Blijdschap over de vrijer wordende landbouweconomie. E 1 H Belangrijke verlaging schoolgelden. De heer J. Volkers 25 jaar koster van de Noorderkerk te Middelburg. Het ontbrekende woord De C.B.T.B.-ers op Schoitwen bijeen. Prof. Waterink sprak over het jonge boerenprobleem. Ontwerp heffing opcenten personele belasting ingetrokken. Vergadering te Bruinisse. Donderdag 29 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 C.B.T.B. vergadert te Arnhem. (Van onze Utrechtse correspondent.) Nadat, zoals gisteren gemeld, de heer Chr. van den Heuvel, voorzitter van de Chr. Boeren- en Tulndersbond, ln zjjn openings woord op de te Arnhem gehouden algemene vergadering de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" had becritlseerd, voerde hjj het woord over „vtff Jaren landbouwbestaan". Hier merkte de spreker op. dat het ln de land- en tuinbouwpolitlek niet meer ln de eerste plaats wordt gezocht ln garantiepryzen voor de producten maar in algemene maatregelen. De C.B.X.B. juicht dat toe. De geleidelijke losmaking van de landbouwbanden achtte de heer Van den Heuvel een juiste greep. Vrije landbouweconomie is alleszins te waarderen tegenover «en van stap tot stap regelen der Volksgedragingen. Aangaande de handelspolitiek bracht de voorzitter te berde, dat de besluiten der indertijd gehou den Havana-conferentie aanvan kelijk niet hebben geleid tot resul taten. Telkens weer blijkt hoe moeilijk het is economische een heid te verkrijgen bij politieke gescheidenheid. Voor ons land valt als typerend gegeven aan te merken, dat we met de productie zijn terecht ge komen in de fondsensfeer. Op tal van productei- zijn heffingen voor fondsvorming. Dit stelsel is goed, verklaarde de heer Van den Heu vel. Het zal door samenwerking der producenten uitgebreid kun nen worden en het geeft zelfs in ternationale mogelijkheden. Met het fondsenstelssel is ook een groot economisch belang gemoeid, aaar het marktbederf er door wordt tegengegaan. Men mag blij zijn, dat het eer ste lichtstraaltje van herlevende boeren- en tuinc'.ersverantwoorde- hjkheid door de wolken dringt. Zij willen immers niet de hand op houden bij de overheid maar zelf hun zaken opknappen. Niettegenstaande de vrijer ge worden landbouweconomie en on danks het gunstig verschijnsel der fondsvorming blijft er een hang naar overheidsinmenging. Dat is een kwaad, al wordt hier mee niet gezegd, dat elke dwang maatregel van de overheid afge keurd moet worden. Geesteiyke matheid. De heer Van den Heuvel, die naar het recept van zekere pre dikanten, zijn rede in drie delen had gesplitst, stond tenslotte stil bij de toestand van de C.B.T.B. gedurende de laatste vijf jaar. Ook hier liet hij eerst de gunstige zijde zien. De organisatie groeit voortreffelijk, ten spijt van tegen stand. Het eenvoudig vrome boe renvolk luisterde niet naar de Sirenenzang van doorbraakapos- telen en bleef trouw aan de chris telijke organisatie. Maar het lidmaatschap alleen is niet genoeg. Waar is het over winnend elan, dat een organisatie maakt tot een dynamische macht? In vele sectoren sleept het christelijk leven zich moei- saam voort. Van waarachtige op- Wekking is geen sprake. De C.B.T.B. ontkomt niet aan deze geestelijke matheid. Hij moet daar onder uit. Dat moge in de komende tijd blijken uit de ver meerdering van het ledental (ze ker 40.000 boeren kunnen aange sloten zijn) maar vooral uit de Opbloei van de oude calvinistische volkskracht. De beste wensen. Met aandacht hadden de ver zamelde leden en hun dames, maar ook de talrijke