N. vaji Kleffens gaat naar Lissabon als H. M.'s buitengewoon gezant qn gevolmachtigd minister. De Garnizoenscommandant van Den Bosch, Kolonel Walraven, is m.i.v. 1 Juli overgeplaatst naar Den Haag. Hij wordt opgevolgd doqi Lt.-Kol. G. Berenschot. De ad junct-gouverneur van Centraal Vietnam en adviseur van d$ Franse Unie, H. A. Vanlan is door een onbekende vermoord. De da der kon ontkomen. ln tegen stelling met lopende geruchten zal er geen verandering gebracht worden in het repalriëringssche- ma, aldus heeft Gen. Buurman van Vreeden verklaard. In het dorp Nijkerkerveen tussoft Amersfoort en Nijkerk valt een merkwaardig verschijnsel van Mpeder Natuur te bewonderen, n.l. een pruimenboom, die voor de tweede maal dit jaar gebloeid heeft en thans opnieuw vruchten geeft. Op Dinsdag cn Woensdag 26 Juli a.s. zal het Christelijk Na tionaal Vakverbond zijn 25ste al gemene vergadering houden in „Esplanade" te Utrecht. De ver gadering zal afscheid nemen an de heer -D. W. Ormel als secreta ris van het C.N.V. (Xngez. mededeling advert.) PRODUCTEN onveranderlijk DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met slechts enkele verspreid optre dende buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige westelijke wind. Tame lijk koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1