Dienst uitvoering werken schept arbeids reserve en is geen werkverschaffing. VM Het ontbrekende woord ADAM SON Vele cultuurtechnische werken werden reeds in Zeeland uitgevoerd. Proeven met kunstmatige bevloeiïng van aardkien. GEMEENTERADEN MIDDELBURG Appels lijken matig tot goed; peren matig. Belgische uitvoer naar Nederland voor 90 pGt. vrij. Indonesië wordt begin Augustus waarschijnlijk eenheidsstaat. KORTE BERICHTEN Te levenslustig. Vrijdag 23 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Ir H. N. Coolman, hoofd der Inspectie Zeeland van de D.U.W.i Wie weet tegenwoordig nu niet wat de D.U.W. is en dat deze dienst ook in Zeeland werken uitvoert? D.U.W. Is Werkverschaf fing, dat is de mening van velen, maar dat dit volkomen onjuist Is, bleek ons in een vraaggesprek, dat we hadden met het hoofd van de Inspectie Zeeland der D.U.W. ir H. N. Coolman. De D.U.W. Is een arbeidsreserve en het gaat er óm arbeidsmogelijkheden te scheppen, voor hen, die tijdelijk zonder werk zijn. De werkzaam heden van de D.U.W. zijn er speciaal op gericht om door grondver betering te komen tot grotere cousumptlemogeljjkheden. „Kunt U ons eerst iets vertel len over de taak en betekenis van de D.U.W.?" „De D.U.W. is ingesteld na de oorlog ter vervanging van de Rijksdienst voor de Werkverrui ming. Voor de oorlog sprak men van de Werkverschaffing en werd slechts 80 van de ter plaatse geldende lonen uitbetaald, aan diegenen, die in deze werkver schaffing werkten. Dit laatste Was natuurlijk bedoeld als prikkel om werk te zoeken in het vrije bedrijf. De D.U.W. is ingesteld als arbeidsreservolr, waarin zijn op genomen alle mensen, die werk zoeken en door het Arbeidsbureau zijn aangewezen voor tewerkstel ling". Welke werken worden over 't algemeen door de D.U.W. uit gevoerd?" „Voor de uit te voeren werken geldt in de eerste plaats, dat deze uitvoering kan geschieden met ongeschoolde arbeidskrachten, die echter physiek volkomen normaal zijn. Bovendien moeten de uit te voeren werken productief zijn, hetzij economisch nut afwerpen of sociaal nut hebben. Tenslotte geldt nog, dat de D.U.W. alleen dan wordt Ingeschakeld, als het werk zonder subsidie niet tot uit voering zou zijn gekomen. De D.U.W. voert zelf geen wer ken uit, doch werkt steeds in op dracht van derden, zoals de Ned. (Ingez. mededeling, advert.) PANTALONS In Tweed vanaf 18.25 In Kamgaren v,---1 27.75 KHAKI SHORTS 9/5 KHAKI LANGE PANTALONS 13.75 KHAKI HEMDEN vanaf 9.75 ESDERS KLEDING betekent: eigen fabrikaat, prima kleer- makerswerk, betere pasvorm, langere levensduur en voordeliger in prijs. LANGE NOORDSTR. 10-12 Heide Mij., de Grontmij. en ook voor aannemers van cultuurtech nische werken". „Wie beslist oj de arbeiders bij de D.U.W. worden ge plaatst?" „De plaatsing van werklozen bij de D.U.W. geschiedt door de Gewestelijke Arbeidsbureaux. Of iemand geschikt is voor tewerk stelling wordt geheel beoordeeld door de Arbeidsbureaux, waar ook de keuring plaats vindt". „Er komen op deze wijze na tuurlijk veel ongeschoolde ar beiders bij de D.U.W. Doen zich daarbij nog bepaalde moeilijk heden voor?" „Voor deze ongeschoolden geldt de zgn. D.U.W. II, een trainings regeling. Alle ongeschoolden wor den uitbetaald volgens deze trai ningsregeling. Na een week of vier zijn de meesten reeds zodanig geschoold, dat ze overgaan in de D.U.W. I, de normale uitbeta lingsregeling. Wat de eisen be treft, kan worden gezegd, dat we niet de hoogste maatstaven aan leggen. Het loon is dus over 't algemeen genomen normaal". Zeeuwse aspecten. „Hoeveel man werken er mo menteel in Zeeland en aan welke objecten?" „Het aantal varieert vrij sterk. Zo zijn er in de zomermaanden veel minder mensen aan 't werk, dan in de winter i.v.m. de seizoen werklozen. Er werken nu 200 streekarbeiders in D.U.W.