RUSLAND NIET BEREID TOT INTERVENTIE NIEUWS Mac Arthur weer terug naar Japan Onze regering steunt Zuid-Korea. Het Middelburgse Groene Krnis vergaderde Kapitein Den Outer maakte zijn laatste reis Commissaris der Koningin opende de Z.L.M.-tentoonsteliing te Oosiburg Het Koreaanse conflict. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Chinese communisten vormen ernstige bedreiging in Indonesië. Nederlandse zeestrUdkrachten zullen deelnemen aan de acties. Mr Struycken minister van Justitie. SNIPPER Zij zoeken onderdak Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bU geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissïngen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1597 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 30 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feitz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezeiinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. V. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Slaan. Zaterdag: Zon op 4.24 u., onder 21.03 u. Maan op 22.55 u., onder 5.38 u. Hoogwater Zaterdag 1 Juli: Vlissingen: 2.39 u. 2.29 m., 14.59 u. 2.26 m. Terneuzen: 3.11 u. 2.48 m., 15.32 u. 2.43 m. Wemeldinge: 4.32 u .1.93 m., 16.57 u. 1.84 m. Zierikzee: 4.21 u. 1.66 m., 16.42 u. 1.57 m. Meer dan eens is op het op treden van de Veiligheids raad ernstige critiek uitge oefend. En waarlijk niet zonder oor zaak. Niet altijd kreeg men de in druk, dat de Veiligheidsraad het opnam voor waarheid en recht, met het gevolg, dat de vrede ge vaar liep en de veiligheid in 't gedrang dreigde te geraken. Gelukkig kunnen we than3 van betere dingen spreken. Bij de behandeling van da z.g. „burgeroorlog" op Korea is de Veiligheidsraad krachtig opge treden. Onmiddellijk nadat de oorlog begon heeft zij de betrokken partijen gelast het vuren te sta ken en een nadere beslissing van de Raad af te wachten. De Noordelijken (communis ten) hebben zich van dit besluit niets aangetrokken en gingen door met Zuid-Korea aan te vallen. Daarop heeft de Veiligheids raad reeds Dinsdagavond een besluit genomen, waarbij Noord-Korea van „vredesbreuk" wordt beschuldigd en aan alle landen van de Verenigde Naties wordt toegestaan de republiek van Zuid-Korea te helpen om een gewapende aanval af te slaan. TA it besluit, op zo korte termijn genomen, is van grote bete kenis, niet alleen met het oog op het conflict zelf, maar ook in verband met eventuele com plicaties. Het besluit heeft in de eerste plaats een morele strekking. Het gewapend optreden van de com munistische drijvers is nu voor het front van de gehele wereld veroordeeld, terwijl het moreel van de Zuid-Koreaanse troepen in niet geringe mate wordt ver sterkt. Bovendien heeft nu Amerika de gelegenheid daadwerkelijk hulp te verlenen, een hulp, die aanvankelijk bestaat in het ge ven van dekking en steun, cn waarvan de goeda gevolgen reeds merkbaar zijn. Maar voorts ligt in dit reso lute optreden van de Veilig heidsraad een ernstige waar schuwing aan het adres van Rusland, om met zijn directe en indirecte acties de voorzichtig heid te betrachten. Een herhaling van wat in 1933 gebeurde, is daardoor minder waarschijnlijk. Amerika heeft uit het gebeur de de les getrokken, dat voortdurende waakzaamheid noodzakelijk is. Vandaar de maatregelen die genomen wor den om een eventueel optreden van de communisten op For mosa te voorkomen of tegen te gaan. Dat Australië zich hierbij aansluit door het nemen van maatregelen ten opzichte van Malakka, kan niet anders dan met instemming worden ba- groet. Dat Amerika zijn actie begon, met het zenden van een nota aan de Sowjet-Unie waarin dit land gevraagd wordt zijn in vloed aan te wenden om terug roeping van de Noord-Koreaan- se