irovinti^'/w VERSPUY Ds. J. li. Feeastra sprak over de dialectische theologie Doevedanlje DUUR?.... Canada GEMEENTERADEN Druk bezochte samenkomst in de Noorderkerk. gaat naar Zeeua^ (MeJJUi Donderdag 29 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 De standaardisatie van consumptiemelk. Dinsdagmiddag werd in Goes de algemene vergadering gehou den van de Melkfederatie in Zee land buiten Walcheren. Tijdens deze vergadering werd door de secretaris, de heer C. Zee, mee gedeeld dat de melkstandaardisa- tie, wat Zuid-Beveland betreft, nog hangende is. Op Walcheren zal zij waarschijnlijk wel worden doorgevoerd, terwijl zij in de an dere delen van Zeeland niet zal doorgaan. Tegen de standaardisa tie zal nog ten sterkste worden geageerd, daar daardoor, naast de andere moeilijkheden, die deze met zich zou brengen, de prijs met 2 Va k 3 cent per liter. De voorzitter, de heer C. Zwa german, hield verder nog een rede over „Organisatieproble men". Borstbeeld van Prof. Zeeman naar Zonnemaire. Op Donderdag zal het borst beeld van prof. dr P. Zeeman door het gemeentebestuur van Amsterdam worden overgedragen aan het gemeentebestuur van Zonnemaire, de geboorteplaats van de grote geleerde. Deze over dracht zal namens het gemeente bestuur van Amsterdam worden verricht door de wethouder van onderwijs, die hiervoor tesamen met een delegatie, bestaande uit verschillende professoren van de Amsterdamse Universiteit, naar Zonnemaire zal komen. Zeeuw voorzitter van Fotografenvereniging. Naar wij vernemen is Maandag in de te Utrecht gehouden alge mene vergadering van de Neder landse fotografenvereniging de heer K. Helder, fotograaf te Mid delburg, tot bondsvoorzitter geko zen. Tevens werd de heer Helder aangewezen tot voorzitter van de vakgroep fotografie.. De opleiding voor aannemer. Sinds 3 jaar is in Bergen op Zoom een 3-jarige cursus geves tigd voor de opleiding tot het aannemersexamen ter verkrijging van het diploma, benodigd voor de vestigingsvergunning. Van de cursus te Bergen op Zoom slaagden in Februari j.l. 75 van de candidaten. Behalve van burgerlijke bouw, leidt deze cursus ook op voor Water- en Wegenbouw. MIDDELBURG. Jongensorkest uit Canada geeft concert. Vrijdagavond zal de beroemde „Vancouver Boys Band" in de Concert- en Gehoorzaal een con cert geven. Dit jongensorkest, dat ln Canada 70 leden telt, is met 39 jongens van 14 tot 19 jaar op tournee door Europa. De jongens rijn ln aardige tunieken gestoken en zullen ongetwijfeld een fleu rige indruk maken. Niet alleen de bezoekers van het concert zullen van deze jongenskapel kunnen genieten, want er wordt Vrijdag avond vooraf ook een mars door de stad gemaakt. Om half acht wordt van de Markt vertrokken, waarbij de volgende route wordt genomen: Markt, Lange Noord straat, Hofplein, Wagenaarstraat, Balans, St. Pieterstraat, Korte Delft, Dam, Molstraat, Singel straat. Met ingang van 1 Juli as. wordt het adres van ons blad te \His- singen gewijzigd in Van der Manderestraat 40 Het telefoonummer blijft onge wijzigd. VEERE. Melodieën speelwerk carillon. Nu de melodieën voor het hele en halve uur één jaar over Veere hebben geklonken, zal de speel- trommel „verstoken" worden door de beiaardier, Jan Kwist. Donderdag 29 Juni 1950 zullen de nieuwe melodieën voor het eerst over Veere klinken. De bur gemeester heeft de te „steken" liederen in overleg met de bei aardier zelf uitgezocht. Op het hele uur zal nu komen: Wilt he den nu treden, en op het halve uur: Een scheepje in de haven landt. DOMBURG. V erkeersexamen. Voor de kinderen der Christelijke school was het Maandag een feestdag: de leerlingen der 6e klasse legden n.l. het verkeers- examen af, hetwelk voor hen een waar evenement was. Om 10 uur arriveerde de Rijks politie met enige Bestuursleden der Ver. voor Veilig Verkeer te Middelburg en de burgemeester van Domburg aan