Reeds lang dreigend onweer barstte los. olravincï^F« Nieuwe regeling voor tandheelkundige behandeling van verzekerden. Kreymborg Het ontbrekende woord WAARBORG „Bezige Handen' ie Middelburg trok meer dan 10.000 bezoekers. Hooi 8UCC68 voor „Dit het Volk-Voor het Volk". VAN BUITEN ÈN VAN BINNEN Zuid-Korea heeft een sterke vjjfde koionne. De uitslagen van de Turndag te Kapelle. Centrum voor Kraamzorg op Walcheren voorziet in een behoefte. WEK DE GAL IN UW LEVER OP KORTE BERICHTEN weet zich te helpen. Dinsdag 27 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Iu verband met e financiële toestand van de ziekenfondsver zekering en om voor de verzeker den een grote prikkel te scheppen hun natuurlijk gebit door een ge regelde controle in goede staat te houden, heeft de ziekenfondsraad enige besluiten genomen betref fende de bijbetalingen van vrijwil lig en verplicht verzekerden voor bepaalde soorten tandheelkundi ge hulp. Reeds thans worden verzeker den, die hun gebit halfjaarlijks laten controleren en zich houden aan de aanwijzingen van de fonds tandarts, die nun gebit heeft ge saneerd, ten bewijze van hun sa nering in het bezit gesteld van een zogenaamde tandartskaart en gesaneerden genoemd. De kosten van wortelkanaal behandeling (zogenaamde zenuw behandeling) met bijbehorende vulling bij niet-gesaneerde ver zekerden werden tot dusverre in uitzonderingsgevallen mede door de algemene ziekenfondsen ge dragen. maar zullen voortaan in alle gevallen geheel ten laste van de niet-gesaneerden komen. (Ge- saneerden krijgen een noodzake lijke wortelkanaalbehandeling gratis.) De Nederlandse maat schappij tot bevordering der tand heelkunde heeft op de tand artsen een beroep gedaan om in de gevallen, waarin vroeger de wortelkanaalbehandeling mede voor rekening van het zieken fonds kon worden verricht, In het vervolg aan verzekerden niet meer in rekening te brengen dan het totale bedrag, dat de tand artsen vroeger van fonds en ver zekerde gezamenlijk ontvingen, dit is de meeste gevallen f 6,50 (met Inbegrip van de vulling). Voorts zullen niet-gesaneerde verzekerden van 30 jaar en ouder voor een vulling een bijbetaling van f2 verschuldigd zijn in plaats van het tot dusverre geldende be drag van f 0,50. Niet-gesaneerden beneden 30 jaar blijven f 0,50 per vulling betalen. Gesaneerden krij gen vullingen gratis. Verder is de bijbetaling van een verzekerde, die gedurende ten minste een half jaar verzekerd is, voor een volledig kunstgebit van 45 tot 55 en voor een onder- of bovengebit, van 11 tot en met 14 elementen, van 25 tot 30 gulden Verhoogd. Gedeeltelijke kunstgebitten (van minder dan 11 elementen) mogen slechts worden verstrekt aan verzekerden, die ln het bezit Van een tandartskaart zijn of bij wie de aanwezige gebitselemen ten tevoren zijn gesaneerd. De verzekerden hebben voort aan geen recht meer op een bij drage van het ziekenfonds in de kosten van reparaties van kunst gebitten behalve voor wat betreft hei. aanbrengen van een nieuwe ku. itharsbasis aan een boven- of onoergebit en de uitbreiding van een kunstgebit met een nieuw element of met een klammer, waarvoor fonds en verzekerde de gebruikelijke bedragen blijven be talen. De nieuwe regelingen treden op 1 Juli in werking. De kosten van de tandheelkun dige verzorging van verplicht- en vrijwillig-verzekerden hebben in het jaar 1948 voor de algemene ziekenfondsen bedragen 11,2 mil- meer dan in het jaar 1947. De besparing