OORLOG TUSSEN NOORD- EN ZUID-KOREA Op waardige wijze vierde „Hosanna" te Goes het zestigjarig bestaan Veiligheidsraad tracht in te grijpen Oorioyiduustdim ie Middelburg geopend J. Reijnhout uit Goes won Shellrit Ook in Zeeland zal rheumabestryding ter hand worden genomen Uitstekend geslaagde tnrndag te Kapalle NIEUWS Bolwerk tegen Communisme in gevaar TRUMAN: „Ei*moet thans gehandeld worden" Regering fiidanlt verslagen „Excelsior" uit Pynacker won de wisselbeker PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerikaans vliegtuig beschoten „Dat ik zó uit de bus zou komeu had ik nooit kunnen Aromen" SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD le JAARGANG No. 1593 MAANDAG 26 JUNI 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.—. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 11 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 et per woord h. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag! Zon op 4.21 u„ onder 21.04 u. Maan op 19.11 u., onder 1.38 u. Hoogwater op Dinsdag 21 Juni: Vlissingen: 11.29 u. 2.00 m., 23.52 u. 1.95 m. Terneuzen: 11.58 u. 2.20 m., u. m. Wemeldinge: 0.33 u. 1.50 m„ 13.13 u. 1.74 m. Zlerikzee: 0.17 u. 1.28 m., 12.58 u. 1.50 m. Zondagochtend vroeg, om vier uur, zjjn strijdkrachten van het Communistische Noord-Koreaanse bewind de Zuid-Koreaanse repu bliek binnengevallen. Op het schiereiland zijn thans hevige ge vechten aan de gang waarbij de Noord-Koreaanse troepen op rukken. Op verzoek van de Verenigde Staten is gisteravond de Veilig heidsraad bijeengekomen en is een Amerikaanse resolutie aange nomen, waarin de inval „een daad van agressie" wordt genoemd. De Veiligheidsraad heeft de Noord-Koreaanse regering bevolen de troepen onmiddellijk achter de 38ste breedtegraad, de grenslijn tussen Noord en Zuid terug te trekken. Amerika, wiens houding in deze ernstige kwestia van vitaal be lang wordt geacht, heeft, nadat president Rhee van Zuid-Korea Mac Arthur, de bevelhebber in Japan, om hulp had gevraagd, de laatstgenoemde opdracht gegeven met spoed alle beschikbare wa penhulp naar Zuid-Korea te zenden. Het Noord-Koreaanse leger, dat geheel is uitgerust met zwaar Russisch materieel, vliegtuigen en lichte en zware tanks, bestaat minstens uit honderdduizend man. Het Zuid-Koreaanse leger is numeriek in de minderheid, ook wat de wapens betreft. In de eerste berichten werd ge meld, dat Radio Pyongyang de hoofdstad van de Noord-Koreaan se republiek gemeld had, dat Zuid Korea formeel de oorlog was ver klaard. Deze berichten zijn echter nog niet bevestigd. Volgens be richten uit Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea, trok een sterke Noord-Koreaanse strijdmacht, die werd gesteund door artillerie ge vechtswagens, met pantserwagens uitgeruste infanterie en anti- tankeenheden het schiereiland Ongdjing binnen. Volgens een telefonisch doorge geven bericht, dat het bureau van de Zuid-Koreaanse regering te Tokio Zondagavond bereikte, heb ben de Noord-Koreanen vast voet gekregen aan de andere zijde van de Imjin, de laatste natuurlijke verdedigingslinie voor Seoel. In middels zou ook Moesan, op 35 km. afstand van Seoel, zijn bezet. Hierbij zouden de Noord-Korea- nen 90 tanks ingezet hebben, Waarvan er 10 buiten gevecht werden gesteld. Alle treinen naar het Noordén zijn vol met Zuid- Koreaanse troepen. De commissie der V.N. voor Korea meldde, dat „vier vlieg tuigen van het Russische Yak- type, die vliegvelden van de mili taire en burgerluchtvaart buiten Seoel aanvielen, vliegtuigen ver nietigden, benzinetanks in brand staken en jeeps aanvielen". Hierbjj werd een Amerikaans vliegtuig, een C-54 beschoten waarin 11 journalisten