-HOK Doevedanlje PROVINCIËN IEUWS Botvangsten op Ooster- Schelde zeer gering. gaat naar Canada GEMEENTERADEN «p&srzaMi^ Jonge Nederlandse avontu rierster zwierf een Jaar door Duitsland. Dinsdag 27 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag. 2). Jongensdag te Middelburg. Zaterdagmiddag werd op het sportterrein van de Middelburgse C.J.M.V. een buiten-jongensdag gehouden van de ring Walcheren voor het jongenswerk. Een groot aantal jongens van de veie Wal- cnerse cluos waren met hun lei- üu..-, naar Middelburg gekomen, i.. waren diverse spelen georga- hu>eerd, Mals hindernislopen, poortjesspel, touwtrekken, veld loop en ringrijden op de fiets, is a atloop van deze wedstrijden werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van de jongens der verschillende afdelingen en een leiderselftal. Deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel 11. Na de maaltijd werden de prijzen uitgereikt en de voorzitter van de ring, de heer Th. Wijtman, besloot deze geslaagde jongens dag met dankgebed. iserste prijzen werden gewon nen door Hollebrandse, Koude- kerke (hindernislopen); Ko Til- roe, Middelburg (poortjesspel); Hendrikse, Westkapelle (touw trekken); J. Sigtermans, Middel burg (veldloop) en Max van Bo ven. Middelburg (ringrijden). Ringrijderij te Gapinge. Zaterdagmiddag werd onder grote belangstelling te Gapinge de jaarlijkse ringrijderij gehouden. Er werd door 17 personen aan deelgenomen. De einduitslag luidde: 1. A. de Nooyer, 22 ringen; 2. A. Goed- bloed, 20 r.; 3. B. Arendse, 19 r.; 4. Jac. Paauwe, 16 r.; 5. H. Joos- se, 16 r.; 6. A. Langebeeke Czn, 16 r. 7. J. Vos, 16 r. 8. A. de Nood, 13 r.;; 9. Jac. Langebeeke Czn, 12 r.; 10. C. Langebeeke Czn, 12 r.; 11. C. Langebeeke Czn, 12 r.; 12. M. Koole, 10 r.; 13. Jac. Lou- werse, 10 r.; 14. P. Dieleman, 9 r.; 15. W. Melis, 7 r.; 16. G. Koole, 5 r.; 17. II. Louwerse, 5 r. Bovendien kregen alle deelne mers nog een extra prijs, waar voor afzonderlijk gereden werd. De beker van de burgemeester werd gewonnen door A. de Nooyer, 'n tweetal andere bekers door Jac. Paauwe en B. Arendse, Extra prijzen, w.o. een medaille beschikbaar gesteld door Jac. Goedbloed in Indonesië werden gewonnen door A. Goedbloed, Jac. Paauwe, C. Langebeeke Czn. De pollepel was voor Jac. Paauwe. De meeste volgringen behaalde A. de Nooyer. Grote deelname aan Bonds- wandeltochten op Walcheren, Voor de Bondswandeltochten van het Kon. Nederlands Gym- nasliekverbond op Walcheren, die georganiseerd worden door „Ac hilleszijn reeds 350 wandelaars ingeschreven. O.a. wordt deelge nomen met groepen van de ver enigingen Achilles, Medioburgum, Wilhelmina, Rijkspolitie, Kinder- zorg, Nieuw Middelburg, 't Zand, Vitrite Works, Raad van Arbeid, P.Z.E.M., Meisjes padvindsters en Incasso Bank, allen te Middel burg, Astrow te Souburg, Dom burg, Oostkapelle, Serooskerke, Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg e.a. Het vertrek voor alle wande laars heeft Zaterdagmiddag a.s, plaats om 3 uur vanaf de Schouw burg (Molenwater) te Middel burg. Voor de 15 km is de route: alle Singels, Blauwedijk, Arnebrug, Arnemuiden, Nieuw- en St Joos- land, Stationsstraat, Segeerstraat Korte Delft, Dam, Molstraat, Koepoortstraat, Molenwater. De route van de 30 km is: Koe poortstraat, Molstraat, Dam, K, Delft, Nieuwstraat, Stations straat, en verder als de adspi- ranten over Nieuw- en St Joos- land tot Station, Oude Vlissingse weg tot Vlissingen, Keersluis, Singel, Julianalaan, Koudekerkse weg tot Der Boede waar de Sig naalafdeling van Achilles om 8.30 uur de wandelaars opwacht, en verder door de Zandstraat, Langeviele, Markt, Lange en Kor te Noordstraat, Korte Heren gracht naar de Schouwburg, Teraardebestelling Zendeling J. Ritsema. Te