Veiling Zuid-Beveland groeit uit haar jasje. jOrovintig^/i?» N ontbrekende woord PL0UVIER fzMnU&ch<X*te*t! Koelhuis en pakstation worden uitgebreid. Grote tuinbouw- en bloemententoon stelling te Middelburg in voorbereiding AÖAAISON Moeilijkheden in het slagers- hedrjjf. Ook de schooljeugd zal er aan deelnemen. Indonesië heeft een tekort van 145.000 onderwijzers. Unificatie van de accijnzen in de Benelux'landen. Het aanhankelijke hakblok. ANJERDAG ORANJEBOOM BIER! Woensdag 28 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 ALS DE FRUITOPBRENGSTEN TOENEMEN. Ia de eergisteren te Goes gehoud a algemene vergadering van de Veilingvereniging „Zuid-Beveland" is door verschillende leden aan gedrongen op het maken van een uitbreidingsplan op langere ter- mUn. Men wilde zo spoedig mogelijk een einde maken aan de be krompen wjjze waarop de veiling thans is gehuisvest en wilde de bouw van goed geoutilleerd pakstation achter de spoorlijn en op langere termjjn zells een geheel nieuwe veiling welke voldoet aan do eisen van de tjjd. Bij de aanvang van de vergade ring welke in het Schuttershof werd gehouden, deelde de voor zitter, de heer J. Q. C. Lenshoek, mede, dat te Colijnsplaat op N.- Beveland een loods is gekocht, welke ingericht zal worden als pakstation. In zijn jaarverslag wees de secretaris, de heer J. Lmdenbergh, op de grote activi teit in het afgelopen boekjaar. Er was een enorme drukte wat ook wel blijkt uit het omzetcijfer van bijna dU millioen gulden. Welis waar bedroeg de omzet het jaar daarvoor 6.8 millioen, maar 1949- 1950 was toch het vierde jaar in opvolging, bijna gelijk aan 1942 '43 en slechts overtroffen door 1948— 49, 1946—'47 en 1945—'46. Het ledental steeg van 983 tot 1059. Het belangrijkste feit van het voorbije jaar, was het inge- bruiknemen van het Poelkoelhuis, aan de zuidkant van de spoorlijn, wat zonder officieel vertoon ge schiedde. Belangrijk was ook het invoeren van het verplicht veilen en de besprekingen over de in middels gereed gekomen hangar, Waarin 145.000 kisten kunnen worden geplaatst. De verbetering van 't bestaande koelhuis vorder de 'n flink bedrag. Ook werd het besluit genomen de Technische Commissie van het C.B. een on derzoek te laten instellen naar de gehele veiling, i.v.m. de bekrompen behuizing en om uit te maken hoe men het beste kan uitbreiden om «en rationeel functionerende vei ling te krijgen. Na de vaststelling van de ba lans en dè rekening over 1949 '50, werd de heer Buteyn gekozen in de financiële commissie. De provisie-percentages voor 1950 51 werden volgens het bestuurs voorstel vastgesteld, evenals de contributie. In de plaats van de Jieer P. van Wingen werd tot be stuurslid gekozen de heer J. Pik kaart te Ellewoutsdijk. De be stuursleden J. Q. C. Lenshoek, C. Nijsse Gzn., J. Kakebeeke en J. Moi Wzn. werden herkozen. De rente van het ledenkapitaai werd gesteld op 4 pet. en het be- s.„ur kreeg machtiging tot aan koop van emballage wanneer dit nodig is. Uitbreiding koelruimte. Het bestuur stelde voor plan nen te laten opmaken voor het Inrichten van de andere helft van de voormalige stroopfabriek tot koelruimte. Er is nog een ruimte voor 500.000 kg. Vermoedelijk zal grotendeels gasbewaring toege past worden, gezien de gunstig verlopen proeven. De noodzake lijkheid van deze uitbreiding is Wel duidelijk, wanneer men weet, dat vorig jaar de helft van de genen, die wilden koelen, afge wezen moesten worden. Als de plannen gereed zijn, moet de ver gadering een definitieve beslis sing nemen. Het pakstation. Niet zo vlot ging het met het voorstel van het bestuur om het Ïiakstation met 10 meter te ver engen om zodoende het ergste ruimtegebrek op te vangen. Het ls een kwestie van f 15 k f 16.000, maar verschillende leden waren van oordeel, dat