voor de fondsen als ge volg van de hierboven vermelde maatregelen wordt op ruim 2 millioen gulden geraamd, voor beide groepen verzekerden te zamen. Brits fregat beschiet Chinese nationalistische gevechts vliegtuigen. Uit een bekenmaking van het hoofdkwartier van de Britse vloot te Hongkong blijkt, dat het Engelse fregat „Hart" op drie Chinese nationalistische oorlogsvliegtuigen heeft gescho ten. Voor zover bekend werden de toestellen niet getroffen. De Chinese nationalistische vliegtuigen voerden, volgens de Britse bekenmaking, met bom men en machinegeweren aan vallen uit op het nabij Swatow op het strand gezette Engelse koopvaardijschip „Anhui", dat op een mijn is gelopen. Ook een sleepboot uit Hongkong, die de „Anhui" hulp bood, werd door de nationalistische toestellen aangevallen. Door het hoofdkwartier van de Chinese nationalistische luchtmacht te Taipeh, de hoofd stad van Formosa, is een ver klaring uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat „een kanonneerboot, die geen vlag voerde, binnen de Chinese ter ritoriale wateren onze vliegtui gen heeft beschoten, die bezig waren aanvallen uit te voeren op een onbekende koopvaarder, die op een afstand van minder dan een kilometer voor de mon ding van de rivier, waaraan Swatow ligt, voor anker lag of op het strand was gezet. Niette genstaande de beschieting door de kanonneerboot hebben onze vliegtuigen het onbekende vrachtschip vijf maal aangeval len, waarbij vele voltreffers werden geboekt". roet gaiantie-ctrtilicaat» „Ik voel me heel gelukkig", zei de voorzitter van de tentoonstel lingscommissie, de heer J. Vos, na afloop van de door de Kon, Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" georganiseerde hulsvl(jttentoon- telling „Bezige Handen". Daar Was trouwens reden toe, want 10.079 bezoekers, w.o. 1400 school kinderen bezochten deze uitste kend geslaagdo expositie. De heer Vos bracht dank aan allo medewerkers, vooral aan de heer H. Pieters, zonder wie deze tentoonstelling niet zou zijn ge slaagd. De voorzitter der Kon. Ver., de heer L. A. Schenk, zei in zijn slotwoord, dat een heel merk waardige week werd afgesloten. Hij onthulde, dat het plan tot het houden van de tentoonstelling is uitgegaan van de heer Vos. „Het houden van deze expositie", al dus de heer Schenk, „heeft onze vereniging een goede roep be zorgd in de stad". Hulde en dank bracht de voor zitter aan de heren Pieters en Vos, die hij als dank voor hun vele werk ieder een drietal inge lijste foto's van de expositie over handigde. Mevr. Vos ontving bloemen. GROTE DRUKTE Een recorddrukte werd Zater dagavond bereikt. Voetje voor voetje schuifelde men langs de stands. Meerdere malen moest de electrlsche trein worden stopge zet omdat het publiek er niet weg te slaan was en er zodoende op stoppingen werden veroorzaakt. Ook in de groene zaal en bak kerskamer was de drukte enorm. In de tuin bliezen inmiddels de leden van de Chr. Muziekvereni ging „Oefening na den Arbeid" o.l.v. de heer J. C. F. van Kamer het ene nummer na het andere en wie een ogenblik uit het gedrang wilde zijn, bleef enige tijd van de opgewekte muziek genieten. Het was omstreeks half elf toen het bezoek ging verminderen en om kwart voor elf besloot de heer Van Hoek te gaan inpakken en reed de electrische trein, die zo veel bekijks heeft gehad, een laatste rondje. Men kan zeer te vreden zijn over dit grote succes en de inzenders zullen geen spijt hebben gehad, te hebben meege daan aan deze unieke demonstra tie van in Zeeland beoefende huisvlijt. In het Michiganmeer zijn giste ren de overblijfselen gevonden van het vliegtuig van de North West Airlines, dat een dag te voren vermist werd. Er zijn 55 slachtoffers, w.o. veel studenten, (Ingez. mededeling, advert.) Alle Waarborg-kleding heeft apart gemaakt binnenwerk, Waarborg-binnenwerkDat geeft blijvende pasvorm aan de goede coupe en bewerking. WAARBORG-COSTUUMS in diverse prijzen van f 84.tot f 144. Zomercost. fól.