Appingedam is Zaterdag- lddag onder grote belangstel- ng het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de te Goes óverleden zendeling Jakob Ritse ma. In het gebouw Rehoboth, Waar het stoffelijk overschot |tond opgebaard liet ds A. N. Tonsbeek, Ned. Herv. predikant Van Appingedam de belangstel- *9nden het zesde vers van gezang ,10 zingen. Als tekst had hij ge kozen Spr. 28 het laatste gedeel te van het eerste vers: „Elke rechtvaardige is moedig als een Jonge leeuw". Aan het graf op „Rusthof" sprak eerst ds Syperda en vervol gens ds Bout van Woldendorp. Ds Brouwer van Oegstgeest •prak namens directie en bestuur Van de Ned. Zendingsvereniging. Als lid van de classis Wlnsum rak ds Homan van Huizinge. 'en broer van de overledene be- lankte voor de betoonde belang stelling. fir Uitslag examen vakkennis melkslijters. Op 8, 16 en 23 Juni j.l. werd loor de Zeeuwse Melkfederatie let examen Vakkennis Melkhan- lelaren afgenomen. Dit examen iestaat uit een schriftelijk en mondeling gedeelte. De examen commissie bestond uit de heren Ir W. L. Harmsen, W. Sietema •n K. Veenbaas. Het aantal examinandi bedroeg 41 waarvan er 31 slaagden. Aan de volgende personen werd het diploma van Vakbekwaam heid verstrekt: In Walcheren aan: C .de Bruijn, i. Loolse en Jac. Sturm te Mid- Jelburg; Jac. v. d. Heijden, L. schout en K van Vlaanderen te toudekerke; P. v. d. Linde te tlissingen en P. P. Louwerse te Vrouwenpolder. In Zuid-Beveland aan: J. Schip per Sr en_ J. Schipper Jr te Goes; mevr. Geijs-de Jonge te s-Heeri -'K; J. A. de Meij te Ovezande; F. Walhout te Bors- sele en J. van Noorden te Kloe- tinge. In Noord-Beveland aan: W. de Buck te Colijnsplaat. In Schouwen en Duiveland aan: mej. J. Kik te Bruinisse; M. M. Boot te Haamstede; D. Viergever te Dreischor; C. Remeeus te Ou- werkerk en J. M. Lodewijk te Zierikzee. In Zeeuwsch-Vlaanderen aan: mej. M. C. de Zeeuw te Zaamslag; mej. S. A .den Exter te Sluiskil; J. R. M. Boon en P. J. M. Antheu- nis te Hulst; J. J. Tieleman te Walsoorden en J. F. J. Vaal te Vogelwaarde; J. R. v. d. Bunder te St Kruis; M. M. J. v. d. Bus- sche te Sluis; A. J. Barentsen te IJzendijke; C. F. de Pauw te Wa terlandkerkje en F. P. Ocké te Schoondijke. Geslaagd voor onderwijzer. Bij het gehouden onderwijzers examen te Utrecht zijn geslaagd: de dames H. Berman te Biezelin- ge; Zw. van Haeringen te Ber gen op Zoom; D. Kop te Krab- bendijke; C. M. Moerdijk te Ril- land-Bath; J. J. van der Maas te Poortvliet; M. Mol te Utrecht; L. E. Schrier te Rozenburg; M, Schot te Middelburg en L. W. Wisse te Rilland-Bath, en de he ren G. A. Dronkers te Rilland- Bath; Fr, van Dijk te Leerdam; W. van Dijk te IJsselmulden; Chr. Flipse te Middelburg; J. W. Quist en M. C. J. Quist te Tholen; W. Riemens te Zaamslag en M. J. Roeleveld te Scheveningen. Afgewezen werden twee candi dates Allen zijn leerlingen van de Chr. Kweekschool „De Driestar" te Krabbendijke. Gids voor Middelburg verschenen. De N.V. Drukkerij Altorffer te Middelburg is overgegaan tot het uitgeven van een gids voor de Zeeuwse hoofdstad. Dit bijna 40 bladzijden tellende boekwerkje voorziet in een grote behoefte. De wijze waarop de bezienswaar digheden van de stad zijn be schreven, dwingt a.h.w. tot een rondwandeling. De schrijver heeft dan ook een wandeling gemaakt, waarbij hij van de Markt langs vele mooie plekjes en gebouwen is gegaan om tenslotte weer op de Markt terug te komen. Gids jes als deze vindt men in bijna iedere stad over de bezienswaar digheden en thans ls er ook voor 'Middelburg een dergelijk handig boekje verschenen, waarin voor de vreemdelingen niet alleen, doch wellicht zelfs nog voor in woners van de Zeeuwse hoofd stad zelf, wetenswaardigheden staan beschreven, die