men beter de ge bouwen aan de Noordzijde van de spoorlijn niet meer kon uitbrei den, omdat men dan nog meer gebonden ls aan deze gebouwen, die steeds ondoelmatiger worden. Het beste leek hen een plan op lange termijn op te laten stellen, dat voorziet in de bouw van een nieuw gebouwencomplex aan de Zuidzijde van de spoorlijn en in de eerste plaats een nieuw pakstati on. De voorgestelde uitbreiding zou dan niet nodig zijn. De voorzitter zei, dat de Tech nische Commissie een plan heeft opgemaakt voor een pakstation van 60 x 60 m. met een perron. Kosten f 325.000. Dat is te veel om het plan op korte termijn uit te voeren, en daarom werd na uitvoerige ge- dachtenwisseling, met 46 stem men vóór, 15 tegen en 1 blanco, besloten, voorlopig het oude pak station enigszins uit te breiden De vergadering machtigde ver volgens het bestuur, tot het op nemen van ten hoogste f300.000 aan kasgeld. Tenslotte kwam de Rijkstuinbouwconsulent, Ir. W. v. Soest, aan het woord, die er op wees, dat men zich er geen voor stelling van kan maken hoe groot straks de fruitproductie zal zijn. Gezien al de jonge bedrijven, zal het niet mis wezen. Dit en de hogere eisen gesteld aan behande ling en afzet, rechtvaardigen ze ker het maken van plannen voor uitbreiding. De» veiling staat er gunstiger voor dan welke andere ook, zei Ir. van Soest en hij sprak de hoop uit, dat er in 1954 als de veiling 50 jaar bestaat, een nieuw groot pakstation is. Hij bracht de heer Cornelisse, de administra teur, dank voor de steeds onder vonden medewerking bij proeven e.d. Prins Bernhard voorzitter ere-comité vierdaagse. Naar wij vernemen heeft Z.K.H. Prins Bernhard het voor zitterschap aanvaard van het ere-comité van de internationale vierdaagse afstandsmarsen, wel ke van 25 t.m. 28 Juli a.s. te Nijmegen gehouden worden on der leiding van majoor b. ,d. J. N. Breunesse. Sinds de afschaffing in No vember van de détailprijzen voor vlees, heeft de Nederlandse sla gerij, naar raming van deskun digen, anderhalf millioen gulden (1500 gulden per bedrijf) inge teerd. Dit is een gevolg van de verkoop van vltes tegen winkel prijzen, waarin door de abnor maal hoge veeprijzen geen zui vere netto-winst is berekend. Hoewel enkele weken geleden de rundveeprijzen een neiging tot dalen hadden, hebben de laatste veemarkten een nieuwe prijsstijging tot gemiddeld 5 cent per kilo geslacht gewicht te zien gegeven. Na de overvloedige regenval, die zeer gunstig is voor de gras- groei in de weiden, is voor de eerstkomende v eken geen prijs daling te verwachten. De boer houdt zijn vee, dat nog een be hoorlijke melkgift heeft, zo lang mogelijk aan. Ook de varkens zijn de laatste week iets in prijs gestegen. Dit is mede het gevolg van de grote export, o.a. naar Duitsland. Volgens de „Volkskrant" waar aan wij het bovenstaande ont leenden, zouden tal van slagers- bedrijven in financiële moeilijk heden verkeren. In Noord-YVales wordt voor de waterleiding van plastic buizen gebruik gemaakt, die beter tegen vorst bestand zijn. Zoals we reeds eerder meldden, zal op 14, 15 en 16 September a.s. in de gebouwen van de Coöp. Veilingsvereniging „Walcheren" te Middelburg een grote tentoonstelling worden gehouden. Het doel van deze expositie is te laten zien, wat er in de jaren na de inundatie door de Walcherse tuinbouw en bloemistergen is ge presteerd. Van alle zijden ontvangt men de grootst mogelijke me dewerking en het ziet er naar uit, dat deze expositie een grootse demonstratie gaat worden van hetgeen er op Walcheren na de oorlog ls gepresteerd. Toen bij het bestuur van de Coöp. Veiling het plan rijpte, dat het wellicht goed zou zijn een tentoonstelling te organiseren, bleek, dat ook de afdeling Wal cheren van de Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde met