Windhoos teisterde westelijk deel van Noord-Brabant. NIEUWS Statuut voor bet onderwys in Veiling „Znid-Beveland" zette voor meer dan 5 millioen om. N.C.V.B. Meld landdag op Schouwen. ZEEUWSE ORANJE-GROENE KRUIS WACHT BELANG RIJKE TAAK. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het plan-Schuman. Walcherse jeugd deed verkeersexamen. In Willemstad werden drie gezinnen dakloos. Inenting van pluimvee in sommige gebieden. Grootste woningnood in Hilversum. Burgemeester D. Kodde: „Stel u in op de toekomst." SNIPPER Veertig Zeeuwse chauffeurs kregen diploma. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; TeL administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1590 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DONDERDAG 1% JNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hnizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tliolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.20 u., onder 21.04 u. Maan op 13.08 u., onder 0.36 u. E.K. 6.12 u. Hoogwater op Vrijdag 23 Juni: Vlissingen: 7.27 u. 1.60 m., 19.44 u. 1.42 m. Terneuzen: 7.51 u. 1.83 m., 20.11 u. 1.64 m. Wemeldinge: 8.52 u, 1.57 m„ 21.12 u. 1.29 m. Zierikzee: 8.37 u. 1.38 m., 20.49 u. 1.10 m. Wie geregeld zijn krant leest, weet wel zo ongeveer wat het plan-Schuman inhoudt. De bedoeling is de gehele West-Europese kolen- en staal industrie in een z.g. bovennatio nale organisatie onder te bren gen. Er is in dit plan veel aantrek kelijks. Het kan meewerken om het oorlogsgevaar te verminderen. Wanneer Duitsland niet de vrije beschikking had gehad over zijn basisindustrieën, kolen en staal, dan zou het geen kans gehad hebben een tweede we reldoorlog te ontketenen. Geeft men een ander land, b.v. Frankrijk, de beschikking over deze industrieën, dan bestaat het gevaar, althans de mogelijk heid, dat van deze kant mis bruik van de verkregen macht wordt gemaakt. Het verdient daarom toejui ching, dat het plan voor inter nationalisatie van de basis-in dustrieën juist van Franse zijde kwam. En dat niet alleen vanwege de vermindering van het oorlogs gevaar, maar ook met betrek king tot de bevordering van de Europese eenheid en de econo mische stabiliteit. Ontkend kan niet worden, dat aan dit plan ook bezwaren kleven, evenals aan heel het in ternationale streven van deze tijd. De grote vraag is n.l. wie stel dat het plan doorgaat in deze ontzaglijke combinatie de leiding zullen hebben. Natuurlijk zullen dat niet de kleine staten zijn. Het zullen in de eerste plaats de grote rijken zijn, die de bestuurders zullen aanwijzen en die daardoor nog meer dan nu, de kleinen zullen kunnen overheersen. Machtsvorming is altijd ge vaarlijl En dat is in 't bijzonder bet geval, als het gaat over de vor ming van een zo machtig lichaam als hier bedoeld. Ook hier is misbruik van macht mogelijk. Nu zeggen wij niet, dat dit voor ons land een reden moet zijn om medewerking te weigeren. Zo eenvoudig liggen de za ken niet. Groot en zwaar is hierbij de verantwoordelijkheid van rege ring en volksvertegenwoordi ging- En meer dan ooit is er daar om nu reden om het gebed van Salomo tot het onze te maken: geef uwe knechten een verstan dig hart om ons volk te richten, verstandiglijk onderscheidende tussen goed en kwaad. Wanneer de jeugd altijd zoveel aandacht aan de verkeersregels besteedt als gisteren in Middel burg het geval was, dan zal het aantal ongevallen, waarbij jeug dige personen betrokken zijn, wel aanmerkelijk verminderen. Middelburg stond gisteren .in 't teken van Veilig Verkeer. In to taal deden 240 kinderen, waar van 68 lopend en de rest op de fiets, mee aan het practische ge deelte van het verkeersexamen. In de middaguren waren het een 60-tal leerlingen van scholen uit Oostkapelle, Koudekerke en Ga- pinge, die op de fiets aan het examen