genodigden, geluisterd naar 's voorzitters woorden. Nadien voerden zes der genodigden het woord, te weten de heren H. W. Tilanus namens de C.H. Tweede Kamerfractie, (Ingez. mededeling, advert.) Die knagende Rheumatische pijnen ln al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kru- schen-kuur. Wonderlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuur lijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten, kunnen onzuiverheden ln het bloed zich niet meer vast zetten en daarmee is dan de oor zaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kru schen. Regelmatig! Enhoe eerder hoe beter Mr A. B. Roosjen namens de A.R. Tweede Kamerclub, J. Schipper als vertegenwoordiger der A.R.- leden van de Eerste Kamer, P. Renkema die de beste wensen van de Chr. Middenstand- en Werk geversbonden en het C.N.V., H. Oudekerk, afgevaardigde van de Ned. Chr. Landarbeidersbond en Th. M. de Goey namens de r.k. en de algemene zusterorganisa ties. Mede aanwezig waren de leden der Tweede Kamer J. de Ruyter en H. J. W. A. Meyerink, terwijl de C.B.T.B. zelf drie senatoren opleverde, zodat ln totaal acht volksvertegenwoordigers aanwe zig waren. Een oud probleem. Op de middagsamenkomst, wel ke onder leiding stond van de tweede voorzitter van de C.B.T.B., de heer W. P. Cnossen te Woer den, sprak prof. dr J. Waterink over het jonge boeren- en tuin dersprobleem een „oud" vraag stuk, waarvan de hooggeleerde spreker de oplossing niet In zijn zak had. Maar op boeiende wijze gaf hij er zijn mening over, waar bij hij kans zag veel dingen in een nieuwe belichting te zetten. Prof. Waterink stelde voorop, dat de agrarische bevolking de reserve is waaruit een volk zijn nieuwe cultuurdragers put. Na tiën zonder deze agrarische reser ves vervallen tot volken met een decadent cultuurleven. Wie dit weet kan met bezorgdheid gade slaan hoe de besten uit onze boe renstand verdwijnen naar een land waar nog toekomstmogelijk heden voor agrariërs liggen. Wat moeten we met de overi gen? Prof. Waterink was de overtuiging toegedaan, dat er di verse voortreffelijke krachten overblijven, die zich toch op de vaderlijke boerderij geen bestaan kunnen verwerven (jaarlijks plm. 12.000 jonge boeren en tuinders). Deze zullen zich moeten begeven in de industrie, waar gebrek be staat aan figuren in de hogere leiding of in het edel ambacht. Wellicht zal het christelijk tech- nicum, dat in oprichting is, vele jeugdigen de boerenstand aan trekken. Zij kunnen daar een op leiding krijgen in de techniek, maar dan van de grond af. Voor het overige meende prof. Waterink, dat men als christen agrariër de dingen veel meer in geloof moet zien. Ook de emigra tie. Want belangrijker dan het leed dat men heeft over de uit tocht van flinke zonen is toch het feit, dat die jonge boeren in verre gewesten „mede-arbeiders Gods" mogen zijn. Verschillende aanwezigen 'n dame voorop stelden de profes sor vragen. Dr A. F. N. Lekker- kerker, hervormd predikant te Utrecht sprak het slotwoord op deze geslaagde toogdag der boe ren en tuinders. Wijziging belastingontwerpen. Dag- en Nieuwsbladen vrij van omzetbelasting. De minister van Financiën heeft by de Tweede Kamer de Memorie van Antwoord ingediend terzake van de thans by die Ka mer aanhangige belastingont werpen. De regering komt tot de con clusie, dat zy om budgetaire re denen niet tot een verdere ver laging van de inkomsten- en loon belasting kan overgaan en even min om sociale en economische redenen een verdere verschuiving van directe naar verbruiksbelas tingen kan