Op bezoek bij een Nederlandse boer in Denemarken. -10 Kerken eisten vroeger een borgehefje bij vestiging. Het onturekeiiile woord Vlissingens Naerebout krijgt weer een standbeeld. ADAAiSON Gemeente Axel leent een halve ton. De Coöperatie is er sterk favoriet. Had men het niet, dan werd men teruggestuurd. Stokpaardje had geen duw nodig. De kogel vond de weg terug. uui 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Paqfna 2 Op de Oeeuse treinen wil Ik niet algeven. Ze zijn comlortabel en verder moet je het treffen met de snelheid. Het verschil tussen een boeraeltje en een diesel ls daar net ze groot als bij ons. Maar als je eenmaal de smaak van het liften goed te pakken hebt, is een trein een burgerlijk vervoermiddel, waarin je tegen de kran ten van je overburen aankijkt. Liften is gezelliger. Het gesprek met een wildvreemde is al begonnen, wanneer je vraagt: „Kan ik met u meerjjden Dus lifte ik die kostelijke lentemorgen van Skanderborg naar Hinnerup, waar volgens mijn agenda een Friese boer, Tilma, moest wonen, hetgeen mij al door verschillende boe- Ten met wie lk gelift was, bevestigd werd. De Nederlandse boer lilma bleek In Denemarken goed bekend te zijn. Tilma bleek echter niet in Hennerup maar ln Norrlng te wonen. Deens-Fries gezin. „U volgt maar de telefoondra den en dan by de „Brugsforening" (die coöperatieve winkel) links af", is mij gezegd. Achter de vol gende heuvel zie ik een dak. Dat is de boerderij van Tilma. Uit een wolk van stof vanwege het dorsen verschijnt Tilma en heet me gul welkom. Verbaasd is hij niet meer over plotseling bezoek uit zijn va derland, want uit zijn gastenboek blijkt, dat iedere Nederlander en vooral iedere Fries in Denemar ken zijn reisroute over Norring zoekt. „Gean mar yn 'e hüs", nodigt Tilma. Hij wrijft zich energiek in de ogen, niet van aandoening, maar vanwege 't stof. Aan de wand in de kamer hangt een diploma van de Landbouw- winterschool in Leeuwarden, een koperen bord van de Waag in Hoorn en een portret van een echtpaar, zij met het oorijzer en de floddermuts op. In de boeken kast staat „Denemarken" van Dr H. D. de Vries Reilingh en een geschiedenisboek van Friesland. Verder is alles Deens, want Tilma ls met een Deense vrouw ge trouwd en heeft negentien jaar geleden haar vaderland als het ijne aangenomen. Deens binnenhuis. En dus vinden we ook hier de ierlijke meubels van prachtig Jonker hout, de geverniste vloe en, de piano, de overvloed van groene klimplanten langs de lich te wanden, de potten vol planten op de grond en de vlammende geraniums tussen de vrolijke gor dijnen in de vensterbank, die de Deense interieurs zulk een vro lijke, gezellige sfeer geven. De zware eiken kasten met beeldhouwwerk naar eigen ont werp, genomen uit de grijze ge schiedenis van Norring, het door mevrouw Tilma zelf beschilderde servies met honderd verschillende bloemenmotieven en de fijne bloe- menschilderijtjes, ook al van mevrouw Tilma, geven dit inte rieur een geheel eigen sfeer. Veel bezoek uit Nederland. „En dit is üs Piter". Een jonge tje van negen jaar komt binnen. Piter praat en verstaat alleen Deens. Zijn moeder heeft Fries en Nederlands geleerd van de vele Nederlandse boerenzoons en -dochters, die hier in Norring hun praktijkmaanden doorbrachten. Altijd is er wel één. Zo ook nu: een jongeman uit Oosterbeek, die dezelfde avond weer naar huis zou vertrekken. De Tilma's hebben zeven kin deren: een geweldig groot gezin, gerekend naar de Deense maat staven. Een gezin met drie kin deren wordt al uitgebreid ge noemd. We praten over het bedrijf. Tilma heeft 37.5 ha. land rond een grote, ln hut vierkant rond de binnenplaats gebouwde boerderij. Hij verbouwt gerst, rogge, haver, lucerne en wat aardappels. Bo vendien heeft hij naar schatting een