- tot f84.- Sportcolberts f 35.- tot f65.- Pantalons f 17.50tot f 45.- Eg. kat.reg.j. f35.- tot f95.- Kat. jongenspakjes v.a. f 9.50 25 zaken in Nederland. DE ACHTERGROND VAN DE KOREAANSE OORLOG De 38e breedtegraad, die Noord- eu Zuid-Korea scheidt, is al sinds lang als een van de gevaarlijkste grenzen beschouwd met betrekking tot de tegenstelling tussen Oost en West. In de afge lopen maanden hebben er zich herhaaldelijk grensincidenten voor gedaan. De grens ligt op slechts zestig kilometer afstand van Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea. De hoofdstad van Noord- Korea is Pyongyang. De uitslagen van de Zaterdag te Kapelle gehouden turndag luiden als volgt: Driekamp Jongens 12 en 13 j.: Kapelle I 3e pr., idem IX 2e pr., Achilles, Middelburg 3e pr., Sparta, Bergen op Zoom 3e pr.; Sparta, Krabbendijke 2e pr.; Sou burg H, 3e pr., idem I 3e pr.; Volharding, Goes 3e pr. Wol- faartsdijk 3e pr. Driekamp Jongens 1416 j.: Domburg 2e pr.; Souburg 2e pr.; Kapelle 3e pr.; Rilland 3e pr.; Medioburgum, Middelburg 2e pr.; Achilles, Middelburg 2e pr.; Wil- helmina, Middelburg 2e pr.; Hein- kenszand 3e pr. Evenwichtslatten Meisjes 12 15 jaar, kleine groepen: Wilhel- mina, Middelburg 50 p.; Krab bendijke 40 p., Domburg 48.5 p.; Heinkenszand 40.5 p.; Rilland 45 p.; Achilles, Middelburg 50 p. Grote groepen: Yerseke 47 p.; Medioburgum 43 p.; Goes 41.5 p.; Kapelle 44 p.; Souburg 47.5 p. Driekamp Meisjes 12 en 13 j.: Souburg I 2e pr.; idem II 3e pr.; idem Hl 3e pr.; idem IV 3e pr.; Yerseke I le pr., Idem H 3e pr.; Domburg le pr.; Wolfaarts- dijk 3e pr.; Achilles le pr.; We- meldinge I 2e pr.; idem II 3e pr.; Kapelle I le pr.; idem H 2e pr.; Medioburgum 2e pr.; Idem H le pr.; Idem in le pr.; idem IV 2e pr.; Bergen op Zoom le pr.; Wil- helmina 2e pr.; idem I 2e pr.; Tholen le pr. Driekamp Meisjes 14 en 15 j.: Yerseke I 2e pr.; idem H 3e pr., Domburg 2e pr.; Achilles I 2e pr.; Idem II le pr.; Medioburgum I 2e pr.; idem XI 2e pr.; Krabben dijke le pr.; Rilland I 3e pr.; Heinkenszand 3e pr.; Goes I le pr.; idem II 3e pr.; Tholen I le pr.; idem II le pr.; Souburg I le pr.; idem II 2e pr.; idem Hl 3e pr.; Wilhelmina le pr.; Kapel le le pr; Yerseke III 2e pr. Hindernisloop Meisjes 911 j.: 1. Kapelle Hl; 2. Yerseke I; 3. Goes I; 4. Yerseke III; 5. Dom burg. Hindernisloop jongens 911 j.: 1. Yerseke II; 2. Achilles; 3. Kapelle I; 4. Astrow IV. Hindernisloop jongens 1416 j.: 1. Souburg IH; 2. Goes I, 3. Kapelle I; 4. Kapelle H. Na de in tweeën-deling van het schiereiland Korea bij een in de oorlog tussen Amerika en Rus land gesloten overeenkomst, is sedert de bevrijding van het land van de Japanners, ongeveer vijf jaar geleden, zonder succes ge streefd naar hereniging. Korea heeft ongeveer 30 mil lioen inwoners, die een taal spre ken welke 'n mengsel is van Tar taars, Mongools en Japans. Tijdens de tweede wereldoorlog werd een voorlopige Koreaanse regering van ln China vertoeven