-ver- band en 800 arbeiders van buiten Zeeland. Het grootste object, dat we on der handen hebben, is nog steeds de herverkaveling van Walcheren. Verder werken er een aantal mensen aan het sportveld te Schoondijke, aan de opgravingen te Aardenburg en aan een werk voor een aannemer te Axel. Te vens worden werkzaamheden aangepakt voor vele boeren, die grondverbeteringen laten uitvoe ren. Verder worden sportvelden aangelegd, voor polderbesturen worden de polderafwateringen verbeterd, terwijl wegenaanleg en ruilverkavelingswerkzaamheden ook regelmatig voorkomen. Er is een heel goede samenwerking met de cultuurtechnische dienst". „Levert de financiering van de uit te voeren objecten nog bepaalde moeilijkheden op?" De gemeenten in Zeeland zijn zwaar belast door de wederop bouw. Vele gemeentebesturen zouden wel werken willen laten uitvoeren, maar worden belem merd omdat ze er financieel niet toe in staat zijn. De wil is er wel, maar ze kunnen eenvoudig niet. Op deze wijze kunnen dus alleen zij, die over voldoende geldmidde len beschikken werken door de D.U.W. laten uitvoeren, terwijl het er eigenlijk juist om gaat de financieel niet zo draagkrachtige gemeenten te helpen. „Worden alle werken, waar voor uitvoering door de D.U.W. wordt aangevraagd aangenomen, of zijn er beperkende bepalin gen?" Er zijn inderdaad beperkende bepalingen en wel t.a.v. de kos ten, die de werken met zich mee brengen. Er zijn vele berekenin gen gemaakt over de verhouding tussen de kosten en de waarde vermeerdering. De totale kosten van uitvoering mogen maximaal zeven maal de waardevermeerde ring belopen, zodat de verhouding tussen waardevermeerdering en kosten wordt als 1 7". „Zitten er veel a-sociale ele menten in de D.U.W.?" „Dat weet ik niet. Het Arbeids bureau wijst immers de arbeiders aan en beoordeelt ook of ze ge schikt zijn voor het werk. Men men. vertelt on3 bij de plaatsing niet of het een a-sociaal mens betreft of niet. Voor zover mij bekend is het aantal a-socialen in de D.U.W. maar heel gering. Wel Is mijn algemene indruk, dat er een aantal werklozen zijn, die van be roep D.U.W.-arbeider zijn gewor den. De sterke prikkel, die de werkverschaffing destijds kende door maar 80 van een normaal loon uit te betalen, om een plaats te zoeken in het vrije bedrijf, is verdwenen". „Tenslotte zouden we nog wil len weten hoe het staat met het overbrengen van arbeiders uit het ene deel van de provincie naar de andere." „Deze arbeiders meestal seizoénwerklozen zijn er nogal wat, voornamelijk uit Tholen en Zeeuwsch Vlaanderen. Er doen zich daarmee geen moeilijkheden meer voor en het is thans zo, dat men vraagt om uitgezonden te worden. In het begin waren er wel moeilijkheden omdat deze mensen niet gewend waren aan het leven in kampen. Het is nu zelfs niet gemakkelijk om deze ar beiders als er in het seizoen werk voor hen is, in de eigen gemeente, naar huis terug te krijgen. Bo vendien is de geestelijke, evenals de culturele verzorging goed ge regeld: leder kamp heeft zijn eigen geestelijke verzorger". „Ze worden hier niet vergeten", aldus besloot Ir. Coolman het on derhoud. Geen rassenscheiding in Amerikaans militie-leger. Bij de Amerikaanse senaat is thans een wetsontwerp in be handeling, dat voorziet in een verlenging van de aan de rege ring verstrekte volmacht, om ook in vredestijd een Ameri kaans militie-leger te vormen. Democratische senatoren, afge vaardigd door kiesdistricten in het zuiden der Verenigde Sta ten, hadden een amendement ingediend, dat voorzag in afzon derlijke opleidingen voor blanke en neger-recruten. Dit amende ment is met 42 tegen 29' stem men verworpen. Bij de stem ming