vijftig koeien (kalveren en jongvee meegeteld) en een zeven tig varkens, twee paarden, gan zen en kippen. Stallen en schuren. We maken een ommetje door de stallen en schuren. „Dit heb ben we zelf gebouwd, dat hebben we zelf gemetseld, die installatie hebben we zelf aangelegd". Het hoort wel Amerikaans. - „We hebben hier een zeer vruchtbare zwavelgrond. Onze weide is altijd kunstweide, dat om de zoveel jaren gescheurd wordt voor wisselbouw". Ik merk op, dat de gruppen achter de koeien zoveel ondieper Zijn als op onze boerderijen. „Ja, dat is zo. Toen ik hier eerst kwam, dacht ik, ik maak die gruppen dieper. Maar van die ge dachte ben ik teruggekomen. De koeien zijn hier des nachts binnen en ze zouden zich de poten kun nen breken over die diepe goten". Denemarken zo goed als t.b.c.-vry Hoe is het hier met de runder- t.b.c. „Denemarken is zo goed als t.b.c.-vry". Het boek van dr de Vries Reilingh geeft de volgende cijfers over 1946: op de Deense eilanden was 99.9 van de stal len t.b.c.-vrij en op Jutland 90.5 procent. We mogen wel aanne men dat nu, vier jaar later, deze percentages gunstiger liggen, want besmette dieren worden op de markt geweerd; runderen met open t.b.c. worden opgeruimd. Bijna een halve eeuw heeft Denemarken een harde strijd ge voerd met drastische maatregelen om dit doel te bereiken en zo doende in staat zijn boter uitslui tend van t.b.c.-vry vee te kunnen exporteren. Mond- en klauwzeer is Dene marken terecht doodbang voor. Tilma heeft Friese stieren ge kocht, maar hij krijgt ze niet in Denemarken zolang het wekelijk se mond- en klauwzeerlijstje uit Nederland no zoveel rode stippen vertoont. Coöperatie favoriet. Onder het eten vertelt Tilma iets over de boerenorganisatie. „Op Jutland is een bond van landbouwverenigingen, zo ook op Funen en Zeeland. De drie bon den hebben samen weer een soort top-organisatie. De coöperatieve organisatievorm heeft in Dene marken, mee onder invloed van de volkshogeschoolbeweging een grote vlucht genomen. Er zijn nog wel boeren, die niet deelnemen aan de coöperatieve instellingen, maar het zijn er weinig. Ze heb ben geen schade van hun keus, maar het coöperatief-minded De nemarken betitelt dezulken als egoïsten. Hoewel Tilma nog steeds Ne derlands burger ls, heeft hij toch zitting in besturen van allerlei organisaties en is al jarenlang lid van de kerkeraad. Als we het hebben over de grootte van de bedrijven haalt Tilma verschillende statistieken voor de dag, waarin ik enkele in teressante gegevens vond, die u zullen interresseren. Het land bouwareaal in Denemarken is rond 32.000 km', in Nederland rond 24.000 km'. De Deense be volking telt 4 millioen, de Neder landse 10 millioen. Vergelijken we nu eens de veestapels met cijfers van 4946. Denemarken 630.000 paarden, 3.167.000 runderen, 178.000 schapen en 1.768.000 var kens. Nederland 351.000 paarden, 2.410.000 runderen, 558.000 scha pen en 1.040.000 varkens. Het Deense ministerie van Landbouw gaf in 1948 de volgen de vergelijkende cijfers over de akkerbouwopbrengst. De op brengst per oppervlakteeenheid in Denemarken is weergegeven door 100. Tarwe: Denemarken 100, Ne derland 100; Rogge: Denemarken 100, Nederland 128,1; Gerst: De nemarken 100, Nederland 102; Haver: Denemarken 100, Neder land 96,6; Aardappelen: Dene marken 100, Nederland 114,8; Suikerbieten: Denemarken 100, Nederland 107,9. Deze cijfers zijn al weer enige jaren oud, maar geven toch wel een indruk van de verhoudingen. Tendens naar grotere bedrijven. In Denemarken wordt aange stuurd op grotere bedrijven, door kleine bedrijven samen te voegen of uit te breiden met stukken van grotere. Tussen 1933 en 1946 is het aantal boerenbedrijven in Denemarken met ongeveer 4000 achteruitgegaan. De stad trekt en Denemarken heeft dit