de schóól, waar het hoofd, de heer Jellema, reeds bezig was, de kinderen op een en ander voor te bereiden. Kort daarop reeds startte No. 1 voor het afleggen van het vast gestelde parcours, gevolgd door de rest. Na afloop verzamelden allen zich in „De Dolfijn", waar de voorzitter van Veilig Verkeer, de heer E. Visscher, enkele woor den tot de aanwezigen sprak. Spr. merkte op, dat het bestuur van Veilig Verkeer zeer aangenaam was getroffen door de burgemees ter aan te treffen, die met het gebeuren medeleefde, terwijl bo vendien het hoofd der school de kinderen t.o.v. Veilig Verkeer zo zeer bezielde. ARNEMUIDEN. G0-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar C. MulderG. Meerman herdenkt op 5 Juli a.s. de dag waarop zij voor 60 jaar in het huwelijk traden. Beide oudjes mogen zich nog ln een goe de gezondheid verheugen. De heer Mulder en zijn vrouw hebben tal van jaren met vis en garnalen gevent te Middelburg en Grijps- kerke. Dinsdag hebben de ouden van dagen uit Wilhelmlnadorp een trip gemaakt naar Cadzand. KRUININGEN. Bravo buurtgenoten! Dat de Buurtvereniging „Ons Genoegen" alhier niet alleen naar „genoegen" streeft, bleek dezer dagen. De voorzitter van de Buurt, de heer G. D., die al enige tijd bedlegerig is en daardoor het werk in zijn boomkwekerij niet kon verrichten, kreeg van zijn buurtgenoten daadwerkelijk hulp, doordat een 20-tal hunner des avonds enige uren van hun vrije tijd te zamen het vele onkruid in de kwekerij gewied hebben. BRUINISSE. Herbouw en verkaveling. De herbouw en wederopbouw van Bruinisse, bracht nogal wat veranderingen mee, wat betreft de grondeigendom in de kom van het dorp. Om voor verschillende panden en complexen een afge rond geheel te krijgen kon niet altijd de oude oppervlakte worden aangehouden. De z.g. herverkavelingscommis sie, bestaande uit de heren P. L. Krepel, M. Krijger en P. C. Boot, zal dezer dagen haar werkzaam heden aanvangen en de verschil lende veranderingen nader vast stellen. (Ingez. mededeling, advert Welnee, een goed over hemd met vast boord hoeft niet duur te zijn. Wij weten pre cies wat U hebben moet om Uw dure gulden de hoogst mo gelijke tegenwaarde te geven. Ziet U maar in onze étalage'sl HERENMODEHUIS Lange Delft 11, Middelburg De te Waarde gehouden recla- seringscollecte heeft opgebracht f 40.65. De smid J. C. Kesteloo te Brui nisse kreeg bij het slijpen van gereedschap een stukje van de amarllsteen in het oog. Hij moest zich onder geneeskundige behan deling stellen. De collecte voor het reclasse- ringswerk heeft te Borssele opge bracht f 29. Mej. Tielrooy, onderwijzeres aan de openbare school te Bors sele is benoemd aan de Bonedijke- school te Vlissingen. Zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente in het Verenigingsgebouw te Arnemui- den voor te gaan Ds Bel van Krabbendijke. Aan de school der Geref. Gem. te Aagtekerke is tot onderwijze res benoemd mej. M. J. Coomans te Domburg, met ingang van 1 Juli 1950. De Bondsdagen der Geref. Mannenvereniglng te Middelburg. In zjjn openingswoord van de 28e Bondsdag op Woensdag j.l. de Bond van Geref. Manncnverenigingen gaf de Bondsvoor zitter, ds IJ. v. d. Zee te Nieuw-Vennep, allereerst uiting aan zjjn grote waardering voor het we k der Zeeuwen in het belang van de Bond. „Van Zeeland begint de victorie", zo was de mening van ds v. d. Zee, „en w(J hopen, dat van deze Bondsdag, die voor het eerst in Zeeland wordt gehouden, de komende jaren een grote stimulans mag uitgaan." Welkom werden in de geheel gevulde Middelburgse Noorder- k rk geheten afgevaardigden van tal van christelijke organisaties, "e waarnemend burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Köge- ,er, twee Duitse afgevaardigden Van de Mannerarbeit, de predi kanten Rehmann en Otto en een êmerikaanse broeder, Mr. Eis- amp. De titel van de openingsrede van ds v. d. Zee