trokken da republikeinse senatoren en hun voor noorde lijke kiesdistricten zitting heb bende collega's één lyn, hetgeen voor de Amerikaanse volksver tegenwoordiging een ongewone politieke figuur is. Chr. Geref. Meisjesbond. De bond van Chr. Geref. Meisjesverenigingen hield te Amsterdam zijn 16de bondsdag, waarbij tevens het 20-jarig be staan van de bond werd her dacht. Als sprekers traden op, ds A. Hilbers uit Oud-Beijerland met het onderwerp „Gelovige Le venswaardering" en ds Ds Bies ma van Amsterdam die handel de over „De strijd om de jeugd" Verder werd nog het woord ge voerd door mej. M. C. Nieuw- land over „Nog even en dan.." In de voorafgaande huishou delijke vergadering werd prof. Van der Meiden als bestuurslid herkozen en gekozen in de plaats van Mej. Ruisaard, die na 16 jaren bondsarbeid, af scheid nam, mej. Dijkstra uit Sneek. Naar wfj vernemen, heeft men van de zjjde van de Rjjkstuin- bouwvoorlichtingsdienst pogingen aangewend om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid de aardbeienoogst door kunstmatige bevloeiing groter te doen worden. Ook dit jaar is namelijk weer gebleken, dat en dit geldt vooral het centrum Kapelle de hooggespannen verwachtingen hard tegengevallen zijn. De droogte van de vorige we ken, was oorzaak, dat weinig par tijen voor export in aanmerking gekomen zijn. Van het ras Mada me Lefeber zijn in het begin ver schillende partijen doorgedraaid. Wat nu die bevloeiingsproeven betreft die men het volgende jaar zou willen nemen, zal er wel re kening mee moeten worden ge houden, dat de grond in Zeeland totaal verschilt van bijvoorbeeld die in Kennemerland, waar deze proeven op de geestgronden reeds aanmerkelijk zijn gevorderd. Daarbij komt tevens nog, dat de bevloeiingen hier met behulp van leidingwater moeten geschie den. Kersenoogst valt mee. De jongste regendagen hebben de kersenoogst gelukkig geen noemenswaardige schade bezorgd. Het zal echter niet veel meer moeten regenen, daar anders de kersen zullen scheuren. De oogst valt overigens mede en de prijzen zijn redelijk te noemen. Ook de groenten hebben van de droogte geleden. De vroege aard appelen vallen nog tegen, doch zullen nu met de regen wel beter worden. De andijvie begon reeds zaadstengels te vormen. Wat de vruchten betreft, de Junival is vrijwel afgelopen, zo dat thans een betere schatting Voor Motorrijders geen extra deviezen. A.N.W.B. vraagt herziening van het besluit. Toeristen, die per motorrijwiel naar het buitenland gaan, kun nen, in tegenstelling tot automo bilisten, geen extra deviezen mee, krijgen ter bestrijding van hun reiskosten. Aangezien het ben zineverbruik van een zwaar mo torrijwiel met zijspan nagenoeg even groot is al dat van een lichte auto, heeft de A.N.W.B. zich tot de Nederlandsche Bank gewend met het verzoek haar standpunt te herzien en ook mo torrijders weer voor extra devie zen in aanmerking te doen ko- gemaakt kan worden. Over het geheel genomen, kan gezegd wor den dat de appels matig tot goed zijn. Er zijn natuurlijk zwakke broeders tussen zoals Transpa- rance de Croncels, de Cox Oran ge Pippin, Bramley's Seedling en de Baxton Superbe. Onder de peren zijn enkele rassen, die een zeer sterke rul vertonen, zodat een matige oogst verwacht kan worden. De Tri- omph de Vienne kan als mislukt worden beschouwd, de Comtesse de Paris, de William Duchess en de Oomskinderen, de Doyenné du Comise en de Legipont stellen op vele plaatsen teleur. Gebleken is voorts, dat de meel- dauwziekte op de appels zich sterk heeft uitgebreid. Enkele jaren geleden kwam deze nog maar sporadisch voor op enkele bedrijven in Oost Zuid Beveland en thans in ieder rayon. In het jaarverslag van het Bel gische comité voor de