de zelfde plannen rondliep en men heeft toen de handen ineen gesla gen en is samen aan het organi seren gegaan. Er zal op deze ten toonstelling een keur van tuin bouwproducten aanwezig zijn, be nevens bloemen en alles wat daar in de ruimste zin bij behoort, zo als b.v. hulpmiddelen, die nodig zijn voor het kweken van tuin bouwproducten en bloemen. Er is reeds medewerking toegezegd door de Tuinbouwvoorlichtings- dienst, de Plantenziektekundige Dienst, de Zeeuwse Groenten- telersvereniging en de Neder landse Fruittelersorganisatie. DE SCHOOLJEUGD. De schooljeugd zal eveneens 'n bijdrage leveren voor deze expo sitie. Zoals bekend zijn enige tijd geleden ruim 2000 stekjes aan Middelburgse schoolkinderen uit gereikt en het ligt in de bedoe ling om de plantjes en planten, die daaruit zullen voortspruiten ook ten toon te stellen. Bovendien kunnen door amateur-kwekers en bloemenliefhebbers gekweekte planten en bloemen worden inge zonden. De Ned. Dahliavereni ging heeft toegezegd met 'n kern collectie dahlia's te komen, w.o. de nieuwste aanwinsten. De dah lia's immers zijn begin September op hun mooist. Ook bijenstands en aquaria zal men tentoonstel len. DEMONSTRATIES. Aan de tentoonstelling zullen tevens demonstraties verbonden zijn. Een van de belangrijkste is het sorteren van eieren met de machine en het olieën van eieren, zoals dat tegenwoordig gebeurt ten dienste van de export. Het publiek zal door middel van de machinale sortering zelf kunnen constateren of een ei vers of reeds enige dagen oud. Tevens zal er gedemonstreerd worden met tuin- en landbouwmachines, terwijl ook de electrische verwar ming van broeibakken en -kassen volgens de nieuwste principes te beproeven en te bewonderen zal zijn. Deze tentoonstelling heeft echter niet alleen ten doel het publiek d.w.z. in dit geval de con sument der producten, voor te lichten, zij heeft bovendien juist door de demonstraties een sterk wetenschappelijk karakter ge kregen. GROOTSE OPZET. De zaak is groots opgezet. De grote hal zal benut kunnen wor den, alsmede de eierloods. Het terrein rond de veiling zal voor de demonstraties aangewezen worden. -Bovendien worden korte films op tuinbouwgebied vertoond, waarvoor de afmijnzaal wordt ge bruikt. Als architect voor de inrichting van de tentoonstelling treedt op de heer B. J. Galjaard te Vlissin- gen. Deze heeft destijds in Leiden een grote tentoonstelling inge richt in samenwerking met zijn vader. Deze expositie, die geor ganiseerd was door de Kon. Ver. voor Tuinbouw en Plantkunde en een nationaal karakter droeg was toen een groot succes. Tenslotte is ook een tentoonstellingcommis sie ingesteld, waarin zitting heb ben de heren B. Koole, voorzitter; W. J. de Schipper, vice-voorzitter; W. Kweldam, secretaris-penning meester; L. Joziasse, B. J. Gal jaard, C. Sanderse en G. Budde als 2e secretaris. Ook is een pers en propagandacommissie inge steld, waarin onder voorzitter schap van de heer G. Ballintijn de vertegenwoordigers der diver se dagbladen zitting hebben. (Ingez. mededeling, advert.) In de gebieden van de repu bliek Indonesië heeft men thans een tekort aan niet minder dan 145.000 onderwijzers, indien men de leerplichtwet zou willen uit voeren, aldus deelde het hoofd van de afdeling cursussen bij het ministerie van onderwijs, opvoe ding en cultuur te Djogja, M. Hoetasoit, mede. Hij wil momenteel, dat Neder landse leerkrachten in dit gebied zullen worden gebruikt voor het verzamelen van leerstof voor spoedcursussen aan volksonder wijzers. Naar de heer Hoetasoit mede deelde zullen met ingang van 1 Augustus in alle kabupatenhoofd- plaatsen van de R.I.S. spoedcur sussen worden georganiseerd voor de opleiding van volksonderwij zers. Hiervoor zullen Nederlandse leerkrachten worden ingezet, die als