ENGELAND STELT VLOOT BESCHIKBAAR Zeeland bezit grote bronnen voor geschiedenisonderwijs. Russisch antwoord aan Lie Goed geslaagde bondsdagen der Geref. mannen te Middelburg Binnen enkele dagen meet ons land kunnen mobiliseren Tentoonstelling en show te Oostburg Manifestatie aan landbouwend Zeeland NIEUWS MAC ARTHUR NAAR ZUID-KOREA STRAALJAGER STORT NEER SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Herziening van de gas- productie en -distributie. R.I.8. beraamt plannen voor invasie op Ambon. Jaarvergadering School museum te Middelburg. Uitgave Ptichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel, 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 374289. Kantoren: Vlissingen, 'Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie '2009; Tel. redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1596 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 29 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directenr: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J, Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.23 u., onder 21.04 u. Maan op 22.26 u., onder 4.13 u. Hoogwater Vrijdag 30 Juni: Vlissingen: 1.44 u. 2.27 m., 14.09 u. 2.27 m. Temeuzen 2.14 u. 2.47 m., 14.44 u. 2.47 m. Wemeldinge: з.36 u. 1.88 m., 16.08 u. 1.86 m. Zierikzee: 3.25 u. 1.61 m., 15.53 1.60 m. STEEDS MEER HULP DAAGT OP. De premier van Groot-Brittannië, Clement Attlee, heeft mede gedeeld, dat Engeland besloten heeft zijn marinestrijdkrachten In de Japanse wateren onmiddellijk ter beschikking van de Ameri kanen te stellen. Generaal Douglas Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber In Japan, is per vliegtuig uit Tokio naar Zuid-Korea vertrokken. Op het hoofdkwartier van de generaal weigerde men zich uit te laten over de juiste bedoeling van Mac Arthurs missie. De Amerikaanse regering heeft besloten onmiddellijk alle uit voer naar Noord-Korea te verbieden. Deze maatregel past in het kader van de door de Veiligheidsraad goedgekeurde sancties. SEOEL GEVALLEN. Seoel, de hoofdstad van Zuid- Korea ls gisteren, na heftige «trtyd, In handen geraakt van de oommunlstlsche strijdkrachten. De regeringsgebouwen zijn bezet en politieke gevangenen vrijge laten. Ook het vliegveld Kimpo, een dar twee belangrijke bases, is ge vallen. Volgens de bemanning van een Amerikaans transportvliegtuig, bevindt de Zuid-Koreaanse rege ring zich thans op 250 kilometer afstand van Seoel. Na de val van Seoel zijn de noordelijke troepen over de Han- rlvler, ten Zuiden van Seoel ge trokken. Hierbij werden 50 mili taire adviseurs van het Zuiden afgesneden doordat de brug over de rivier werd opgeblazen. Ze hebben zich echter zwemmend of per boot weten te redden. De Amerikaanse vlooteenheden, die In de Straat van Formosa pa- 1 trouilleren, de Amerikanen uit j Korea evacueren, en alle lan dingsoperaties dienen te voorko men, zijn nog niet in contact met de vijand geweest. De Amerikaanse luchtmacht opereert nog steeds van Japanse bases doch wordt gehinderd door slecht zicht. Communiqué van Mac Arthur In een communiqué van gene raal Mac Arthurs hoofdkwartier wordt verklaard, dat de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten „met succes" bombarde menten heeft uitgevoerd. Mac Arthur zal een insepctie- tocht van twee dagen langs het front maken „om zich van de si tuatie op de hoogte te stellen en het moreel der Zuid-Koreaanse troepen te herstellen". Mac Arthur vertrok vanoch tend vroeg in zijn ongewapend vliegtuig „Bataan". Het vliegtuig had geen speciaal jager-escorte. Ook de Australische regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat schepen van de Australische marine In de Japanse wateren ter beschikking van de V.N. zjjn ge steld. TIMMPi iillMWIHHÏI De zaak-Bertha Hartogh. De Maleise vrouw Aminah, die het Nederlandse meisje Bertha de Hartogh heeft opgevoed, toen haar ouders in Japanse