luidde „Luctor «t Emergo". Nadat hij deze Zeeuwse wapenspreuk had ver klaard, paste ds v. d. Zee haar toe op de Kerk. De Bijbel zegt ;n de Kerkgeschiedenis leert, dat le Kerk niet zal ondergaan, maar el ernstig zal worden gehavend. Dat er nu zovele klaagzangen worden gezongen is onchristelijk. t>e geioofstaal is vandaag niet zo Overvloedig. Maar wij mogen niet Vergeten het Woord van Christus: „Wees blij, want uw verlossing is nabij". Wij weten immers door het geloof: „Luctor et Emergo". Maar dan moeten we niet op een cent per week dood vallen en met feolatie dreigen. Ziet men dan niet het gevaar in en om de kerk? Voorts signaleerde ds v. d. Zee «en ernstige verslapping en ver flauwing der liefde. Er zijn b.v, nog veel te veel mannen in de Qïeref. kerken, die niet meedoen aan het Bondswerk. Allen moeten jneeworstelen als mede-arbeiders, óm Gods Kerk te behoeden. Na deze rede stelde de Bonds voorzitter voor telegrammen te Verzenden aan H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Wilhelmina en de Oud-Bondsvoorzitter, ds C. J. v. d. Boom te Lunteren, hetgeen on der applaus werd goedgekeurd. TOESPRAAK DE HEER KöGELER. De heer Kögeler heette vervol- fens namens het gemeentebestuur »an Middelburg de congressisten larteiijk welkom. De mening, dat Iceland te excentrisch ligt voor andelijke Bondsdagen, is thans Wel door de feiten achterhaald, f° meende spreker. Middelburg bestaat in 1953 850 jaar. Na herinnerd te hebben aan (Je bange oorlogsjaren wees de heer Kögeler op verschillende pguren in het Gereformeerde leven de eeuwen door, die in Middelburg woonden en werk ten en grote invloed hadden op de ontwikkeling van het Gere formeerde leven. Rede ds J. G. Feenstra. Ds J. G. Feenstra te Scheve- ningen sprak daarna over „De Dialectische Theologie". Na een korte uiteenzetting van het woord „dialectisch" te hebben gegeven, wees ds Feen stra er op, dat bij Barth de tegenstelling niet gaat tussen zonde en genade maar tussen natuur en genade. Dit is niet Schriftuurlijk. Hij zegt: God is souverein, absoluut en tussen Gods wereld en de onze is de doodslijn. Zoals de bliksem in slaat, zo is er slechts een relatie tussen deze twee werelden. De aardse mens moet er aan. Van daar de naam: theologie der crisis. De Bijbel komt ook in de crisis. Zjj is feilbaar en behoort tot het menselijke vlak. De Bijbel kan op een bepaald ogen blik, als bij een blikseminslag of een bom, Gods Woord wor den. Maar spreken van open baring Gods in de Bijbel, sta tisch, is profaan. Op die wijze krijgt de critiek volledig vrij spel en wat de prediking be- trtlt: Barth e.a. wilier niet de ambtelijke bediening van Gods Woord. Prediken is een waag stuk. Het is alleen maar een ruimte maken voor de goddelijke inslag. En dan springt men van ja op nee en van nee op ja. Er is geen sprake van gelovigen, maar slechts van gelovenden. Wat Jezus Christus betreft: zover Hij tot de menselijke ge schiedenis behoort, gaat de cri sis ook over zijn creatuurlijke zijn. De dialectische theologie heeft de verzoening afgedacht van kruis en opstanding. En dan zegt men: God wordt mens, steeds weer, door het ge loof. De uitverkiezing. Onder de leer der praedestina- tie vooral willen de dialectische theologen dynamiet leggen. Voorts moet vooral het woord „christelijk" het ontgelden. Wij hebben geen concrete bevelen en voorschriften, maar slechts het „Gebot der Stunde". En onze ongehoorzaamheid kan voor God gehoorzaamheid betekenen. Want er staat immers niet „geschre ven". Dit alles is een ontzettende verarming en terugval in het oude mysticisme. Het is te be grijpen, dat deze leer veel op geld doet, want dit is „naar de mens". Immers: onzekerheid, God is vrij en kan doen en la ten wat Hij wil. Wij weten niet, wat wij doen moeten. Wij als Gereformeerden, al dus spr., zijn blij met de ople ving in de Hervormde