gevolg van de nieuwe repu blikeinse onderwgsregelingen niet meer in staat zijn les te geven op diverse scholen. Volgens de heer M. Hoetasoit ligt het in de bedoeling om door middel van deze cursussen tegen het einde van het volgende jaar 15.000 nieuwe volksonderwijzers te hebben, die het mondelinge ge deelte dier cursussen hebben doorlopen. Zodoende zal men over 10 jaar over een voldoend aantal onderwijzers beschikken om de algemene leerplicht voor Indone sië in te voeren, aldus de heer Hoetasoit. Behalve bovengenoemde cur sussen zullen volgens de heer Hoetasoit ook spoedcursussen in het leven worden geroepen voor hoofden van volksscholen. Volgens de heer Hoetasoit ligt het in de bedoeling, dat tegen het jaar 1970 alle onderwijzers van de S.R.S. (volksscholen) diplo ma's hebben, die gelijkwaardig zijn aan de diploma's der H.I.K. (hogere kweekscholen met drie jarige cursus na afloop van Mu lo). Om dit doel te bereiken zal een ruim gebruik kunnen worden ge maakt van de aanwezige Neder landse leerkrachten, aldus de heer Hoetasoit. „De Lichtenberg" Amersfoort te De wachtlijst met meer dan 400 patiënten is voor het be stuur van het in 1931 gestichtte Hervormde ziekenhuis „De Lich tenberg" te Amersfoort een zo benauwende factor geworden, dat de reeds lang bestaande uit breidingsplannen een nieuw zie kenhuis te stichten met 300 bed den werkelijkheid zullen wor den. De kosten worden geraamd op f 7 millioen. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot goed keuring en uitvoering van het op 18 Februari 1950 ondertekende Benelux-verdrag inzake unifica tie van accijnzen en van het waarborgrecht. Dit wetsontwerp omvat de wij zigingen welke ingevolge deze conventie in de Nederlandse ac cijnswetgeving moeten worden aangebracht. De belangrijkste daarvan zijn: 1. Afschaffing van de zoutac- cijns ad f 9 per 100 kg. 2. Verhoging van de gedistil- leerdaccijns van f 320 tot f 596,50 per Hectoliter van 50 3. Verlaging van de bieraccijns van f 3,70 tot gemiddeld f 2,26 per Hectolitergraad. 4. Verlaging van de suikerac cijns van f 29,25 tot f 14 per 100 kg. 5. Omzetting van de waarborg- belasting in een waarborgrecht, dat voortaan ook van platinawer- ken zal worden geheven. Het waarborgrecht voor gouden en zliveren werken zal resp. f 15 en f 0,70 per 100 gram gaan bedra gen, hetgeen ongeveer de helft is van de huidige waarborgbelasting. Voor platinawerken zal het f 22 per 100 gram bedragen. Omtrent de tijdstippen waarop bovenbedoelde wijzigingen van de accijnsbedragen in werking zul len treden, staat nog niets vast. Het thans aan de Tweede Ka mer ter goedkeuring voorgelegde verdrag omvat de gelijkmaking in de Benelux-landen van alle accijnzen en van het waarborg recht. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 23). o— „O, zo! Maar dan behoort u 't ook zelf te doen!" „Wanneer acht u de tijd van bezoek het meest geschikt?" „Vindt u goed na de thee? Leila zal dan naar bed zijn: ik denk dat het beter voor haar zal rijn, dat ze er niet bij tegen woordig is. Zij is invalide, ziet u, en gaat altijd tegelijk met haar kleinen Carl naar bed." „Zullen we dan zeggen tegen half acht?" „Ja, dat is heel goed. Er zal êan niemand op bezoek zijn. ouis komt anders de meeste avonden; maar vanavond zal hij wel wegblijven, nu hij weet, dat we u als gast hebben. Maar wilt u niet bg ons op de thee ko men? Het spyt me, maar dat had ik u eerder moeten vragen." „Neen, juffrouw, dank u wel. Ik zou liever dadelijk doorgaan naar het hotel. Lr zijn er twee, geloof ik. Welk beveelt u aan?" Zy noemde er een en praatte toen verder over het dorp en de kerk, en wees verschillende ber gen aan -- ze deed in één woord alles wat ze kon, om hem wéér kalm te stemmen én op zyn ge mak te zetten. 