men nog nimmer heeft opgemerkt. Een plattegrond, waarop de route is aangegeven, zoals die door de schrijver is gevolgd, bevindt zich in het boekje. Verder zijn een aantal foto's opgenomen. De ge meente-secretaris, de heer J. Ph. Koene, schreef een voorwoord. Bij dezelfde uitgever is nu ook verschenen een plattegrond van Middelburg, waarin de nieuwe buitenwijken zijn opgenomen. MIDDELBURG. Beheiidigheidswedstryd. Zaterdagmiddag organiseerde het bestuur van de rijvereniging „Middelburg" voor haar leden 'n behendigheidswedstrijd te paard, waaraan vele attracties waren verbonden, zoals o.a. koekhap- pen, een mondeling bericht over brengen enz. Eveneens werd tijd opgenomen van vertrek van de manege en de aankomst, waar mede bij het toekennen der prij zen terdege rekening werd ge houden. Het uitgestippeld terrein lag in de buurt Schellag—Oude Veerseweg. Voor deze rit waren 7 prijzen beschikbaar gesteld met als troostprijs de traditionele pol lepel. Daar mevr. M. de Wolff— Labruyère en de heer J. Schenk dezelfde tijd maakten en zonder strafpunten hadden gereden, werd door loting de le prijs aan de heer J. Schenk toegekend; 2e mevr. M. de Wolff—Labruyère; 3e de heer J. Worrell; 4e mej. J. Lahr; 5e de heer W. Kievit; 6e de heer M. Kievit; 7e mevr. N. Dey—Brakman en 8e mej. C. v. d. Driest (pollepel). Molenwaterconcert op Donderdagavond. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard zal het Middelburgs Muziek corps o.l.v. de heer Joh. H. Caro Donderdagavond 8 uur een con cert geven op de muziektent op het Molenwater, Er zal een gro tendeels nationaal programma worden uitgevoerd. Daarnaast komen op het programma voor de bekende ouverture van F. v. Suppé „Lichte Cavalerie", „de Colonel Bogey-mars" en de mars „Leve de Vrijheid", de laatste ge componeerd door de directeur. VLISSINGEN. Begin van brand, In een lompenpakhuis aan de Schoolstraat ontstond een begin van brand, doordat het fosfor, dat zich in de daar aanwezig zijnde zwemvesten bevond, in aanraking met de buitenlucht kwam en be gon te branden. Het vuur kon met emmers water geblust wor den; de brandweer mocht de zaak opruimen ter voorkoming van verdere onheilen. De schade was niet van betekenis. ARNEMUIDEN. C. Klaasse overleden. Een der oudste inwoners, de heer C. Klaasse, is op 87-jarige leeftijd overleden. In landbouwkringen genoot de overledene algemene bekendheid. 's-GRA VENPOLDER. De raad van 's-Gravenpolder vergadert Woensdag a.s. om 7.30 uur. KRABBENDIJKE. Wielerclub opgericht. Te Krabbendijke is een wie lerclub opgericht welke zich ten. doel stelt elk jaar een cours voor amateurs of proffesionals ia nouden. l,—e cojrsen zuilen op Zaterdag worden verreden. Men hoopt de eerste course 5 Augustus te organiseren en wel voor amateurs. Er zullen 80 ron den worden verreden. Staande de vergadering gaven zich 50 leden op. De wielerclub zal de naam dragen van „Interscaldis". WISSEKERKE. Aanbesteding. Door het bestuur der Water kering van de Calamiteuze On rustJacoba Anna Frisopolder te Wissekerke op Noord-Beve land werd 23 Juni aanbesteed het verhogen van de buitenberm, het aanleggen van een trap be tonblokglooiing en het gewoon jaarlijks onderhoud gedurende het dienstjaar 1950/51 van de waterkering van genoemde pol der. Ingeschreven werd als volgt: P. Broeken, Breda, f83.000; J. van der Meuten, Goes, f82.095; J. M. Dekker, Brouwershaven, f80.500; A. van der Werf, St. Maartensdijk, f 78.100; C. van der Klippe, Vlis singen, f77.900; M. van der Velde, Bruinisse, f 77.250; K. Lu- casse en Sponselee, Walsoorden, f76.200; W. van den Berg en A. van Dongen, Bruinisse, f76.970; A. Sponselee en Lucasse, Wals oorden, f76.000; J. Hoogesteger, Wemeldinge, f74.220; A. F. Warrens, Ossenlsse, f74.190; A. C. van