Kerk. Maar diep te betreuren is, dat de nieuwe kerkorde geen nor matief gezag, doch slechts normerend gezag heeft. Wij moeten staan op het fundament van onze belijdenis en niet op de bodem daarvan. Dat is iets heel anders. Christus eist, heel concreet, van ons: Zijn Naam bekend ma ken op alle terrein van het le ven en vragen: Here, wat wjilt Gij, dat wij doen zullen? Zijn Woord is duidelijk. Voor de korte bespreking op dit onderwerp hield de heer Eiskamp een toespraak. Hij ver telde, hoe hij 60 jaar geleden als arme wees naar Amerika ver trok en hoe veranderd hij nu Nederland had aangetroffen. Met grote klem riep hij op pal te staan ln de strijd tegen de geesten en hij gaf de verzeke ring, dat ook de Amerikaanse Gereformeerde mannen deze strijd zullen voeren. Huishoudelijke vergadering. In de voortgezette huishoude lijke vergadering in de Noorder kerk ging de Bondsvoorzitter, ds Y. v. d. Zee, nog even In op het tweede voorstel tot sanering der financiën, n.l. de afdracht van 12 per lid ineens vóór 1951. Stemming daarover wilde de voorzitter niet uitlokken. De verenigingen moeten nu zelf weten, wat zij doen. Alleen zul len zij de consequenties van hun gebed moeten aanvaarden, d.w.z. zjj zullen ervoor zorgen, dat het geld er komt. I.v.m. een voorstel tot uitgifte van het jaarboek werd besloten dit aan het Bondsbestuur over te laten. De verenigingen zullen zich verbinden tot het afnemen van een bepaald aantal exem plaren. De vergadering ging er mede accoord, dat het volgende jaar de Bondsdagen in Den Haag ge houden zullen worden. Bij het voorstel tot regle mentswijziging voerde een hele serie sprekers het woord. Na be antwoording door de secretaris werd het voorstel aanvaard. Met 292 van de 307 stemmen werd als secretaris herkozen de heer J. Stellingwerf te Leeu warden. Bondsdag Geref. Mannen te Middelburg. (Vervolg van pagina 1.) In Handelingen staat: alzo wies het Woord. Dat betekent: omdat en toen de wereld zag, dat men sen zich radicaal bekeerden en geen achterdeurtjes meer open hielden. Omdat de kerk gaf wat zij had, in de naam van Christus. Wij moeten ook nu tegen de el- lendigen zeggen, evenals Petrus: zie op ons! Maar ook: wat ziet gij op ons? Dw.z.: vergist u niet, wij zijn slechts de brug, de loop plank van God naar de wereld. Na een korte pauze kreeg eerst het woord de afgevaardigde van de Bond van Geref. Vrouwenver enigingen, die hartelijke felicita ties uitbracht en tegelijk een pro- pagandawoordje sprak voor de Vrouwenverenigingen in Zeeland. Daarvan is kortgeleden de eerste opgericht in Middelburg, met 15 leden. Daarna beantwoordde ds Over- duin een groot aantal vragen (meer dan 50 waren er gesteld). Hij had daarbij gelegenheid op tal van onderdelen van zijn rede na der in te gaan. De overblijvende vragen zal ds Overduin in het Geref. Mannenblad beantwoorden, evenals ds Feenstra dat zal doen met vragen op zijn onderwerp. SLOTREDE. De slotrede werd uitgesproken door ds J. v. d. Berg te O.- en W.- Souburg. De titel was „Om het hart van de zaak". Ds v. d. Berg sprak over Paulus' optreden in enkele steden, die de vraag op wierpen: wat is dan toch de be tekenis van het christendom? „Ik predik u Jezus Christus en Die gekruisigd". Dat is het hart van de zaak, de motor ook van de ar beid der Mannenvereniglngen. Dat Christus gekruisigd is bete kent, dat wij er zelf niet komen, ook niet met ons verenigings werk. De kruisiging wil zeggen: God toornt, maar ook: God is barmhartig. Zij is een kracht in ons leven, die ons met blijdschap doet arbeiden op alle terreinen, waarop God ons plaatst. Na het gezamenlijk zingen van enkele verzen uit het Te Deum eindigde ds v. d. Berg deze bui tengewoon goed geslaagde Bonds dag met dankgebed. De Bondsvoorzitter, ds IJ. v. d. Zee, stelde aan het begin in zijn inleidend woord de vraag, mede naar aanleiding van een artikel