'tWas haar niet ontgaan, hoe de droeve plicht die hem naar Rosthwaite dreef, hem meer hai aangegrepen, dan dat het geldelijk verlies haar ontroerde. Zij nad arden een stenen brug, die de rivier kruiste bij de in gang van 't dorp. 't Was bijna donker toen ze daar aankwa men, maar zy wees hem het dak van haar huis, dat tussen de bo men tegen de heuvelhelling stond. Toen zeide zy hem vaar wel met de gewone blijde klank in haar stem en ging de brug over, terwyl hij een paar huizen verder liep en de heldere dorps herberg vond, waar hij de nacht zou doorbrengen. HOOFDSTUK VIII. De Honister Rots; Toen Fortescue om half acht de herberg verliet om zijn be zoek op „Fernbank" te brengen, was er een hevige stormwind opgestoken. De bomen zwiepten en kraakten; z<j hevig was de wind, die ontstuimig door de nauwe bergpas kwam aangie ren, dat de kapitein niet dan met de grootste moeite er te genin kon worstelen om de wei nige schreden te doen, die hem van de stenen brug scheidden. 't Was verschrikkelyk koud geworden die avond. De grond was zo hard als yzer en de brug zó glibberig, dat hy byna uit gleed en viel. Hy volgde het. pad aan de overzyde dat zich snel omhoog slingerde tegen de heuvel, voor bij het huis, welks verlichte vensters hem reeds toewenkten. Zou zy verteld hebben van zijn komst? Misschien wel, en dan ver wachtten ^y hem vol vrees. Maar neen by nader inden ken was hij zeker, dat ze niets zou hebben meegedeeld. Hy vond het tuinhek niet ge- makkelyk, want het was een donkere avond; maar dan be klom hy het steile pad dat naar de voorgevel van het huis leid de. Hij kwam voorby een boog venster, waarvan het gordijn niet was neergelaten. Een snelle blik wierp hij naar binnen en hy aanschouwde een tafereel dat voor altijd in zijn herinnering bewaard bleef. Hij zag een dame met een zacht, vriendelijk gelaat aan ta fel zitten kousen breien, dicht onder het licht der lamp. Aan de overzijde der tafel, met haar rug naar 't venster en evenzo ernstig in beslag genomen door dezelfde arbeid, zat zyn nieuwe kennis van die middag, Marjo- rie. Achterover leunend in een armstoel, met de voeten op de haardplaat, zat een aardig, licht blond meisje te lezen. Dat zou de jongere zuster wel zijn. Welk 'n toneeltje van intieme, huiselyke gezelligheid! Op de achtergrond der kamer bemerk te hy nog even de blokken en de tinnen soldaatjes, waarmee de kleine had gespeeld. En nu was hy gekomen om dat vredige, huiselyke geluk met één slag te vernietigen! O, als 'tmogelyk was geweest, zelfs in dit laatste ogenblik zou hij zijn teruggekeerd. Maar die ijzige werkelijkheid van hun toestand moest bekend worden. En dan was daar altijd de be lofte aan het sterfbed van zijn vader. De bel ging over en de deur werd doo-- 'n bejaarde dienst bode geopend, aan wie hy zyn kaartje overhandigde. Een ogen blik later kwam ze terug. „Of u wilt binnenkomen, myn heer!" Zy liet hem in de buiskamer Alle drie dames stonden op om hem te verwelkomen. Weldra was het ijs gebroken en vertel de hij van zijn vaders overlij den. Toen mevrouw Douglas haar deelneming had betuigd, ging hij voorzichtig en onge merkt over tot het droeve nieuws, dat hij haar moest brengen en verzweeg niet het diepe leed, dat zyn vaders laat ste ogenblikken had versom berd, omdat de familie Douglas zo getroffen was, maar even min, dat hij zelf tot de bedelstaf was gebracht. (Wordt vervolgd.) Evangelisatie-samenkomsten van 815 Juli te Vlissingen. Met medewerking van de plaat selijke predikanten hoopt de Evangelisatie-kring te Vlissingen voor het eerst weer na de oorlog van 8 tot 15 Juli tentsamenkom sten te houden op het terrein van DishoeekstraatSingel. De lei ding der samenkomsten is in han den van de Evangelist H. Klein Haneveld uit Bodegraven, die ook de tent beschikbaar stelde; de banken zyn van