verantwoorden. De regering heeft nagegaan of een verlichting van lasten kan worden bereikt, welke tevens voor wat betreft de opvoeding en in tellectuele vorming van de kin deren doeltreffend is. zy is daarbij tot de conclusie gekomen, dat een belangrijke ver laging van de schoolgelden voor alle geledingen van het onderwijs, en wel voor de matige en middel grote inkomens tot op omstreeks de helft van de tegenwoordige be dragen, wenselijk is. Het ligt in het voornemen het verlaagde tarief van de inkom sten- en loonbelasting per 1 Jan. 1951 te doen ingaan. Uit de toelichting op de nota van wijzigingen op dit belasting- ontwerp blijkt voorts, dat het in komen, beneden hetwelk voor werknemers in de regel met de heffing van loonbelasting wordt volstaan, wordt verhoogd van f 4000 tot f 5000. In verband met de klachten over de grote spron gen in het tarief der loonbelas ting, worden de tariefklassen in de loonbelastingtabel tot bü een inkomen van f 5010 gehalveerd. Privé-uitgaven voor zaken-auto's. In verband met de klacht, dat het hoge tarief herhaaldelijk leidt tot overbodige royaliteit bij het doen van uitgaven die ten laste van de fiscale winst kunnen wor den gebracht, wordt in het ont werp een nieuw artikel ingelast. Dit artikel houdt in, dat, indien er privé-gebruik van een perso nenauto vaststaat hetgeen zo nodig door de inspecteur dient te worden aangetoond de privé- uitgaven ten minste een derde van de totale autokosten belopen. Do Regering heeft besloten het ontwerp van wet tot heffing van opcenten op de personele belasting naar do grondslag huurwaarde en de byzondere bepaling inzake deze grondslag voor wat betreft nieuwe woningen ln te trekken. Voor de heffing van personele belasting op nieuwe woningen zullen voorzieningen worden ge troffen in een nieuwe wet op de personele belasting. Omzetbelasting en detailhandel. Aan de aandrang van de Twee de Kamer om het stelsel van hef fing van de omzetbelasting thans reeds te wijzigen door de klein handel vrij te stellen, is om in grijpende bezwaren van techni sche aard niet tegemoet gekomen. Wel heeft de regering toege zegd, dat de levensmiddelenbedrij- ven, die door de invoering van een groot aantal vrijstellingen voor noodzakelijke levensbehoef ten in administratief moeilijker omstandigheden komen, zo een voudig mogelijk zullen worden behandeld. Aan de verzoeken om een aantal goederen uit het voor gestelde tussentarief te verwijde ren is voldaan voor zover het be treft verduurzaamd vlees en vis. Het ligt verder in het voorne men van de regering bij verho ging van de gedistilleerd accijns in Benelux-verband gedistilleerde dranken weder naar het gewone tarief over te brengen. Dag- en nieuwsbladen vrij van omzetbelasting. Alsnog Is voorgesteld, dag- en nieuwsbladen van omzetbelasting vry te stellen. Zeer vele leden achtten het niet juist, het registratierecht wegens openbare verkoop van roerende goederen van een tot drie pro cent te verhogen en wezen in dat verband op de veilingen van over zeese producten e.d. Deze verho ging wordt in verband daarmede ingetrokken. Er is door de Kamer verzocht vrijstelling van zegelrecht te ver lenen voor bewijzen van ont vangst van vervoerde goederen (regu's) welke thans aan een ze gelrecht van 25 ct. zyn onder worpen. Aan dit verzoek is vol daan. Het nieuwe wetsontwerp op de personele belasting bevat geen belangrijke wijzigingen van de huidige toestand. De wijzigingen, zoals die thans worden voorgesteld, geven een verlies, vergeleken by de oor spronkelijke voorstellen, te