troepen te bewerkstelligen, verdient toejuiching. Men begint dus met aan te nemen, dat ook Rusland bereid is de vrede te bevorderen. Een goede zet. Mocht Rusland an ders besluiten, dan heeft het al leen maar zichzelf geoordeeld. Niet zonder spanning wachten wij de verdere loop der zaken af. Moge God het vredelievende optreden van de Veiligheidsraad met Zijn zegen kronen. AMERIKAANS VERZOEK AFGEWEZEN. „De verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen op Korea berust bij de Zuid-Koreaanse autoriteiten en bij diegenen, die achter hen staan". Dat is het antwoord, dat de Sowjet-Unie de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, admiraal Alan Kirk, heeft overhandigd, nadat deze, op verzoek van 't Am. min. voor Buiten landse Zaken, de Russen had gevraagd „de verantwoordelijkheid voor de Noord-Koreaanse aanval op Zuid-Korea te loochenen". Hieruit blijkt dus duidelijk, dat de Sowjet-Unie geenszins van plan is om aan het in de Amerikaanse nota gedane verzoek te voldoen, haar invloed bij Noord-Korea aan te wenden teneinde terugtrekking der Noordelijke troepen te bewerkstelligen. Het feit echter, dat de Sowjet- Unie zieh niet lieeft vereenzelvigd met de Noord-Koreaanse zaak wordt door waarnemers be schouwd als een duidelijke aan wijzing, dat het Kremlin niet van plan ls een oorlog te beginnen. De conclusies, die men te Lon den gisteren uit de Russische no ta trok was, dat het Amerikaanse besluit om militaire steun aan Zuid-Korea te verlenen niet van invloed geweest is op het Russi sche besluit om, tenminste for meel, zich afzijdig te houden van de Noord-Koreaanse militaire actie. Mac Arthur weer terug in Japan. Mac Arthur is weer naar Japan teruggekeerd om strategische maatregelen uit te werken. H\j heeft Inmiddels bevel gegeven alle bruggen over de rivier HAN te laten bombarderen teneinde de Noordelijken la hun verdere op mars te stuiten. Hij liet na zijn terugkeer niet blijken of hij van mening was, dat de Zuid-Koreanen de strijd zou den kunnen volhouden. President Rhee van Zuid-Korea moest een gevaarlijke vliegtocht maken om Mac Arthur te kun nen ontmoeten. De conferentie vond plaats in een oud schoolge- „Hoewel er in Indonesië veel minder Chinezen wonen dan in de meeste andere landen in Zuid- Oost-Azië, wordt hun aanwezig heid in Indonesië door die natio nale leiders, die het gevoel heb ben, dat Peiping een grote be dreiging is voor de pas verkregen onafhankelijkheid, met een aan merkelijke bezorgdheid be schouwd", aldus schrijft de cor respondent van de „Christian Science Monitor" uit Djakarta. Het aantal Chinezen in Indo nesië, schrijft hij verder, wordt geschat op 2 millioen, waarvan minstens de helft op Java woont. De Chinezen beheersen een aan zienlijk aandeel in de Indonesi sche handel en zij hebben in dit land hun eigen scholen. De on derwijzers vormen heden ten da ge een der meest communistisch georienteerde groepen in de bui ten China gevestigde Chinese be volkingsgroepen, zegt Robertson verder, Chinese kranten in die gebieden zyn vrijwel unaniem aanhangers van het regime van Peiping. Volgens Robertson zijn de In donesische leiders, „die anti-com munistisch zijn hoewel stellig niet allen veel meer bevreesd voor de invloed van de Chinese partij in Indonesië dan voor de Partai Kommunis Indonesia, de Indonesische communistische partij". bouw te Soewon. Onderweg moest het kleine vliegtuig steeds de vij andelijke Yaks ontwijken. Op Soewon werden Rhee en Muccio toen ze in een tweemotorig vlieg tuig wilden vertrekken plotseling door Yaks beschoten. Zij wisten echter dekking te zoeken. Mac Arthur reed, na de confe rentie met Rhee, in een gesloten auto, waarachter zes jeeps met journalisten en stafleden naar het