Vannacht trokken vijandelijke pantserwagens Seoel binnen Dhr J. M. Baan op grootse wijze gehuldigd NIEUWS Amerikanen voelen voor drastische maatregelen Levering van gas over lange afstand duurt nog wei een jaar of drie De „Zento" te Goes geopend AMERIKAANSE JAGER SCHOOT RUSSISCHE YAK NEER Goes kreeg nieuwe brandspuit PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eis tot capitulatie afgewezen Belgische socialisten willen prins-regent hnldigen. Telegraaftarieven op 1 Juli Zweeds Vikingschip vergaan. Twee curatoren van gymnasium namen ontslag Veertig jaar werkzaam bjj de electriGiteits- administratie Maar het cijfer overwonnen I SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswykstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1594 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. 4dvertentlepri[js 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 27 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d, Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Mellskerke; Ds J. Earelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergaDg van Zon en Maan Woensdag: Zon op 4.22 u., onder 21.04 tl.; Maan op 20.36 ti., onder 2.11 u. Hoogwater op Woensdag 28 Junlj Vlissingen: 12.26 u. 2.16 m., u. m.; Terneuzen: 0.20 u. 2.15 m„ 12.56 u. 2.36 m.; Wemel- dinge: 1.37 u. 1.62 m., 14.15 u. 1.83 m.; Zlerikzee: 1.23 u. 1.38 m., 14.01 u. 1.58 u. PRESTIGE STAAT OP HET SPEL" ZEGT TRYGVE LIE. Noord-Koreaanse pantserwagens zijn vannacht om kwart voor twee (Ned. tijd). Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea, binnengetrokken.Volgens de Zuid-Koreaanse gezant te Tokio bereikten de Noord-Koreaanse troepen gisteravond om elf uur de buitenwijken van de stad. De Zuid-Koreaanse regering is naar Suigen 40 km. ten Zuiden van Seoel uitgeweken. De toestand wordt steeds crltieker. Generaal Mao Arthur heeft bekend gemaakt, dat een Amerikaanse jager een Russische Jager, van het type Vak, boven Korea heeft neergeschoten. De Rus pro beerde tussenbeide te komen toen de Amerikaanse jager een vlieg tuig met Amerikaanse geëvacueerden escorteerde. De Noord-Koreaanse regering heeft, via Radio Pyongyang de overgave van de Zuid-Koreaanse troepen geëist. Op deze eis is een weigerend antwoord gegeven. Een lange stroom van vluchte lingen verlaat de hoofdstad of schoon communistische vliegtui gen pamfletten uitstrooiden waar in de burgers opgewekt worden kalm te blijven. De minister van defensie, Sjim Sung Mo, heeft de bevolking aan gespoord zich gereed te maken voor straatgevechten. Alle vrou welijke Amerikaanse employees in Seoel zijn per vliegtuig geëva cueerd. In het geallieerde hoofdkwar tier te Tokio wordt verklaard, dat tien Mustang gevechtsvlieg tuigen door Zuid-Koreaanse pilo ten uit Japan gehaald worden. Commissie der V.N. loopt gevaar. De twaalf leden van de com missie der V.N. lopen gevaar in hun hoofdkwartier te Seoel inge sloten te worden. Het Australi sche lid van de commissie, Jamie- son, deelde dit in een telefoonge sprek mede aan lt.-kolonel Roy Hodgson, hoofd van de Astraii- sche missie in Tokio, voordat de verbindingen met Tokio werden verbroken. Jamieson verklaarde, dat de Zuid-Koreaanse verdedi gingslinies buiten de hoofdstad geen stand hielden. Hij noemde de toestand „ernstig verslech terd". VERKLARING VAN TRUMAN. President Trnman heeft giste ren een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de V.S. krachtig de pogingen van de Vei ligheidsraad, om een einde te ma ken aan de „ernstige vredes- breuk" in Korea, zullen steunen. In de officiële verklaring, die op het Witte Pluis werd uitgege ven, verklaart Truman