grote voor deel boven Nederland, dat de boe renzoons niet staan te wachten op boerderijen. „Bijna iedere dag kan men hier wel een behoorlijke boerderij kopen", zegt Tilma. Dat Denemarken veel dunner bevolkt is dan ons land maakt, dat het met heel wat minder vraagstuk ken zit. Bovendien is de gezonde bodemverhouding in Denemarken de oorzaak, dat men niet, zoals bij ons, in de ene streek veel te weinig levensvatbare bedrijfjes by eikaar heeft (zandgronden) en in de andere streek alleen grote welvarende boerderijen (kleige bieden). De dag bij de gastvrije familie Tiima is om voor ik er erg in heb. Ik kan gerust blijven logeren, zegt mevrouw Tilma, maar ik heb jammer genoeg al een afspraak voor de volgende dag. Aan de hoofdweg naar het Zui den steek ik myn hand op. Een vrachtauto stopt. In een half uur ben ik alweer in Aarhus. TINY MULDER. (Ineez. mededeling, advert.) per rol De grootste en de beste! ct Blijkens het verslag der Dia conale Conferentie Gereformeer de Kerken, op Woensdag j.L te Goes gehouden, is gedelibereerd over de vraag van de diaconie der Geref. Kerk te Serooskerke hoe lang vertrekkende onder steunden voor rekening der kerk blijven. De adviseurs raden overleg aan tussen de kerke raad van de gemeente, waar de ondersteunde heen gaat en de kerkeraad der gemeente, die hy of zy verlaten heeft. Terecht trekt de secretaris uit een en ander de conclusie, dat de ver trokken persoon ten laste van de ontvangende diaconie komt. Vroeger bestonden in de oude vaderlandse kerk ook dergelijke moeilijkheden, welke echter tot in 't begin der 19e eeuw aldus werden opgelost of voorkomen. Wij lezen in de archieven der kerk, dat, als iemand zich van elders in de gemeente kwam vestigen, hij verplicht was een z.g. borgbriefje bij de kerkeraad in te leveren. Dit was een ver- klaring van de kerkeraad der kerkelijke gemeente, die hij ver laten had, waarin stond, dat hij niet armlastig was en de kerke raad in de eerste jaren daar voor „borg" was. Leverde de betrokken persoon by zijn at testatie geen borgbriefje in, dan werd hij door de kerkeraad daarover aangeschreven. Bleef hij nalatig, dan gaf de kerke raad daarvan kennis aan de ambachtsheer, die het recht had hem de gemeente te doen ver iaten. Wij zouden thans zeggen „geen vestigingsvergunning te geven". Vooral in twijfelachtige ge vallen was de kerkeraad er als de kippen bij om spoedig een borgbriefje te eisen. Hierop stond echter niet hoe lang het geldig was. Er was alleen spra ke van in de eerste jaren. De Wezenverzorging. Een andere moeilijkheid was de wezenverzorging, daar 't aan tal wezen vroeger vry groot was. Als een gezin zich met een borgbriefje in de gemeente had gevestigd en kwam een of beide ouders niet lang daarna te over- Schoenmakers beleven moeilijke tijden. (Van onze Utrechtse correspondent.) Donderdag hield de Chrlstelkije Bond van Schoenmakerspatroons bondsdag in de Esplanade te Utrecht. Men mag aannam dat ln de bond weldra duizend ondernemers georganiseerd zullen zijn. Ter vergadering hechtten de ledea hun goedkeuring aan een voor stel van het bestuur om de heer J. W. Rhoon te Rotterdam, 2de penningmeester, tot propagandist aan te stellen. Al liggen er wel kansen voor de groei der organisatie, in het algemeen verkeren de bedryfsgc- noten ln deze branche niet in de periode der zeven vette jaren. Volgens mededelingen van den voorzitter, de heer M. Tiemens uit Groningen, zijn er sedert de bevrijding jaarlijks duizend gelr- standlge schoenmakers die hei loodje moeten leggen. Het vrijla ten van de prijzen heeft geen grote verbetering gebracht, daat de materialen te duur zijn en au koopkracht van het publiek sterk verminderde. (Ingez. mededeling, adveit.) Waarschuwing tot de Middenstand. „Wanneer de middenstand zicli