deelnamen. Het vvas ditmaal niet gemakke lijk gemaakt, want de route voor de fietsers was lang en er zaten moeilijke punten in. Voor de kinderen van de dor pen was de route iets eenvoudiger gemaakt, doch voor hen was het, mede door de onbekendheid met diverse straatnamen, toch niet zo 'gemakkelijk. Voor de jongens en meisjes, die te voet het examen aflegden, leverde vooral de Ba lans, waar meermalen moest wor den overgestoken, moeilijkheden op. De bestuursleden van de Ver. voor Veilig Verkeer te Middel burg e.o. hadden het druk en voor de contrölc langs de routes hielp de gemeente- en Rijkspolitie een handje, evenals enkele leerlingen der Machinistenschool. Maandag zal op een drietal dorpen het examen worden afgenomen, n.l. te Domburg, Meliskerke en Ritthem. Het is ons opgevallen, dat geen der onderwijzers van de scholen uit Oostkapelle met de leerlingen was meegekomen. Wel was aanwezig de burgemeester, de heer F. G. Sprenger, die de kin deren op de fiets volgde. Na af loop van het examen bracht de voorzitter, de heer E. Visscher, aan de hoofden van dienst, de he ren M. A. Reneman en maj. G. H. van Helden, de Inspecteur van het Verkeer, de politiemannen en leerlingen van de Machinisten- school, dank evenals aan de be stuursleden mevr. Mazure en de heer F. A. Rosendaal. Het was voor de 15e maal dat het examen werd gehouden. Verder kan nog worden gemeld, dat binnen niet al te lange tijd het verkeerslokaal in de openbare lagere school J aan de Bree wordt ingericht. De leerlingen van de Ambachtsschool werken mee door het vervaardigen van 'n groot aantal fraaie verkeersbor den. Witte streep langs donkere hemel. Gisterochtend tegen tienen is een windhoos over het westelijke deel van Noord-Brabant getrokken, waarbij op verscheidene plaatsen aanzienlijke schade is aangericht. In Dinteloord, Fijnaart en Willemstad werd grote schade aan gericht. Willemstad werd het zwaarst getroffen. Volgens ooggetuigen bewoog de hoos zich als een witte streep met grote snelheid langs een donkere hemel. Met veel geraas trok ze over het land, totdat ze zich boven het Hollands Diep In een zuil van water oploste. Dinteloord kreeg de eerste stoot van de wervelwind. In een ogenblik tijds werden van een groot aantal huizen de pannen van de daken gerukt en hoog de lucht ingeslingerd. In verscheide ne straten werden de kozijnen uit de huizen gerukt. Door de enorme luchtdruk wer den duivenhokken en enige kleine schuurtjes, welke achter In de tuinen stonden, opgenomen en te gen de huizen gesmeten. De ma teriële schade is zeer aanzienlijk. Het volgend slachtoffer was het plaatsje Willemstad. Hier was de schade nog groter dan in Din teloord. De bewoners werden om tien uur opgeschrikt door een luid gerommel in de verte, dat snel aangroeide tot een enorm lawaai. Schuttingen en dakpan nen werden door de lucht geslin gerd en honderden meters verder neergesmeten. Bomen werden ontworteld en kwamen met zware klappen en luid gekraak op de grond terecht. Ruim vijftig hulzen werden zwaar beschadigd, twee noodwo ningen werden geheel vernield en drie gezinnen zjjn door de ver woesting dakloos geworden. Bjjna alle huizen hebben lek kage. De schade wordt op één tot twee ton geschat. Alle ambachtslieden ln de ge- De Labourregering zal bij het Engelse parlement Maandag een motie indienen over het plan- Schuman, waarin verzocht wordt om een uiting van vertrouwen in haar houding. Op grond van het ernstige ver loop van de pseudo-vogelpest ln enkele gebieden is thans beslo ten, dat in bepaalde gevallen tot inenting van het pluimvee zal worden overgegaan. Daar aan deze inenting enkele nadelen zijn verbonden (o.a. duurt het ongeveer 10 dagen na de in enting alvorens onvatbaarheid optreedt) wordt de beslissing over het feit, of de pluimveestapel in een