zaten. Niemand werd echter gewond. In het zuiden zijn troepen guerilla's geformeerd, veelal uit communistise' e infiltraties. De Veiligheidsraad. In de Amerikaanse resolutie werd op alle leden van de raad een beroep gedaan de V.N. alle hulp te verlenen en zich te ont houden van het verlenen van hulp aan Noord-Korea. De Sowjet- Unie, die de zittingen van de Raad boycot, omdat China hier door een Nationalist is vertegen woordigd, was niet aanwezig. Joego-Slavië stemde alleen voor dat deel der resolutie, waarin om staking der vijandelijkheden wordt gevraagd. De V.N.-commlssie voor Korea had in het telegram voorts ge meld, dat de aanval fthet karak ter aanneemt van een volledige oorlog". Truman onderbreekt vacantie, President Truman heeft zijn vacantie te Kansas City onder broken en zioh naar Washington begeven. Generaal Omar Bradley, voorzitter der gecombineerde stafchefs, heeft de belangrijkste militaire autoriteiten bijeengeroe pen voor spoedbesprekingen. President Truman arriveerde gisteravond per vliegtuig in Washington. H(j was kennelijk gehaast en maakte zich of van de fotografen met de mededeling, dat er thans gehandeld moest worden. Met de minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, de onder-minister van buitenlandse zaken James Webb en de minis ter van defensie Louis Johnson, begaf Truman zich naar Blair House, om daar de crisis te he spreken. Radio Moskou heeft nog geen melding gemaakt van de strijd in Korea. Evacuatie van Amerikaanse burgers. De Amerikaanse luchtmacht zal vandaag beginnen met zich te Seoel bevindende Amerikaanse burgers weg te voeren in trans- „GEEN BEZIENSWAARDIGHEID MAAR SYMBOOL" „Het doei van dit museum", aldus sprak de staatssecretaris van Oorlog, mr W. II. Fockema Andrea, Zaterdagmiddag by de opening van het Zeeuws Oorlogsmuseum te Middelburg, „is voor ons die de oorlog hebben meegemaakt een teken ter herinnering, een sym bool, dat ons voor ogen houdt, wat er is geleden en hoe ernstig het alles is geweest". „Het blijlt echter ook voor hen dit na ons komen een teken van de moed, offervaardigheid en doorzettingsvermogen in oorlog en vrede en hoe men met moed en overtuiging heeft gestreefd naar een gelukkige en harmonische samenleving". Aan het begin van de openings plechtigheid, waartoe in restau rant „De Huifkar" een bijeen komst was belegd, sprak de voor zitter van het Zeeuws Oorlogs museum de heer J. Ph. Koene een rede uit, waarbij hij de geschie denis van het museum verhaalde en de gasten welkom heette. Spr. bracht dank aan de vele mede werkers, in het bijzonder aan de heer J. P. P, de Blécourt, die hij een vulpen ais blijvende herinne ring voor zijn werk overhandigde, terwijl mevr. de Blécourt bloe men ontving. De opening. De staatssecretaris van Oorlog bracht tot uitdrukking, dat er in regeringskringen veel eerbied en respect is voor de inspanning, die men zich heeft getroost om dit museum in te richten. Spr. gaf de verzekering, dat zowel de Departementen van Ma rine als Oorlog al het mogelijke zullen doen om te voorkomen, dat opnieuw zal gaan gebeuren, wat van de laatste oorlog nog zo vers in ons geheugen ligt. Gelukwensen. De eerste, die hierna zijn ge lukwensen uitsprak, was de Com missaris van de Koningin in Zee land Jhr mr A. F. C. de Casem- broot, die, zoals hij zei, als be stuurslid de eerste schreden had mogen zetten op het pad, dat naar dit museum leidde. Walcheren, aldus spr. genoot de twijfelachtige eer een strategisch punt te zijn en de gevolgen daarvan hebben we aan de iijve kunnen constateren. Hij noemde het een goede gedach te om in de Zeeuwse hoofdstad een museum te stichten, dat een symbool zal zijn en blijven. Jhr