van prof. Brillenburg Wurth, of de kerk er is om de wereld of om zichzelf. Deze vraagstelling deugt niet, aldus spr., want Jezus heeft gezegd, dat wij moeten bidden: Uw Koninkrijk kome. De Man- nenverenigingen verrichten kerk- bouwend werk en dienen daar mede de kerk in haar belijdenis en haar apostolaat. In deze vergadering sprak ook Pfarrer Rekmann te Aken na mens de Mannerarbeit van de Evangelische Kirche in Duitsland. Vandaag zullen vele Bondsdag bezoekers nog een rondrit over Walcheren maken. (Zie verslag morgenvergadering elders in dit nummer.) NED. HERV. KERK. Benoemingen door de Classis Walcheren. Tijdens de gisteren te Middel burg gehouden vergadering van de Classis Walcheren van de Ned. Herv. Kerk zijn benoemd tot ouderling-afgevaardigden naar de verdubbelde Gen. Synode de heren J. Adriaanse, Vlissingen; secun dus J. Jonker, Middelburg en tert. jhr mr T. A. J. W. Schorer, Middelburg. Als leden van het Classicaal Bestuur werden herkozen de pre dikanten ds A. de Vries, Middel burg; see. ds E. R. O. Richard, Oostkapelle; ds F. Don, Middel burg; sec. ds W. B. A. Smits, Mid delburg. Ouderlingen: J. Adriaan se, Vlissingen; sec. W. J. Berg, Vlissingen. Tot praeses werd her kozen ds A. de Vries te Middel burg, tot queastor ds L. H. W. Theunissen, Aagtekerke; tot se cundus ds F. Don, Middelburg. Benoemd tot lid van de Gen. Sy node primus ds L. C. Spijkerboer; secundus ds F. Don, Middelburg; tert. ds J. S. Hartjes, Vlissingen. Benoemingen Classis Goes. In de in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van de Classis Goes werd als predi kant afgevaardigde naar de Clas sis gekozen ds Zunneberg van Ellewoutsdijk; secundus ds de Roos van 's-H. Hendrikskinderen. Als leden van het Classicaal be stuur werden gekozen ds Metse laar primus en ds Breek van Kat- tendijke secundus. In het prov. kerkbestuur wer den herkozen ds A. W. M. Odé en als sec. ds S. P. de Roos. In het classicaal bestuur ds J. A. v. d. Ham (sec. ds H. R. J. Reyenga); ds C. Metselaar (sec. ds Breek)ouderl. C. Philipse (sec. ouderl. Joh. Veerhoek). Als Quaestor werd benoemd ds J. H. Renting (sec. ds C. Metselaar). In de classicale zendingscom missie werden gekozen mevr. Barentsvon Steiger. Ds Metse laar (voor Israël) en herkozen mej. Verboom en ds v. d. Ham. (De discussies over de nieuwe kerkorde zullen wij morgen publi ceren). Benoemingen Classis Zierikzee. In de vergadering van de Clas sis Zierikzee te St. Philipsland gehouden, werden als afgevaar digden naar de Gen. Synode aan gewezen de heren A. C. Goud zwaard te Zierikzee; J. C. de Rooy te St. Philipsland en M. A. Jumelet te Bruinisse. MIDDELBURG. Veiling van 28 Juni. Fruit: Aardbeien 45—67; Rodebes 58—72; Tomaat 1-03 1.14; Perzik 6—16; Groenten: Bospeen 818; Doperwt 2040; Capucijners 3238; Bosuit 912; Sla 24; Komkommers A 813; id. B 9—11; id. C 8—10;id. D 8; Waspeen 2022; Tuinbonen 14 20; Stamsnijbonen 7790; Bos- kroot 79; Kroot kg. 18; Bloem kool A 18—35; id. B 16—28; id. C 14—20; id. D 8—13; Postelein 1938; Andijvie 1020; Rabar ber 518; Spitskool 815; Dub. Princ. 1.101.20; Wagenaars 6098. Aardappelen grote 1113 id. drieling 710, id. kriel 27. vl/ 35. 's Morgens heel vroeg horen ze een sleutel in het slot knarsen. „Nu", zegt Simon, „opgelet". De deur gaat open. Daar staan de twee agenten weer. Ze brengen eten en drinken voor de hele dag. Plotseling springt Simon bij de voorste agent op de schouder en blaast en sist en krabt hem op zijn hoofd. Baukje stoot tegen zijn knieën aan, dat hij valt. Houkje begint op haar eentje tegen de andere agent, maar Baukje en Simon helpen haar al gauw. 36. Zij duwen en trekken de agenten in het lelijke hok, waar veel spinnen en muizen wonen. De agenten zijn erg beduusd, en vóór dat ze kunnen denken, hebben Doevedantje en haar vee de plaat al gepoetst. Ze hebben de deur op slot gedraaid, „Daag", roepen