Veiligheidsraad spreekt zich uit voor steun aan Z.-Korea NIEUWS Amerikaanse lucht- en zeestrijdkrachten voeren gevechtsopdrachten uit Ziekenfondsorganisaties protesteren tegen premieverhoging. Van den Heurel ramt Mijlpaal 1950 Gereformeerde mannen houden Bonds dagen in Middelburg TRUMAN BEVEELT MILITAIRE ACTIE Burgeroorlog in Korea. NOTA AAN SOWJET-UNIE GEZONDEN Verenigingsgebouw te 's-Gravenpolder geopend SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Overheidssubsidie noodzakelijk en redelijk. Volkomen vals en eenzijdig beeld Voorstel tot contributieverhoging aangenomen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bU geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83. Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG Nb. 1595 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 28 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Uuizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergan gvan Zon en Maan Donderdag: Zon op 4.22 u., onder 21,04 u.; Maan op 21.42 u., onder 3.02 u. Volle maan 20.58 u. Hoogwater op Donderdag 29 Juni Vlissingen: 0.48 u. 2.17m„ 13.19 u. 2.28 m.; Terneuzen: 1.16 u. 2.36 m., 13.58 u. 2.47 m.; Wemeldinge: 2.38 u. 1.79 m., 15.15 u. 1.89 m.; Zierikzee: 2.26 u. 1.54 m., 15.01 1.63 m. PRESIDENT TRUMAN heeft gisteren de Amerikaanse strijdkrachten ter zee en in de lucht opdracht gegeven aan de Zuid- Koreaanse regeringstroepen „dekking en steun te verlenen. Hij gaf aan de zevende vloot opdracht iedere aanval op Formosa te verhinderen en gelastte de Amerikaanse strijdkrachten op de Philippijnen te verster ken en de hulp aan Indo-China te bespoedigen. Een communiqué van Mac Arthur meldde gisteravond, dat Amerikaanse lucht- en zee strijdkrachten „gevechtsopdrachten uitvoe ren in Korea ten Zuiden van de 38ste breed tegraad ter ondersteuning van de Zuid- Koreaanse strijdkrachten. C pnieuw is de wereld in beroe- ring gebracht. Thans, door de op Korea uit-' gebroken burgeroorlog, die ech ter meer dan plaatselijke beteke nis heeft. Dit conflict kwam niet geheel onverwacht. Vooral nadat China in de com munistische invloedssfeer was overgegaan, viel het enigszins te verwachten, dat ook op Korea een burgeroorlog niet uit zou blijven. Ken burgeroorlog, maar met als achtergrond de vraag, of Mos kou dan wel Washington dit uit strategisch oogpunt niet onbelang rijke eiland zal beheersen. Het begin, of althans de aanlei ding tot dit conflict, is te zoeken in het laatste gedeelte van de tweede wereldoorlog. Tussen Amerika, aai met Ja pan in oorlog was en Rusland werd overleg gepleegd bij een mogelijke aanval van Rusland op Japan. Het gevolg was, dat in 1945 te Yalta besloten werd, dat Rusland aan Japan de oorlog zou verkla ren en meehelpen om ook aan de strijd met Japan een einde te maken. De ene dienst is echter de an dere waard. En zo wist Rusland gedaan te krijgen, dat Korea in twee delen zou worden gesplitst, en dat het Noordelijk gedeelte, z.g. voor de militaire operaties tegen Japan, door de Russen zou worden bezet. V oals vanzelf spreekt, maakte Rusland van deze gelegen heid gebruik om ook van dit ge bied een Russische vazalstaaat te maken. In het najaar van 1948 werden de Russische bezettingstroepen uit Noord-Korea teruggetrokken, en in 1949 trokken de Amerika nen die in Zuid-Korea een demo cratisch regiem hadden gevestigd, eveneens hun troepen terug. Beide landen volgden dus een zelfde gedragslijn. Met dit ver schil evenwel, dat terwijl de Ame rikanen van vrede en geen gevaar droomden, de Russen er voor zorgden dat de Noord-Koreanen zwaar bewapend werden en op al le manieren op een aanval op Zuid-Korea voorbereid. Hieruit blijkt wel, dat we hier niet met een gewone burgeroor log te doen heboen, maar dat het, zoal niet een conflict tussen Rus land en Amerika toch een soort krachtproef is tussen beide