front. Op de frontlinie begaf hij zich naar een punt waar hij de stad Seoel kon overzien. Hij stond daar ongewapend, terwijl jagers in de lucht in actie waren. De Zuid-Koreanen staan nu aan een linie van 55 mijl langs de Han, van de Zuid Chinese Zee tot aan Tsjoentsjon ongeveer negentig ki lometer ten Noord-Oosten van Seoel. De Amerikaanse verliezen bedragen thans 3 doden en 12 vermisten. Mao Tse Toeng over Korea. Radio-Moskou heeft gisteravond een verklaring van de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng uitgezonden, waarin deze zei, dat de „Amerikaanse agres sie" in Korea uitgebreid en be slissend verzet bij de volkeren van Azië zal oproepen. Luchtaanval op Phongyang? Volgens Radio-Moskou hebben 27 Amerikaanse Superforten gis teren een aanval gedaan op de Noord-Koreaanse hoofdstad en 300 bommen afgeworpen. Voorlopige alarmtoestand In Caraïbische Zee. „Wegens de ernst van de inter nationale toestand zijn de strijd krachten van V.S. in Panama en in de streek van de Caraïbi sche Zee in voorlopige alarmtoe stand gebracht". De Amerikaanse marine heeft gisteravond bekend gemaakt, dat zij opdracht heeft gegeven om een vliegkampschip van 27.000 ton, een zware kruiser en twee een heden torpedobootjagers van de Amerikaanse Westkust naar Hawaii te dirigeren. Admiraal Radford, commandant van de Stille Oceaanvloot, had te voren medegedeeld, dat een vloot- afdeling met bepaalde opdracht voor dit doel aan de Westkust werd samengesteld. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter gister middag voorlezing gegeven van de volgende verklaring der Ne derlandse regering inzake Korea: „De Nederlandse regering heeft met bezorgdheid kennis genomen van de aanranding van de vrede, welke enkele dagen geleden in de vorm van een aanval op de republiek Korea door Noord-Koreaanse troepen is gepleegd. Het .verheugt haar, dat de Veiligheidsraad zich ter zake snel heeft beraden en zij heeft met waardering kennis genomen van de resoluties van de Veiligheidsraad van 25 en 27 Juni j.l. „De regering heeft besloten gevolg te geven aan de aan beveling, welke in de resolutie van 27 Juni tot de leden van (le Ver. Naties werd gericht, om bijstand aan de republiek Korea te verlenen met het doel aan de gewapende aanval door de strijdkrachten van Noord-Korea het hoofd te bieden en bij te dragen tot herstel van vrede en veiligheid in het betrokken ge bied. „Teneinde een doeltreffende uitvoering van de aanbeveling van de Veiligheidsraad te be vorderen, overweegt de Neder- Mr J. F. VAN DEINSE BENOEMD TOT ERELID. In de gisteravond te Middel burg gehouden jaarvergadering van de vereniging „Het Groene Kruis" is hulde gebracht aan de secretaris-penningmeester, mr J. F. van Delnse, die vanaf de op richting in 1906 deel heeft uitge maakt van het bestuur en zijn functie thans heeft neergelegd. II(j werd by acclamatie benoemd tot erelid. Als opvolger van mr van Deinse is aangewezen de heer J. C. F. van Kamer. De vice-voorzitter ir A. A. Bre vet, die de vergadering leidde, heette de weinige aanwezigen welkom. Het jaarverslag werd uitgebracht, waaraan wij de vol gende geg-vens ontlenen. Voor de t.b.c.-bestrijding stonden 156 ge zinnen onder toezicht met 183 pa tiënten.. De rekening voor dit on derdeel gaf een batig saldo van f426.06 aan. In de afd. Zuigelin genzorg werden 2392 bezoeken genoteerd. Weinigen echter kwa men van 't Zand, zodat in over weging werd gegeven ook op 'tZand spreekuur te gaan hou den. In totaal werden 2415 con sulten verstrekt. In 151 gevallen werd kraam hulp verleend. Er werden 788 consulten verstrekt aan moeders wet zuigelingen. Voor kleuters werden 332 consulten geboekt, waarvan 158 nieuw-ingeschreve- J>e afd. Kraamzorg noteerde 384 bevallingen. Uit het magazijn Werd niet minder dan het dubbele uitgeleend t.o.v. 1948. De ver nieuwing en aanschaffing van materiaal vorderde een bedrag van f4500.