gevan genschap verbleven, heeft giste ren 5 uur lang geluisterd naar de behandeling voor haar zaak voor het gerecht te Singapore, dat zal beslissen of Aminah het meisje al of niet zal moeten afstaan. Toen de zitting verdaagd was, moest zij echter vragen, wat er gebeurd was, omdat zij geen En gels verstaat. Op 6 Juli zal uitspraak worden gedaan Inzake het beroep, dat Aminah aantekende tegen de be slissing van het oppergerechtshof volgens welke Bertha aan haar ouders ln Nederland moet worden teruggeven. fëAomjtocm, Vdj, SAanv&frehcfm aaldq.a£ q,ev-onden o In October 1945 werd door de minister van Economische Zaken een commissie ingesteld onder voorzitterschap van prof. dr ir F. K. Th. van Herson, die tot taak had de centralisatie van de gas- vourziening te bestuderen. Thans heeft de commissie rap port uitgebracht over haar werk. Zij komt daarin tot de conclusie, dat om verschillende redenen, een ingrijpende wijziging van de openbare gasvoorziening, zowel wat de produc'.ie als wat de dis tributie betreft, noodzakelijk is. Op beide gebieden zal o.m. naar een aanzienlijke concentratie moeten worden gestreefd. Voor de verwezenlijking van de noodzakelijk geachte productie reorganisatie, beveelt de commis sie aan: a) Uitbreiding van het be staande kolen-veredelingsbedrijf in Limburg en herstel van dat in Zeeuwsch-Vlaanderen. b) Stichting van een kolen- veredelingsbedrijf aan het Noord zeekanaal en productie-concen tratie in het gebied van de Maas mond. c) Concentratie der productie in enkele gasfabrieken in het Noorden en Oosten des lands, zo lang hier niet op andere wijze (b.v. met aardgas) in de behoefte aan gas kan worden voorzien. d) Oprichting van een of meer gas-transportmaatschappijen voor de aanleg en het beheer van de hogedruk gastransportnetten. Met concentratie der productie en de aanleg van hogedruk gas transportnetten naar de centra van verbruik kan echter niet worden volstaan. Ook de distri butie van het gas aan de verbrui ker zal door concentratie op een economische basis moeten worden gesteld. Uit bedrijfseconomisch oogpunt bezien, zouden de gas- distributiebedrijven niet te klein mogen zijn en wel zou het mini mum aantal gasaansluitingen in het algemeen tussen 30.000 en 60.000 per bedrijf moeten zijn ge legen. Dit betekent dat voor het gehele land met een 20- a 30-tal gasdistributiebedrijven zal kunnen worden volstaan. De Nederlandse Aardolie Maat schappij is Zaterdag j.l. te Grams- bergen, waar men reeds geruime tijd bezig was met proefboring, begonnen met een productieproef. Gistermiddag werd in deze boring aardgas aangetoond. Onze correspondent meldde ons, dat het gas met een zware bromtoon naar boven komt. Uit veiligheidsoverwegingen is het aangestoken. Aardgas is namelijk zwaar, blijft laag hangen en kan Laatste vredesmissie vertrek deze week. De Indonesische regering heeft een groots opgezet plan vooreen invasie op Ambon voltooid, waar bij 15.000 militairen zullen wor den gebruikt, zo werd in ge woonlijk welingelichte Indonesi sche kringen medegedeeld. Dit plan zal niet worden uit gevoerd, tenzij een laatste vredesmissie van niet-gouverne- mentele Ambonnese politici van de voornaamste eilanden van Indonesië geen resultaten op levert. Deze missie, die bestaat uit zeven leiders van Ambonnese politieke partijen zal volgens genoemde bron deze week per vliegtuig en boot naar Ambon reizen. „Zij zal de volledige goedkeuring van het Indonesi sche Kabinet hebben, doch zal dit gevaarlijke bezoek op eigen risico ondernemen". Volgens dezelfde bron bevin den zich onder de 15.000 mili tairen, die thans onder leiding van kolonel Kawilarang op Ce lebes staan, 3000 Ambonnezen, meest vroegere leden van het K.N.I.L. Voormalige Nederlandse Mit- chellbommenwerpers zouden de invasie makkelijker maken door het beschieten van Ambonnese barakken en troepenconcentra ties. De vliegtuigen zouden wor den bestuurd door vliegeniers, die voorheen dienden in de luchtmacht van het K.N.I.L., welke officieel vliegtuigen en personeel aan de Indonesische luchtmacht heeft overgedragen. daardoor gevaar opleveren voor de omgeving. Men laat de put openstaan om de hoeveelheid gas en de druk te meten. Men weet namelijk nog niet wat „de put zal doen". 