verder: „Onze bezorgdheid over het on wettig optreden van de strijd krachten van Noord-Korea en on ze sympathie en steun voor het Volk van Korea in deze toestand, blijken uit de medewerking van het Amerikaanse personeel in Korea, alsmede uit de stappen, die zijn genomen om de hulp van de soort, die krachtens het pro gram voor wederzijdse defensie- bijstand wordt verleend, te ver haasten en te vergroten". De verklaring vervolgt: „Dege nen, die verantwoordelijk zijn voor deze daad van agressie, moe ten beseffen, hoe ernstig de re gering van de V.S. dergelijke be dreigingen van de wereldvrede opvat.Het opzettelijk niet in acht nemen van de verplichting om de vrede te bewaren kan niet wor den geduld door landen, die het Handvest van de V.N. steunen". Amerikaanse gelden voor Korea. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren een compromis-wetsontwerp tot toe wijzing van 653.761.808 dollars economische hulp aangenomen, waarvan 50 millioen voor Korea. Het ontwerp gaat thans naar de Senaat. Verder heeft het Congres Zuid- Korea 1.323.000 dollars extra Marshall-hulp toegekend. Arrestatie van Hongaarse geestelijken en kloosterzusters. In Vaticaankringen wordt ge meld, dat de Hongaarse politie in de nacht van 9 Juni in geheel Hongarije een inval heeft gedaan in "kloosters en 922 geestelijken en kloosterzusters naar afgelegen kloosters heeft overgebracht, die als concentratiekampen zijn inge richt. 600 kloosterzusters en 322 priesters en monniken zouden meegevoerd zijn. Zonder vooraf gaande waarschuwing was de po litie door de ramen naar binnen gekomen, had deuren ingetrapt en muren beklommen, aldus deze berichten. De gearresteerden kre gen een half uur tijd om zich te kleden en 5 kg. kleding in te pakken. Vandaag zal de Veiligheidsraad een beslissing nemen. Men neemt aan, dat de Ver. Staten bereid en in staat zyn om troepen naar Korea te zenden als de Veiligheidsraad dit nodig oordeelt. In dit verband wordt er op gewezen, dat de Amerikaanse delegatie in grote mate zeggenschap heeft in de te nemen beslissing. Volgens „De nieuwe Gids" zouden de Belgische socialisten Voornemens zijn op Zaterdag 8 Juli hulde te brengen aan de Prins-regent. De organisatie van ue betoging zou berusten bij het Socialistische actie-comité, dat hok de socialistische vakbonden ómvat, Burgemeester van de Meulenbroek zou reeds vergun- fing hebben verleend tot het hou den van de betoging. Ook de liberale partij zou haar medewerking hebben toegezegd. Queille aanvaardt informatie opdracht. De president van de Franse republiek, Vincent Auriol, heeft Henri Queuille aangeboden hem aan te wijzen als kabinetsforma teur. Queuille verklaarde hierop, Ëhy bü de huidige stand van en slechts een informatie-op- cht kon aanvaarden. Auriol heeft hem daarop «en i; 'ormatie-opdracht gegeven. „TANTE BERTHA" VRIJ GESPROKEN. De Büzondere strafkamer der Amsterdamse Arrondissements rechtbank heeft gistermorgen de 52-jarige Rotterdamse B. M. van der HoffKooyman van het haar ten laste gelegde jodenverraad en het zich wederrechtelijk toeëige- nen van Joods bezit, vrygespro- ken. In de overwegingen tot de vrij spraak werd wel de opmerking gemaakt, dat gesproken kon wor den van een verregaande onvoor zichtigheid. Dit had betrekking op het contact, dat verdachte had gehad met een zekere de Vries, die, zoals later bleek, Snoek heet te en voor de Duitsers als V man werkte. De officier van justitie had te gen „Tante Bertha", zoals zij ook wel genoemd werd, zes jaar met aftrek (zij heeft reeds drie jaar in voorlopige hechtenis doorge bracht) geëist. Na de oorlog is mevr. van der Hoff—Kooyman in de Maasstad in het openbaar ais moeder van het Rotterdams verzet gehuldigd. Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de V.N. heeft gisteren in een radio-interview toegegeven dat het prestige van de organisa tie op het spel staat. Als de raad een leger had gehad, zoals in het Handvest wordt voorzien, zou hij geheel en al gerechtvaardigd zyn geweest dit in het Koreaanse con flict te gebruiken. Het Handvest van de Verenigde Naties machtigt de Veiligheids raad om in geval van agressie een beroep te doen op de betrokken partyen. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, kan de Veilig heidsraad een beroep doen op de Verenigde Naties om economische santies tegen de agressor toe te passen. Tenslotte kan de Raad de leden-staten der Verenigde Naties opdragen „met land-, zee- of luchtstry'dkrachten in actie te ko men voor zover dit nodig kan zyn om de internationale vrede en Per 1 Juli zullen de Nederland se telegraaftarieven aan de inter nationaal geldende worden aan gepast, wat inhoudt, dat in som mige gevallen de kosten voor het publiek aanmerkelyk hoger zul len worden. Een telegram van 10 woorden b.v., dat tot dusverre 40 cent kostte, zal na 1 Juli 60 cent kos ten. Het recht van telegram adressen, dat in 1936 op twaalf gulden werd gesteld, wordt even eens met 50 vermeerderd tot 18 gulden per jaar. Ook het tarief voor telex-in stallaties, voor toestellen op tele graaf huur- en uuriy'nen zal om hoog gaan. De in October 1949 door de directeur-generaal van P.T.T. aangekondigde verhoging der te legraaftarieven met het buiten land van 20 ten gevolge van de devaluatie is thans herzien en in definitieve vorm gegoten. Zo wel het buiten-Europese als het Europese verkeer zyn op grond van het herziene telegraaf-regle- ment 1949 .an Parijs onder de loupe genomen. Het resultaat is, dat de Nederlandse tarieven met ingang van 1 Juli definitief aan de internationaal geldende tarie ven worden aangepast. Deze aanpassing veroorzaakt, temeer omdat twee voorgaande gulden niet tot tariefswyzigingen hebben geleid, in sommige geval len vrij aanzienlyke verhogingen. veiligheid te bewaren of te her stellen". Hoog geplaatste Amerikaanse functionarissen bij de V.N. heb ben verklaard, dat de Koreaanse oorlog zonder twyfel een vuur proef voor de V.N. vormt en dat daarom „de meest drastische maatregelen" geboden zyn. Vliegtuigbom opgehaald tijdens baggerwerkzaamhcJen. Tydens baggerwerkaaamheden, die voor de verbreding van het Noordzeekanaal worden uitge voerd ter hoogte van de Velser spoorbrug, werd gistermorgen 'n vliegtuigbom opgehaald, die voor het rooster in de stortgoot van de baggermolen bleef liggen. Waarschrjniyk is deze bom van Engelse afkomst. In de bezet- tingstyd zijn op die hoogte enige soortgelijke bommen In het ka naal terecht gekomen. Het baggerwerk werd onmid- dellyk gestaakt en de mynenop- ruimingsdienst werd gewaar schuwd. Nadat de bom was ge demonteerd, konden de werk- OPVARENDEN VERDRONKEN Het Zweedse Vikingschip,, Or- men Friske", dat op kosten van het dagblad „Het Vrjje Volk" op weg was van Blrka (bij Stock holm) naar de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" Is in de hevige stormen, die laatst boven de Noordzee hebben gewoed, ver gaan. De veertien opvarenden, jongens van 18 tot 28 jaar, zfln allen verdronken. Er zjjn reeds twee Iyken aan gespoeld en ook het wrak is in middels gevonden. De naam „Ormen Friske" be tekent gezonde draak. Het schip was een getrouwe nabootsing van de vikingschepen, die 10 eeuwen geleden gebruikt werden. Het heeft in het voorjaar op de Zweedse sporttentoonstelling ge staan. Het werd door de beman