Belgisch- Nederlandse-Luxemburgse sa menwerking wordt o.a. verklaard, dat de verdere ontwikkeling van de Benelux-Unie met optimisme tegemoet gezien mag worden. Het verslag legt de nadruk op de algemene tevredenheid, die in België kan worden vastgesteld sedert het van kracht worden van de voorunie in October 1949. On geveer 90 van de Belgische uit voer naar Nederland werd vrijge maakt en het systeem van de ver- gunning-verklaring werd verge makkelijkt. Van 1 October 1949 tot 1 Juli 1950 werd een uitvoer naar Ne derland voorzien van in totaal fr. 15 milliard. Het jaarlijkse volume van. de Belgische uitvoer naar Nederland zal bijgevolg 20 mil liard francs bedragen, hetgeen 25 procent van de Belgische uitvoer betekent. Verder wordt opgemerkt, dat de economische eenheid Benelux, indien deze levensvatbaar wil zijn, niet voor onbepaalde tijd mag blijven afhangen van buiten landse hulp. Een zeer moeilijk probleem is de landbouw. Het is noodzakelijk dat de Belgische landbouwers zich zo snel mogelijk aan de nieu we toestand aanpassen, hun me thodes moderniseren en hun orga nisatie verbeteren. Het zou niet passend zijn, zo wordt betoogd, dat de Belgische landbouw de vorming van een unie belemmert en indirect schade berokkent aan België. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 19) o— Eerst was hij van plan ge weest zijn komst schriftelijk aan te kondigen, maar bij nader in zien besloot hij dit niet te doen. Hij wilde de belofte, aan zijn vader gedaan, letterlijk na komen. Er zou daar ergens wel een plekje te vinden zijn, waar hij de nacht kon doorbrengen, om dan de volgende morgen vroeg naar Sheffield terug te keren. Het eerste deel van zijn reis zat Fortescue alleen in de coupé, maar in Penrith kwam een jonge man binnen en nam te genover hem plaats. Hij was niet groot en nogal schraal van uiterlijk, met donker haar, bruine ogen en een slappe mond. Er was dan ook niets bijzon ders waardoor hij de aandacht trok, maar zijn gelaat, dat bij zondere goedhartigheid uitdruk te, deed Fortescue besluiten, dat, al mocht zijn overbuur niet lijden aan overlading van gees telijke kracht, l.ij toch een vriendelijk man moest zijn. De nieuwe reiziger legde zijn tas in het net, stak. een sigaar aan en bladerde in een tijd schrift. Maar hij scheen niet zeer geneigd om zich tot lezen te zetten; weldra sloot hij zijn blad en begon te praten. Na tuurlijk werd het gesprek ge opend met een opmerking over het weer. „Bar koud, vandaag", zei hij met een joviale toon in zijn stern. „Ja, ik zou zeggen: dit is de koudste dag van deze winter", antwoordde Kenneth, ,,'t komt mij voor, dat er sneeuw zal vol gen." „Pak ook een stuk van mijn voetenkleed" bood de ander aan, ,,'t ligt toch maar op de vloer." „Heel graag, dank u; ik ver zuimde het mijne mee te nemen en de trein is slecht verwarmd." „Hebt u al een verre reis ach ter de rug?" „Nu, al een aardig eind; van Sheffield. Ik ben op weg naar een plaatsje erger.s dn de buurt van Keswick. 'Kent ge Kes wick?" „O, zeker, dat zal waar zijn! Ik ga er zelf heen." „Zo, dan zijt ge juist de man, die ik nodig heb. Ik moet naar een dorp daar in de buurt, Rosthwaie; zijt ge daar be kend?" „Tamelijk U moet weten, we wonen ongeveer twee mijlen van Rosthwaite-at Grange, aan het boveneind van 't meer." „Dan is het Derwentwater?" „Ja, als we in Keswick aan komen, zijn we aan het bene deneind. Dan is er een prachtige wandelweg van 't station daar heen. Kent u Cumberland?" ,,'k Ben er nooit geweest. Zou ik in Rosthwaite een geschikte herberg kunnen vinden?" „O ja, wel twee; heel nette, geloof ik. Denkt u lang in Rosthwaite te blyven?" „Neen, ik ga er alleen heen voor zaken, 'k Moet zien, dat ik daar een familie vind. die daar woont. Misschien