25-jarig piloot gedood. Een straaljager van de L.S.K.- vliegbasis Leeuwarden is gister middag voor de kust van Schier monnikoog verongelukt. De piloot de 25-jarige, ongehuwde, Reserve Tweede Lt. vlieger G. M. G. Noyons uit Eindhoven werd ge dood. Het ongeval geschiedde na een oefening in formatie vliegen, Noyons heeft boven een zand plaat een zgn. „Roll" gedraaid, waarbij hij zoveel hoogte verloor, dat een vleugel de grond raakte. Het toestel, dat na deze klap doorschoof en in zee terecht kwam, ontplofte en vloog in brand. Op de plaats van de ramp heeft men slechts enige wrakstukken, een handschoen en een sok gevon den. Heden zullen naspeuringen naar het slachtoffer worden voortgezet. Velddag van het Leger des Heils. Onder iets betere weersomstan digheden dan vorig jaar is gister morgen in de bossen van het koninklijk domein Soestdijk te Hooge Vuursche onder Baarn een nationale velddag van het Leger des Heils geopend met het hijsen der Leger des Heilsvlag door kol. J. Smael, de chef-staf. Te 10 uur ving de heiligings- dienst aan in de grote tent. Te midden van naar schatting 4000 aanwezigen, had ook Prinses Wil- helmina plaats genomen. De chef-staf, de heer Allan, sprak er zijn vreugde over uit na de samenkomsten in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam thans hier op deze velddag aanwezig te mogen zijn. Hij zei voorts: „Prin ses Wilhelmina is niet alleen een groot Koningin geweest, maar ook een groot dienares van Chris tus". Vervolgens bracht spreker de laatste groeten over aan de leider van het Leger des Heils, generaal A. Osborn, en deelde mede, dat deze volgend jaar de velddag hoopt te bezoeken. Studenten die slaagden aan de T.H. te Delft. Geslaagd aan de Technische Hogeschool te Delft voor het prop. examen voor mijningenieur: J. P. van Cruiningen te Oostburg. Voor het ingenieursexamen voor scheikundig ingenieur: W. F. Jansen Verplanke te Kruiningen en J. Platteeuw (jnef lof) Sluis kil. Voor het kandidaatsexamen voor scheikundig ingenieur: J. F. Stoutjesdijk, St. Annaland en J. Bolssens, Clinge. De heer H. Pieters sprak tot de Zeeuwse leerkrachten. Het Sowjetrussische persagentschap Tass heeft het antwoord van de Sowjetrussische regering op de resolutie van de Veilig- heidraad inzake Korea gepubliceerd. Hierin wordt o.m. verklaard, dat de oproep van de Veiligheidsraad tot steunverlening aan de Zuid-Koreaanse republiek „onwettig" is. De Russische verklaring, die gericht was aan Trygve Lie zei, dat toen het genoemde besluit ge nomen werd, twee permanente leden van de Veiligheidsraad, de Sowjet-Unie en China, niet aan wezig waren. Zij wijst er op, dat volgens het Handvest de Veilig heidsraad een beslissing t.a.v. be langrijke kwesties slechts met éénstemmigheid van alle vijf per- manente leden kan nemen. De verklaring concludeert, dat net derhalve volmaakt duidelijk is, dat het onderhavige besluit van de Veiligheidsraad omtrent de Koreaanse kwestie „geen rechtsgeldigheid bezit". DE BILT ZEGT: Vrij warm. Half tot zwaar bewolkt. Enkele verspreide buien. Meest matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur. „Als Zeeuwen horen we bfj elkaar, hebben we een gemeen schappelijke taak en zullen we ons tegenover andere gebieden hebben te handhaven." Met deze woorden besloot de heer H. Pieters, wnd. bibliothecaris der Prov. Bibliotheek, zijn hel dere en overtuigende rede over „Onze Provincie als bron voor het geschiedenisonderwijs". Deze rede sprak de heer Pieters gis termorgen uit op de jaarverga dering van de Vereniging