de voormalige Zuidertent-zending, welke door bemiddeling van notaris H. van Mazijk te Sluis in bruikleen af gestaan worden. Aan de samen komsten wordt medewerking ver leend door het duet Servaes uit Gent en het Breskense zangkoor „God is myn lied", alsmede ver schillende sprekers. Zaterdag 8 Juli om half acht zal door de heer Klein Haneveld de opening plaats hebben. Daarna zullen ds J. S. Hartjes en de Bel gische Evangelist J. Servaes spreken; het duet Servaes zal medewerken. Onderscheidingen voor Zeeuwse sergt. zieken verpleger. De van Walcheren afkomstige vroegere sergt. ziekenverpleger by de Kon. Marine J. Wagenaar, die thans in Enkhuizen woont, heeft voor de door hem aan het vaderland bewezen diensten het oorlogsherinneringskruis met de gespen „Nederland Mei 1940" en „Kryg ter zee 19401945" ont vangen. Voor het werk in de Ja panse krygsgevangenkampen op Java en Sumatra kreeg de heer Wagenaar van het Ned. Rode Kruis het „Herinneringskruis 1940—1945". Ver. voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer. Op 5 Juli a.s. zal in hotel de Nieuwe Doelen te Middel burg de oprichting en installa tie plaats vinden van de V.A.S.- Commissie te Middelburg. Er hebben zich bereid verklaard om in deze commissie zitting te nemen de heren J. R. v. d. Borgh, inspecteur van de Volks gezondheid; B. J. Byleveld, on derdirecteur der N.V. Stoomtram Walcheren; Mr J. Moolenburgh, Kantonrechter; Mr J. L. Nieu- wenhuis, Ryksinspecteur van het Verkeer; A. J. A. Polderman, chef van de Verkeersdienst der Gemeentepolitie; J. Sukkel, eig. Garage Zeeland; P. v. d. Veen, directeur der fa. Hondius. Richelmijn gevonden in Goese haven. By de werkzaamheden in de Goese haven, vlak by het weg getje van de heer L. Burger, waardoor deze thans droog staat, heeft men Vrijdag een grote richelmyn gevonden. Maandag heeft de mynopruimingsdienst het projectiel onschadelyk ge maakt. Bovendien werd tydens de werkzaamheden nog een gra naat aangetroffen. De oesterlarven in jle Ooster-Schelde. De toename van het aantal oesterlarven zet door. In de af gelopen dagen werden 200 tot 300 larven per 100 liter water geteld. Het aantal zeer jonge larven overweegt echter sterk. Grote larven worden nog slechts in bescheiden hoeveelheden aangetroffen en rype larven zijn in het geheel nog niet gezien. Aanslag is dan ook in de eerst komende dagen niet te ver wachten. Ten gevolge van het minder gunstige weer bedraagt de wa tertemperatuur thans nauwelyks 18 gr., wat niet byzonder gun stig is voor de ontwikkeling van de larven. MIDDELBURG. Uit de raadsvergadering. Tydens de rondvraag in de j.l. gehouden raadsvergadering heeft de voorzitter op een vraag van de heer Hesselink nog medegedeeld, dat voor de post „onvoorzien" op de begroting van 1950 nog een bedrag van f 21.484 beschikbaar is. De heer Van Loo wilde snel lere medische hulp bij ongevallen, doch dit bleek niet mogelyk. De heer Wondergem vond het par keren in de Lange Noordstraat een gevaar voor het verkeer en wilde een parkeerverbod. De heer Breel wilde verkeersagenten op drukke plaatsen op de Markt. De personeelsbezetting by de po litie maakt dit echter onmogelyk. Ook vroeg de heer Breel naar de afwikkeling van het verzoek der buurtvereniging 't Zand. Meege deeld werd, dat een voorstel van B. en W. aan de buurtvereniging is gezonden, doch dat daarop nog geen antwoord is ontvangen. De heer Flipse wilde weten hoe ver het stond met het herstel van de Vismarkt. Nu de laatste bewoner is verhuisd, kan met de restaura tie een begin worden gemaakt, zo luidde het antwoord. De heren Schuitema en Hoek vroegen naar het herstel van de molens. De heer Kögeler antwoordde, dat de molen op het Vlissingse bolwerk het eerst aan de beurt komt. De heer Schuitema wilde bankjes op de Dam geplaatst