-—Het aantal leden bewoog zich rond 2900. De finan ciën werden zwaar belast voor uitgesteld onderhoud en verbete ring der inrichting van het ge bouw in de Gortstraat. Deze uit gaven bedroegen f3400.Het deficit over 1949 wordt gedekt uit het kapitaal, dat in de ioop der jaren is gevormd. Nadat de voorzitter mr van Deinse had dank gebracht, werd bij enkele candidaatstelling als bestuurslid gekozen mr A. J. v. d. Weel. Een wijziging in het huishou delijk reglement i.v.m. de contri butieverhoging werd goedge keurd.. Afscheid. Namens mej. M. Callenfeis, één van de nog in leven zijnde oprich ters van het Groene Kruis, sprak mej. J. Bolle de scheidende func tionaris toe. Zij herinnerde er aan, hoe mr van Deinse 44 jaar lang het penningmeesterschap heeft bekleed en vanaf 1946 ook nog secretaris is geweest. Zij noemde de heer van Deinse de stuwende kracht en bracht hem dank voor alles wat hij heeft gedaan. De voorzitter sloot zich daarbij aan en stelde voor, hem tot erelid te benoemen, hetgeen met instem ming werd begroet. Mr van Deinse zei hierna, dat hij onder de indruk was van alles wat er over hem was gezegd en herinnerde er aan, hoe het initia tief tot oprichting der vereniging is uitgegaan van dokter Gieben. S'pr. zei, dat het vooral de laatste jaren moeilijk voor hem is ge weest, het werk te blijven doen, nu van regeringswege steeds meer werk aan het Groene Kruis werd opgedrongen. Met enkele woorden aan vaardde de heer van Kamer hier na zijn nieuwe taak, waarna de vergadering werd gesloten. De Benelux Ministers conferentie, Hoewel het thans zeker is, dat het tot stand komen van de eco nomische unie tussen Nederland, België en Luxemburg zal worden uitgesteld, is er van de zijde der regeringen der drie landen nog geen enkele beslissing genomen. Op ministersconferentie, welke het vorig jaar in Luxemburg werd gehouden, werd als streef datum gesteld 1 Juli 1950. Het wordt thans waarschijnlijk geacht, dat de ministersconfe rentie in het einde dezer maand zal worden gehouden. Als data worden genoemd 31 Juli, 1 en 2 Augustus. De vele internationale vraag stukken, die thans in behandeling zijn en de politieke situatie in België, hebben de ministersconfe rentie vertraagd. Republiek Zuid Molukkcn vraagt driehoeksconferentie. De republiek der Zuid Moluk- ken vraagt een driehoeksconfe rentie met Nederland en de Ver enigde Staten van Indonesië ten einde te geraken tot vaststelling van de staatkundige verhouding dezer drie staten. Dit deelde dr J. P. Nikijuluw, vertegenwoordiger der Zuidmo- lukse republiek, tijdens een pers- confenrentie mede. landse regering zeestrijdkrach ten vrij te maken, welke zullen kunnen deelnemen aan de nood zakelijke maatregelen in ge noemd gebied. „Nauw overleg vindt plaats met Indonesië en de Benelux- partners over de toestand en de maatregelen, welke deze van de leden der Verenigde Naties ver eist." De voorzitter heeft aan deze verklaring toegevoegd de mede deling, dat de regering bereid is vanmiddag over deze verkla ring met de Kamer van gedach ten te wisselen. De minister-president zal daar toe te één uur in de Kamer aanwezig zijn. In Den Haag werd gisteren medegedeeld, dat bij Koninklijk Besluit van 28 Juni met ingang van 10 Juli benoemd is tot mi nister van Justitie mr A. A. M. 