zien van 60 millioen gulden. De Pooriersdagen ie Zierikzee. Maandagavond werd in de So ciëteit „Concordia" door het „Poorters Comité" een vergade ring belegd voor een definitieve bespreking van wat er op de poortersdagen op 11 en 12 Aug. zal plaats vinden. Een pittige mars door „Kunst en Eer" bracht al dadelijk een feestelyke stemming teweeg. Hierna opende burgemeester Jhr Schuurbc me Boeije de verga dering. Spr. wekte op tot volledi ge belangstelling en medewerking in het bijzonder voor de open luchtspelen. De voorzitter van het „Poor ters-Comité", de heer M. J. Snoek gaf na een onderstreping van de woorden van de burgemeester een kort overzicht van het program ma voor deze dagen, dat er als volgt uitziet: Opening der feesten door een drumband, bestaande uit een 50-tal tamboers en hoorn blazers o.l.v. de heer Kikke. Klok gelui, indien mogelijk een kerk dienst, volksdansen o.l.v. de heren Breetveld en Brand, Boerendan sen, motorrace, zeilwedstrijd, op treden van de Schouwsche Rui ters, de gymnastiekverenigingen „Rust Roest" en „Olympia", Gil den ln originele kledij, een open luchtspel, lampionoptochten enz. Om het Havenpark zal een oud-Hollandse markt worden op gebouwd. Dit Is in korte trekken van wat er die dagen zal worden geboden. Verder werd de aandacht ge vestigd op de Bazar die gehouden wordt in Hotel „Juliana", waar aan verschillende attracties zijn verbonden, waarnaast nog een lo terij wordt gehouden met als 1ste prijs een motorrijwiel ter waarde van f 1200,Na deze mededelin gen verkreeg nog de heer Abele ven het woord, ln verband met het te houden openluchtspel. Spr. wees er op, dat de vorige feesten blijkbaar andere gemeenten heb ben geprikkeld, die trachten de Zierikzeese feesten van vorig jaar te copieeren. De nodige costuums worden voor een groot deel in „eigen beheer" gemaakt. Een 35- tal dames werken hieraan mede. Ook de knutselclub is weer inge schakeld. Na gehouden rondvraag, waar in o.m. verkeersproblemen werden besproken, waarbü Inzonderheid de R.T.M. het moest ontgelden, werd door de heer ten Kate Zie rikzee in kleurenbeeld geprojec teerd. Tot slot werd nog een „beeld"-reportage gegeven van de Eeuwfeesten eveneens ln kleuren. De avond werd besloten met het zingen van de 2 bekende couplet ten van het Wilhelmus. (Ingez. mededeling advert.) „Ik heb maar twee Zondagen gemist Het begin van de Z. O. Polder Deze week zal het eerste stuk dijk van de Zuid Oost Polder, dat achter Kampen ligt, boven water komen. De naam van dit stuk zal Vos- seweerd worden. De slechte weersgesteldheid van de laatste week heeft het werk enigszins vertraagd. Geluk gehad. De 3-jarige Hans Romijn kwam Dinsdagmiddag bij het spelen on der een rijdende personenauto. De wielen raakten het knaapje ge lukkig niet en ongedeerd kroop de jongen onder de auto uit. (Ingez. mededeling, advert.) Beproefde hulp bii verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 24) o— Zij luisterde zeer kalm. Het scheen wel, alsof ze versuft was door de slag. Ze zweeg enige ogenblikken en vroeg toen: „Zyt ge zeker, dat er geen hoop is op herstel?" „Ik wilde, dat ik enige noop kon geven, mevrouw, 'tis hard voor u om dit te horen, maar, o, 'tvalt mij zo zwaar het u te moeten meedelen!" „Dat geloof ik graag", zei Mar- jorie. „Ik denk, dat het zwaar der te dragen valt voor u dan voor ons." „Mevrouw Douglas, ik ben nu een arm man. Ik kan niet lan ger oij het regiment blijven en tot dusver zie ik nog geen andere weg mij geopend, maar houd u hiervan verzekerd de vier duizend pond, die