zelf niet helpt doch blijft toepas sen de schrielheid en de weinige offervaardigheid die zich thans nog demonstreren, zowel op ar- beids- als op financieel terrein, behoeft op de medewerking van de overheid van land en gemeen te, nauwelijks gerekend te wor den". Deze vermanende woorden sprak de voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond de heer L. de Groot, Woensdag bij de opening van het congres op Mijl paal 1950 te Arnhem. Spr. vroeg zich af of de mid denstand zich blijvend kan hand haven en zich tijdig zal weten aan te passen bij de sterk veranderde omstandigheden. Het antwoord op deze vragen luidde alleen: „Weest waakzaam". De heer de Groot wees er op, dat de middenstands- en vakop leiding. zoals wettelijk voorge schreven niet voldoende is, doch alleen een minimale bescherming tegen totaal onbevoegden bieden. „Wij moeten in de toekomst kun nen beschikken over een belang rijke groep jonge middenstanders, die na het behalen van het mid denstands- en vakdiploma voort gaan met studeren en zich gereed maken moeten een plaats in de leiding van de middenstand in te nemen, anders gaat het mis". Ondernemingswachten in Indonesië opgeheven. Het instituut van de onderne mingswachten in Indonesië is op geheven. De wachten zullen zo spoedig mogelijk in de staatspoli tie worden opgenomen, Voortaan mogen de eigenaren of admini strateurs van de ondernemingen geen speciale gewapende wachten meer in dienst houden ter bevei liging van hun eigendommen. lijden, zodat de diaconie voor de wezen moest zorgen, werd vaak de hulp ingeroepen der voorgaande gemeente, echter niet altijd met gunstig resultaat. Ieder had genoeg aan zyn eigen zorgen. De steden Middelburg en Vlissingen hadden voor derge lijke gevallen een vaste regeling. De ouders moesten minstens 2 jaar in de stad hebben gewoond. Daar tegenover namen zij ook de verzorging op van weeskinde ren, wier ouders nog geen 2 jaar uit de stad waren vertrokken. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 21) c— „O neen, dat is niet mogelijk. Loop maar rechtuit de straatweg af: die zal er u wel brengen." „Ik heb alle reden om u har telijk dankbaar te zijn voor alle dienst en alle vriendelijkheid, die gij mij hebt betoond", zei de kapitein. „Maar ik weet nog niet eens de naam van mijn vi ïdelijke reisgenoot." erner Louis Verner. Mijn vauer, kolonel Verner, is hier tien jaar geleden komen wonen. En nu wilt u wellicht ook zo vriendelijk zijn, my te zeggen, wie ik het genoegen had te ver gezellen." „Fortescue. Ik ben zeer blij, dat wij elkaar hebben ontmoet. Uw tegenwoordigheid heeft het laatste deel van mijn reis zeer veraangenaamd. Moet ik nu hier uitstappen?" „Nee, wacht maar tot ik de brug oprijd. Zie ik goed? Wel, lk geloof, dat Marjorie daar juist de brug over komt. Dat zou een meevaller voor u zijn, dan kan zij u de weg wijzen. Rijd op, Stephens! vVy moeten haar nog zien op te vangen, vóór ze de hoek omslaat." Zy reden nu snel, en Louis Verner riep luid het meisje toe, dat het einde van de lange brug naderde: „Marjorie! Zeg, Marjorie! Hé, hallo!" Zij zag het rijtuig aankomen en bleef op de hoek wachten, totdat de beide jonge mannen er uit sprongen en op haar toe traden. Zij droeg een blauw mutsje en een mantelpak van dezelfde kleur met bont omzoomd. Maar wat Kenneth het meest trof, was haar gelaat. Hij meende, dat hij nog nooit zo'n blijmoedig, zon nig gelaat had gezien. Dat zij bruin haar had, grijze ogen, een gezond gestel, blozen de wangen dat zag hij alles eerst later. Het deed werkelijk iemand goed, die in-gelukkige en vre dige uitdrukking van haar ge laat gade te slaan. Sommigen zouden het wellicht niet eens schoon genoemd hebben en toch, ofschoon hij zich kon her inneren dames te hebben ont moet, zoals Lady