lan- f.n. I \e grom is nu, wat Ame rika zal doen. De Verenigde Staten hebben niet geaarzeld om zij 't dan misschien wel te laat een aan vang te maken met het zenden van wapenen naar Zuid-Korea. Een andere vraag is echter, of zij er ook toe zullen overgaan Ame rikaanse troepen in te zetten om de communisten een halt toe te roepen. Washington staat hier voor een moeilijke beslissing. Besluit men tot het zenden van troepen, dan Is er de kans zo niet de zeker heid dat Rusland dit voorbeeld volgt, en dat het conflict grote afmetingen verkrijgt. Bepaalt men zich echter tot passieve hulp, om verder de zaken op zijn beloop te laten, dan betekent dit een be langrijke versterking van 't Rus sische prestige afgezien nog van de stiategische betekenis van Korea. Intussen is thans de kwestie voor de Veiligheidsraad ge bracht. Het is zeer te hopen, dat deze Raad er in zal slagen een bevre digende oplossing te vinden en aan de schrikkelijke ellende een einde te maken. Dit temeer, omdat het anders niet onwaarschijnlijk moet wor den geacht, dat de Russen straks vanachter het ijzeren gordijn, voor Duitsland eenzelfde „burger oorlog" zullen forceren. (Blijkens nadere berichten is het Amerika, door de Zuid-Kore- aanse troepen dekking en steun te verlenen, inderdaad ernst met zijn pogen de rode hond in zijn hok terug te dringen en de vrede te herstellen). Nederlander vermoord te Soerabaja. Zondagavond werd in Soera baja de Nederlander Maclennan voor zijn woning vermoord. De echtgenote van het slachtoffer hoorde drie schoten en toen een onderzoek werd ingesteld werd Maclennan dood naast zijn fiets voor het huis gevonden. Maclen nan was kantoorhoofd van de H.O.S. (Huisvestingsorganisatie soerabaja). De Veiligheidsraad heeft Noord-Korea beschuldigd van „vredesbreuk" en besloten, alle leden van de V.N. toe te staan, de republiek van Zuid-Korea te helpen om een gewa pende aanval af te slaan. Tussen Amerika en andere landen zijn onderhandelingen gaande om deze laatste landen te doen deelnemen aan de gewapende hulp. Do V.S. hebben gisteravond een nota aan de Sowjet-Unie ge zonden, waarin dit land gevraagd wordt zijn invloed aan te wen den om terugtrekking van de Noord-Koreaanse troepen te bewerk stelligen. Truman gaf zijn verklaring uit na een bijeenkomst met zijn mili tair opperbevel en de hoogste di plomatieke leiders en leiders van het Congres. De President verklaarde: „De aanval op Korea maakt het dui delijk, dat het communisme ver der is gegaan, dan het gebruik van een opstandige beweging, om onafhankelijke landen te verove ren en dat het thans gebruik maakt van het middel van gewa pende invasie en oorlog. „Het heeft de orders van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, welke werden uitgevaar digd tot het behoud van de inter nationale veiligheid, in de wind geslagen". Hij vervolgde: „In deze omstan digheden zou de bezetting van Formosa door communistische strijdkrachten een directe bedrei ging van de veiligheid van het gebied in de Stille Oceaan zijn en van de Amerikaanse strijd krachten, die haar wettige en noodzakelijke functies in dat ge bied uitoefenen". Het belang van de conferenties op het Witte Huis werd onder streept door de mededeling, dat Stuart Symington, voorzitter van de raad voor de nationale veilig heidshulpbronnen, ook een bezoek aan de President zou brengen. Symington, voormalig minister voor de luchtmacht, is belast met het mobiliseren van de Ameri kaanse industriële hulpbronnen in geval van oorlog. De Veiligheidsraad. In de Veiligheidsraad stemde Joego-Slavië tegen het voorstel; India en Egypte onthielden zich van stemming. De Sowjet-Unie was niet aanwezig. De vice-voorzitter van de Ame rikaanse Congrescommissie voor atoomenergie, de democratische afgevaardigde Durham, verklaar de Dinsdag: „Het atoomenergie program is gereed voor wat ons ook te