hebt u de naam wel eens gehoord en kunt mij inlichten waar ze woont." „Hoe heten ze dan?" „Douglas." „O, ja! Natuurlijk ken ik de familie Douglas. Ik ken ze al by'na zo lang als ik leef. Ik breng de meeste tijd bij hen aan huis door, als ik met vacantie ben veel te veel, zegt vader. Hij wil me aan 'twerk hebben, ziet u; maar dat doe je toch niet buiten college-tijd! Och, ja, ik voer wel wat uit, maar niet ge noeg naar vaders zin, denk ik." „Studeert u te Cambridge?" „Neen, te Oxford-Magdalena." ,En wat zijn uw toekomst plannen?" „O, dat weet ik nog niet, maar ik wil iets worden, waar bij je niet te hard behoeft te werken. Vader zegt, ik moest nu toch eindelijk eens beslissen, maar dat is zo moeilijk. Telkens als ik thuiskom, wil hy weten of ik een besluit heb genomen. Maar er is nog tijd genoeg voor." „Maar zoudt u niet denken dat het beter is, een bepaald doel voor ogen te hebben?" „Och ja, dat denk ik wel. Komaan, ik zal maar eens den ken aan iets heerlijks op één van deze dagen. U vroeg naar de familie Douglas is 'tniet?" „Ja, juist. Zoudt u mij willen vertellen, wat u van de mensen weet?" „Met genoegen, 't Zijn aller aardigste mensen, allemaal. Zij zullen zeker in uw smaak val len!" „Uit welke personen bestaat de familie?" „Wel, ten eerste mevrouw Douglas; haar man is overleden was dominé, geloof ik in ieder geval we hebben hem nooit gekend. Hij moet dus al jaren dood zijn." „Is mevrouw Douglas al een oude dame?" „Helemaal niet. Ze is niet jong meer, maar oud? Haar haar is niet eens grijs. Mag ik u een sigaar aanbieden?" „Gaarne, dank u. En welks kinderen heeft ze?" „Drie dochters, zoals ik u zei, alleraardigste mensen en dan is er nog de kleine Carl." „Is daar nog een kind in huis?" (Wordt vervolgd.) De éénheidsstaat zal, indien er zich geen bijzondere tegenslagen voordoen, begin Augustus een feit zijn, aldus een mededeling van de voorzitter van de gemengde com missie voor het overleg tussen de R.I.S. en de Republiek Indonesië, prof. Soepomo. Aan het eind van Juni zal de commissie gereed zijn met het ontwerp voor een grond wet, dat daarna zal worden .aan geboden aan de regeringen van de R.I.S. en de R.I. Hierna volgt een behandeling in de parlementen, waarvoor naar verwachting ongeveer een maand nodig zal zijn. De Zuld-Molukken. De minister-president van Oost- Indonesië ir Poetoehena, is te Djakarta aangekomen en had daarna een bespreking met Moh. Hatta en de minister van voor lichting der R.I.S. Mononoeto. Van welingelichte zijde vernam Aneta, dat het onderwerp der be spreking de situatie In verband met de Zuid Molukken is geweest. De berichten, als zou de rege ring der R.I.S. hebben geweigerd, toestemming te verlenen dat het Internationale Rode Kruis hulp biedt aan Ambon, worden door het hoofd van het Internationale Rode Kruis alhier tegengespro ken. Het Internationale Rode Kruis heeft op een desbetreffend verzoek nog geen antwoord ont vangen. De besprekingen over het plan-Schuman. Tijdens de besprekingen over het plan-Schuman te Parijs is een ontwerp overhandigd betreffende het boven-natlonale gezagsorgaan. Dit handelt o.m. over de organi satie en werkwijze, zijn taak, zijn volmachten, zyn functies en de middelen om beroep tegen beslui ten van het orgaan aan te teke nen. Voor elk der bovengenoemde punten zou een subcommissie be noemd worden. Dit Franse voor stel giet de Franse plannen in een concrete vorm, maar het is geenszins de bedoeling dit ont werp aan de andere delegaties op te dringen. Het orgaan zal ver antwoording schuldig zijn aan een Europees „parlement", waarin alle deelnemende landen verte genwoordigd zouden zijn. Dit „parlement" zou kunnen bestaan uit afgevaardigden naar de parle menten der individuele