Violet, wier gelaat volgens de regels der kunst veel schoner en zuiverder van lijn was toch stonden ze verre achter bij de liefelijke eenvoud, de beminnelijke le vendigheid en de diepe geest, waarvan dit gelaat de spiegel was. „Marjorie, mag ik deze heer even aan je voorstellen? De heer Fortescue juffrouw Douglas. Mijnheer is op weg naar Rosh- waite, en wil, geloof ik, een be zoek afleggen by je moeder." „Mijnheer Fortescue!", zei Marjorie en haar stem drukte verbazing uit. „Wel ik meen de ik heb altijd gedacht „Dat mynheer Fortescue niet zo jong was, juffrouw Douglas, is 'tniet zo?" „Ja", zei ze lachend. „Moe der krijgt soms brieven van mijnheer Fortescue en die geven mij aanleiding om mij hem voor te stellen als een oud man, met grys haar en een bril. Dat is een zwak van me, ik krijg altijd een voorstelling van afwezige perso nen en het komt maar zelden uit." „U hadt een voorstelling van mijn vader, juffrouw Douglas. Hij is nu overleden." „Overleden? O, wat spijt me dat", zeide ze. „Ik zou die tere snaar niet hebben aangeroerd, had ik dat geweten „Zeg, Marjorie, wil jij mijn heer Fortescue vergezellen naar je huis?" vroeg Verner. „Ja zeker, Louis; ik ben op weg naar huis; we kunnen dus samengaan." Toen het rijtuig de berg was opgereden en uit het gezicht verdween, vervolgde de kapitein zijn weg met juffrouw Douglas. Nu begon opeens het gewicht van zyn boodschap weer met volle kracht hem neer te druk ken, een tijdlang had hy die last van zich kunnen afwerpen, er niet aan denken dat was nu niet langer mogelijk. Zij was zo vrolijk en blij van hart, zo verlangend om hem alle mooie plekjes te tonen, die zy voorbij kwamen! Zy wilde de wandeling voor hem zo aan genaam maken als haar moge lijk was, en hoe meer zy zich gaf, des te pijnlijker werd het hem om 'thart, waar hy zich bewust was dat zyn komst een zware slag moest toebrengen aan dat gelukkige gezin aan dat blijde kind naast hem in 'tbjj zonder. Dan zou die lieve zon neschijn wel van haar gelaat wijken. Waarom had zyn vader hem ook die taak opgedragen! Zy waren nu in het nauwste deel van Borrowdale, waar de steile heuvels elkaar bijna raak ten in hun ruige schoonheid. Op de bodem der bergkloof kookte en bulderde de rivier over haar rotsig bed; boven hun hoofd torende de machtige Castle Rots als een bewaker van de nauwe pas. Ieder der veelsoortige schoonheden van rots en bos, en rivier, van bemoste oevers en met varens begroeide rotssple ten ze schenen samenga- bracht op deze liefelijke plek. (Wordt vervolgd.) De gemeenteraad van Vlissingen bijeen. Zoals wij reeds meldden vergaderde Vrijdagmiddag de Vlis- singse raad. Naast de kwestie van de watervoorziening kwamen verscheidene andere zaken aan de orde. B. en W. deelden ook nog een reprimande zo zou men het wel kunnen noemen uit aan de heer J. L. de Wit, die het (uitstekend bereden) stok paardje van Wethouder van Oorschot, de sociale voorzieningen, een duwtje wilde geven, wat naar de mening van de heer van Oorschot absoluut niet nodig was. In de eerste plaats werd aan de heer D. van Mourik eervol ontslag verleend als leraar aan de NyverheidsavondschooL Tot leerkracht aan de Bonedykschool werd benoemd mej. A. C. Tiel- rooy te Borssele. Voor de heroprichting van het standbeeld van Frans Naerebout werd f 10.000 gevoteerd, doch voor het zover was werden nog enkele opmerkingen gemaakt. De heer Andriessen (Arb.) vond de plaats het Bellamypark niet best; hy had het liever op de Boulevard. De heer Marys (A.R.) zou liever eerst het monument bij de landingsplaats willen hebben en de heer van Rooijen (C.H.) wist op listige wijze de aandacht te vestigen op het carillon, dat er nog niet is. De voorzitter zei, dat de Boulevard om verschil lende redenen ongeschikt was gebleken voor plaatsing van