doen staat". Hij verklaarde dit tegenover de pers in een commentaar op Tru- mans verklaring. Drie torpedojagers van de ze vende Amerikaanse vloot hebben heden Hongkong met onbekende bestemming verlaten. Militaire-stafcommissie der V.N. bijeen. De militaire stafcommissie van de V.N. is gisteravond te Lake Success in een spoedzitting bij eengekomen ter bespreking van de implicaties, die zouden ont staan als de Veiligheidsraad sanc ties tegen Noord-Korea aanbe veelt. De militaire-stafcommissie wordt ook door de Sowjet-Unie geboy cot. De commissie werd gevormd om een internationale politie macht te organiseren. Hoewel zij reeds meer dan twee jaar func- tionneert, heeft zij nog geen vor deringen gemaakt. Naar men meent te weten, was het doel van de (niet-officiële) bijeenkomst, 'n voorlopige raming te maken van eventueel beschikbare strijd krachten van leden der V.N. Australische kabinet bijeen geroepen. Do federale regering van Australië is bijeengeroepen voor een vergadering, die hedenoch tend gehouden zou worden. De Australische premier heeft medegedeeld, dat na een verga- dering van het kabinet over de oorlog in Korea besloten is een eskader zware bommenwerpers naar Malakka te zenden. De Amerikaanse stafchefs heb ben de commandanten van over zeese bases heden gemachtigd speciale „beperkte" veiligheids maatregelen te nemen. Trygve Lie, de secretaris-gene raal der V.N., heeft de commissie der V.N. voor Korea verzocht naar Korea terug te keren. Rampzalige ontploffing te Homs 80 personen gedood. Tachtig personen zijn gisteren om het leven gekomen en hon derden gewond toen een depot met brandbaar en explosief mate riaal van een bedrijf van de Iraakse petroleummaatschappij te Homs (130 km. ten Noorden van Damascus) in brand geraakte en explodeerde. De brandweerlieden, die bezig waren de brand te blus sen, kwamen allen om het leven. Ook zes politiemannen kwamen om. Gebouwen in de omtrek wer den verwoest. Vandaag Belgische regerings verklaring. Vandaag zal de Belgische ho mogeen-katholieke regering voor het parlement verschijnen en zal eerste minister Duvieusart voor lezing doen van de regeringsver klaring, welke een regeringspro gramma omvat voor de grond wettelijke periode van vier jaar. Dodelijk ongeval bij 's-Heer Hendrikskinderen. Gisteravond oni half elf is on der 's-Heer Hendrikskinderen de 27-jarige P.T.T.-man A. Ruyters uit Den Bosch door een vracht auto overreden en gedood. R. wilde liften en liep plotseling de weg op, waarbij hij door de sterk remmende vrachtwagen werd gegrepen. Dr Bruynzeel uit Goes verleende eerste hulp en liet het slachtoffer onmiddellijk naar het St. Joanna ziekenhuis vervoeren. Een Half uur na aan komst is hij hier, voorzien van het H. Oliesel, overleden. Voordat de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen kwam be groette Trygve Lie de ambassadeur van Zuid-Korea, John Chang, bij diens aankomst in het gebouw van de Verenigde Naties te Lake Success. Het lukt Queuille niet, Henry Queuille, de radicale ex- minister, heeft gisteren President Auriol meegedeeld, dat hij niet in staat is een nieuwe Franse rege ring te vormen. De Socialisten waren niet ge neigd tot een nieuwe regering on der hem toe te treden. Labour krijgt meerderheid. De Britse Labourregering heeft gisteren met een meerderheid van 20 stemmen (309 tegen 289) de Conservatief-Liberale motie, waarin haar beleid ten opzichte van het Plan-Sehuman werd ver oordeeld, overleefd. Ingevolge van het besluit van de ziekenfondsraad van 22 dezer, zal de premie voor de vrijwillige verzekering verhoogd worden van f 0,63 tot f 0,80 per week. Hierover hebben thans de ziekenfonsorganisaties hun standpunt kenbaar gemaakt. De organisaties uiten hun teleurstelling over de th_..s gevonden oplossing, daar volgens hun premieverhoging in het huidige stadium niet aanvaardbaar