landen. De leden van het Finse parle ment hebben met algemene stem men besloten tot verhoging van hun vergoeding met 10 waar door deze op 504.000 mark (onge veer 7500 gulden) per jaar komt. Een gevangene is gedood en acht gewond bij het bedwingen van een opstand van communis tische gevangenen in de centrale gevangenis van Madoera te Ma dras. De laatste permanente bevel voerende officier der Britse troe pen op Ceylon, brigadier F. S. Reid, heeft het eiland verlaten. Buiten het onlangs opgerichte le ger van Ceylon, dat thans de taak in vredestijd overneemt, vertoe ven van het Britse leger alleen nog enkele „bezoekers" genoemde manschappen in het hoofdkwar tier van de vloot te Trineomalee en op het vliegveld van de R.A.F. bij Colombo. Het Amerikaanse Congres heeft Truman een wet ter tekening toe gezonden, volgens welke het ca- valeriepaard uit de dienst van het leger wordt genomen, Robert Menzles, de Australische minister-president, heeft bekend gemaakt, dat de wet tot ontbin ding van de communistische party eerst over 3 maanden weer aan het parlement zal worden voorge legd. De senaat, waarin Labour ais oppositiepartij de meerderheid heeft, kon het over de wet niet eens worden. De commissie ter bestrijding van on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden der Verenigde Staten heeft heden besloten alle getuigen, die weige ren op door de commissieleden gestelde vragen te antwoorden wegens „minachting voor het Congres" voor de rechtbank te dagen. De Raad van Britse Joden heeft een verklaring uitgegeven, waarin geprotesteerd wordt tegen een uitlating van de pas-benoem de Duitse vice-consul in Engeland Wurmann. In een artikel van de „Picture Post" wordt gezegd, dat Wurmann verklaard heeft, dat „in 50 jaar tijds de behandeling van de Joden door de nazi's in het juiste daglicht zal komen te staan". Een dergelijke zinspeling op een politiek, welke de koel bloedige massamoord onder de meest schokkende omstandighe den van 6 millioen onschuldige mannen, vrouwen en kinderen met zich bracht, kan slechts be schouwd worden als een instem ming met dergelijke wreedheden, aldus de verklaring. OOSTBURG. Acht noodwoningen worden verplaatst. De raad vergaderde voltallig. Naar aanleiding van de notulen verklaarde burgemeester K. Hoeksema, dat het protest inzake het rapport kanaalplan van de Plan. Dienst nog niet weg is, daar G.S. de notulen der desbetreffen de raadsvergadering opvroegen. Nu deze ongewijzigd werden vast gesteld, kan het protest in zee. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de heer Ma- besoone, om de Vrijdag en Dins dag der kermis reeds 's morgens met dansen te mogen beginnen. Daar vele jeugdige scholieren te Oostburg 's middags overblijven, werd besloten, dat eerst om 6 uur met dansen mag worden be gonnen. Voor de bouw der Chr. Lagere school, die reeds is aangevangen, werd de benodigde grond ver kocht. De woning van de heer C. P. Corthals werd onbewoonbaar ver klaard. Besloten werd een uitbreidings plan voor te bereiden. Het voorstel tot het verplaat sen van 8 noodwoningen, nodig voor de verbetering der bocht in de weg OostburgWaterland kerkje, had heel wat voeten in aarde. De hieraan verbonden kosten bedragen per woning f1700 en daar komt bij de last, die de be woners in deze wordt aangedaan. Na een uiteenzetting door de voorzitter, waarin hij met nadruk wees op de gevaarlijke bocht, die, nadat de nieuwe weg gereed ge komen zal zijn, nog intensiever door het verkeer gebruikt zal moeten worden, zwichtte de raad met 5—2 stemmen (tegen de he ren Dekker (C.H.) en Leenhouts (Arb.). Daar de plannen voor herbouw van het raadhuis afgekeurd zijn, hechtte de raad, na gesloten zit ting, zijn goedkeuring aan het voorstel