u verloor zal ik als 'n persoonlijke schuld mij aanrekenen, zolang ik leef; en ook, dat als God mij mis schien later enige welvaart zal geven, die som tot de laatste stuiver zal worden uitbetaald. Evenwel wil ik niet wachten, totdat ik de gehele som heb oververdiend, wat misschien wel nooit zal gebeuren, maar tel kens zal ik, wanneer ik een klein bedrag heb kunnen bespa ren, u dat toezenden. Daartoe heb ik mijzelf vast voorgeno men, mij alle overbodige uitga ven, hoe klein ook, te ontzeg gen, totdat de volle som is te rugbetaald. De dames lieten allen haar blik op hem l usten, een blik van stille bewondering. „Wij danken u, mijnheer For- tescue, voor uw edelmoedige be doelingen, maar zulk een besluit moogt ge niet nemen om ons. Ons verlies is toch niet aan u te wijten; gij zelf hebt wellicht meer verloren." „Als God mij helpt, me vrouw" antwoordde hij, terwijl hij opstond om afscheid te ne men, „zal ik mijn belofte ge stand doen." Mevrouw Douglas drong er bij hem op aan, dat hij zou blij ven bij het avondmaal, maar hij nam haar uitnodiging niet aan. Hij begreep, dat de dames nu behoefte hadden om alleen te zijn, om vrij haar gedachten te kunnen uitwisselen over de ont zettende tijding en haar gevol gen. Daarom nam hij afscheid en Marjorie wilde hem uitlaten. Als een orkaan blies de wind de gang in, zodra zjj de deur opende. „Welk een storm, en wat is het donker!", zeide zij, en druk te onmiddellijk de deur weer dicht. „Ik zal de lantaarn aanste ken en met u gaan tot aan het hek, of u vindt de uitgang nooit." Hy meende, dat het niet no dig was, maar zy wilde er niet van horen. Ze greep een shawl, wikkelde zich er in en ging met de lantaarn in de hand hem voor op het pad naar het tuin hek. Daar stond ze stil. „Ik ben u zeer dankbaar, juf frouw Douglas!"' „Dat is niet nodig", lachte zij harteiyk. „Nu zult u zelf de weg wel verder kunnen vinden, is 't niet?" „O, zeker. Nogmaals gegroet. Morgenochtend vroeg vertrek ik weer." „Zullen we u dan niet weer zien?" „Neen", zei hy droevig, „wel licht nooit weer. Vogels die stormweer aankondigen zijn trouwens ook niet welkom, is 't piet?" „O, noem u zelf niet zo", zei- de ze. „Vaarwel kapitein For- tescue." Hy had haar verlaten en daal de 'tpad af naar de brug, toen hy meende, dat hy haar hoorde roepen. Hy keek achterom en zag, dat ze nog aan het tuin hek stond, met de lantaarn ln haar hand. Onmiddellyk keerde hy terug. „Hebt u my geroepen, juf frouw?", vroeg hy. „Ja ik wilde u wat zeggen en ik had behoefte u te dan- Zaterdag a.s. zal de heer J. Volkers te Middelburg het feit herdenken, dat hy 25 jaar geleden werd benoemd tot koster van de Geref. Noorderkerk In de Bogard- straat. „In al de jaren", zo vertelde de lieer Volkers ons, „heb lk maar twee Zondagen gemist". De jubilaris vindt dit alles niet zo belangryk, want zo merkte hy op: „My'n enigste genoegen Is, dat ik uit dankbaarheid tot God a!s een voudige dorpelwachter in zyn huis dienst heb mogen doen." Op 1 Juli 1925 kwam de heer Volkers definitief in dienst als koster van de Noorderkerk, na daarvoor reeds ier jaar hulpkos ter te zyn geweest (vroeger heet te dat „stokman") en ook was de jubilaris drie jaar orgeltrapper in de Gasthuiskerk. De Commissie van Beheer, die de heer Volkers „Scheldebeker"-zwem- wedstrijd op 15 Juli. Het staat thans vast, dat op Zaterdag 15 Juli a.s. de 9e inter nationale Scheldebeker-zwemwed- stryd gehouden zal worden. Deze wedstrijd kan alleen worden ge organiseerd in die jaren, waarin op een Zaterdag in de zomer maanden een