Hee, Kamperland, f74.000. ZIERIKZEE. Aanbesteding. Door het waterschap Gouwe- veer en Zelke te Zierikzee is onderhands aanbesteed het vol wassen met beton van een ge deelte basaltglooiing aan de wa terkering van dat waterschap. Laagste inschrijver was de firma van den Berg en van Dongen, Bruinisse-Haamstede, voor de som van f9670. BRUINISSE. Plan voor nieuwe kerk. Bij de leden der Oud Gere*. Kerk alhier bestaan plannen om weer over te gaan tot het sticb ten van een eigen kerkgebouw. Door het architectenbureau Joh. Fraanje te Terneuzen is een ge bouw geprojecteerd van 156 zit plaatsen. Over de plaats waar het ge bouw zal verrijzen bestaat nog geen overeenstemming. BROUWERSHAVEN. Botsing. Vrijdagavond vend er op de hoek SleeperstraatZuiddijk- straat een botsing plaats tussen een vrachtauto en een luxe auto. De luxe wagen kwam er met een flinke deuk in bumper en motorkap af. De vrachtauto liep geen schade op. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. ST ANNALAND. Hoe men potten bakt. De heer N. van Hemink, mees ter Pottenbakker uit 's-Graven- hage, heeft een demonstratie voor de leerlingen van beide scholen alhier gegeven. Hij gaf eerst een omschrijving van het werk van een pottenbakker, om daarna van klei enkele voor werpen te vervaardigen. Op aangename wijze hield hij de kinderen bezig, waardoor men van het pottenbakkerswerk, dat al heel oud is, een duidelijk beeld verkreeg. Dezer dagen hielden de oudjes van Wissekerke hun jaarlijkse rij toer, Ditmaal naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Hoewel het weer niet bijzonder meewerkte, hadden ze toch een zeer genoeglijke dag. De te Vrouwenpolder gehou den collecte voor de Reclassering heeft f 25,84 opgebracht. Sinds enkele dagen beschikt Brouwershaven over een consul tatie-bureau voor zuigelingen, voordien moesten de moeders met hun kleuters naar Zierikzee rei' zen. De leerlingen van de hoogste klassen der bijzondere school te 's-Gravenpolder maakten dezer dagen een tochtje naar Arnhem en omstreken. De gehouden collecte voor de Reclassering bracht ta Arnemui den f 114,14 op; te Brouwersha ven f 22,85. De Rode Kruis-eollecte welke vorige week te Brouwershaven gehouden werd bracht f 72,37 op. Op 30 Juni a.s. vergadert de raad van Krabbendijke. Woensdag maakte de reisclub „Ons Genoegen" te 's-H. Arends- kerke een uitstapje naar Amster dam. De collecte voor het Rode Kruis te Helnkenszand heeft f 171, opgebracht. De reisclub „HoofdwegZand- baan" te Rilland maakte per bus een reis naar Amsterdam. Te Rotterdam werd nog een bezoek aan „Ahoy" gebracht. Vrijdag maakte de buurtver. „Oostweg" te Krabbendijke een tocht naar Arnhem en omgeving. Via Rotterdam (Ahoy) keerde men terug. Thoolse vissers werken reeds bij D.U.W, op Walcheren. De botvangsten zjjn dit voor jaar zo slecht, dat een aantal Thoolse vissers hun vaartuigen hebben opgelegd en hoewel het in 't seizoen is bij de D.U.W. op Walcheren zijn gaan werken. Het gaat hier om verschillende kleine vissers, die op de Ooster- Schelde en in de Eendracht, waar de botvisserij uitgeoefend wordt, zo weinig vangen, dat ze geen besomming maken. Slechts enkele vissers hebben tot heden vrij goe de v_ gsten gedaan. Vroeger teerden in tijden van slechte vangst, de vissers c-< de goede perioden, daar dit thans niet mogelijk is, omdat ze geen reserve hebben, zijn verschillende v. sers reeds nu op Walcheren bij de D.U.W. gaan werken, iets wat de kleine vissers wel meer doen. Rode Kruis-oefening. Gisteravond heeft de trans portcolonne van het Rode Kruis te Goes een oefening gehouden bij de spoorwegovergang naar de PoeL Verondersteld werd, dat een autobus gegrepen was door een Dieseltrein, waardoor een aantal mensen arm- en