een gesloten prijsvraag voor de raadhuisplannen uit te schrijven. Vóór 1 Sept. moeten de inzendingen binnen zyn. Verzocht zal worden aan de heren Buchta, van Eek, Klokke en Knijpijzer plannen voor het te bouwen raadhuis in te dienen. Tijdens de rondvraag vestigde de heer Schippers nogmaals de aan dacht op de slechte afwerking der wijkwoningen, die nog steeds doorlekken. De heer Dekker wees op de Zondagsluiting, die vaak over treden wordt. Hij verzocht hierop toezicht te houden. DRIEWEGEN. Torengevel moet gerestaureerd worden. In de Maandag gehouden raads vergadering werd 'n verzoek v. d. districtsontvanger om toekenning van een motorrijwielvergoeding wederom afgewezen. Besloten werd een kasgeldlening aan te gaan van f 5000. Daar de zoon van Joh. Kr. een ijzeren paal met bord rijwielpad van da gemeente heeft vernield en de heer Kr. niet genegen is schadevergoeding te betalen werd besloten hem te dagvaarden. Voor de lagere landbouwcursus te Oudelande zal een subsidie van f 4.per leerling verstrekt wor den. Aan een deel van het ge- meentepersoneel zal een gratifi catie over het jaar 1950 toege kend worden van 2 Nadat een aantal verordenin gen was vastgesteld werd de ge meenschappelijke regeling inzake de Vleeskeuringsdienst opnieuw goedgekeurd. De begroting 1949 werd op en kele posten gewijzigd. De woning van J. Mo], Dorpsstraat 46, al hier werd onbewoonbaar ver klaard op advies van de Inspec teur van de Volkshuisvesting. De ontruiming moet geschieden bin nen 6 maanden. Blykens rapport van de distrlcts- opzichter Centrale Dienst Beve- landen en de Rijksdienst voor Monumentenzorg dient de gevel van de toren der Ned. Ilerv. Kerk noodzakelijk gerestaureerd te worden. Besloten werd een stei ger te laten plaatsen teneinde de restauratie precies te kunnen op nemen. Voor kinderuitzending werd een bedrag van f 30.beschik baar gesteld. BAARLAND. Eén dezer dagen vergaderde de gemeenteraad onder voorzitter schap van burgem. C. J. de Mol. Ingekomen is een goedkeuring van G,S. betreffende de herbe strating, waarin volgens G.S. geen sprake is van onderhandse aanbesteding. Door de heer de Vriend werd dit bestreden en het onderhavige geval wel een onder handse aanbesteding genoemd. De heer Elenbaas beschouwt het ge val wel als een onderhandse aan besteding, dewijl maar met één persoon gehandeld is. Een verzoek van het Gesprek- centrum om toe te treden als do nateur h f 10 per jaar werd af gewezen. Aan de gemeente Oudelande werd f6.vergoed voor het be zoeken van 1 leerling aan de landbouwschool. Na ingewonnen advies werden 3 woningen, n.l. die van P. A. Dirkx, C. J. de Leeuw en G. Haasdonk, onbewoonbaar ver klaard met een opzeggingstermijn van 6 maanden. Van het B.A. was een schrijven binnengekomen met het verzoek om 2 woonhuizen, perceel A 46 en 47 te verkopen. G.S. hadden hier op gunstig geadviseerd. De raad stemde hierin toe. Daar tot nu toe alleen de brand spuit verzekerd was tegen brand werd besloten om voortaan alle eigendommen te verzekeren voor f 200.— per jaar. Bij de rondvraag spraken de heren de Bruijne en van Damme over de ijzeren paaltjes op de be graafplaats, over het lijkenhuisje, dat geschilderd dient te worden en over de heg langs de weg. De heer van 't Westéinde wees nogmaals op de slechte toestand van de weg bij de heer Hoondert. Hoondert. KOUDEKERKE. Geen fietsen meer onbeheerd in de duinen. De raad der gemeente Koude- kerke heeft het voorstel van B. en W. om de vergoeding ex. art. 101 der L.O.