bepaalde streek zal worden ingeënt, ter beoordeling van de betrokken inspecteurs van de vee- artsenijkundige dienst overgela ten. De inenting zal geschieden met z.g. dode stof. Hieruit vloeien in het algemeen geen nadelen voor de ingeënte kippen voort. Zij blijft ook zonder invloed op de eierproductie. De duur van de immuniteit bedraagt evenwel slechts enkele maanden, zodat niet mag worden verwacht, dat één inenting voldoende is om de immuniteit te waarborgen. Halvering Marshall-hulp aan Engeland? Enkele Amerikaanse republi keinse senatoren hebben in de Se naat een vluchtige schets van een ontwerpvoorstel doen rondgaan om Engeland voor het zich ont trekken aan het plan-Schuman 'n „boete" van 340 millioen dollar op te leggen ln de vorm van een halvering van de Marshall-hulp, zolang Engeland weigert zich aan te sluiten bij de Parijse be sprekingen over het samensmel ten der Europese zware industrie. Generaal Smuts heeft een slech te nacht gehad en zijn toestand was Woensdag weer ernstig, al dus het officiële communiqué van zijn dokters. In het bijzonder baart de toestand van zijn hart zorgen. meente zijn opgeroepen voor her stel en opruimingswerkzaamhe den. De dakloze gezinnen zijn in andere huizen ondergebracht. Automobilisten die op de Kreek- rakdam reden vertelden, dat het zo donker was, dat ze de lichten van hun wagen aanstaken. Onweer met zware hagelbui boven Jutphaas. Ook in andere delen van ons land heeft het zwaar gestormd. Boven het dorp Jutphaas ont lastte zich gistermorgen om streeks half twaalf een onweer, dat gepaard ging met zware ha gelbuien. Er vielen stenen waar van enkele een doorsnee van meer dan vijf centimeter hadden. Grote schade werd aangericht aan de te velde staande gewassen. Van de appel- en perebomen wer den hun vruchten afgeslagen, de kersenoogst is grotendeels ver loren gegaan. De tuinders kregen ernstige glasschade. De straten stonden blank en de rioolputten konden het water niet verzwel gen. Ook op de Veluwe. Op de grens van de gemeenten Hoevelaken, Terschuur, Zwarte- broek en Achterveld heeft gister middag een windhoos gewoed, ge paard gaande met een slagregen, die grote schade aanrichtte. Van een achttal boerderijen werd de kap afgerukt, één ervan kwam 700 meter verder terecht. Tientallen hooibergen gingen de lucht in, alsmede een kippenhok met 200 kippen. Ongeveer 180 bo men werden ontworteld. Over de omgeving van Putten, Ermelo en Harderwijk trok een zware hagelbui, die een minuut of acht aanhield. Sommige hagel stenen hadden een doorsnee van 3 4 cm. De bui ging hier niet vergezeld van een hevige wind of zwaar onweer. De keuken en enkele bergruim ten, die in een aehterbouw waren ondergebracht, vormen het enige, dat nog is overgebleven van ho tel „De Eikenhof" te Beekbergen, dat gisteren tengevolge van blik seminslag volkomen Is uitgebrand. Te Wleringerwerf verbrandde 'n landbouwschuur. Schade f50.000. Boerderij te Olst door bliksem getroffen. Gistermiddag is te Olst nabij Deventer de bliksem geslagen in de kapitale boerderij van W. J. Zwartjens. In korte tijd stond de boerderij in lichter laaie. De brandweer kon weinig uitrichten, omdat wa tertoevoer ontbrak. De gehele boerderij is verbrand. Alles was verzekerd. Het naast gelegen woonhuis van J. W. van Dijk werd eveneens een prooi der vlammen. Eerste Kamer behandelde begroting van O., K. en W. De salarispositie der onderwijzers, (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag deelde prof. Rut ten in de Eerste Kamer mede,, dat de commissie-Wesselings, die de salarispositie van de onderwij zers bekykt, tot volledige over eenstemming was gekomen. De minister sprak slechts een half uurtje. Volgende week Woensdag zal hij zijn rede voortzetten. Hy deelde mede, dat op het departe ment een statuut voor het onder