is. Op 13 April besloot de zieken fondsraad de minister van Sociale zaken te adviseren ter zake van het moeilijke vraagstuk der fi nanciering der vrijwillige verze kering. Op 28 April deelde de raad aan de minister mede, dat afkapping van de bestaande rechten der-ver zekerden als hoogst ongewenst moest worden beschouwd, daar dit een verzwaring van de lasten voor het individu zou betekenen. Zolang niet eerst de groep vrij willig verzekerden zodanig is ge selecteerd, dat zij, die voorheen tot het bedrijfsleven hebben be hoord en dientengevolge in de verplichte verzekering thuis ho ren, uit de vrijwillige verzekering zijn afgevoerd, achten de organi saties een premieverhoging ui terst bezwaarlijk aanvaardbaar. Het recente besluit van de mi nister heeft de ziekenfondsorga- niraties en de daarbij aangesloten fondsen dan ook zeer teleurge steld. De ziekenfondsorganisaties heb ben zich tot het laatste ogenblik met de meeste klem tegen deze drastische premieverhoging ver zet. De thans getroffen regeling legt, naar het oordeel van de zie kenfondsorganisaties, een premie verhoging op aan een grote groep verzekerden, die onder de ver plichte verzekering thuishoren en als zodanig deze verhoogde pre mie niet behoeven op te brengen, terwijl deze regeling havendiep slechts een oplossing biedt voor de financiële moeilijkheden der ziekenfondsen over het tweede halfjaar 1950. De kosten van de geneeskundi ge verzorging zijn gedurende de laatste jaren zodanig gestegen, dat deze niet meer alleen door premiebetaling van de verzeker den kunnen worden gedekt. Een subsidie van de overheid is nood zakelijk, wil men de VA millioen vrijwillig verzekerden, die er na Je overheveling van de bovenge noemde groepen van de onver- plichte naar de verplichte verze kering nog zullen overblijven, niet in een positie brengen, die het hun merendeels onmogelijk maakt als vrijwillig verzekerde tot liet ziekenfonds toe te treden of daarvan lid te blijven. Tweede Kamer sprak over de - huurwet. Verhoging van 15 welwillend bekeken. De Tweede Kamer begon giste ren met de behandeling van de huurwet. Zoals bekend, zullen de huren met 15 worden ver hoogd voor woningen die gebouwd zijn voor 27 December 1940. Een ander deel van dit wetsontwerp geeft de onderverhuurders meer rechten. De critiek op het huurbeleid hield natuurlijk in, dat men zich in het algemeen wel met de ver hoging van 15 kon verenigen. De heer v. Vliet (K.V.P.) had be zwaren tegen de argumentatie van de minister. Naar zijn mening was er minstens een verhoging van 20 nodig. De heer Stapelkamp (A.R.) juichte deze verhoging toe omdat het huidige huurpeil slechts tot het gevolg zal hebben dat de hui zen verwaarlozen. Dat mag vol strekt niet, omdat we nog 80.000 krotwoningen hebben staan. Ook de heer ten Hagen (Arb.) vond de 15 noodzakelijk. De huren in ons land zijn te laag, zo zeide de heer v. d. Feltz (C.H.). Het is gevaarlijk voor de over heid, omdat zij dan teveel moet bijpassen bij de nieuwbouw, doch ook voor de huurder, omdat zijn huis dan niet voldoende onder houden zal worden. C.B.T.B. vergadert te Arnhem. (Van onze Utrechtse correspondent.) Het woord waarmede de lieer Ohr. van den Heuvel, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tulndersbond, de te Arnhem gehouden algemene vergadering dezer organisatie opende, was verre van zoetsappig. Reeds by het begin van zijn speech, waarin de spreker een overzicht gaf van hetgeen in vj|f jaren werd bereikt, stevende hy in volle vaart op de „Mijlpaal 1950" af, die hij volkomen ondersteboven reed. Wie zien wil wat er sedert de bevrijding van Nederland in ons volksbestaan is bereikt, kan in Arnhem terecht en met interesse had de heer Van den Heuvel op de expositie rondgekeken. Even wel bleek ook zijn verontwaardi ging te zijn opgewekt. Eerst al doordat de tentoonstelling aange kondigd