de Casembroot beschouwde het als een stille hulde aan allen, die hun leven hebben gegeven. Spr. noemde het een dankbare herinnGring aan wat dG ingc- nieurs en arbeiders bij de droog making hebben gedaan en ten slotte aan de flinke houding van de Walcherse bevolking. De wnd. burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Köge- ler, noemde het museum een il lustratie van de donkere blad zijde in de geschiedenis van stad, eiland en provincie. Spr. zei, dankbaar te zijn, dat deze be klemmende nachtmerrie is ge volgd door een verlossend ontwa ken. Het zou een verwaarlozing van de geschiedenis zijn, zo ver volgde de wnd. burgemeester, wanneer dit oorlogsmuseum zou ontbreken. Spr. sprak er zijn vreugde over uit, dat het gemeen tebestuur door het beschikbaar stellen van gelden en de Vleeshal van het Stadhuis daadwerkelijk heeft kunnen helpen bij de tot standkóming van het museum. Hij besloot met te zeggen, dat het museum geen bezienswaardigheid mag zijn, doch een symbool. In de Vleeshal. Hierna ging het gehele gezel schap naar de Vleeshal, waar eerst de documentatie en het aan wezig oorlogstuig werd bekeken. Tussen dit deel van het museum en de maquette was een oranje lint gespannen, dat daarna door mevr. Fockema Andrea werd doorgeknipt. Een grote teleurstel ling was het echter, dat hoewel de maquette wel aanwezig was, deze nog niet in het water dreef, zodat eigenlijk van de gehele wer king weinig op te merken viel. Datgene, wat gereed gekomen was, werd echter beproefd, terwijl de staatssecretaris met het om draaien van de knop het mecha niek in beweging bracht en later door een andere beweging het dijkgat bij Rammekens „bombar deerde", d.w.z. de mechaniek in beweging stelde, waardoor de aanwezige dijk verdween en wan neer eenmaal het water aanwezig is, dit door het gat Walcheren kan binnenstromen. De openings plechtigheid werd bijgewoond door vele militaire en burgerlijke autoriteiteil. portvliegtuigen, zullen worden die door jagers gedekt. Men meent, dat zich in Zuid-Korea in totaal ongeveer twee duizend Amerikanen bevinden. Reactie te Londen, Waarnemers te Londen wijzen erop, dat Noord-Korea tot der aanval moet zijn aangezet door de twee machtige nahuurstaten de Sowjet-Unie en het Rode China. ZuidKorea betekent namelijk het laatste bolwerk in het Oosten tegen het communisme. BRITS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Brits vliegtuig is gisteren bij Clitheroe in Lancashire ver ongelukt. De piloot had een nood landing gemaakt die goed verliep. Toen hij daarna weer opsteeg, raakte hij een muur, waarbij het toestel brandend neerstortte. Vier inzittenden werden gedood. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doet, ex. rechten: H. van der Schuur, gemeente-secretaris te Koude- kerke. Na 242 dagen. Officieel is medegedeeld, dat de regering-Bidault by de stemming over de motie van vertrouwen verslagen is met 352 tegen 230 stemmen. Dit is de eerste maal, dat een Franse regering bij stemming over een motie van vertrouwen met een absolute meerderheid in de nationale vergadering is ver- Communisten, Socialisten, Gaul listen en een aantal rechtse en radicale afgevaardigden bewerk stelligden door hun tegenstemmen dit resultaat. De verslagen regering-Bidault, de elfde Franse regering na de bevrijding, is 242 dagen in func tie geweest. Bezoek Kon. Militaire Kapel aan Zeeland. Naar wü vernemen wordt het tournee van de Kon. Militaire Kapel aan Zeeland nog enkele maanden uitgesteld omdat dit corps in medio Juli naar Arnhem moet, i.v.m. het bezoek van H. M, Koningin Juliana aldaar. Half Augustus, begin Septem ber zal de Kon. Militaire Kapel op haar tournee