School museum Middelburg, die in het Schuttershof werd gehouden. In een korte huishoudelijke vergadering, die aan de rede voorafging, heette de voorzitter, de heer A. A. Leenhouts, de aanwezigen welkom. De jaar verslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedge keurd, alsmede de begroting voor 1950'51. De voorzitter bracht dank aan het gemeente bestuur van Middelburg voor het beschikbaar stellen van lo kaliteit in de school aan de Nieuwe Haven als schoolwezen en de subsidie, die wordt ge geven. Bij enkele candidaatstelling werden als bestuursleden her kozen de heren J. C. Cornelis, C. Roelands en mej. H. Dorleyn. Een klacht. De heer Pieters begon zjjn rede met de klacht van vele onderwijzers over te nemen, n.l. dat de schooljeugd zo weinig weet van de geschiedenis van het eigen gewest. Van den Briel en Leiden weten ze alles, doch de datum, waarop Middelburg overging naar de Prins is niet bekend. Ook van het leenstelsel weten ze veel af, doch de in vloed, die dit -stelsel ook in Zeeland had, is bij de leerlin gen onbekend. Vervolgens be handelde spr. de vraag hoe men de geschiedenis een meer regio naal karakter zou kunnen geven. Er is geen gebrek aan bronnen want de catalogus Zeeland van de Prov. Bibliotheek omvat 15.000 nummers. Deze, zo zei de heer Pieters, moeten echter ge reed gemaakt worden voor het gebruik op de scholen. Men is niet gediend met en kele merkwaardigheden, want deze moeten geplaatst worden in het verband van de vaderlandse en Zeeuwse geschiedenis. De heer Pieters hield vervolgens een warm pleidooi voor het Zeeuwse bewustzijn. Door gezamenlijke arbeid kun nen grote resultaten worden bereikt. Een opdracht. Grotere kennis van de Zeeuw se geschiedenis, zo zei de heer Pieters verder, kunt U niet al leen opdoen in de boeken, U zult er op uit moeten trekken. Het is nu zo langzamerhand mogelijk geworden zich 'n beeld beeld te vormen van de Zeeuw se geschiedenis. Spr. deed een beroep op de aanwezigen om met elkaar iets klaar te maken, dat bij het onderwijs bruikbaar is. De heer Pieters noemde de Ver. Schoolmuseum het aange wezen orgaan om een dergelijke samenwerking te bevorderen. Na enige aspecten van de Zeeuwse geschiedenis nader te hebben belicht, wees spr. er op, hoe het het agrarisch element is geweest, dat de eenheid van het Gewest heeft tot stand ge bracht. Hierin liggen ook voor de toekomst grote mogelijk heden. Op deze interessante uit eenzetting volgde enige discus sie, waaruit duidelijk de instem ming met de rede bleek. ^Zijn wij aan het evangeliseren al toe?" „Zijn wy aan het evangeliseren al toe? Deze vraag ls niet gesteld in een opwelling van pessimisme of optimisme, maar gegrond op een ervaring van 20 jaar evangelisatlearbeid in de Geref. Kerken". Met deze woorden begon ds J. Overduin, Geref. predikant te Amsterdam, gistermiddag in de Noorderkerk te Middelburg zyn rede voor de Bond van Geref. Mannenverenigingen. Met dankbaarheid constateerde ds Overduin, dat er de laatste 20 jaar meer evangelisatiebesef ln de Geref. Kerken is ontstaan. Er zijn bijna overal evangelisatie commissies, er is een opleidings school, een predikant in algemene dienst enz. Toch, aldus spr., zijn we pas aan het begin. Tussen het bewaren en het ver meerderen der kerk is geen te genstelling. Wie alleen bewaart, sluit de kerkvensters en dan is de kerks ten dode opgeschreven. Wie alleen wil vermeerderen, ver geet, dat de kerk haar woord heeft te spreken voor de wereld. Er is geen tegenstelling tussen discipelschap en apostolaat. Maar er is alle reden voor de vraag: Zijn wij aan het evangeliseren toe? Ds Overduin wilde niet een globaal antwoord geven en zeg gen: ja of nee. Er is verscheidenheid in gaven en talenten voor het evangelise ren. Paulus was helemaal geen brillant spreker, maar wat deed hij niet in Gods kracht? Maar van ieder christenmens mag geëist worden, dat hij of zij