'Struycken, advocaat en procu reur en wethouder van de ge meente Breda. Mr A. A. M. Struycken werd op 27 December 1906 te Breda geboren. Hij studeerde rechten te Nijmegen en deed op 29 Januari 1932 zijn doctoraal exa men. Hij vestigde zich als ad vocaat en procureur te Breda en werd in 1935 lid van de ge meenteraad voor de katholieke staatspartij. In 1938 werd de nieuwe minister te Breda be noemd tot wethouder en in het zelfde jaar werd hij lid van Provinciale Staten in Noord- Brabant. In 1941 bedankte hij als zodanig als protest tegen door de bezetter ingenomen maatregelen. In 1941 kreeg hij de leiding van de sociale dienst van N.V. Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda, met opdracht voor deze onderneming een so ciale ontwikkeling voor te be reiden, gebaseerd op de na-oor- logse structuur. Van 4 Mei 1942 tot December 1942 zat mr Struycken als gijzelaar te St.- Michelsgestel. Na de bevrijding van Breda werd hij in Novem ber 1944 wethouder. Mr Struycken bekleedt voorts verschillende maatschappelijke functies. Mr Nieuwenhuyscn te Rotterdam geïnstalleerd. Gistermorgen werden bij Rotterdamse rechtbank mr P. A. Achterberg, voorheen sub- stituut-griffierbij de Hoge Raad, en mr W. Nieuwenhuysen, voor heen plaatsvervangend rechter te Rotterdam en Middelburg en plaatsvervangend kantonrechter te Zierikzee, als rechter geïnstal leerd. Een afscheid op de Wester-Schelde. VAN MATROOS OP RADERBOOT TOT KAPITEIN OP DE „JULIANA". Op 1 Januari 1920 kwam de heer P. J. den Outer te Vlissingen als matroos in dienst bü de Prov. Stoombootdiensten In Zeeland. Gisteren, dertig jaar later, maak te de heer Den Outer als kapi tein le klasse zjjn laatste reis met de „Koningin Juliana" op de lijn VlissingenBreskens. Kort na zijn laatste reis hebben wij even gesproken met de „kapi tein in ruste". Hij voelde er wel niet veel voor om „met vette let ters" in de krant te komen, maar vertelde ons toch een en ander uit zijn vaar-loopbaan. „Ik ben begonnen als matroos op de raderboot „Zeeland", daar na werd ik stuurman-aflosser, in 1932 stuurman en in 1945 kapi tein. Een half jaar geleden werd ik kapitein le klasse", vertelt de heer Den Outer, „Na de raderboot, kwam ik te recht op een êénschroever, toen op een dubbel schroever, vervol gens op een vier schroever en tenslotte op de „Koningin Julia na" en de „Prins-Bernhard", die verstelbare schroeven hebben". Straaljager maakte noodlanding. Een Meteor straaljager van de L.S.K., gestationneerd op het vliegveld Leeuwarden, was gistermorgen door benzine gebrek gedwongen een noodlan ding te maken in de gemeente Wynbrytseradeel bij Sneek. De noodlanding slaagde uitste kend en de piloot bleef onge deerd, Het vliegtuig werd zeer licht beschadigd. ONTVANGST DOOR GEMEENTEBESTUUR. (Van onze correspondente.) Onder grote belangstelling heeft de Commissaris der Koningin in dit gewest, jhr mr A. F. C. de Casembroot, gistermiddag de Z.L.M.-tentoonsteliing te Oosiburg officieel geopend. Hij nam hiermede, op verzoek van de Z.L.M.-voorzitter ir M. A. Geuze, diens taak over. De kunst gaat door het vrije land. Het met de Jacob Marisprjjs bekroonde schilderij „Vader en zoon" van P. Ouborg is verkocht aan een collectionneur in Amster dam. Dit met critiek beladen „kunststuk" trekt veel belang stelling in het gemeentemuseum in Den Haag. DE MUNCK WEET VAN NIETS Frans de Munck, de ex-doel- verdediger van Sittardse Boys, die door de K.N.V.B. tot Prof is verklaard, heeft,zo deelde hij in tegenstelling met lopende geruch ten mee, geen contract getekend met een Keulse club. In de Eerste Kamer heeft staatssecretaris Mr Cals medege deeld, dat een wetsontwerp in zake het radiobestel op het de- parlement van O., K. en W. ge reed is gekomen en naar de Ra- ciioraad gezonden om advies. De Commissaris voldeed gaarne aan dit verzoek omdat hij, zoals hij zei, vol lof was over hetgeen er op landbouwgebied in dit ge west gepresteerd wordt. Hierna werd de Z.L.M.