achtereenvolgens concerteren in Middelburg, St. Maartensdijk, Schoondyke, Aar denburg en wellicht ook Terneu zen. Met de zilveren beker naar huis, De Goese équipe, in Zeeuws costuum, met achter het stuur de heer J. Reynhout, bedrijfsleider van de Fordgarage te Goes, heeft de Shell-jubileumrit gewonnen. Het was een glunderende Reynhout die daar Zaterdagmiddag in volle Houtrustballen in het Haagje de eerste prys in ontvangst nam. Z(jn schoonzuster, die hem samen met de heer Tleleman, chef-monteur, had begeleid, glunderde al net zo hard. Daar hadden ze het volste recht op, ze hebben er flink genoeg voor moeten werken. Ovatie voor man in boeren» costuum. Keurig op tijd was de K 13191 bij de Houtrust gearriveerd. Dat de heer Reijnhout zijn 184 pun ten gehaald heeft, werd niet di rect als een bijzonder feit be schouwd, want er waren 77 van deze stoere automobilisten. Ten slotte heeft hij nog geboft, dat, toen hij meelootte voor de deel name aan de klassementsproef, hij erin lootte. Maar toen begon het pas! In de kolossale hal moest men achteruit tussen een rij benzine blikjes doorrijden en dan, zonder dat het ding omviel, met de ach terbumper een paaltje aanraken. Vervolgens moest de baan worden afgereden om een ander, net zo wankel paaltje met de voorbum per „aan te tikken". De heer Reijnhout lukte wat de anderen niet lukte. Het werd een ovatie voor de man in boerencostuum. Toen tenslotte de directeur van Shell-Nederland met de grote ziveren beker kwam aandragen glunderde Reijnhout. Was het een wonder? Zó reed hy. Zaterdagavond om half negen was hij weer thuis. ,,'k Had wel gedacht dat ik de rit uit zou rijden, maar dat ik zó uit de bus zou komen, had ik nooit kunnen dromen", zei de heer Reijnhout, toen we hem ge luk wensten. Hij vertelde vanaf Goes, via Vlissingen en weer te rug over Roosendaal naar Breda te zijn gereden. Vandaar ging de tocht over Vught, Eindhoven en Helmond naar Sevenum. Toen over Roermondterug naar Nij megen, langs Eist, Loenen op de Veluwe, Deventer, Enschedé, Em- meieroord, Wolvega, Roden (Dr.), naar Groningen. Vervolgens vla de afsluitdijk naar Wieringer- werf: Langs Nieuwe Niedorp, Eg- mont a. d. Hoef via Heemstede naar Amsterdam, waar twee con troles gepasseerd werden. Toen terug via Pernis, Schiedam en Delft naar Den Haag, „In Welschap hadden we de verplichte rustpauze", zei de heer Reijnhout. Daardoor viel het niet mee op tijd in Sevenum te komen, Het werd een rit tegen het hor loge. „We draaiden gemiddeld 75 km. in een stortregen en dan weet je het wel". „Bij de klassementsproef had ik eerst wat plankenkoorts maar dat ging gauw over". „En nu ga ik eerst een stukje eten en dan slapen" besloot hij, want ik ben Donderdagnacht ook Zeeuwse Groene Kruis vergaderde te Tholen. Bevolkingsonderzoek T.B.C. begint binnenkort} geestelijke gezondheidszorg in Juli. In verband met het 40-jarig bestaan van de afdeling Tholen werd Zaterdag in „Het Hof van Holland" te Tholen de algemene vergadering gehouden van de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis". De voorzitter, Jhr R. Roëll, verwelkomde in het byzonder de heer J. R. v. d. Borgh, geneesh. inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland, mr A. J. v. d. Hoeven, burgemeester en de heer V. Laban, secretaris van Tholen, alsmede vertegen woordigers van de algemene vereniging, de Stichting Zeeland en zusterorganisaties. In zijn openingswoord deelde Jhr Roëll mede, dat het aantal aangesloten afdelingen thans 75 bedraagt, het ledental groeit gestadig en er zijn momen teel 40.338 leden. Nog slechts en kele verenigingen In de'provincie zijn geen lid. Hij besprak de salarisverhoging van de wijkverpleegsters. In