wijs in de maak is. Dit wordt een plan voor het gehele onderwijs. Het aantal vacatures op de scholen viel volgens de bewinds man nogal mee. Op 16 Mei heeft hij een steekproef laten nemen. Toen bleek, dat er op de 40.000 onderwijzers, maar 392 vacatures waren. De vooruitzichten omtrent het aantal onderwijzers in 1950- 1951 zijn nog aanzienlijk gunsti ger dan men aanvankelijk ver wacht had. Sprekende over de leeriingenschaal zeide hjj, dat, mits het aantal leerkrachten goed verdeeld is, de klassen niet groter behoeven te zijn dan 45 leerlingen. Voordat de minister deze mede delingen deed hadden nog ver schillende sprekers het woord ge voerd. De heer Van Walsum (Arb.) wees erop, dat export van het intellect een integrerend deel is van onze dienstverlening aan 't buitenland. Prof. De Zwaan (C.H.) was blij met het nieuwe ontwerp inzake de opleiding van leerkrachten, waarin de afschaffing van de hoofdacte wordt geregeld. Even als de heer Woltjer (A.R.) was hij niet enthousiast over het ge bruik van woordenboeken bij de examens ln de klassieke vakken. De heer Molenaar (V.V.D.) vond het een groot bezwaar, dat er te veel commissies worden ingesteld, waardoor de regeringsactiviteit wordt verlamd. Prof. Woltjer constateerde te weinig continuïteit in het beleid van de minister. De éne dag zegt hij geen Staatssecretaris nodig te hebben en de volgende dag stelt hij er één aan. HAAKON STOTIJN EN DE RADIO. De communist Van Santen be klaagde zich over het feit, dat er zo weinig openbare kleuterscho len in ons land zijn. Het bezoeken van een bijzondere kleuterschool gaf volgens hem slechts conflic ten in de kleuterziel. Daarna bracht hij het gesprek op de be kende hoboïst Haakon Stotijn, die niet meer voor de V.A.R.A. en de N.C.R.V. mag optreden van wege zijn communistische gezind heid. Hij zeide o.a., dat de om roepverenigingen door de over heid gesubsidieerd worden en dat zij dus niet alles op eigen houtje mogen doen. De heer Aigra (A,R.) kwam daar tegen op. Hij zei, dat, nu geble ken is, dat de havenarbeiders toch de Amerikaanse wapens lossen er een vredes-organisatie opgericht moest worden, waarin ook Haa kon Stotijn als een beroemd ho boïst zitting moest nemen. „Vrij Nederland" dat het stand punt van de omroepverenigingen veroordeelde, zei, dat Stotijn „meester in de kunst" is, maar 'n „kind in de politiek". „Dan moeten de communisten dit kind maar niet in hun acties betrekken, want deze lieden zijn o zo bang voor een conflict in de kleuterziel," aldus spr. Minister Rutten was het daar mee roerend eens. Hij was ten minste niet van zins om uit te maken welke personen de omroep verenigingen wel of niet willen laten optreden. Gisteren verscheen Westerling voor het hof te Singapore voor een tweede verhoor met betrek king tot het verzoek van de Indo nesische regering tot uitlevering. Dit verhoor werd reeds na zes mi nuten uitgesteld om de indiening van verdere „verzoeken" mogelijk te maken. 5000 woningzoekenden en onmogelijk aantal inwoningen. In Hilversum zijn naar schat ting vijfduizend woningzoekenden en het aantal inwoningen ls „tot het onmogelijke" gestegen. Na de bevrijding heeft Hilversum de toevloeiing gehad van vele gezin nen voor de radio-omroep, de N.S.F. en het Marinekamp, ter wijl slechts 438 woningen moch ten worden gebouwd. In Hilver sum zou de woningnood het grootst zijn van heel ons land, al dus zei de gemeenteraad, die met algemene stemmen een motie aannam, waarin opnieuw werd aangedrongen op spoedige wo ningbouw. Op agenda staat uitbreiding koelhuis in de Poel en pakstation. Dinsdag 27 Juni zal te Goes de algemene vergadering gehouden worden van de Veilingsvereniging „Zuid Beveland" te Goes. Op deze vergadering komt o.a. aan de orde de vaststelling van het percen tage voor de te betalen provisie