inderdaad gelooft, een leesbare brief van Christus is, een loop plank vormt naar God en de men sen de weg naar Christus niet verspert. De vorm en de wijze hangen af van de persoonlijke ca paciteiten en talenten en die zijn enorm gedifferentieerd. De mens. aldus ds Overduin, bezit alleen dét waarachtig, wat hij geeft. Dit is een wet van het Koninkrijk Gods. In dit konink rijk kan men geen oude kous hebben met duizend gulden aan geestelijk bezit. Want dan zegt God: dat is schijnbezit, dat is diefstal. En daarvan geldt het woord van Jezus: wat gij niet hebt zal Ik u afnemen. Ook als men met het opgedolven bezit uit Gods Woord niet werkt, is dat schijnbezit en niet minder geeste lijk egoïsme, waarvoor wij in het gericht komen. In het Koninkrijk Gods is het uitgesloten, dat een mens, die bezit, zijn buurman de eeuwige dood laat sterven. GEEN DISCIPELTJE SPELEN. Christus zendt ons met Zijn be zit de wereld in. De duivel laat ons dikwijls discipeltje en apostel- tje spelen, n.l. wanneer wij ons bezit opsluiten in onze vergader zaaltjes etc. Als er een concen tratie is öm de concentratie of een isolement öm het isolement, dan is dat afgoderij en bevindt men zich in een kelderklimaat. Naarmate wij ons waarachtig concentreren krijgen wij de kracht om te penetreren in de wereld. En dit is het merkwaar dige: hoe feller God concentreert of afzondert, hoe feller de kracht naar buiten breekt. Zie in het O.T. alleen maar Israël. „Zijn wij aan het evangeliseren toe, wanneer wij om de veertien dagen op de Mannenvereniging Gods Woord bestuderen? „Zo vroeg ds Overduin. „Als het stu die öm de studie is en als het in de kerk öm de kerk gaat, dan is dat afgoderij". Jezus constateerde onze nood in de liefde, aan het kruis. Wij con stateren helaas zoveel nood bui ten Christus om. En dan zeggen wij met dat mens kan ik niet praten, hij of zij is zo werelds! Dat is je reinste farizeïsme. Wij kunnen vaak alleen maar praten met gelijkgezinden. Wij lijken de heer J. P eters, inspect.-gene- raal van het Belgische onderwijs over „Onderwijsvernieuwing in België. Wij komen hierop uitvoe- In de middagvergadering sprak rig terug. NOTA DEFENSIEBELEID VERSCHENEN. De Nederlandse bijdrage aan de verdediging van West-Europa houdt in, dat die strijdkrachten, die nodig zijn om een aanval van een agressor te stoppen en te keren, binnen enkele dagen gemobiliseerd kunnen worden. Aldus een gistermiddag ver schenen nota inzake het defensiebeleid van de minister van Oorlog en Marine. Het staat vast, dat Nederland geen bijdrage zal leveren aan de strategische luchtstrijdkrachten,terwijl ook, wegens financiële omstandigheden, het niet mogelijk zal zijn deel te nemen aan de verdediging en beveiliging van de grote zeeroutes. Het gaat er derhalve om, aldus voor de regimenten lichte lucht- de nota, dat de Nederlandse krijgsmacht, in hoger geallieerd verband, zal heipen 's vijands landstrijdkrachten tegen te hou den, de havens te beschermen en het achterland rustig te houden. Een civiel apparaat zal nodig zijn t.b.v. rampenbestrijding en de burgerlijke verdediging. De regering wenst het militie stelsel te handhaven. Gedacht wordt aan lichtingen van 27.000 man per jaar, die ge durende zes jaar tot de troepen te velde zullen behoren en nadien naar de territoriale troepen zul len overgaan. De voornaamste taak der ter ritoriale troepen zal het optreden tegen luchtlandingstroepen zijn. In 1951 zal een regiment infan- terie-wielrijders worden opge richt. Overwogen wordt de opleiding doelartillerie aanzienlijk te be korten. Personeel der Nat. Reser ve zal voor een deel de lichte luchtdoelartillerie bedienen, voor een deel ook zorgen voor herstel en handhaven van inwendige orde en rust. De Luchtverdediging. Het plan van de luchtverdedi ging van Nederland als onderdeel van de Westeuropese verdediging omvat de opbouw van een aantal squadrons, dagjagers