het bijzonder de kleinere verenigingen zullen door deze salarisverhoging en verhoging van de algemene kosten voor belangrijk hogere kosten komen te staan. De ver entgingen zullen uiteraard ook zelf offers moeten brengen; in het algemeen zal een contributie van 15.wel als minimum moe ten worden beschouwd. Ook de gemeentebesturen zullen niet achter mogen blijven door liet verlenen of verhogen van subsi die. De toekomst. Plannen voor de toekomst zijn er genoeg zei de voorzitter. In samenwerking met de Prov. Bond „Het Wit Gele Kruis" wordt 1 Juli a.s. een bescheiden begin gemaakt met de verzorging van de geestelijke volksgezondheid. Dan is de organisatie van de gezinszorg, zo mogelijk geschoeid op dezelfde basis als het Groene Kruiswerk, waardoor ieder ervan kan profiteren. De Kruisvereni gingen zullen mede de uitvoering van verschillende nieuwe projec ten op het gebied van de sociale hygiënische zorg ter hand nemen. Hulshoudeiyke zaken. Bij de bestuursverkiezing wer den herkozen Jhr Roëll en de heer A. de Lange, terwijl In de plaats van dr J. Nieuwenhuijse gekozen werd dr Polderman te Yerseke. Het pensioen der zusters, De pensioen-commissie, welke door de algemene vergadering van verleden jaar werd ingesteld, had na vele werkzaamheden een ontwerp pensioenregeling opge steld, welke uitvoerig besproken werd. Dit ontwerp verdeelt de zusters in drie groepen: a. zusters die op 1 Juli 1950 nog geen 46 pas om half twee naar bed ge gaan". Veertien allers. De jubileumrit is uit sportief oogpunt ongetwijfeld een groot succes geweest. Er waren veertien uitvallers, terwijl er elf gediskwa lificeerd moesten worden. Bij de dames werd winnares mevn A. M. GerritsenBaren- drecht uit Voorschoten ook met Ford. De tweede prijs bij de heren was voor de heer C. de Jager uit Heiloo met Pontiac. Derde prjjs behaalde de heer B. Bosveld uit Utrecht met Willy's Jeep. Veertigste Bondsconcours verliep „in beste harmonie". Met recht kan gezegd worden, dat het zestigjarig bestaan van „Het Muziekgezelschap Hosanna" te Goes „in de beste harmonie" is gevierd. Deze zestigjarige jubilaresse heeft zich een waardig gastvrouw getoond van de Harmonie- en Fanfaregezelschappen, die uit alle hoeken van ons land waren gekomen om in de fraaie Schuttershoftuln het veertigste Bondsconcours van de Bond van Christeiyke Harmonie- en Fanfar egezelschappen by te wonen. Op dit concours is het Fanfarecorps „Excelsior" uit Pynacker met de wisselbeker gaan striken. Hartelijke ontvangst in het stadhuis. In het stadhuis bereidde het Goese gemeentebestuur de jubi lerende vereniging, het Bondsbe- stuur, de Juryleden, de Directeu ren en Voorzitters van de deel nemende verenigingen, in tegen woordigheid van het erecomité, een hartelijke ontvangst. Burg. Ten Kate, kon drie jubi larissen gelukwensen. Allereerst Hosanna zelf. Hij dankte de ver eniging, die, zoals hij zeide, zo'n belangrijke plaats in de gemeente inneemt, voor alles wat zij in de afgelopen jaren voor de gemeen te heeft mogen betekenen. De heer A. M. Duyvewaardt, voor zitter van Hosanna, wenste hij geluk met dit jubileum, de hoop uitsprekend, dat deze lang nog zijn beste krachten aan „Hosan na" zal mogen geven. Ook wenste burgemeester ten Kate de Bond geluk met dit veertigste concours, het bondsbestuur dankend voor de eer de gemeente aangedaan. Hij wenste tenslotte de deelne mende verenigingen een welge slaagde dag toe. De bondsvoorzitter, de heer L. H. J. Kluit, dankte het gemeen tebestuur voor de overweldigende ontvangst. Hij noemde het een grote eer, dat het gemeentebe stuur, op zulk een wijze als thans geschiedde, de jubilerende ver eniging en de bond ontving. Na