over het boekjaar 1950—1951. Het bestuur stelt voor de volgen de percentages te heffen: aan- voerveiling: leden 5 gasten 7 procent. Monsterveiling en admi nistratief veilen: leden 3 gas ten 5 boomgaarden 2 Ver- Meer dan 1000 vrouwen bijeen in Zierikzee. Ruim duizend vrouwen uit geheel Zeeland waren gisteren in Zierikzee byeen voor de landdag van het Gewest Zeeland van de N.O.V.B. Helaas werkten de omstandigheden niet alle mee om deze groots opgezette landdag te doen slagen; ondanks alle tegen slagen was de stemming echter niet gedrukt. De dames waren tot het laatst toe opgewekt, zodat wat dit betreft de landdag toch wel geslaagd mag heten. land. Op de terugweg werd vlak langs het slot Moermond gereden. In de Grote Kerk te Zierikzee werd daarna met een korte sa menkomst de dag besloten. DE R.T.M. De R.T.M. heeft zich gisteren weer eens van een minder mooie zijde getoond. Want hoewel reeds 14 dagen van te voren was aan gekondigd, dat een groot aantal bussen zouden moeten worden overgezet, had men toch nagela ten om maatregelen te treffen om de stroom te verwerken. Het ge volg was dan ook, dat ondanks de gedane toezeggingen verschei dene dames een uur te laat in Zierikzee kwamen. Dit voorval bewijst eens te meer, dat de R.T. M. blijkbaar toch niet in staat is om de verbinding over het Zijpe op bevredigende wijze te onder houden. Dit is trouwens geen op zichzelf staand geval, want het komt geregeld voor, dat, als het wat druk is, auto's moeten blijven wachten. Vooral in het belang van het toerisme op Schouwen zou het goed zijn, indien hier maatregelen ter verbetering wer den getroffen. Het morgenprogramma. De landdag werd begonnen met 'n samenkomst in de Grote Kerk. Helaas kon deze samenkomst niet op tijd beginnen, wat te wijten was aan de onwil van de R.T.M. om medewerking te verlenen. In haar openingswoord bracht de presidente, mevrouw J. de Jong- Bikker, na Schriftlezing en gebed, dank aan de afdeling Zierikzee voor de hartelijke en tot in de puntjes geregelde ontvangst. Namens alle leden dankte zij de oud-presidente, thans ere-pre- sidente, mej. J. J. Donner, voor hetgeen zij voor de N.C.V.B. deed. Mevrouw De Jong zag de taak als presidente haar als door God opgelegd. Zij riep de aanwezige dames op de bond te versterken door bidden en werken. De kracht van de N.C.V.B. noemde zij de eenheid, waardoor de verschillen de kerkelijke richtingen, ondanks alle verschillen, kunnen samen gaan. Deze eenheid vergeleek zij met een huisgezin, dat ondanks alle onderscheid in temperament toch een eenheid vormt, omdat men kinderen is van één vader en één moeder. Zo belijden'alle leden van de N.C.V.B. één Vader. „GEESTELIJKE VRIJHEID". Ds J. A. Peters uit Den Haag hield daarna een referaat over „Geestelijke vrijheid". Ds Peters merkte op, dat men gewoonlijk enkel vraagt: Vrijheid waarvan? en niet: Waartoe vrijheid? Ware vrijheid is: vrij van dui vel, dood en zonde en vrij tot de dienst van God. Het antwoord in Zondag 1 van de Heid. Catechis mus op de vraag: „Wat is uw enige troost in leven en in ster ven?" noemde spr. een juiste for mulering van christelijke vrijheid. Hij haalde enkele citaten uit Luthers geschriften aan, waarin wordt beleden, dat men in Chris tus is als een koning, doch door de liefde de dienaar van alle men sen. De gegeven vrijheid zal ech ter nooit mogen worden tot „een deksel der boosheid", zoals Petrus zegt. Hij riep ernstig op om de vrijheid niet te misbruiken, want deze vrijheid heeft Christus' leven en bloed gekost en Hij is daarom zuinig op de mensen. Bij het door brengen van de Zondag zal men, aldus ds Peters, stijl moeten be trachten. HET MIDDAGPROGRAMMA. Door de ongunstige weersom standigheden (het regende af en toe dat het goot) kon het mid dagprogramma niet worden afge werkt, zoals men