en nacht jagers, een aiarmeringsapparaat met radarstation, een lucht wachtdienst en telefoonverbindin gen. Voor rechtstreekse bewaking en verdediging van vliegvelden zullen bataljons luchtvaarttroe pen wordèn -gevormd. Voorts zul len eenheden voor transport, ar tillerie-verkenning en fotografie worden gevormd, vaak op dokters, die alleen met gezonden willen omgaan. Bezielt de Geest van Christus ons als kerk? Er zit ln Christus' woorden vaak een uitdaging, als Hij mensen van buiten de kerk als voorbeelden kiest. De bewaar ders van de kerk in de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan waren juist kerkvenvoesters. Want zü gaven niet de balsem aan de in doodsnood verkerende onder het motief van kerk bouw lieten zij een brok nood aan de wegkant liggen. VOLLEDIGE OVERGAVE. Wanneer wij niet zelf ons vol ledig overgeven aan Christus, dan kunnen wij het medicijn van het Evangelie niet uitdelen. Dan is er geestelijke armoede, dan is er kortsluiting in het gesprek met de andersdenkende. (Zie vervolg pag. 3.) Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard viert vandaag zijn 39ste verjaardag. Wij wensen dp Prins en het Koninklijk gezin van harte ge luk met dit heuglijke feit. Moge God de Prins verder sparen voor zijn gezin en oolc voor ons land aan de bevorde ring van welks belangen hij zich met grote toewijding geeft. HET JAARFEEST VAN DE Z.L.M. W. Z. Vlaanderen gereed duizenden gasten te ontvangen. Men kan de telkenjare gehouden zomervergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatsehappij wel haast beschouwen als een mijlpaal in de Zeeuwse landbouw. Een manifestatie van wat er op landbouwgebied leeft in onze provincie. Ook dit jaar zal dit weer het geval zijn. Duizenden worden vandaag cn morgen over tuigd van het hoge peil, waarop de Zeeuwse landbouw staat, en niet alleen de landbouw, maar eveneens de paarden- en rundvee stapel. Het is verheugend, dat deze grootse manifestatie in het West- Zeeuwsvlaamse land plaats vindt. Het land, dat zo zwaar van de oorlog te lijden had, en dat het herstel cn de wederopbouw aan gepakt heeft met een élan, zoals men elders moeilijk zal vinden. Oostburg, de plaats, die dezer dagen in het middelpunt van de belangstelling staat, geeft daarvan wel het beste bewijs. Twee dingen zetten deze dagen hun stempel op West Zeeuwsch Vlaanderen, en in 't bijzonder op Oostburg. In de eerste plaats de zomer vergadering van de Z.L.M., en in de tweede plaats de grote land bouwtentoonstelling met vee- en werktuigenshow, die een volledig beeld geeft van het boerenleven in West Zeeuwsch Vlaanderen. Met een zelfde enthousiasme als de wederopbouw is op het terrein aan de Veerhoek te Oostburg de grootse landbouwtentoonstelling gereed gemaakt.' Op het 6 ha. grote terrein is een enorme tent van 15 bij 79 meter verrezen, die verschillende stands herbergt, terwijl daarachter een grote ver scheidenheid van landbouwwerk tuigen is gegroepeerd. Bovendien zijn er driehonderd paarden en PANTSERSMOKKELAUTO RAMDE STAALKABEL EN verdween in 't duister. Gisternacht, om ongeveer half één reed een pantserauto, van het militaire type, zonder te stop pen over de grenspost bij West- dorpe. Het was een smokkelwa- gen en de douane zag geen kans het voertuig tegen te houden. Men besloot echter, om de wagen de terugkomst te verhinderen, een sterke staalkabel over de weg te spannen. Inderdaad kwam na enige tijd de wagen terug met gedoofde lichten. De ambtenaren gaven het stopsignaal doch de auto reed kalm door tot vlak voor de staal kabel. Een ambtenaar schoot zijn ge weer leeg op het front van de wagen, doch zonder zich kier iets van aan te trekken reed de be stuurder kalm tegen de kabel, die op een gegeven moment met een luide knal sprong, waardoor een hek werd kapot geslagen. Toen verdween de smokkelauto in het duister. „Hier baat alleen maar pantserafweer", zeiden de