hem sprak dr Doeleman, voorzitter van de Oranjevereni ging, zijn dank uit, de heer Duy vewaardt een medaille voor het vaandel overhandigend. De heer J. Donner, voorzitter van „Han delsbelang" voegde zijn geluk- mensen daaraan toe en overhan digde eveneens een fraaie me daille. Belangstelling gevraagd. „We genieten niet steeds de be langstelling, die we zo van node hebben", zei de heer IJ. Woud stra, die sprak namens de Chr. Federatie van Muziekbonden en het gemeentebestuur dankte voor de ontvangst. Vervolgens richtte hy zich met warme woorden tot de jubilerende vereniging. Nadat tenslotte, namens het bestuur van de Chr. Middenstandsvereniging, de heer A. de Jager Tolhoek, een gelukwens had gesproken, sprak voorzitter Duyverwaardt woor den van dank tot het gemeente bestuur en de andere sprekers. De vereniging beleeft in de laat ste jaren een opgang en dat stem de tot verheuging, zei hij onder meer. Tenslotte dankte hjj met enkele welgekozen woorden voor de tot hem gerichte gelukwensen. Het concours. In de zonovergoten Schutters- hoftuin, opende de bondsvoorzit ter, de heer L. H. J. Kluit, het concours met Schriftlezing en ge bed, waarna hij de deelnemers een hartelijk welkom toeriep, inzon derheid de jonge vereniging „Ex celsior" van Cadzand. Aan het concours namen in to taal twaalf verenigingen deel. De juren, bestaande uit de heren G. Nieuwland, P. v. d. Hurk en R. van Yperen, was zeker een stimu lans, dat er iets goeds ten gehore zou worden gebracht. En, over het algemeen genomen, is dit niet tegengevallen; de gemiddelde prestaties waren zeker voldoen de. Er Is gelukkig duidelijk een streven merkbaar, de concourses op een hoger niveau te brengen. De koralen werden zonder uitzon dering goed ten gehore gebracht en ook uit de verplichte nummers bleek, dat men hard gestudeerd had. Bij het vrije nummer bleek, dat de meeste verenigingen óf te hoog hadden gegrepen óf een oud nummer hadden gekozen, dat er zó goed inzat, dat het slordig ge speeld werd. En dat was zeer ze ker jammer. Na de concerlwed- strijd, waarin nog een welkom werd gericht tot ds Buunk, die met zijn jonge Chr. muziekver eniging als gast uit Kortrijk was gekomen, werd op de markt een marswedstrijd gehouden waar voor zeer grote belangstelling be stond. De heer IJ. Woudstra sprak op de markt een ernstig en opwek kend slotwoord tot de bondsvrien- den. HU vroeg de Inwoners hun plaatselqke vereniging niet te vergeten in het streven naar het vervullen van de taak die God ons heeft opgelegd. Des avonds gaf voor een talrijk gehoor „Honsels Harmonie" uit Honselerdijk een geslaagd concert in de feeëriek verlichte tuin van het Schuttershof. (Zie vervolg op pag 3) jaar zyn; b. zusters van 46 tot 54 jaar; c. zusters van 54 jaar en ouder. De bestaande verzekerin gen zijn aangevuld tot f 40.per dienstjaar als Groene Kruisver- pleegster, plus een overbruggings pensioen van f200.die laatste uit te keren van het 55ste tot het 65ste levensjaar aan zusters, die tot hun 55ste jaar tien of meer jaren in dienst van een aangeslo ten afdeling waren, of op 1 Juli 1950 reeds in dienst waren. Dit aanvullingspensioen houdt op op 65-jarige leeftijd. In de regeling is ook begrepen een Invaliditeitspensioen. Voor toekenning van de pensioenen aan de zusters moet geheven worden een jaarlijkse premie van f600 (waarvan de zuster f225.be taalt) per zuster voor verenigin gen, die een zuster in dienst heb ben en een jaarlijkse bijdrage van alle aangesloten verenigingen ge durende 10 jaren van f 0.25 per lid. De afgevaardigden verklaarden zich in principe accoord met dit ontwerp. Het zal nu op de afde lingen besproken moeten worden en dan op een algemene