beenbreuken hadden opgelopen. Nadat de „ge wonden" door de helpsters ver bonden waren, werden ze per brancard vervoerd naar de open bare weg, waarbij nog een ob stakel in de vorm van een stoot- blok moest worden genomen. GOES. De man onder het bed. Zekere meneer van T. uit Bergen op Zoom kreeg ongenoe gen met zijn hospita en kwam tot de conclusie, dat hij beter ergens anders dan onder het „hospitariële" dak kon door brengen. De vraag was: waar. Tot hij zich realiseerde, dat een woning in de Jacoba van Beie- renstraat bewoner-loos moest zijn wijl de bewoonster de stad uit was. Hét middel om in het beslóten huis te komen was een ruitje indrukken. De omwonen den zagen het kapotte ruitje echter en waarschuwden de po litie. Deze ontdekte bij een eerste ronde niets verdacht, maar vond een ogenblik later het vrijmoedige mannetje onder het bed. Gratis logies was het niet want de Hermandad zorgde voor een verbaal. Zaterdag maakte de Vereniging van Oud-leerlingen van Land- en Tuinbouwcursussen te 's-Graven- polder een excursie naar België. Roks won zesde ronde van Oostburg* De Ronde van Oostburg, die gisteren werd verreden Is ge wonnen door T. Roks uit Sprundel. Er startten 53 renners voor dit sportevenement. In de derde ronde nam Roks de leiding en bleef deze behouden tot het einde. Van de nieuwelingen wa ren het Eddy de Waal uit Honte- nisse en Oosthoek uit 's-Heeren- hoek die opvielen. W. Hermans uit Etten kwam in de zesde ronde te vallen en moest naar het ziekenhuis ver voerd worden. De uitslag van de ronde luidt: 1. T. Roks, Sprundel 2.33.30; 2. H. Brinkman, Maasland 2.37. 3. F. Alblas, Overschie 2.37.10; Eddy de Waal bezette de zesde plaats, tijd 2.39.30. Competitie Schouwen-Dulvelandse Korfbalbond S.D.K.B. Terwijl in de le klasse volop spanning heerst met betrekking tot de eretitel, schijnt in de 2de klasse Die Gouwe linea recta op het kampioenschap af te steve nen. In 8 wedstrijden moest het nog slechts één punt afstaah door een gelijk spel op eigen terrein tegen Stormvogels, dat na een goed begin in de maand Juni drie nederlagen moest in casseren. Die Gouwe heeft nu reeds drie punten voorsprong op haar naaste concurrent „D.E.S. uit Sirjansland. Deze club speelt leder jaar een rol bij de bezet ting van de eerste plaats. Op de derde plaats staat thans R.O.D.A., dat na haar nederlaag tegen D.S.S. wel als kampioens gegadigde kan worden afge schreven. D.O.S.K.O. won met dezelfde cijfers (51) van Stormvogels, waarmee het de vorige week van Die Gouwe ver loor. Het zal wel een plaatsje In de middenmoot blijven inne men. De prestaties van D.S.S. vallen tot hiertoe niet mee. Vijf nederlagen in zeven wedstrij den. Bevreesd voor de onderste plaats hebben de D.S.S.-ers niet te zijn. „Zonnemaire", dat al haar wedstrijden nog verloor, zal „de rode lantaarn" wel blij ven dragen. De stand is nu: Die Gouwe I 8 7 1 15 D.E.C. I 8 6 2 12 R.O.D.A. I 8 4 13 9 Stormvogels 1 8 3 2 3 8 D.O.S.K.O. I 7 3—4 6 D.S.S. I 7 2—54 Zonnemaire 18 0 8 0 Uitslagen! le kl. Velocitas IBurgh I 1 4; Zeemeeuwen IRust Roest 3 4. 2e kl. D.S.S. 'I—R.O.D.A. I 4 2; D.O.S.K.O. IStormvogels I 5—1; Zonnemaire ID.E.S. I 2 3. Res. 2e kl. B: O.W.K. II— R.O.D.A. II 1—1. 3e kl. R.O.D.A. HlStormvo gels n 00. Programma: 27 Juni I O.W.K. I—Velocitas I 7.30; Res. UB D.S.S. H—Rust Roest II 7.30; 28 Juni III Burgh IHStrandvogels III 7.30; 29 Juni Res. HA Zeemeeuwen II Velocitas II 7.30; 1 Juli I Zwalu wen I—Velocitas I 7.30; II D.E.S. I—Stormvogels I 7.30; D.S.S. I D.O.S.K.O. I 7.30; R.O.D.A. I— Die Gouwe I 7.30. V eilingsberichten MIDDELBURG. Veiling van 26 Juni 1950. Fruit: Aardbeien 46— 77; Tomaten 951.04 beide per kg. Perziken 516 p. st. Rode bessen 8082 per kg. Groenten: Bloemkool A 23—32; id. B 11—30 id. C 8—12; id. D 8—18; Kom kommers A 12—21; id. B 819; id. C 811; Bospeen 825; Ra barber 1214; Kroten 712; Sla 24; Andijvie 816; Postelein 2637; Savoyekool 1015; Spits kool 1115; Snijbiet 78; Poot- uien 1218; Snijbonen 571.01; Wagenaars 8183; Saxa's 76 1.Tuinbonen 1115; Dubb. Princ. 