zich had voor gesteld. Met de bussen is men naar West-Schouwen gereden. In groe pen maakte men daar een wan deling in de Dominiale duinen, terwijl in Haamstede en Burgh thee gedronken werd. In Renesse werd een krans gelegd op 't graf monument van de op 10 Decem ber 1944 daar ter dood gebrachte inwoners van Schouwen-Duive- Koninklijk bezoek aan Groningen. Het Koninklijk paar heeft gis termorgen reeds vroeg een ware triomftocht door de stad Gronin gen gemaakt. Een bezoek werd gebracht aan het Academisch Ziekenhuis en daarna vond de of ficiële ontvangst plaats ten stad- huize. Te Foxhol (gem. Hoogezand) maakten de Koningin en Prins Bernhard later op de morgen de tewaterlating van een schip mee en daarna volgde een rit döor Hoogezand. In Veendam werd geluncht en toen ging het op Meeden aan en om drie uur was de stoet in Win schoten, waar een bezoek aan de grote Winthiltentoonstelling werd gebracht. Te Heiligerlee werd de klokkengieterij van de Gebr. Van Bergen bezichtigd. Na een bezoek aan Noordbroek werd de terugtocht naar Groningen aanvaard. Om kwart voor zeven vertrok de Koninklijke trein van hier naar Baarn. Het Zeeuwse Oranje-Groene Kruis wacht een belangrijke, doch moellyke taak. Dat is wel duidelijk gebleken op de algemene ver gadering, die gistermiddag in „De Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. Weliswaar gaat het de vereniging goed het ledental is gestegen en ook de financiële toestand is verbeterd doch er zal, en daar wees de voorzitter, burgemeester Kodde van Zou- telande in zjjn openingswoord op, naar gestreefd moeten worden zich nog meer op de toekomst in te stellen. Burgemeester Kodde zeide ook, nadat hij de bijeenkomst met Schriftlezing en gebed had ge opend, dat nimmer uit het oog mag worden verloren, dat al het werk der barmhartigheid, dat staat te wachten, geschieden moet in de liefde tot Christus. Na een welkom tot mej. zuster Voorhoeve, oud-besturend zuster van het Diaconessenhuis te Haar lem, die na de vergadering een causerie hield, totde heer Smit, landelijk directeur van het Oran je-Groene Kruis en de heer J. R. v. d. Borgh, Geneesk. Inspecteur voor Zeeland, gewaagde de voor zitter met dankbaarheid van de steun, die de provinciale vereni ging, reeds direct na de oprich ting, van het Provinciaal Bestuur mocht ontvangen. Voordat de secretaris aan zijn jaarverslag toe was, deelde de heer Kodde nog mede, dat de Chr. Ziekenhuisvereniging „Bethesda" te Vlissingen als lid is toegetre den. 9579 leden. Zoals reeds gezegd, de vereni ging groeit. De secretaris, de heer A. J. Leenhouts te Vlissingen, noemde een ledental van 9579. Ook hij gewaagde met dankbaar heid van het provinciale subsidie van 10 cent per lid en wees er derhalve op, dat getracht zal moeten worden het ledental nog te vergroten. Ook de penningmeester, ds Ren ting van Heinkenszand, kwam met gunstige cijfers. In 1948 be droeg het saldo f 14,90. Over '49 bedroegen de inkomsten f 285,40 en de uitgaven f 53,67; een batig slot dus van f 231,73. In Februari van dit jaar ont ving de vereniging aan subsidie over het tijdvak 5-10-1949 tot 31- 12-1949 een bedrag groot f 175. De begroting 1950 werd vast gesteld op een bedrag van f 1000. Onder de geraamde uitgaven be vindt zich een bedrag van f 200 voor uitzending van kinderen naar sanatoria, zijnde 50 cent per kind per dag met een maximum van f 20. De heren Leenhouts en J. Schip per werden als bestuurslid her kozen. De diaconessenarbeid. Na een korte pauze sprak zus ter Voorhoeve over „Het ontstaan en de ontwikkeling van de dia conessenarbeid". Een interessante causerie, waarin zij erop wees, dat voor jonge meisjes, die wer kelijk dienen willen, hier een taak is weggelegd. Aan de hand van de Kerkge schiedenis toonde zij aan, dat in de loop der eeuwen de taak van de