is als een gesprek van de overheid met het volk. Zulk een gesprek behoort te geschieden via de Volksvertegenwoordiging. Wat nu gebeurt lijkt op de Goe- beiliaanse voorlichting der nazi's, die alleen goede dingen liet zien. De „Mijlpaal 1950" geeft een verwrongen beeld, daar er geen eerlijke vergelijking mogelijk is. Bovendien wordt gesuggereerd, dat de resultaten van thans te danken zijn aan de politiek der laatste jaren. Alsof dat alles er in 1940 niet was! Slechts heel wei nig van hetgeen de tentoonstelling laat zien, dateert van na 1945. Onze grootste grief, aldus de heer Van den Heuvel, geldt het ontbreken van een paviljoen, na melijk het paviljoen waarin men zou moeten tonen wat de omvang van ons koninkrijk vóór vijf jaar was en wat hij nu is: eertijds een natie die haar hand uitstrekte over alle wereldzeeën, thans een rijkje dat als een bedelaar de hand moet ophouden. Voorts verzuimde men aan te geven hoe hoog onze schuld is en hoe zwaar de Nederlandse burger onder de Jast van de fiscus gebo gen gaat. Kortom: het beeld van de „Mijlpaal" is zeer geflatteerd. Of duidelijker gezegd: het is vol komen vals wijl slechts eenzijdig. Wij vragen ons af of men de keer zijde van de medaille bewust of onbewust heeft bedekt. SCHIJNWELVAART. Dat men blind is voor de wer kelijke situatie waarin ons volks bestaan verkeert, leek de heer Van den Heuvel niet onwaar schijnlijk. Velen begrijpen er niets van. Maar de minister van econo mische zaken zei onlangs terecht, dat in ons land na vijf jaar on danks giften, uit Amerika, zware heffingen en vorming van fondsen een schijnwelvaart heerst. Achter de schijn van glimmen de auto's, volle winkels en ver- „Bidden Is een duur iverk. Als God ons gebed wil zegenen moeten wy daarvan de consequenties aandurven wat ons geld be treft. Anders is dat bidden, hoe scherp het ook klinken moge, niets anders dan vloeken geweest". Deze ernstige woorden sprak ds IJ. van der Zee, Geref. predikant te Nieuw Vennep, in de huishoudelijke vergadering van de 28e Bondsdag van de Bond van Gerei', Mannenverenigingen in Neder land, die Dinsdagmorgen in de Hofpleinkerk te Middelburg werd gehouden. Deze woorden van de Bonds voorzitter waren nodig, want het werk van de Bond breidt zich steeds meer uit en tengevolge daarvan moesten schulden wor den gemaakt, die thans door de leden gedelgd dienen te worden. Het Bondsbestuur stelde nu een tweetal maatregelen voor, n.l. verhoging van de contributieaf dracht door de Mannenverenigin gen aan de Bond van f2.tot f 2.50 en afdracht van f 2.per aangesloten lid ineens, te beta len vóór 31 Juli 1951. Het was te begrijpen, dat hier tegen door verschillende afge vaardigden bezwaren werden in gebracht. Toen de voorstellen aan de orde kwamen vroegen niet minder dan 38 mannen-broeders het woord. De voorzitter moest de spreektijd tot één minuut be perken. Het bleek duidelijk, dat de meningen der afgevaardigden verdeeld waren. EEN OFFER? Bondspenningmeester, de De heer van de Ven, hield een zeer knappe verdedigihg van de voor stellen en hy moest concluderen, dat geen enkel motief eigenlijk steekhoudend was, Is, zo vroeg hü, vier cent per week per lid nu werkelijk een offer? Als men dit niet voor deze tak van arbeid in Gods Koninkryk over heeft, be tekent dat een gebrek aan ge loofskracht. Zeer ernstige critiek had de heer van de Ven op het gezegde van sommige sprekers, dat by aanneming van de voor stellen de verenigingen hun lid maatschap van de Bond zouden opzeggen. Met instemming haalde hy aan, wat de afgevaardigde van Grijps- kerke had opgemerkt: waar is men zo zwaar getroffen als op Walcheren, maar welke provincie stond bovenaan bij de inzameling van de jubileumgift voor de Bond? In sommige plaatsen weet men niet eens, hoe groot de schade wel is, die hier werd ge leden, maar nu over een luttel be drag wordt