gunstig get j voor komt. Te 13.45 (d.i. ongeveer een half uur voor hoog water) zal de start plaats vinden te Nieuwersluis (West-Zuid-West van Breskens). Het eindpunt is een lyn, loodrecht op het badstrand te Vlissingen, zodat men de mond van de Wes- ter-Schelde moet oversteken. Uitgebreide veiligheidsmaatre gelen ten behoeve van de zwem mers worden getroffen. Behalve een aantal vaartuigen ter bevei liging van de zwemroute, voor de jury, de medische dienst en de pers, is voor iedere zwemmer een begeleidende boot noodzakelyk. In ieder dezer boten is, naast een lid van de reddingsbrigade en een lid van de E.H.B.O., een loods aanwezig, die volledig op de hoog te is met de stromingen in de Schelde-mond en die de plicht heeft de zwemster of zwemmer uit het water te doen komen, wanneer de deelnemer buiten een bepaalde lyn komt, daar men dan in verband met de stroming onmogelyk meer de finish zal kunnen halen. Het beschikbare aantal boten en de bemanning daarvan (per deelnemer 12 personen) bepalen de limiet van het aantal deelne mers. Dit jaar is die limiet ge steld op 18 deelnemers of deel neemsters. benoemde, bestond toen o.m. uit de heren A. W. de Ryke en A. D. - ctooy, welke laatste veel voor de koster heeft gedaan. Het sala ris was in het begin niet bepaald groot, n.I. f700. Van liever lede is dit beter geworden, dank zy de welwillende medewerking van de commissie van beheer en de kerkeraad. De oorlogsjaren. „Over de oorlogsjaren kan ik urenlang vertellen", zei de koster verder. Het begon metde brand in 1940, toen een deel van de Bo- gardstraat afbrandde en velen hun have en goed in de kerk kon den brengen. Toen de Duitsers de scholen vorderden werd er school gehouden. Zelfs de woning van de koster deed gedeeltelyk als schoolruimte dienst. Langzamer hand werd alles weer normaal tot het water kwam. Het z.g.n. telkamertje werd door bewoners betrokken, die op de galery slie pen. De consistorie, of het zweet kamertje, zoals de koster het noemt, werd eveneens woonruim te en ook de kerk en de consis torie by de ingang werden door evacué's betrokken. Zelfs een brandspuit vond onderdak in het kerkgebouw en toen de bevryding daagde werd de kerk opslagplaats voor inbeslaggenomen goederen van N.S.B.-ers. Nog meer heeft deze jubilerende koster beleefd. Hy nam een aandeel in de illega liteit en hy kon ons dat nu rustig vertellen, maar destyds was hy er zo gerust niet op, want er wa ren radiotoestellen in de kerk ver borgen er. (- 'e preekstoel lagen revolvers en patronen. Dan is er midden in de Noorderkerk een grote regenbak, die onuitputtelijk schynt te zyn. De koster liet de mensen water halen met emmers en toen het te druk werd, zette hij ze in de rij! Na de oorlog hééft de heer Vol kers samen met dr A. H. Ous- soren veel gedaan voor de restau ratie van de Noorderkerk. f 400 haalde dé jubilaris zelf op, waar door nieuwe kleden en twee elec- trische klokken konden worden aangeschaft. De koster wacht al leen nu nog op de bekroning van de restauratie door het aanbren gen van twee gebrandschilderde ramen naast de preekstoel. „Een werkvrouw hebben we nooit ge had", zo besluit de koster ons ge sprek, „want myn vrouw heeft me altijd trouw ln alles gehol pen Zaterdagmiddag van drie tot t»If zes zal er in de kerk een receptie worden gehouden om de trouwe dienaar met zyn vrouw har :lyk te huldigen. ken." ,Ik zou niet weten, waarvoor u my moest danken", antwoord de hy. ,,'tVerblydde my zo, mynheer Fortescue, dat u in deze nood uw sterkte zocht by dezelfde Heiland, die ook