-vlag gehesen en de tentoonstelling opengesteld. Ir M. A. Geuze bracht, namens de Z.L.M., de Commissaris dank voor zijn belangstelling. Hij ver klaarde er trots op te zijn, dat ieder thans kan zien, welk een geweldige vooruitgang op land bouwgebied is bereikt. Het mu ziekgezelschap van Oostburg kwam met een pittige mars de tentoonstelling wat opluisteren. Eresaluut aan de boer. In het nieuwe hotel van de heer de Milliano werd vervolgens het Z.L.M.-hoofdbestuur door het col lege van B. en W. een hartelijke ontvangst bereid. Hier sprak burgemeester K. Iloekzema een welkom, waarin hij een eresaluut aan de West- Zeeuws Vlaamse boer bracht. Aan het slot van deze bijeen komst werd de erewijn geschon ken en een toast uitgebracht op H. M. de Koningin en haar jarige gemaal. \vy willen blijven wat we zijn. „Dit devies heeft de Zeeuws Vlaamse boer wel goed in practijk gebracht", zo zei ir M. A. Geuze ondermeer in zijn dankwoord tot het gemeentebestuur, de gastvrije ontvangst en de vele medewer king, die de Z.L.M. heeft genoten, prijzend. Nadat het Zeeuws Vlaamse V.N.-commissie wil Eritrea bij Ethiopië voegen. De commissie van de Ver. Na ties voor Eritrea heeft na maan den van beraadslagingen ter plaatse drie voorstellen gedaan met betrekking tot de toekomst van de voormalige Italiaanse ko lonie in Oost-Afrika, namelijk: 1. Vereniging van Ethiopië en Eritrea in federatief verband; 2. Ethiopië krijgt het recht Eritrea in te lijven; 3. een trustschap van de Ver. Naties over Eritrea gedurende 10 jaar, waarna het onafhanke lijkheid zal worden verleend. Daar de uit 5 man bestaande commissie voor Eritrea geen overeenstemming heeft kunnen bereiken, zal de algemene verga dering der Ver. Naties in haar vergadering in de komende herfst het gehele vraagstuk opnieuw in bespreking moeten'nemen. volkslied was gezongen, wandel de men naar het Arbeiderslogeer- kamp de Wilgenhof, waar een diner plaats vond. Des morgens had een hoofdbe stuursvergadering plaats, waarna de dijkgraaf, de heer C. M. v. d. Broeeke, een explicatie heeft ge geven over de zeeweringwerken aan de „Verklikker" bij Nieuw- vliet. Deze zeewering leverde na de storm van 1949 groot gevaar op. Er zullen thans voor het eerst hier betonblokken gebruikt wor den, waarvan men hoopt, dat ze de elementen zullen weerstaan. De staat heeft recht op aangeslibd land. Wederom is een uitspraak ge- dering der lintboeren toewees in der Nederlanden en de Gronin ger Lintboeren sinds ettelijke ja ren tegen elkander voeren met als inzet het eigendomsrecht van het aangeslibde land aan de N.- O.-kust van Groningen. De kwestie over het eigendoms recht zelf is in behandeling bij de centrale grondkamer. De uitspraak gold een vorde ring van de oeverboeren, gedaan in 1947, tot ontruiming van het aangeslibde land door de pach ters, die daarop door de staat waren neergezet. De president van het Amster damse Gerechtshof, mr J. Ver dam, heeft thans het vonnis van de rechtbank te Groningen, waar in de vordering der boeren werd toegewezen, vernietigd zodat krachtens deze uitspraak de door de staat op het gewonnen land neergezette boeren, pachters van dit land kunnen blijven. Moedermelkcentrale in Goes gestart. Gisteravond had in Goes de of ficiële opening plaats van de Moedermelkcentrale van de afd. Zuid-Beveland West van het Rode Kruis. Nadat de voorzitter van genoemde afdeling, de heer A. J. van Heel, de aanwezigen had wel kom geheten, kreeg direct drs Massenbroek, hoofd van de lande lijke moedermelkcentrale het woord. Deze feliciteerde de afde ling met deze opening, daar de centrale te Goes de eerste zal zijn beneden de Moerdijk. Spr. gaf een overzicht van de totstandkoming van de moedermelkcentrale en de opzet daarvan, n.l. in samenwer king van het Rode Kruis met de diverse verenigingen en de dienst voor