vrouw in de dienst der barm hartigheid belangrijker is gewor den. Nadat in de zesde eeuw het diaconessenambt, dat in de 15e eeuw bestond, onder invloed van Rome was afgeschaft, werd, na de Reformatie, hoewel men toen moeilijk van de kloostergedachte los kon raken, toch weer een streven merkbaar naar de liefde dienst. Een grote voorvechter voor het diaconessenwerk noemde zij de Duitser Fliedner, die in 1800 de apostolische vernieuwing van 't diaconessenambt tot stand heeft gebracht. In Nederland is het eerste diaconessenhuis ge sticht te Utrecht. In 1920 waren er in ons land tien, en twaalf jaar later werd de Nationale Bond van Nederlandse Diaconessenhuizen gesticht. Niet onder de korenmaat. Na haar sprak de heer Smit een gelukwens. Het moest hem echter van het hart, zo zei hij, dat het Oranje-Groene Kruis in Zeeland (en hij doelde hier spe ciaal op Middelburg, waar het Groene Kruis samenwerkt met 't Wit-Gele Kruis) zjjn licht teveel onder de korenmaat laat schijnen. Want ook hier zijn zusters van het Oranje-Groene Kruis inge schakeld. De heer v. d. Borgh sloot zich ■hierbij aan, in zoverre, dat hij er op wees, dat samenwerking met andere Kruisverenigingen vruch kan dragen en zeker in provin ciaal verband. Hy wees erop, dat de Prov. Ver. ter bestrijding van de Tuberculose heeft besloten tot massaal bevol kingsonderzoek ln Zeeland, Dit ls alleen mogeiyk in samenwerking met Kruisverenigingen, onderwys- instelüngen en vakbonden en hij riep daarom de steun ln van de wykverpleegsters. Ds Renting sprak het slot woord. De gezamenlijke katholieke bisschoppen van Hongarije heb ben besloten de regering te vra gen onderhandelingen te openen over een overeenkomst tussen kerk en staat. De Franse rege ring zal 3 Juli bij de werkcom- missie van de drie Westelijke mo gendheden te Londen een memo randum indienen, waarin om de beëindiging van de staat van oor log met Duitsland wordt verzocht. Dr Gunther Gereke, minister van landbouw van Neder-Saksen, heeft minister-president dr Hin- rich Kopf om ontslag gevi-aagd, omdat de christelijk-democra- tische parlementsfractie geen ver trouwen meer in hem heeft. «- De generaals Revers en Mast zijn door de staat gepensionneerd, al dus verneemt men na de Franse ministerraad van gisteren. Op Vrijdag 21 Juli zal de Sociaal- Economische Raad in het gebouw der Eerste Kamer zijn eerste openbare vergadering houden. In de vergadering van het Ned. Bijbelgenootschap, gisteren gehou den in de Doopsgezinde kerk te Amsterdam, heeft de algemeen secretaris, dr H. C. Rutgers, die deze functie 15 jaar heeft be kleed, afscheid genomen. In dé vergadering van commissarissen van de N.V. Sportpark en Ten toonstellingsgebouw „Apollo" te Amsterdam is 't besluit genomen in het vervolg geen kunstijsbaan meer in de Amsterdamse Apollo- hal te exploiteren, zulks op grond van de slechte financiële resulta ten. 15 jachthonden arriveer den gisteren per boot te Rotter dam, afkomstig uit Kingslynn. Zij zijn een geschenk van Engelse vrienden voor de meute van Prins Bernhard. De eerste van een serie van vijftig hypermoderne electrische locomotieven voor de Ned Spoorwegen heeft Dinsdag de werkplaatsen „Alsthom" te Belfort verlaten. der zal een bestuurslid gekozen moeten worden in de plaats van de heer P. van Wingen Jzn en zullen wegens periodieke aftre ding van de heren J. P. C. Lens hoek, C. Nijsse Gzn, J. Kakebee- ke en J. Mol Wzn vier bestuurs leden gekozen moeten worden. Voorts staat nog op de agenda machtiging tot aankoop van em ballage en bespreking over de uit breiding van het koelhuis in de Poel en het pakstation. De resultaten. De balans gaf per 31 Maart 1950 een bedx-ag aan van f 1.191.876.51, met een reserve van f 46.793,75. Er was op die da tum voor f 144.386.88 materiaal in omloop; het ledenkapitaal