zien. Zodra echter de lunchroom van Peterse verdwynt, zo zei de voorzitter, zullen de noodwinkels tot V. en D. worden afgebroken en wordt dit deel parkeerplaats. De Dam komt dan vry en wordt plantsoen. Mevr. De Vlieger wilde bankjes by de zwemschool, terwyl de heer Hoek opmerkte, dat de zwem school Zondagsmorgens open is, doch er weinig gebruik van wordt gemaakt. Hy wilde liever de zwemschool op Zaterdagmorgens opengesteld zien. Dit bleek reeds in onderzoek te zyn. Opbrengst collecte geschenk burgerij. De op 21 Juni j.l. gehouden col lecte voor het geschenk, dat na mens de burgery by de opening van het stadhuis zal worden aan geboden, heeft f 560,35 opge bracht. In totaal is thans ont vangen of toegezegd f 1599,85. Dit is wel al een aardig bedrag. Het geschenk zal naar alle waarschynlykheid worden aange boden in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin by haar aan staand bezoek. Het comité ziet nog vele giften tegemoet. VLISSINGEN. Concert „Ons Genoegen". Donderdagavond 8 uur geeft de Harmonie „Ons Genoegen" een concert ter gelegenheid van de jaardag van Z. K. H. Prins Bern hard. Het programma vermeldt naast populaire ook nationale werken. Ook de signaalafdeling werkt mee. Zaterdagavond 1 Juli brengt „Ons Genoegen" een bezoek aan Havendorp. Inplaats van 'n con cert zal 'n mars door Havendorp worden gemaakt. Vertrek Betje- wolfplein half 8. MELISKERKE. Veilig Verkeer-examen. Het was wel een zeer byzondere gebeurtenis die Maandagmiddag plaats had. Er waren namelyk 38 kinderen van de beide christelyke scholen, die verkeersexamen moesten doen. Het geheel stond onder leiding van opperwacht meester E. J. van Renen van de Verkeersgroep Middelburg. Me vrouw M. R. Mazure, penning- meesteresse der vereniging „Vei lig Verkeer", vertegenwoordigde deze vereniging. Verder waren aanwezig burgemeester A. J. Huysmans, wachtm. J. Stroo, die de kinderen heeft opgeleid, en de heren G. Beukelman en H. Jan sen, hoofden der scholen. Het geheel verliep vlot en het gehele examen slaagde uitstekend. ZOUTELANDE. Jaarvergadering. Dezer dagen werd de jaarver gadering gehouden van de afd. „Vrederust". Na opening door de voorzitter, ds Wagener, had er bestuursverkiezing plaats, waar- by de heren D. Kodde en J. Wisse werden herkozen. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de ontvang sten waren f 127, de uitgaven f 126,25, dus een goed slot van f 0,94. Vervolgens werd de agenda van de algemene vergadering van „Vrederust" besproken. Als afgevaardigde naar de al gemene vergadering werden be noemd de heren ds Wagener, D. Kodde, L. de Buck en L. Ge- schiere. De heer A. Janse gaf nog een verslag van een correspondenten vergadering, waaruit bleek, dat het aantal leden en begunstigers van „Vrederust" ongeveer ver dubbeld is. Burgemeester Kodde eindigde met dankgebed. vt/rn LASTEN DRAGEN. Draagt Elkanders Lasten* is de naam van het T.B.C.-fonds, gesticht door het Chr. Nat. Vak verbond. Dat hier werkelijk een ernstig pogen is, om de lasten van de leden die door de t.b.c. getroffen worden, mee te dragen, bleek mij uit door „De Gids" ver strekte cijfers. Gedurende de eerste 4 maan den van 1950 werd ontvangen: als resultaat van collectedagen f 10.136,52; collecten op verga deringen f 8589,90; giften 1327,54; plaatselijke acties f 3032,86. Totaal in vier maanden: f 23.086,82. Een belangrijk bedrag. En dan is nog geen rekening gehouden met de vaste contri butie van de leden van dit fonds, n.l. f5,20 per persoon en per jaar. Toen ik deze cijfers zag kwam ik toch wel een ogenblik onder de indruk. De t.b.c. is een vreselijke ziekte. Maar dan kan het niet anders dan tot blijdschap en dankbaar heid stemmen als men ziet hoe door het C.N.V. getracht wordt daadwerkelijk de last van hen die door deze ziekte