ze en gaan blij en vrolijk op weg naar Canada. En ze lachen om die twee domme politieagenten, die zich zo beet lieten nemen. Maar, wat moeten ze nu met de sleutel doen, met die reuzesleutel? YERSEKE. De raad sprak over een nieuwe harven. Maandag vergaderde de raad onder voorzitterschap van bur gemeester A. C. Willemse. Af wezig was wegens ziekte de heer M. C. Eckhardt (C.H.). Ingekomen was een schrijven van de kerkvoogden van de Ned. Herv. Gemeente betreffen de het terrein achter de Ned. Herv. Kerk. De voorzitter merkte n.a.v. dit schrijven op, dat het terrein van de gemeente is- en niet van de kerk en dat al vorens dit terrein kan worden ontruimd, G.S. eerst nog daaraan hun goedkeuring moeten geven. De gezamenlijke huurders van het industrieterrein op de Dam klagen over de hoge prijs van dit terrein. De prijs van f 0,75 per vierkante meter wordt ook door de meeste raadsleden te hoog geacht. B. en W. zullen trachten een oplossing te vin den. Kerk en Zending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waarder, J. T. Doornenbal te Oene; te Beet- sterzwaag, S. Kooistra te St. Anna Parochie; te Almkerk, F. de Graaff te Well en Ammerzo- den; te Rotterdam-Vreeswijk, J. A. Temmens te Varsseveld; te St. Annaland, J. C. Terlouw te Otterlo (Geld.) Bedankt voor Ernst, H. Jon- gebreur te Mastenbroek. Geref. Kerken. Beroepen te Medemblik en te Vollenhove (stad), P. B. Suur- mond, cand. te Oosterbeek; te Schermerhorn, H. C. Endedijk, cand. te Amstelveen; te Hasselt, C. Goeman, cand. te Voorburg; te Oud-Vossemeer, L. H. Kwast, cand. te Zuilen; te Wormer, W. v. d. Linden te Nes (W.D.). Bedankt voor Heerjansdam en voor Spijkenisse, J. H. Post te Wieringerwerf. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Kommerzijl-Nie- zijl, P. van Gurp te Musselka- naal. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Apeldoorn, P. M. Jonker, legerpr. te Roermond. Geref. Gemeenten. Beroepen te St. Annaland, F. Mallan te Bruinisse. Beroepbaar. De heer K. Ooms, cand.- hulppr. te Dirksland, stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Diaconale conferenties. Van 6 tot 8 Juli wordt in Zeist een buitenconferentie ge houden vanwege de federatie van diaconieën in de Ned. Herv. Kerk. Prof. dr M. J. A. de Vrijer, dr E. R. van Schothorst, A. Middelhaven en H. de Jong spreken over de bejaardenzorg. De centrale diaconale confe rentie van de Geref. Kerken zal op 21 September te Eindhoven worden gehouden. Kerkelijk leven In Oost-Dultsland. Een verslaggever van de „Rotterdammer" had aan boord van de „Noordam" waarmee dr K. O. Dibelius uit Berlijn naar Amerika vertrekt, met deze be kende leider van de Evangeli sche Kerk ln Duitsland een on derhoud. Dr Dibelius verklaarde, dat het kerkelijk leven in de Ooste lijke zone van zijn land over het algemeen ongestoord zijn gang kan gaan. Het is opmerkelijk, dat de kerkdiensten driemaal zo druk worden bezocht dan vroeger. Er is bij de kerkleden een sterk verlangen om boven de poli tieke verhoudingen uit te ko men en de lucht van de geeste lijke vrijheid te kunnen ade men. De kerk kan openlijk ge tuigen en dat heeft ze dan ook enkele malen gedaan. Dr Dibelius had wel de in druk, dat de verhouding tot de Oostduitse regering in de laatste zes maanden minder gunstig is geworden. Dankbaar was hij over het kerkelijk medeleven van de Duitse jeugd, die zich in de eerste jaren na de oorlog van elke invloed ver wilde houden. Zij neemt nu bewust aan het kerkelijk leven deel. Wel wordt op de jeugd druk geoefend om tot de staats-jeugdbeweging toe te treden. De kerken moeten zich hiertegen verzetten. Maar de druk is geen dwang en over het algemeen houdt de kerk- jeugd er zich buiten. Dr Dibelius was ervan over tuigd, dat het kerkelijk leven in de Westerse zones niet zo sterk is als in het Oosten en dat zal een gevolg zijn van de omstan