het standbeeld; hy achtte het Bella my-park een geschikte plaats. Het monument op de landings plaats dat overigens op een andere plaats komt dan aanvan kelijk bedoeld wacht thans op de beeldhouwer. Wat het carillon betreft, het bestek is kant en klaar en zal naar de klokkengieters gaan, die dan prijsopgaaf kunnen doen. Na verschillende kamerstuk ken werd besloten f 12.570 te verlenen voor verbetering van de Bloemenlaan. De heer de Wit (A.R.) vroeg hierbij tevens de aandacht voor de tuintjes by de huizen aan de Bloemenlaan, die er niet fraai uitzien. Aan de P.Z.E.M. zal een stuk grond bij het oude station ver huurd worden; aan de Stichting Rusthuizen Walcheren een deel van de Willem Ill-kazerne; aan door B. en W. aan te wijzen personen het pand Lange Zelke 66 en aan W. J. Kesteloo een stuk grond nabij de hoek Hoge- wegAdr. Brouwerlaan. Mevr. P. J. Sareis van Rijn werd be noemd tot directrice van de 1 September te openen Huishoud en Industrieschool, mejuffr. E. Peterse tot lerares en J. H. Bak ker tot leraar. De heer J. Fondse had zich teruggetrokken. De „Erve Bok". Vervolgens kwam aan de orde de aankoop van de „Erve Bok" in de Walstraat en de percelen Molenstraat 28 en 40 voor in totaal f20.800, alsmede het ver zoek van B. en W. om een cre- diet van f 7350.voor onder houd en vernieuwing van de huizen in de Molenstraat en de „Erve Bok". De heer van Poelje vond het goed werk, maar meen de, dat het niet goed is, de „Erve Bok" te bestemmen voor open bare kleuterschool. De heer Marys vroeg zich af, of het wel op de weg van de gemeente ligt slechte woningen op te kopen en na herstel te verhuren en bovendien: is het wel verant woord, als de woningen niet lang meer zullen blijven staan? Weth. van Popering deelde mede, dat de school ter bestemder tijd komt en het niet in de bedoeling van B. en W. is op korte termijn met een voorstel tot stichting der kleuterschool te komen. Overigens is men er nooit mee bekocht, want het terrein is al- tyd te gebruiken. Door aan neming van het voorstel kun nen elf gezinnen nog jarenlang een behoorlijke woning hebben, wat van belang is, omdat deze mensen geen duurdere woning kunnen betalen. Het voorstel werd aangenomen. Geen Prot.-Chr. V.G.L.O.-school. Na het aan twee personen ge heel en gedeeltelijk ontheffen van de reinigingsrechten werd f 2298.35 beschikbaar gesteld voor nieuwe leermiddelen voor de Oranjeschool. Naar aanlei ding hiervan vroeg de heer van Schyndel (Arb.) of er geen Prot.-Chr. Voorgezet Lager On- derwijs-school kan komen, dan behoeven alle scholen apart geen 7e en 8e klas meer in stand te houden. Hiervoor is het totale aantal leerlingen van de Chr. scholen ontoereikend. Voor uitbreiding van de 1 Sept. te openen Industrie- en Huishoudschool, waarvoor het aantal leerlingen zo groot is, dat gerekend moet worden op 3 pa rallelklassen, verleende de raad een crediet van f7100.voor het baggeren van de Vissers haven f5000.en voor het ma ken van een rijdbare muziektent een aanvullend crediet van f950.—. Voor f3000.— (f400.— duurder dan aanvankelijk ge raamd) zullen 14 lichtmasten worden gekocht en tenslotte werd een raadsbesluit gewijzigd, wat inhield, dat de heer J. P. Ven te vogel meer moet betalen voor een reeds gekocht stuk grond. N.a.v. dit ontstond een discussie over de onzekerheden, waarmede men bij het bouwen te maken heeft. Rondvraag. De heer de Wit had neg en kele schriftelijke vragen. De eerste betrof de verhoging vm de ziekenfondspremie voor vrij- willigverzekerden van 63 op 80 cent, wat de vragensteller deed verzoeken, of B. en W. bereid zijn bijtijds de maatregelen te treffen om de mensen met een inkomen beneden de normen van Maatsch. Hulpbetoon onmiddel lijk by te springen. In een vurig betoog verklaarde weth. van Oorschot, dat