gesproken knjgt men pyn in de buik! Nadat ds van der Zee het zijne van deze materie had gezegd werd overgegaan tot stemming over het eerste voorstel (verho ging contributieafdracht). Het werd aangenomen met 20590 stemmen. Over het tweede voor stel wordt vanmorgen verder ge handeld. JAARVERSLAG SECRETARIS. In de huishoudeiyke vergade ring werd eerst het jaarverslag van de secretaris, de heer,J". Stel lingwerf te Leeuwarden, goedge keurd. Daaraan ontlenen wij, dat het aantal verenigingen in 1949 steeg van 513 tot 521, maar dat het ledental daalde van 13.258 tot 13.133. Een dringende oproep deed de secretaris tot het maken van meer propaganda. Wat de samenstelling van het Bondsbe stuur betreft werd vermeld, dat de heer H. C. van Donk te Goes, die bedankte wegens drukke werkzaamheden, werd opgevolgd door de heer A. de Klerk te Vlis singen als lid van het Bondsbe stuur. Als leden traden toe een vereniging in Canada en één in Buenos Aires. In Zeeland zün 31 verenigingen met 724 leden. (Zie vervolg pag. 3.) DE BILT ZEGT: Overwegend zwaar bewolkt. Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het noordwesten van het land plaatselijk enige lichte regen of motregen. Meest matige zuidwesteiykc wind. De zelfde of iets lagere temperaturen klaringen „dat het bier weer best is" grijnst een zwarte armoede! Doch dat wordt men op de Arn hemse tentoonstelling niet ge waar; dat paviljoen werd verge ten, aldus de heer v. d. Heuvel. (Op de vergadering zelf komen we morgen terug.) Twee jongetjes van 4 jaar overreden en gedood. In de Van Ostadestraat te 's-Gravenhage zyn gistermiddag twee jongetjes van vier jaar door een vrachtauto met aanhangwa gen overreden en gedood. Beide knaapjes, J. de Zoete en A. P. A. Nepveu zyn, toen de vrachtauto met aanhangwagen wegreed, ver- moedeiyk op het verbindingsstuk gesprongen en er even later afge vallen. KIND AANGEREDEN TE KRABBENDIJKE. Te Krabbendijke bemerkte de Slager L„ toen hij in zijn auto de Zuidweg kwam afgereden, dat plotseling een kind de weg over stak. Ondanks zijn krachtig rem men kon hy niet voorkomen, dat hy het knaapje, een zoontje van de heer v. d. V. aanreed. Met en kele kneuzingen is het knaapje naar huis vervoerd. Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond. De bondsraad van den bond hield te Oosterbeek zün 98ste samenkomst o.l.v. de voorzitter, de heer J. van Eybergen, die in zyn openingswoord een overzicht gaf van de stand van zaken in de bond en in de bouwwereld. De N.C.B. die in 1948 ruim 16.000 leden telde, heeft er thans 18.129. Moedgevend is, dat eelj belangrijk aantal leden tot de jongeren behoort. Dit wekt goede verwachtingen voor de toekomst. Op de tweede vergadering re fereerde dr H. T h i e r r y, docent aan de kaderschool van het CNV over lonen en prijzen. De aftre dende bestuursleden C. A. Bakker en J. Varkevisser te Utrecht, W. van der Ley te Amsterdam, J. H. Esruis te Russen en H. Koetsveld te Goes, werden herkozen. Oud-minister Struys is met 89 legen 60 stemmen voor de heer Rolin, bü 24 onthoudingen, tot voorzitter van de Belgische Se naat gekozen. Gift van H. M. de Koningin voor Nationaal Rampenfonds. Het nationaal Rampen Fonds heeft van H.M. de Koningin een grote gift ontvangen om verdeeld te worden over de door de storm van Dinsdag 20 Juni geteisterde gebieden. Het Nationaal Rampenfonds zal zich gaarne beschikbaar stellen om giften in ontvangst te nemen. Deze giften zullen in overleg met de commissarissen van de Konin gin tor beschikking van de ge teisterde gebieden worden gesteld. Giften worden aanvaard op postrekening van het Nationaaj Rampenfonds No. 9575 te Den Haag. Dank zij ijver en eensgezindheid. VERENIGINGEN EN KLEUTERSCHOOL „UIT DE BRAND". „Ons dorpsleven" is de naam die geschilderd staat op de voor malige openbare school te 's-Gravenpolder, welke na een verbou wing