Volksgezondheid. Zeer uitvoerig werd belicht de inzameling van de melk en hoe er dan, door de grootst mogelijke hygiëne in acht te nemen, naar gestreefd wordt, het plasma zo zuiver mogelijk te maken. Door een goede bewerking is het plasma vrijwel onbeperkt houdbaar. De ingezamelde melk wordt uitsluitend gebruikt voor zieke zuigelingen. Momenteel is er nog een grote behoefte aan melk; de aanvoer is lang niet bevredigend en spr. deed dan ook een beroep op de aanwezige verpleegsters om zo veel mogelijk mee te werken om daardoor zoveel mogelijk zuige lingen te kunnen helpen. Ter illustratie van het betoog van drs Mastenbroek, werd een film ver toond, die de verwerking van moedermelk tot plasma in beeld liet zien. In het tweede gedeelte van de avond gaf dr de Haas een overzicht van de practische opzet van het werk op de Bevelanden. De heer Den Outer vertelt het in één adem, daarmee in één zin de ontwikkeling van de voortstuwing der schepen schetsend. De eerste auto's. Het was een hele verandering toen omstreeks 1925'26 de eer ste auto's vervoerd moesten wor den. „Als je toen zes auto's mee nam was het veel. Toen 20 jaar geleden de „Ko ningin Wiihelmina" in de vaart kwam, konden er een 25 tot 30 auto's vervoerd worden. Nu kun nen de nieuwe boten er 70 mee nemen". Kapitein Den Outer heeft op alle diensten in Zeeland gevaren, maar de langste tijd, wel twintig jaar, op de lijn VlissingenBres kens. Hij heeft de grote groei van het vervoer over de beide Sehel- destromen gedurende dertig jaar meegemaakt en kan er heel wat van vertellen. Wat de heer Den Outer wel het sterkst is bijgebleven, is de beschieting van de „Koningin Wiihelmina" in de haven van Kruiningen door zes Engelse ja gers. Dat was in September 1943. 't Was een enorme consternatie. De heer Den Outer was toen pas kapitein. Hij maakte een val en liep een hersenschudding op. Het schip was flink beschadigd en moest uit de vaart genomen wor den. Afscheid. Eigenlijk zou kapitein Den Outer verleden jaar September de dienst verlaten hebben, omdat hij in die maand 65 jaar werd, maar de directie vroeg hem voor lopig nog te willen blijven. Iets wat de heer Den Outer ziet als een bewijs van waardering. „Die laatste reis, daarstraks, viel niet mee", zei de kapitein, die men zeker nog geen 65 zou geven, tenslotte. „Ik moest wel even op m'n tanden bijten. Aardig was, dat de directeur en de cher m'n laatste reis ook meemaak ten". Betekende dat eigenlijk al een afscheid, gistermiddag werd offi cieel afscheid van hem genomen op het kantoor van de Prov. Stoombootdienst aan de Koudê- kerkseweg te Vlissingen. Roofoverval met 6 jaar gestraft. De Haarlemse Rechtbank ver oordeelde gistermorgen conform de eis de 28-jarige J. S. uit Haar lem, tot zes jaar gevangenisstraf. Veroordeelde was er van beschul digd in September van het vorig jaar een overval te hebben ge pleegd op het postagentschap te Driehuis (gem. Velsen). Hij had hierbij de kantoorhoudster, mej. M. C. Aris, die slecht ter been is en getracht had S. te beletten het geld ongeveer 338 gulden uit het geldkistje weg te nemen, in het gezicht geslagen. S. heeft zich voorts schuldig gemaakt aan overvallen te Meppel en Hengelo. Middelburgse politie greep in. Velen, die gistermiddag op de fiets naar .de Markt te Middel burg waren gekomen en ouder gewoonte hun karretje maar er gens tegen een huis hadden gezet, om zo ongehinderd door de druk te te waden, hebben raar op hun neus gekeken toen ze hun rijwiel weer op gingen halen. De ge meentepolitie, die reeds verschei dene malen heeft gewaarschuwd dat het verboden is, fietsen tegen de winkels op de Markt te plaat sen, wanneer men zich niet in de zaak ophoudt, heeft de karretjes op een vrachtauto geladen en ze naar