de Koreanen-ln-ballingschap op gericht, en op de conferentie van Cairo in 1943 kwamen de Ver. Staten, China en Engeland over een, dat Korea, na de nederlaag van Japan, te zijner tijd „vrij en onafhankelijk" zou worden. Op de tweede conferentie te Moskou in 1945 werd echter overeengeko men, dat Korea onder trustschap van de Grote Vier geplaatst zou worden. Bij de nederlaag van Japan aanvaardde de Sowjet-Unie de capitulatie der Japanners ln het Sedert enkele maanden werkt thans op Walcheren het Centrum voor Kraamzorg, uitgaande van de gezamenlijke op Walcheren be staande Groene Kruisverenigin gen. Reeds jaren werkt bet Kraamcentrum in Middelburg, dat echter uitsluitend een plaat selijk karakter droeg, doch thans zal men het gehele eiland in dat werk gaan betrekken. Zo werd in April het Centrum voor de Kraamzoi'g gesticht, hetgeen dan ook direct een grote verbetering betekende. Een dergelijk centrum heeft een tweeledig doel, n.l. dat men er met behulp van 36 gedi plomeerde kraamverzorgsters voor zorgdraagt, dat er deskun dige hulp wordt geboden door arts of vroedvrouw, bij de bevalling, terwijl moeder, kind en gezin nog 10 tot 12 dagen verzorgd worden. Daarnaast zorgt het Centrum voor Kraamzorg voor de oplei ding van gediplomeerde kraam verzorgsters. Ieder jaar wordt 'n cursus gehouden, waaraan 6 tot 8 meisjes deelnemen. Het cen trum staat onder voorzitterschap van mej. M. J. van Vooren, kin derarts te Middelburg, terwijl zr v. d. Vlugt leidster-docente is. Ook geeft dr E. Tonkes, naast dit tweetal, enige lessen. Een ander groot voordeel is, dat binnenkort zal worden over gegaan tot het houden van meer spreekuren. Werden tot nog toe deze spreekuren alleen in Middel burg gehouden, thans zullen ook op de Walcherse dorpen spreek uren worden belegd. In Vlissin- gen worden deze spreekuren ge houden in het Medisch Centrum en in het Havendorp, in Middel burg in 't gebouw van het Groene Kruis aan de Gortstraat en in Souburg in het wijkgebouw. Door de vorming van dit centrum voor Kraamzorg is Walcheren nu ge lijk gekomen met Noord- en Zuid- Beveland, waar men een derge lijke Instelling reeds bezat in Goes en met Schouwen, dat een centrum in Zierikzee heeft. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men centra gesticht in Hulst, Axel en Oostburg. (Ingez. mededeling advert.) U tuit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spasvertering en stoel, gang op natuuriake waze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 22) „Hoe vindt u 'thier, mijnheer Fortescue?" „Heerlijk", zeide hij. „Het moet een verrukkelijke gedach te zijn, hier te mogen wonen, temidden van al die schoon heid!" „Is 'tniet waar?" zeide zij. „Ik denk niet, dat het mij mo gelijk zou zijn deze plek te ver laten en in een vuile, rokerige stad te wone i." Kenneth antwoordde haar niet. De last van zijn boodschap werd zwaarder dan hij kon dra gen, en een plotselinge gedachte doorkruiste zijn geest. Zou hij haar vertellen waarom hij kwam? Misschien als zij sterk was kon zij hem helpen om de beste vorm te kiezen, waarin hij het haar moeder kon medede len. „Juffrouw Douglas", zeide hij, „ik veronderstel, dat ge uzelf wel eens zult hebben afge vraagd, waarom ik uw moeder wilde bezoeken." „Vrouwelijke nieuwsgierig heid, wilt ge misschien zeggen? Pas maar op, mijnheer, mannen zijn soms even nieuwsgierig. Maar ik wil eerlijk bekennen, welja, ik zou wel willen weten, wat de reden van uw bezoek