gisteravond tijdens een korte eenvoudige bijeenkomst offi cieel in gebruik ger.omen werd als verenigingsgebouw en kleuter school. De oud-voorzitter van de Stich ting, die dezelfde naam draagt, de heer A. J. Geensen, kon op de bü- eenkomst o.m. verwelkomen bur gemeester J. D. Jansen van Met de Oranje-Nassau vertrok ken gisteravond 210 emigranten naar Engeland waar zij met het Engelse s.s. „Ranchi" naar Australië zullen vertrekken. De voormalige Kruppfabriek te Wa- tenstedt-Salzgitter moet toch ont manteld worden. Een van Sici- lië's gevaarlykste bendeleiders, de 35-jarige Francesco Mortillaro, die 2 moorden, 28 moordpogingen, 16 berovingen en 4 schakingen op zyn naam heeft staan heeft zich te Palermo overgegeven. In de haven van New York is een Ame rikaans schip met 114 personen aan boord gezonken. Er zyn geen doden te betreuren. In Liberec in Tsjeeho-Slowakye is een schil derij van Rubens „de verdrijving uit het Paradijs" teruggevonden. Het behoort aan de Nationale Galerij te Brussel, waar het door de S.S. werd gestolen. In het Metropole-theater in Den Haag heeft een onbekende een tweetal vitrines opengebroken en de daar geëtaleerde juwelen, ter waarde van 2500 gulden gestolen. Bij een poging uit het gebouw te raken, waar hy zich had laten insluiten, stootte hü op een portier. Deze werd bewusteloos geslagen waar na de dief ontsnapte. Men zoekt thans de dader. Post voor de „Gen. C. H. Muir" op weg naar Nederland moet voor 29 Juli ge post worden. Naar „Het Laat ste Nieuws" in Brussel schrijft, zouden de besprekingen in de Bel gisch Nederlandse commissie over het Schelde-Rijnkanaal zich in een impasse bevinden. Gister morgen is een colonne van de Dienst Identificatie en Berging naar Duitsland vertrokken om stoffelijke overschotten van onge veer 3000 door de Duitsers ge dode Nederlanders naar het va derland over te brengen. Het werk zal VA jaar duren. 's-Gravenpolder, verschillende raadsleden en vertegenwoordigers van verenigingen en de Prot. Chr, kleuterschool. De voorzitter van de Stichting de heer F. Nijsse, die zo geüverd heeft voor de tot standkoming, kon niet aanwezig zijn bij deze belangrijke gebeurte nis. De heer Geensen bracht het gemeentebestuur dank voor het afstaan van het schoolgebouw in 't byzonder de burgemeester voor diens bijstand bü de bouw. Het fonds Noodgebieden zegde hy dank voor de ontvangen by- drage en de commissie, die een goedgeslaagde bazar organiseer de. Zün grootste waardering ging echter wel uit naar de inwoners voor hun daadwerkelijke hulp en opofferingsgezindheid. En onder hen namen de heren A. Dubbel man en de J. Walraven nog een aparte plaats in. DE OPENING. Burgemeester Jansen zei in zijn openingsrede, haast nog meer verheugd te zün dan 10 maanden geleden toen het nieuwe school complex geopend werd. Niet om de schoonheid van het gebouw, doch omdat en door de wqze waarop het tot stand gekomen is. Hij herinnerde aan de verschei dene besprekingen en aan de ge boorte van de Stichting „Ons Dorpsleven". De bazar en liet Fonds Nood gebieden leverden f 5000.op. Uit bydragen werd nog f1300. verkregen. Dat was het kapitaal waaruit de bouw gefinancierd moest worden. Weliswaar is er nog f 1500.tekort, maar dank zy de üver van de bevolking kwam het verenigingsgebouw ge reed. Wijde perspectieven biedt het: zowel bewaarschool als het ver enigingsleven kunnen thans tot bloei komen. Met de wens, dat de eensgezindheid, zoals die by de bouw tot uiting is gekomen, be waard zal blijven, verklaarde bur gemeester Jansen het mooie ge bouw voor geopend. Voordat een verversing aange boden werd besteeg de heer O. Tissing, voorzitter van het bazar- comitë nog het podium. Hij bood het bestuur een fraaie schilderü aan, dat jjet comité teil geschenke had ontvangen van de dames Dierkens uit Hilversum.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1