ning geroeid en was ook van een zei voorzien. Ook een verslaggever, de heer Giel Bakker, bevond zich aan vankelijk aan boord, doch in Kiel heeft hy het schip verlaten omdat de tocht langer duurde, dan ver wacht was. Het laatst ontvangen bericht van het schip was, dat het de 21ste Juni uit Kiel was ver trokken. Overdracht na proefneming bij de Haven, Gisteravond heeft het gemeen tebestuur van Goes de nieuwe door de firma van Bergen te Hei- llgerlee vervaardigde brandspuit in ontvangst genomen, nadat vooraf bij de haven een proef was genomen. De overdracht van de man- schappenwagen met daarachter gekoppeld de brandspuit, die op de Beestenmarkt stond opgesteld, vond plaats in het leslokaal van de Goese brandweer. De brand weercommandant de heer H. B. Pilaar, verwelkomde daar de wnd. burgem. de heer J. J. van Melle en de wethouders A. Buys en J. H. Roose, de heer van Dijk van de Brandweerinspectie te Breda, de heer van Bergen en het brand weercorps. By dit welkom sprak de heer Pilaar de wens uit, dat het gemeentebestuur wat meer blyk zal geven van zyn belang stelling, dat zal de animo by het personeel, waar hy grote waarde ring voor heeft, nog vergroten. Hy beval het nieuwe materiaal aan In de goede zorgen van het corps. Wethouder van Melle deed de toezegging, dat het gemeentebe stuur zeker meer in het openbaar van zyn interesse zal doen blyken. Hy wenste het personeel succes met de nieuwe spuit en dankte de mannen voor hun toewyding. Tenslotte dankte de heer van Bergen voor de opdracht. De nieuwe spuit, welke ge bouwd is op een tweewielige aan hangwagen, heeft een 105 P.K. Fordmotor, en kan 2900 liter wa ter per minuut verwerken. Zon der bezwaar kunnen 8 slangen aangesloten worden. Trekker en De Middelburgse raad vergaderde. Aan het begin van de raadsvergadering, die gistermiddag in Middelburg werd gehouden, heeft de wnd. burgemeester, de heer J. W. Kügeler, herinnerd aan de bekendmaking, dat bjj K.B. met ingang van 1 Juli a.s.' tot burgemeester is benoemd mr dr N. Bolkestein. Aan een vacature van bjjna 10 maanden, zo zei spr., is een einde gekomen. De nieuwe burgemeester, zo vervolgde de heer Kbgeler, is nagenoeg voor ons allen een onbekende, doch ik spreek de hoop uit, dat het de rechte man op de rechte plaats zal blijken te zijn. zaamheden, na ongeveer twee uur onderbreking, worden voortgezet.spuit maken een keurige indruk.moeten worden aangeschaft. Nadat meegedeeld was, dat de heer P. Meliefste (A.R.) verhin derd was de vergadering by te wonen, werd een schrijven behan deld van de curator van het Gym nasium mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, waarby deze zyn ontslag indiende. Een en ander vloeide voort uit het vaststellen van het nieuwe reglement voor het Gym nasium, tegen het advies van de curatoren in, tydens de vorige raadsvergadering. De voorzitter deelde verder mee, dat mr H. F. Lantsheer eveneens ontslag als curator had ingediend. De heer Hoek wilde weten of B. en W. nog pogingen hadden gedaan, dit ontslag ongedaan te maken, doch de voorzitter zei, dat de beide cu ratoren na rijp beraad ontslag hebben genomen, zodat verder overleg, niet het gewenste resul taat zou hebben gehad. De verpachting van de jacht in het gemeenteiyk duinterrein by Oranjezon gaf de heer M. Wattel (A.R.) aanleiding op te merken, dat er teveel konijnen in dit ge bied huizen en dat het zaak is er zoveel mogeiyk te vernietigen. De heer Kögeler zei, dat de pachters zullen doen wat mogelijk is en dat het schadelyk wild zo kort moge- ïyk zal worden gehouden. De agenda. Er werd voorts f 117.50 uitge trokken voor leermiddelen voor de