is", zei ze lachend. „Mag ik het u dan vertel len?" vroeg hij, zó plechtig en zó ernstig, dat haar lach op de frisse lippen bestierf en een trek van angst zich op haar ge laat vertoonde. ,,Ja, vertel het mij", zei ze rustig. „Toch geen slechte tij ding, hoop ik?" „Ik denk, dat ge het een zeer slechte tijding zult vinden." Zij wachtte, totdat hij voort ging, en dat deed hij met grote moeite, want hij zag, dat de kleur uit haar gelaat verdwe nen was. Een zeer bleek gelaat was nu naar hem toegekeerd. „Mijn vader beheerde geld zaken voor mevrouw Douglas", vervolgde hij, „op verzoek van wijlen uw vader." „Ja, dat weet ik. Moeder heeft ons dikwijls verteld, hoe getrouw hij alles verzorgde en hoe vriendelijk het van hem was, dit ai die jaren te doen." „Hij stak het geld een uit gekeerde verzekeringssom meen ik in Indische 3,5 pet." „Ja, moeder vertelde, dat het daarin was belegd." „W a s belegd." „Nu niet meer?" „Neen, helaas nu niet meer. Myn vader vond een naar zijn mening uitstekende belegging. Hij stak er zelf al zijn geld in. Juffrouw Douglas, let daarop al zijn geld. En hij wenste, dat Mevrouw Douglas ook zou ge nieten van de hoge interest, dia hij ontving; daarom nam hij de 3,5 pet. op en stak ze in de on derneming." „En nu komt ge ons vertel len, dat alles verloren is", zeide zij. Dat zei ze niet boos, ook niet met bitterheid; er sprak alleen grote bedroefdheid uit haar stem. „Alles is verloren", herhaalde hij. ,,'tWas in een mijn; die is overstroomd en werd zo een totale mislukking. De aandelen zijn nu geen halve stuiver meer waard." „Arme moeder. Arme, arme moeder! Here, waarom treft Gij haar zo zwaar?" „Heeft uw moeder nog geld buiten dit?" „Een kleinigheidje, maar ziet ge, we hebben Leila en de kleine Carl." „Wonen die bij u in?" „Ja, en Carl moet zijn oplei ding hebben. Er is niets voor hem dan alleen wat moeder kan doen. Maar wat toon ik me zelf zuchtig! Ik denk maar alleen aan onszelf en in 't geheel niet aan u. 'tZal uw toestand toch ook geheel veranderd hebben?" „Ja, ik moet ontslag nemen uit de militaire dienst." Zuiden. Toen pogingen tot een making van Korea zonder succes bleven begonnen de Russen in het industriële Noorden agrarische hervormingen uit te voeren en 'n een-partij-systeem op te zetten, terwijl de Amerikanen in het agrarische Zuiden steun gaven aan vrijheid van onderneming en parlementaire democratie. De Amerikanen steunden Zuid- Korea met jaarlijks 100 millioen dollar aan economische hulp en verder ook met militaire bijstand en advies. Men vertrouwde, dat Zuid-Korea per 1952 op econo misch gebied zichzelf zou kunnen bedruipen. Sterke vjjfde colonne. Twee-derde van de Koreaanse bevolking woont in het Zuiden, doch daaronder bevindt zich een sterke anti-regeringsgezinde groep. De Zuid Koreaanse repu bliek heeft een politiemacht van ongeveer vijftigduizend man. Er zijn een veertienduizendtal poli tieke gevangenen. Volgens schatting van ambte naren van het Amerikaans? State Department te Seoel, vorig jaar gedaan, waren wel vijftigduizend Noord-Koreaanse communisten in het Zuiden binnengekomen om zich te mengen onder de twee millioen politieke en andere vluchtelingen uit 't Noorden, die er zich reeds zouden bevinden. Vorig jaar verklaarde men reeds van genoemde zijde, dat deze communisten de voorhoede zou den gaan vormen bjj 'n eventuele invasie uit het Noorden. De sterkte van de legers. Men heeft de sterkte van het Noord-Koreaanse leger