-wet voor de Geref. school vast te stellen op f2432.76 en voor de Herv. school op f 1742.44 z.h.s. aangenomen. De Commissie voor het School toezicht werd opgeheven. Beslo ten werd mej. van Kesselen een vergoeding toe te kennen voor het volgen van de Gehrelscursus. Het gemeentepersoneel kreeg een gra tificatie van 2 tot een maxi mum van f 50. WATER EN LAND. Door de droogmaking van be langrijke gedeelten van de vroe gere Zuiderzee en de inpolde ringen in Zeeland en andere de len van ons land worden be trekkelijk grote oppervlakten landbouwgrond verkregen. Dit is noodzakelijk in verband met de bevolkingstoename aan de ene kant en het feit dat zo veel kostbare gronden door hui zenbouw en dergelijke verloren gaan. Hierbij doet zich het merk waardige verschijnsel voor, dat terwijl grote sommen worden uitgegeven voor de droogma king van plassen, tegelijkertijd nieuwe plassen worden gegra ven. Zo heeft 's-Hertogenbosch nu naast de IJzeren Man, de IJze ren Vrouw, en een derde soort gelijk meer, verkregen door het wegzuigen van zand voor het bouwrijp maken van terreinen. Leiden heeft nu een dergelijk plan. B. en W. vragen een cre- diet van f50.000 voor het om zetten van cultuurgronden in water waardoor het aantal me ren in die omgeving nog met een vermeerderd wordt. Prachtig is dat voor de lief hebbers van de watersport. Maar de tuinders geraken steeds meer in de druk. En zo is er de mogelijkheid, dat in de toekomst belangrijke credieten worden gevraagd om te voorzien in de behoefte aan cultuurgrond. Zo blijft er werk aan de win kel. En blijft tevens het geld rollen. Het voorstel tot deelname in de garanties, die door de W.M.Z. voor de watervoorziening worden gevraagd, werd z.h.s. aangeno men. Verder besloot de raad in principe mee te werken aan het tot stand komen van een streek- vliegveld. De heer Vos pleitte voor een vliegveld, dat echter buiten Walcheren zou zijn gele gen, doch de voorzitter was dit niet met hem eens. Een hogere bijdrage aan de Ver. Rijwielpad Walcheren werd z.h.s. goedge keurd. Ook de wijziging in de Alg. Politieverordening leverde geen moeilijkheden op, zodat thans be perkende bepalingen gelden voor het parkeren van fietsen langs het rijwielpad bij de duinen en langs de duinpaden. Bij de wijzi ging van de Verordening op de heffing van Secretarieleges wilde de heer v. Sparrentak de leges voor bewijzen van Nederlander schap van f 1.op f 2.50 bren gen. Daar dit voorstel niet werd gesteund, werd dat van B. en W. aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Ova om de hofstede „Pauwen burg" aan te sluiten op het elec- trisch net, waarna de heer Vos er op wees, dat ook een hofstede in de Zuidbeekseweg van- electrisch licht verstoken bleef. De burge meester zei toe, dat dit zal wor den opgenomen. T.a.v. de distel verordening deelde de voorzitter mede, dat bij de Herverkavelings commissie is gepleit voor een schoonhouden van de hopen grond langs de kavelsloten vanwege deze commissie of een vergoeding te geven aan de eigenaars der gronden. De heer Ova, die lid is van de commissie, deelde mede, dat besloten is, de gronden langs de sprinken vanwege de Herver kaveling schoon te houden, terwyl de OWAW" i" vi» eigenaars zelf voor de grond langs de kavelsloten moeten zor gen. Boodschap van Koning George aan de Anglicaanse Kerk. Koning George van Engeland heeft in boodschappen aan leiders der Anglicaanse Kerk verklaard, dat hU hun bezorgdheid deelt over de achteruitgang in de openbare en individuele gedragsnormen. Aan de aartsbisschop van Can terbury berichtte de Koning: „Onze beschaving heeft een gods dienstige grondslag, onze traditie is een christelijke, beide worden heden ten dage bedreigd". De boodschap aan de aartsbis schop van York behelst de vol gende woorden: „Voorzover dit in mijn vermogen ligt, zal ik al uw pogingen tot het in stand houden en versterken van de gezinstradi tie steunen".

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2