751.05; Doperwten 21 37; Peulen 54—76. Aardappels grote 20—23; drieling 1618; kriel 8—13, 5N 33. Waar denk je, dat de agenten het ge zelschap naar toe brachten? Midden in het dorp is een oude toren. Er is een deur, die deur doen de agenten op slot. •Het knarst zo! Bijna nooit wordt dat slot meer gebruikt. Dus, ze moeten in het hondengat, en er is geen ontkomen aan. De deur gaat weer achter hen op slot. Daar staan ze In de oude kelder. Doevedantje is het meest overstuur. „Hoe kom ik nu toch bij mijn dochter Jode- lyntje in Canada", klaagt ze. 34. Simon troost haar. Ik zal je wel helpen, ik weet wel raad", zegt hij, maar eerst kalm worden. We moeten wachten tot het morgen wordt, daar zit niets anders op, maar dan nou! Maar Baukje en Houkje moeten mij helpen, ik kan het niet alleen doen." Simon fluistert hen iets in het oor. „Ja, ja", zeggen ze, „dat kan mooi, we zul len ons best doen. ZUIDZANDE. Riolering zal uitgebreid worden. Vrijdagavond kwam de raad van Zuidzande onder voorzitter schap van burgemeester D. Ver met bijeen. De toestand achter de huizen aan de Mariastraat roept drin gend om een oplossing. Een en ander gaf de raad aanleiding B, en W. te machtigen een plan te laten maken voor verdere uit breiding van de riolering in de kom der gemeente. Het verzoek van de gezamenlijke caféhouders om de sluitingstijd van café's van 10 op 11 uur te brengen werd niet ingewilligd. Besloten werd deel te nemen aan de N.V. tot aanleg en ex ploitatie van het Zeeuws-Vlaam- se vliegveld. De gemeente neemt een aandeel van f 250. Ook parti cipeert de gemeente ook in het garantiefonds Tentoonstelling Zeeland 1953 te Middelburg. Verder machtigde de raad B. en W. om de vrijgekomen wo ningwetwoningen aan gegadigden te verhuren. Mej. Wage werd met algemene stemmen tot schoonmaakster van het gemeentehuis benoemd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Alblasserdam, W, Brinkman te Asperen; te Leeu warden, J. Ti. Wiersma, stud, pred. te Delft. Bedankt voor Arnemuiden, N, Kleermaker te Genemuiden. Geref. Kerken. Beroepen te Reeuwjjk, D. v. Djjk, oud-legerpr., won. te Ros- sum. Aangenomen naar Gorinchem, A. C. Mooy te Warns (Fr.). Bedankt voor Wolfaartsdijk, D. van Swigchem te Haamstede. Chr. Geref. Kerken. Ds J. van Dalen, miss. pred. van de Chr. Geref. Kerken, wiens arbeid op Celebes onmo gelijk werd gemaakt, hoopt op 3 Juli a.s. met de ..Castelbian co" te Amsterdam aan te ko men. Overgang. Naar wij vernemen heeft ds B. Huisman, Ned. Herv. pred. te Kolham, zijn ambt neerge legd, omdat hij zich met de gang van zaken in de Ned. Herv. Kerk niet kan verenigen. Hij is overgegaan, naar de Geref. Kei ken. Beroepbaar. Ds H. J. Trommel, oud-zen dingspred. en hulppred. te Eygelshoven (L.) stelt zich be roepbaar in de Ned. Herv. Kerk Door de classis Arnhem der Geref. Kerken is beroepbaar verklaard de heer K. Welbe dacht, theol. cand., Park Paas- berg 19 te Ede. Bidstond voor Ambon. De generale synode der Geref. Kerken in Nederland schreef een bidstond uit op Zondag j.l. voor de nood in Indonesië, speciaal op Celebes en Ambon. In haar brief aan de kerken zei de synode diep onder de indruk te zijn van de onrust, die op vele plaatsen in Indonesië heerst, de onzeker heid, waarin duizenden verke ren, het onrecht, dat in allerlei chaotische toestanden vaak op treedt, waardoor niet alleen va- len in g-brek en armoede leven, maar ook de voortgang van het Evangelie bemoeilijkt