Chr. Burgerschool, terwyl het gemeentepersoneel ook dit jaar een gratificatie van 2 krijgt met een maximum van f 50.De wyziging van de verordening op de Alg. Begraafplaats was voor de heer Hoek aanleiding om mee te delen, dat er nog meer fouten in de verordening zaten en ook de circulaires z.i. niet juist waren gesteld. Hy wilde daarop in een nota aan de raad nader te rugkomen. Op verzoek werd door de voorzitter nog meegedeeld, dat aan de datum van 31 Mei, ge noemd in de circulaire als uiter ste datum om de rechten te be talen, niet strikt de hand zal worden gehouden. Vervolgens werd een crediet van f14.000. verleend voor een nieuwe water- pypkoeler voor de gasfabriek. De heer B. A. Hesselink (V.V.D.) wilde weten waarom zulks niet eerder was geschied en ook ver zocht hy afschrijving op korte termijn. De wethouder, de heer L. J. van 't Westende, antwoordde, dat men verwachtte, dat het lange af- standsgas reeds dit jaar zou wor den geleverd, zodat voorzieningen niet meer nodig zouden zijn. Nu dit gas echter pas over minstens drie jaar zai kunnen worden ge leverd, zal de nienwe koeler nog De korte afschryvingstermyn, zal daarby in aanmerking wor den genomen. Z.h.s. werd hierna besloten, dat de sigarenwinkels in de kermisweek tot 12 uur ge opend mogen zyn. De heer Hesse link wilde weten of ook de an dere winkeliers van een dergelyke ontheffing der winkelsluiting zou den kunnen profiteren. Volgens de voorzitter kan dit het geval zyn, wanneer evenals door de si garenwinkeliers een verzoek wordt gedaan. I.v.m. de kermis verzocht de heer A. J. Schuitema de weekmarkt niet op de Nieuwe Burg en Groenmarkt te houden, doch op de Dam, hetgeen zou worden bezien. De verhoging van het subsidie aan de vereniging „Rywieipad Walcheren" werd goedgekeurd, waarby op aandrang van enkele leden verzocht zal worden de ver betering van het rijwielpad Vlis singenZoutelande spoedig ter hand te nemen evenals het her stel van het fietspad door het vroon tussen Oranjezon en de bos sen te Oostkapelle. Vcrhuurkwestie. Daar de Commissie van Bij stand het niet eens was kunnen worden over de huur, die bedon- fen zal worden aan de fa. Wou- enberg voor de schuur aan de Seis weg, kwam het voorstel van B. en W. in de raad. De heer L van Loo vond evenals de heer J. M. Wondergem een huur van f 600 per jaar te hoog. Ook de wethouder van Openbare Werken was deze mening toegedaan. De voorzitter was het daarmee niet eens en zei, dat bij de opening van het stadhuis de schutting zal moeten zyn verdwenen. Het was hem bekend, dat pakhuisruimte werd verhuurd voor f3.tot f3.50 per vierk. m. en by dé schuur was een huur van fl.50 per vierk m. bedongen. De heer van Loo stelde nog voor de huur tot f300.te ver lagen, doch het voorstel van B. en W. kreeg een kleine meerderheid van 10 tegen 8 stemmen. Tegeii stemden de heren Fiierman, Hes selink, van Loo, Wondergem, Flipse, Schuitema, van Empel eft 't Westende. Tegen het aangaan van een de finitieve geldlening van f 300.000 had de raad geen bezwaar even min als tegen een aantal begro tingswijzigingen. In de rondvraag vroeg de heer L. A. Schenk wanneer het stad huis wordt geopend, doch da voorzitter bleef het antwoord schuldig, daar dit nog van velé factoren afhangt. HET WAS GISTEREN FEEST BIJ DE P.Z.E.M. Overslag protesteert tegen samenvoeging met Zuiddorpe. Te Overslag is een vergadering gehouden van de commissie die pogingen zal aanwenden om de plannen tot samenvoeging van Overslag en Zuiddorpe te ver ijdelen. Op deze druk bezochte verga dering werd een bestuur ge vormd waarin 15 personen zit ting hebben. Als voorzitter werd gekozen de heer G. Boddaert, als