geschat op ongeveer het dubbele van dat in het Zuiden, met een kern van oud-strijders, die ondervinding hebben opgedaan in de strijd van het Chinese leger tegen de Japan ners. Het is gewapend met gewe ren, mortieren, zwaar geschut en ammunitie van Russische makelij. Verder zou het Noorden ook be schikken over Russische verken- nings-, jacht- en bombardements vliegtuigen, Russische lichte tanks en vlooteenheden. In het Zuiden, waar zich een vijfhonderd man sterke Ameri kaanse missie bevindt voor mili tair advies zou het aantal gewa pende manschappen van leger en politie nog geen 90.000 bedragen, waarbij ingesloten een kleine ge mechaniseerde sectie, die ge oefend is in het gebruik van Amerikaanse jeeps en transport voertuigen. Zuid-Korea beschikt niet over tanks en zijn lucht macht bestaat uit een klein aan tal Amerikaanse surplus-toestel- len, die niet voor militair gebruik ingericht zijn. Sedert de laatste groep van 25.000 man Amerikaanse bezet tingstroepen einde Juni van het vorig jaar Zuid-Korea verliet, hebben zich dikwijls Incidenten voorgedaan aan de 38e breedte graad. Er kwamen soms wel een duizendtal geheel uitgeruste man schappen en zware artillerie aan te pas. De Sowjet-Russische bezettings troepen trokken zich ln December 1948 uit Noord-Korea terug. ,Ik wist niet, dat u soldaat waart." ,Ik heb juist de kapiteinsrang behaald." ,Wat zijn uw plannen?" ,Ik heb er nog geen. Mis schien in de handel gaan. Maar 'tkomt er voor mij niet zo op aan. Als ik u dit bitter ver driet maar had kunnen bespa ren." ,Och, denkt niet aan mij" zei ze en de gewone glimlach speelde reeds weer om haar mond, hoe wel de tranen nog in haar ogen stonden. „Ik ben jong en sterk en kan gemakkelijk werk vin den. Er doet zich zeker wel iet3 voor mij op. Neen, mijn gedach ten bepaalden zich tot moeder. Maar ik weet: ook zjj zal ge holpen worden. Wees dus niet om ons bezorgd: 'tis hard ge noeg voor uzelf. „Maar hoe zal Ik het uw moe der kunnen mededelen, juf frouw Douglas?" „Zou het u verlichten als ik het deed?" „U zoudt het wellicht veel kieser en omzichtiger doen dan ik en ik zou u er dankbaar voor zijn, maar het kan niet. 'kHeb mijn vader beloofd, toen hij op zijn sterfbed lag, dat ik het zelf mondeling aan mevrouw Dou glas zou vertellen." (Wordt vervolgd.) Te Los Angeles hebben artsen een windbukskogeltje uit het hart van een knaap verwijderd. Een speelgenoot had de buks af geschoten. De Londense taxichauffeurs, die 3 weken gestaakt hebben, be sloten gisteren weer aan 't werk te gaan. Zij aanvaarden een rege ling, volgens welke zij 37 (4 commissie zullen ontvangen. Volgens een statistiek van de wereldgezondheidsorganisatie wordt de vrouw gemiddeld nog steeds ouder dan de man. Het sterftecijfer in alle grote Euro pese landen is echter in de laat ste 50 jaar gedaald. De Canadese regering heeft aan drie Tsjecho-Slowaakse ge delegeerden naar het Slavisch congres, dat de volgende week te Toronto zal worden gehouden, vi sa geweigerd. Parlementsleden uit 12 landen zijn thans te Bonn bijeen teneinde de procedure van de Raad van Europa en de voorstellen van Schuman te bespreken. De vol gende landen zijn vertegenwoor digd: Nederland, België, Frank rijk. Italië, Denemarken, Ierland, Griekenland, Luxemburg, Zwe den, Noorwegen, West-Duitsland en Engeland. Tengevolge van een hevige brand en een overstroming in W.- Virginia, te wijten aan de over vloedige regen, zijn 17 personen gedood. 