wordt. De Zorg en nood waarin velen ver keren, maar ook de zware taak die de kleine Chr. kerk in In donesië heeft te volbrengen om in de worsteling van het volks leven, dat nieuwe vormen wil en moet vinden de weg die het Evangelie leert aan te wijzen, dringen tot gebed. De kerk heeft ook voor de regering in Indo nesië een wegwijzer en steun te zijn tot het handhaven van zulk een rechtsorde, waaronder zij een stil en gerust .leven kan lei den en haar roeping ongestoord volbrengen. Meer dan ooit zal daarom in deze tijd de verbon denheid met de broeders en zus ters in Indonesië moeten uitko men in een bewogen meeleven, waarin het gebed de stuwende kracht is. Nekkramp in Marine opleidingskamp te Hilversum. In het marine opleidingskamp nabij Hilversum ls Zondag een geval van nekkramp geconsta teerd. In verband daarmee zal het kamp voorlopH één week onder quarantaine worden gesteld. RETRANCHEMENT. De gemeenteraad van Retren chement heeft na uitvoerige dis cussie besloten om tot een be drag van f 250 deel te nemen in de stichtings- en exploitatiekos ten van het vliegveld ln Z. Vlaanderen. De begrotingen van de diensten 1949 en 1950 werden gewijzigd. Besloten werd verlenging aan te vragen van de termijn, waar voor de handwerkonderwijzeres van de O.L. school aangesteld is. Bij de ingekomen stukken was de door Ged. Staten goed gekeurde begroting over 1950. De nog in de bezettingstijd vastgestelde verordeningen op de heffing van opcenten op de Personele- en Grondbelasting werden gewijzigd. Hondentrouw. In een der buurtschappen van de gemeente Steenwij- kerwold waar nogal enige waterrijkdom is, wilde een boer zich ontdoen van zijn hond een teef die, naar plaatselijk doch niet precies met de eisen der dierenbe scherming overeenkomend gebruik, in een zak werd ge bonden en toen, met stenen verzwaard te water werd ge laten. De baas had echter buiten de waard (i.e. de mannetjeshonden) gerekend, want nauwelijks had hij na het volbrengen van zijn lu gubere taak, de hielen ge licht, o de jongelingschap der honden sprong te water, dook naar de zak op de bo dem en beet deze stuk, zodat de teef nog juist op tijd, met haar redders naar de oever kon zwemmen. De baas heeft het maar niet weer geprobeerd V eilingsberichten ROTTERDAM, Veemarkt van 26 Juni. Aanvoer in totaal 854. Vette koeien en ossen 469; Gras kalveren 3; Nuchtere kalveren 12; Vorkens 368; Schapen of lammeren 2. Prjjzen: Vette koeien f2,15 f275; Varkens (lev. gew.) f 1,58 f 1,66. Iets groter zeer traag prijzen van de vorige week kon den zich met moeite handhaven. GOES. Veiling van Maandag 26 Juni 1950. Aardbeien 4673; Mei kersen 3336; Markiezen 57 65; Luikenaars 2225; Brusselse bruine 56; Earley Revers 5473; Hollanders 5364; Rode bessen 6272; Frambozen 105112; alles per 100 kg,; Perziken 417, per 100 stuks. Groenten; Bloem kool A 1528; idem B 914; id. C 89; Komkommers A en B 17 20; idem C 911; Kropsla 2 3, alles per 100 stuks; Groene kool 1014; Spitskool 12; Rode kool 13; Doperwten 1531; Snij bonen 88; Rabarber 16; Tuin bonen 811; Aardappelen 20 23; Drielingen 1819; Kriel 9 14, alles per 100 kg.; Kroten 8 11; Wortelen 810; Uien 28, alles per 100 bos. THOLEN. Veiling van 26 Juni. Aardappelen, bonken 13,50 13,55, gew. 12,6913,09, po ters 11,3311,40, kriel 9, voer 5,03. Aanvoer 58 ton. Bijna een jaar geleden, begin Juli 1949, liep de toen 16-jarig» Louise Brouwer te 's-Gravenhage, weg. Pas enige dagen geleden werd zij in Stuttgart aangehouden en thans is zij uitgeleverd aan d» Nederlandse recherche, die haar afleverde in Den Haag. Zij zal zich nu voor de kinder rechter te verantwoorden hebben. Op 2 Juli 1949 verliet zij we gens huiselijke moeilijkheden d» ouderlijke woning, met medene ming van f 50,Zij