be draagt f 224.375.15. Over het afgelopen boekjaar is de rekening sluitend met een be- dx-ag van f266.347.03. Er werd voor f 125.709.77 afgeschreven. In het tijdvak van 1 April 1949 tot en met 31 Maart 1950 werd in to taal voor f5,234.027.54 omgezet; waarvan de eierveiling f385.659.29 uitmaakte. Van het fruit was de omzet van appels het hoogst n.l. 10.610.285 kg. voor f2.113.390.27; peren 6.699.088 kg. voor f 1.087.900,38; pruimen 1.269.491 kg. voor f 218.108.77. Van dé groenten werd 1.096.819 kg. peen omgezet tegen f89.141.67; stam- bonen 653.609 kg. voof f235.299.34; uien 335.044 kg. voor f 34.109.80. In „De Prins van Oranje" heer ste een feesteiyke stemming, toen gisteravond de vlce-voorzltter van do E.V.O., de heer C. Ouweliand, directeur van gemeentewerken té Vlissingen, aan de geslaagde cap- didaten van de 3e E.V.O. chauf feurscursus het zilveren IS-dipIo- ma uitreikte. De E.V.O.-voorzitter, de heep J. Duvekot uit Goes, die een wel kom sprak tot de werkgevers, be stuursleden van vakbonden, leden van de C.V.V., alsmede vele geno digden, o.w. maj. G. H. v. Helden van de Rijkspolitie, de commissa ris van politie te Middelburg, dé heer M. A. Reneman en burge meester mr W. C. ten Kate van Goes, wees op de waarde van het verkregen diploma en dankte in zonderheid de directeur van dé Ambachtsschool te Goes, de heep Buurman, voor het beschikbaar stellen van de school, waarin de examens zijn afgenomen. Het lid van de examencommis sie, de heer B. W. Alink, direc teur van de C.A.V. te Wemeldin ge, gaf een korte uiteenzetting over het afgenomen examen. Hij was tot de conclusie gekomen, dat de chauffeurs, die ln groeps verband hadden gestudeerd, over het algemeen beter door het exa men gekomen waren dan zij, dié de stof in zelfstudie hadden door genomen. Ook is gebleken, dat dit derde jaar over het algemeen ge nomen beter is gestudeerd dan de twee voorgaande jaren. Waar blyft Z.-Vlaanderen 7 De heer Ouwehand, die vervol gens na een populair woord de diploma's uitreikte, wees erop dat Zeeland een goed figuur slaat t.ov. het landelijk gemiddelde. Voor het eerste examen slaagdé in het gehele land 61 der can* didaten en in Zeeland 66 Voor de tweede cursus in het land 57,3 en in Zeeland 57,5 Thans is in Zeeland 62,5 ge slaagd. De landelijke cijfers zijn nog niet bekend. Hij vestigde er voorts de aan dacht op, dat in Zeeuwsch-Vlaan deren weinig chauffeurs de cur sussen voigen. Hierop reikte spr. met een toe passelijk woord aan de veertig geslaagden het diploma uit. Eeii speciaal woord kregen de hereft Schot en De Pachter uit Vlissin gen, die met een negen gemid deld de kroon spanden. Het slotwoord van de heep Ouwehand was voor de werkge vers bestemd; „een waardevol dl* ploma moet ook weerspiegeld worden in het loon!" Club van gediplomeerde chauffeurs. Nadat enkele prijsjes waren verloot, kwam de heer Alink nog maals aan het woord met de sug gestie een club van gediplomeer de chauffeurs op te richten ten einde, binnen de E.V.O., contact te houden en vooral bij té blijven. Hij wekte de aanwezigen op er met hun reeds- geslaagde collega's over te praten en bij in stemming, bij het secretariaat van de E.V.O. een bericht te ge ven. Tenslotte dankte namens da werkgevers de heer J. Snoep, de- pöthouder Caltex te Middelburg, De namen der geslaagden pu bliceerden wij reeds op 20 Juni j.l, België heeft in Mei j.l. 40.530 Ne derlandse oesters geïmporteerd. Dit aantal is voor de maand Met betrekkelijk hoog, gezien het feit dat het goede oesterseizoen eind April afloopt. DE BILT ZEGT: Nog iets koeler. Half tot zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk af en toe re gen, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk uit Westelijke richtingen. Iets lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1