vergade ring, dia vermoedelijk in October gehouden zal worden, vastgesteld. De ernst van rheuma. Na de maaltyd hield dr J. Goslings, Inspecteur van de Rheu- ma-bestrijding te Leiden een be langwekkende causerie over de rheuma-bestrijding. Over het al gemeen zyn er meer gevallen van chronische rheuma dan alle an dere chronische ziekten by elkaar, zei dr Goslings. Men kan wel zeggen, dat In Nederland enige honderdduizen den aan rheuma ïydenden zyn. Over de bestrijding zoals men die ln Nederland gemeend heeft te moeten opzetten, zei dr Gos lings, dat gedacht is aan een systeem van volksgezondheids zorg. De bedoeling is ruime kli nieken te stichten in de universi- teltsplaatsen Groningen, Amster- dam, Utrecht, Leiden in combina tie met Rotterdam en Nijmegen. Daaromheen moeten dan in de ziekenhuizen klinische en polikli nische behandelingen plaats kun nen vinden van gevallen, die op gespoord worden in te openen consultatiebureaux. Hoe dit alles zal gaan Is nog moeiiy'k te zeg gen. De financiën spelen hlerbty de grootste rol. Mogelyk kan door verzekeringsmaatschappqen kapi taal geïnvesteerd worden omdat het voor deze enorme besparingen kan geven. Omdat het Groene Kruis iu Zeeland, vermoedelijk in federa tief verband met het Wit Gele Kruis de bestriding ter hand zal nemen, gaf dr Gosling het be stuur nog enige adviezen. Meu kan beginnen zodra er een rheu- ma-arts in Zeeland is. De bedoe ling is Zeeland te laten aanleunen tegen Rotterdam. Door liet Rijk is een startkapitaal beschikbaar gesteld. Het bestuur zal de plan nen voor de opzet uitwerken, zo werd besloten. Hierna deed de heer de Lange nog enkele belangrijke medede lingen over de geestelqke volks gezondheidszorg, die 11 Juli in Zeeland zal starten. Weliswaar) heeft men nog geen psychiater lil vaste dienst, maar dr Efeltzer ta Middelburg zal een deel van zijn tqd beschikbaar stellen. Zo zal ta beginnen Dinsdag 11 Juli 's mor gens te Goes en 's middags ta Middelburg en Vlissingen spreek uur worden gehouden. Begonne» wordt met vóór- en nazorg var» psychisch gestoorden, moeilijkè kinderen e.d. Bevolkingsonderzoek t.b.o, Deze belangrijke vergadering iverd besloten met enkele toe spraken van de heer C. F. A. JVt, Horsingh namens het Wit Gel« Kruis, burgemeester mr A. J. V, d. Hoeven van Tholen en de heer v. d. Borgh. De laatste deelde mede, dat ni« een derde t.b.c.-arts benoemd 14 in Zeeland, per 1 Oct. begonnefl zal worden met het onderzoelf, waarby men gebruik maakt van een verplaatsbaar fotoapparaat. Er wordt gerekend op een op komst van 95 Het betreft hier zg. gericht on derzoek, dat zichzelf zal moeten bedruipen. Voor ieder foto zal on geveer f 1.worden gevraagd en van de gemeente een garantie. De tentoonstelling „Bezige handen" te Middelburg heeft meer dan 10.000 bezoekers ge trokken. Veertigjarig jubileum van „Olympia". Zaterdagmiddag werden in Ka- pelle, ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de gymnastiek vereniging „Olympia" aldaar, de jaariykse kring-wedstrijden en -uitvoering gehouden van de Zeeuws-Brabantse Turnkring van het K.N.G.V. Deze wedstryden en uitvoering zijn een volledig succes geworden. Officiële ontvangst. Voordat begonnen werd aan het eigenlijke turnprogramma werd door B. en W. in hotel „De Zwaan" een officiële ontvangst gegeven. Burgemeester H. G. van Suylekom sprak hier een welkom. Hy wees ook op het grote nut van lichameiyke opvoeding en wenste Olympia van harte geluk met haar jubileum. Namens het gemeentebestuur zeide hij begrip te tonen voor de wensen van Olympia. Nu het sportterrein klaar is zullen ook Een tweede Willem Beukels- zoon heeft zich gemeld. Het is de heer F. Buitelaar uit