25 personen worden ver mist. Tijdens een geweldig on weer boven de streek van West Union werd een benzinetank, waarin zich 4000 hectoliter brand stof bevond, door de bliksem ge troffen. De benzine vatte vlam en verspreidde zich op het water van de nabijgelegen rivier. Twee honderd huizen van West Union zijn ingestort. De schade wordt op een millioen dollars geschat. New Castle in de Amerikaanse staat Delaware, dat in de 17e eeuw docr Nederlandse kolonis ten werd gesticht, herdenkt zijn 300-jarig bestaan. Ter gelegen heid van deze herdenking wap pert de Nederlandse naast de Amerikaanse vlag in deze stad, die bij de stichting Nieuw Amstel werd genoemd. Ongeveer 500 Indonesiërs op de Andamanen (India) zullen bin nenkort naar hun land terugke ren. Zij werden gedurende de be zetting door de Japannezen als dwangarbeiders naar dit eiland gebracht. Het passagiersschip „City of Cleveland III", dat pleziertochten maakt op het Huron-meer (N. Amerika), is in zware mist in aanvaring gekomen met het Noorse vrachtschip „Ravnefjell". Op korte afstand van Harbor Beach (Michigan). Drie passa giers aan boord van het plezier vaartuig werden gedood, één wordt vermist en een aantal liep verwondingen op. Zuivering in de Roemeense communistische party. Onder de kop „Voor de zuiver heid in de partij" publiceert Georgiu Dej, algemeen secretaris van de Roemeense arbeiderspartij ln het Kominformtijdschrift een artikel over de contröle op de le den van de partij, welke in Mei werd besloten. Bij deze verificatie, zo schrijft hij, werden ongeveer 12.000 leden (meer dan 20 van de getal sterkte der partij) uitgesloten. Meer dan de helft waren slechts exploiteurs en eerlozen lieden, die de arbeiders vijandig gezind zijn. In de partij, zo vervolgt hij, nestelen nog mannen, die de poli tiek der partij niet volgen en de statuten overtreden. Bijgevolg moet de arbeiderspartij er voor zorgen, dat de zuivering van alle vijandige elementen wordt voort gezet. Heropvoering „Ik zaï herrijzen" te Goes. Voor de tweede keer heeft de lekenspelgroep van de Jonge Kerk te Goes in de „Prins van Oranje" het lekenspel „Ik zal herrijzen" opgevoerd. Evenals tijdens de eerste opvoering op de toogdag van de Jonge Kerk op Tweede Paasdag, maakte het spel ook Zaterdagavond veel indruk op de toeschouwers. Het spel is een oorspronkelijk Engels stuk van T. B. Morris en het speelt tegen de achtergrond van de ruïne van 'n Engelse kathedraal, ln het stuk wordt geschilderd hoe de tegen woordige mens door de harde rea liteit van de huidige wereld, voor al door de laatste oorlog, het ge loof heeft verloren. De geestes gesteldheid van deze mens wordt tot uiting gebracht door een groep burgers. Een groep pel grims uit de middeleeuwen ver zinnebeeldt die mensen die slechts uit idealisme leven en daardoor blind zijn voor de werkelijkheid. Wanneer Luci fer hen de ogen opent verliezen ook zij het geloof. Een belangrijk onderdeel van het spel vormt de strijd tussen Lucifer en MichaëL Het ongeloof der mensen heeft Miehaëls handen gebonden en daardoor heeft Lucifer vrij ge makkelijk spel om de mensen te winnen. Juist als Lucifer bijna het spel heeft gewonnen en de mensen zich aan hem willen over geven, komt een jong mensenpaar op, dat blijkens zijn kleding (bei den zijn in militair uniform en hebben dienst gedaan in de oor log) heeft kennis gemaakt met de harde realiteit van het leven. Zij echter hebben het geloof niet verloren, doordat zij