secretaris de heer A. Mattelé en als penningmeester de heer W. Koster. De commissie zal trachten de samenvoeging te voorkomen, doch hierbij is geen sprake van een bepaalde anti pathie tegen de bevolking van Zuiddorpe, zo verklaarde de voorzitter. Besloten werd een request on dertekend door alle inwoners boven 18 jaar aan G. S. te zen den en zo dat niet baat een de putatie te sturen. In een officiële bijeenkomst van de leden van de raad van bestuur, het personeel van de P.Z.E.M. en vele genodigden is gistermiddag ln het kantoorgebouw aan de Poe- lendaelesingel te Middelburg de heer J. M. Baan, administrateur van het P.Z.E.M.-bedrjjf, op grootse wyze hulde gebracht van wegen het feit, dat hij gedurende 40 jaren werkzaam ls geweest bjj de electriciteihs-admlnlstratie in Zeeland. Nadat de jubilaris met zyn vrouw en kinderen had plaats ge nomen, sprak de heer J. H. W. van Beusekom, voorzitter van het huldigingscomité, een kort be^ groetingswoord. Mr A. J. van der Weel, voorzitter van het dage> lyks bestuur en vlce-voorzitter van de raad van bestuur, was de eerste feestredenaar. Hy schetste eerst,het jaar 1910, toen de tyd even rustig was als de stoomtram, die door de straten van Middel burg en Vlissingen reed. By de heer Baan zag mr van der Weel een buitengewone combinatie van boekhouden en electriciteit; „een combinatie, die by u in betere aarde is gevallen dan by my", al dus spr. „By een diensttyd van 40 jaar in dit vak denken wy", zo vervolgde hy, „aan het mens-ge- worden cyfer, maar als ik u thans zo vrolyk en welgemoed zie zit ten, dan weet ik, dat u het cyfer overwonnen hebt. Innerlijk hebt u de waarde van het cyfer ge voeld, u hebt in uw werk ge leefd. Daarvoor zult u ook tot het laatste ogenblik bezield zyn. Het grootste geschenk op een dag als deze is, dat u de diepe voldoening gevoelt van uw levensarbeid. De Provincie Zeeland dankt u van ganser harte voor al het werk, dat u voor haar hebt gedaan". Toespraak ir Michlelsen. Ir. T. Michielsen, directeur der medewerkers en deze gelegenheid wilde hy aangrijpen, om tegelijk de 40-jarige electriciteitsvoorzie- ning van Zeeland te vieren. By de opbouw van dit voor Zeeland zo belangryke bedryf was de heer Baan een steunpilaar, een onwan kelbare zuil. Het romantische van de eerste jaren is verdwenen en op vele plaatsen heeft het warm- menselyke plaats moeten maken voor het reglement, de bureaucra tie. Maar niet alzo by de heer Baan. Hy was steeds bezield van een geest van ondergeschiktheid aan het algemeen belang en hy zag kans zyn personeel teamspirit by te brengen. Ir Michielsen over handigde hem een enveloppe met Inhoud. De heer van Beusekom, die sprak namens het personeel, wees erop, dat de afgelegde loopbaan er één was om trots op te zijn. „U hebt niet alleen de electricl- teitsvoorziening zien groeien, maar ook bent u getuige ervan geweest, dat de rechten van de werkende mens steeds meer wer den erkend". De saamhorigheid onder het personeel moet nog meer groeien, want alleen dan kan ook in groter verband wat worden bereikt, zo was de mening van de heer van Beusekom. Hij roemde de oprechtheid, het recht door zee gaan en de prettige sa menwerking van de heer Baan en hij bood hem tenslotte namens directie en personeel uit de hele provincie een gouden horloge, een zilveren sigarettenkoker en een vulpen aan. Andere sprekers. Voorts werd nog het woord ge voerd door de heer C. v. Hoek, voorzitter van de Personeelsver eniging „O. en O.", die mededeel de, dat het personeelsblad van Juni, „De Brug", geheel aan dit jubileum was gewyd; de heer A. M. J. Kruissink te Arnhem, die De heer J. M. Baan Teamspirit sprak namens de Ver. van Admi nistrateurs van Electriciteitsbe- dryven; de heer G. H. Luyendyk, accountant van de P.Z.E.M., die de heer Baan een prima vakman noemde, welke eigenlyk zelf niet voldoende onder de indruk is van zyn capaciteiten, en tenslotte door de heer A. Th. 