douane beambten woedend. Een 16-jarige Zweedse verste- kelinge, die via Rotterdam naar Engeland trachtte te reizen, is gisteren door de Rotterdamse Vreemdelingendienst naar haar ouders in Stockholm teruggezon den. Minister Mansholt heeft gisteren een bezoek gebracht aan Barneveld, teneinde zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de door de vogelpest aangerichte schade. Georges Bidault, die gisteren werd verzocht een nieuw Frans kabinet te vormen heeft zijn pogingen opgegeven. Thans heeft Queuille een opdracht aan vaard, Vrijdag zal hij in de Na tionale Vergadering verschijnen om een vertrouwensvorum voor zichzelf en zijn program te vra gen. Dit zal hem zeker lukken, meent men thans. Dr Sander, de Amerikaanse arts, die in Maart is vrijgesproken van een beschul diging, dat hij een aan kanker lei dende patiënt uit medelijden had gedood, heeft opnieuw het recht gekregen zijn medische praktijk uit te oefenen. evenveel runderen, die het bewijs leveren, welke vooraanstaande plaats Zeeland op dit gebied in neemt. Overigens is het niet Je bedoeling al dit vee Vrijdag alleeé tentoon te stellen. Er zal boven dien een keuring plaatsvinden, waarvoor een groot aantal prijzen beschikbaar is gesteld. De officiële opening van de ten toonstelling zal om 5 uur van daag door de Z.L.M.-voorzitter ir, M. A. Geuze geschieden, welké gebeurtenis opgeluisterd zal wor den door het muziekgezelschap van Oostburg. Maar reeds om 1 uur vanmiddag kan het publiek de expositie bezichtigen. Dan zul len honderden gaan zien wat Zea land kan presteren op het gebied van de landbouw. In de grote tenji zullen ze de fraaie stands bezoe ken van particulieren en organi saties, die werkzaam zijn op land bouwgebied. Wat er te zien i». De zaadhandel is met verschil lende stands vertegenwoordigd. Er is een stand waarin gewezeh wordt op de waarde van blauw maanzaadkaf voor de pharrna- ceutische industrie. Handelaren in bestrijdingsmid delen zullen hun producten tonen. Men kan er de bewerking vaïi pluimveevoeder, hoefijzers en bod- ken op gebied van de landbouw Er is een bijenstand, die duidelijk maakt, dat bijen niet alleen h(» ning leveren, maar ook van groot belang zijn voor de bestuiving. Ook zijn er stands met rubberar- tikeien, oliën en eleetriciteits- artikelen. De landbouwhuishoudschool t? Schoondijke wijst op de waard® van het iandbouwhuishoudonder- wijs en de Rijkslandbouwwinter- school te Schoondijke op het landbouwonderwijs. Een belang wekkende stand is ook die van de landbouwvoorlichtingsdienst, die inlichtingen geelt over bouwplan, vruchtwisseling, plantenziekten, weidebouw, werktuigen en renta biliteit. De Prov. Gezondheidsdienst voor dieren geeft bewijs van haar activiteit, vooral op het gebied van de t.b.c.-bestrijding onder rundvee. En verder zijn er na tuurlijk de coöperaties en tenslot te heeft de vereniging van Plat telandsvrouwen in W.-Zeeuwsch Vlaanderen, „Ceres" geheten, een stand met variëteiten. Rijtoer met 250 auto's. Wanneer Vrijdag de jaarverga dering achter de rug is zal 's mid dags de traditionele rijtoer wor den gehouden. Het zal een enor me stoet worden, welke door het West Zeeuws Vlaamse land trekt. Minstens 250 auto's, waaronder een 70-tal bussen nemen er aan deel. Er zijn talrijke commissies gevormd, voor de organisatie van jaarvergadering, tentoonstelling, werktuigenshow, veekeuringen enz. maar misschien heeft de rij toercommissie nog wel de zwaar ste opgaaf gekregen. Een stoet van 250 auto's door het Zeeuws Vlaamse land leiden is geen peul schilletje! Men moet bewondering hebben voor hetgeen deze dagen bij het jaarfeest van de Z.L.M. gepres teerd wordt. West Zeeuwsch Vlaanderen geeft hier een bewijs dat het leeft en ongetwijfeld zul len vandaag en morgen duizenden bezoekers naar Oostburg komen .om het grootse gebeuren mee te maken.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1