getroffen worden, mee te helpen dragen en alzo de wet van Christus te vervullen. (ngez. mededeling, advert.) RITTHEM. Veilig Verkeer-examen. De kinderen van Ritthem kre gen Maandagavond een kans om blyk te geven van hun kennis der verkeersregels. De heer M. A. v. Strien, hoofd der School, had de 13 candidaten opgeleid. Burgemeester P. Daniëlse was by deze gebeurtenis aanwezig. Veel candidaten maakten de fout om links door de bocht te gaan. Ook het stopteken werd nogal eens vergeten. Het geheel stond onder leiding van opperwachtmeester E. J. v. Renen van de Verkeersgroep Mid delburg, terwyl mevr. M. R. Ma- zure de vereniging „Veilig Ver keer" vertegenwoordigde. KAPELLE. De ouden van dagen op reis. Op 6 Juli aanstaande zullen de ouden van dagen uit Kapelle een reis maken naar Bergen op Zoom en Breda waar het Mastbos en het Ulvenhoutsebos bezocht zullen worden. Deze reis ls gratis aan geboden door de winkeliersver eniging „Handelsbelangen". 45 auto's, allen uit Kapelle, zyn hier voor beschikbaar gesteld. Het belooft voor de Kapelse oudjes een leuke en gezellige dag te worden. OVEZANDE. Aanbesteding. Uitslag van de aanbesteding van de herstelling van een ge deelte van de weg Ovezande 's Heerenhoek, verdeeld in A en B werk. K. Lucasse en G. Sponselee, Walsoorden A-werk f 14.000, B- werk f6.000; J. H. v. d. Ven, Vlissingen resp. f 13.950 en f 7900; Fa. Bos en v. Doornik, Heinkens- zand f 10.200 en f5580; Gebr. Knuist, Goes f 11.150 en f 0.64 per vierk. meter (f 5760)J. Hooge- steger, Wemeldinge f 9480 en f 4822; L. v. Boven, Ellewoutsdyk f9510 en f4280; J. Priem, Ove zande f13.613 en f5108; P. B, Huberts, de Bilt f 13.450 en f 7900. De gunning werd aangehouden. HOEDEKENSKERKE. Schip liep op het havenhoofd. Doordat hij te dicht by de leust voer liep Zondagavond het mo tor schip „Stormvogel I" op de cam by het havenhoofd. Gelukkig dat het opkomend water was zc lat het schip na korte tijd weer \r- der kon zonder beschadigd te z..|n. RENESSE. Vooruitgang. De heer I. Moerland, die d« kapperszaak van de heer W. C. de Vos overnam, heeft het pand een dusdanige verandering, zowel uit- als inwendig, laten ondergaan dat het een sieraad voor de ge meente ls geworden. Er is een nieuwe voorgevel aangebracht en het interieur is geheel vernieuwd en thans op moderne wyze inge richt. THOLEN. Muzikale rondgang. Ter gelegenheid van de jaardag van Prins Bernhard zal „Concor dia" alhier te zamen met het mu ziekcorps „Euphonia" van da Stichting „Vrederust" Zaterdag 1 Juli een muzikale wandeling door Tholen maken. Met motor gevallen. De heer Ridderhof kwam Zon dagavond j.l. met zyn motor te vallen over de hond van de fam. Kegge. Met pynlyke kneuzingen aan armen en benen kwam hy er nog vry goed af. De motor be kwam nogal veel avery. ZIERIKZEE. Uitvoering „De Kleine Lofstem". Zaterdagavond werd onder lei ding van de heer Joh. Schouls dok.» de zangvereniging „De Klei ne Lofstem" op de muziektent 'n uitvoering gegeven. De muzikale begeleiding werd verzorgd door de heer M. Berrevoets. Allereerst zongen de kleintjes beneden 12 jaar éénstemmig een 6-tal liederen. Voor de ouderen van 12—16 jaar bestond het pro gramma uit een 10-tal nummers. Er was herhaaldelyk enthousiast applaus van de zijde der vele luis teraars. Bazar. Ten behoeve van de Stichting „Poortersdagen" wordt een bazar georganiseerd in Hotel „Juliana", welke ten bate van de te houden Poortersfeestdagen opengesteld wordt op 29 en 30 Juni en 1 Juli as. Motorraces. Zaterdagavond werd door de Motorclub „Sparta" op het Sport park „Bannink" een motorraca gehouden. De heer M. v. d. Est te Zierikzee behaalde de eersta prys in de zware klasse. In da lichte klasse behaalde de heer C jiljamse te Renesse de le prys.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2