de graanbeurs naast het politiebureau getransporteerd, waar de eigenaars ze weer kon den ophalen. Er wordt thans overwogen op een van de onbebouwde gedeel ten van de Markt volgende week Donderdag, een parkeerterrein voor fietsen in te richten waar bij dan door een bewaarder toe- zich zal worden uitgeoefend. De Amerikaanse marine heeft de voorzrgsmaatregelen aan de kusten verscherpt. Bezoekers worden met meer bij de havenin stallaties toegelaten en er zijn luchtalarmsirenes geplaatst. De Oost-Berl.jnse stroomlevering aan West Berlijn zal op 30 Juni te middernacht worden afgesneden. Fanny Biankers Koen heeft in Brescia (It.) de 220 yards in een nieuwe wereldrecordtijd van 24,2 sec. gelopen. Op 15 Juli zal burgemeester Schokking de man schappen van de Nationale Reser ve district Zuid-Holland Noord een drumband aanbieden. De gel den zijn door particulieren bijeen gebracht. Morgen krijgen de Nederlandse padvinders een nieuw kampeercentrum in Austerlitz. De hoofdcommissaris van de N.P.V., de heer Roest van Limburg zal het openen. De familie van ex-koning Victor Em manuel van Italië, zijn weduwe, haar zoon, haar dochters en en kele kleinkinderen zullen weer in het bezit gesteld worden van zijn vermogen van meer dan 1 mil lioen Pond Sterling. De Italiaan se republiek vist dus achter het net. 320 gerepatrieerde gezinnen naar Zeeland. Zoals bekend, zullen in 1950 ongeveer 14.000 gezinnen van ambtenaren, militairen en parti culieren vanuit Indonesië repa triëren. Eén van do grootste moeilijk heden, die zich hierby voordoen ls do huisvesting van de gezinnen. Gerekend naar de maatstaf, dï0 voor het gehele land geldt, zullen in do provincie Zeel»nd ongeveer 820 van deze gezinnen onderge bracht moeten worden. Ongetwijfeld brengt dit vele moeilijkheden met zich, doch niet ontkend kan worden, dat onze nationale plicht gebiedt, dat zo veel mogelijk geholpen wordt. In verband hiermede doen de Com* missaris der Koningin in Zeelmd en de Provinciaal Inspected de Dienst voor Maatschappelijke Zorg; de dienst, die repatrl- erenden bij aankor-st hier te lande in eerste ins'&ntie moet op vangen, een be,oeP °P he bevol king om, zo mogelijk, medewer king aan oplossing van dit huisvestingsprobleem te verlenen, door vrijwillig woonruimte be schikbaar te stellen. Opgaven worden gaarne bij de burgemeesters ingewacht. Zij, die woonruimte kunnen af staan, worden aangeraden te trachten zelf In verbinding te tre den met repatriërende famlie- leden of kennissen en van het re sultaat van dit overleg evejieens mededeling te doen aan de be trokken burgemeester. Sportdag Chr. Lyceum te Goes Een goed geslaagde sportdag hebben de leerlingen van het Chr. Lyceum voor Zeeland gisteren te Goes georganiseerd. De Griekse Thema's en de Wiskunde werden prompt vergeten toen de leraren de strijd om het bruine monster aanbonden tegen de leerlingen, welke strijd overigens door de laatsten werd gewonnen. Aan het slot van de dag heeft de Conrec tor fraaie prijzen uitgereikt. Aardschokken in Zuid-Frankrijk. In verscheidene Zuid-Franse steden is Woensdagavond een he vige aardschok waargenomen. Te Beziers en te Perpignan gingen de kerkklokken aan het luiden en te Narbonne, Sete, Montpeilier en Carcassonne kwa men plafonds naar beneden en vielen ruiten kapot. De schade kan nog niet wor den bepaald. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. Vooral in de oostelijke helft van het land aanvankelijk zonnig, warm weer. Van het westen uit toenemende bewolking en plaatse lijk enige lichte regen en daling van temperatuur. Zwakke tot matige, in de noordelijke provin cies tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuidwest en west.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1