de heer de Wit hiermede een open deur intrap te en hij er toch zo langzamer hand wel van overtuigd kon zijn, dat de belangen van de behoeftigen in veilige handen zijn. Verder deelde de wethou der mede, dat de mensen van Maatsch. Hulpbetoon en een groot deel van de oorlogsslacht offers kolen tegen zomerpryzen zullen krijgen. Voor anderen is het niet gelukt. Op een vraag van de heer Beun (Arb.) werd medegedeeld, dat de grenswijziging van Vlis singen thans in het stadium verkeert, dat de minister een bezoek moet brengen; wanneer is niet bekend. De herbouw van Brittannia is een stapje nader tot de oplos sing gekomen, kreeg de heer Corveleijn (K.V.P.) ten ant woord. De burgemeester was op timistisch gestemd naar huis ge komen van de vergadering van aandeelhouders. Er is een plan, dat voor verwezenlijking vat baar schijnt, al moeten er nog vele moeilijkheden opgelost worden. Onder de andere vragen en opmerkingen was een verzoek (met enige schroom gedaan) van mej. van Heulen (Arb.) om banken in het plantsoen aan de Koudekerkseweg te plaatsen. In een andere vraag zei de heer de Wit het te betreuren, dat de Boulevardloop ook dii jaar weer op Zondag wordt ge houden. B. en W. antwoordden gezwicht te zijn voor de aan gevoerde argumenten, o.a. dat dit sportevenement het op Za terdag ni^f zou doen. Het col lege meende tenslotte het ver zoek om het op Zondag te doen plaatsvinden, te moeten in willigen. Vrijdag 30 Juni zal de raad wederom bijeen komen. f 100.000 voor reddingswerk op Nieuw-Guinea. Dr Kijne, zendingspredikant te Joka op Nieuw Guinea meldde dat de begroting van dit jaar sluitend werd gemaakt door gro tere bedragen van de gemeenten te vragen. Dit beroep was niet te vergeefs, want het resultaat was, dat nu reeds een bedrag van f 100.000 voor het zendingswerk, dit is voor de eigen kerk van de Papoese gemeenten, bijeenge bracht werd. vim MEISJES, OPGEPAST! Deze flits is meer speciaal be stemd voor de meisjes onder onze lezers. Ik zou n.1. de aandacht willen vestigen op eer. waarschuwing van het Dept. van Sociale Za ken om bij het ingaan op werk- aanbiedingen in het buitenland, de uiterste voorzichtigheid te be trachten. Er lopen momenteel heel wat teleurgestelde en erger! slachtoffers rond. Ik wil deze waarschuwing aanvullen door de meisjes en haar ouders op te wekken eveneens voorzichtig te zijn met aanbiedingen uit grote steden binnen on&land. Ook hier dreigen gevaren. Men staat soms verbaasd, als men verneemt hoe telkens meer meisjes die verzuimden de no dige informaties in te winnen, tegen de lamp lopen en :n moei lijkheden geraken. Tegen de waarlijk niet denk beeldige gevaren van geestelijke en zedelijke aard is grote voor zichtigheid geboden. De woningbouw in Plan-West en Plan-Oost. Op de j.L gehouden raadsverga dering, heeft burgemeester P. L. D. J. V. Overen, medegedeeld, d meente gas wordt geleverd door Vijf man vast personeel der Axelse gasfabriek wordt overge heveld naar gemeente-diensten, twee gaan er naar de bastvezel- fabriek, terwijl er twee man blijft voor onderhoud. De vraag of het gas-distributiebedrijf topzwaar zou worden door administratieve ambtenaren, meende wethouder van Bendegem ontkennend te moeten beantwoorden. Met de heer J. Wieles te Axel werd een ruil aangegaan van 18 ca. bouw grond aan de Bylocquestraat. Deze 18 ca. had de heer Wieles destijds van zijn perceel moeten afstaan voor straataanleg. Het restant van dit perceel, groot 98 ca., werd aan de heer-Wieles ver kocht voor f5.per ca. Enkele woningen, die door slij tage niet meer geschikt zijn voor bewoning, werden onbewoonbaar verklaard. Dit betrof 2 percelen in de Koestraat; een perceel in de Oosterstraat, zes in de Oude Wijk, één in de Molenstraat en twee in de Weststraat. De heer C. van Bendegem