onze Leidsman is en het ook in de donkere toe komst zal zyn. En dan dank lk u, dat ge zo goed wilt zyn voor moeder." Ze drukte hem nog eenmaal de handen, keerde toen haastig terug, de heuvel op naar haar tehuis. Hy staarde het licht van de lantaarn na, totdat het ach ter de voordeur verdween. Toen ging hy heen, naar zyn eenzaam kamertje in de dorps herberg. Wat was de nacht woest! For tescue sliep weinig, want de wind huilde door de schoorste nen der oude herberg, ram melde aan de niet meer sluiten de luiken en vensters, kwam van verre aangieren door ae enge bergpas, om dan met ver dubbelde woede aan te vallen op alles wat ln da kleine vallei zyn vaart wou stuiten. De een zame logeergast lag te luisteren naar de velerlei geluiden van die wilde jacht en verzonk dan weer in gepeins over de gebeur tenissen en de personen van de vorige dag en ook over de on zekere toekomst. (Wordt vervolgd.) De Gewestelyke Afdeling en de Coöperatieve Aankoopver eniging van de Gewestelijke Af deling „Schouwen-Duiveland" van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond vergaderden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Bruinisse. Na de gebruikelij ke opening sprak voorzitter A. M. den Boer Wzn. een welkom en wees hij op de rijke zegen, die God in het afgelopen jaar wederom geschonken heeft. De jaar- en financiële versla gen over 1949 werden, nadat de financiële commissie tot goed keuring had geadviseerd, met algemene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. Op voorstel van het bestuur werd besloten tot uitkering van pet. provisie aan de leden, over de afgenomen goederen in 1949. Van de aftredende bestuurs leden der Gewestelijke Afde ling, de heren J. v. d. Sluijs te Bruinisse en C. J. v. d. Byl te Duivendijke, stelde eerstge noemde zich in verband met zijn ver gevorderde leeftijd niet her kiesbaar. In zijn plaats werd ge kozen de heer M. v. d. Sluijs te Bruinisse, terwyl de heer C. J. v. d. Bijl werd herkozen. Ook de aftredende bestuurs leden van de Coöperatieve Aan koopvereniging en het Provin ciaal Bestuur, respectievelijk de heren L. D. Padmos Czn. te Zie rikzee en A. M. den Boer te Zie rikzee, werden herbenoemd. In de plaats van het aftreden de lid van de financiële commis sie, de heer P.' G. Boot Cz. te Noordwelle, werd op voorstel van het bestuur benoemd de heer J. C. Priemus te Renesse. Op voorstel van de heer A. Dalebout werd het aftredende bestuurslid, de heer J. v. d. Sluis, benoemd tot ere-lid der vereniging. De voorzitter zei de heer v. d. Sluis dank voor het vele werk, dat hij gedurende een lange pe riode voor de organisatie heeft verricht en hoopte, dat God hem een gezegende levensavond mag schenken. Verder feliciteerde de voor zitter de heer M. den Boer te Haamstede met zijn verkiezing tot lid van de Provinciale Sta ten. De heren v. d. Sluis en den Boer zegden de voorzitter daar op dank voor zijn waarderende woorden. Nadat de voorzitter de aan wezigen voor hun opkomst had dank gezegd, beëindigde de heer W. van Hoeve de vergadering met dankgebed. Na deze byeenkomst volgde nog een bezoek aan het land- bouwproefbedryf „de Schelde- monden", aldus de vergadering een leerzaam besluit gevende. Vice-president Hoge Raad. By K. B. van 24 Juni 1950 is op zyn verzoek aan Mr N. C. M. A. van den Vries, met ingang van 1 Juli 1950, eervol ontslag ver leend uit zyn ambt van vice-pre sident van de Hoge Raad der Ne derlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diens ten door hem In rechterlyke be trekkingen aan den lande bewe