't Gilde te Axel namens alle meteropnemers- incasseerders in de provincie. Hij zei, dat 6e heer Baan van het personeel van de P.Z.E.M. een werkgemeenschap had gemaakt. De heer Baan heeft daarna met enkele woorden iedere spreker dank gebracht. Hy zei, met groot genoegen op zyn loopbaan terug te zien en hy verklaarde, dat het hem steeds een genot was ge weest voor de P.Z.E.M, te mogen werken. „Ik ben ook maar een eenvoudige kantoorbediende ge weest en daarom weet ik, dat een hartelyk woord op de juiste tyd en de juiste plaats gesproken, wonderen kan doen by het per soneel". Hy waardeerde de sa menwerking met de afdelings chefs ten zeerste en dankte voor de grootse hulde, die voor hem en de zynen onvergetelyk zal zyn. Na afloop van dit officiële ge deelte hebben zeer velen de heer Baan persoonlyk geluk gewenst met dit jubileum. Gisteravond is In de Ned. Herv. Kerk te Goes de „Zento" ge- opénd, de tentoonstelling die be trekking lieeft op het zendings werk in de Indonesische archipel en is ontstaan uit een samenwer king van het Gereformeerd Zen dingscentrum te Baarn en het Zendingsbureau te Oegstgeest. Ds Odé sprak een openings woord. Hy bracht daarin dank aan de beide zendingsorganisaties en de plaatselyke zendingscom missies voor de organisatie van de tentoonstelling. In het byzon- der verwelkomde hy de Goese wethouders Van Melle en Roose en de aanwezige predikanten. De zending verdient aller belangstel ling en steun, aldus ds Odé, om dat zy de Pinkstergedachte door geeft. God zet zyn werk ook nu nog voort in de huidige verbrok kelde wereld, ondanks vele ont bindende krachten en Hy zendt Zyn arbeiders uit tot aan de ein den der aarde. Ds Odé wees verder o.a. nog op de stands van de Simavi en het Bijbelgenootschap. Hy wees er op, dat zending geen luxe of liefheb berij mag zyn, maar dat zy van Godswege is opgelegd. In aansluiting op de toespraak van ds Odé speelde de heer A. Kousemaker op het orgel het lied van Bach „Komm der Herder Christus". Namens de medewerkers aan de tentoonstelling sprak de heer Vermolen. Hy bracht dank aan de kerkvoogdy voor het beschikbaar stellen van het kerkgebouw. Ondanks alle moeilijkheden gaat de zending voort zei hij, de hoop uitsprekend, dat de belang stelling en de liefde voor de zen ding zou toenemen. Direct aan sluitend hierop werden de aan wezigen ln de gelegenheid gesteld het tentoongestelde te bezichti gen. Tentoongesteld is een keur van allerhande gebruiksvoorwerpen uit Indonesië, die een beeld geven van de dagelijkse omstandigheden waaronder de Indonesiër leeft. Bovendien wordt een duideiyk overzicht gegeven van het werk op de Gereformeerde zendingsvel- den op Java en Soemba alsook van ae andere zendingsvelden. Een bezoek aan deze tentoonstel ling kan leder dan ook van harte worden aanbevolen; door de des kundige toelichting, die gegeven wordt zal de blik op de moeilyk- heden en mogehjkheden, die de zending in Indonesië ondervindt, zeer zeker verruimd worden. Bo vendien zal men een beter inzicht krijgen in de omstandigheden waaronder men in Indonesië leefb De tentoongestelde voorwerpen zyn byeengebracht van vrywel alle eilanden uit de archipel. De tentoonstelling is geopend vaft half twee tot 5 uur en van 7 ulw tot half tien. Vrijdagmiddag óm 5 uur wordt zy gesloten. In Zevenbergen zyn malversa ties by een waterschap