digheden. De heren dr Grijns en dr Kor- ringa stellen voor de politie verordening te wijzigen in die zin, dat de gifstoffen uit de ont- smettingsbakken niet te lozen later dan een uur na hoog wa ter. Hierover zal overleg ge pleegd worden met de heren deskundigen. De heer A. Nieuwenhuizen krijgt een stukje grond in huur voor zijn olievaten, evenals ie heer J. C. SinkeWisse. De firma W. Pekaar vroeg voor de bouw van een nieuwe fabriek een stuk grond van 12 x 6,50 meter aan de haven. Dit werd toegestaan. Voor de nieuwbouw in de Bu- renpolder is een strook grond nodig van da familie Robert; deze vraagt voor huizen en grond f 15.500. Tot aankoop wordt besloten. B. en W. stellen voor het pand Lepelstraat 6 te verkopen (on derhands) aan de heer Hendrik- se, tandarts, voor de taxatieprijs (ongeveer f 7.000). Na een vrij uitvoerige discussie werd het voorstel van B. en W. aangeno men met de stemmen van de heren Buteijn en Sinke tegen. In de rondvraag vroeg de heer van Boven naar de Molenpol derweg; hij meende, dat de nieuwe straatweg daar een onderlaag van klinkers kreeg; als hij geweten had dat die ont brak had hij zijn stem daar niet aan gegeven. De voorzitter- lichtte deze zaak toe. B. en W. meenden,- dat die onderlaag van steen aanwezig was en dit viel tegen. De heer Sandea vroeg naar de havenmuur en de Molenpolder weg. De voorzitter zeide, dat als alles gaat zoals de besprekingen doen verwachten, aan de afrit Molenpolderweg de sloten zul len worden gedempt en gerio- leerd. De heer Buteijn klaagt over 't meldingssysteem bij eventuele brand; dit werkt niet goed. Hij zou gaarne een goede sirene plaatsen. Ook bluswater ont breekt; daartoe zijn brandput ten onmisbaar. De brandweer- pakken mankeren ook. De voor zitter zegde de heer Buteijn toe, dat de sirene t.z.t. komt, de in specteur van 'tbrandwezen heeft ongunstig geadviseerd over ons brandblusmateriaal. We zullen dus moeten veranderen en dit zal veel geld kosten. Ook het water is een groot vraagstuk. Men zal een oplossing trachten te vinden in de oesterputten. De voorzitter zegde toe, dat wanneer B. en W. een aanvraag bereikt voor kleding zal dit in orde ko men. De heer Dominicus vroeg of er niets kan komen van een nieuwe haven. De voorzitter meende, dat de haven te Yer- seke wel urgent is; dit is ook de mening van regeringskringen in Den Haag, maar de financie ring vormt het grote struikel blok. Verder moet men niet ver geten, dat alleen een ontwerp voor een nieuwe haven f 4000 kost en dan heeft men nog geen toezegging dat Financiën mede werkt! Een haven van 2 millioen is geen peuleschil. De heer Sinke vroeg of de ha vencommissie nog niet benoemd is. Bedoeld wordt een commissie uit belanghebbenden (schippers etc.) die adviezen over de haven zal geven. De heer Prins vroeg of niet Een klant waar eer aan te behalen vlei. Een mens kan op bepaalde tij den in gedachten vurig wensen ver weg te zijn van de plaats waar hij zich op dat moment bevindt. Het ellendige niet te omschrijven gevoel van „te veel te zijn" pleegt men gewoonlijk aan te duiden met het populaire: ik wou dat ik door de grond zakte. Gelukkig maar, dat de wens niet in vervulling gaatf Maar om op dat gevoel terug te komen vermoedelijk heeft het vrouwtje, dat dezer dagen naar de oogarts moest wel de zelfde gedachte geuit. Ze was n.l. het huis van de oogarts bin nengestapt (althans, dat dacht ze) en was daar een kamer bin nen gegaan waarvan de deur uitnodigend open stond en zette zich breeduit in een stoel. Nu plegen wachtkamers ruim voor zien te zijn van stoelen, maar dat het hier niet het geval was viel de Zeeuwse blijkbaar niet op, of mogelijk ook had ze al veel eerder naar de oogarts moeten gaan. Hoe het zij, ze zat enige tijd te wachten en had reeds bij zichzelf de conclusie getrokken, dat ze bofte, omdat ze blijkbaar de enige patiënt was, toen voetstappen