nam de trein naar Enschede en wist op illegal» wijze over de grens te komen. Zij kreeg een lift naar Hannove: Daar werkte zij gedurende drli maanden in een huishouding ei onderhield nauwe relaties met 'i Tsjech, van wie zij waarschijnlijk de Tsjechische kennis opstak, di» haar later zowel tegenover d» Duitse als Amerikaanse politi» van dienst zou zijn. In October vertrok zij nai Frankfort am Main, werkte oo] daar in een huishouding en weri toen doe. de Duitse politie aan gehouden, daar zij niet over d» nodige papieren beschikte. Zij gal voor een Tsjechische te zijn, dl» uit haar land gevlucht was en du$ vanzelfsprekend niet over de be nodigde legitimaties kon beschik ken. Zij kreeg van een Duitsè rechter vier weken gevangenis straf. Na ontslagen te zijn, ver» trok zij naar Mannheim, waar zij na veel omzwervingen, door dé Amerikaanse politie werd opge pakt wegens diefstal. Ook daar speelde zij het spel van een ge> vlucht Tsjechisch meisje. Ook hel Amerikaanse gerecht liet zich oi) de tuin leiden. Liftende ging di tocht verder naar Stuttgart ef daar begon het zwerversleven O] nieuw. Tot de politie haar oo] daar weer arresteerde en toei, had de 17-jarige Louise Brouwef er genoeg van. Zij gaf haar Ne derlandse naam op en verteld» het verhaal van haar omzwervin gen. ST. ANNALAND. Aardappel veiling. Eerstelingen: g evt. 21,50, drielingen 19,1019,13, kriel 10,64—9,60. Doré: ge\0, 21,81—21,85, drielingen 19,50, kriel 10,649,60. Alles per 10Ö kg. Aanvoer 22 ton. SCHERPENISSE. (Via da vel ling van St. Annaland.) Eerste lingen: gew. 22,2820,99, drie lingen 19,48, kriel 9,48. Do réi gew. 21,25, drielingen 19,48, kriel 9,48. Alles per 100 kg. Aanvoer 22 ton. Tsjecho-Slowakije heeft t» Sjanghai een consulaat-generaal geopend. Een treurende poes. Een kat op een boerderij had jongen gehad; men had. de poes deze echter weer af genomen, omdat men al vee genoeg meende te hebben. Enkele dagen later ontdekte men, dat de beroofde poes opnieuw jongen had. Het bleken echter tot ieders ver rassing weldoorvoede jonge ratten te zijn, die de kat zoogde. Nu treurt de poes weer om haar verdwenen pleegkinderen. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 26 Juni medegedeeld door de Incasso-Band N.V-, Goes. Amsterdamsche Bank N.V. Grootboek Obligatiën Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S, Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bk. Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurgens v. Berkei's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 cuin, pref. wd. WTBon Billiton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito ouder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Ara. lijn Java China Jap.lya Kou. Boot 101 101 Kön. Paketvrt. 98* 98* Ned. Sch. Unie 98* 98 v. Ommeren's Sr. 98 98 Rott. Lloyd 99* 99 Stv. Mij. Ned. 99* 99* H.V.A. 100 99* J ava Cult. 80* N.I.S.U. 100* Vorstenlanden 96* 95* Deli Bat. Mij. 98 98 Deli Mij. 57* 57* Senembah 86 83J4 Muller Co. 145 140 Amsterd. Bk. 169 169 Holl. Bank Unie 314 312 Cert. Javasche Bk. Herstelbk. Pr. 127* 125* Escompto Bank 180* 180 Ned. Bk. v. Z. Afr. 113 110 R'damse Bank 157* 15744 Surinaamse Bk. 153 152 Twentse Bank 203* 199* Am. Smelting 287 286 Anaconda Copp. 257 Bethl. Steel 230* 228* Chrysler 173* 1737* General Motora 140 135 Intern. Nickel Kennecott 211 210 Rep. Steel 244 242 Standard Branda 267* 265 U.S. Steel 269* 267* Cities Service 267* 268 North Am. 466 463* Cont. Oil 122* 119 Midcont. Oil 116 115 Philips Oil 96 96 Shell Union 97* 94 Tidewater 46 Baltimore 96 Miss. K. Texas 44* New York Centr. 144 Pennsylvania 104* Canadian Pac. 123* 121* 112* 110* 100 34*5 121 11 7* 177* 165* 108* 103* ex. 42*

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3