ontdekt, waarby ongeveer f30.000 zyn ge moeid. De administrateur van dit waterschap J. de L. zit in arrest. Hy heeft zichzelf bij de politie gemeld. De Nederlandse tele visiezender Jaarsveld is vrywel gereed. Het wachten is nog op de tweehonderd meter hoge zend mast. Er wordt op het ogenblik niet gedacht aan verhoging van de posttarieven, aldus heeft de heer Neher, directeur-generaal van de P.T.T. verklaard. Over de bestrijding van vogelpest zal de heer Queadvlieg, directeur van de Veeartsenykundige dienst op 3 Juli a.s. om kwart voor acht over Hilversum I spreken. Woens dagochtend vroeg arriveren de Oranje" en de „Dorsetshire" in Amsterdam. Debarkatie resp. om 9 en 12.30 uur. Een 26-jarige Hagenaar slaagde er Zaterdag in uit de Scheveningse strafgevan genis te ontsnappen. De vrijheid, die hy verkoos, duurde maar kort dezelfde avond was hij weer ge grepen. En in Breda heeft de politie een Roosendaler gearres teerd, die niet minder dan 40 in braken in West-Brabant op zyn geweten had, Zeeuwse Statenleden zullen ln eerste zitting naar radloredé van de Koningin luisteren. Dit jaar zal het een eeuw ge leden zyn, dat de Provinciale Wé^ tot stand kwam. De Koningin heeft zich in verband hiermede, in beginsel bereid verklaard op i Juli a.s. het Nederlandse volk eft in het byzonder de onderscheiden colleges van Provinciale StateA toe te spreken. Deze toespraak zal over de ra dio worden uitgezonden, vermóè- delyk omstreeks half één. In verband hiermede heeft da Commissaris der Koningin, jhï mr A. F. C. de Casembroot, thans de Prov. Staten byeengeroepeli tegen half elf op genoemde dag. Eerst zou de zitting pas om twee uur beginnen. Het onderzoek val) de geloofsbrieven, alsmede de be* endiging der leden zal dan kun nen plaats vinden, vóórdat H. M, haar rede uitspreekt, zodat dezïi in de vergaderzaal kan worden aangehoord door het alsdan wet* tig geconstitueerde Staten-collega, Het ligt in de bedoeling valt het Prov. Bestuur om, na het aanhoren van de Konlnkiyka rede, aan de leden der Prov. Sta* ten een eenvoudige koffiemaaltijd aan te bieden. Het Perzische Kabinet afgetreden. Het Perzische kabinet van AJJ Mansoer ls gisteren afgetreden, De sjah, Mohammed Reza, ver* klaarde aan AJi Razmara, dó chefstaf van het leger, verzocht te hebben een nieuw kabinet té vormen. Zeven en twintig doden bij vliegramp in Australië. Zeven en twintig personen zyn om het leven gekomen toêli Maandagavond een Skymastefc van de „Australian National Air* ways" neerstortte. Het toestel vloog in brand en stortte neer in bosachtig gebied, dertig minuten, nadat het van het vliegveld van Guilford was opge stegen. Lastgevingen voor vordering. Evenals vroeger in vredestyd, worden ook thans weer aan ver schillende eigenaren van motor* rijtuigen van overheidswege last* gevingen uitgereikt, waarby be paalde motorrijtuigen worden aangewezen, welke in geval van een eventuele mobilisatie tes vordering moeten worden aange boden. De uitreiking van deze lastge vingen houdt verband met de nor* male mobilisatie-voorbereidingen, die door het ministerie van Oor log worden getroffen. De daadwerkeiyke vordering van de motorrijtuigen, welke in de lastgevingen zyn vermeld, zal slechts geschieden indien ln geval van oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandighe den, een buitengewone oproeping van dienstplichtigen plaats heeft. DE BILT ZEGT» Overdrijvende bewolking. Overwegend droog weer met vry veel overdrijvende bewolking en hier en daar ochtendmist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Vry warm en enigszins drukkend weer,

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1