naderden, ze bleken afkomstig te zijn van de dochter des huizes, die te ho ren kreeg, dat het nogal niet druk was deze dag. Het meisje was in 't geheel niet uit het veld geslagen en de situatie begrij pende vertelde de vrouw, dat het een deur verderop wel eens drukker zou kunnen wezen want daar ivoonde de oogarts: in dat huis met dat grote bora op de deur verduidelijkte ze nog. overgegaan kan worden tot massale doorlichting tegen t.b.c., dat is broodnodig volgens hem. NISSE. De heer vaa Wel nam afscheid Maandag kwam de raad bijeen onder voorzitterschap van burge meester J. D. Jansen. Wegens het vertrek van J. P. v. Wel naar Goes, werd ais zijn opvolger toe gelaten ln de raad, de heer Nieu- wenhuise. Aan de gemeente Oude- lande zal een bijdrage worden verleend van f 5 f 6 per leerling, die de landbouwcursus in het cursusjaar 1949/50 hebben be zocht. Over het 2e kwartaal zal aan het gemeentepersoneel een uitkering worden verleend van 6 Ook zal een gratificatie van 2 worden verleend aan het daarvoor in aanmerking komende personeel. Ontheffing van honden belasting werd verleend aan de Wed. H. Timmerman, J. Dron- kers, J. Otte, P. C. Vette en C. de Ruiter. In de rondvraag vroeg de heer van Wel naar de bestrijding van de T.B.C. De voorzitter zeide, dat de kans bestaat, dat in de toe komst in de gemeenten op Zuid- Beveland een massaal onderzoek zal plaats vinden. Ook vroeg de heer Van Wel naar de voorberei ding van de nieuwbouw te Nisse. De voorzitter zeide te denken, dat die dit jaar nog zal worden aan besteed. Aan het einde der verga dering dankte de voorzitter d« heer J. P. van Wel voor hetgeen hij als raadslid voor de gemeent# deed. De heer Van Wel dankt» de voorzitter voor de woorden tot hem gesproken. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 28 Juni medegedeeld door de Incasso-Band N.V., Goes. Amsterdamsche Bank N.V. Grootboek Obligatiën Nederland 1948 100# 100# Dito 1947 98# 98# Dito 1937 98# 98# Dollarlening 1947 9 7# 97# Invest. Certif. 99 99 Nederl. 1962-64 ex. 99 m 99# Dito cum 99# Nederland N.W.S. mi 80# Spaarcertificaten mi 100# 95# Indië 1937 A 95# Grootboek 1946 98 98 Kol. Bank 55/, 54# Ned. Ind. Hand. Bk. 80/, 83 Ned. Handel Mij. 139# 140 A.K.U. 169 169# Berghs Jurgens v. Berkel's Patent 310 310# 110 108# Calvé Delft 126 126# Centrale Suiker 179 176# Fokker 105 107 Gelder Zonen 156# 155# Kon. Hoogovens 151 149# Lever Bros Unil. 199 200 Ned. Ford 287 285 Ned. Kabelfabr. 257 Philips' Gloeil. 225# 227# Dito 6 cum. pref. wd. 173# 173# Wilton 135 136 Bilüton I rubr. 298 nito H rubr. 211 210 Dordtsche Petr. 240# 240 Dito pref. 263# 263# Kon. Olie 266# 266# Dito onder aand. 265# 265# Moeara Enim 461 462# A'dam Rubber 118# 119# Bandar Rubber 115 115 Deli Bat Rubber 94# Kendeng Lemboe 93 Oost Java Rubber 47 De Oostkust Scrbadjadi Holl. Am. lijn 141 140# Java Chin. Jap.lija 103 Kon. Boot 121 WA Kon. Paketvrt. 111 no Ned. Sch. Unie 127# 12851 v. Om nier en's Sv. 160 161 Rott. Lloyd 126# 128 Stv. Mij. Ned. 147 USA H.V.A. 119# 12151 Java Cult. 61 N.I.S.U. 97 97J4 Vorstenlanden 33 3254 Deli Bat. Mij. 95# 9554 Deli Mij. 116# 11654 Scnembah 96 Muller Co. 144# 14254 Amsterd. Bk. 160 15854 Holl. Bank Unie 216# 216 Cert. Javascbe Bk. 111 11354 Herstelbk. Pr. 97# 9754 Escompto Bank 48 17754 Ned. Bk. v. Z. Afr. 177# R'damsc Bank 165 163 Surinaamse Bk. Twentse Bank 159# 15854 Am. Smelting 52 S254 Anaconda Copp. 31 31 Bethl. Steel 106 105 Chrysler 75# 7554 General Motors 91 9054 Intern. Nickel 29 2854 Kennecott 55# Rep. Steel 35# 3594 J* Standard Brands 5# U.S. Steel 99# 100 Cities Service 75 74 North. Am. 18# 1854 Cont. Oil 6854 Midcont. Oil 42# i?é Philips Oil 63J4 4154 Shell Union 41 Tidewater 27# 2794 Baltimore 9# 9 Miss. K. Texas New York Centr. 12# Pennsylvania 15# 15>4 Canadian Pac. 16 16

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3