be pleitte sloping van deze percelen. Aangenomen werd een voorstel op het verzoek van het bestuur der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonder wijs te Axel om van gemeente wege een tegemoetkoming te ver lenen aan onderwijzers in de door hen te maken noodzakelijke kos ten, voortvloeiende uit een ver andering van standplaats. Een verzoek van de Vereniging van Zeeuwse Fokkers te Axel om een financiële bijdrage, t.b.v. de draf- en vluchtkoersen op tweede Pinksterdag, werd, na enige dis cussie, aangehouden. Een verzoek van het bestuur der R.K. Landbouwwinterschool te Huist om een jaarlijkse subsi die werd afgewezen. Woningbouw. De bouw van nieuwe woningen in Axel en Terneuzen vraagt een uitbreiding van het buizennet. Het aantal te sluiten percelen wordt geschat op 200. Voor het benodigde materiaal wordt een bedrag van f 50.000. HET GRAVEN OF VERRUIMEN VAN WATERLOPEN. Donderdagmiddag werd door de Herverkavelingscommissie Wal cheren aanbesteed Bestek P 42: Het graven of verruimen van wa terlopen en het uitvoeren van be komende werken in de Noordwa tering van de Polder Walcheren. Er werd als volgt Ingeschreven: Fa W. Uijl, Amsterdam f 56.700; Firma J. D. Janse, Colynsplaat f 57.900; Fa van Oord, Werken dam f60.200; Fa Jasper van 't Verlaat, Hardinxveld f57.430; Fa Sanders. Snepvanger en Vlie gen Rijswijk f56.480; Fa Jan van 't Verlaat, Hardinxveld f53.535; Fa D. Monshouwer, Zwjjndrecht f 63.900. at vanaf deze week aan de ge- de cokesfabriek te Sluiskil. "eraamd. Hiertoe zal een geld lening worden aangegaan tegen S procent 's jaars, af te lossen In 20 Jaar. Ten behoeve der 50 te bouwen woningen in Plan-West zullen di verse percelen bouwgrond wor den gekocht en schadevergoedin gen aan de betreffende personen worden uitgekeerd. Hiervoor tl een bedrag van plm. f77.000. benodigd. Teneinde in de toekomst een behoorlijke uitbreiding van Plan- Oost mogelijk te maken, zal al daar worden aangekocht 3.28.00 ha. voor f19.680.Voor schade loosstelling is f7000.benodigd. De totale aankoopsom voor Plan- Oost zal dus f 26.680.bedragen. Voor deze bedragen zal een kas geldlening worden aangegaan. Een bedrag van f 700.000. zijnde overtollig kasgeld, zal wor den uitgeleend voor maximaal zes maanden. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer Kesbeke, waarom bij d bouw van auto-boxen in de Singelweg van het advies der bouwcommis sie is afgeweken. De heer C. van Bendegem drong er op aan, dat de bouwcommissie voortaan schriftelijk advies zou uitbrengen. De heer v. d. Berg zeide, dat op een toewijzing voor een woning wordt vermeld; „voorlopige huur" en vroeg of het de bedoeling was de huur later nog te verhogen. Assurantievereniging „Onderlinge Steun". Onder voorzitterschap van d« heer W. de Wolf vergaderde t# Middelburg de Assurrantiever. „Onderlinge Steun". De rekening en balans over 1949 werden vastgesteld. De re kening sloot met een voordelig saldo van f7112,99. Het ledental bedroeg per 31 Dec. 1949 1163 en 't verzekerd kapitaal f 21.580.825. De premie bedroeg over 1949 f 0.80 en 11.20 per f 1.000.— ver zekerde waarde. Door het plaat sen van brandblusapparaten, aan leg van bliksemafleiders en het sluiten van een herverzekerings overeenkomst werden maatrege len getroffen ter voorkoming van schade. Aan brandschade werd in 1949 slechts uitbetaald f323. De statuten der vereniging wer den in 1949 opnieuw gewijzigd vastgesteld. Het aftredend bestuurslid, de heer J. Jaspersc werd herkozen, evenals de aftredende commissa rissen, de heren A. v. Dis en P. Meijers. Door het bestuur werd erop ge wezen, dat vele gebouwen te laag zijn verzekerd. De leden werd in hun eigen belang aangeraden, herschatting aan te vragen bij het bestuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2