zen. Tot vice-president van de Hoge Raad der Nederlanden Is Mr L. A. Nypels, thans raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden, benoemd. vim KLEIN, MAAR RIJK. Nederland is een klein land. Maar wie het voorrecht heeft een reisje te maken door ver- schillende provincies komt on der de indruk van de schoon heid en de rijkdom van dit kleine stukje grond. Welk een verscheidenheid! De zware klei naast de bruine heide. Schier onafzienbare vlak ke velden en daarnaast de rijke afwisseling van het heuvelach tige terrein. De groene grazige weiden naast de donkere bossen die weer sterk contrasteren met de wijde stranden. Er zijn de grote steden en d» bloeiende dorpen, de machtige waterwerken, de schone rivie ren en de stille meren en ven nen. En welk een rijkdom! Hier de rijke tarwevelden en daar naast de voortreffelijke boom gaarden, ginds de veelbelovende roggevelden, zelfs op gronden die een halve eeuw geleden als volstrekt onvruchtbaar werden beschouwd, en dat alles afge wisseld door de bonte kleuren van een wereldberoemde vee stapel. En het spreekt en zingt in deze heerlijke zomertijd alles van de grootheid Gods. Als zó schoon en rijk de schepping is, hoe groot en machtig moet dan de Schepper zijn. En wie ogen heeft om te zien en oren om te horen, die prijst zich gelukkig, dat hem in dit kleine maar rijke land, een woonplaats i beschoren. WEDEROPBOUW VAN BRESKENS. Onder grote belangstelling had gisterenmiddag de heropening plaats van het Hotel-Café-Res taurant „Scheldezicht", dat in de oorlogsdagen van 1944 totaal werd vernield. Verschillende spre kers memoreerden het enthousias me en doorzettingsvermogen van de eigenaar, de heer Roest, en zyn echtgenote. De burgemeester verklaarde In zijn speech trots te zyn, dat thans in Breskens een hotel is herrezen, waarmede zyn plaats een bewys van doorzetten en kunnen heeft geleverd. Teven» verklaarde de burgemeester, dat binnen afzienbare tyd het slui tingsuur voor café's zou worden verzet naar 12 uur, een verbete ring waarmede vreemdeling en inwoner gebaat zyn. Montgomery in Nederland. Veldmaarschalk Montgomery Is gisteren omstreeks het middaguur op het vliegveld Valkenburg aan gekomen voor het gebruikelijke contact met militaire autoritei ten. 230 doden bij de ontploffing te Homs. Zoals wy reeds in ons blad van gisteren meldden, is te Homs een o. slagplaats van petroleum ge ëxplodeerd. Nader wordt hierover gemeld, dat 230 personen om het leven zyn gekomen en ongeveer 1000 gewond, de meesten ernstig. Homs telt een bevolking van 60.000 zielen. 18 belendende per celen zyn V-'.ledig verwoest. De schade wordt op ruim 5 millioen gulden geschat. Volgens een woordvoerder van de Iraakse Petroleummaatschap- py te Londen gebeurde de ont ploffing in een opslagplaats van een plaatselyke leverancier, niet in die van de maatschappü. Bijeenkomst van Hoge Commissarissen van het Brits# Gemenebest. Donderdag komen de hoge com missarissen van het Britse Geme nebest op het ministerie van bui ten' rndse zaken te Londen byeen om de nieuwe ontwikkeling in het Verre Oosten na het begin van de gevechtshandelingen in Korea te bespreken, aldus wordt uit ge- woonlyk betrouwbare bron verno men. Misschien voorspelt deze by eenkomst nieuwe ontwikkelingen in de oorlog tegen de communis ten op Malakka, zo meent men. Naar verluidt zouden Engeland en de meeste dominions het een» zyn geworden over een gemeen- schappelyke politiek van het ge mene best inzake de oorlog al daar,

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2