Vlaardingen die een middel heeft gevonden om gefileerde haring te conserveren. Voordien was dit onmogeiyk om dat het vet in de haring ranzig werd. De kassier van de boe renleenbank in Haarlem is echter niet minder mis. Hy zag drie jon gelieden zijn bank binnenstappen met het air van: Nu zullen we die meneer eens even plunderen. Maar de kassier deed gauw het loket dicht, waarop de jongelieden ■«lings vluchten in een auto. Die bleek later nog gestolen te zijn ook. Vandaar, dat de politie thans naarstig zoekt. Opnieuw heb ben de Belgische socialisten ver klaard een meedogenloze strijd tegen de Koning te zullen voeren. Een gul gebaar van de Jappen. Ze zullen aan Nederland twee destqds geroofde schepen terug geven. Dit waarschyniyk ten gevolge van een wijziging in het Japanse kabinet die verwacht wordt. In Amerika is een broei kas in dienst gesteld, die 250.000 dollar kost en waarin atoomener gie wordt benut om plantenziek ten op te sporen. Ongeveer 30 landbouwers te Ossendrecht zijn ernstig gedupeerd. Tijdens het jongste noodweer vorige week is zeker voor 300 duizend gulden vernield aan de gewassen. Men is van plan een hulpactie op touw te zetten. Het treinverkeer van Chicago naar de kust van de Stille Oceaan staat stil. 4000 wisselwachters zqn in staking ge gaan. Zij eisen hoger loon. de reeds bestaande plannen voop een gymnastiekzaal zo spoedig mogeiyk worden gerealiseerd, al dus de burgemeester. De voorzitter van Olympia, dq heer J. Welleman, dankte voor dé ontvangst. Namens de Zeeuws- Brabantse Turnkring sprak d» heer F. G. Lemmers. Hy wees op de belangrijkheid van gymnastieB daar ze het fundament vormt van elke sport. Ook hy sprak zqn bes te wensen uit voor Olympia. Van verschillende zustervereni gingen waren bloemstukken bin nengekomen, terwijl vertegen woordigers van „Volharding" uit Goes, „Astrow" uit Souburg en „Achilles" uit Middelburg nog mondeling hun gelukwensen over brachten. De heer Glas, die spralf namens de muziekvereniging „Ons Genoegen", zeide in de toe komst te hopen op een even pret tige samenwerking als ln het ver leden. De wedstrijden., Tydens deze ontvangst had men inmiddels de verschillende deel nemende verenigingen opgesteld voor de optocht. Via een route, die door bijna geheel Kapelle liep en waarby onderweg nog werd gedefileerd voor B. en W. en het bestuur van de jubilerende ver eniging, trok men naar het sport veld. Deze stoet van ruim 800 jongeren in turnkleding leverde een fleurig gezicht. Deze mars stond o.l.v. de heer K. Kooy, Direct nadat men op het sport terrein was aangekomen, namen de wedstrijden een aanvang. Deze werden besloten met massale "vrije oefeningen. De wedstryden slaagden, dank zij de voortreffe- lqke leiding en organisatie en het prachtige weer, volkomen. De uitslagen der wedstrijden publiceren wij morgen. De avond werd gevuld met grondgymnastiek en optreden van de dames- en herenkeurploegen van de Zebra met paardspringen, aan het hoge rek en hoge brug, afgewisseld met vrije oefeningen door damesafdelingen van Vol harding, Tholen en V.Z.O.S. (Yer seke) en door adspirant dames leden van de jubilerende vereni ging Olympia. De voorzitter van Olympia bracht tenslotte allen dank voop de medewerking en aanwezigheid. Het slotnummer was de knots oefening 1950, uitgevoerd door een combinatie van de damesploe- gen van Volharding (Goes) en V.Z.O.S. (Yerseke). Het vertoon de viel bq het ln grote getale aan wezige publiek zeer in de smaak. DE BILT ZEGT: Hogere temperaturen. Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige westebjke wind. Hogere temperaturen, voor al in het binnenland.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1