de wil tot geloven behielden en zij zijn be reid op te staan tot Gods vreug de en de kathedraal te herbou wen. Hun geloof geeft burger» en pelgrims moed, ontboeit Mi ehaëls handen en doet Lucifer tenslotte afdeinzen. Het stuk, dat goed werd ge speeld, in het bijzonder door Mi chael (de heer M. Allewijn) en Lucifer (de heer C. v. d. Berg, tevens regiseur) liet niet na een diepe indruk te maken op de aan wezigen. Het spel werd ingeleid en toegelicht door de heer C. F, v. der Peyl. De zaal was geheel ge vuld. Het jubileum van „Excelsior" te Goes. Zoals reeds eerder gemeld zal het Goese Tamboer- en Pijper corps „Excelsior" a.s. Zaterdag zijn 20-jarlg jubileum vieren. Dit jubileum zal gevierd wor den met een provinciale pijperdag waaraan bijna alle corpsen uit de provincie deelnemen; alleen „Ju- vim GOEDE COURAGE. De firma Turkenburg te Bo degraven, vierde onlangs haar 100-jarig bestaan. In verband daarmee zag ik er aan herinnerddat de grondleg ger van deze firma begon met de verkoop van zelfgekweekte zaken, door middel van door hem zelf geschreven prijs- lijstjes. De eerste campagne bracht een verlies van f 12. Maar hij zette door, en nu is de „Koninklijke" Turkenburg over de gehele wereld bekend. Dit geval staat niet op zich zelf. Et zijn meer grote zaken aan tr wijzen die gesticht werden door mensen zonder kapitaal, met weinig ontwikkeling en er varing, doch met een sterke wilskracht en goede courage. Bij gebrek aan vereiste di ploma's enz. zouden dergelijke mensen in onze tijd geen kans krijgen zich te vestigen. Nu lyil ik graag erkennen, dat de' huidige Vestigingswet voor de Middenstand als geheel niet zonder betekenis is. Maar de ervaring leerde dan toch en 't lijkt me verstandig dat niet te vergeten dat ook zonder diploma's en dergelijke veel bereikt kan worden, als initiatief en ondernemersgeest niet al te veel aan banden wor den gelegd. liana" uit Middelburg laat om fi nanciële redenen verstek gaan. Deel zullen dus nemen „Jong* Kracht" te Biezelinge, „Nicoleen" te Kamperland, de Signaalafde ling van de gymnastiekvereniging „E.M.M." te Terneuzen en „Ex celsior" en „Jong Excelsior" t» Goes. Het programma opent om 5 uur met een afzonderlijke mars van de verschillende corpsen door de stad. Om 7 uur zullen de deel nemende corpsen een gecombi neerde mars door de stad maken. Van 8 tot 10 uur zal dan in de feestelijk verlichte tuin van het Schuttershof worden geconcer teerd. Om ongeveer 10 uur zal daar ook een grote taptoe plaats hebben. Gezien de populariteit die de pijpercorpsen over het al gemeen in Zeeland genieten, valt wei te verwachten dat er grote belangstelling zal bestaan voor dit pijperevenement in Goes a.s. Zaterdag. Scheldebank keert 7 dividend uit. In de Zaterdag gehouden alge mene vergadering van aandeel- honders van de Scheldebank N.V. te Zierikzee werden de balans en de Verlies- en Winstrekening over 1949 goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 7 De af tredende commissaris, de heer F. Dr van Vessem te Bruinlsse werd herkozen. (Zie vervolg pag. 3.), BOLLARS VOOR KCOKKÉN. B^j de firma Petit en Frttzen. te Aerle-Rixtel (N.Br.) wordt met koortsachtige haast gewerkt aan een carillon voor Chicago, waar het op de First National Trade Fair zal worden geplaatst. Het carillon zal 35 klokken en 3 luid lokken bevatten. In de werk plaatsen wordt de laatste hand gelegd aan een serie klokken.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2